Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψώρα πόσο επικίνδυνο είναι να κολλήσει κάποιος;


Recommended Posts

Πλησιάζει το Πάσχα κι έχω αγχωθεί απίστευτα. Θα πάμε στο χωριό όπου μένει και μια συγγενής μας η οποία έχει ψώρα. Διευκρινιστικά δεν είναι ψωρίαση. Θα θέλει πάλι να πάρει αγκαλιά το μωρό και δεν ξέρω πως να το αποφύγω. Δεν το λέει φυσικά αλλά το σώμα της είναι γεμάτο πληγές, το ίδιο και του γιού της και κάποιων άλλων δικών της. Κι εμάς όποτε μας βλέπει μας αγκαλιάζει και μας χαϊδεύει αλλά μετά απολυμαινόμαστε. :oops: Στην κλινική όταν είχε έρθει ζήτησα μετά να μου απολυμάνουν το δωμάτιο. Ξέρω ακούγεται πολύ εγωιστικό αλλά φοβάμαι.

Ξέρετε αν μεταδίδεται με το άγγιγμα; Πώς θα αντιμετωπίζατε κάτι τέτοιο; Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία; :roll: Γιατροί μου τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε Tery μου, σίγουρα δεν είναι ψωρίαση;

 

Μα καλά αν είναι ψώρα γιατί δεν έχει πάει στο γιατρό να της δώσει θεραπεία; :shock::shock::shock:

 

Βρες οπωσδήποτε κάποιον τρόπο να μην έρθετε μαζί της σε επαφή.

 

Με ένα απλό άγγιγμα μπορεί να μην μεταδοθεί αλλά με μια παρατεταμένη αγκαλιά μεταδίδεται.

 

Επίσης μεταδίδεται αν έρθεις σε επαφή με αντικείμενα που έχει χρησιμοποιήσει όπως υφάσματα, έπιπλα και ρούχα.

 

Η ψώρα είναι μεταδιδόμενη ασθένεια.

Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια που είχε γίνει σάλος επειδή σε ένα νοσοκομείο ένας ασθενής είχε ψώρα και τον είχαν βάλει σε δίκλινο δωμάτιο.

Όταν έγινε γνωστό τον έβαλαν άρον- άρον σε "καραντίνα".

 

Καλά πόσο καιρό έχει ψώρα και δεν έχει πάει στο δερματολόγο να της δώσει μια αλοιφή;

Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αρχικά για τις απαντήσεις.

Δεν μας έχει πει ότι έχει ψώρα, απλά έχει πληγές στα χέρια στα πόδια, στα αυτιά και στο κεφάλι. Επίσης ξύνει συνεχώς τα παραπάνω σημεία, διακριτικά μεν αλλά η φαγούρα δεν μπορεί να κρυφτεί...

Εκεί που έχω κι εγώ απορία είναι ότι έχει κάνει πάρα πολλές φορές θεραπεία αλλά το πρόβλημα δεν δείχνει να αλλάζει. Οι πληγές υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια.

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο εκτός από ψώρα; Η ψωρίαση δεν προκαλεί από όσο γνωρίζω φαγούρα ούτε δημιουργεί πληγές στα παραπάνω σημεία. Ελπίζω να κάνω λάθος φυσικά. Πρόσφατα όμως έμαθα ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει κι ένας φίλος του γιού της.

Είναι δύσκολη κατάσταση. Είχε έρθει να δει το μωρό κάποια στιγμή και για να αποφύγω την επαφή τον έλουσα με λάδι, λόγω της νινίδας όπως είχα πει, του έβαλα γάντια για να μη γρατσουνίεται, τον τύλιξα με πάνα, μέχρι και σκούφο έβαλα. :roll: όταν προσπάθησε να τον χαϊδέψει της τον πήρα από την αγκαλιά λέγοντας ότι πρέπει να φάει. Τί να κάνω;

Πως θα μπορέσω να την αποφύγω κατά τη γνώμη σας; Δε θέλω να καταλάβει κάτι αλλά φοβάμαι και να το διακινδυνεψω.

SOS

Link to comment
Share on other sites

Η ψωρίαση μπορεί να εμφανιστεί σε οποιοδήποτε μέρος του σώματος και συνοδεύεται από φαγούρα.

 

Αν έχει ο γιος της, μπορεί όντως να είναι ψωρίαση γιατί είναι νόσος που έχει κληρονομικότητα.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι λες ότι το έχει και ένας φίλος του γιού της. Τέτοια σύμπτωση πια;

 

Στο γιό της, πότε εκδηλώθηκε; Γιατί αν παρουσίασαν τα συμπτώματα την ίδια περίοδο ε, τότε προφανώς πρόκειται για κάτι μεταδοτικό. ( Η ψωρίαση όπως θα ξέρεις δεν μεταδίδεται με κανέναν απολύτως τρόπο και είναι χρόνια νόσος)

 

Δεν μπορείς να μάθεις με κάποιον τρόπο από τί ακριβώς πάσχει;

Από κάποιον συγγενή ίσως;

 

Αν θες την προσωπική μου γνώμη μην έρθεις εσύ, ο άντρας σου και το μωρό σε επαφή μαζί της.

Στο κάτω-κάτω καλύτερα να παρεξηγηθείς παρά να θέσεις σε κίνδυνο την υγεία σας.

Προσπάθησε όμως να μάθεις από τί ακριβώς πάσχει γιατί αν είναι ψωρίαση δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tery μου συγγνώμη αλλά δεν χρειάζεται να είσαι ευγενική με τέτοιες καταστάσεις

δλδ θα βάλεις σε κίνδυνο την υγεία του παιδιού σου και της οικογένειας σου επειδή κάποια δεν καταλαβαίνει από μόνη της???

 

να μην έρθετε σε επαφή καθόλου μαζί της και με την οικογένεια της κι αν ερωτηθείς να πεις την αλήθεια!!!

θα πεις ξεκάθαρα ότι επειδή δεν γνωρίζεις για ποιο λόγο η γυναίκα είναι γεμάτη πληγές δε θες σε καμία περίπτωση να ρισκάρεις ούτε στο ελάχιστο την υγεία του παιδιού σου

 

εντελώς φιλικά σου λέω ότι πρέπει να μάθεις να στέκεσαι βράχος πρώτα απ όλα υπερασπιζόμενη το παιδί σου και μετά τα συναισθήματα των ξένων...

αν αύριο κάποια δασκάλα υποψιάζεσαι ότι χτυπάει το παιδί σου δε θα το προστατέψεις για να μην την πληγώσεις επειδή ΙΣΩΣ να κάνεις λάθος??

 

εντελώς φιλικά στα λέω αυτά και σκέψου τα...

τώρα, όσο νωρίς κι αν είναι, θέτεις τις βάσεις για την εμπιστοσύνη που μπορεί να σου έχει το παιδί σου στο ποιον υπολογίζεις περισσότερο

 

σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα μέσα απ την καρδιά μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δεν θα το διακινδυνέψω, απλά εύχομαι να μας έλεγε τι έχει για να μην αγχωνόμαστε άδικα αν όντως είναι ψωρίαση.

Link to comment
Share on other sites

tery μου, φαντασου ποσο ανευθυνη ειναι που θελει να αγκαλιασει το μωρο! :x

υπευθυνοι για το μωρο εισαι εσυ και ο αντρας σου , και το μωρο θα κανει οτι πειτε εσεις!

δεν νομιζω οτι θελεις να πατε διακοπες και ψαχνετε για φαρμακεια!

συγνωμη που ειμαι τοσο επιθετικη αλλα εκεινη δε μπορει να καταλαβει... αν εχεις αμφιβολιες ρωτα την ευθεως τι εχει ;εγω θα της το ελεγα παντως και σκασιλα μου αν τσατιζοταν!

αλλωστε χρεος σου ειναι να προφυλαξεις το μωρο!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας έχει πει ότι έχει ψώρα, απλά έχει πληγές στα χέρια στα πόδια, στα αυτιά και στο κεφάλι. Επίσης ξύνει συνεχώς τα παραπάνω σημεία, διακριτικά μεν αλλά η φαγούρα δεν μπορεί να κρυφτεί...

Εκεί που έχω κι εγώ απορία είναι ότι έχει κάνει πάρα πολλές φορές θεραπεία αλλά το πρόβλημα δεν δείχνει να αλλάζει. Οι πληγές υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια.

 

99 τις 100 πρόκειται για ψωρίαση, καθότι η ψώρα είναι ΠΑΡΑ πολύ μεταδοτική (θα είχατε ήδη κολλήσει μέχρι τώρα ΟΛΟΙ, στα νοσοκομεία τους έχουν σε απομόνωση), και προκαλεί φαγούρα και η ψωρίαση. Η ψώρα προκαλεί ΤΡΕΛΗ φαγούρα ομως...

Επίσης η ψώρα ΠΕΡΝΑΕΙ με την θεραπεία, η ψωρίαση οχι εύκολα, δεν υπάρχει σίγουρη θεραπεία και γενικά επανέρχεται...

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο εκτός από ψώρα; Η ψωρίαση δεν προκαλεί από όσο γνωρίζω φαγούρα ούτε δημιουργεί πληγές στα παραπάνω σημεία.

 

Η ψωρίαση προκαλεί κάτι κοκκινωπές, υπερυψωμένες κηλίδες που μπορεί απο το ξυσιμο να ματώσουν...

 

Πρόσφατα όμως έμαθα ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει κι ένας φίλος του γιού της.

 

Τυχαίο γεγονός!

Ελπίζω να σε βοήθησα :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...