Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έχω κάποιες ανησυχίες με κάποια καθηγήτρια στο γυμνάσιο της κόρης μου.


Recommended Posts

γεια σας...

θα ήθελα την γνώμη σας γιατί έχω κάποιες ενστάσεις με την συμπεριφορά μιας καθηγήτριας στο γυμνάσιο που πηγαίνει η κόρη μου.

πρόκειται για ένα γυμνάσιο που βρίσκεται σε ένα μικρό χωριό. η συγκεκριμένη καθηγήτρια επιδιώκει να αποκτήσει φιλικές σχέσεις με τα παιδιά σε σημείο που δεν αρμόζει στην σχέση εκπαιδευτικού-παιδιού κατά την γνώμη μου, δηλαδή με φιλία αγκαλιές και μασάζ την ώρα του μαθήματος, επίσης χρησιμοποιεί χαρακτηρισμούς για τα κορίτσια όπως (θεογκομενάρα κ.α.) και αυτό φέρνει σε δύσκολη θέση την κόρη μου.είναι παραπάνω φιλική και με τα αγόρια (τους χαϊδεύει τα μαλλιά τους κάνει μασάζ τους κάνει κοπλιμέντα). επιπλέον είναι υπέρ της διαδικτυακής μάθησης και γι'αυτό υποχρέωσε όλα τα παιδιά να δημιουργήσουν λογαριασμό-προφίλ σε κοινωνικό δίκτυο και ζήτησε όλους τους κωδικούς από τα παιδιά και επέμενε να τους έχει. δεν επιτρέπει σε κάποιο παιδί να μην έχει προφίλ λέγοντας πως τις εργασίες θα τους τις στέλνει αποκλειστικά εκεί. και κάτι τελευταίο καθώς η φιλόλογος αυτή είναι υπεύθυνη για την βιβλιοθήκη του σχολείου προωθεί στα παιδιά βιβλία με θέμα τις ερωτικές σχέσεις (για να μάθουν ισχυρίζεται) !

θεωρώ πως λαμβάνει παραπάνω ρόλους από αυτούς που θα άρμοζε σε μια εκπαιδευτικό όπως σεξουαλική διαπαιδαγώγηση με λάθος τρόπους.

θα ήθελα πολύ την γνώμη σας στο αν έχω δίκιο που ανησυχώ γιατί είμαι πολύ αγχωμένη. και αν έχω δίκιο τι θα πρέπει να κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή μου Γιάννα, εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα στα σοβαρά την καθηγήτρια μου πόσο μάλλον στα φιλολογικά που τόσο αγαπούσα αν χρησιμοποιούσε λέξεις όπως ''γκομενάρα''. Το προφιλ που λες είναι το φεισμπουκ? Εγώ 22 χρονών και το σιχαίνομαι γιατί πιο πολύ σε ωθεί σε κουτσομπολιό παρά σε κάτι δημιουργικό! Αν τώρα είναι κάποιο email ναι μεν δεν είναι πρόβλημα, αλλά τα παιδιά που δεν έχουν ιντερνετ στο σπίτι τι θα κάνουν? Ξεκίνα απο αυτό! Δεύτερον γιατί να έχει τους κωδικούς? Αυτό είναι καταπάτηση προσωπικών δεδομένων και πολύ πιεστικό! Τέλος αυτή η διαχυτικοτητα με τρομάζει! Κάνει μασάζ μόνο στα αγόρια? Εγώ θα σου πρότεινα να μιλήσεις κ με άλλους γονείς να δεις τις απόψεις τους και όλοι μαζί να μιλήσετε με την δασκάλα με ήρεμο κ ωραίο τρόπο να δείτε και την δικιά της γνώμη! 'Όσο για το σεξουαλικό, ναι μεν τα παιδιά ήδη από πολύ μικρά ξέρουν τα πάντα αν όμως χειριστεί με λάθος τρόπο την διαπαιδαγώγηση μπορεί να έχει πολύ αρνητικά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Με τα μισά από αυτά ... κάνεις άνετα καταγγελία στο διευθυντή του σχολείου και εν συνεχεία το κλιμακώνεις προς τη δευτεροβάθμια.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω θα προτεινα να ερθεις σε επαφη και με αλλους γονεις ...απρεπης η συμπεριφορα της και κινει υποψιες.δεν εχει κανενα δικαιωμα να προωθει και μαλιστα να απαιτει τη χρηση διαδικτυου ποσο μαλλον να εχει τους κωδικους,και αυτο που με εξοργιζει περισσοτερο εκτος απ το γκομεναρα ειναι που αγγιζει τα παιδια!με πιανει αλλεργια!τι θα πει μασσαζ?τι ειναι μασσατζου?η μηπως ειναι ''φιλαρακι'' ''κολλητηρι''???σαφως και πρεπει να τις γινουν συστασεις...ψαξτε λιγο και το που ηταν πριν...

Link to comment
Share on other sites

Η καταγγελια επρεπε να εχει γινει απο ΕΧΘΕΣ ακομα...

Η φιλολογος ειναι καθηγητρια που διδασκει μαθηματα, το γεγονος οτι κανει μασαζ στα παιδια και οχι μονο, ειναι ΑΙΤΙΑ για απολυση-απομακρυνση τουλαχιστον....!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω συμφωνω με τα κοριτσια.Ειναι δυνατον μια φιλολογος να χρησιμοποιει εκφρασεις οπως "θεογκομεναρα" και να κανει και μασαζ???Για να μην πω για τους κωδικους που φυσικα και δεν πρεπει να εχει.Εγω στη θεση σου πρωτα θα μιλαγα με αλλους γονεις για να τα επιβιβεωσω ολα αυτα , να μαθω ισως και περισσοτερα ωστε να γινει καταγγελια με περισσοτερες μαρτυριες.Μιλα αμεσα γιατι η φιλολογος μου κανει λιγο διεστραμενη θα ελεγα!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας...

θα ήθελα την γνώμη σας γιατί έχω κάποιες ενστάσεις με την συμπεριφορά μιας καθηγήτριας στο γυμνάσιο που πηγαίνει η κόρη μου.

πρόκειται για ένα γυμνάσιο που βρίσκεται σε ένα μικρό χωριό. η συγκεκριμένη καθηγήτρια επιδιώκει να αποκτήσει φιλικές σχέσεις με τα παιδιά σε σημείο που δεν αρμόζει στην σχέση εκπαιδευτικού-παιδιού κατά την γνώμη μου, δηλαδή με φιλία αγκαλιές και μασάζ την ώρα του μαθήματος, επίσης χρησιμοποιεί χαρακτηρισμούς για τα κορίτσια όπως (θεογκομενάρα κ.α.) και αυτό φέρνει σε δύσκολη θέση την κόρη μου.είναι παραπάνω φιλική και με τα αγόρια (τους χαϊδεύει τα μαλλιά τους κάνει μασάζ τους κάνει κοπλιμέντα). επιπλέον είναι υπέρ της διαδικτυακής μάθησης και γι'αυτό υποχρέωσε όλα τα παιδιά να δημιουργήσουν λογαριασμό-προφίλ σε κοινωνικό δίκτυο και ζήτησε όλους τους κωδικούς από τα παιδιά και επέμενε να τους έχει. δεν επιτρέπει σε κάποιο παιδί να μην έχει προφίλ λέγοντας πως τις εργασίες θα τους τις στέλνει αποκλειστικά εκεί. και κάτι τελευταίο καθώς η φιλόλογος αυτή είναι υπεύθυνη για την βιβλιοθήκη του σχολείου προωθεί στα παιδιά βιβλία με θέμα τις ερωτικές σχέσεις (για να μάθουν ισχυρίζεται) !

θεωρώ πως λαμβάνει παραπάνω ρόλους από αυτούς που θα άρμοζε σε μια εκπαιδευτικό όπως σεξουαλική διαπαιδαγώγηση με λάθος τρόπους.

θα ήθελα πολύ την γνώμη σας στο αν έχω δίκιο που ανησυχώ γιατί είμαι πολύ αγχωμένη. και αν έχω δίκιο τι θα πρέπει να κάνω.

 

ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!! για να νιώθει άβολα με την συμπεριφορά της φαντάσου το πως θα κάνει μασάζ!!! εγώ με την καθηγήτρια δεν θα μιλούσα καν ούτε με άλλους γονείς δεν έχει νόημα.. θα πήγαινα κατευθείαν στο διευθυντή θα τον ρωτούσα από ποιο Νόμο προκύπτει ότι τα παιδιά πρέπει υποχρεωτικά να έχουν facebook και να στέλνονται οι εργασίες εκεί και ότι θα θέλεις να κάνεις καταγγελία, την οποία να την κάνεις... από εκεί και πέρα στην καταγγελία να αναφέρεις και όλη την σωματική επαφή της δασκάλας με τα παιδιά... νομίζω ότι εκ Νόμου η σωματική επαφή με τα παιδιά απαγορεύεται, διορθώστε με εάν κάνω λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου Γιάννα, εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα στα σοβαρά την καθηγήτρια μου πόσο μάλλον στα φιλολογικά που τόσο αγαπούσα αν χρησιμοποιούσε λέξεις όπως ''γκομενάρα''. Το προφιλ που λες είναι το φεισμπουκ? Εγώ 22 χρονών και το σιχαίνομαι γιατί πιο πολύ σε ωθεί σε κουτσομπολιό παρά σε κάτι δημιουργικό! Αν τώρα είναι κάποιο email ναι μεν δεν είναι πρόβλημα, αλλά τα παιδιά που δεν έχουν ιντερνετ στο σπίτι τι θα κάνουν? Ξεκίνα απο αυτό! Δεύτερον γιατί να έχει τους κωδικούς? Αυτό είναι καταπάτηση προσωπικών δεδομένων και πολύ πιεστικό! Τέλος αυτή η διαχυτικοτητα με τρομάζει! Κάνει μασάζ μόνο στα αγόρια? Εγώ θα σου πρότεινα να μιλήσεις κ με άλλους γονείς να δεις τις απόψεις τους και όλοι μαζί να μιλήσετε με την δασκάλα με ήρεμο κ ωραίο τρόπο να δείτε και την δικιά της γνώμη! 'Όσο για το σεξουαλικό, ναι μεν τα παιδιά ήδη από πολύ μικρά ξέρουν τα πάντα αν όμως χειριστεί με λάθος τρόπο την διαπαιδαγώγηση μπορεί να έχει πολύ αρνητικά αποτελέσματα!

 

δεν νομίζω να μας ενδιαφέρει η γνώμη ενός παιδόφιλου γιατί για τέτοιο την κόβω την κυρά δασκάλα.... ας διατυπώσει τη γνώμη της στο πειθαρχικό..

- αγκαλιές

- φιλιά

- μασάζ

- facebook υποχρεωτικό και να έχει τους κωδικούς

- απρεπή σχόλια από εκπαιδευτικό (θεογκομενάρα)

- παρότρυνση σε διάβασμα βιβλίων ερωτικού περιεχομένου

 

νομίζω ότι είναι φως φαναρι ότι "ψάχνεται" χοντρά η κυρά δασκάλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατευθείαν στη Δευτεροβάθμια...κάθεστε ακόμα???????????????

 

έχει 17 χρόνια σ'αυτό το σχολείο. ακούγονται πολλά ανά διαστήματα αλλά πότε κάνεις δεν έχει κάνει κάτι προφανώς γιατί βάζει καλούς βαθμούς (λες κ έχει αυτό σημασία) ή γιατί τα καλύπτει όλα καλά δεν ξέρω μόνο μικροπαραπονα ως τώρα, έχει έρθει και ο σχολικός σύμβουλος αλλά μέχρι εκεί. τους έβαλε να κάνουν google+ και όχι facebook (το google+ κανένας από του γονείς δεν γνωρίζει πως είναι ακριβώς σαν το facebook και έτσι δεν αντέδρασε κανένας και επειδή είναι κάτι καινούργιο κανένας γονείς δεν μπορεί να το ελέγξει, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ). εγώ που έθιξα το θέμα του διαδικτύου στην διευθύντρια πως γίνεται τα παιδιά να κάνουν γλώσσα στους υπολογιστές και συνδεδεμένοι στο ίντερνετ μου είπε πως δεν βλέπει κάτι λάθος και εκτός από αυτό επειδή έκανα παράπονα αγρίεψε με την κόρη μου και την έχει στο περιθώριο. το μόνο που φοβάμαι είναι να μην στιγματίσω το παιδί μου. προσέχω πολύ δεν την αφήνω να μπαίνει μόνη της πότε στο ίντερνετ και δίνω συνεχώς παρουσία στο σχολείο. λέτε με ανώνυμη καταγγελία να καταφέρω τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

έχει 17 χρόνια σ'αυτό το σχολείο. ακούγονται πολλά ανά διαστήματα αλλά πότε κάνεις δεν έχει κάνει κάτι προφανώς γιατί βάζει καλούς βαθμούς (λες κ έχει αυτό σημασία) ή γιατί τα καλύπτει όλα καλά δεν ξέρω μόνο μικροπαραπονα ως τώρα, έχει έρθει και ο σχολικός σύμβουλος αλλά μέχρι εκεί. τους έβαλε να κάνουν google+ και όχι facebook (το google+ κανένας από του γονείς δεν γνωρίζει πως είναι ακριβώς σαν το facebook και έτσι δεν αντέδρασε κανένας και επειδή είναι κάτι καινούργιο κανένας γονείς δεν μπορεί να το ελέγξει, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ). εγώ που έθιξα το θέμα του διαδικτύου στην διευθύντρια πως γίνεται τα παιδιά να κάνουν γλώσσα στους υπολογιστές και συνδεδεμένοι στο ίντερνετ μου είπε πως δεν βλέπει κάτι λάθος και εκτός από αυτό επειδή έκανα παράπονα αγρίεψε με την κόρη μου και την έχει στο περιθώριο. το μόνο που φοβάμαι είναι να μην στιγματίσω το παιδί μου. προσέχω πολύ δεν την αφήνω να μπαίνει μόνη της πότε στο ίντερνετ και δίνω συνεχώς παρουσία στο σχολείο. λέτε με ανώνυμη καταγγελία να καταφέρω τίποτα;

 

ΜΠορείς να το συζητήσεις και με τους γονείς των συμμαθητών της κόρης σου και να κινηθείτε ομαδικά, αρχικά με καταγγελία στη δευτεροβάθμια κι αν εκεί δεν βγάλετε άκρη, πηγαίνετε στην αστυνομία ή συμβουλευτείτε δικηγόρο.Αν πάλι δε θελήσουν να συνεργαστούν οι υπόλοιποι γονείς, κινητοποιήσου μόνη σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως πάντα τα θύματα βγαίνουν από κάτω και οι θύτες από πάνω...κανείς δε θέλει φασαρίες στο κεφάλι του γι'αυτό και δεν ψάχνει σε βάθος τίποτα.Έχω πρόσφατο συμβάν με το γιό μου στο σχολείο που έπεσε θύμα bulling και τελικά εμείς βγήκαμε οι υπερβολικοί και οι άλλοι τα κακόμοιρα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

έχει 17 χρόνια σ'αυτό το σχολείο. ακούγονται πολλά ανά διαστήματα αλλά πότε κάνεις δεν έχει κάνει κάτι προφανώς γιατί βάζει καλούς βαθμούς (λες κ έχει αυτό σημασία) ή γιατί τα καλύπτει όλα καλά δεν ξέρω μόνο μικροπαραπονα ως τώρα, έχει έρθει και ο σχολικός σύμβουλος αλλά μέχρι εκεί. τους έβαλε να κάνουν google+ και όχι facebook (το google+ κανένας από του γονείς δεν γνωρίζει πως είναι ακριβώς σαν το facebook και έτσι δεν αντέδρασε κανένας και επειδή είναι κάτι καινούργιο κανένας γονείς δεν μπορεί να το ελέγξει, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ). εγώ που έθιξα το θέμα του διαδικτύου στην διευθύντρια πως γίνεται τα παιδιά να κάνουν γλώσσα στους υπολογιστές και συνδεδεμένοι στο ίντερνετ μου είπε πως δεν βλέπει κάτι λάθος και εκτός από αυτό επειδή έκανα παράπονα αγρίεψε με την κόρη μου και την έχει στο περιθώριο. το μόνο που φοβάμαι είναι να μην στιγματίσω το παιδί μου. προσέχω πολύ δεν την αφήνω να μπαίνει μόνη της πότε στο ίντερνετ και δίνω συνεχώς παρουσία στο σχολείο. λέτε με ανώνυμη καταγγελία να καταφέρω τίποτα;

 

Το θέμα είναι πολύ λεπτό και καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου ειδικά εάν είσαι σε χωριό... και επειδή τελικά αυτό που έγραψε η άλλη κοπέλα ότι το θύμα γίνεται θυτης και ο θύτης θύμα είναι μεγάλη κουβέντα εγώ θα σε συμβούλευα το εξής: Προσωπικά δεν θα ανεχόμουν σεξουαλική παρενόχληση στο παιδί μου (γιατί γι' αυτό μιλάμε) ... θα έκανα επώνυμη καταγγελία και ας τολμούσε κανείς να πει κουβέντα για τα παιδιά.... θα πρέπει όμως να είσαι σίγουρη για το τι συμβαίνει στο σχολείο ώστε να μην υπάρξει κανένας αντίλογος... στην διευθύντρια μπορείς να της τρίξεις τα δόντια ότι "πάει να κουκουλώσει πράγματα".... το παιδί σου ήρθε σε σένα και σου τα είπε όλα αυτά για να το προστατέψεις.. τι θεωρείς ότι πρέπει να κάνεις ως μητέρα???? νομίζω ότι την ξέρεις την απάντηση.. συζήτησε το θέμα και με τον άντρα σου για να έχετε κοινή γραμμή... ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις.... όποιες και να είναι αυτές.. δεν σε κρίνει κανείς για το τι μπορείς ή δεν μπορείς να κάνεις... σήμερα είναι το δικό σου παιδί αυριο θα είναι το δικό μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας...

θα ήθελα την γνώμη σας γιατί έχω κάποιες ενστάσεις με την συμπεριφορά μιας καθηγήτριας στο γυμνάσιο που πηγαίνει η κόρη μου.

πρόκειται για ένα γυμνάσιο που βρίσκεται σε ένα μικρό χωριό. η συγκεκριμένη καθηγήτρια επιδιώκει να αποκτήσει φιλικές σχέσεις με τα παιδιά σε σημείο που δεν αρμόζει στην σχέση εκπαιδευτικού-παιδιού κατά την γνώμη μου, δηλαδή με φιλία αγκαλιές και μασάζ την ώρα του μαθήματος, επίσης χρησιμοποιεί χαρακτηρισμούς για τα κορίτσια όπως (θεογκομενάρα κ.α.) και αυτό φέρνει σε δύσκολη θέση την κόρη μου.είναι παραπάνω φιλική και με τα αγόρια (τους χαϊδεύει τα μαλλιά τους κάνει μασάζ τους κάνει κοπλιμέντα). επιπλέον είναι υπέρ της διαδικτυακής μάθησης και γι'αυτό υποχρέωσε όλα τα παιδιά να δημιουργήσουν λογαριασμό-προφίλ σε κοινωνικό δίκτυο και ζήτησε όλους τους κωδικούς από τα παιδιά και επέμενε να τους έχει. δεν επιτρέπει σε κάποιο παιδί να μην έχει προφίλ λέγοντας πως τις εργασίες θα τους τις στέλνει αποκλειστικά εκεί. και κάτι τελευταίο καθώς η φιλόλογος αυτή είναι υπεύθυνη για την βιβλιοθήκη του σχολείου προωθεί στα παιδιά βιβλία με θέμα τις ερωτικές σχέσεις (για να μάθουν ισχυρίζεται) !

θεωρώ πως λαμβάνει παραπάνω ρόλους από αυτούς που θα άρμοζε σε μια εκπαιδευτικό όπως σεξουαλική διαπαιδαγώγηση με λάθος τρόπους.

θα ήθελα πολύ την γνώμη σας στο αν έχω δίκιο που ανησυχώ γιατί είμαι πολύ αγχωμένη. και αν έχω δίκιο τι θα πρέπει να κάνω.

 

 

αυτα που γραφεις ειναι πολυ σοβαρα πράγματα!!!

δεν εχει κανενα δικαιωμα να υποχρεωνει τα παιδια να κανουν προφιλ σε κοινωνικά δικτυα και ποσο μαλλον να ζητάει τους κωδικους!!

το θεμα με τα χαιδεματα προσωπικά μου θυμιζει σεξουαλική παρενόχληση μιας και εδώ μιλάμε οτι καταπατάτε ο ιδιωτικός χωρος του ατομου!

οσο για τα βιβλια ας μην το σχολιασω!! καταρχας δεν ξερει καν αν εσεις σαν οικογενεια και η καθε οικογενεια επιτρέπεται να δοιαβαζουν τετοια βιβλια!!

εγω θα πηγαινα στην διευθηντρια πρωτα και μετά θα εκανα τα παντα για να φυγει μιας και θεωρω απαραδεκτο όλο το τροπο διδασκαλιας της αλλά και την συμπεριφορα της!!!

 

ειδα πως πηγες στην διευθηντρια .. κοιτα τριξτης τα δοντια.. πανε κάνε καταγγελία ΤΩΡΑ !!! ακου οτι ειχε στο περιθωριο το παιδι σου επειδη μιλησε!! μιλάμε αυτη θελει πολυ ξυλο!! μαζευτειτε γονεις και κινηθητε οχι αυριο αλλα απο ΧΤΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...