Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επεσε στην καμπύλη βάρους, φταίει το γάλα μου;;;


Recommended Posts

kαλησπέρα ΜΑΜΑΔΕΣ και ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ θέλω πάλι την βοήθεια σας!

Το απόγευμα πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε ότι η μικρή έπρεπε να πάρει περισσότερο βάρος, συγκεκριμένα οι τελευταίες μετρήσεις έχουν ως έξεις :

7μηνων 7200γρ. 69 εκ.

9 8000 73

10 8200 --

12 8550 79.

Η παιδίατρο είπε ότι πρέπει να πάρει βάρος με το να της βάζω μπισκότο στην φρουτόκρεμα (της είπα ότι δεν θέλω να δώσω ζάχαρη), να της δίνω κρέμα το απόγευμα, να μειώσω τους θηλασμούς (7 της φάνηκαν πολύ) και ότι μπορεί πια το γάλα μου να μην φτάνει ή να μην είμαι καλό ποιοτικά!

Αν δεν πάρει βάρος, λέει ότι θα δώσουμε ξένο γάλα !!!!

Εμένα η μικρή δεν μου φαίνεται ότι τρώει λίγο συγκεκριμένα:

7:00-8:00 θηλασμός (μπορεί και να μην γίνει αν αργήσει να ξυπνήσει)

8:00-8:30 >>

10:30 φρουτόκρεμα (250-350 μλ) + θηλασμός

12:30 Θηλασμός

2:00-2:30 μεσημεριανό (250-350μλ) + θηλασμός

4:00-5:00 γιαούρτι (125μλ) + θηλασμός

7:00-8:00 θηλασμός

9:30 θηλασμός

Ποία η γνώμη σας;

 

Και ένα άλλα σχετικό που θέλω να σας ρωτήσω :

Πριν από 2 μήνες ήμουν 1.77 ύψος και 62,5 κιλά και τώρα έχω πάει 58,5 κιλά (ευτυχώς το ύψος δεν μειώθηκε, χα χα) χωρίς να κάνω δίαιτα (γενικά είμαι λιγόφαγη)αλλά τώρα που το σκέφτομαι άθελα μου έχω κόψει τα λιπαρά και έχω μειώσει γεύματα λόγο ζέστης !!! Μπορεί το γάλα μου να έχει επηρεαστεί από αυτό; Πάντως πήγα και πήρα μινερβίνη για να τρώω και απόψε έφτιαξα σολομό και γενικά θα προσπαθήσω να βάλω καλά λιπαρά στην διατροφή μου αφού έστειλα τον άντρα μου και μου πίρε μουρουνέλαιο σε χαπάκια!!!,

Καλά θα κάνω να αυξήσω λίγο τις ποσότητες ή τσάμπα το σκάσιμο στο φαΐ ;

 

 

ΣΥΓΝΩΜΗ για το μεγαααααααλο κείμενο!

 

Ευχαριστώ πολύ μου με διαβάσατε

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αννικο έχω την καμπύλη ανάπτυξης του Π.Ο.Υ. και το μωρό σου είναι λίγο κάτω από το μέσο όρο σε όλες τις μετρήσεις, αλλά μέσα στα φυσιολογικά. Εγώ, αν κι έχω παιδίατρο υποστηρικτικό του θηλασμού, συμβουλεύομαι αυτή την καμπύλη που είναι για μωρά που θηλάζουν.

 

κοιτα εδώ: http://www.who.int/nutrition/media_page/cht_wfa_girls_z_0_5.pdf

 

Τώρα αυτό που λεει για το γάλα σου...κοίτα κι εδώ:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42236

 

λυπάμαι που σου απαντώ χωρίς να ξέρω περισσότερα, αλλά όταν ακούω για 'προβληματικό' γάλα. από παιδιάτρους..τα παίρνω!

Link to comment
Share on other sites

Καλά το μωρό σου τρώει πααααααααααρα πολύ καλά!!! Μπορεί απλά να σου μοιάζει στο σκαρί! Οσο για τη παιδίατρο πως της φάνηκαν πολλοί οι θηλασμοί και θέλει να κόψει θηλασμούς όταν υποτίθεται πρέπει να παχύνει το παιδί...?

 

Απαράδεκτη απλώς αμέσως σαν λύση να προτείνει το ξένο...ασε το μπισκότο...κρίμα που αυτοί οι άνθρωποι έχουν να κάνουν με μωρά.... :(

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Άννικο, δες εδώ http://www.kellymom.com/nutrition/milk/milkcalories.html τη σύγκριση σε θερμίδες και λίπος μεταξύ του μητρικού γάλακτος και διαφόρων υποκατάστατων (φόρμουλα, αγελαδινό κλπ)

 

Επίσης, ρίξε μια ματιά κι εδώ

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain_increase.html θα εκπλαγείς μ' αυτά που θα διαβάσεις. Το μητρικό γάλα μάλλον είναι το κλειδί για την αύξηση του βάρους και βοηθάει περισσότερο απ' ότι οι στερεές τροφές. Είχα περάσει κι εγώ με τη μικρή μου παρόμοια φάση που δεν έβαζε αρκετό βάρος και η παιδίατρος μου έλεγε ακριβώς τα ίδια με τη δικιά σου. Τότε η Αμαρέτο μου είχε βάλει αυτό το λινκ που σου βάζω. Και η δικιά μου μικρή τότε έτρωγε μεγάλες ποσότητες στερεών αλεσμένων, αλλά δεν έπαιρνε το αναμενόμενο βάρος. Όταν άρχισα να μην της αλέθω τις τροφές (αρχικά λιώνοντας με το πηρούνι και μετά σε κομμάτια που της τα έδινα στο χέρι) και κατά συνέπεια το μωρό μείωσε τις στερεές και έτρωγε μόνο αυτά που ήθελε η ίδια, ενώ ταυτόχρονα αύξησε τους θηλασμούς, άρχισε να αυξάνει το βάρος της.

Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε να επωφεληθείς από κάποια στιγμή τη νύχτα που θα είναι πιο δραστήρια για να προσθέσεις έναν θηλασμό κατά τη διάρκεια της νύχτας!

 

Όσο για τη μινερβίνη, είναι ένα ανθυγιεινό τρόφιμο και δεν βλέπω που θα μπορούσε να βοηθήσει τόσο εσένα όσο και το μωρό.

Επίσης, θα πρέπει ίσως να αξιολογηθεί αν το αμέσως προηγούμενο διάστημα αυξήθηκε η δραστηριότητα της μικρής (πχ, μήπως περπάτησε κλπ), οπότε ίσως η μείωση πρόσληψης βάρους να είναι κάτι παροδικό.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την Αγλαια που εχω ρωτησει στο παρελθον σε πμ μου , μου ειχε γραψει πως το γαλα μας μενει παντα το ιδιο θρεπτικο καθολη τη διαρκεια του θηλασμου , γενικα εμεις οι Ελληνες εχουμε το κατοχικο συνδρομο και θελουμε παχουλα παιδια , ενω τα αδυνατα με την καλη εννοια ειναι τα ιδανικα παιδια . Επισης δεν νομιζω οτι πρεπει τοσο πολυ να ανακατευουμε τους παιδιατρους στο θεμα διατροφης των μικρων μας , ειδικα εμεις που θηλαζουμε , τις γνωμες τους τις ξερουμε , χτες στη παραλια ηταν ενας γνωστος μου που ειναι παιδιατρος και οταν του ειπα οτι θηλαζω ακομη μου ειπε 2 κουφα , απορησε πως εχω ακομη γαλα και δεν εχει κοπει και μετα μου ειπε οτι πως οταν θηλαζουμε μεταφερουμε τις τοξινες μας στο μωρο μεσω του θηλασμου και γι'αυτο δεν πρεπει να θηλαζουμε περισσοτερο απο 6 μηνες :evil::evil::evil: , μου ηρθε να τον πεταξω μεσα στη θαλασσα και κρατηθηκα , δηλαδη οι τοξινες που εχουμε δεν πειραζουν τους πρωτους 6 μηνες και ενοχλουν μετα ;:roll: χα χα χα :shock:!!!!!!!!!!Επειδη ειναι γιατροι μπορουν να λενε τετοιες βλακειες ; ασκουν εξουσια πανω σε οσους τους το επιτρεπουν και το απολαμβανουν να μας βασανιζουν . Σε θεματα διατροφης μην τους πολυ ακουτε , ας αρκουνται σε αυτα που εχουν καταρτιστει και εχουν ειδικευθει .

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρο είπε ότι πρέπει να πάρει βάρος με το να της βάζω μπισκότο στην φρουτόκρεμα (της είπα ότι δεν θέλω να δώσω ζάχαρη), να της δίνω κρέμα το απόγευμα,

:shock:

Tίποτα πιο επιστημονικό;

Συγνώμη αλλά οι συμβουλές που δίνει δεν έχουν καμία σχέση με τις σπουδές της, λέει ανοησίες.

 

να μειώσω τους θηλασμούς (7 της φάνηκαν πολύ)

:shock:

Για να χάσει βάρος το παιδί;

 

και ότι μπορεί πια το γάλα μου να μην φτάνει

ας πούμε ότι δεν φτάνει, το παιδί είναι πολύ μεγάλο και ήδη τρώει πολλές τροφές, αν δεν του φτάνει το γάλα θα φάει κάτι παραπάνω από τα άλλα.

 

ή να μην είμαι καλό ποιοτικά!

:shock:

Δεν υπάρχει ποιοτικά κακό γάλα. Η παιδίατρος λέει την μία κοτσάνα πίσω από την άλλη, αυτή όμως είναι η κορυφαία!

 

Αν δεν πάρει βάρος, λέει ότι θα δώσουμε ξένο γάλα !!!!

και αν το μωρό πάρει λιγότερο βάρος με το ξένο γάλα (κάτι που είναι πολύ συνηθισμένο για τα μωρά που δεν παίρνουν πολύ βάρος) τί θα κάνει μετά;

 

 

Εμένα η μικρή δεν μου φαίνεται ότι τρώει λίγο συγκεκριμένα:

7:00-8:00 θηλασμός (μπορεί και να μην γίνει αν αργήσει να ξυπνήσει)

8:00-8:30 >>

10:30 φρουτόκρεμα (250-350 μλ) + θηλασμός

12:30 Θηλασμός

2:00-2:30 μεσημεριανό (250-350μλ) + θηλασμός

4:00-5:00 γιαούρτι (125μλ) + θηλασμός

7:00-8:00 θηλασμός

9:30 θηλασμός

Ποία η γνώμη σας;

Η μικρή τρώει πολύ καλά, η γιατρός δεν τα λέει καλά

 

Και ένα άλλα σχετικό που θέλω να σας ρωτήσω :

Πριν από 2 μήνες ήμουν 1.77 ύψος και 62,5 κιλά και τώρα έχω πάει 58,5 κιλά (ευτυχώς το ύψος δεν μειώθηκε, χα χα) χωρίς να κάνω δίαιτα (γενικά είμαι λιγόφαγη)αλλά τώρα που το σκέφτομαι άθελα μου έχω κόψει τα λιπαρά και έχω μειώσει γεύματα λόγο ζέστης !!! Μπορεί το γάλα μου να έχει επηρεαστεί από αυτό;

Το γάλα δεν μπορεί να επηρεαστεί από αυτό.

 

Πάντως πήγα και πήρα μινερβίνη για να τρώω και απόψε έφτιαξα σολομό και γενικά θα προσπαθήσω να βάλω καλά λιπαρά στην διατροφή μου αφού έστειλα τον άντρα μου και μου πίρε μουρουνέλαιο σε χαπάκια!!!,

 

Η μινερβίνη γίνεται από παλιόλαδα όπως όλες οι μαργαρίνες. Μόνο καλό λιπαρό δεν είναι.

Το ότι είναι φυτικό δεν σημαίνει ότι είναι καλό. Καλό είναι το παρθένο ελαιόλαδο που εξάγεται εν ψυχρώ (όχι απλά με μηχανικές μεθόδους).

 

 

Καλά θα κάνω να αυξήσω λίγο τις ποσότητες ή τσάμπα το σκάσιμο στο φαΐ ;

Αν προσέχεις τη διατροφή σου κάνεις καλό στη δική σου υγεία κυρίως. Η ποιότητα των λιπαρών που καταναλώνεις επιδρά λίγο στην ποιότητα των λιπαρών του γάλακτος αλλά όχι στην ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

χτες στη παραλια ηταν ενας γνωστος μου που ειναι παιδιατρος και οταν του ειπα οτι θηλαζω ακομη μου ειπε 2 κουφα , απορησε πως εχω ακομη γαλα και δεν εχει κοπει και μετα μου ειπε οτι πως οταν θηλαζουμε μεταφερουμε τις τοξινες μας στο μωρο μεσω του θηλασμου και γι'αυτο δεν πρεπει να θηλαζουμε περισσοτερο απο 6 μηνες :evil::evil::evil: ,

 

Ενώ στο γάλα της αγελάδες δεν μεταφέρονται τοξίνες;

 

Πόσο καιρό τις αρμέγουν τις αγελάδες; ξέρει; Την επόμενη φορά να του πεις ότι τις αγελάδες τις αρμέγουν για 9 μήνες, μετά σταματούν γιατί το γάλα τους μετατρέπεται σε πρωτόγαλα και δεν είναι εμπορεύσιμο και τις αφήνουν ήσυχες μέχρι να γεννήσουν (γιατί τα 2/3 του χρόνου οι αγελάδες αρμέγονται όσο είναι έγκυες)

 

Σας γιατρός οφείλει να γνωρίζει ότι το ξένο γάλα είναι ένα νεκρό προϊόν, δεν περιέχει ούτε ένα ζωντανό κύτταρο, δεν περιέχει αντισώματα και κυρίως έχει πρωτεΐνες πολύ διαφορετικές από αυτές του ανθρώπινου γάλακτος.

 

Σαν γιατρός οφείλει να γνωρίζει τουλάχιστον τις οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων γιατί έχουν δημοσιευτεί στο Pediatrics εδώ και πολλά χρόνια (το 1997 για πρώτη φορά και η αναθεώρηση το 2005)

 

Human milk is species-specific, and all substitute

feeding preparations differ markedly from it, making

human milk uniquely superior for infant feeding.

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

Αν δεν έχει ενημερωθεί από πουθενά αλλού τα τελευταία 12 χρόνια, όφειλε τουλάχιστον να ενημερωθεί από το Pediatrics.

Link to comment
Share on other sites

Aννίκο μια χαρά είναι η μικρούλα σου, έτσι ακριβώς ήταν και η δικιά μου πέρσι, ευτυχώς η παιδίατρος ποτέ δε μου είπε τίποτα, ίσα-ίσα με βοήθησε να ξεκολήσω!

Λοιπόν εγώ συνεχίζω να εκπλήσσομαι με τους γιατρούς, κάθε φορά μένω με ανοιχτό το στόμα, και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, να είναι τόσο αδαείς ή να είναι τόσο πουλημένοι;;;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

myrto aglaia Αρχοντουλα bipe21 sofuka Galat DaF, σας ευχαρηστωωωωωωωω όλες πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, στο επόμενο ραντεβού θα πάω με μεγαλύτερη σιγουριά.

 

 

Υ.Σ και σταματάω την διαδικασία πάχυνσης μου, θα συνεχίσω να παίρνω μόνο μουρουνέλαιο (σε χαπάκια) που κάνει έτσι και αλλιώς καλό!

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας.γεννησα τον γιο μου 3800 κ τωρα στους 16 μηνες που κοντευει ειναι 10200.εχει πεσει απο την καμπυλη και δεν ξερω τι να κανω.ειναι κ αλλεργικος και εχουμε προβλημα κ με τι να τον ταισω.δεν ξερω τι να κανω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...