Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΛΥΣΗ ΕΓΚΥΟΥ


Recommended Posts

Χρειάζομαι βοήθεια! :? Όταν ήμουν περίπου 3 μηνών έγκυος με απέλυσαν από τη δουλεία μου. Εργαζόμουν με σύμβαση αορίστου χρόνου σε μια τεχνική εταιρεία, ανάδοχο δημόσιου έργου. Η αιτιολογία της καταγγελίας ήταν ότι διακόπηκε η χρηματοδότηση της εταιρείας από τον δημόσιο φορέα και δεν υπήρχε πλέον αντικείμενο για να με απασχολήσουν. Παρόλα αυτά, κράτησαν μία συνάδελφό μου που έίχε προσληφθεί μετά από μένα, με την ίδια σύμβαση για την ίδια δουλειά. Πριν με απολύσουν, με παρότρυναν να παραιτηθώ, και όταν είδαν ότι δεν σκόπευα να κάνω κάτι τέτοιο, με απειλούσαν και προσπαθούσαν να με κάνουν να νιώσω άχρηστη και στυγνή εκμεταλλεύτρια. Η συμπεριφορά τους ήταν άκρως ειρωνική και ταπεινωτική, Η υπόθεση έχει πλέον πάρει τη δικαστική οδό και σκέφτηκα να θέσω εδώ το θέμα μήπως έχει αντιμετωπίσει κάποια από σας στο παρελθόν παρόμοια κατάσταση. Έχω μεγάλη αγωνία για το αποτέλεσμα... :roll:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαι σχεδόν σίγουρη, κατά 99%, ότι εάν γνώριζαν ότι είσαι έγκυος και σε απέλυσαν, ετοιμάσου για μια παχουλή αποζημίωση

η μόνη περίπτωση για να χάσεις την υπόθεση είναι να τα έχει πάρει ο δικηγόρος σου από αυτούς

αν τον εμπιστεύεσαι, μη φοβάσαι τίποτα...

 

 

αν δεν γνώριζαν για την εγκυμοσύνη σου, απλά δεν θα είναι τόσο παχουλή η αποζημίωση, αλλά και πάλι δική σου κερδισμένη υπόθεση είναι

 

καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας τους είχες κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο το ήξεραν για την εγκυμοσύνη, αλλά στην καταγγελία σύμβασης σημειώνουν ότι είμαι και έγκυος!!! Κι εγώ είχα επαναπαυτεί ότι δεν μπορούν να με απολύσουν, αλλά να που μπόρεσαν! Στην επιθεώρηση εργασίας μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γιατί η εταιρεία επικαλείται απόλυση "για σπουδαίο λόγο" (έλλειψη αντικειμένου), και ο σπουδαίος λόγος κρίνεται μόνο από τα δικαστήρια. Επομένως η μόνη οδός είναι η δικαστική. Κάλεσε αυτεπάγγελτα την εταιρεία κι εμένα σε ραντεβού για να επιλύσουμε την εργατική μας διαφορά. Εγώ πήγα, αλλά η εταιρεία δεν μας έκανε την τιμή! Ο δικηγόρος τους είπε στην επιθεωρήτρια εργασίας χαρακτηριστικά ότι δεν μπορεί να αφήσει τις δουλειές του για να έρθει να συζητήσει για ένα ασήμαντο ζήτημα... Ούτε τις μισές από τις προσβολές τους δεν γράφω εδώ! Πήγα και στι υπουργείο Απασχόλησης, στο Συνήγορο του Πολίτη, στη Γενική Γραμματεία Ισότητας. Τίποτα! Για αυτό ψάχνω παρόμοια περίπτωση που να έχει εκδικαστεί, για να τη χρησιμοποιήσω ως δεδικασμένο στη δίκη.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

:shock: τι λες τώρα....

ελπίζω να έχεις καλό δικηγόρο και να τους πάρεις τα βρακιά :evil:

 

ψάξε και λίγο τα περί ευρωπαϊκής ένωσης...

μέχρι σε ευρωπαϊκό δικαστήριο μπορείς να τους πας...

μην τους αφήσεις έτσι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα κάνω ό,τι μπορώ, αλλά όλα παίζουν... Η απόλυση ήρθε σε μια περίοδο με τρομερά έξοδα και μου κόστισε πολύ ψυχολογικά -και μάλιστα σε φάση εγκυμοσύνης. Ευχαριστώ πάντως για την συμπαράσταση :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να παρουσιασεις στοιχεια για την αλλη κοπελα? δηλ. οτι εχει το ιδιο αντικειμενο εργασιας με εσενα? αν το επιτυχεις αυτο η πορεια της υποθεσης θα ειναι θετικη

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχουμε ακριβώς την ίδια ειδικότητα και το ίδιο αντικείμενο. Για να δούμε. Έχω λίγη αγωνία. Έκανα την αγωγή τον Σεπτέμβριο και το δικαστήριο είναι τέλος Μαϊου.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς όχι. Ειδικά τώρα με τον μπέμπη δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα :lol: . Φίλο δικηγόρο δεν έχω, άσε που πρέπει να έχει ειδικότητα τα εργασιακά. Έτσι κατέφυγα στο φόρουμ 8)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δυστυχώς είναι απίστευτα συνηθισμένο να απολύουν εγκύους. Ο άντρας μου διορίστηκε πρόσφατα σε επιθεώρηση εργασίας και έρχεται αντιμέτωπος με τουλάχιστον μία τέτοια περίπτωση κάθε εβδομάδα, χωρίς υπερβολή. Απλά πολύ σπάνια κινούνται δικαστικά. Τις περισσότερες φορές το αφήνουν έτσι. Εκεί ποντάρουν και οι εργοδότες άλλωστε :evil:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Είναι άκυρη η καταγγελία της σχέσης εργασίας εργαζόμενης από τον εργοδότη της, τόσο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, όσο και για το χρονικό διάστημα ενός έτους μετά τον τοκετό ή κατά την απουσία της για μεγαλύτερο χρόνο λόγω ασθενείας, που οφείλεται στην κύηση ή στον τοκετό, εκτός αν υπάρχει σπουδαίος λόγος για καταγγελία

 

Εγκυος μπορεί να απολυθεί μόνο εάν υπάρχει σπουδαίος λόγος για καταγγελία της σύμβασης εργασίας, ως σπουδαίος, όμως, λόγος δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να θεωρηθεί ενδεχομένη μείωση της απόδοσης της εργασίας της εγκύου, που οφείλεται στην εγκυμοσύνη.

 

Συνεπώς, είναι δυνατή η καταγγελία της συμβάσεως εργασίας εγκύου,εφόσον η καταγγελία αυτή δικαιολογείται πλήρως, κατά την καλή πίστη και τα συναλλακτικά ήθη και δεν είναι απότοκος της εγκυμοσύνης ή της μειωμένης απ' αυτόν τον λόγο αποδόσεώς της.

 

Με λίγα λόγια, άν όντως π.χ. το αντικείμενο εργασίας έχει εκλείψει, άν έκλεισε το υποκατάστημα όπου απασχολείτο η έγκυος κλπ, τότε τα δικαστήρια μάλλον θα δικαιώσουν τον εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Το έργο για το οποίο εργαζόμουν πάντως δεν διακόπηκε ούτε ολοκληρώθηκε. Όπως είπα και παραπάνω, συνέχισε να εργάζεται η συνάδελφός μου -ήμασταν δύο της ίδιας ειδικότητας και απέλυσαν εμένα, που και παλαιότερη ήμουν και προστατευόμουν -και καλά!- από το νόμο. Αλλά κι εγώ όπως ακριβώς τα λες τα έχω διαβάσει...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι νέα κοπέλα, με δύο παιδάκια, το ένα μάλιστα μηνών. Και οι δύο έγκυοι ήμασταν όταν τρέχαμε στην επιθεώρηση!!! Μάλιστα η δικηγόρος μου ήταν...πιο έγκυος από μένα και την περνούσαν για την απολυμένη. Δεν την έχω για κάτι τέτοιο, αλλά από την άλλη...τι να πω! Νομίζω ότι της έχω εμπιστοσύνη.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω αναφέρονται κάποιες δικαστικές αποφάσεις, δεν ξέρω αν είναι αυτό που θες :

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=20048

 

αλλά γενικά ψάξε καλά και όλο το taxheaven, γιατί απ'ότι θυμάμαι έχει αρκετά πάνω στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε πως μόλις το είδα... και τα έχω πάρει άσχημα! :evil::evil::evil:

και στα ευρωπαϊκα δικαστήρια να τους πας και στα κανάλια να τους βγάλεις!!!

ακους εκεί... τα καθίκια....

σου εύχομαι τα καλύτερα κοπέλα μου και μην αγχώνεσαι... προέχει η εγκυμοσύνη σου!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Aliana, χίλια ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο αυτό το site, θα το ξεκοκκαλίσω!!!

Xrysalis, δόξα τω Θεώ όλα πήγαν καλά με την εγκυμοσύνη, και κρατάω τον κούκλο μου αγκαλιά!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Aliana, χίλια ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο αυτό το site, θα το ξεκοκκαλίσω!!!

Xrysalis, δόξα τω Θεώ όλα πήγαν καλά με την εγκυμοσύνη, και κρατάω τον κούκλο μου αγκαλιά!

:oops::oops::oops: απ' τα νεύρα μου δεν πρόσεξα καθόλου το τικεράκι σου! Να σου ζήσει ο κούκλος λοιπόν!! πάντα γερός, δυνατός και καλότυχος! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Souzy ο εργοδότης σου μπορεί να μην παρουσιαστεί στο δικαστήριο και να ζητήσει αναβολή ο δικηγόρος του, συνήθως έτσι γίνετε και καθυστερεί την υπόθεση όσο μπορεί. Έχει το δικαίωμα 3 φορές να πάρει αναβολή απ ότι θυμάμαι. Εσύ θα πρέπει να έχεις διάφορα αποδειχτικά έγγραφα ώστε να βεβαιωθεί το δικαστήριο ότι όντως το έργο συνεχίζετε και μάλιστα αν είχες ένα μάρτυρα θα ήταν ακόμα καλύτερα. Σίγουρα θα σου τα πει και η δικηγόρος σου αυτά. Είχα μπλέξει και γω με εργατικά μόνο που τότε δεν ήμουν έγκυος. Με καθυστέρησαν όσο μπορούσαν με αναβολές, είχα συμβουλευτεί δικηγόρο κάποιον πολύ γνωστό μου, παρ όλα αυτά με απεριόριστη υπομονή κινήθηκα μόνη χωρίς δικηγόρο, είχα μαζέψει όσα έγγραφα αποδεικτικά μπορούσα (είχα και φίλη μέσα στην εταιρία που ακόμα δούλευε τότε και με βοηθούσε όσο μπορούσε βγάζοντας φωτοτυπίες έγγραφα της εταιρίας κτλ).

Η επιθεώρηση εργασίας δεν έκανε τίποτα μπορώ να πω, μόνο την καταγγελία και από εκει και πέρα δεν εμφανίστηκε πουθενά. Παρ όλα αυτά οι δικαστές έχουν ιδιαίτερη ευαισθησία στα εργατικά και δεν είναι δική μου εκτίμηση αυτό, μου το έλεγαν δικηγόροι μου μιλούσα μαζί τους για το πρόβλημα μου. Τελικά πριν την τελευταία δίκη μου έδωσαν επιταγή και έτσι πήρα τα λεφτά μου. Όλη η διαδικασία τράβηξε 2 χρόνια και λίγο παραπάνω.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

σύ θα πρέπει να έχεις διάφορα αποδειχτικά έγγραφα ώστε να βεβαιωθεί το δικαστήριο ότι όντως το έργο συνεχίζετε και μάλιστα αν είχες ένα μάρτυρα θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Mania μου το ξέρω για τις αναβολές, είμαι προετοιμασμένη αν και είμαι βέβαιη ότι θα στεναχωρηθώ πολύ αν συμβεί κάτι τέτοιο. Μου είχε πει η δικηγόρος μου ότι στα εργατικά δεν δίνουν συνήθως περισσότερες από μία αναβολές, και γενικά σε τέτοια θέματα οι δικαστές είναι πιο ευαισθητοποιημένοι. Έχω και μάρτυρα συνάδελφο που δούλευε στην ίδια εταιρεία. Χαίρομαι που τελικά δικαιώθηκες, ελπίζω να έχω κι εγώ την τύχη σου :oops:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Souzy αν έχεις και μάρτυρα τότε είναι πολύ θετικά τα πράγματα. Εγώ μετά από τη δεύτερη αναβολή (επικαλέστηκαν λόγους υγείας και την πήραν) είπα στον εαυτό μου να τα ξεγράψει τα λεφτά που μου χρωστούσαν, και το είδα απλά σαν ένα αγώνα δικαίωσης και τίποτα άλλο. Είπα ότι θα έχω ξεγραμμένα τα λεφτά και αν μπορέσω να τα πάρω στο τέλος καλός. Κάθε αναβολή σήμαινε αναμονή 4-6μήνων ως την επόμενη δίκη. Η δικηγόρος σου που είναι έγκυος και εκείνη -αν κατάλαβα καλά- λόγω εγκυμοσύνης θα μπορεί να σε εκπροσωπεί ως το τέλος;

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εχω πείσει τον εαυτό μου ότι οι πιθανότητες να κερδίσουμε το δικαστήριο είναι 50-50, παρόλο που όποιος το ακούει ισχυρίζεται ότι μια τέτοια υπόθεση δεν χάνεται. Όλα γίνονται. Η δικηγόρος μου γέννησε το Δεκέμβρη, επομένως θα παραστεί στη δίκη. Για να δούμε... Πλησιάζει ο καιρός :roll:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...