Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΧΙ ΑΛΛΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ!!!!


Recommended Posts

Α, ρε vicky29 τι περιπετειες.... Να σου πανε ολα καλα ευχομαι και σε σενα και στα υπολοιπα κοριτσια.

Διαβαζα σημερα ενα αρθο σχετικα με τους εμτους και επεσα πανω στο εξης κομματι

...Τα αίτια δεν είναι απόλυτα γνωστά απλά έχουν ενοχοποιηθεί η αλλαγή των ορμονών όπως είναι η B-hcg αλλά και αίτια που έχουν να κάνουν με το άγχος και τη ψυχολογική διάθεση της γυναίκας.

Στις νεότερες θεωρίες ανήκει μια εξελικτική θεωρία δύο επιστημόνων του Cornell –του Paul W. Sherman, εξελικτικό βιολόγο και του Samuel M. Flaxman που υποστηρίζουν ότι η ναυτία και ο εμετός της κύησης αναπτύσσονται για να προλάβουν την έκθεση σε πιθανές βλαβερές μολύνσεις και σε τοξικούς οργανισμούς που βρίσκονται στις τροφές, ιδιαίτερα μάλιστα σε εκείνο το χρονικό διάστημα της εγκυμοσύνης στη διάρκεια του οποίου αναπτύσσονται τα συστήματα οργάνων του εμβρύου...

 

 

ΚΑι με προβληματιζει το δευτερο κομματι μιας και στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα εμετους (4-5 την ημερα) μεχρι και τον 9ο και η κορη μου εχει αποδεδειγμενες αλλεργιες στο αγελαδινο γαλα κ ισως κ σε αλλα.

Σε αυτη την εγκυμοσυνη, εχω παλι εμετους αλλα ευτυχως παω καλυτερα σχετικα με την προηγουμενη.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalispera koritsia simera molis mpika stin 8 ebdomada k edw k 3 meres exw kourastei na kanw emeto :( yparxoun kapoia fagita ta opoia na min enoxloun toso poli?meta apo kathe gevma mou to stomaxi mou den leei na xwnepsei k niwthw poli eksantlimenei.parakalw opoia kopela mporei na mou pei kati tha tin ypereuxaristousa!

Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia simera molis mpika stin 8 ebdomada k edw k 3 meres exw kourastei na kanw emeto :( yparxoun kapoia fagita ta opoia na min enoxloun toso poli?meta apo kathe gevma mou to stomaxi mou den leei na xwnepsei k niwthw poli eksantlimenei.parakalw opoia kopela mporei na mou pei kati tha tin ypereuxaristousa!

εφη (εχεις το ονομα της κορης μου)

εγω εκανα εμετους μεχρι και που γεννησα αυτο που με βοηθησε ηταν πριν σηκωθω απο το κρεβατι (σχεδον κοιμισμενη) ετρωγα μια φρυγανια. Να αποφευγεις οτιδηποτε βαρυ φαγητο και σιγουρα υγρο.Προτιμησε κατι ψητο ή βραστο και σιγουρα ελαφρυ.Ας πουμε ενα τοστ μονο τυρι χωρις βουτυρο.Επισης σε εμενα επιασαν και οι καραμελες με γευση δυοσμου ή φραουλας....

Μακαρι να σε βοηθησα!

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

Βραχιολάκια κατά της ναυτίας από το φαρμακείο, μικρούτσικα κι ελαφριά γεύματα, όχι καρυκεύματα, πάντα παραμάσχαλα κράκερ ή φρυγανιές και φυσικά πριν να σηκωθείς από το κρεβάτι όπως λέει και η φίλη παραπάνω. Αυτή η δυσπεψία Παναγία μου αίσχος την είχα και στην 1η εγκυμοσύνη και τώρα στην αρχή. Εμένα η δυσπεψία μου έφερνε εμετό ή ανακατωσούρα. Με βοήθησε πολύ το χαμομήλι που είναι χωνευτικό και ΠΑΝΤΑ μετά τα γεύματα περπατούσα για λίγο πράγμα που βοηθούσε στη χώνεψη. Επίσης δεν έκανα ποτέ το λάθος να ξαπλώσω μετά το φαγητό. Άφηνα να περάσουν 1-2 ώρες τουλάχιστον όσο ελαφριά κι αν είχα φάει. Τέλος στο πολύ ζόρι έπινα πολύ παγωμένες γουλίτσες σπράιτ... (εμένα με ανακούφιζε πολύ)

Τέλος κάνε την προσευχή σου να σου περάσει με το 1ο τρίμηνο! Μετά βέβαια κινδυνεύεις να τρως ακατάπαυστα οπότε πρόσεξε μην αναπληρώσεις τα κιλά που γλίτωσες... :lol:

Mε το καλό το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδια εμενα τιποτα απ' όλα αυτα δεν περναει... εμετους μονο 1-2 φορες την μερα..αυτο που με τρελένει είναι ο μόνιμος πόνος στο στομάχι λες και δέχομαι μπουνιές... προσπαθώ να μην βγάλω ότι φάω αλλα όχι πάντα...

σημείωση ότι τρώω μόνο κρακερς &λιγα δημιτριακα και σημερα φαριν λακτε(είμαι και χορτοφάγος) Μήπως ξέρετε λύσεις για τους πόνους?

εκτος απο:αγγουρια, κρυο γάλα, αναψυκτικο, ginger ale, χαμομήλι, γλυκάνισο, κρακερ μόλις ξυπνήσω, περπάτηαμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσιαειμαι καινουργια στο φορουμ και βρισκομαι στην 10η βδομαδα τηςεγκυμοσυνης με καθημερινους εμετους,συνηθως αφου φαω.Πολλες φορες νιωθω οτι κοβεται η ανασα μου και δε μπορω να σταματησω τον εμετο.Εχετε νιψσει κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

mariah3782 καλώς ήρθες στο κλαμπ!

Πόσες φορές κάνεις τη μέρα;

Το έχεις πει στον γιατρό σου;

 

Όπως βλέπεις, πολλές εγκυμονούσες το περνάμε, ειδικά τις πρώτες εβδομάδες.

Εγώ κάνω περίπου 3-4 φορές την ημέρα και έχω πάρει κάτι χαπάκια που νιώθω πως βοήθησαν κάπως.

Αλλά είναι κάτι που πρέπει να υποστούμε, δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.

H3T8.png
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως με πιανει απο το μεσημερι και μετα,δηλαδη μολις φαω!Το απογευμα ακομα και αν δεν εχω φαει κατι συνεχιζω να ανακατευομαι και το βραδυ μια απο τα ιδια!Μαλλον ειμαι το αντιθετο της πρωινης ναυτιας!!!:!:ειχα παρει primperan αλλα δεν ειδα βελτιωση.Ο γιατρος λεει οτι το παιδι δεν επηρεαζεται στη θεση που ειναι αλλα οσο να'ναι ανησυχω.Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη οι εμετοι συνεχιστηκαν μεχρι τον 7ο μηνα αλλα ολα μου τα αγχη μου βγηκαν στη 2η εγκυμοσυνη που επρεπε να ειμαι πιο χαλαρη!Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καί στις δυο εγκυμοσύνες μου (την προηγούμενη και την τωρινή) είχα εμέτους. Δεν γλίτωσα εύκολα. Μέχρι τα μισά του τέταρτου μήνα με πήγαν καί οι δυο.

Πολύ άσχημο συναίσθημα αλλά όταν περάσει πραγματικά το ξεχνάς. Σαν να μην έγινε. Μόνο η ανάμνηση μένει (φοβερή ανάμνηση :mrgreen:)!

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω μια απο τα ιδια, καιστις δυο εγκυμοσυνες μεχρι που εμπαινα στον εβδομο ειχα τουλαχιστον 15 εμετους την μερα :confused: ουτε νεροδεν μπορουσα να πιω με το παραμικρο δε που μυριζα ανακατοσουρες και εμετο τραγικη κατασταση , αλλα ολα καλα ευτυχως, μετα θα τα ξεχασεις όλα:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπέρα...

 

Είμαι μια προσεχώς μαμά... είμαι στην όγδοη εβδομάδα κ με ταλαιπωρούν οι πρωινές κυρίως ναυτίες. Δεν μπορώ να βάλω τίποτα στο στόμα μου το πρωί γιατί καταλήγω κ κάνω εμετό. Αρχίζω κ συνέρχομαι προς το μεσημέρι. Νερό?? Μονο άμα στύβω λίγο λεμόνι μπορώ και το πίνω... τι μπορώ να τρώω το πρωί που να μου περιορίζει λίγο αυτή την ενόχληση στο στομάχι που μου προκαλεί ανακατωσούρα?

Link to comment
Share on other sites

φριγανιεσ, μπισκοτακια κρακερ αυτα θα σε βοηθησουν πιστευω

 

Ακριβώς, καναδυό φρυγανίτσες πριν ακόμη σηκωθείς από το κρεβάτι το πρωί θα βοηθήσουν αρκετά, το νερό χειροτερεύει την κατάσταση. Και εγώ έτσι έκανα, είχα φρυγανίτσες στο κομοδίνο και μασουλούσα μια και αν μπορουσα και δεύτερη σχεδόν με κλειστά μάτια ! :P

Υπομονή, μετά το τέλος του πρώτου τριμήνου στις περισσότερες υποχωρούν οι ναυτίες.

Καλή εγκυμοσύνη ! :)

TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

εμενα οι εμμετοι  ειχαν ξεκινησει πριν καν να εχω καθυστερηση ετσι και καταλαβα οτι ημουν εγκυος!!! με το καλο το μωρακι σου!!

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κορίτσια ήθελα να σας πω κάτι σε σχέση με τον εμετό, καμιά φορά κάνω εμετό και έχω μόνο σάλια η ίσος υγρά στομάχου δεν ξέρω και γενικά όταν κάνω εμετό ζοριζομαι πολύ κοκκινιζω και πονάει το στομάχι μου.

Θα ρωτούσα τον γιατρό μου αλλά λείπει σε άδεια και είναι του νοσοκομείου οπότε αν ξέρει καμιά από εσάς κάτι θα χαρώ πολύ... 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Γεωργία Π. είπε:

Γεια σας κορίτσια ήθελα να σας πω κάτι σε σχέση με τον εμετό, καμιά φορά κάνω εμετό και έχω μόνο σάλια η ίσος υγρά στομάχου δεν ξέρω και γενικά όταν κάνω εμετό ζοριζομαι πολύ κοκκινιζω και πονάει το στομάχι μου.

Θα ρωτούσα τον γιατρό μου αλλά λείπει σε άδεια και είναι του νοσοκομείου οπότε αν ξέρει καμιά από εσάς κάτι θα χαρώ πολύ... 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Υπομονή κοριτσάκι μου.... Έτσι είναι. Εγώ έβγαζα και αίμα να φανταστείς , είχε γδαρθεί ο οισοφάγος. Να τρως ελαφρά ανά 2-3 ώρες. Και νεράκι γουλια γουλια να μην πάθεις αφυδάτωση. Εγώ έβγαζα και το νερό να φανταστείς και την πάτησα με αφυδάτωση για αυτό στα λέω, είχα χάσει και κάποια κιλά.. Κοίτα ποιο φαγητό δεν βγάζεις και σε λίγο καιρό θα περάσουν.... Κουράγιο και με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2018 at 2:31 PM, Γεωργία Π. said:

Γεια σας κορίτσια ήθελα να σας πω κάτι σε σχέση με τον εμετό, καμιά φορά κάνω εμετό και έχω μόνο σάλια η ίσος υγρά στομάχου δεν ξέρω και γενικά όταν κάνω εμετό ζοριζομαι πολύ κοκκινιζω και πονάει το στομάχι μου.

Θα ρωτούσα τον γιατρό μου αλλά λείπει σε άδεια και είναι του νοσοκομείου οπότε αν ξέρει καμιά από εσάς κάτι θα χαρώ πολύ... 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

καλησπερα!!και εγω ετσι ημουν!!αφου τα ειχα βγαλει ολα δεν ειχα τπτ αλλο να βγαλω ,ζοριζομουν,κοκκινιζα κτλ!!μην αγχωνεσαι!!ποσο εισαι τωρα?γυρω στο τελοσ του πρωτου τριμηνου περνουν!!θυμαμαι ετρωγα λιγη φρυγανια το πρωι που ξυπνουσα για δουλεια το μεσημερι παλι κμ φρυγανια και γενικα καπως ετσι την εβγαλα,τιποτα δεν καθοταν στο στομαχι μου!!ουτε το βραδυ δεν ηρεμουσα!!οπως και η @gkmpl εβγαζα αιμα καθε φορα!!ευχομαι να σου περασουν συντομα!!με το καλο το μικρο σου!!

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2018 at 11:36 ΠΜ, gkmpl είπε:

Υπομονή κοριτσάκι μου.... Έτσι είναι. Εγώ έβγαζα και αίμα να φανταστείς , είχε γδαρθεί ο οισοφάγος. Να τρως ελαφρά ανά 2-3 ώρες. Και νεράκι γουλια γουλια να μην πάθεις αφυδάτωση. Εγώ έβγαζα και το νερό να φανταστείς και την πάτησα με αφυδάτωση για αυτό στα λέω, είχα χάσει και κάποια κιλά.. Κοίτα ποιο φαγητό δεν βγάζεις και σε λίγο καιρό θα περάσουν.... Κουράγιο και με το καλό το μωράκι σου!

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!

Και εγώ βγάζω κ το νερό παρατήρησα πως αν φάω και πιο νερό τα βγάζω στο αψε σβήσε αλλά θα κάνω αυτό λίγο λίγο νεράκι... 

Ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, sweety** είπε:

καλησπερα!!και εγω ετσι ημουν!!αφου τα ειχα βγαλει ολα δεν ειχα τπτ αλλο να βγαλω ,ζοριζομουν,κοκκινιζα κτλ!!μην αγχωνεσαι!!ποσο εισαι τωρα?γυρω στο τελοσ του πρωτου τριμηνου περνουν!!θυμαμαι ετρωγα λιγη φρυγανια το πρωι που ξυπνουσα για δουλεια το μεσημερι παλι κμ φρυγανια και γενικα καπως ετσι την εβγαλα,τιποτα δεν καθοταν στο στομαχι μου!!ουτε το βραδυ δεν ηρεμουσα!!οπως και η @gkmpl εβγαζα αιμα καθε φορα!!ευχομαι να σου περασουν συντομα!!με το καλο το μικρο σου!!

Σήμερα μπήκα στη 10η εβδομάδα !!! 

Ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές σας , σας ευχαριστώ πολύ πολύ !! 

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή λίγο ακόμα.... Πες το και στο γιατρό σου βέβαια να το έχει στο νου του. Εγώ δεν είχα πει τίποτα όταν πια μου λέει η μαία του.... "Πόσους εμετούς κάνεις τη μέρα;;;" Έβλεπε την αφυδάτωση παντού πάνω μου. Δεν μου έδωσε τίποτα,  αλλά έπρεπε να ξέρει την ένταση του προβλήματος σε περίπτωση που χρειαζόταν να επέμβουμε με κάποιο τρόπο. Είπε κάποια στιγμή να βάλουμε ορο αλλά εκείνη τη περίοδο άρχισαν να μειώνονται οι εξαγωγές και το γλίτωσα . Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Koρίτσια ειμαι 12η  εβδομαδα και κανω συνεχεια εμετους!Πηγα στον γιατρό μου και τα βλεπει ολα ελεγχομενα!Εγω εν τω μεταξυ ειμαι χαλια...Πραγματικα εχει καποιο μυστικο που βοηθησε καποια σε αντιστοιχη περιπτωση ή πρεπει να αλλαξω γιατρό???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχει τυχει σε καμια να ξεκιναει τους εμετους στην 12 εβδομαδα;μεχρι την 12 ειχα κανει 3 ολους και ολους.απο την κυριακη ομως κανω καθε μερα εναν εμετο οταν ξυπναω.εκει που οι περισσοτερες τελειωνουν εγω ξεκιναω.αφου σκεφτομαι μηπως εχω καποια αρρωστια και δεν ειναι λογω εγκυμοσυνης.πυρετο παντως δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...