Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψειρες σε μικρό


Recommended Posts

Γειά σας! ο μικρός μου είναι 19 μηνών. τελευταία ξύνει το κεφάλι του και βλέπω έπιασε ψείρες απ τον παιδικό προφανώς. Σας έχει τύχει σε τόσο μικρό; πώς το αντιμετωπίσατε; Δεν κάθεται και να το ψάξω και να τα απομακρύνω επιμελώς. Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο προιόν κατάλληλο για την ηλικία αυτή; το ξιδι άραγε κάνει να το χρησιμοποιήσουμε; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω κάτι να σου προτείνω για την ηλικία αυτή απλά να πω αυτο που ειχα ακουσει από κάποιο παιδίατρο. ότι οι ψειρες πιανουν μόνο σε καθαρά κεφάλια, γιατί η θερμοκρασία του κρανιου αυξάνεται όταν ειναι βρώμικο το κεφαλάκι. Επίσης ψειρες δεν πιανουν τα βαμμένα μαλλια (δε νομιζω ότι αφορά το μικρο σου βέβαια)! Απλά πριν κάνεις κάτι ενημέρωσε τον παιδικό γιατί τί νοημα θα έχει να ψεκάσεις το μικρο σου με κάτι και μετά να τις ξανακολλήσει στον παιδικο. Η συμβουλή του ίδιου παιδιατρου ήταν να γίνονται προληπτικες μέρες ψεκασμου σε όλα τα παιδάκια που πάνε σχολειο την ίδια μέρα για να καταπολεμάται το φαινόμενο ριζικά. Τώρα δεν ξέρω αν αυτό ειναι εφικτο...

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

ta περασαμε και εμείς στην ίδια ηλικία περίπου πέρσι.

Βασικά επειδή δεν κάνει να χρησιμοποιήσεις τα γνωστά αντιφθιρικά προιόντα που είναι χημικά γιατί το παιδί είναι μικρό ξεκίνα με ξύδι (1 προς 1 αραιωμένο με νερό)που της σκοτώνει και αν δεν έχετε πολύ πυκνά μαλλιά (ευτυχώς δεν είχαμε!) θα πρέπει να δεις μία μία τρίχα για κόνιδες (τα αυγά της ψείρας)θα περάσετε μια σχετική ταλαιπωρία. Βάζε του το αγαπημένο του παιδικό και καθιζέ τον κάτω. Στα φαρμακεία θα βρεις του κορρέ και apivita που δεν είναι πολύ βαριά και μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και βγάινουν σε σαμπουάν και λοσιόν αλλά αυτά είναι κυρίως για την πρόληψη. Τώρα που κολλήσατε προτιμήστε ένα με neem oil (κάπως έτσι) που είναι χωρίς βαριά χημκά το συστήνουν και οι παιδίατροι και κάνει καλύτερη δουλειά.

Τέτοιες εποχές καλό είναι να κάνουμε όλοι πρόληψη...

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

έχε υπόψη σου ότι και τα βαμμένα μαλλιά πιάνουν ψείρες. Εμένα με κόλλησε το παιδί μιας φίλης μου παρόλο που είμαι βαμμένη (καστανή :) ). Ένα ειδικό χτενάκι και μια λοσιον του κορρέ έκαναν δουλειά.

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα...

μας στειλανε απο τον παιδικο χαρτακι να τσεκαρουμε για ψειρες γιατι λεει ειχαν κρουσματα.

Την επομενη πηρα της απιβιτα τη λοσιον και την ψεκασα. λιγο που της κοιταξα το κεφαλι δεν ειδα κατι θα φαινοτανε αν ειχε κολλησει ε? και θα ξυνοτανε κιολας φανταζομαι. μας ειπαν να κανουμε αυτο με το ξυδι κ νερο και να τυλιξουμε το κεφαλι του παιδιου 10 λεπτα...δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να κατσει και πολυ φοβαμαι πως αμα κολλησει δε προκειται να κατσει να τη χτενισεις με το χτενακι ουτε καν να τη ψαξεις. Κ απο την αλλη εχω και το μικρο 14 μηνων που αμα κολλησει τι θα κανω???? Καμια πληροφορια για τις ψειρες? εγω απο τοτε που κολλουσα (1-2 φορες στο σχολειο) δε πολυθυμαμαι....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...