Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

40 πυρετος κ δεν παιφτει.γαστρεντεριτιδα?


Recommended Posts

ΤΓεια σας.χρειαζομαι για αλλη μια φορα την βοηθεια σας γιατι δεν ξερω τι να κανω.την δευτερα το απογευμα ο μικρος παραπονιοταν οτι ποναει η κοιλια του.στις 11 που κοιμηθηκε ειχε 37,4 στις 12 το ιδιο.ξυπνησε στις 5 εκανε εμετο ειχε 39,3 δωσαμε γκαντιλστις 6πηγε 40 κ εκανε εμετο παλθ.χθες ολη μερα ειχε γυρω στο 37,8.το μεσημερι εκανε 39,4 .του εδωσα γκαντιλ εκα νε αμεσψς εμετο κ του ξαναδωσα μια ωρα μετα 39,6 & επεσε καπως μεπανια.πηγαμε στην παιδιατρο μας ειπε γαστριτιδα ιωγενης.χθες ολο το βραδυ ειμασταν καλα σχετικα.απο φαγητο τιποτα μονο λιγο φιδε το μεσημεριτον οποιο οταν εκανε τον εμετο τον εβγαλε.σημερα ξυπνησε κ μουωειπε δεν με ποναει η κοιλια μου.εφαγε μιση φρυγανια κ αρχισε παλι ο πονος.11:30 ειχε 39,4 του εδωδα γκαντιλ αρχισε στο εικοσαλεπτο να πεφτει τον εκανα κ μπανιο κ πηγαμε στο 38.το παιδακι ζωντανεψε κ ζητησε κ να φαει κ πανω που λεω δοξα το θεο εφαγε τρια κουταλακια του γλυκου φιδε κ αρχισε παλι να λεει ποναω ποναω να εχει διπλωθει απο το πονο κ πανω στο τριωρο απο το γκαντιλ ξανα 40 τον εβαλα στο μπανιο ενα τεταρτο κ πηγε 39.κΑκα του εντωμεταξυ δεν εχει κανει καθόλου.ειναι 3 ετων κ 3 μηνων

 

Τι να κανω φοβαμαι υπάρχει περιπτωση να εχει σκωλεικοειδητηδα? Να παω στο νοσκομειο λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είστε σε επαφή με την παιδίατρο; Πες της τις ανησυχίες σου να δεις τι θα σου πει ή ξαναπήγαινε το παιδί.

Κακά του πως να κάνει αφού έχει 3 μέρες να φάει...

Πάντως ξέρω ότι κυκλοφορεί πράγματι τέτοια ίωση.

Link to comment
Share on other sites

Με την παιδιατρο μιλαμε συνεχεια μου ειπε η κοιλια του ειναι μαλακη οπότε δεν εχει κατι αλλα εχω φοβηθει τρελλα. Δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο .ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να ειναι η κοιλια μαλακη κ να υπαρχει κατι υποπτο?συγνωμη που γραφω καπως ασυναρτητα αλλα τα χω χασειβτελειως.ειμαι σε πανικο.

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι η διάθεση του παιδιού. Επειδή στο αρχικό σου μήνυμα γράφεις "ζωντάνεψε", γενικά πως είναι η διάθεσή του? Εάν είναι υποτονικό θεωρώ ότι πρέπει να πας να το δει ή η παιδίατρός σου ή να το πας σε νοσοκομείο. Επίσης του έδωσες τίποτα σε ηλεκτρολύτες τύπου almora? Επειδή το παιδί δεν έχει φάει 3 μέρες και κάνει εμετό και έχει και υψηλό πυρετό πρόσεξε μην σου αφυδατωθεί. Περαστικά σας εύχομαι!

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aφού ανησυχείς τόσο πολύ θα σε συμβούλευα να πας το παιδάκι στο νοσοκομείο ή να επιμείνεις να το ξαναδεί η παιδίατρος.

 

Συνήθως γαστρεντερικά συμπτώματα κοινής ίωσης δεν διαρκούν πάνω από 2-3 εικοσιτετράωρα...Δεν υπονοώ ότι το παιδάκι έχει κάτι σοβαρό, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να επανεξιολογηθεί η κατάστασή του.

 

Από το φόρουμ δε θα βγάλεις άκρη σε κάθε περίπτωση!

 

Περαστικά σας το συντομότερο εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι το παιδακι?

Ο Κ περασασε μια γαστριτιδα πριν 2μιση χρονια. Ειχε φρικτους πονους (με πειραν 3 φορες απο το σχολειο στην μιση ωρα που εκανα να φτασω απο το γραφειο) και υψηλο πυρετο (σαν να ηταν σε κομμα) για 2-3 μερες, Εγω δεν του εδιναν να φαει, τον ξυπναγα μονο για νερο και αντιπυρετικα. Βεβαια ειχαμες παει στο νοσοκομιο γιατι ελεγε οτι τον χτυπησε καποιος στην κοιλια (οντως αλλα δεν ηταν απο αυτο)

Περαστικα σας

Link to comment
Share on other sites

Μεσα απο την καρδιά μου σας ευχαριστω όλες μαζί και την καθε μια ξεωριστα πάρα πολύ! το παιδί σημερα από τις 11και μιση μεχρι τις 7 και μιση ειχε σαραντα πυρετο που με τα μπανια και τα αντιπυρετικα επεφτε στο 39 και ξανα αρχιζε την ανηφόρα. και ήταν σαν κοτοπουλο ουτε μίλαγε ουτε ορεξη ειχε τιποτα απολύτως. και ενω ετοιμαζόμασταν να πάμε στο παιδων του εδωσα algofren. και συνηθλε. επεσε ο πυρετος εφαγε ( καλα μην φανταστητε την ψιχα απο ενα ψωμακι απο τον φούρνο). παρολο αυτα βεβεαια πηγαμε στο νοσοκομειο. και η διαγνωση η ίδια ιωγενησ γαστριτιδα. και σεδον ολα τα απαιδακια που ηταν εκει είχαν το ιδιο μαλλον ειναι ιωση στα φόρτε της. τώρα ειναι σαφως καλύτερα. ειναι ζωηρος δεν ξανασήκωσε πυρετο ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Και πάλι κορίτσια σας ευχαριστω ήταν πολύτιμες οι συμβουλες μου γιατι την ωρα που ανοιξα το θέμα νόμιζα οτι θα τρελαθω που εβλεπα το παιδακι μου σε αυτην την κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα στο παιδακι σου.Κι εμενα κολλησε γαστρεντεριτιδα τον αυγουστο ο μικρος και ολη μερα εδειχνε οτι ποναει η κοιλια του σε ενα σημειο συγκεκριμενο και τρελλαθηκα κι εγω...νομιζα εχει σκωλικοειδητη...τον πηγα 2 φορες στο παιδων...το ειδε και παιδοχειρουργος και καναμε και εξετασεις να σιγουρευτουμε οτι δεν ειναι σκωληκοειδητης.Η κοιλια οπως ειπες να ειναι μαλακη.Α επισης εμενα μου ειχε πει ο παιδιατρος οτι ο πονος στη σκωληκοειδητη δεν ειναι πονος που ερχεται και φευγει ειναι συνεχης και αυξανομενος.Αφου σε διαβεβαιωνουν οτι ειναι ιωση οκ ομως.Υπομονη γιατι πολλες φορες κραταει αρκετα...μπορει και εβδομαδα...και ολη την ωρα δινε του νερο.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας!

 

Το σημαντικό σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να είσαι σε συνεχή επαφή με τον παιδίατρο (να ξέρει τα συμπτώματα του παιδιού και την εξέλιξή τους και να το δει από κοντά) και να του λες τυχόν ανησυχίες σου. Εκείνος μπορεί να έχει αποκλείσει πέραν πάσης αμφιβολίας ένα ενδεχόμενο, αλλά εσύ με το μυαλό σου να κάνεις σενάρια και να τρελαίνεσαι.

 

Αυτό με τα 3μερα σαραντάρια πάντως το ακούω αυτές τις ημέρες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πώς ξύπνησε σήμερα το παιδάκι σου;

Γράφω κυρίως για να τονίσω να προσέξεις αυτό με την αφυδάτωση, η κόρη μου είχε πάθει μια φορά (βέβαια ήταν 11 μηνών) και τα συμπτώματα ήταν και αυτά όπως τα περιγράφεις, ίδια με της ίωσης: πολύ υψηλός πυρετός (πάνω από 39 ) που δεν έπεφτε, εμετός κάθε φορά που έπινε κάτι και το παιδί κοιμόταν όρθιο όλη την ώρα, με το ζόρι άνοιγε τα μάτια της. Και την έπαθε μετά από ίωση με υψηλό πυρετό... Οπότε πρόσεχε να είναι ενυδατωμένο, στην ανάγκη πηγαίνετε στο νοσοκομείο να βάλετε ορό (ναι, ξέρω, φριχτό...)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πώς ξύπνησε σήμερα το παιδάκι σου;

Γράφω κυρίως για να τονίσω να προσέξεις αυτό με την αφυδάτωση, η κόρη μου είχε πάθει μια φορά (βέβαια ήταν 11 μηνών) και τα συμπτώματα ήταν και αυτά όπως τα περιγράφεις, ίδια με της ίωσης: πολύ υψηλός πυρετός (πάνω από 39 ) που δεν έπεφτε, εμετός κάθε φορά που έπινε κάτι και το παιδί κοιμόταν όρθιο όλη την ώρα, με το ζόρι άνοιγε τα μάτια της. Και την έπαθε μετά από ίωση με υψηλό πυρετό... Οπότε πρόσεχε να είναι ενυδατωμένο, στην ανάγκη πηγαίνετε στο νοσοκομείο να βάλετε ορό (ναι, ξέρω, φριχτό...)

 

Καλημέρα! καλυτερα φαινεται σήμερα. εχει βεβαια πυρετο αλλα στο 39 οχι στο 40. και κοιμηθηκε την νύχτα καλά. για την ενυδατωση το ξερω αυτο μου ελεγε και η παιδιατρος συνεχεια αλλα και στο ΠΑΙΔΩΝ χθεσ. ειδικα στο παιδων μου ειπε η παιδιατρος " φαγητο δεν με νοιαζει και καθολου να μην φάει αλλα να πίνει νερό". Αλλα τουλαχιστον απο αυτο ειμαστε ενταξει πίνει νεράκι δόξα το θεό.

Αχ μωρε τα παιδακια μας οταν ταλαιπωρούνται καθόλου δεν μπορώ... λέω δεν γίνεται να συνεθλει το παιδι μου και να το πάρω εγώ τον ιο...

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ, δεν μπόρεσα να ξαναμπώ χτες.. Ελπίζω σήμερα να είστε πια καλά.

Ναι, αυτό με την ενυδάτωση είναι τρομερά σημαντικό. Τότε που είχε αφυδατωθεί η κόρη μου (φυσικά και είχαμε κάνει εισαγωγή στο νοσοκομείο) οι γιατροί μου λέγανε ότι και για δύο- τρεις μέρες μετά, αφού πάρουμε εξιτήριο, να της δίνω παραπάνω γάλα και νερό για να αναπληρώσει τα υγρά, να μην την πιέσω καθόλου για φαγητό. Φαντάζομαι κάτι παρόμοιο θα ισχύει και για εσάς..

 

 

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι αυπνη σημερα εως τωρα γιατι χτες η μικρη μου ειχε πονους στην κοιλια 39 πυρετο και 3 φορες εμετο.ξυπναγα καθε 10 λεπτα και ολο μου παραπονιοταν για την κοιλια της.λεω απο μεσα μου ωχχχχ παλι γαστρεντεριτιδα γιατι εχουμε περασει ηδη 2 φορες μεσα σε διαστημα ενος χρονου....της λεω θες τουαλετα ? μου λεει ναι....περιμενα θα κανει διαρροια γιατι παντα ειναι συμπτωμα αυτο..δεν μου εκανε τιποτα ομως και εκει θορυβηθηκα λιγο γιατι και εμενα το μυαλο μου πηγε σκωληκοειδητιδα....απο το πρωι ειναι απυρετη εκανε κακα κανονικα οχι διαρροια και ειναι κεφατη....εχτες και το νερο εμετο το εκανε......σημερα γουλιτσα γουλιτσα ηπιε και λιγο χυμο εφαγε και λιιιιγο λαπα και ολα οκ.......ελπιζω να ειναι καμια ιωση που κυκλοφορει....βεβαια οσες φορες εχει κανει πυρετο η μικρη μου ποτε δεν εχει κρατησει πανω απο ενα 24ωρο. επισης και στην βουβωνικη περιοχη επιασα ενα ελαφρως διογκομενο λεμφαδενα γιατι μου εδειξε οτι ποναει και εκει αλλα μαλλον ειναι λογω της ιωσης γιατι εχουμε ξαναβγαλει και πισω απο τα αυτακια μας...δεν θελω να την παω παιδων απο τη στιγμη που την βλεπω καλα...απλα θα την παρακολουθω και εγω;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! εμεισ πάμε πάλι στην παιδιατρο. σημερα μου εκανε πάλι 39,4 εμετους βεβαια δεν κανει πινει νερο οταν ειναι απυρετος κατι τρωει αλλα ειναι η τεταρτη μερα . ψηθηκε πια... δεν μπορω να το βλεπω ετσι το πουλακι μου σαν κοτοπουλο ειναι... α και τωρα μου ειπε οτι τον ποναει και το αυτί του. πριν 3 μερες η παιδιατροσ αλλα και πριν 2 στο παιδων το ειδαν καθαρο τι να πω... θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περαστικα βρε κοριτσακι!και εγω πριν 10 λεπτα της εβαλα και εχει 38....και εμενα σαν κοτοπουλο ειναι αλλα δεν κανει εμετους..θα δουμε πως θα κυλησει η βραδια....

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση ήταν γαστριτιδα ιωγενης...αυτή την στιγμή το παιδί μου νοσηλεύεται στο υγεία με πνευμόνια.πήγα στην παιδίατρο ξανά μου λέει μια χαρά τον ακούω αλλ. Θα σου γράψω και μια γενική αίματος να πας αύριο να του κάνεις.λέω τι αύριο τώρα θα πάω.ήρθα στο μητέρα και μόλις βγήκαν οι εξετάσεις ήταν όλα ανεβασμένα.μου λέει ένας γιατροσ έλα λίγο ν τον ακουσούρια και.κατευθείαν μου λέει ακούγεται λίγο πίσω αριστερά ο μικρούλης σίγουρα έχει πνευμόνια.πήγαμε για ακτινογραφία και κατευθείαν εισαγωγη.με το που του βάλανε όρο το παιδάκι άρχισε να ζητάει φαί.ρε γαμωτο τόσες μέρες πάω στην παιδίατρο στο παίδων και κάνεις δεν είδε κάτι...και εγώ τι σκάτα μάνα είμαι που δεν κατάλαβα κάτι...δεν είμαι καθόλου καλά έχω Ρίξει το κλάμα της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση ήταν γαστριτιδα ιωγενης...αυτή την στιγμή το παιδί μου νοσηλεύεται στο υγεία με πνευμόνια.πήγα στην παιδίατρο ξανά μου λέει μια χαρά τον ακούω αλλ. Θα σου γράψω και μια γενική αίματος να πας αύριο να του κάνεις.λέω τι αύριο τώρα θα πάω.ήρθα στο μητέρα και μόλις βγήκαν οι εξετάσεις ήταν όλα ανεβασμένα.μου λέει ένας γιατροσ έλα λίγο ν τον ακουσούρια και.κατευθείαν μου λέει ακούγεται λίγο πίσω αριστερά ο μικρούλης σίγουρα έχει πνευμόνια.πήγαμε για ακτινογραφία και κατευθείαν εισαγωγη.με το που του βάλανε όρο το παιδάκι άρχισε να ζητάει φαί.ρε γαμωτο τόσες μέρες πάω στην παιδίατρο στο παίδων και κάνεις δεν είδε κάτι...και εγώ τι σκάτα μάνα είμαι που δεν κατάλαβα κάτι...δεν είμαι καθόλου καλά έχω Ρίξει το κλάμα της ζωής μου.

 

Βρε κορίτσι μου τι λόγια είναι αυτά; Εδώ δεν κατάλαβαν οι γιατροί, εσύ θα καταλάβεις;

 

Να λες πάλι καλά που σας έγραψε η παιδίατρος τη γενική αίματος και σου έκοψε να την κάνετε αμέσως. Ποιος γιατρός σας είδε στο Μητέρα; Τώρα πώς είσαστε;

 

Όλα καλά θα πάνε, αφού ζητάει και φαγητό πάει να πει ότι είναι καλύτερα. Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!Δεν ξέρω ποιος γιατρός ήταν θα Δω αύριο.μόλις άκουσα την.διάγνωση κόντεψα να πέσω κάτω οπότε δεν έχω συγκρατήσει Ονόματα.δεν θα έπρεπε κάποιος να το έχει καταλάβει τόσες μέρες από τους γιατρούς που τον είδαν?

Link to comment
Share on other sites

μα καλα τι σχεση εχει το ενα με το αλλο!με αγχωσες και εμενα τωρα:confused:ευχομαι περαστικα γρηγορα κοριτσακι μου:P

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα.μου.έλα ντε τι σχέση έχουν.μέσα στην.στενοχώρια και το κλάμα μου έχω και.κάτι νεύρα και θυμό πολύ.το δικό σου πως είναι?

Link to comment
Share on other sites

εχει κολλησει στο 38.5 δεν κανει εμετους ουτε ποναει η κοιλια της απλα ειναι υποτονικη και θελει να ειναι ξαπλωμενη.βεβαια το πρωι ηταν πιο κεφατη αλλα το απογευμα ξαναπεσε.παντως μολις εψαξα στο ιντερνετ κκαι λενε οτι η πνευμονια δεν ειναι κατι τραγικο οπως νομιζανε οι παλιοτεροι και οτι μπορει να μεινει και σπιτι το παιδι....αν ολα αυτα διαγνωστουν εγκαιρως!απο τι φαινεται μια χαρα θα τα πατε!αυριο σας βλεπω σπιτακι.....μην πανικοβαλλεσαι ολα καλα:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...