Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσα χρήματα θα διαθέτατε για ιδιαίτερα μαθήματα;


Recommended Posts

Καλησπέρα.Θα ήθελα να υποβάλλω κάποιες ερωτήσεις στους γονείς με παιδιά που φοιτούν στο δημοτικό σχολείο.

1-Διαθέτετε τον απαραίτητο χρόνο για να υποστηρίζετε τα παιδιά σας στη μελέτη τους;

2-Θα εμπιστεύοσασταν τη μελέτη των παιδιών σας σε κάποιο τρίτο πρόσωπο(καθηγητή ή δάσκαλο);

3-Έχετε την οικονομική δυνατότητα να προσφέρετε στο παιδί σας αυτή τη βοήθεια;

4-Έχετε την οικονομική δυνατότητα να προσφέρετε στο παιδί σας αυτή τη βοήθεια σε καθημερινή βάση;

5-Ποια τιμή θα σας ικανοποιούσε ανά ώρα μαθήματος;

Ευχαριστώ,Κάλλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα.Θα ήθελα να υποβάλλω κάποιες ερωτήσεις στους γονείς με παιδιά που φοιτούν στο δημοτικό σχολείο.

1-Διαθέτετε τον απαραίτητο χρόνο για να υποστηρίζετε τα παιδιά σας στη μελέτη τους;

2-Θα εμπιστεύοσασταν τη μελέτη των παιδιών σας σε κάποιο τρίτο πρόσωπο(καθηγητή ή δάσκαλο);

3-Έχετε την οικονομική δυνατότητα να προσφέρετε στο παιδί σας αυτή τη βοήθεια;

4-Έχετε την οικονομική δυνατότητα να προσφέρετε στο παιδί σας αυτή τη βοήθεια σε καθημερινή βάση;

5-Ποια τιμή θα σας ικανοποιούσε ανά ώρα μαθήματος;

Ευχαριστώ,Κάλλη.

1.οχι ιδιαιτερα πολυ αλλα ενα μισαωρο το πολυ σε καθημερινη βαση θεωρω πως ειναι υπερ αρκετο

2. δεν νομιζω πως στο δημοτικο χρειαζεται το παιδι χρειαζεται φροντηστηριο

3.οχι μονο αγγλικα και αυτο με πολυ οικονομια

4 οχι

με τρια παιδια στο δημοτικο και αφου φετοσ τα διδυμά μου θα πανε γυμνασιο και το τριτο παιδι μου πεμπτη δημοτικου, θεωρω υπερβολη καποιοσ να εχει σε καθημερινη βαση καποιον να διαβαζει τα παιδια....κυκλοφορουν στο εμποριο αλωστε πολυ καλα βοηθηματα που με μιση ωρα την ημερα ο γονιοσ να ασχοληθει με το παιδι του φτανει...και το συμαντικοτερο που θελω να πω απο την εμπειρια μου ειναι πως πρεπει το παιδι να καθεται μονο του να διαβαζει και ο ελενχοσ ναγινεται μονο οταν το παιδι τελειωσει τα μαθηματα του..και μονο στη περιπτωση που αδυνατει να καταλαβει κατι ρωταει τον γονιο..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καθηγήτρια κ έχω οικονομικά πακέτα έχω κάνει μείωση λόγω κρίσης στο γυμνάσιο μόνο τα κυρία μαθήματα χρειάζονται κ είμαι κατα των βοηθημάτων γιατι το παιδι επαναπαύεται στις λύσεις αφήστε που είναι κ πολυ ακριβά

Ζω τις πιο ευτυχισμενες μέρες χάρη στον άντρα της ζωής μου <3

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καθηγήτρια κ έχω οικονομικά πακέτα έχω κάνει μείωση λόγω κρίσης στο γυμνάσιο μόνο τα κυρία μαθήματα χρειάζονται κ είμαι κατα των βοηθημάτων γιατι το παιδι επαναπαύεται στις λύσεις αφήστε που είναι κ πολυ ακριβά

το βοηθημα το θεωρω καλο για τα παιδια μου οχι για να "βλεπουν " τις λυσεις αλλα για τις επεξηγησεις..πχ εξηγουν με απλο τροπο τι ειναι τα ποσοστα και πως μπορουμε να βρουμε την λυση σε ενα προβλημα....αλλωστε τα βοθηματα ειναι στα χερια της μαμας και οχι του παιδιου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ πως είναι καλύτερα να στο εξηγεί ένας δάσκαλος έτσι κάναμε και στο αναγνωστηριο που δούλευα τα βοηθητικά τα είχαμε μόνο για ασκήσεις γιατι πχ αν ο γονιός δουλεύει κ το παιδι έχει απορία θα πάρει τον δάσκαλο να ρωτήσει τουλάχιστον έτσι κάνουν οι μαθητές μου

Ζω τις πιο ευτυχισμενες μέρες χάρη στον άντρα της ζωής μου <3

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Τινουλα ειμαι δασκαλα και καθηγητρια μαθηματικων.Δεν ξερω ποσα χρονια εχεις στο επαγγελμα αλλα θα σου δωσω μια συμβουλη εντελως φιλικα.Στην προσπαθεια σου να βρεις ¨πελατες¨μην παρασυρεσαι.Κι εγω κανω ιδιαιτερα.Κι εγω εχω ριξει τις τιμες.Ομως δεν ακυρωνω τους γονεις και τις προσπαθειες τους.Αντι να κατηγορεις τα βοηθηματα και τον τροπο που γινεται χρηση των βοηθηματων,θεωρω οτι ειναι καλυτερα να συμβουλευεις τους γονεις πως να τα χρησιμοποιουν σωστα.Μην τα ισωπεδωνουμε ολα στο βωμο του χρηματος.Και εγω θεωρω οτι ειναι καλυτερα να στα εξηγει ο δασκαλος.Τι γινεται ομως οταν ο γονιος δεν εχει τη δυνατοτητα να πληρωσει το δασκαλο?Τον βοηθαμε οσο μπορουμε η' του περναμε ενοχες για να πετυχουμε τους στοχους μας?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αλλα δε το κάνω για τα λεφτα ούτε για να με προτιμήσουν απο το σχολείο τα φροντιστήρια κ τα ιδιαίτερα που έκανα εγω όταν ήμουν μαθήτρια με μάθανε να μη χρησιμοποιώ βοηθήματα ούτε στις πανελληνιες είχα έτσι με μάθανε κ έτσι δούλεψα κ σε αναγνωστηριο κ σε φροντιστήριο

Ζω τις πιο ευτυχισμενες μέρες χάρη στον άντρα της ζωής μου <3

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Τινουλα ειμαι δασκαλα και καθηγητρια μαθηματικων.Δεν ξερω ποσα χρονια εχεις στο επαγγελμα αλλα θα σου δωσω μια συμβουλη εντελως φιλικα.Στην προσπαθεια σου να βρεις ¨πελατες¨μην παρασυρεσαι.Κι εγω κανω ιδιαιτερα.Κι εγω εχω ριξει τις τιμες.Ομως δεν ακυρωνω τους γονεις και τις προσπαθειες τους.Αντι να κατηγορεις τα βοηθηματα και τον τροπο που γινεται χρηση των βοηθηματων,θεωρω οτι ειναι καλυτερα να συμβουλευεις τους γονεις πως να τα χρησιμοποιουν σωστα.Μην τα ισωπεδωνουμε ολα στο βωμο του χρηματος.Και εγω θεωρω οτι ειναι καλυτερα να στα εξηγει ο δασκαλος.Τι γινεται ομως οταν ο γονιος δεν εχει τη δυνατοτητα να πληρωσει το δασκαλο?Τον βοηθαμε οσο μπορουμε η' του περναμε ενοχες για να πετυχουμε τους στοχους μας?

 

Το βοήθημα, όσο καλό κι αν είναι, όσες επεξηγήσεις κι αν έχει, δεν μπορεί να διδάξει στα παιδιά τον τρόπο επίλυσης των προβλημάτων, ιδιαίτερα στα θετικά μαθήματα, που απαιτούν γνώση της τεχνικής και όσο κι αν διαβάζεις επεξηγήσεις, είναι αδύνατον να καταλάβεις την τεχνική. Οπότε υποκαθιστάς την τεχνική από την έτοιμη γνώση. Κι εγώ δεν είχα τη δυνατότητα να κάνω ιδιαίτερα στο σχολείο, αλλά και τώρα δεν μπορώ να παρέχω στο παιδί μου ιδιαίτερα μαθήματα, αλλά δεν μπορώ να εξισώσω το βοήθημα με τη δουλειά που κάνει ένας καλός, επαρκής, έμπειρος και αποτελεσματικός εκπαιδευτικός σε εξατομικευμένο πρόγραμμα διδασκαλίας, μόνο και μόνο για να μη νοιώσω τύψεις, όπως λέτε, που δεν μπορώ να παρέχω στο παιδί μου ιδιαίτερο. Τύψεις δε νοιώθει ο γονιός που κάνει ό,τι μπορεί, στο πλαίσιο των δυνατοτήτων του, για το παιδί του, αλλά ο γονιός που αδιαφορεί! Δηλαδή όποιος δεν έχει την οικονομική δυνατότητα πρέπει να νοιώθει τύψεις; Αυτό πρώτη φορά το ακούω!

Από την άλλη, γιατί πρέπει να θεωρήσω τη γνώμη ενός εκπαιδευτικού που κάνει ιδιαίτερά ως άγραν μαθητών (και χρημάτων) και προσπάθεια ακύρωσης των γονιών; Σ' ένα forum ο καθένας μπορεί να λέει τη γνώμη του κόσμια και σε ήπιους τόνους χωρίς να θίγει, να προσβάλλει ή να χαρακτηρίζει έναν άλλο συνομιλητή μόνο και μόνο επειδή διαφωνεί με αυτά που διαβάζει. Εμένα, πάντως που είμαι γονιός, δε μου φάνηκε καθόλου ότι η συγκεκριμένη απάντηση της εκπαιδευτικού τα ισοπεδώνει όλα, όπως λέτε, στο βωμό του χρήματος.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που προσπαθω να εξηγησω ειναι οτι σε καποια μαθηματα τα βοηθηματα δε μπορουν να βοηθησουν πχ χημεια φυσικη μαθηματικα αρχαια εκει το παιδι θελει βοηθεια δε νομιζω πως ειμαι λαθος αν κανω λαθος πειτε μου

Ζω τις πιο ευτυχισμενες μέρες χάρη στον άντρα της ζωής μου <3

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο που προσπαθω να εξηγησω ειναι οτι σε καποια μαθηματα τα βοηθηματα δε μπορουν να βοηθησουν πχ χημεια φυσικη μαθηματικα αρχαια εκει το παιδι θελει βοηθεια δε νομιζω πως ειμαι λαθος αν κανω λαθος πειτε μου

 

Αυτό ακριβώς προσπαθώ να πω με το προηγούμενό μήνυμά μου. Συμφωνώ απολύτως μαζί σας κι ας μην είμαι εκπαιδευτικός!

Link to comment
Share on other sites

οσο να ναι ενα παιδι θελει βοηθεια συμφωνω οτι στις μερες που ζουμε τα πραγματα ειναι δυσκολα αλλα παντα θελουμε το καλυτερο για τα παιδια μας...κ δεν ειναι ολα για τον βωμο του χρηματος..αν ηταν ετσι τοτε δε θα χαριζα κ τα σχολικα βιβλια που εχω και θα δωσω σε πολλες μανουλες για τα παιδια τους μπορει να ειναι ακυρο αυτο αλλα επειδη μου ειπαν οτι το κανω για τα λεφτα αν ηταν ετσι θα επαιρνα κ απο αυτο αλλα προς θεου εγω απλα προσπαθω να βοηθησω και να πω την γνωμη μου

Ζω τις πιο ευτυχισμενες μέρες χάρη στον άντρα της ζωής μου <3

Link to comment
Share on other sites

αυτο που προσπαθω να εξηγησω ειναι οτι σε καποια μαθηματα τα βοηθηματα δε μπορουν να βοηθησουν πχ χημεια φυσικη μαθηματικα αρχαια εκει το παιδι θελει βοηθεια δε νομιζω πως ειμαι λαθος αν κανω λαθος πειτε μου

Αν δεν κανω λαθος το ερωτημα της φιλης μας αφορουσε τα φροντηστηρια στο δημοτικο σχολειο...και η υλη των μαθηματικων δεν ειναι κατι τραγικο μπορει δλδ καποιοσ γονιος να βοηθησει...η υλη της φυσικης παλι στην πεμπτη και στην εκτη δημοτικου ειναι καθαρα θεωρεια και επεξηγηση καποιων πραγματων που συνανταμε στην καθημερινοτητα...τα παιδια τα κατανοουν πολυ ευκολα και δεν κανουν αρχαια και χημεια....προσωπικα πιστευω πως στο δημοτικο δεν ειναι απαραιτητα το φροντηστηριο...τωρα για το γυμνασιο που μπαινουν και αλλα μαθηματα ..θα σας πω του χρονου ..!!:wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

To δημοτικό δεν χρειάζεται φροντιστήριο αν ασχοληθεί ο γονιός. Αν δεν μπορεί γιατί δεν έχει χρόνο και όχι γιατί είναι δύσκολα τότε κάποια βοήθεια μπορεί να είναι χρήσιμη. Στο γυμνάσιο η δυσκολία έγκειται στα αρχαία. Στα άλλα μαθήματα όποιος γονιός έχει διάθεση και πάλι να ασχοληθεί μπορεί να τα βγάλει πέρα χρησιμοποιώντας βοηθήματα και στο γυμνάσιο. Δεν είναι εύκολο, είναι αρκετά ψυχοφθόρο αλλά γίνεται. Αλίμονο όλοι απόφοιτοι Λυκείου είμαστε. Ξέρω κοπέλα που μεγάλωσε Γερμανία και έμαθε στοιχειώδη ελληνικά. Κι όμως στο γυμνάσιο διάβασε μαζί με το παιδί της και το βοήθησε και στα Αρχαία.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω δεν ειμαι συμφωνη με τα φροντιστηρια-ιδιαιτερα σε δημοτικο αλλα δυστυχως αν καποιος γονιος εργαζεται αναγκαστικα θα πρεπει να βοηθησει καπως το παιδι του...

Ζω τις πιο ευτυχισμενες μέρες χάρη στον άντρα της ζωής μου <3

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητη Cateyes ειμαι υπευθυνη γιαυτα που λεω.Δεν φερω καμια ευθυνη γιαυτα που καταλαβαινετε.Δεν ειχα προθεση να προσβαλω κανενα και δεν νομιζω οτι το εκανα.Αντιθετως εσεις προσβαλατε εμενα απλα για να το κανετε.Η απαντηση σας δεν εχει σχεση καμια με αυτα που εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο ποσοστο γονεων που επιλεγουν τα ιδιαιτερα στο δημοτικο για τα παιδια τους, εχουν σαν κινητρο είτε την ελλειψη δικου τους χρονου, οποτε δεν μπορουν να σταθουν στην μελετη του παιδιου τους,ειτε δυσκολευονται ακομα και οι ιδιοι να το διαβασουν-κακα τα ψεματα το δημοτικο ειναι λεπτοδουλεια που θελει ιδιαιτερη υπομονη-ειτε γιατι το παιδι αντιμετωπιζει καποιες μαθησιακες δυσκολιες(αποδεδειγμενα τουλαχιστον στις περισσοτερες των περιπτωσεων)και η βοηθεια ενος ειδικου παιδαγωγου ειναι απαραιτητη.Μου εχει τυχει βεβαια, να μου ζητησουν να κανουν ιδιαιτερο σε παιδι δημοτικου, οχι για καποιον απο τους λογους που ανεφερα,αλλα γιατι πολυ απλα δεν ηθελαν να ασχοληθουν καθολου οι ιδιοι,και καποιος επρεπε να το κανει.

Οσον αφορα τα βοηθηματα,η λανθασμενη χρηση τους μπορει να φερει μακροπροθεσμα αλλα και βραχυπροθεσμα ακρως αρνητικα αποτελεσματα.Το βοηθημα δεν υποκαθιστα τον καθηγητη,δεν μπορει να λυσει τις αποριες που θα δημιουργηθουν στον μαθητη.Σιγουρα ειναι ενας βοηθος,αλλα ΜΟΝΟ εαν γινεται σωστη χρηση σου.Το βοηθημα δεν το παιρνεις για να αντιγραψεις τις απαντησεις στις ασκησεις που σου εβαλε ο δασκαλος/καθηγητης(πραγμα που κανουν κατα 90% οι μαθητες),το παιρνεις για μελετη.Εαν καποιος γονευς θελει να βοηθησει ο ιδιος το παιδι του, χρησιμοποιωντας βοηθημα, θα προτεινα να ρωταει πρωτα εναν εκπαιδευτικο για το πως να το χειριστει,ωστε να εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα.

 

τελος,βασιζομενη στο γεγονος πως ουδεποτε σαν μαθητρια δεν εκανα ουτε ιδιαιτερα ουτε φροντιστηριο,θεωρω πως εαν στις αρχικες ταξεις του δημοτικου υπαρχει η καταλληλη προσοχη απο τους γονεις αλλα και η αφοσιωση απο το παιδι, δεν υπαρχει κανεις λογος για ιδιαιτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για το δημοτικό χρειάζεται: ένα σχολείο, ένας δάσκαλος, ένας μαθητης, μία μαμά (ή μπαμπάς κατά περίπτωση), ένας έξτρα δασκαλος -α (όχι μόνο ως παρουσία αλλά ενδεχομένως και τηλεφωνικά), ή ένα βοήθημα και ένας δάσκαλος stand by, που να εξηγεί το βοήθημα στη μαμά και στη συνέχεια η μαμά να εξηγεί το βοήθημα στο παιδί (που του το έχει εξηγήσει πριν ο δάσκαλος στο σχολείο).

Καλά τα κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο σκοπός του γονέα είναι στο τέλος του δημοτικού να έχει διαμορφώσει ένα παιδί αυτάρκες γενικά ....που να αναγνωρίζει τις απορίες του και να τις ρωτά ή στον γονιό ή στον δάσκαλο .......

 

Στις πρώτες τάξεις του δημοτικού βοηθάμε τα παιδιά μας και είμαστε δίπλα τους όταν διαβάζουν.... πρέπει όμως σταδιακά να ανεξαρτητοποιούνται και να προσπαθούν ΜΟΝΑ τους να οργανώνουν και τον χρόνο τους και την γνώση ...... αν δεν το κατορθώσουν τότε τι θα γίνει στο γυμνάσιο;;;;; τότε πρέπει να μας ρώτάνε μόνο απορίες όχι να καθόμαστε μαζί να τα κάνουμε όλα.......από τα λυσσάρια.....

 

Οι ξένες γλώσσες και το λύκειο με την προοπτική των πανελληνίων είναι το μόνο που πιστεύω ότι αξίζει το ιδιαίτερο αν τραβάει το παιδί ή αν δεν τραβάει καθόλου και θέλει στενή παρακολούθηση....

Επίσης οι μαθησιακές δυσκολίες (π.χ. δυσλεξία) απαιτούν πραγματικά την όσο γίνεται πιο οργανωμένη και έμπειρη βοήθεια από όσο γίνεται πιο νωρίς ξεχωριστή στα φιλολογικά από τα μαθηματικά.... όχι ένας για όλα......

Link to comment
Share on other sites

Καθολου λεφτα για ιδιαιτερα. Ημουν παιδι που με ειχαν φορτωσει στα ιδιαιτερα και τα ειχα φορτωσει επιτηδες στον κοκκορα. Το παιδι εχω σκοπο να το κανω αυταρκες. Να δουελυει με το σχολειο του και τους δασκαλους του και αν χρειαστει στο σπιτι να βοηθησω εγω ΟΣΟ μπορω. Τπτ αλλο. Και ας βγαλει οτι βαθμους μπορεσει. Δεν θελω τπτ τρομερο.....αν της αρεσει εκεινης θα το προσπαθησει.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Cateyes ειμαι υπευθυνη γιαυτα που λεω.Δεν φερω καμια ευθυνη γιαυτα που καταλαβαινετε.Δεν ειχα προθεση να προσβαλω κανενα και δεν νομιζω οτι το εκανα.Αντιθετως εσεις προσβαλατε εμενα απλα για να το κανετε.Η απαντηση σας δεν εχει σχεση καμια με αυτα που εγραψα.

 

Εγώ δεν προσέβαλα κανέναν. Διαβάζοντας όμως την αρχική απάντηση της ΤΙΝΟΥΛΑ και στη συνέχεια την απάντησή σας στη δική της απάντηση θεώρησα απαράδεκτο τον τρόπο που απαντήσατε ΜΟΝΟ ως προς τους χαρακτηρισμούς και ΜΟΝΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ("Μην τα ισοπεδώνουμε όλα στο βωμό του χρήματος") και μόνο σ' αυτό αναφέρθηκα. Και αν διαβάσετε προσεκτικά εκ νέου τη δική μου απάντηση στη συνέχεια, θα δείτε ότι είμαι πολύ προσεκτική στο πώς σας απαντώ χωρίς να προσβάλλω ούτε εσάς ούτε κανέναν άλλο. Απόδειξη το ίδιο το μήνυμα. Έκφράζω την άποψή μου, χωρίς να σας χαρακτηρίζω. Τώρα γιατί εσείς το εκλαμβάνετε ως προσβολή στο πρόσωπό σας είναι άλλο θέμα, δικό σας! Θεωρώ πως το να εκφράζει ένας εκπαιδευτικός, που κάνει ιδιαίτερα, την άποψή του, η οποία είναι ότι τα βοηθήματα δε βοηθούν ουσιααστικά στην κατάκτηση της γνώσης, είναι δικάιωμά του και υποχρέωσή του ως αρμόδιου να γνωρίζει και δεν υποκρύπτει κατ' ανάγκη μείωση των γονιών και ισοπέδωση των πάντων στο βωμό του χρήματος. Ειδικά, η συγκεκριμένη εκπαιδευτικός, η οποία μέσα από άλλο θέμα του forum χαρίζει ΟΛΑ τα βιβλία της Α Δημοτικού σε 'οσους γονείς τα έχουν ανάγκη.

Από την άλλη είναι εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα και ιδιαίτερα βαρύ να λέτε ότι ένας γονιός νοιώθει τύψεις γιατί δεν μπορεί να προσφέρει στο παιδί του ιδιάιτερα μαθήματα. Δηλ. με δεδομένο αυτό θα έπρεπε όλοι οι γονείς ή τουλάχιστον στη συντριπτική τους πλειοψηφία σήμερα, να νοιώθουν τύψεις γιατί δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να προσφέρουν στα παιδιά τους ό,τι θα ήθελαν. Η ένστασή μου σ' αυτό τον ισχυρισμό σας ήταν ότι ένας γονιός νοιώθει τύψεις όταν αδιαφορεί για το παιδί του και όχι αυτός που κάνει Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ, στο πλαίσιο των δυνατοτήτων του να προ΄σφέρει στο παιδί του το καλύτερο δυνατό. Αν αυτό το εκλαμβάνετε ως προισβολή, λυπάμαι, αλλά δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο σκοπός του γονέα είναι στο τέλος του δημοτικού να έχει διαμορφώσει ένα παιδί αυτάρκες γενικά ....που να αναγνωρίζει τις απορίες του και να τις ρωτά ή στον γονιό ή στον δάσκαλο .......

 

Στις πρώτες τάξεις του δημοτικού βοηθάμε τα παιδιά μας και είμαστε δίπλα τους όταν διαβάζουν.... πρέπει όμως σταδιακά να ανεξαρτητοποιούνται και να προσπαθούν ΜΟΝΑ τους να οργανώνουν και τον χρόνο τους και την γνώση ...... αν δεν το κατορθώσουν τότε τι θα γίνει στο γυμνάσιο;;;;; τότε πρέπει να μας ρώτάνε μόνο απορίες όχι να καθόμαστε μαζί να τα κάνουμε όλα.......από τα λυσσάρια.....

 

Οι ξένες γλώσσες και το λύκειο με την προοπτική των πανελληνίων είναι το μόνο που πιστεύω ότι αξίζει το ιδιαίτερο αν τραβάει το παιδί ή αν δεν τραβάει καθόλου και θέλει στενή παρακολούθηση....

Επίσης οι μαθησιακές δυσκολίες (π.χ. δυσλεξία) απαιτούν πραγματικά την όσο γίνεται πιο οργανωμένη και έμπειρη βοήθεια από όσο γίνεται πιο νωρίς ξεχωριστή στα φιλολογικά από τα μαθηματικά.... όχι ένας για όλα......

 

Ακριβώς!

Και για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα - δεν θα έδινα καθολου λεφτά για κάτι τέτοιο.

Ναι συμφωνώ ότι είναι '' καλά να τα εξηγά ο δάσκαλος", αλλά αυτός πιστεύω πρέπει να είναι ο δάσκαλος στην τάξη. ΄

Από εκεί και το βοηθημα έχει την αξία του, δίνει στο παιδί την ευκαιρία για ενεργητική μάθηση, και την ευκαιρία να βοηθήσει μόνο του τον εαυτό του.

Θα ήθελα το παιδί μου να μάθει να το κάνει αυτό σωστά και ως άτομο που έχω μέγαλη τριβή με επιστήμες πιστεύω ότι και για αυτά τα μαθήματα μπορεί να είναι μέγαλο εργαλείο ένα σωστό βοήθημα. Το παιδί που έχει μάθει να χρησιμοποιεί το βοήθημα από νωρίς δεν θα φτάσει να πάει στο πανεπιστήμιο και να ψάχνει ιδιαίτερα! (οπως γίνεται σήμερα)

Δεν πιστέυω ότι θέλουν όλα τα παιδιά βοήθεια, όχι στον ρόλο του δασκάλου,

εντάξει στην πρώτη τάξη ίσως θέλουν κάποιον να καθήσει μαζί τους να κάνουν την ανάγνωση ή να τους πει κάτι για την εργασία που έχουν να κάνουν ή να τους πει την ορθογραφία - ε η πλειοψηφία των γονιών μπορεί να το κάνει αυτό - είναι και στο ρόλο του γονιού να έχει μια επαφή με την σχολική ζωή του παιδιού του.

 

Κάποια παιδιά χρειάζονται βοήθεια σε κάποια θέματα. Αν ο γονιός κρίνει ότι δεν μπορεί να αντεπέξελθει για μένα σωστό είναι να αποτείνεται πρώτα στο δάσκαλο της τάξης για συνεργασία. Απο κει και πέρα αν είναι να καταφύγει σε ιδιωτική βοήθεια καλό είναι να βρεί καποιον που να αναλάβει να μάθει στο παιδί να μαθαίνει και να μην πιστεύει ότι μόνο αυτός μπορεί να τα βάλει στο κεφάλι του παιδιού, γιατί στο τέλος περισσότερο κακό θα του κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα βοηθηματα,η λανθασμενη χρηση τους μπορει να φερει μακροπροθεσμα αλλα και βραχυπροθεσμα ακρως αρνητικα αποτελεσματα.Το βοηθημα δεν υποκαθιστα τον καθηγητη,δεν μπορει να λυσει τις αποριες που θα δημιουργηθουν στον μαθητη.Σιγουρα ειναι ενας βοηθος,αλλα ΜΟΝΟ εαν γινεται σωστη χρηση σου.Το βοηθημα δεν το παιρνεις για να αντιγραψεις τις απαντησεις στις ασκησεις που σου εβαλε ο δασκαλος/καθηγητης(πραγμα που κανουν κατα 90% οι μαθητες),το παιρνεις για μελετη.Εαν καποιος γονευς θελει να βοηθησει ο ιδιος το παιδι του, χρησιμοποιωντας βοηθημα, θα προτεινα να ρωταει πρωτα εναν εκπαιδευτικο για το πως να το χειριστει,ωστε να εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα.

 

Με βρίσκετε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΗ με όσα λέτε. Το ίδιο ισχυρίστηκα κι εγώ για τα βοηθήματα. Το ίδιο προσπαθούσε να πει και η ΤΙΝΟΥΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για το δημοτικό χρειάζεται: ένα σχολείο, ένας δάσκαλος, ένας μαθητης, μία μαμά (ή μπαμπάς κατά περίπτωση), ένας έξτρα δασκαλος -α (όχι μόνο ως παρουσία αλλά ενδεχομένως και τηλεφωνικά), ή ένα βοήθημα και ένας δάσκαλος stand by, που να εξηγεί το βοήθημα στη μαμά και στη συνέχεια η μαμά να εξηγεί το βοήθημα στο παιδί (που του το έχει εξηγήσει πριν ο δάσκαλος στο σχολείο).

Καλά τα κατάλαβα?

 

 

οχι, δεν καταλαβατε καλα. για το δημοτικο και για ολες τις σχολικες βαθμιδες, το μονο που χρειαζεται ειναι ο μαθητης και ενα αρτιο εκπαιδευτικο συστημα(με ικανους καθηγητες και δασκαλους με ολη την σημασια των λεξεων) ικανο να αποδευσμευσει την αφομοιωση γνωσεων απο το τρυπακι των ιδιαιτερων/φροντιστηριου.

ποιος ειναι ο ρολος του σχολειου αλλωστε?γιατι λεγεται σχολειο?υπαρχουν διδασκαλοι προτυπα!!!που κανουν την δουλεια τους αψογα.Ποιος ο λογος να χρειαστει ενα παιδι το λεγομενο απο τους γονεις "λυσαρι" σε αυτη την περιπτωση?αυτος ειναι ο σκοπος???μασημενη τροφη απο ενα βιβλιο?εκει ειναι που στραβωνει το θεμα.Μην μου πειτε πως δεν ξερετε ουτε εναν γονεα, που δεν παιρνει τα βοηθηματα στο παιδι του γι αυτον τον λογο, για να αντιγραφει τις απαντησεις στις ασκησεις του σχολειου....!!!

σαφεστατα ολοι μας εχουμε συναντησει διδασκαλους με ελλειψη μεταδοτικοτητας, ακομα και γνωσεων, που το μονο αποτελεσμα σε αυτες τι ςπεριπτωσεις ειναι να συσσωρευονται κενα γνωσεων στα παιδια.εκει πελαγωνει ο γονευς και σκεφτεται "πρεπει να κανω ιδιαιτερα στο παιδι μου να καλυψει τα κενα".Ποσοι δεν το εχουν πει αλλωστε?συχνα φαινομενα ειναι αυτα.

Ας μην περιπλεκουμε τα πραγματα επομενως.Στο σχολειο οταν ημουν μαθητρια, μας ελεγαν μονιμως ολοι οι καθηγητες μην χρησιμοποιειτε βοηθηματα.εγω δεν ειμαι κατα της χρησης βοηθηματων, ειμαι υπερ της ΣΩΣΤΗΣ χρησης τους.Δεν εχουν ολοι οι γονεις το ιδιο μορφωτικο υποβαθρο, συνεπως δεν μπορουν ολοι να βοηθησουν ικανοποιητικα το παιδι τους με ενα σχολικο βοηθημα,απο το οποιο επαναλαμβανω θα προτρεπουν το παιδι τους να αντιγραφει τις απαντησεις...Σε αυτες τιε περιπτωσεις, υπαρχουν και οι δασκαλοι στο σχολειο, οι γονεις οφειλουν να τους επισκεπτονται για να ενημερωνονται για την προοδο του παιδιου τους,δεν ειναι δυσκολο επομενως να διευκρινιστουν τετοιες αποριες στους γονεις.

Link to comment
Share on other sites

.Μην μου πειτε πως δεν ξερετε ουτε εναν γονεα, που δεν παιρνει τα βοηθηματα στο παιδι του γι αυτον τον λογο, για να αντιγραφει τις απαντησεις στις ασκησεις του σχολειου....!!!

 

Δεν εχουν ολοι οι γονεις το ιδιο μορφωτικο υποβαθρο, συνεπως δεν μπορουν ολοι να βοηθησουν ικανοποιητικα το παιδι τους με ενα σχολικο βοηθημα,απο το οποιο επαναλαμβανω θα προτρεπουν το παιδι τους να αντιγραφει τις απαντησεις...

 

,δεν ειναι δυσκολο επομενως να διευκρινιστουν τετοιες αποριες στους γονεις.

 

 

Στο πρώτο θέμα, όχι δεν ξέρω κανέναν γονιό που να παίρνει τα βοηθήματα για να αντιγράφει το παιδί τις ασκήσεις (και ξέρω πολλούς γονιούς με παιδιά μαθητές). Εννοείται συμφωνώ μαζί σου ότι αυτό είναι χαζό, αφελές και το λέω έτσι γιατί δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλη λέξη!

 

Γενικά θεωρώ ότι ή εκπαίδευση είναι ζήτημα του παιδιού και του δασκάλου. Ο γονιός ενημερώνεται, επιτηρεί την πρόοδο του παιδιού, μιλάει με το δάσκαλο αλλά βασικά δεν το εκπαιδεύει. Επειδή δε μεγάλωσα με γονείς που δεν ήξεραν να με βοηθήσουν αλλά ήταν πάντα δίπλα μου, νομίζω δεν χρειάζεται οι γονείς να είναι 'μορφωμένοι' για να βοηθήσουν το παιδί.

 

Το να διευκρινίσει η δασκάλα τις απορίες των γονιών μου φαίνεται υπερβολικό. Δηλαδή να μου εξηγήσει πώς τους έχει μάθει να προσθέτουν διψήφιους για να του το επαναλάβω εγώ στο σπίτι... χμ.... ξέρω εγώ? Ετσι λειτουργεί το σύστημα? -Ο γιος μου φέτος πάει δημοτικό-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...