Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λευκάδα????


maria70

Recommended Posts

Πω πω... τί μου θυμήσατε τώρα βρε κορίτσια... Το roadhouse... Τα νιάτα μου θυμήθηκα!

 

Tara τί κάνεις? Χρόνια και ζαμάνια! :D:D

 

Δεν ξέρω αν η rkt εννοεί το φέρυ ή το καραβάκι το τουριστικό που κάνει το γύρο... Αν εννοείς rkt το φέρυ, εννοείται ότι είναι μια χαρά. Όσο για το άλλο, υπέροχη η βόλτα που κάνει, αλλά να, εγώ αυτά τα καραβάκια δεν τα εμπιστεύομαι και τρελά...

 

Α, ρε Λευκάδα πατρίδα... :lol:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πω πω... τί μου θυμήσατε τώρα βρε κορίτσια... Το roadhouse... Τα νιάτα μου θυμήθηκα!

 

Tara τί κάνεις? Χρόνια και ζαμάνια! :D:D

 

Α, ρε Λευκάδα πατρίδα... :lol:

 

Πες μου τωρα οτι εισαι Λευκαδιτισσα να παθω!:D

Το roadhouse το εχτισα! Καθε καλοκαιρι εκει ημουν!!! Οντως κι εγω θυμηθηκα τα νιατα μου!;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η rkt εννοεί το φέρυ ή το καραβάκι το τουριστικό που κάνει το γύρο... Αν εννοείς rkt το φέρυ, εννοείται ότι είναι μια χαρά. Όσο για το άλλο, υπέροχη η βόλτα που κάνει, αλλά να, εγώ αυτά τα καραβάκια δεν τα εμπιστεύομαι και τρελά...

 

Α, ρε Λευκάδα πατρίδα... :lol:

Μήπως ξέρω τι εννοώ?:lol::oops:

Ωραία, τότε επειδή και εγώ δεν εμπιστεύομαι το τουριστικό, θα πάω με το φέρι.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε τέλη Ιουνίου Λευκάδα με την μικρή (16μηνων) κ περάσαμε τέλεια!!!

 

Πραγματικά μαγευτικό νησί με τελειες παραλίες!!! Πήγαμε σχεδόν σε όλες κ με το μωρο κανένα πρόβλημα:-) καλα τρελαθηκε με τη θάλασσα ειδικά με το Πορτο Κατσίκι που έχει κ αυτή τη χοντρή άμμο, έπαιζε παρα πολυ!!! (μόνο στους εγκρεμνους δεν πήγαμε δυστυχώς 250 σκαλιά :shock::shock: με μωρο)

Ξεκινούσαμε νωρίς το πρωί οπότε κ οι παραλίες δεν είχαν κόσμο ;)

 

Για νησί εχει τέλειο οδικό δυκτιο κ πας όπου θες σε πολυ λίγο χρόνο κ άνετα!!!

 

Εμείς αυτή τη κρουαζιέρα που λέτε Μεγανησι, Σκορπιο κλπ την κάναμε μόνοι μας!!! Νοικιασαμε σκαφακι απο το Νυδρι κ πήγαμε όπου θέλαμε!!! Αχ υπέροχος ο Σκορπιος...κάτι ήξερε ο Ωνασης:rolleyes:

 

Απλά τέλεια!!!:-D:grin:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λέγε μου τέτοια και ειχα αμφιβολίες για την επιλογή μου..

Αχ, δεν περνάει ο καιρός βρε παιδί μου....

Συγνώμη, μπορείς να πας στον Σκορπιό? Νόμιζα ότι δεν το επιτρέπουν...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορείτε να μεινετε απέναντι στην πάλαιρο. εχει ωραια παραλία για παιδιά, στο plairos resort μπροστά. ριχα, ξαπλώστρες και ομπρέλες τζάμπα και καντίνα στην παραλία. απο εκει η λευκαδα η πόλη είναι 20 λεπτά.

στην πλατεια κλείνουν τον δρόμο απο τις 9 το βράδυ και μπορεις να κανεις περατζάδα ή ποδηλατάδα. εχει ωραιες ταβερνούλες πάνω στη θάλασσα αλλα και κούνιες δίπλα στο plairos club

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Πες μου τωρα οτι εισαι Λευκαδιτισσα να παθω!:D

Το roadhouse το εχτισα! Καθε καλοκαιρι εκει ημουν!!! Οντως κι εγω θυμηθηκα τα νιατα μου!;)

 

Nαι κοριτσάκι, Λευκαδίτισα είμαι (από μπαμπά)! Και συγκεκριμένα από Καρυά. Παρεπιπτόντως όποια κοπελιά πάει Λευκάδα, περάστε από την Καρυά. Είναι ένα υπέροχο ορεινό χωριό, τέλειο!

 

(Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...) :lol::lol::lol:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ξεσηκώθηκα από εσας και ψάχνω να βρω να πάμε διακοπές Λευκάδα ή Ιθάκη!

Εχετε καποιο κατάλυμα υπόψη σας;

Γιατί μια ματιά που έριξα στα γρήγορα είναι ακριβούτσικα...

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λέγε μου τέτοια και ειχα αμφιβολίες για την επιλογή μου..

Αχ, δεν περνάει ο καιρός βρε παιδί μου....

Συγνώμη, μπορείς να πας στον Σκορπιό? Νόμιζα ότι δεν το επιτρέπουν...

 

 

Δεν μπορείς να καταίβεις στο νησι γιατί φρουρείται, μπορείς όμως να κάνεις μπάνιο σε 2,3 παραλίες που επιτρέπουν!!! Κ φυσικά βουτιές γύρω από το νησί!

Τα νερά έχουν ένα χρώμα που δεν περιγράφεται:D...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nikolekaki ευχαριστώ!

 

Αν καμιά κοπέλα ξέρει κάτι ας με κατατοπίσει!:rolleyes:

 

Ελένη εγώ που έμεινα στο Νυδρί πληρωσαμε 35 ευρω σε ενοικιαζόμενο δωματιο με διπλό κρεβάτι, μεσα μια χαρα, μπάνιο πεντακάθαρο ψυγείο, τηλεόραση aircondition, κουζινακι δεν ειχε βέβαια αλλα ειχε ενα γκαζάκι και ποτηρια πιατα μπρικι μαχαιροπηρουνα, αν θες δηλ. μπορεις να φτιαξεις καφε ή να βρασεις κανενα αυγό. Αν ειχε και τηγανακι θα καναμε καμια ομελέτα :lol::lol:

 

Στο Νυδρί έχει άπειρα ενοικιαζόμενα και εχει πολλά άδεια δωματια, ολα ειναι γυρω στα 40 ευρω. Και στη Βασιλικη που πήγε μια φίλη μου 40 ευρω πλήρωσε για δικλινο.

Αν θελεις να σου δωσω τηλέφωνο απο εκει που εμεινα αλλα και ετσι να πας θα βρεις σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη εγώ που έμεινα στο Νυδρί πληρωσαμε 35 ευρω σε ενοικιαζόμενο δωματιο με διπλό κρεβάτι, μεσα μια χαρα, μπάνιο πεντακάθαρο ψυγείο, τηλεόραση aircondition, κουζινακι δεν ειχε βέβαια αλλα ειχε ενα γκαζάκι και ποτηρια πιατα μπρικι μαχαιροπηρουνα, αν θες δηλ. μπορεις να φτιαξεις καφε ή να βρασεις κανενα αυγό. Αν ειχε και τηγανακι θα καναμε καμια ομελέτα :lol::lol:

 

Στο Νυδρί έχει άπειρα ενοικιαζόμενα και εχει πολλά άδεια δωματια, ολα ειναι γυρω στα 40 ευρω. Και στη Βασιλικη που πήγε μια φίλη μου 40 ευρω πλήρωσε για δικλινο.

Αν θελεις να σου δωσω τηλέφωνο απο εκει που εμεινα αλλα και ετσι να πας θα βρεις σίγουρα.

 

Aν δεν σου κάνει κόπο ΄δωσε μου το τηλ. γιατί εγώ όσα έχω βρει είναι από 60 και πάνω!!!:shock::shock:

Πεςμου ότι είχε και θέα θαλασσα...!!!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρω τι εννοώ?:lol::oops:

Ωραία, τότε επειδή και εγώ δεν εμπιστεύομαι το τουριστικό, θα πάω με το φέρι.

 

Πηγα τη μίνι κρουαζιερα που δεν πάει Κεφαλλονια και Ιθάκη.

Πιάνει δυο παραλίες στο Μεγανήσι, και μια παραλία στο Σκορπιό που επιτρέπεται. Περναει και από τη σπηγλια που κρυβόταν ο Παπανικολής (το υποβρύχιο).

Στο Σκορπιο δεν επιτρέπεται να πάει κανεί εκτός απο τους εργαζόμενους εκεί. Μόνο δύο παραλίες είναι ελέυθερες απου και πάνε τα τουριστικά καραβάκια.

Βλέπεις όμως πολλά πράγματα, τις βίλλες του Ωνάση και της Τζάκι, αλλα πράγματα στο νησάκι κλπ και ο καπετάνιος σου κάνει ξεναγηση για να ξερεις τι βλέπεις:rolleyes:,

 

Τα καραβάκια αυτά για τις μινι κρουαζιέρες είναι ασφαλή, δηλαδή δεν ειναι επίφοβα να βουλιαξουν πχ. Τωρα ήταν και πολλά παιδακια μέσα, απο μωρα μεχρι μεγαλα.

 

Όταν φτάνεις στην παραλία, δεν άνοιγε η κανονική γεφυρούλα για να κατεβεις. Το πλοιο πλησιάζει στην ακτή με την πλώρη και κατεβαίνεις απο μια σκάλα που τη βάζει ο υπέυθυνος εκεινη την ώρα. Το μωρό ή το κατεβαζε η μαμα του αγκαλια ή αν δεν μπορούσε το έδινε στον υπευθυνο που ήταν απο κατω. Αυτός επίσης βοηθουσε αν ήταν κάποιος που ειχε πραγματα κ δεν μπορουσε να τα κατεβάσει πχ ή αν ηταν κάποιος ηλικιωμένος.

 

Δεν ειναι και το πιο βολικό πράγμα να κατεβεις απο κει αλλα ούτε θα νιώσεις οτι κινδυνευεις. Απλά ειναι λίγο άβολο.

 

Αυτό ήταν το μόνο που με εκανε να αισθανθω λίγο άβολα σε όλη την κρουαζιέρα.

 

Μέσα στο πλοίο είσαι τεταρτάκια-μισαωράκια απο παραλία σε παραλία. Μέσα έχει σηνύθως να πάρεις νερό-καφέ-χυμό κλπ

Link to comment
Share on other sites

Nαι κοριτσάκι, Λευκαδίτισα είμαι (από μπαμπά)! Και συγκεκριμένα από Καρυά. Παρεπιπτόντως όποια κοπελιά πάει Λευκάδα, περάστε από την Καρυά. Είναι ένα υπέροχο ορεινό χωριό, τέλειο!

 

(Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...) :lol::lol::lol:

 

Από Καρυά είσαι?? Εγώ από το Πλατύστομο.. το ξέρεις? Είναι το επόμενο χωριό από Καρυά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορείτε να μεινετε απέναντι στην πάλαιρο. εχει ωραια παραλία για παιδιά, στο plairos resort μπροστά. ριχα, ξαπλώστρες και ομπρέλες τζάμπα και καντίνα στην παραλία. απο εκει η λευκαδα η πόλη είναι 20 λεπτά.

στην πλατεια κλείνουν τον δρόμο απο τις 9 το βράδυ και μπορεις να κανεις περατζάδα ή ποδηλατάδα. εχει ωραιες ταβερνούλες πάνω στη θάλασσα αλλα και κούνιες δίπλα στο plairos club

 

Tωρα μου θυμισες την Πλαγια και τα παϊδακια...!:lol:

Nαι κοριτσάκι, Λευκαδίτισα είμαι (από μπαμπά)! Και συγκεκριμένα από Καρυά. Παρεπιπτόντως όποια κοπελιά πάει Λευκάδα, περάστε από την Καρυά. Είναι ένα υπέροχο ορεινό χωριό, τέλειο!

 

(Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...) :lol::lol::lol:

 

Πολυ μου αρεσε η Καρυα...και ειχε μια δροσια!!!

 

Αχ, δυστυχώς εγώ δεν ξέρω να σε φωτίσω γιατί έχω χρόνια να πάω η μουλάρα... σνιφ σνιφ...

 

Εισαι απαραδεκτη!!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τα σχολία που έγραψαν. Ηταν πραγματικά πολύ χρήσιμα. Το θέμα είναι τώρα ότι έχω μπερδευτεί. Να πάω ή να μην πάω με τα κουτσούβελα στη Λευκάδα...!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τα σχολία που έγραψαν. Ηταν πραγματικά πολύ χρήσιμα. Το θέμα είναι τώρα ότι έχω μπερδευτεί. Να πάω ή να μην πάω με τα κουτσούβελα στη Λευκάδα...!

 

έλα απέναντι στην Παλαιρο. εχει ενοικιαζομενα δωματια πάνω στη θάλασσα, αλλα και ξενοδοχειο. ειανι ωραια για τα παιδιά και η λευκαδα ειανι 20 λεπτά απόσταση

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τα σχολία που έγραψαν. Ηταν πραγματικά πολύ χρήσιμα. Το θέμα είναι τώρα ότι έχω μπερδευτεί. Να πάω ή να μην πάω με τα κουτσούβελα στη Λευκάδα...!

 

Να πας και θα περάσεις και πολύ καλά και αν θέλεις να με ακούσεις σου προτείνω να μείνεις σε ένα ορεινό χωριουδάκι που λέγεται Δρυμώνας (7χλμ απο Αγ. Νικήτα) και έχει κατι ωραίες μεζονέτες ...βίλες Νατουρα , Natura Villas καπως έτσι τελος παντων τις έλεγαν αλλά ήταν εκπληκτικές και οι ιδιοκτήτες πάρα πολύ εξυπηρετικοί...και ενα μα ενα ηλιοβασίλεμα...ονειρικό:-P

Link to comment
Share on other sites

Να πας και θα περάσεις και πολύ καλά και αν θέλεις να με ακούσεις σου προτείνω να μείνεις σε ένα ορεινό χωριουδάκι που λέγεται Δρυμώνας (7χλμ απο Αγ. Νικήτα) και έχει κατι ωραίες μεζονέτες ...βίλες Νατουρα , Natura Villas καπως έτσι τελος παντων τις έλεγαν αλλά ήταν εκπληκτικές και οι ιδιοκτήτες πάρα πολύ εξυπηρετικοί...και ενα μα ενα ηλιοβασίλεμα...ονειρικό:-P

 

Λευκάδα έχουμε παει 2 φορές ...είναι πανέμορφη. Την 1η όταν πρωτοπαντρευτήκαμε & την 2η με τα παιδιά μας.Περάσαμε τέλεια & τις 2 φορές. Σκεφτόμαστε κάποια στιγμή ότι θα μεγαλώσουν & θα φύγουν & έτσι όπου & να πάμε τα παίρνουμε μαζί μας. Ετσι & αλλιώς αυτά μένουν...αναμνήσεις από ευχάριστες στιγμές..η καθημερινότητα περνάει πολύ γρήγορα....:P:)

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν σου κάνει κόπο ΄δωσε μου το τηλ. γιατί εγώ όσα έχω βρει είναι από 60 και πάνω!!!:shock::shock:

Πεςμου ότι είχε και θέα θαλασσα...!!!

 

 

με τα 60 είναι πάρα πολλά αφου εγω με την οικογένεια μου έδεινα 100 μεσα στην καρδιά του αυγούστου (4 ατομα) και μεναμε 10 λεπτά απο τον Αγιο Νικήτα σε ένα ορεινό χωριό δρυμώνας σε ολοκληρη μεζονετα διόροφη πληρως εξοπλισμένη με κουζίνα-τραπεζαρία-2 υπνοδωμάτια- τεράστια βεράντα και με μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΘΕΑ ΣΤΟ ΙΟΝΙΟ που άλλο να σου λέω και άλλο να βλέπεις....οι μεζονέτες λεγόντουσαν βίλλες natura, villas natura, ή καπως έτσι...αμα το ψαξεις θα το βρεις με τρομερα φιλικούς ανθρώπους και προπάντων απίθανο μέρος για να κάνεις την έδρα για τις εξορμήσεις σου....

Link to comment
Share on other sites

Για σε ολους. Σκεφτομαστε να παμε διακοπες στη Λευκαδα και συγκεκριμενα εχω βρει ενα καταλυμμα στο Γενι (Βλυχο). Ειναι η πρωτη φορα που θα παμε σ αυτο το νησι και θα ηθελα απ οποιον πηγε στη συγκεκριμενη περιοχη να μου πει εντυπωσεις! Θα ημαστε 2 ζευγαρια με 3 παιδια 4,2,1 ετων. Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

αν και είναι λίγο αργά (φαντάζομαι ότι πήγατε) απλά να το ξέρεις για την επόμενη φορά ότι με δυο οικογένεις και με μικρά παιδιά αυτό που αξίζει τον κόπο είναι να νοικιάσετε μια μεζονέτα που είναι ιδανική και πολύ οικονομική για 2 οικογένειες και συνήθως είναι πλήρως εξοπλισμένη -- οπότε μπορείς να κάνεις και κανα γευμα μέσα-- και οι εκδρομές είναι πολλές μια και το νησί είναι σχετικά μικρό και το γυρίζεις σχετικά εύκολα. Όταν είχαμε πάει εμεις και μείναμε σε κάτι βιλλες στον δρυμώνα (Natura Villas νομίζω λεγόντουσαν) γυρίσαμε όλο το νησί αλλά δεν θα μέναμε ποτέ στην μεριά που μείνατε διότι (ναι ενταξει δεν έχει κύμα) τα νερά είναι σχετικά ρηχά και δεν ανανεώνονται και δευτερον η ομορφότερη (κατα γενική ομολογια) πλευρά του νησιού είναι αυτή που βλέπει Ιταλία...αυτά

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχαμε πάει εμεις και μείναμε σε κάτι βιλλες στον δρυμώνα (Natura Villas νομίζω λεγόντουσαν)

 

Ναι καλα νομιζεις, ετσι λεγονται :rolleyes::cool:

Παντως οντως η Λευκαδα ειναι τελειο νησι και οτι πρεπει για να πας και με μικρα παιδια. Εμεις πηγαμε πρωτη φορα το καλοκαιρι και κανονισαμε να παμε και τωρα το Πασχα, τοσο πολυ μας αρεσε! Μειναμε στη Λυγια, εχει κι απο εκει ωραιες παραλιες και δεν ειναι μακρια και απο το Καθισμα, Αγιο Νικητα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
αλλά δεν θα μέναμε ποτέ στην μεριά που μείνατε διότι (ναι ενταξει δεν έχει κύμα) τα νερά είναι σχετικά ρηχά και δεν ανανεώνονται

 

μαλλον υποθετεις οτι κανουν μπανιο μεσα στον κολπισκο?κανεις δεν μπαινει εκει μεσα,αντιθετα απο την πισω πλευρα το γενι εχει αρκετα καθαρες και ανοιχτες παραλιες...

και δευτερον η ομορφότερη (κατα γενική ομολογια) πλευρά του νησιού είναι αυτή που βλέπει Ιταλία...αυτά

 

ειναι ανοιχτο πελαγος,εννοειται πως ειναι η καθαροτερη και η ομορφοτερη.......αλλα οταν εχει αερηδες ειναι και η πιο επικυνδυνη πλευρα.....

εγω παντως τις λατρευω τις παραλιες εκει...

 

το καλο της λευκαδας ειναι ευκολη προσβαση και το γεγονος οτι ειναι μικρο νησι......μπορεις να κανεις τον γυρο της λευκαδας σε 2 ωρες(χωρις τις στασεις)...σε μια μερα μπορεις να δεις ολο το νησι....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...