Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στάση Ύπνου τι γνωρίζεται?


Recommended Posts

καλησπερα...εγω ανεκαθεν κοιμομουνα μπρουμυτα και απο τοτε που εμεινα εγγυος κοιμαμαι μονο στο πλαι...το ανασκελα δεν με βολευε ποτε!παντως η μαια μου μου ειπε πως μετα τον 6ο-7ο μηνα η καλυτερη σταση ειναι στο αριστερο πλευρο γιατι απο την δεξια πιεζεται η κοιλιακη φλεβα που τροφοδοτει οξυγονο τη κοιλια και μπορει να ριξει τους καρδιακους παλμους του μωρου....και γιαυτο συνηθως μουδιαζουν τα χερια η τα ποδια οταν εισαι στη δεξια πλευρα πολυ ωρα!!επισης μου ειπε πως αν το μωρο δεν βολευεται θα δωσει σημα να αλλαξεις σταση στον υπνο....μπρουμυτα δεν κανει να κοιμομαστε στην εγγυμοσυνη..ασε που δεν βολευει κιολας!!

 

και εγώ τα πλάγια προτιμώ αλλά δεν ήξερα ότι καλύτερα απ' τη αριστερή πλευρά:!: thanks κανίνα.

βάζω επίσης 2 μαξιλάρια αντί για ένα και υπερυψώνεται έτσι ο κορμός και μου φαίνεται πιο άνετα:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια εγω δεν βολεύομαι με τίποτα στα πλάγια, όποτε γυρίζω αρχίζω να νιώθω δυσφορία κ αμέσως γυρίζω ανάσκελα. Ειναι η μόνη στάση που δεν με ενοχλεί αλλά δεν μπορώ όλο το βράδυ να ειμαι σε μια στάση. Δυστυχώς δεν έχω καλό ύπνο.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σας...Θα ηθελα την βοηθεια σας και την γνωμη σας.Ειμαι εγκυος στην 21η εβδομαδα και σημερα το πρωι συνειδητοποιησα πως ξυπνησα μπρουμητα...Ειμαι σιγουρη πως δεν εμεινα ετσι για πολλη ωρα γιατι λιγο πριν ειχε ξυπνησει ο αντρας μου για δουλεια και ξυπνησα κι εγω...Πρεπει να εμεινα μπρουμητα για 5-10 λεπτα.Απο εκεινη την ωρα νοιωθω τρομερες τυψεις και αγχος μηπως εκανα κατι κακο.Μεχρι και μηπως εχει τρυπησει ο σακος σκεφτηκα.Συγχωρεστε με για το τρομερο αγχος μου και τις υπερβολικες σκεψεις αλλα με εχει πιασει πανικος.Αν μπορει καποια ας με βοηθησει...Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μέχρι και που γέννησα. Με ένα μαξιλαρι κάτω από το ένα πόδι, και η κοιλιά στο πλάϊ. Και τώρα μόνο έτσι κοιμάμαι. Απλά επειδή γέννησα με καισαρική στην αρχή δεν μπορούσα γιατί τράβαγε η τομή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια μεχρι ποτε κοιμοσασταν μπρουμυτα;;;

ειμαι στη 14η κ κοιμαμαι μπρουμυτα... δε κανω βλακεια ε;;

 

Σαφως και τις επομενες εβδομαδες δεν θα μπορεις να κοιμασαι μπρουμυτα κανονικα, αλλα οπως λεει και η lop στο πλαι, ετσι δεν θα ζουλιχτει το μωρο. Εγω στις αρχες δεν κοιμομουν καθολου μπρουμυτα απο τον φοβο μου, μετα ομως εφοσον αρχισε να μεγαλωνει η κοιλια και δεν βολευομουνα αλλιως, εβαζα και εγω ενα μαξιλαρι αρκετα ογκωδες για να δημιουργει αποσταση και κοιμομουνα στο πλαι.

 

Με το καλο...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και με το καλό σε όλες!Στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού,μας είχαν πει ότι κοιμόμαστε ΟΠΩΣ θέλουμε.Τομωρό είναι τέλεια προστατευμένο από το υγρό που το περιβάλλει.Εγώ είχα κάπου διαβάσει ότι είναι καλύτερα στην αριστερή πλαγιά θέση,αλλά μου απάντησαν ότι δεν είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εσεις ομορφοκοριτσα του β τριμηνου πως κοιμαστε;;

ειμαι 23 εβδομαδων με εμφανη πια κοιλια εγκυου! προσπαθω να κοιμαμαι πλαγια αλλα μερικες φορες λιιιγο γερνω. με κλωτσαει το μωρο κ γυρναω! εσεις ;

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο... διαβασα πως πρεπει στο πλαι σε εμβρυικη σταση και κατα προτιμηση απο την αριστερη μερια αλλα η γιατρος μου δεν μου ειπε κατι σχετικο...

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο... διαβασα πως πρεπει στο πλαι σε εμβρυικη σταση και κατα προτιμηση απο την αριστερη μερια αλλα η γιατρος μου δεν μου ειπε κατι σχετικο...

 

αχχχ που να μεγαλωσει κ αλλο η κοιλια.. θα στειλω τ αγορι στον καναπε!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγω ξερω πως πρεπει να κοιμομαστε στο πλαι κ κατα προτιμηση αριστερα γιατι τοτε πιεζεται κατι δεν θυμαμαι καλα καποια αρτηρια ισως κ εματονεται καλυτερα η καρδια η το εμβρυο..κατι τετοιο...... Αλλα κ ετσι με βολευει εμενα γιατι πως αλλιως να κοιμηθω? Μπρπυμητα δεν το συζητω! Ανασκελα παλι ολο το βαρος της κυλια πεφτει στην μεση οποτε παλι δεν μπορω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!

 

Επαναφέρω το θέμα μιας που είμαι στον πέμπτο μήνα και πλέον αρχίζει να με δυσκολεύει η κοιλιά στον ύπνο. Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες. Βασικά δεν με δυσκολεύει ακριβώς, απλά φοβάμαι. Πάντα κοιμόμουν μπρούμυτα. Στα πλάγια ή ανάσκελα όταν ξυπνήσω νιώθω ότι δεν είχα κοιμηθεί και ότι απλώς είχα κλείσει τα μάτια μου για λίγο (ενώ μπορεί να κοιμάμαι ώρες). Από καιρό έχω ρωτήσει τον γιατρό μέχρι πότε θα μπορώ να κοιμάμαι μπρούμυτα και μου είχε πει μέχρι να με ενοχλεί η κοιλιά. Ότι δεν είναι επικίνδυνο δηλαδή. Και απ'ό,τι βλέπω και εδώ πολλές λένε ότι όντως δεν είναι επικίνδυνο και κοιμούνταν και μέχρι τον 8ο. Εγώ ακόμη μια χαρά βολεύομαι μπρούμυτα. Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές όταν είμαι μπρούμυτα το μωρό βαράει! Υποθέτω ότι μπορεί να είναι και τυχαίο και να το νιώθω έτσι λόγω βαρύτητας, αλλά φοβάμαι μήπως "διαμαρτύρεται" και κινδυνεύει από το στρίμωγμα! Κι έτσι πολλές φορές κοιμάμαι σε μια στάση ενδιάμεση από πλάι και μπρούμυτα, δηλαδή με το ένα πόδι λυγισμένο, η οποία με βόλευε από πάντα και όλως τυχαίως είδα ότι συστήνεται στην εγκυμοσύνη. Αλλά το πρωί συνήθως ξυπνάω εντελώς μπρούμυτα, που σημαίνει ότι γύρισα στον ύπνο μου. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα!

 

Εντωμεταξύ σκέφτομαι από τώρα πώς θα κοιμηθώ στο μαιευτήριο, γιατί δεν έχω ξαναμπεί ποτέ σε νοσοκομείο και έχω την εντύπωση ότι στα νοσοκομειακά κρεβάτια μπορείς να κοιμηθείς μόνο ανάσκελα; (Γενικότερα αλλά ειδικά αν έχεις ορό, καθετήρα κλπ). Ή κάνω λάθος; Υποθέτω βέβαια ότι γενικότερα δεν μπορείς να κοιμηθείς στο μαιευτήριο και λόγω συγκατοίκησης, και λόγω της φροντίδας του μωρού αν έχεις rooming in, και λόγω διαφόρων νοσοκόμων κλπ που μπαινοβγαίνουν. Ίσως προετοιμάζεσαι κιόλας για την αϋπνία που θα ακολουθήσει στο σπίτι :-P Αλλά είπα να ρωτήσω και αν άσχετα από όλα αυτά μπορείς να κοιμηθείς μπρούμυτα σε νοσοκομειακό κρεβάτι!

 

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου γιατροί έλεγαν ότι είναι καλύτερο να κοιμάμαι στο πλάι για καλύτερη κυκλοφορία του αίματος. Επειδή έχεις μήνες μπροστά σου, όταν είσαι στο πλάι κοίτα μήπως σε βολέυει ένα μαξιλάρι κάτω από το πόδι που είναι στην επάνω πλευρά. Εμένα με ανακούφιζε πολύ γιατί συγκρατούσε το βάρος. 

Για το θέμα του ύπνου στο μαιευτήριο, υποθέτω ότι κάθε μία περίπτωση είναι διαφορετική. Αν είσαι με καισαρική, σίγουρα το πρώτο βράδυ δεν μπορείς να κοιμηθείς μπρούμυτα. Προσωπικά, κοιμήθηκα ελάχιστα εντός του μαιευτηρίου, κυρίως λόγω άγχους και γιατί ήθελα συνέχεια να βλέπω και να ακουμπάω το μωρό μου.

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2019 at 2:23 ΜΜ, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

 

Επαναφέρω το θέμα μιας που είμαι στον πέμπτο μήνα και πλέον αρχίζει να με δυσκολεύει η κοιλιά στον ύπνο. Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες. Βασικά δεν με δυσκολεύει ακριβώς, απλά φοβάμαι. Πάντα κοιμόμουν μπρούμυτα. Στα πλάγια ή ανάσκελα όταν ξυπνήσω νιώθω ότι δεν είχα κοιμηθεί και ότι απλώς είχα κλείσει τα μάτια μου για λίγο (ενώ μπορεί να κοιμάμαι ώρες). Από καιρό έχω ρωτήσει τον γιατρό μέχρι πότε θα μπορώ να κοιμάμαι μπρούμυτα και μου είχε πει μέχρι να με ενοχλεί η κοιλιά. Ότι δεν είναι επικίνδυνο δηλαδή. Και απ'ό,τι βλέπω και εδώ πολλές λένε ότι όντως δεν είναι επικίνδυνο και κοιμούνταν και μέχρι τον 8ο. Εγώ ακόμη μια χαρά βολεύομαι μπρούμυτα. Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές όταν είμαι μπρούμυτα το μωρό βαράει! Υποθέτω ότι μπορεί να είναι και τυχαίο και να το νιώθω έτσι λόγω βαρύτητας, αλλά φοβάμαι μήπως "διαμαρτύρεται" και κινδυνεύει από το στρίμωγμα! Κι έτσι πολλές φορές κοιμάμαι σε μια στάση ενδιάμεση από πλάι και μπρούμυτα, δηλαδή με το ένα πόδι λυγισμένο, η οποία με βόλευε από πάντα και όλως τυχαίως είδα ότι συστήνεται στην εγκυμοσύνη. Αλλά το πρωί συνήθως ξυπνάω εντελώς μπρούμυτα, που σημαίνει ότι γύρισα στον ύπνο μου. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα!

 

Εντωμεταξύ σκέφτομαι από τώρα πώς θα κοιμηθώ στο μαιευτήριο, γιατί δεν έχω ξαναμπεί ποτέ σε νοσοκομείο και έχω την εντύπωση ότι στα νοσοκομειακά κρεβάτια μπορείς να κοιμηθείς μόνο ανάσκελα; (Γενικότερα αλλά ειδικά αν έχεις ορό, καθετήρα κλπ). Ή κάνω λάθος; Υποθέτω βέβαια ότι γενικότερα δεν μπορείς να κοιμηθείς στο μαιευτήριο και λόγω συγκατοίκησης, και λόγω της φροντίδας του μωρού αν έχεις rooming in, και λόγω διαφόρων νοσοκόμων κλπ που μπαινοβγαίνουν. Ίσως προετοιμάζεσαι κιόλας για την αϋπνία που θα ακολουθήσει στο σπίτι :-P Αλλά είπα να ρωτήσω και αν άσχετα από όλα αυτά μπορείς να κοιμηθείς μπρούμυτα σε νοσοκομειακό κρεβάτι!

 

H ιδανικοτερη σταση ειναι στο αριστερο πλάι, οπως ειπωθηκε για καλυτερη κυκλοφορια (και κατ'επεκταση καλυτερη οξυγονωση και μεταφορα θρεπτικων συστατικων στο μωρο). Φυσικα, μαξιλαρι αναμεσα στα γονατα αλλα και στους αστραγαλους  για αποσυμφορηση των κατω ακρων αλλα και για να μην ποναει η μεση. Επισης, πολλες φορες βοηθαει μια μικρη πετσετουλα τυλιγμενη κατω απο την κοιλια (οταν θα μεγαλωσει κι αλλο).

Αν δεν ενοχλεισαι ακομη μπρουμυτα μπορεις να συνεχισεις. Κι εγω παντα μπρουμυτα κοιμομουν και η γιατρος μου ειχε πει εφ'οσον δεν νιωθω να πιεζομαι μπορω να συνεχισω οσο αντεχω. Στα νοσοκομειακα κρεβατια μπορεις να κοιμηθεις οπως θελεις. Το θεμα ειναι να υπαρχει η ελευθερια απο το προσωπικο να σε αφησουν να ξαπλωνεις οπως θελεις μεχρι να γεννησεις. Μετα φυσικα οπως βολευεσαι. Εγω δεν μπορεσα για μηνες να ξανακοιμηθω μπρουμυτα λογω του θηλασμου (ενιωθα να πιεζομαι στο γεματο στηθος).

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί να ρωτήσω βλακεία, αλλά επειδή γενικά το νοσοκομείο το φοβάμαι (όπως είπα δεν έχει χρειαστεί στη ζωή μου να ξαναμπώ) και δεν ψάχνω πολλές πληροφορίες για τη γέννα, αν γεννήσεις φυσιολογικά, πάλι έχεις ορό και καθετήρα; το έχω δει σε κοπέλες από καισαρική αλλά δεν ξέρω στον φυσιολογικό. Αν έχεις αυτά πώς γυρνάς από ανάσκελα σε μπρούμυτα αφού αυτά είναι από τη μία πλευρά του κρεβατιού;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , little lamb είπε:

Μπορεί να ρωτήσω βλακεία, αλλά επειδή γενικά το νοσοκομείο το φοβάμαι (όπως είπα δεν έχει χρειαστεί στη ζωή μου να ξαναμπώ) και δεν ψάχνω πολλές πληροφορίες για τη γέννα, αν γεννήσεις φυσιολογικά, πάλι έχεις ορό και καθετήρα; το έχω δει σε κοπέλες από καισαρική αλλά δεν ξέρω στον φυσιολογικό. Αν έχεις αυτά πώς γυρνάς από ανάσκελα σε μπρούμυτα αφού αυτά είναι από τη μία πλευρά του κρεβατιού;

Ειναι δικαιωμα σου να ζητησεις να μην εχεις αναλογως την περιπτωση. Τον καθετηρα τον βαζουν καποιες φορες αν εχεις κανει επισκληριδιο και τον ορο αν θελουν να επιταχυνουν τον τοκετο. Ειναι στο χερι σου να τα αρνηθεις ή να τα δεχτεις σε συνεννοηση με τον γιατρο σου. Αν πχ αποφασισεις οτι θα κανεις φυσικο τοκετο (δηλαδη χωρις παρεμβασεις) τοτε δεν θα εχεις τιποτα απο τα δυο, αλλα αν κανεις επισκληριδιο τοτε ισως χρειαστεις και ορο οξυτοκινης και καθετηρα. Αλλα μονο με τον ορο μπορεις να κινεισαι και να αλλαζεις στασεις, ακομη και να περπατας.

 
Link to comment
Share on other sites

Κοιμόμουν μπρούμυτα μέχρι τον 5ο μήνα.Μετα καθιέρωσα το αριστερό πλαι για καλύτερη αιμάτωση.Και εγώ φοβόμουν τα νοσοκομεία.Γεννησα φυσιολογικά με επισκληριδιο και μετά δεν είχα ούτε καθετήρα ούτε ορο.Ισα ίσα το απόγευμα σηκώθηκα και πήγα και είδα το μωρό μου που ήταν στη ΜΕΝΝ 1 λόγω του ότι γεννήθηκε 2,420.Μη φοβάσαι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...