Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μεγαλη χολη


Recommended Posts

Γεια σας. Πολλες απο εδω θα εχετε διαβασει προιγουμενα μνμ μου. Στην β εππιπεδου λοιπων ο γιατρος μ ειχε βρει ασβεστιο στην καρδια του εμβρυου. Δεν ειναι κατι ανυσηχιτικο απο οτι μ ειπε. Σημερα λοιπον (3εβδομαδες μετα) κ διανυοντας την 25 εβδομαδα κυησης πηγα σε εμβρυοκαρδιολογο κ μου ειπε πως υπαρχει ασβεστομα 2 χιλιοστων κατα τα αλλα ολα καλα με την καρδουλα του.δεν τον ανυσηχει κατι κ αυτο ισως φυγει κ μονο του.(να πω πως ειχα κ μια καλη αυχενικη) ομως μου ειπε πως ειδε λιγο μεγαλη την χολη....κ με ρωτησε αν εχω ελεχγει εγω κ αντρας μ για κυστικη ινωση..τα εχασα..εμεις δεν εχουμε ελεχγει για αυτο.. Πηρα τον γιατρο μ τηλ να τον ρωτησω κ μου ειπε πως αν θελω να κανω εξεταση αιματος τωρα απλα κ μονο για να δουμε αν ειμαι φορεας οχι οτι μπορουμε να κανουμε κατι σε αυτη την ηληκια κυησης απλα κ μονο για ησυχασω λιγο. εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω.. Ο γιατρος μ ειπε πως δεν σημαινει κατι η μεγαλη χολη. Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει συμβει σε καμια σας να βλεπει ο γιατρος μεγαλη χολη κστην εγκυμοσυνη κ τι εγινε τελικα? Εν το μεταξυ ο καρδιολογος δεν μετρησε την χολη γιατι δεν ηταν στις αρμοδιοτητες του ειπε απλα με το ματι ετσι φαινοταν μεγαλυτερη λιγο..(κοιταω στο ιντερνετ για ξυστικη ινωση κ εχω τρελαθει) για πειτε μ λοιπον..ειχε καμια σας μεγαλη χολη κ τι εγομινε?ζ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Γιάννα,

χαλάρωσε, κάνε τις εξετάσεις για να σου φύγει το άγχος και το κυριότερο κλείσε τον υπολογιστή γιατί θα τρελαθείς.Τώρα αγχώνεσαι και αυτό μόνο καλό δε κάνει στο μωράκι σου.Είναι δύσκολο αλλά πρέπει να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις.Σου εύχομαι από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Δεν είχα παρόμοια εμπειρία στην εγκυμοσύνη μου αλλά διαβάζοντάς σε ένιωσα την ανάγκη να σου ευχηθώ να είναι όλα τέλεια με το μωράκι σου, να ακούς το γυναικολόγο που σε καθησυχάζει και ενημέρωσε αν θές το φόρουμ με τα νεότερα:) να δείς που το ζουζούνι σου θα είναι άψογο!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ισως αυτη η διαπιστωση να μην γινεται στην κοινη εξεταση της β επιπεδου. Απο οτι ειδα ησουν σε εμβρυοκαρδιολογο. Μγ αυτο θελω να πω οτι και αλλα εμβρυακια μπορει να ειχαν μεγαλυτερη χολη αλλα να μην το ξεραμε.

Επισης ως τωρα, στην βιβλιογραφια, αναφερεται ως ενδειξη ΚΙ το υπερηχογενες εντερο. Βεβαια , προφανως για να σε ρωτησε συγκεκριμενα ο γιατρος, θα υπαρχει καποια συσχετιση και με αυτο τελευταια.

Αφου η εβδομαδα κυησης ειναι μεγαλη και δεν εχεις πολλες επιλογες, εχεις δυο εναλλακτικες. η πρωτη ειναι να κανεις αυτην την εξεταση αιματος που ομως δεν σε καλυπτει 100./· και η δευτερη ειναι να ηρεμησεις και να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου σκεπτομενη θετικα.

ευχομαι το καλυτερο, με ενα ΓΕΡΟ μωρακι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη χολη φαινεται σε οποιο κ σε απλο υπερυχο να πας στο γυναικολογο σου. Ο γιατρος μου ειπε κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι τιποτα..και σε αλλα εμβρυα βρισκουν πχ μεγαλητερη καρδια η μεγαλυτερο εγκεφαλο κ δεν ειναι τιποτα. Ειναι απλα μια φυσικη γεννιτικη ανωμαλια..πως αλλοι ανθρωποι εχουν ενα ποδι λιγο πιο μεγαλο μου ειπε....αλλα μου μιλησε κ για κυστικη ινωση...την τριτη εχω κλεισει ραντεβου θα παω με τον αντρα μου να εξεταστουμε αν κ τα αποτελεσματα βγαινουν σε ενα μηνα.........αλλα θα ηρεμισω λιγο εστω κ στο τελος της εγκυμοσυνης...κοντευω να τρελαθω η αληθεια ειναι. Εχω πολλα νευρα κ ξεσπαω παντου δεν μπορω να τα ελεγξω πραγματικα δεν ξερω αν με καταλαβαινετε.. Σας ευχαριστω που μου απαντησατε..σας ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη χολη φαινεται σε οποιο κ σε απλο υπερυχο να πας στο γυναικολογο σου. Ο γιατρος μου ειπε κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι τιποτα..και σε αλλα εμβρυα βρισκουν πχ μεγαλητερη καρδια η μεγαλυτερο εγκεφαλο κ δεν ειναι τιποτα. Ειναι απλα μια φυσικη γεννιτικη ανωμαλια..πως αλλοι ανθρωποι εχουν ενα ποδι λιγο πιο μεγαλο μου ειπε....αλλα μου μιλησε κ για κυστικη ινωση...την τριτη εχω κλεισει ραντεβου θα παω με τον αντρα μου να εξεταστουμε αν κ τα αποτελεσματα βγαινουν σε ενα μηνα.........αλλα θα ηρεμισω λιγο εστω κ στο τελος της εγκυμοσυνης...κοντευω να τρελαθω η αληθεια ειναι. Εχω πολλα νευρα κ ξεσπαω παντου δεν μπορω να τα ελεγξω πραγματικα δεν ξερω αν με καταλαβαινετε.. Σας ευχαριστω που μου απαντησατε..σας ευχαριστω πολυ..

 

 

 

καταρχήν συμφωνώ με τα κορίτσια που σου λένε να κλείσεις το ιντερνετ! 2ον που θα κάνετε τις εξετάσεις κ κάνουν 1 μήνα? εμάς βγήκαν σε 15 μέρες! 3ον μην στεναχωριέσαι άδικα,θα δεις δεν θα είναι τπτ! για να νοσήσει το μωρό σου από κυστική ίνωση θα πρέπει κι εσυ κι ο άντρας σου να είστε φορείς (πράγμα λίγο σπάνιο). αν είναι ένας απ'τους 2 φορέας απλά υπάρχει πιθανότητα να είναι φορέας κ το μωρό..αλλά αυτό δεν είναι κάτι,ούτε άρρωστο θα είναι ούτε τπτ..απλά θα πρέπει να το ξέρει μελλοντικά όταν θα κάνει κ το ίδιο παιδάκια!οπότε μην τρελαίνεσαι!

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κοριτσια σας ευχαριστω ποιυ μου απαντατε. Εξετασεις θα κανουμε στο παιδον στο χωρεμιοκ μου ειπαν στο τηλ ενα μηνα κανουν, εσυ που τις εκανες? Μακαρι να βγουνε νωριτερα γιατι οι μερες μου φαινοντε οχι μονο αιωνες. Σας ευχαριστω..μονο σε εσας μιλαω για οτι περναω κ ο αντρας μ βεβαια αλλο προσπαθω να μην ειμαι ολη την ωρα χαλια με μουτρα κ νευρα... Δεν εχουμε μιλησερι ουτε σε γονεις ηια να μην στεναχωρεθουν κ αυτοι... Μακαρι να μην ειναι κατι σοβαρο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ρε κοριτσια σας ευχαριστω ποιυ μου απαντατε. Εξετασεις θα κανουμε στο παιδον στο χωρεμιοκ μου ειπαν στο τηλ ενα μηνα κανουν, εσυ που τις εκανες? Μακαρι να βγουνε νωριτερα γιατι οι μερες μου φαινοντε οχι μονο αιωνες. Σας ευχαριστω..μονο σε εσας μιλαω για οτι περναω κ ο αντρας μ βεβαια αλλο προσπαθω να μην ειμαι ολη την ωρα χαλια με μουτρα κ νευρα... Δεν εχουμε μιλησερι ουτε σε γονεις ηια να μην στεναχωρεθουν κ αυτοι... Μακαρι να μην ειναι κατι σοβαρο..

 

Την καλύτερη δουλειά έκανες που εξεταστηκατε στο Χωρεμειο. Είναι το μόνο που ελέγχει τον μέγιστο αριθμο των γνωστών και ανιχνευσιμων μεταλλαξεων. Είμαι φορέας κυστικής ινωσης και το διαπίστωσα την 15η εβδομάδα, ευτυχώς ακολούθησε αρνητική διάγνωση για τον άντρα μου και όλα καλα! Υπάρχει σχετικό θέμα στο φόρουμ, όπου γράφουν και μαμάδες με παιδάκια που γεννήθηκαν με τη νόσο, αλλα θα έλεγα να μην το κοιτάξεις τώρα, λίγες ημέρες σου έμειναν για το αποτέλεσμα, υπομονή!!!!

 

Σε οποία κοπέλα διαβάζει αυτο το θέμα θέλω να πω με την ευκαιρία : κάντε την εξέταση για Κυστική ίνωση στα πλαίσια του προγεννητικου! Οι γιατροί κακώς δεν την συστήνουν, η Κυστική ίνωση είναι η 2η πιο συνήθης κληρονομική ασθένεια της λευκής φυλής μετα την μεσογειακή αναιμία!

Link to comment
Share on other sites

Οι μερες δεν περνανε μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα..τελος απριλιου περιμενω..εσυ ηξερες αν καποιος στην οικογενεια σου ειχε η ηταν φορεασ? Πως κ το ανακαλυψες στην εγκυμοσυνη?σου ειπε ο γιατρος να εξεταστεις?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Πολλες απο εδω θα εχετε διαβασει προιγουμενα μνμ μου. Στην β εππιπεδου λοιπων ο γιατρος μ ειχε βρει ασβεστιο στην καρδια του εμβρυου. Δεν ειναι κατι ανυσηχιτικο απο οτι μ ειπε. Σημερα λοιπον (3εβδομαδες μετα) κ διανυοντας την 25 εβδομαδα κυησης πηγα σε εμβρυοκαρδιολογο κ μου ειπε πως υπαρχει ασβεστομα 2 χιλιοστων κατα τα αλλα ολα καλα με την καρδουλα του.δεν τον ανυσηχει κατι κ αυτο ισως φυγει κ μονο του.(να πω πως ειχα κ μια καλη αυχενικη) ομως μου ειπε πως ειδε λιγο μεγαλη την χολη....κ με ρωτησε αν εχω ελεχγει εγω κ αντρας μ για κυστικη ινωση..τα εχασα..εμεις δεν εχουμε ελεχγει για αυτο.. Πηρα τον γιατρο μ τηλ να τον ρωτησω κ μου ειπε πως αν θελω να κανω εξεταση αιματος τωρα απλα κ μονο για να δουμε αν ειμαι φορεας οχι οτι μπορουμε να κανουμε κατι σε αυτη την ηληκια κυησης απλα κ μονο για ησυχασω λιγο. εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω.. Ο γιατρος μ ειπε πως δεν σημαινει κατι η μεγαλη χολη. Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει συμβει σε καμια σας να βλεπει ο γιατρος μεγαλη χολη κστην εγκυμοσυνη κ τι εγινε τελικα? Εν το μεταξυ ο καρδιολογος δεν μετρησε την χολη γιατι δεν ηταν στις αρμοδιοτητες του ειπε απλα με το ματι ετσι φαινοταν μεγαλυτερη λιγο..(κοιταω στο ιντερνετ για ξυστικη ινωση κ εχω τρελαθει) για πειτε μ λοιπον..ειχε καμια σας μεγαλη χολη κ τι εγομινε?ζ

 

Γιαννα μου τωρα ειδα το μνμ σου. Που εκανες τη β επιπεδου; Αν κανεις αμνιοπαρακεντηση δεν θα φανει για κυστικη ινωση;

Link to comment
Share on other sites

Οι μερες δεν περνανε μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα..τελος απριλιου περιμενω..εσυ ηξερες αν καποιος στην οικογενεια σου ειχε η ηταν φορεασ? Πως κ το ανακαλυψες στην εγκυμοσυνη?σου ειπε ο γιατρος να εξεταστεις?

 

Δεν ηξερα ουτε ξερω ακομα ποιος απο τους γονεις μου ειναι φορεας ή αν ειναι και οι δυο. Την εξεταση την εκανα απο τυχη...την νοσο δεν την ειχα ακουσει ποτε αλλα ετυχε να μεινω εγκυος ιδια περιοδο με την κολλητη μου και μιλωντας μαζι της διαπιστωσα οτι ο δικος της γιατρος ειχε γραψει την εξεταση αλλα ο δικος μου οχι. Η φιλη μου βεβαια πηγε σε ιδιωτικο κεντρο που ελεγχει μικρο ποσοστο μεταλλαξεων, η εξεταση της βγηκε αρνητικη και δεν το εψαξε παραπανω. Εγω ξεκοκαλισα το θεμα της κυστικης στο φορουμ και ετσι εμαθα για το Χωρεμειο οπου και εκανα την εξεταση του 95%. Τελικα φορεας ειμαι στην κοινη μεταλλαξη, την οποια θα ανιχνευε και ενα ιδιωτικο κεντρο με λιγοτερα χρηματα αλλα δεν μετανιωνω που πηγα στο Χωρεμειο εστω κι αν στριμωχτηκαμε με τα λεφτα (καθως ακολουθησε και εξεταση του αντρα μου)...στα θεματα υγειας θελω να εχω τον μεγαλυτερο δυνατο ελεγχο!!!

 

Υπομονη και ψυχραιμια θελω να σου συστησω, ειδα οτι εχεις γραψει στο θεμα της κυστικης και εχεις μιλησει και με την Χριστινα (best mom ever!!!!!), ελπιζω να σου ελυσε πιο εξειδικευμενες αποριες σχετικα με το ευρημα της μεγαλης χολης.

 

Καλη ανασταση να εχεις και να προσεχεις το μωρακι στην κοιλιτσα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλησα με καποια μανουλα που εχει παιδακι με κυστικη ινωση δεν θυμαμαι το ονομα της τωρα κ μου ειπε πως για μεγαλη χολη δεν της ειχαν πει τιποτα στους υπερυχους μονο κατι για εντερο μου ειπε της ειχαν πει που ρωτησα εγω τον γιατρο μου και μου ειπε πως το μωρακι μου δεν εχει κατι με το εντερο που ειναι και το σημαδι το "καραμπινατο" για κυστικη...προχθες ξανα πηγα στο γιατρο μου για υπερυχο κ μου ειπε πως τωρα ισα που βλπεπει την χολη λιγο μεγαλυτερη..απλα ειναι μεγαλυτερη απο το μεσο ορο μου ειπε κ δεν τον ανυσηχει κ παρα πολυ κ πως πολλες φορες βλεπουν στους υπερυχους λιγι πιο μεγαλη χολη η λιγο πιο μεγαλη καρδια η η η..που στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν ειναι τιποτα.

Τωρα γιατι δεν εκανα αμνιο?..?? Στο β εππιπεδου ο γιατρος μου δεν ειχε δει μεγαλη χολη δεν μου ειχε τιποτα,αν εβλεπε θα μου το ελεγε..αυτο μου το ειπε αλλος γιατρος που μου εκανε υπερυχο σην καρδια του μωρου(ολα καλα μονο λιγο ασβεστιο που φευγει μονο του βρηκε) τελος παντων ηταν εν λαθος που δεν εκανα αμνιο...επρεπε να κανω πρωτων γιατι θα ηξερα σιγουρα κ για κυστικη κ για χρομωσομικη ανωμαλια κ με λιγοτερα λεφτα..βεβαια τα λεφτα δεν τα σκεφτομαι καθολου,μακαρι να ειναι ολα καλα με το μωρακι μου..μονο αυτο θελω να γεννησω ενα υγιεστατο μωρο τιποτα αλλο δεν με ενδιαφερει..ουτε τα χρηματα ουτε ο πονος ουτε ο φοβος..τα ξεπερναω ολα..γερο παιδι μονο..εχει γινει συνηθησμενο σλογκαν ναλεμε γερο παιδι αλλα ειναι η αληθεια... Τελος απριλιου θα παρω τα αποτελεσματα...ελπιζω να σας εχω καλα νεα ρε κοριτσια... Καλη Ανασταση σσε ολους ευχομαι σε ολους υγεια κ ευτυχια στην ζεστη σας οικογενεια.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...