Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπανο στην αθηνα..που;


ολγακι

Recommended Posts

ηθελα να ρωτησω,που πατε για μπανιο στην αθηνα..εμεις συνηθως παμε στην αναβυσσο..πολυ καθαρα..απλα τοπροβλημα ειναι οτι το πιανει πολυ ο αερας γενικα...και τωρα που εχει πολυ αερα εκει θα γινεται χαμος..εσεις με το βορια που εχετε να μου προτεινετε να παμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

το 2009 αναγκαστηκα να κολυμπησω και να βουτηξω στο Π. Φαληρο. Ηταν η πρωτη φορα που ημουν σ'εκεινη την παραλια και μου εκανε τρομερη εντυπωση που τοσος κοσμος εκανε μπανιο κι εβαζε τα παιδια του τοσο κοντα στον Πειραια.

Τελικα ομως δεν επαθα τιποτα σοβαρο, τα λεπια επεσαν αμεσως και η νηκτικη μεμβρανη που ειχα βγαλει τη δευτερη μερα εχει σχεδον εξαλειφθει τελειως :lol::lol::lol:

 

Το καθαρο λοιπον ειναι σχετικο... Και εξαρταται που μενεις, αν μενεις Ν Σμυρνη πχ δε μπορεις να πηγαινεις καθημερινα στο Σουνιο για μπανιο οσο καθαρα κι αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Για πραγματική καθαριότητα, μετά τα λιμανάκια της Βουλιαγμένης..Αλλά είναι δρόμος..Επίσης Καβούρι και Βάρκιζα στο Yabanaki είναι υποφερτά (οχι καθαρά, αλλά δεν σιχαίνεσαι κι όλας)Πέρυσι είχα βάλει την 7 μηνών τότε μπέμπα μου και δεν έπαθε τίποτα, παρότι είναι άσπρη σαν το γάλα

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω εξαρτάται που μένεις, μια καλη λύση είναι και η Σαλαμίνα.

 

Όσο για την "καθαρότητα" της θάλασσας, όλα είναι σχετικά. Υπάρχουν άνθρωποι που κολυμπάνε στον Πειραιά, ακριβώς κάτω από το νοσοκομείο Μεταξά, όπως επίσης και άλλοι που κολυμπάνε στο Σκαραμαγκά, ακριβώς δίπλα από την εθνική οδό :lol: :lol:

 

Πέρυσι είχα βάλει την 7 μηνών τότε μπέμπα μου και δεν έπαθε τίποτα, παρότι είναι άσπρη σαν το γάλα

 

Είμαι σίγουρη πως αν είχε πίσσα σίγουρα θα σου μαύριζε!!!!!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω εξαρτάται που μένεις, μια καλη λύση είναι και η Σαλαμίνα.

 

Όσο για την "καθαρότητα" της θάλασσας, όλα είναι σχετικά. Υπάρχουν άνθρωποι που κολυμπάνε στον Πειραιά, ακριβώς κάτω από το νοσοκομείο Μεταξά, όπως επίσης και άλλοι που κολυμπάνε στο Σκαραμαγκά, ακριβώς δίπλα από την εθνική οδό :lol: :lol:

 

 

 

Είμαι σίγουρη πως αν είχε πίσσα σίγουρα θα σου μαύριζε!!!!!!!!!!!!!!!

Εκεί κάνει ένας συμπεθερός μας από μικρό παιδί. Κοντεύει τα 90! είναι και χειμερινός κολυμβητής, έχει ξεπεράσει 2 εγκεφαλικά, έχει βγάλει κι ένα νεφρό κι όμως κάθε μέρα σχεδόν είναι εκεί.

Προφανώς δεν έχει πάθει τίποτα :shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κάνει ένας συμπεθερός μας από μικρό παιδί. Κοντεύει τα 90! είναι και χειμερινός κολυμβητής, έχει ξεπεράσει 2 εγκεφαλικά, έχει βγάλει κι ένα νεφρό κι όμως κάθε μέρα σχεδόν είναι εκεί.

Προφανώς δεν έχει πάθει τίποτα :shock::shock::shock::shock:

 

 

καλα, αυτος δεν ειναι που επαθε 2 εκγεφαλικα κι εβγαλε ενα νεφρο;

 

(πλακα κανω, ε, δε λεω οτι φταιει το νερο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα, αυτος δεν ειναι που επαθε 2 εκγεφαλικα κι εβγαλε ενα νεφρο;

 

(πλακα κανω, ε, δε λεω οτι φταιει το νερο)

Ναι :-D αυτός είναι. Απλά δεν παθαίνεις εγκεφαλικό από βρώμικο νερό.

Θέλω να πω ότι είναι αξιοπερίεργο το ότι κολυμπάει εκεί τόσα χρόνια, που από τη βρώμα δεν μπορείς να ανασάνεις καν, και είναι καλά. 90 χρονών και με τόσα που έχει ξε-περάσει μια χαρά τον λες :lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όλα είναι σχετικά..η αδελφή μου έχει παντρευτεί νησιώτη και από τότε δεν ξανάκανε μπάνιο στην Αττική..κάθεται δλδ και ψήνεται μέχρι να φύγει διακοπές..εγώ και έγγυος δεν τη παλεύω χωρίς θάλασσα..τι να μου κάνουν τα 6 μπάνια στις διακοπές..και τώρα με την κρίση αν θα είναι και έξη..

Link to comment
Share on other sites

εμείς μένουμε πειραιά, πέρυσι τις καθημερινές πηγαίναμε βάρκιζα αλλά τα σαββατοκύριακα που γέμιζε ασφυκτικά πηγαίναμε σχοινιά, δίπλα στο καράβι, η παραλία είναι τεράστια και πολύ καθαρή

[URL="http://daisypath.com"]
[/URL]
Link to comment
Share on other sites

Ναι :-D αυτός είναι. Απλά δεν παθαίνεις εγκεφαλικό από βρώμικο νερό.

Θέλω να πω ότι είναι αξιοπερίεργο το ότι κολυμπάει εκεί τόσα χρόνια, που από τη βρώμα δεν μπορείς να ανασάνεις καν, και είναι καλά. 90 χρονών και με τόσα που έχει ξε-περάσει μια χαρά τον λες :lol:

 

Τυχερός ήταν.

Εγώ δεν θα έμπαινα με τιποτα, δεν μπορώ να το ευχαριστηθώ κιόλας εάν κάνω μπανιο σε βούρκο. Αν και δεν φαίνεται η πραγματική μόλυνση, τα μικρόβια....

Στη βρώμικη θάλασσα κολλάς κολπίτιδες και δερματικά που μπορεί να σε παιδεύουν χρόνια.

maria7 στο Καράβι έχουμε πάει κι εμείς, είναι καλά αρκεί να μην έχει σηκώσει κύμα.

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός ήταν.

Εγώ δεν θα έμπαινα με τιποτα, δεν μπορώ να το ευχαριστηθώ κιόλας εάν κάνω μπανιο σε βούρκο. Αν και δεν φαίνεται η πραγματική μόλυνση, τα μικρόβια....

Στη βρώμικη θάλασσα κολλάς κολπίτιδες και δερματικά που μπορεί να σε παιδεύουν χρόνια.

maria7 στο Καράβι έχουμε πάει κι εμείς, είναι καλά αρκεί να μην έχει σηκώσει κύμα.

Eννοείται βρε παιδιά για πλάκα το έγραψα....

Λοιπόν εμείς πάμε στην Ψάθα στο Αλεποχώρι κι αν δεν έχουμε πολύ χρόνο πάμε Κινέττα που κάποιες φορές είναι καθαρά κάποιες έχει πολύ πλαγκτόν.

Πιο πολύ για να ξεσκάνε τα παιδιά. Δεν τα πιέζουμε να μπουν στη θάλασσα.

Επίσης καθαρά είναι και στο Σούνιο, αλλά ποιος πάει εκεί.

Σαν μονοήμερη εκδρομούλα είναι ωραία στο Αγκίστρι ή στις Αλυκές (όχι σαββατοκύριακα) στη Χαλκίδα. Στον Ωρωπό θα έλεγα είναι χάλια, στη λούτσα επίσης πολύς κόσμος..... στο Καράβι εξαρτάται. Από Κακιά θάλασσα από εκείνα τα μέρη δεν ξέρω. Ας μας ενημερώσεις όποιος έχει πάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο για την "καθαρότητα" της θάλασσας, όλα είναι σχετικά. Υπάρχουν άνθρωποι που κολυμπάνε στον Πειραιά, ακριβώς κάτω από το νοσοκομείο Μεταξά, όπως επίσης και άλλοι που κολυμπάνε στο Σκαραμαγκά, ακριβώς δίπλα από την εθνική οδό :lol: :lol:

 

Μα υπάρχει οργανωμένη παραλία στον Πειραιά, τα Βοτσαλάκια, με ομπρέλες, ναυαγωσώστη και τα όλα της, κάτω από την Καστέλα... και με θαμώνες χειμώνα καλοκαίρι!

Ειδικά τώρα με τις ζέστες εχει κόσμο από τις 8 το πρωί!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όσες από σας σκέφτεστε να κάνετε μπάνιο σε παραλία της Αττικής, ρίξτε μια ματιά στο δελτίο τύπου του Πανελληνίου Κέντρου Οικολογικών Ερευνών, για να δείτε ποιες από τις παραλίες που σας ενδιαφέρουν είναι (σύμφωνα με τις μετρήσεις) κατάλληλες ή ακατάλληλες.

 

Μετρήσεις

 

Στις τελευταίες σελίδες του PDF έχει χάρτες μέσω των οποίων μπορείτε να εντοπίσετε τον αριθμό της παραλίας που σας ενδιαφέρει να βρείτε αποτελέσματα.

 

Προσέχουμε για να έχουμε (καλή υγεία).

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι σίγουρη πως αν είχε πίσσα σίγουρα θα σου μαύριζε!!!!!!!!!!!!!!!

 

χαχαχα, τώρα το είδα!Μακάρι να μαύριζε λίγο, θα μου εμοιαζε κάπως!!!20 μπάνια έχουμε κάνει κι εξακολουθεί να είναι κάτασπρη!

Link to comment
Share on other sites

soch πολύ χρήσιμο το Link σου! Εμείς είμαστε απο τους τυχερούς που έχουμε τους γονείς μου σε νησί, οπότε φυλάμε την όρεξη μας για όταν κατέβουμε εκεί. Εδώ στην Αθήνα δεν πάω εγώ προσωπικά ποτέ! Εχω πάει συνολικά 3 φορές και απλά επιβεβαίωσα ότι δεν θέλω να ξαναπάω. Για όσους βέβαια δεν έχουν αλλη επιλογή ας συμβουλευτούν τον σύνδεσμο της soch...

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι πιο καθαρές παραλίες της Αττικής είναι στο Σούνιο.Εμεις πηγαινουμε στην παραλια ΚΑΠΕ.Ειναι βέβαια αποσταση αλλη αξίζει.. εχει άμμο με βότσαλο...δε μαζευει πολυ κοσμο..μιας και οι περισσοτεροι δε τη ξερουν και ειναι και μακρυα απο την Αθήνα αλλα πιστεύω αξίζει!!

http://www.espressonews.gr/default.asp?artID=385459&catid=1&pid=79

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...