Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανοιχτο πανεπιστημιο


maspir

Recommended Posts

Pashalitsa, κοίταξέ το, αλλά έχω την εντύπωση πως εάν είσαι ήδη κάτοχος πανεπιστημιακού τίτλου σπουδών δεν μπορείς να κάνεις αίτηση σε προπτυχιακό τμήμα του ΕΑΠ, παρά μόνο σε μεταπτυχιακό. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε πριν από 10 χρόνια, που συγγενικό μου άτομο, κάτοχος πανεπιστημιακού τίτλου ξενόγλωσσης φιλολογίας, ήθελε να κάνει αίτηση σε προπτυχιακό τμήμα του ΕΑΠ, αλλά της απάντησαν πως, ακριβώς λόγω των πολλών αιτήσεων για φοίτηση σε προπτυχιακά τμήματα, έχουν αποφασίσει πως σε αυτά μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή αποκλειστικά οι μη κάτοχοι πανεπιστημιακού τίτλου. Βεβαίως, ίσως μετά από τόσα χρόνια και λόγω του ότι, λόγω οικονομικής κρίσης, δεν θα υποβάλλεται πλέον ο ίδιος μεγάλος αριθμός αιτήσεων για προπτυχιακά τμήματα, ίσως τελικά και να επιτρέπεται.

 

δεν ισχύει πια, 100%

και ο αντρας μου και ο αδελφος μου είναι φοιτητές παρόλο που έχουν πτυχίο τριτοβάθμιας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και κατι που ξεχασα

 

οι γραμματείες τπυ εαπ είναι πολύ εξυπηρετικές

οποτε Pashalitsa μπορείς να ζητήσεις και απο αυτες επιπλέον πληροφορίες για τα τμήματα που σε ενδιαφέρουν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Έχω μπει και στο φόρουμ τους και προσπαθώ να βγάλω άκρη αν και είναι λίγο σκόρπιο... Θα είναι πολύ άδικο να μη δέχονται φοιτητές με άλλο πτυχίο. Καταρχήν αυτό τους εξασφαλίζει ότι θα έχουν κάποιο επίπεδο... Εγώ δεν έχω διάθεση να ξαναδώσω Πανελλήνιες ούτε καταταρκτήριες , οπότε, από τη στιγμή που δε διαθέτουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια, είναι η μόνη επιλογή που μου μένει αν και δεν είναι το ίδιο με τη φιλολογία που θέλω, θα συμβιβαστώ πάντως με ένα από τα δυο προγράμματα σπουδών...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Έχω μπει και στο φόρουμ τους και προσπαθώ να βγάλω άκρη αν και είναι λίγο σκόρπιο... Θα είναι πολύ άδικο να μη δέχονται φοιτητές με άλλο πτυχίο. Καταρχήν αυτό τους εξασφαλίζει ότι θα έχουν κάποιο επίπεδο... Εγώ δεν έχω διάθεση να ξαναδώσω Πανελλήνιες ούτε καταταρκτήριες , οπότε, από τη στιγμή που δε διαθέτουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια, είναι η μόνη επιλογή που μου μένει αν και δεν είναι το ίδιο με τη φιλολογία που θέλω, θα συμβιβαστώ πάντως με ένα από τα δυο προγράμματα σπουδών...

 

Γιατί δεν τελειώνεις αγγλική φιλολογία στο Deree που είναι και το καλύτερο?? Θα έχεις και επίσημο χαρτί να διοριστείς σε ιδιωτικό σχολείο μετά...:-P

Link to comment
Share on other sites

Pashalitsa eimai ptihiouhos aei ellinikou k alodapis kai pro dietias orkistika sto tmima evropaikos politismos tou eap. Einai endiaferon antikeimeno me evreia epistimoniki katartisi. Emena epeidi gnorizo polles glosses mou dothike i efkairia na kano praktiki askisi stis vrixelles sto evrokoinovoulioos ipostiriktikos ipallilos sto antikeimeno mou.

Ta didaktra einai 550 evro i enotita. An eheis diathesi allagis karieras tha sou proteina to tmima ispanikis filologias oste se tesera hronia na boreis na dioristeis se kapoio idiotiko sholeio. Emas de mas edosan PE alla de me noiazei gt eho kali ergasia alla oi sinadelfoi mou diorizontai vasei proedrikou diatagmatos mono gia ti didakalia evropaikis logotehnias se dimosia sholeia.

Sou efhomai kali epilogi k kali sineheia stis spoudes sou.Nai boreis na diloseis k ta dio tmimata stin aitisi sou dil EPO k ELP me seira protimisis kati pou sou exasfalisei thesi sigouri vasei pithanotiton.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pashalitsa, ο σύζυγός μου έκανε ένα μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ και τώρα κάνει και δεύτερο (δίνει άλλη έννοια στις λέξεις "αιώνιος φοιτητής" :mrgreen:). Να ξέρεις ότι έχει συναντήσεις, περίπου μια φορά (4 ώρες) κάθε 6 εβδομάδες ανά θεματική ενότητα. Στην Αθήνα γίνονται στον Ταύρο και στο Μαρούσι, νομίζω.

Καλή τύχη όποια σχολή και να αποφασίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Pashalitsa, ο σύζυγός μου έκανε ένα μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ και τώρα κάνει και δεύτερο (δίνει άλλη έννοια στις λέξεις "αιώνιος φοιτητής" :mrgreen:). Να ξέρεις ότι έχει συναντήσεις, περίπου μια φορά (4 ώρες) κάθε 6 εβδομάδες ανά θεματική ενότητα. Στην Αθήνα γίνονται στον Ταύρο και στο Μαρούσι, νομίζω.

Καλή τύχη όποια σχολή και να αποφασίσεις!

 

Σε ευχαριστώ πολύ! :-D Ναι τα έχω μελετήσει όλα και για τις συναντήσεις κλπ και έχει αρκετά κοντά μου σημείο συνάντησης, σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο στα Γλυκά Νερά. Πιστεύω και ότι οι αιτήσεις έχουν μειωθεί και ότι έχω πιο πολλές ελπίδες εισαγωγής...

 

Χαίρομαι που ακούω ότι υπάρχουν και άλλοι που τολμούν σε...χμ, μεγαλούτσικη ηλικία! Συγχαρητήρια στον άντρα σου, εύχομαι να του πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Pashalitsa eimai ptihiouhos aei ellinikou k alodapis kai pro dietias orkistika sto tmima evropaikos politismos tou eap. Einai endiaferon antikeimeno me evreia epistimoniki katartisi. Emena epeidi gnorizo polles glosses mou dothike i efkairia na kano praktiki askisi stis vrixelles sto evrokoinovoulioos ipostiriktikos ipallilos sto antikeimeno mou.

Ta didaktra einai 550 evro i enotita. An eheis diathesi allagis karieras tha sou proteina to tmima ispanikis filologias oste se tesera hronia na boreis na dioristeis se kapoio idiotiko sholeio. Emas de mas edosan PE alla de me noiazei gt eho kali ergasia alla oi sinadelfoi mou diorizontai vasei proedrikou diatagmatos mono gia ti didakalia evropaikis logotehnias se dimosia sholeia.

Sou efhomai kali epilogi k kali sineheia stis spoudes sou.Nai boreis na diloseis k ta dio tmimata stin aitisi sou dil EPO k ELP me seira protimisis kati pou sou exasfalisei thesi sigouri vasei pithanotiton.

 

Ευχαριστώ πολύ! Χαχα, τα ισπανικά μου έλειπαν τώρα! Ο λόγος που σκέφτομαι τον Ευρωπαϊκό πολιτισμό είναι αυτή ακριβώς η ευρύτητα της επιστημονικής κατάρτησης. Καλά, εδώ θα πάρουν άδεια διδασκαλίας από τα ιδωτικά εκπαιδευτήρια και δε δίνουν στους απόφοιτους του ΕΑΠ... Τί να πει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Mερσί, άντε να δούμε, γιατί η αλήθεια είναι ότι πιέστηκε αρκετά (με 2 παιδιά και ωράριο 10+ ώρες.

Οι αιτήσεις έχουν μειωθεί κατά πολύ. Για το πρώτο μεταπτυχιακό, έκανε αίτηση 4 (!) φορές. Για το δεύτερο, κληρώθηκε με την πρώτη.

 

Kάθε χρόνο το σκέφτομαι κι εγώ, αλλά λυπάμαι τα χρήματα (για κάτι που εγώ θεωρώ χόμπυ, γιατί για την ειδικότητά μου δεν έχει το ΕΑΠ). Γράφομαι σε διάφορα online courses τύπου coursera αλλά δεν έχω τελειώσει ούτε ένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο το θέμα του ΕΑΠ, βρήκα ότι για τον Ελληνικό Πολιτισμό υπάρχει πρόγραμμα σπουδών και στο ανοιχτό πανεπιστήμιο Κύπρου. Και μάλιστα μελετώντας τις θεματικές τους ενότητες διαπίστωσα ότι με ενδιαφέρουν πολύ περισσότερο γιατί έχουν δεν εστιάζουν τόσο στον τομέα της Ιστορίας όσο οι σπουδές στο ΕΑΠ. Είναι ένα πρόγραμμα με πιο συγκροτημένη δομή και μεγαλύτερη ποικιλία. Διστάζω όμως επειδή είναι εκτός της ελληνικής επικράτειας... Ουφ, δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Έχει κανείς ιδέα από το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο το θέμα του ΕΑΠ, βρήκα ότι για τον Ελληνικό Πολιτισμό υπάρχει πρόγραμμα σπουδών και στο ανοιχτό πανεπιστήμιο Κύπρου. Και μάλιστα μελετώντας τις θεματικές τους ενότητες διαπίστωσα ότι με ενδιαφέρουν πολύ περισσότερο γιατί έχουν δεν εστιάζουν τόσο στον τομέα της Ιστορίας όσο οι σπουδές στο ΕΑΠ. Είναι ένα πρόγραμμα με πιο συγκροτημένη δομή και μεγαλύτερη ποικιλία. Διστάζω όμως επειδή είναι εκτός της ελληνικής επικράτειας... Ουφ, δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Έχει κανείς ιδέα από το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου;;;

 

Μία φίλη τελείωσε πέρυσι ένα μεταπτυχιακό του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου και όλα της τα μαθήματα γίνονταν στην Αθήνα και on line. Ξέρω δηλαδή ότι δεν πήγε ποτέ στην Κύπρο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου κάνει μεταπτυχιακό που είναι απολύτως online.

Διαλέγεις τον αριθμό μαθημάτων, ανάλογα με το αν εργάζεσαι ή όχι. Εργασίες παραδίδεις με e-mail και εξετάσεις δίνεις σε συγκεκριμένο κέντρο, εδώ στην Αθήνα.

 

Η φίλη μου δεν το έχει ολοκληρώσει ακόμη. Είναι όμως υπερευχαριστημένη από την οργάνωση, τη βιβλιογραφία, τις "παραδόσεις" κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια. :D Το ψάχνω πολύ ζεστά πλέον και για της Κύπρου. Μου το είπαν και άλλοι ότι το πρόγραμμα είναι απολύτως προσαρμοσμένο για σπουδές εξ΄αποστάσεως, δεν υπάρχει καμία αναγκαιότητα παρουσίας στην Κύπρο και έχει πολύ καλό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια. :D Το ψάχνω πολύ ζεστά πλέον και για της Κύπρου. Μου το είπαν και άλλοι ότι το πρόγραμμα είναι απολύτως προσαρμοσμένο για σπουδές εξ΄αποστάσεως, δεν υπάρχει καμία αναγκαιότητα παρουσίας στην Κύπρο και έχει πολύ καλό επίπεδο.

 

Τώρα είδα το μήνυμά σου, όντως ισχύει αυτό που σου είπαν και τα άλλα κορίτσια. Κάνει το μεταπτυχιακό της η αδελφή μου στο συγκεκριμένο και είναι πολύ ευχαριστημένη από το επίπεδο και τον τρόπο διαχείρισης των μαθημάτων/εργασιών κλπ Δεν υπάρχει καμία ανάγκη παρουσίας στην Κύπρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...