Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδεια μητρότητας ΟΑΕΔ - την πήρατε;


Recommended Posts

Γεια σας,

 

ήθελα να ρωτήσω τις μητέρες που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα αν πήραν μετα την εγκυμοσύνη τους την άδεια μητρότητας 6 μηνων του ΟΑΕΔ ή μόνο την άδεια του ΙΚΑ.

 

Και αν ναι, τι αντίκτυπο είχε αυτό στη σχέση με τον εργοδότη τους;

 

Είμαι προβληματισμένη πάνω στο θέμα και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να κάνω. Απο τη μια πρέπει να θέσω ως προτεραιότητα το παιδί που έρχεται αλλα απο την άλλη ζούμε σε μια εποχή που μια θέση εργασίας είναι εξαιρετικά πολύτιμη. Θα γίνω πρώτη φορα μητερα και δε ξέρω τι πρόκειται να αντιμετωπίσω και το όλο θέμα της δουλειας με αγχώνει πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας,

 

ήθελα να ρωτήσω τις μητέρες που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα αν πήραν μετα την εγκυμοσύνη τους την άδεια μητρότητας 6 μηνων του ΟΑΕΔ ή μόνο την άδεια του ΙΚΑ.

 

Και αν ναι, τι αντίκτυπο είχε αυτό στη σχέση με τον εργοδότη τους;

 

Είμαι προβληματισμένη πάνω στο θέμα και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να κάνω. Απο τη μια πρέπει να θέσω ως προτεραιότητα το παιδί που έρχεται αλλα απο την άλλη ζούμε σε μια εποχή που μια θέση εργασίας είναι εξαιρετικά πολύτιμη. Θα γίνω πρώτη φορα μητερα και δε ξέρω τι πρόκειται να αντιμετωπίσω και το όλο θέμα της δουλειας με αγχώνει πολυ.

κι εγω πρωτη φορα μανουλα,και αυριο θα καταθεσω τα χαρτια στον ΟΑΕΔ,για μενα δεν ηταν δυσκολη αποφαση,επειδη δεν εχω καποιον να την αφησω τοσο μωρο (3 μηνων)οποτε δεν το συζητω,πανω απόλα το μωρο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

ήθελα να ρωτήσω τις μητέρες που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα αν πήραν μετα την εγκυμοσύνη τους την άδεια μητρότητας 6 μηνων του ΟΑΕΔ ή μόνο την άδεια του ΙΚΑ.

 

Και αν ναι, τι αντίκτυπο είχε αυτό στη σχέση με τον εργοδότη τους;

 

Είμαι προβληματισμένη πάνω στο θέμα και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να κάνω. Απο τη μια πρέπει να θέσω ως προτεραιότητα το παιδί που έρχεται αλλα απο την άλλη ζούμε σε μια εποχή που μια θέση εργασίας είναι εξαιρετικά πολύτιμη. Θα γίνω πρώτη φορα μητερα και δε ξέρω τι πρόκειται να αντιμετωπίσω και το όλο θέμα της δουλειας με αγχώνει πολυ.

 

 

Κι εγω θα την παρω..Ουτως η αλλως εκει που δουλευω δεν μας πληρωνουν...οποτε δεν τολμουν να πουν και τιποτα..καλυτερα να παιρνω τα λεφτα απο τον ΟΑΕΔ,τους συμφερει αφου δεν θα με πληρωνουν για 6 μηνες.

Ο εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος να το δεχτει.Εμας πολλες κοπελες επαιρναν και το μειωμενο μαζεμενο σε μηνες..

Link to comment
Share on other sites

Την πηρα και εγω γιατι δεν ειχα κανεναν να κρατησει το μωρο. Οι εργοδοτες μου δεν μπορουσαν να αρνηθουν αλλα εκαναν καποια σχολια οτι ειναι πολυς ο καιρος που θα λειψω. Οταν επεστρεψα στην δουλεια και εστειλα την μικρη βρεφ/κο (10 μηνων) μου επεβαλαν εκ περιτροπης εργασια 2 μερες την εβδομαδα και αργοτερα 1 μερα μεχρι να φτασει ο καιρος για να μπορουν να με απολυσουν και ετσι και εκαναν. Απο τον Απριλιο ειμαι ανεργη μετα απο δεκα χρονια που δουλευα στην επιχειρηση αυτη. Στην θεση μου κρατησαν την κοπελα που πηραν για να με αντικαταστησει στην αδεια μου (τοκετου-λοχειας-εξαμηνο ΟΑΕΔ). Μαλιστα η εργοδοτρια μου (ζευγαρι ηταν) μου ειπε οτι μονη μου εσκαψα το λακκο μου και οτι επρεπε να στειλω το μωρο παιδικο (3 μηνων)και να γυρισω στην δουλεια. Αυτα μου τα ειπε πριν με απολυσει ....

Δεν θελω να σε στενοχωρησω αλλα αυτα εγιναν με εμενα, υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που εχεις να κανεις με ανθρωπους και οχι με γαϊδουρια....

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΑΚΟΜΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ?Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΥΤΟΣ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α!και κατι αλλο εγω λειπω απο ηδη απο την δουλεια μου απο την 5η εβδομαδα κυησης δηλ. απο τον οκτωβρη και θα ξαναπαω περιπου μαρτη-απριλη του 2013

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...