Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΙΕΝΝΗ.. ΝΑ ΠΑΩ?


STAUROULA

Recommended Posts

...Οι δε Αυστριακοί, με το που ακούγανε ότι είμαστε Έλληνες, μας κοιτούσαν με ένα δέος... έναν σεβασμό...!!!!

 

παιδί μου λόγο ηλικίας σας κοιτούσαν με δέος οι άνθρωποι .... την σέβονται την 3η ηλικία .... χαχαχαχαχαχαχα

 

υ.γ : και εγω σ'αγαπώ... :lol:

 

πάντως οι φωτό σας απο το καλοκαίρι Μαίρη πραγματικά φανταστικές ... :D

(μας βλέπω να νοικιάζουμε multipα-Fiataki τα καλοκαίρια και να πηγαίνουμε ομαδικά tour... ) :P

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απλά μην ξεχάσετε να πάτε στο Griechenbeisl που πρότεινε και η Αφροδίτη και εγώ παλιότερα...τα φαγητό όλα τα λεφταααα...

αχ πείνασα!!! :lol:

 

Πιστέψτε με κορίτσια αυτό το μαγαζί θα το επισκεφτώ όπωσδήποτε αφού έχει καλό φαγητό... δεν τα χάνω εγώ αυτά.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με το φαγητό υπάρχει ένα θέμα στην Αυστρία.... Εμείς μόνο σε ιταλικό εστιατόριο φάγαμε καλά και στο σπίτι που μαγείρευα βεβαίως!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

(μας βλέπω να νοικιάζουμε multipα-Fiataki τα καλοκαίρια και να πηγαίνουμε ομαδικά tour... ) :P [/color]

 

οχι φιατάκι παιδί μου! αυτοκινούμενο τροχόσπιτο θα νοικιάσουμε και θα κάνουμε το γύρο της Ευρώπης! ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ! :lol::lol::lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ την Αυστρία πάντως την ερωτεύτηκα! Βιέννη δεν προλάβαμε να πάμε, ήταν 350 χλμ μακριά από το μέρος που μέναμε, αλλά απ' ότι ξέρω είναι τίγκα στο παλάτι... πολύ παλάτι! Οι δε Αυστριακοί, με το που ακούγανε ότι είμαστε Έλληνες, μας κοιτούσαν με ένα δέος... έναν σεβασμό...!!!! (ναι αλήθεια!)

σε σεβονται σαν τα διατηρητεα μανα μου...τι νομισες???? :lol::lol:

και ....αν ερθεις κατα δω πες το μου νωρις..ξερεις....να προλαβω να φυγω :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με το φαγητό υπάρχει ένα θέμα στην Αυστρία.... Εμείς μόνο σε ιταλικό εστιατόριο φάγαμε καλά και στο σπίτι που μαγείρευα βεβαίως!

 

Σοβαρά? Εγώ πάλι στην Βιέννη είναι από τις λίγες πόλεις που ευχαριστήθηκα φαγητό και νομίζω από τους λίγους λόγους για να ξαναπάω...και όταν λέω φαγητό εννοώ αυτό που προσφέρουν τα παραδοσιακά biesl τα οποία τα τιμήσαμε δεόντως! :D

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

όχι, όταν λέω φαγητό εννοώ να κάτσεις σε εστιατόριο να φας... εμάς δεν μας άρεσαν καθόλου αυτά τα άσπρα (μπλιάχ) λουκάνικα και το γκούλας των τριών κουταλιών ....

Αλλά στην Αυστρία δεν πας για το φαί! ε??? :wink: (την έχω ερωτευτεί λέμε!)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Nα πω την αλήθεια και εγώ σιχαίνομαι τα άσπρα λουκάνικα και αυτό με τα 3 κουτάλια τι είναι? Εμείς τρώγαμε απίθανα μαγειρεμένα φαγητά μοσχάρι, ψάρι κλπ με πατάτες κλπ φυσικά σνιτσελ κλπ γενικά επειδή όταν πήγαμε είχε χάλια καιρό μόνο αυτό ευχαριστήθηκα από Βιέννη.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

οι μερίδες του γκούλας ήταν ίσα ίσα 3 κουταλιές! πού να χορτάσει ο Έλληνας?? :lol::lol::lol:

 

Και το σνίτσελ τους πολύ καλό, ναι! Άλλωστε είναι η "πατρίδα" του σνίτσελ!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πληροφορίες

Κλίμα - Πότε να πάτε

 

Το χειμώνα είναι πολύ πιθανό να συναντήσετε χιόνι και η θερμοκασία ειδικά τον Ιανουάριο και το Δεκέμβριο πέφτει κάτω από το 0. Πολύ κρύο έχει και το Φθινόπωρο εξαιτίας των ισχυρών ανέμων , για αυτό να έχετε μαζί σας και χειμωνιάτικα ρούχα. Την άνοιξη και το καλοκαίρι ο καιρός είναι πολύ καλός με τη θερμοκασία να ξεπερνάει μερικές φορές τους 30 βαθμούς(το καλοκαίρι) ενώ υπάρχει και πολύ υγρασία.

 

Τοποθεσία

 

Είναι η πρωτεύουσα της Αυστρίας με πλυθησμό που ξεπερνάει το ενάμισι εκατομμύριο κατοίκους. Βρίσκεται στα βορειανατολικά της χώρας στις όχθες του ποταμού Δούναβη.

 

Πώς να φτάσετε

 

Με αεροπλάνο στο Δειθνές αεροδρόμιο της Βιέννης που βρίσκεται στο προάστιο Schwechat. Για να φτάσετε στο κέντρο της πόλης η πιο συμφέρουσα λύση είναι να χρησιμοποιήσετε το τρένο (S-BAH). Το εισιτήριο κοστίζει μόνο 3.40 ευρώ και σε 25 λεπτά θα έχετε φτάσει στο κέντρο της Βιέννης. Προσέξτε μόνο να επικυρώσετε το εισιτήριο σας πριν μπείτε στο τρένο για το πρόστιμο είναι πολύ ακριβό. Για να βρείτε την αφετερία του τρένου ακολουθήστε τις ενδείξεις για το CAT ( City Airport Train , θα αναφερθώ μετά σε αυτό) μέχρι τα τελευταία 50 μέτρα. Το CAT και το S-BAH φεύγουν από τον ίδιο σταθμό αλλά από διαφορετική πλατφόρμα. Το CAT είναι τρένο που ανήκει στο αεροδρόμιο. Είναι δέκα λεπτά πιο γρήγορο αλλά κοστίζει 9 ευρώ. Τέλος αν βρίσκεστε σε κάποια άλλη πόλη της Ευρώπης, η Βιέννη είναι εύκολα και οικονομικά προσβάσιμη με τρένο. Πόλεις όπως η Πράγα, η Βουδαπέστη, το Βερολίνο,το Μιλάνο και άλλες συνδέονται σιδηροδρομικός με τη Βιέννη.

 

Μετακινήσεις

 

Το δημόσιο σύστημα μεταφοράς είναι αρκετά καλό και περιλαμβάνει το μετρό (U-BAH, έχει 5 γραμμές) , τον σιδηρόδρομο (S-BAH), τραμ και λεοφωρεία. Το μετρό αν και λίγο βρώμικο σε σχέση με της Αθήνας είναι πολύ αξιόπιστο και καλύπτει όλα τα σημεία ενδιαφέροντος στην Βιέννη. Το απλό εισιτήριο κοστίζει 1.70 ευρώ, το ολοήμερο 5.70 ευρώ και υπάρχει και κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τρεις μέρες(13.60 ευρώ). Με ένα απλό εισιτήριο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όσες γραμμές θέλετε προς μια κατεύθυνση,σε περίπτωση όμως που κατεβείτε σε κάποιο σταθμό θα πρέπει να αγοράσετε άλλο εισιτήριο . Εισιτήρια θα βρείτε σε όλους τους σταθμούς του μετρό καθώς και σε ειδικά μαγαζάκια που πουλάνε εφημερίδες και τσιγάρα. Φροντίστε να επικυρώσετε το εισιτήριο σας πριν μπείτε στο μετρό γιατί διαφορετικά το πρόστιμο είναι 60 ευρώ. Αν ξενυχτάτε υπάρχουν πολύ συχνά δρομολόγια λεοφωρείων όλο το βράδυ και κάθε μισή ώρα. Τα περισσότερα από αυτά τερματίζουν στο «Karntner Ring, Oper». Επίσης κάθε Σαββατοκύριακο λειτουργεί και ο Σιδηρόδρομος μεταξύ «Meidling» και «Floridsdorf» κάθε 20 λεπτά. Αποφύγετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο για να μετακινηθείτε στο κέντρο της Βιέννης. Οι περισσότεροι δρόμοι έχουν μονοδρομηθεί ( εύκολα μπορεί να μπερδευτείται ) , είναι πολύ στενοί και οι θέσεις παρκαρίσματος είναι δυσεύρετες. Πάντως ο καλύτερος τρόπος για να γνωρίσετε τη Βιέννη είναι να κατεβείτε σε μια στάση του μετρό κοντά στο κέντρο και στη συνέχεια να περπατήσετε απολαμβάνοντας τα όμορφα κτίρια και την χλιδάτη ατμόσφαιρα της πόλης.

 

Χρήμα

 

Η Αυστρία ανήκει στη ζώνη του Ευρώ οπότε δεν έχετε πρόβλημα με συνάλλαγμα. Οι περισσότερες πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες γίνονται αποδεκτές στα περισσότερα μαγαζιά αν και μερικά μικρά ξενοδοχεία και εστιατορία προτιμούν cash. Όσον αφορά τις τιμές, η ζωή στην Βιέννη είναι αρκετά ακριβή ειδικά αν τη συγκρίνεις με άλλες ευρωπαικούς προορισμούς όπως η Πράγα και η Βουδαπέστη.

 

Αφού φτάσετε *Διαμονή

 

Αν το ψάξετε λίγο θα βρείτε καλό δωμάτιο σε πολύ λογική τιμή. Εμείς είχαμε μείνει στο «Hotel Nordbahn». Πολύ καλό ξενοδοχείο, κοντά στο κέντρο και με πολύ ζεστή ατμόσφαιρα. Το δωμάτιο είχε δικό του μπάνιο, τηλεόραση, ράδιο και μπορούσες να χρησιμοποιήσεις χωρίς χρέωση τη σάουνα και το γυμναστήριο. Η τιμή του ήταν 85 ευρώ (μαζί με πλούσιο πρωινό) αλλά από ότι θυμάμαι υπήρχε και φτηνότερο δωμάτιο.

 

 

Φαγητό

 

 

Το εθνικό φαγητό των Αυστριακών είναι τα λουκάνικα Φρανκφούρτης αν και οι περισσότεροι Βιεννέζοι προτιμούν τα Burenwurst και Kasekrainer (λουκάνικα γεμισμένα με τυρί) . Θα τα βρείτε σε μικρά μαγαζάκια που ονομάζονται Wurstelstand τα οποία είναι διάσπαρτα σε όλην την πόλη . Μια άλλη επιλογή για γρήγορο φαγητό είναι τα Donner Kebap (όσοι έχετε σπουδάσει στην Αγγλία, θα έχετε σίγουρα δοκιμάσει ). Μοιάζουν πολύ με τα δικά μας σουβλάκια ( διάφορα είδη γύρου σε πίτα με σαλάτα και γιαούρτι ) και θα τα βρείτε στην Naschmark. Από κυρίως πιάτα δοκιμάστε σίγουρα Σνίτσελ και το πολύ νόστιμο πιάτο Tafelspitz (μοσχάρι με γαρνιτούρα). Από γλυκά μην παραλείψετε να αγοράσετε σοκολάτες (είναι φανταστικές) και να δοκιμάσετε το επιδόρπιο Sachertorte (σοκολατένιο κέικ). Τα εστιατόρια με φαγητό στη Βιέννη μπορούν να διαιρεθούν σε τέσσερις κατηγορίες: 1) Τα Wine Taverns (οι Βιεννέζοι λατρεύουν το καλό κρασί) στα οποία σερβίρεται κρασί ενώ υπάρχει και μπουφές για φαγητό. Ένα άλλο ποτό που αξίζει να δοκιμάσετε είναι το G'spritzer , μια μίξη κρασιού με μεταλλικό νερό. Γνωστά wine-taverns είναι τα Wieninger, Reinprecht και Kierlinger 2) Οι μπυραρίες , όπου μπορείτε να δοκιμάσετε πολλές διαφορετικές μπύρες και να τις συνοδεύσετε με πιάτα με αλλαντικά και τυριά. Επισκεφτείτε τις μπυραρίες Plutzer Brau, Wieden Brau και Salm Brau 3) Τα παραδοσιακά εστιατόρια όπου κυριαρχεί η Βιεννέζικη κουζίνα. Το μενού περιλαμβάνει αυστριακά, ουγγαρέζικα και τσεχικα πιάτα όπως το γκούλας και σνίτσελ. Σας προτείνω τα Seidl, Meixner και Zum Alten Fassl 4) Τα εστιατόρια με διεθνή κουζίνα. Στη Βιέννη θα βρείτε εστιατόρια από τις περισσότερες σχεδόν διεθνείς κουζίνες όπως ινδικό,κινέζικο ιταλικό κ.α..

 

 

 

Διασκέδαση

 

Ο καφές στη Βιέννη θεωρείται must και είναι ένας από τους λόγους για να την επισκεφτείς. Η ατμόσφαιρα στα καφέ της πόλης είναι τελείως διαφορετική από τις καφετέριες στην Ελλάδα, τα καφέ για τους Βιεννέζους είναι το ιδάνικο μέρος για να χαλαρώσουν , να συζητήσουν και να διαβάσουν την εφημερίδα τους. Υπάρχουν μεγάλη ποικιλία από γεύσεις όπως Melange (Espresso με αφρόγαλα και σοκολάτα) ,Einspanner (μόκκα με κρέμα) και ο φανταστικός Maria Theresia (μόκκα με λικέρ πορτοκάλι, ζάχαρη και κρέμα!!) . Ένα από τα πιο φημισμένα καφέ της Βιέννης είναι το Cafe Hawelka. Βρίσκεται σε έναν παράδρομο γύρω στα 100 μέτρα από την Stephansdom. Όλα τα είδη του καφέ είναι φανταστικά και οι τιμές είναι εξωφρενικά χαμηλές με δεδομένο τη φήμη του μαγαζιού, την τοποθεσία του και την ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχει. Άλλες γνωστές καφετέριες στην Βιέννη είναι οι Cafe Pruckel, Cafe Altwien και Das Mobel. Για τις νυχτερινές σας εξορμήσεις θα βρείτε μπαράκια και κλαμπ που καλύπτουν πολλά διαφορετικά είδη μουσικής, από τις τελευταίες εμπορικές επιτυχίες μέχρι τζαζ και άλλα ακούσματα.

 

 

Παιδιά

 

Ο ζωολογικός κήπος Ηaus des Meeres Aquarium Zoo ( γραμμή μετρό 3, στάση Neubaugasse ) θα εντυπωσιάσει τα παιδιά σας. Από εγκληματικότητα μην ανυσυχείτε, η Βιέννη είναι μια από τις πιο ασφαλείς πόλεις στον κόσμο και μπορείτε να επισκέφτείτε άφοβα όποια συνοικία θέλετε μαζί με τα παιδιά σας.

 

 

Δραστηριότητες

Πολιτισμός

 

Από πολλούς θεωρείται ως η πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης. Έχει ιδιαίτερη παράδοση στην κλασσική μουσική αφού είναι η γενέτειρα των Mozart, Beethoven, Schubert και Johann Strauss. Κονσέρτα και παραστάσεις όπερας μπορείτε να παρακολουθήσετε σε ένα από τα Vienna State Opera (ένα απο τα μεγαλύτερα στην Ευρώπη, χτίστηκε στα τέλη του 19 αιώνα), Volksoper και Musikverein. Η πιο φημισμένη παράσταση (μια από τις καλύτερες ορχήστρες στον κόσμο) κλασσικής μουσικής γίνεται την Πρωτοχρονιά και παρακολουθείται από εκατομύρια θεατές σε όλον τον κόσμο. Αν βρεθείτε στη Βιέννη, το καλοκαίρι μπορείτε να παρακολουθήσετε το διεθνές Φεστιβάλ της Βιέννης ( 9 Μαίου- 15 Ιουνίου ), όπου μπορείτε να θαυμάσετε διάσημους καλλιτέχνες από όλον τον κόσμο. Ένα άλλο διάσημο φεστιβάλ είναι το Danube Island Festival (13-15 Ιουνίου), ιδανικό σε όσους σας αρέσει η ξέφρενη διασκέδαση , η μουσική και ο χορός και αποτελεί το μεγαλύτερο ροκ φεστιβάλ στην Ευρώπη.

 

 

Αθλητικά γεγονότα

 

 

Όπως θα είναι γνωστό στους περισσότερους στα γήπεδα της Αυστρίας και της Ελβετίας θα διεξαχθούν το Ευρωπαικού πρωτάθλημα ποδοσφαίρου ( Euro 2008 ). Στο γήπεδο Ernst Happel χωρητικότητας 53000 χιλιάδων θεατών θα διεξαχθούν οι αγώνες της Εθνικής ομάδας της Αυστρίας, δυο προημιτελικοί, ένας ημιτελικός και ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης. Το γήπεδο βρίσκεται κοντά στο αεροδρόμιο και μέχρι να ξεκινήσει το Euro θα έχει κατασκευαστεί ο σταθμός του μετρό Stadion Station στη γραμμή U2

 

 

Ψώνια

 

 

Αν έχετε χρήματα να ξοδέψετε και όρεξη να περπατήσετε , τότε θα μείνετε απόλυτα ευχαριστημένοι. Το καλύτερο εμπορικό κέντρο είναι το Steffl πολύ κοντά στην εκκλησία του Αγίου Στέφανου (StephansDom). Θα βρείτε όλες τις επώνυμες και ακριβές μάρκες, ενώ στον τελευταίο όροφο έχει ένα φανταστικό μπαρ-restaurant όπου η θέα είναι πραγματικά απίστευτη. Ένας άλλος πολυσύχναστος εμπορικός κέντρο είναι το Marialhiffer Strasse (χρησιμοποιήστε τη γραμμή 3 του μετρό) στο κέντρο της πόλης, όπου θα βρείτε πολλά μαγαζιά με ρούχα, χρυσαφικά και accessories. Για αναμνηστικά δώρα και σουβενίρ υπάρχει κάθε Σάββατο το Flea Market ( γραμμη 4 του μετρό στάση Κettenbruckengasse ) από τις 6 το πρώι μέχρι στις 4 το απόγευμα.

 

 

Αξιοθέατα

Μνημεία

 

 

To Αυτοκρατορικό παλάτι των Αψβούργων (Η δυναστεία των Αψβούργων κυβέρνησε την αυτοκρατορία της Αυστροουγγαρίας για πολλά χρόνια, στάση μετρό Herrengasse). Το παλάτι πέρα από την επιβλητική εμφάνιση του περιλαμβάνει 22! Μουσεία , μια Αυγουστιανή εκκλησία του 14 αιώνα και τη φημισμένη Ισπανική σχολή ιππασίας. Το Schfnbrunn Palace (στάση μετρό Schfnbrunn) με τους υπέροχους κήπους που ήταν η θερινή κατοικία της αυτοκρατορικής οικογένειας.

 

 

 

Μουσεία

 

 

Το Μουσείο επίπλων της Βιέννης με την μεγαλύτερη συλλογή επίπλων παγκοσμίως( στάση μετρό Zieglergasse ). To Αυστριακό μουσείο μοντέρνας τέχνης με δωρεάν είσοδο το Σάββατο. Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας με μια εντυπωσιακή συλλογή από μετεωρίτες. Για τους λάτρεις της μουσικής υπάρχει το Ηaus der Musik (σπίτι της μουσικής) που καλύπτει την εξέλιξη της κλασσικής μουσικής στην Βιέννη. Το μουσείο της Βιέννης που περιέχει εκθέματα σχετικά με την Βιέννη. Τέλος μην παραλείψετε να επισκεφτείτε το πολεμικό μουσείο και το μουσείο κινηματογράφου.

 

 

 

Πινακοθήκες

 

 

Το Belvedere , δύο υπέροχα μέγαρα το ένα απέναντι από το άλλο που προσφέρουν υπέροχη θέα στην Βιέννη και είναι η έδρα της Αυστριακής πινακοθήκης.

 

 

 

Άλλα αξιοθέατα

 

 

Ένα από τα πιο γνωστά αξιοθέατα της Βιέννης είναι το Giant Wheel ( μεγάλος τροχός), βρίσκεται σε ένα πολύ όμορφο πάρκο γνωστό ως Prater. Ένας γύρος στον τροχό διαρκεί περίπου 20 λεπτά και προσφέρει υπέροχη θέα στην πόλη. Άλλα αξιοθέατα είναι η Εθνική βιβλιοθήκη της Αύστριας ( η πρώτη βιβλιοθήκη στον κόσμο που τα βιβλία γράφτηκαν σε καταλόγους ), το κοινοβούλιο, η εντυπωσιακή αρχιτεκτονική τη στάσης του Τραμ Κarlsplatz Stadtbahn Pavilion και το κεντρικό νεκροταφείο της Βιέννης (Ζentralfriedhof) όπου βρίσκονται οι τάφοι των Μοτζαρτ, Μπετόβεν και άλλων σπουδαίων καλλιτεχνών

 

 

 

Διαδρομές

Εκτός

 

 

Η Μπρατισλάβα (πρωτεύουσα της Σλοβακίας ) απέχει μόνο 60χλμ. Μπορείτε να πάτε και με Καταμαράν μέσω του ποταμού Δούναβη αλλά είναι πολύ ακριβό (μου έιχαν πει ότι κοστίζει πάνω από 25 ευρώ) .

 

 

 

Οικονομία

Για πρόχειρο και γρήγορο φαγητό αγοράστε ένα Αυστριακό Σάντουιτς από ένα Supermarket. Τα φτιάχνουν εκείνη τη στιγμή μπροστά σας και κοστίζουν λιγότερο από 1 ευρώ!!. Τα φτηνότερα supermarket είναι τα Hofer, Mondo και το γνωστό σε όλους μας Lidl.

 

 

υ.γ : κάπου στα "αγαπημένα ,μου βρήκα τα παραπάνω και είπα να τα βάλω...

υ.γ: πάντως και εμείς φάγαμε πολύ καλά στην Βιέννη ... (τα γκούλας , ευτηχώς τα είχα δοκιμάσει στο Βερολίνο και ευτηχώς τα απέφυγα... :lol: )

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
γεια σας θα ηθελα να παω χριστοθγεννα βιεννη με τον αντρα μου την κορη μου και την κουμπαρα μου. η μικρη μου ειναι 15 μινων. θα ταλεπωριθει??

Χριστούγεννα στη Βιέννη? πολύ πολύ κρύο ακόμη και για ενήλικες, πόσο μάλλον για μωρό!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να παω χριστοθγεννα βιεννη με τον αντρα μου την κορη μου και την κουμπαρα μου. η μικρη μου ειναι 15 μινων. θα ταλεπωριθει??

 

Ακομα εδω εισαι???? Κοιτα, αν δεν πας εσυ, παω εγω στειλε μου πμ!!!!

 

Πρωτον ειναι η καλυτερη πολη στον κοσμο trust me κι εχω ταξιδεψει παρα μα παρα πολυ. Δευτερον κι εκει εχουν μωρα ;)..... δεν θα παθει τιποτα αρκει να ειναι ντυμενο σωστα. το εχω κανει με τρια παιδια (οχι δικα μου ολα, ε?) και με λιγη οργανωση ηταν τελεια. Απλα την ανοιξη την χαιρεσαι διαφορετικα την πολη, περπατιεται. Αυτην την περιοδο ειναι ατμοσφαιρικα ομως, με τοσα φωτα και στολιδια θα ξετρελαθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα από τα όνειρά μου είναι να βρεθώ Πρωτοχρονιά στην Βιέννη. Από μικρό παιδί παρακολουθούσα με τους γονείς μου,την Πρωτοχρονιάτικη συναυλία της Βιέννης, & θα ήθελα να την παρακολουθήσω ζωντανά. Βέβαια ξέρω ότι πρέπει να κάνεις κράτηση μήνες πριν....αλλά είναι εμπειρία ζωής, & εννοείται ότι είναι πανάκριβα!!!! μακάρι να το πετύχετε!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα από τα όνειρά μου είναι να βρεθώ Πρωτοχρονιά στην Βιέννη. Από μικρό παιδί παρακολουθούσα με τους γονείς μου,την Πρωτοχρονιάτικη συναυλία της Βιέννης, & θα ήθελα να την παρακολουθήσω ζωντανά. Βέβαια ξέρω ότι πρέπει να κάνεις κράτηση μήνες πριν....αλλά είναι εμπειρία ζωής, & εννοείται ότι είναι πανάκριβα!!!! μακάρι να το πετύχετε!!! :) :) :)

 

Καλημέρα!

Η Βιέννη την πρωτοχρονιά είναι φανταστική! Και η πρωτοχρονιάτικη συναυλία επίσης. Δυστυχώς δεν αρκεί να κάνεις κράτηση για να πάς στη συναυλία. Πρέπει να κάνεις αίτηση σχεδόν ένα χρόνο πριν (Φεβρουάριο αν θυμάμαι καλά ξεκινούν οι αιτήσεις) για να κληρωθείς ώστε να μπορέσεις να αγοράσεις εισιτήρια. Εμείς κάναμε αίτηση για 4 χρόνια πριν τελικά κληρωθούμε (πήγαμε στην πρωτοχρονιάτικη συναυλία του 2011) και απ' ό,τι άκουσα εκεί κάποιοι κάνανε πολύ περισσότερα χρόνια πριν πάνε. Οι τιμές δεν είναι απαραίτητα πανάκριβες. Έχει εισιτήρια από 30 μέχρι 900+ ευρώ. Και κάθε χρόνο έχει εισιτήρια που μένουν αδιάθετα και μπορείς να τα αγοράσεις από εκεί (συνήθως για να παρακολουθήσεις τη συναυλία όρθιος ή για τις απιο απομακρυσμένες θέσεις). Δεν ξέρω πάντως αν θα το ρίσκαρα να πάω μέχρι εκεί χωρίς εισιτήριο. Σε ό,τι αφορά το κρύο, είναι όντως πολύ, παλεύεται όμως με τον κατάλληλο εξοπλισμό (ισοθερμικά εσώρουχα, χοντρά μπουφάν και παπούτσια κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να παω χριστοθγεννα βιεννη με τον αντρα μου την κορη μου και την κουμπαρα μου. η μικρη μου ειναι 15 μινων. θα ταλεπωριθει??

Πριν χρόνια έιχα πάει στη Βιέννη 26-30 Δεκεμβρίου χωρίς τη μικρή. Ηταν παρα πολύ ωραία. Χιόνι δεν είδαμε πουθενά! Στο Σαλτσμπουρκ τα βουνα γύρω γύρω ήταν χιονισμένα. Χιόνισε αλλα δεν έστρωσε! Το κρύο σ αυτές τις χώρες είναι τελείως διαφορετικό από το δικό μας! Εδώ είναι πιο τσουχτερό γιατί έχει υγρασία! Εγω σου προτείνω να πάς! Δε νομίζω να ταλαιπωρηθεί το παιδι, ούτε να αρρωστήσει! Έχει ωραία μέρη να κάνετε βόλτα! Εμεις μείναμε στο Hilton Dunav!

Link to comment
Share on other sites

η Βιέννη είναι υπέροχη πόλη, ειδικά τα Χριστούγεννα, αλλά εγώ προσωπικά δε θα πήγαινα με παιδί 15 μηνών. βασικά, ούτε καλοκαίρι δε θα πήγαινα με παιδί 15 μηνών. εκτός αν δεν ήθελα να γυρίσω τα αξιοθέατα και τα μουσεία.

Link to comment
Share on other sites

η Βιέννη είναι υπέροχη πόλη, ειδικά τα Χριστούγεννα, αλλά εγώ προσωπικά δε θα πήγαινα με παιδί 15 μηνών. βασικά, ούτε καλοκαίρι δε θα πήγαινα με παιδί 15 μηνών. εκτός αν δεν ήθελα να γυρίσω τα αξιοθέατα και τα μουσεία.

 

 

Θιγεις ενα πολυ σημαντικο θεμα εδω. Γενικα στην Ελλαδα δεν συνηθιζεται να παιρνουν οι μητερες ευκολα τα παιδια τους απο εδω κ απο εκει. Θυμαμαι τη δικη μου, δεν μας ειχε παρει εξωτερικο μεχρι να γινουμε 15!!! Ενω βλεπεις τους τουριστες ποσα παιδια, μωρα, νεογεννητα να τα κουβαλανε οχι μονο εδω που εχει μονιμως ζεστη αλλα κ σε αλλες χωρες. Ειναι θεμα νοοτροπιας ισως, δεν ξερω.

Εδω ακουω συναδελφους να μην εχουν παει πουθενα διακοπες (ουτε εντος Ελλαδος) γιατι εχουν παιδια. Δεν τις αδικω μια και φαινεται βουνο, αλλα δεν ειναι. Αν τα καταφερα εγω, μπορει να τα καταφερει οποιαδηποτε αλλη!

Εγω παντως επειδη μου ειχε μεινει απωθημενο με τη δικη μου μητερα, τα παιρνω τα παιδια παντου. Και περναμε πολυ καλα. Και σε μουσεια τα παιρνω και τους αρεσουν παρα πολυ. Απλα εχω προγραμμα, δεν εξαντλουμαι οπως παλια (αυτο κανει και σε εμενα καλο) και εξαλλου εχω δει το καθε μουσειο της Ευρωπης απο 10 φορες δεν μου χρειαζεται να τρεχω σε ολα τα αξιοθεατα. Καμμια φορα περνας καλυτερα, αν πας σε 1-2 και τον υπολοιπο χρονο να αραζεις σε μερη που συχναζουν οι ντοπιοι.

Τωρα οσον αφορα τη Βιεννη ειναι παρα πολυ children friendly πολη, με παιδικα μουσεια, χωρους για τα καροτσακια σε δημοσιους χωρους και μουσεια, πεζοδρομους, λουνα παρκ, παρκα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...