Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ & ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα!!!

 

Καταρχήν συγχαρητήρια για τη διάθεσή σας να μοιράζεστε τους προβληματισμούς σας και τις εμπειρίες σας σχετικά με τα δίδυμα. Ειναι πραγματικά πολύ χρήσιμο και πολυ σημαντικό για όλους μας

 

Βρίσκομαι στην 19η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου, μάλλον σε δύο κοριτσάκια, υστερα απο εξωσωματική γονιμοποίηση.

 

Το πρόβλημα μου είναι οτι απο την αρχή που έμεινα εγκυος εχω αρκετούς πόνους στη κοιλιά. Εχω πρόβλημα με το έντερο μου και δυσκοιλιότητα που δημιουργήθηκε με την εγκυμοσύνη. Εκτός ομως απο τα γνωστά φουσκώματα και καψίματα λόγω εντέρου, πονάω εντονα στο κέντρο, εκεί περίπου που είναι η μήτρα. Τις τελευταίες μέρες ειχα αρκετά υγρά (κάναμε κολπική καλλιέργεια - και έλεγχο αμνιακου υγρού και όλα καλά) ενώ εχω παρατηρήσει οτι οταν πιέζω τη κοιλιά μου με πονάει ακόμα περισσότερο και οταν κουράζομαι νιώθω και πετρώματα Το συζήτησα με το γιατρό μου και μου πρότεινε να παρω πρεπάρ. Αν δε δω διαφορά θα πρέπει να κοιτάξουμε για λοίμωξη :( με ειδικές εξετάσεις.

 

Δε σας κρύβω οτι ενώ εχω μάθει να ζω με αυτούς τους πόνους το τελευταίο καιρό εχω φοβηθεί και ανησυχήσει ιδιαίτερα

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν εχετε-είχατε τέτοια συμπτώματα και εσείς. Αν θεωρείτε οτι η δίδυμη κύηση δημιουργεί τέτοια ή αν θα πρέπει να το ψάξω περισσότερο

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και καλώς όρισες! Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη! με το καλό να πάρεις τα ζουζουνια σου αγκαλιά!

Ενοχλήσεις και πετρώματα είχα και εγώ απο νωρίς. Στις αρχές έπαιρνα boscopan οταν πονούσα και απο τον 4 ξεκίνησα τα prepar.

Να ξέρεις πάντως ότι οι συσπάσεις απο νωρίς, δεν εμφανίζονται μόνο σε δίδυμες κυήσεις μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε εγκυμοσύνη.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ηρεμήσεις γρήγορα!! :D

«Δικαίωμα δεν είναι κάτι που σου δίνει κάποιος, αλλά κάτι που κανείς δεν μπορεί να σου πάρει». Ramsey Clark

Link to comment
Share on other sites

εμενα τωρα τα διδυμακια μου ειναι 4 μηνων .ενα αγορακι κ ενα κοριτσακι.ειχα πολλα πονακια γιατι ειχαν κατεβει πολυ χαμηλα απο την αρχη της εγκυμοσυνης με αποτελεσμα να κατσω στο κρεββατι 7 μηνες, για να γλιτωσω την περιδεση.

πονουσα συνεχεια με αποτελεσμα επειδη ημουνα κ ξαπλα συνεχεια κ μονη μου τις περισοτερες ωρες κ εκλαιγα ....πολυ δυσκολα αλλα τωρα τα εχω ξεχασει ολα! :P

παθενα συνεχεια κολικους νεφρου , δεν μπορουσα να ενεργηθω κ πολλα αλλα.

ειδικα στον 7 μηνα απο τους κολικους ποναγα τοσο πολυ χαμηλα που νομιζα οτι ειχα συσπασεις κ ετρεχα συνεχεια στο Ιασω να με βαλουνε στο μηχανημα για να μετρανε τις συσπασεις.

τελικα παντα ηταν κολικοι

 

με το καλο σου ευχομαι κ να μην αγχωνεσαι σαν εμενα γιατι ετσι δεν θα χαρεις το ωραιοτερο δωρο που σου εδωσε ο θεος! :D

Link to comment
Share on other sites

Συχνά η δίδυμη κύηση συνοδεύεται από πόνους, εγώ ακόμη θυμάμαι την εγκυμοσύνη μου σαν ένα συνεχές επεισόδιο διαφόρων πόνων. Και τα πετρώματα μέσα στο παιχνίδι είναι. Καλό είναι πάντως να κάνεις τις εξετάσεις σου και το σημαντικότερο να ζητάς σε κάθε επίσκεψη να σου ελέχγει τον τράχηλο με κολπικό υπερηχογράφημα. Καλό είναι να ξεκουράζεσαι συχνά, να ξαπλώνεις και να πίνεις τόνους νερό γιατί η αφυδάτωση είναι συχνά η κύρια αιτία για τις μικροσυσπάσεις. Προσωπικά είμαι ενάντια στα prepar εκτός και αν αρχίσουν συχνές συσπάσεις. Αν τα πάρεις πολύ νωρίς, μετά από λίγο καιρό σταματούν να είναι αποτελεσματικά. Τι γίνεται όμως αν προκύψει πραγματικό πρόβλημα αργότερα;

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τη προλαλισασα

ειχα πετρωματα απο τον 4ο και μονιμα, ζουσαμε παρεουλα

ο γιατρος δε μου εδωσε να παρω τιποτα, στον 8ο μονο πηρα μπουσκοπαν

ο γιατρος μου ελεγε ελα σε 1 μηνα εγω πηγαινα καθε 15 και ελεγχα το λιγοτερο τον τραχηλο αν ειναι ΟΚ

αναπαυση οσο μπορεις

7ο 8ο τον εβγαλα στο κρεββατι οχι υποχρεωτικα, αλλα απλα μονο αυτο ηθελα. Τους ιδιους μηνες ειχα και εγω απεργια στο αντερακι μου, τα μικροκλυσματακια ηταν σε καθημερινη χρηση, αλλα μην ανησυχεις με το που γεννησα ολα επανηλθαν στο φυσιολογικο

επισης να ελεχγεις τη πιεση σου και αν δεις πρηξιματα ειδοποιεις το γιατρο σου

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ εξωσωμάτική, και έχω δύο όμορφα κοριτσάκια

Στην αρχή της κύησης πονούσα συνέχεια.

Είχα συσπασεις, πηρα prepar, έιχα πρόβλημα με την τουαλέτα, κάποια στιγμή από τους πόνους νόμιζα ότι έχω σκοληκοειδήτιδα αλλά πέρασαν όλα.

Μην στρεσάρεσαι. Κάνε αυτό που σου λέει ο γιατρός σου. Κοίτα να ξεκουράζεσαι.

Το prepar το εκοψα όταν μπήκα στον 4ο και δεν χρειάστηκε να το ξαναπάρω. Γέννησα στις 38 εβδομάδες

Μην φοβάσαι είναι συνηθισμένο να πονάς. Μεγαλώνει πολύ η μήτρα απότομα.

Πίνε νερό.

Καλό κουράγιο.

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ δε ξέρετε πόσο με ανακούφισαν όλα αυτά που διάβασα..και εγώ από την περασμένη εβδομάδα έχω ακριβώς στο κέντρο της κοιλιάς και προς τα κάτω/πίσω έντονους πόνους οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με τα γνωστά "τεντώματα" που είχα στην εγκυμοσύνη του γιού μου!

 

Πήγα και εγώ σήμερα στο γιατρό μου και μου έδωσε έξτρα trofocar και μου είπε και για τα πρεπάρ αλλά μου είπε όχι ακόμα γιατί προκαλούν ταχυκαρδία και να το παλέψουμε λίγο με ξεκούραση πρώτα πρίν πάρουμε τέτοια φάρμακα.

 

Τέλος πάντων, ελπίζω να μην ακούγεται εγωιστικό! Αλλά "χαίρομαι" που δεν είμαι η μόνη που το περνάει αυτό το πράγμα... γιατί είχα φοβηθεί πάρα πολύ η αλήθεια είναι τις τελευταίες ημέρες.. είναι μια ανακούφιση να ξέρω ότι το περνάνε πολλές γυναίκες αλλά ότι στο τέλος όλα πάνε καλά.

sw61p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω μια απο τα ιδια, ισως και σε μεγαλυτερο βαθμο, βλεπεις ειχα τετραδυμα μεχρι και τον 3ο μηνα. Νομιζω οτι ειναι μεσα στο "παιγνιδι" και αυτο, κάνε υπομονη, θα τα θυμασαι σαν ενα ονειρο, οτι δηλ. δεν τα περασες εσυ ολα αυτα, οταν τα παρεις αγκαλια.

Φιλια πολλα ευχομαι καλή συνεχεια, με το καλο να τα παρεις αγκαλιτσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να μην στενοχωριέσαι! Κι εγώ είχα κυριολεκτικά μία πολύ επίπονη εγκυμοσύνη από την αρχή είχα φοβερούς πόνους στη μέση και την κοιλιά, ένιωσα καλύτερα όταν μου αύξησε πολύ το μαγνήσιο ο γιατρός. Θυμάμαι όμως την εγκυμοσύνη μόνο από τους πόνους και την πεινα, δεν μπορούσα να φάω λόγω καούρας ενώ πεινούσα. Τώρα τα μωρά μου είναι 16 μηνών και φυσικά τα ξέχασα όλα. Απόλαυσε αυτή την περίοδο της ζωής σου, ξεκουράσου και ετοιμάσου να υποδεχτείς τα μωράκια σου. Κράτα συνεχή επαφή με το γιατρό σου.όσο για το πρεπάρ, οι περισσότερες μανούλες και όχι μονο οι διδυμομανούλες λένε ότι είναι καταπληκτικό φάρμακο εγώ πάλι δεν τα κατάφερα να το πάρω μου προκαλούσε φοβερή ταχυκαρδία και το σταμάτησα πριν καλά καλά το ξεκινήσω. Η ξεκούραση βοηθά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Να μην στενοχωριέσαι! Κι εγώ είχα κυριολεκτικά μία πολύ επίπονη εγκυμοσύνη από την αρχή είχα φοβερούς πόνους στη μέση και την κοιλιά, ένιωσα καλύτερα όταν μου αύξησε πολύ το μαγνήσιο ο γιατρός. Θυμάμαι όμως την εγκυμοσύνη μόνο από τους πόνους και την πεινα, δεν μπορούσα να φάω λόγω καούρας ενώ πεινούσα. Τώρα τα μωρά μου είναι 16 μηνών και φυσικά τα ξέχασα όλα. Απόλαυσε αυτή την περίοδο της ζωής σου, ξεκουράσου και ετοιμάσου να υποδεχτείς τα μωράκια σου. Κράτα συνεχή επαφή με το γιατρό σου.όσο για το πρεπάρ, οι περισσότερες μανούλες και όχι μονο οι διδυμομανούλες λένε ότι είναι καταπληκτικό φάρμακο εγώ πάλι δεν τα κατάφερα να το πάρω μου προκαλούσε φοβερή ταχυκαρδία και το σταμάτησα πριν καλά καλά το ξεκινήσω. Η ξεκούραση βοηθά πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Εγω ειμαι στο 5 μινα και φοβαμαι λιγο ποσ θα πανε τα πραγματα,εχω διδυμα.ελπιζω καλα..δεν εχω πονουσ λιγο κουραζμενη ειμαι.ο γιατροσ μου ειπεν οτη ολλα ειναι μια χαρα..και σε οολεσ σασ εφχομαι τα καλιτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

koritsia euxaristo me voithate para poli me ayta pou diavazo!!eimai k ego didimomanoula!!eimai egkios stin 16 evdomada!!!me tromazoun poli oi ponoi me to paramikro me rixnei sto krevatii!!!!exo parei k polla kila!!!elpizo k sayto na min eimai i moni!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
koritsia euxaristo me voithate para poli me ayta pou diavazo!!eimai k ego didimomanoula!!eimai egkios stin 16 evdomada!!!me tromazoun poli oi ponoi me to paramikro me rixnei sto krevatii!!!!exo parei k polla kila!!!elpizo k sayto na min eimai i moni!!!!

 

γεια σου διδυμομανουλα, ειμαι η gag, εγω προσπαθω να κανω παιδακι εδω και 8 μηνες αλλα τιποτα.

δεν μενω θεσσαλονικη, αλλα αναγκαστικα να κατεβω, μιας και ηθελα να το ψαξω παραπανω... δεν εχω καθε μηνα ωορρηξια και τα τεστ ωορρηξιας που κανω βγαινουν αρνητικα.

ο γιατρος που πηγα ειναι πολυ καλος και μου εδωσε να κανω καποιες εξετασεις ορμονικες, αλλα την επομενη φορα που θα παω θα του πω να μου δωσει χαπακια για πολλαπλη ωορρηξια.

θελω τοοοοσο πολυ να κανω διδυμακια, ειναι το ονειρο μου!!!

τι με συμβουλευεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα

 

ειμαι στην 16 εβδομαδα και εχω διδυμακια.Τις τελευταιες ημερες εχω και εγω καποια πονακια χαμηλα στην κοιλια και μαλιστα οταν κουραζομαι και στην προσπαθεια μου να σηκωθω απο την καρεκλα ή απο το κρεββάτι με χτυπαει ποιο εντονα.Δεν νομιζω οτι πρεπει να ανυσηχεις .Θεωρω οτι απο την στιγμη που εχεις και προβλημα δυσκοιλιοτητας θα πρεπει να προσπαθησεις με καποιο τροπο να ρυθμισεις το εντερο σου (οσο είναι αυτο δυνατον).Εγω στην αρχη δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα αλλα τις τελευταιες εβδομαδες που απεκτησα εχω τους πονους.:-)Να ευχηθω κιολας σε ολες τα καλυτερα και με το καλο...Υπομονη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι καινούργια στο site

Είμαι η Φωτεινή και είμαι 1 μηνών έγκυος σε δίδυμα!

οπότε καταλαβαίνεται πως οι συμβουλές σας σε οποιαδήποτε απορία μου θα με βοηθήσουν πολύ...!

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου φαινεται οτι ολεσ οι διδυμομανουλεσ τα ιδια συμπτωματα ειχαμε, κι εγω ειχα πονακια-πετρωματα αλλα ολα καλα, κι εγω μαγνησιο επαιρνα, οταν ενιωθα τα πονακια προσπαθουσα να ξεκουραζομαι και ολα κυλησαν ομορφα, κατα τ αλλα ομωσ ολα τα συνεχισα οπωσ ηταν και με τη δουλεια μου συνεχισα κανονικα, στο ογδοο τα εφτυσα στην κυριολεξια,ηταν και Αυγουστος και ημουνα ολη μερα απο το πρωι ως το βραδυ σε ενα καναπε με τα ποδια ψηλα για ξεκουραση, αγοραζα και dvd καθε μερα και ετσι περνουσε η μερα μου, ζαβλακωσα στην τηλεοραση!!!Την πρωτη μερα που μπηκα στο ενατο γεννησα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια αναγούλες και τάσεις για εμμετό έχετε καθόλου?

και αν ναι από πότε αρχίζουν?

μέχρι στιγμής εγώ δεν εμφάνισα τέτοια συμπτώματα.

είναι νωρίς ακόμα?

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Φωτεινη μου εγω δεν είχα καθόλου εμετούς αλλα είχα αναγουλες ιδιαίτερα τον 3 και 4ο μήνα,τουλαχιστον σε εμενα ενω μου ειχε πει η γιατρός ότι ίσως έχω σε μεγαλύτερο βαθμό λόγω διδυμων,εγω είχα κάποιες στιγμες τις ημερας και χώρίς καν να μου δημιουργουν προβλημα.Αυτο που ειχα προβλημα αργοτερα βεβαια ήταν οι καουρες βρε παιδί μου αλλα καταλαβα όταν γεννησα τον προηγουμενο μήνα ότι μαλλον φταίγανε τα πολλα μαλλάκια τους:P

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φωτεινη μου εγω δεν είχα καθόλου εμετούς αλλα είχα αναγουλες ιδιαίτερα τον 3 και 4ο μήνα,τουλαχιστον σε εμενα ενω μου ειχε πει η γιατρός ότι ίσως έχω σε μεγαλύτερο βαθμό λόγω διδυμων,εγω είχα κάποιες στιγμες τις ημερας και χώρίς καν να μου δημιουργουν προβλημα.Αυτο που ειχα προβλημα αργοτερα βεβαια ήταν οι καουρες βρε παιδί μου αλλα καταλαβα όταν γεννησα τον προηγουμενο μήνα ότι μαλλον φταίγανε τα πολλα μαλλάκια τους:P

 

Αυτό πάλι με τα μαλλάκια τους πολύ συχνό φαινόμενο!

λέγανε κάποιες κοπέλες ότι οφείλεται και στα utrogestan που παίρνουμε γ αυτό βγαίνουν μαλλιαρά τα μωράκια. Υσχύει κάτι τέτοιο?

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες,εγω εεμαι μια μανουλα 3αγοριων(τριδυμα)ειχα το πρωτο τριμηνο αναγουλες,υπερθυροειδη,αιμμοραγιες αλλα μετα εφτιαξαν ολα.τα ουτροζεσταν δε νομιζω πως δημιουργουν τριχες στα μωρακια γιατι εμενα μονο ο ενας ειχε μαλλια.παντως στο 2τριμηνο ειχα πολλες καουρες για αυτο κ πηρα σε ολη την εγκυμοσυνη(28εβδομαδες)μονο7κιλα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι αναγουλες ξεκινησαν απο την 5η βδομαδα. Καθε πρωι ενιωθα οτι ειχε μπουνατσα:lol::lol::lol:.Εμετο εκανα μονο απο γαλακτοκομικα.Ολα αυτα μεχρι την 12η εβδομ.Καουρες δεν ειχα, μονο 1-2 φορες, ενω γεννηθηκαν με μαλλακια! Φωτεινη σου ευχομαι να εχεις μια καλή κ τελειομηνη εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι αναγουλες ξεκινησαν απο την 5η βδομαδα. Καθε πρωι ενιωθα οτι ειχε μπουνατσα:lol::lol::lol:.Εμετο εκανα μονο απο γαλακτοκομικα.Ολα αυτα μεχρι την 12η εβδομ.Καουρες δεν ειχα, μονο 1-2 φορες, ενω γεννηθηκαν με μαλλακια! Φωτεινη σου ευχομαι να εχεις μια καλή κ τελειομηνη εγκυμοσυνη.

 

Σ ευχαριστώ BLUBLU.

Nα σας ρωτήσω και κάτι άλλο βρε κορίτσια...

συνήθως τα δίδυμα γεννιούνται λιπόβαρη.. Μετά τη γέννα τους ( όλα να πάνε καλά βέβαια μέχρι τότε) το ότι μπαίνουν σε θερμοκοιτίδα αποτελεί συχνό φαινόμενο?

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες,εγω εεμαι μια μανουλα 3αγοριων(τριδυμα)ειχα το πρωτο τριμηνο αναγουλες,υπερθυροειδη,αιμμοραγιες αλλα μετα εφτιαξαν ολα.τα ουτροζεσταν δε νομιζω πως δημιουργουν τριχες στα μωρακια γιατι εμενα μονο ο ενας ειχε μαλλια.παντως στο 2τριμηνο ειχα πολλες καουρες για αυτο κ πηρα σε ολη την εγκυμοσυνη(28εβδομαδες)μονο7κιλα

 

Tρία αγόρια!!! Να σου ζήσουν βρε Νανσυ τα κατάφερες μια χαρά!

Πάντα θαύμαζα τις γυναίκες που τα κατάφερναν με τις πολύδυμες κυήσεις.Ηρωίδες τις φώναζα! Που να ήξερα ότι θα συνέβαινε και σε μένα!!Και δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι πολύ.....

Σε καμιά δεκαριά ημέρες έχουμε ραντεβού να ακούσουμε τις καρδούλες!

Άλλο άγχος και αυτό! να σκέφτεσαι είναι καλά εκεί μέσα?

δεν μπορείς να ξέρεις ..απλά περιμένεις κάνοντας θετικές σκέψεις όσο μπορείς!

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...