Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΚΑΤΑΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΦΗΒΕΙΑ


Recommended Posts

Ως μαμά δύο εφήβων, νομίζω ότι είναι λάθος να προσεγγίζουμε την ψυχολογία του εφήβου με βάση την ψυχολογία του ενήλικα! Δηλ. αυτό που ενοχλεί τον ενήλικα (πχ το να μη βρίσκει ρούχο καθαρό) δεν ενοχλεί απαραίτητα τον ανήλικο! Όπως είπε κάποιος πιο πάνω, παίρνει απλώς από τα άπλυτα και βάζει λίγη κολόνια, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά!!!! Για να αποσυνδέσω, εγώ προσωπικά, το μυαλό μου από τον τρόπο που σκέφτομαι ως ενήλικας, κατέβαλα μεγάλη προσπάθεια. Και δεν το έχω μετανιώσει. Μπορεί το δωμάτιο του γιου μου να συνεχίζει να μην έχει καμία σχέση με αυτό που θα ήθελα εγώ, όμως έχει βελτίωση σε σχέση με αυτό που ήταν πριν από κάποιο καιρό. Με πολλή προσπάθεια εκ μέρους μου. κι όταν λέω προσπάθεια, εννοώ: ψυχραιμία και υπομονή. Δεν παρεμβαίνω πλέον καθόλου. Μόνο όταν έχουμε καλεσμένους, του λέω ότι θέλω να είναι τακτοποιημένο ό,τι φαίνεται!!!! Φυσικά στην ντουλάπα γίνεται χαμός. Αλλά όταν ξεμένει από ρούχα, απλώς αδιαφορώ. Δεν το κάνω εκβιαστικά. Έτσι το έχω βάλει στο μυαλό μου: "Δεν σε νοιάζει εσένα να μην έχεις καθαρή μπλούζα; Ούτε εμένα. Δεν θα σκάσω εγώ, γιατί κανείς δεν πρόκειται να φέρει πίσω την υγεία μου". Δεν του το λέω ΄φυσικά. Εννοείται ότι πάντα λέω πως πρέπει να είναι καθαρά τα δωμάτιά μας και τα ρούχα μας. Όμως έχω ηρεμήσει βασικά εγώ ως προς αυτό και βλέπω ότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος που πιάνει. Φυσικά κάποια στιγμή κυκλοφορεί με μπλούζα που μυρίζει ιδρώτα. Τι να κάνουμε, το αποδέχομαι. Κι όσο το αποδέχομαι, τόσο λιγότερο το κάνει!!!!!!!! Νομίζω ότι τα παιδιά πιάνουν τα πάντα στον αέρα. Όταν μας την σπάει κάτι, αντιδρούν όπως ο καρχαρίας στο αίμα: ορμάνε! Γι αυτό πρέπει πρώτα να δουλεύουμε το "μέσα" μας και μετά το πώς θα αντιδράσουμε. κι η εφηβεία θέλει πολλήηηηηηηηηηηηηηηηηη υπομονή, αν βέβαια θέλουμε να είμαστε κοντά με τα παιδιά μας και να μην καταστρέψουμε τη σχέση μας για ένα ... σώβρακο άπλυτο, γιατί πιστεύω ότι μας χρειάζεται η επαφή αυτή για πολύ πιο σοβαρά θέματα...

Είναι πάντως πολύ αστείο το πόσο σίγουροι είμαστε όταν έχουμε μικρά παιδάκια για κάποια πράγματα και πόσο πολύ αλλάζει το τοπίο και βάζουμε νερό στο κρασί μας, όταν φτάνουμε στα δύσκολα χρόνια της εφηβείας! Και τελειώνοντας να συμπληρώσω ότι έτσι ακριβώς αντιμετώπισα και την προεφηβεία της κόρης μου που τώρα στα 16 της έχει ένα δωμάτιο υπόδειγμα, άρα ελπίζω να πιάσει η τακτική και στον γιο μου!!!!

Σε όλες τις μανούλες εφήβων, εύχομαι καλή δύναμη, υπομονή και πολλή πολλή ψυχραιμία...

 

μπραβο εισαι συνειδητοιημενη,,,,:lol:ελπιζω να πιασει και σε εμας καποτε

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ψυχραιμια .....ωραια κουβεντα πραξη πως γινεται ομως ......αποφασισα εδω και μια βδομαδα τα ρουχα της δεν θα τα σιδερωνω ......τα αφηνω πλυμενα στην λεκανη και ας τα παιρνει εστω και ενα ενα ενα να τα σιδερωνει μονη της .............δεν γινεται κοριτσια ...δεν βοηθαει πουθενα και το ποτηρι με το νερο θα μεινει στο τραπεζι εως την επομενη μερα μαζι με το μπουκαλι φυσικα εως να το μαζεψω εγω δεν την νοιαζει τιποτα ξαπλα ολοι μερα προπονηση στο γυπεδο φαι και τηλεοραση ...και εγω απο της 7 μεχρι της 10 το βραδυ να τρεχω ασταματητα .......ελεος 14 ειναι ενα χερι βοηθειας δεν βλαπτη .......

Link to comment
Share on other sites

ψυχραιμια .....ωραια κουβεντα πραξη πως γινεται ομως ......αποφασισα εδω και μια βδομαδα τα ρουχα της δεν θα τα σιδερωνω ......τα αφηνω πλυμενα στην λεκανη και ας τα παιρνει εστω και ενα ενα ενα να τα σιδερωνει μονη της .............δεν γινεται κοριτσια ...δεν βοηθαει πουθενα και το ποτηρι με το νερο θα μεινει στο τραπεζι εως την επομενη μερα μαζι με το μπουκαλι φυσικα εως να το μαζεψω εγω δεν την νοιαζει τιποτα ξαπλα ολοι μερα προπονηση στο γυπεδο φαι και τηλεοραση ...και εγω απο της 7 μεχρι της 10 το βραδυ να τρεχω ασταματητα .......ελεος 14 ειναι ενα χερι βοηθειας δεν βλαπτη .......

 

Aλήθεια, πιστεύετε ότι εκτός από τη φροντίδα του δωματίου τους θα πρέπει να συμμετέχουν και σε δουλειές στο σπίτι;

Εγώ πάντως το μόνο που ζητάω να μαζεύει το πιάτο της και τα πράγματά της από τους κοινούς χώρους. Κατά τα άλλα, ούτε τα σκουπίδια δε ζητάω να πετάξει-όχι ότι θα τα πέταγε δηλαδή αν το ζήταγα...άλλωστε "μου τη λέει" καμιά φορά: "Σιγά μη μου ζητήσεις και να σφουγγαρίσω"!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλο ενα απλα ακαταστατο δωματιο και αλλο ενα δωματιο γεματο σκουπιδια, πεταμενα μπουκαλακια απο νερο, αποφαγια, χαρτακια κομμενα, μουτζουρωμενα τα επιπλα και οι τοιχοι.

Η δικια μου δεν ντρεπεται καθολου. Αυτες τις μερες φιλοξενουσαμε ενα κοριτσακι και της ειπα να το μαζεψει. Ειχε ερθει το παιδι και κατεβηκα να τακτοποιησω το κρεβατι πουθα κοιμοταν. Τρελαθηκα με αυτο που ειδα. Καθαριζα, καθαριζα και σταματημο δεν ειχα!!!!

Νευριασα παρα πολυ!!!

Τωρα για το υπολοιπο σπιτι.

Δεν την βαζω να κανει καμια δουλεια . Το μονο που θελω ειναι να κραταει το σπιτι καθαρο , εννοω να μην πεταει τα πραγματα της στο σαλονι, την κρεβατοκαμαρα μου κτλ και να βαζει το πιατο της και το ποτηρι της στο πλυντηριο πιατων.

Μια φορα εκανα το λαθος να της ζητησω να απλωσει τα ρουχα (οσο ημουν στην δουλεια) και οταν γυρισα βρηκα τα μισα μπαλες μεσα στην απλωστρα και τα αλλα μισα βρεγμενα στα ασιδερωτα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανουλες και απο μενα!εγω εχω ενα αγορι στην εφηβεια και αντιμετωπιζω επιπλεον της ακαταστασίας, και την απλυσια.Κατ αρχας να σας πω οτι ευτυχως τα ρουχα του τα βαζει μεσα στο καλαθι των απλυτων,το πιατο του το παει στον παγκο της κουζινας ,και γενικα δεν ειναι πολυ ακαταστατος για αγορι.Αυτο που με εξοργιζει ειναι η σχεση του με το μπανιο.Μεχρι καποια ηλικια που''με επερνε'' μπορουσα να επιβαλλω το μπανακι μεσημερι βραδυ.Τωρα πια δεν ειναι στο χερι μου, και δυστυχως υπαρχουν περιπτωσεις που κανει καθε δυο μερες μπανιο.Ελεος!!εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω.Και τι δεν εχω παρει για να τον δελεασω:αφρολουτρο αντρικο, αποσμητικα, κολωνιες κτλ .Ο κυριος Κωνσταντινος αρνηται να κανει μπανιο. Την ημερα που πηραμε βαθμους στο γυμνασιο ακουσα επισης και απο αλλες μαμαδες το ιδιο και μαλιστα κοριτσομανες.Οτι και να ναι παντως δεν υποφερεται αυτη η κατασταση.Πφ!!

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aστα!! Τελικα απ οτι βλεπω ειναι συχνο φαινομενο. Καλε η δικια μου ενα διαστημα εκανε μπανιο με σκετο νερο. Ασε που την ειχα βαλει να λουστει, ειχε βγει η κυρια με το τουρμπανι στο κεφαλι και τελικα ηταν μουφα!!!!! Το ειχα βαλει για να με ξεγελασει, λες και εγω δεν θα εβλεπα την λαδι στο κεφαλι.

Ολοι μου λενε οτι μολις ερωτευτει θα στρωσει :) ... Για να δουμε!!!! Κουραγιο εφηβομανες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και το καλυτερο..Καθε πρωι που ξυπναει πλενει δοντια και προσωπο(παλι καλα)Τις τελευταιες μερες ομως οταν τον φιλαω στα μαγουλακια δεν μου φαινεται και πολυ΄''δροσερος''!!!πλυθηκες τον ρωταω?πλυθηκα μαμα!!! τον παρακολουθω λοιπον την επομενη το πρωι...και τι να δω?πλενει δοντια ,και μετα βρεχει τα δυο του δακτυλα(δεικτες)και απλα βγαζει τις τσιμπλιτσες απο τα ματια!!!!!!!!!!!!!!με εχει φρικαρει αυτο το παιδι!!!!!!!!!!!!!!!!

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και το καλυτερο..Καθε πρωι που ξυπναει πλενει δοντια και προσωπο(παλι καλα)Τις τελευταιες μερες ομως οταν τον φιλαω στα μαγουλακια δεν μου φαινεται και πολυ΄''δροσερος''!!!πλυθηκες τον ρωταω?πλυθηκα μαμα!!! τον παρακολουθω λοιπον την επομενη το πρωι...και τι να δω?πλενει δοντια ,και μετα βρεχει τα δυο του δακτυλα(δεικτες)και απλα βγαζει τις τσιμπλιτσες απο τα ματια!!!!!!!!!!!!!!με εχει φρικαρει αυτο το παιδι!!!!!!!!!!!!!!!!

:) :) Μανα!!! ΚΟυραγιοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αφου πλενει και τα δοντια, μην μιλας καθολου!!!!

Link to comment
Share on other sites

μήπως θα έπρεπε να βάζετε τα παιδιά να σας βοηθουν στις δουλειες του σπιτιού ώστε να μαθαίνουν?σιγά σιγά στην αρχή και μετά να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες όπως για παράδειγμα να πετάξουν τα σκουπίδια η να βάλουν πλυντήριο αργότερα,θέμα οργάνωσης είναι και βέβαια μη ξεχνάτε οτι η εφηβεία είναι η πιο δύσκολη περίοδος.Υπομονή

Link to comment
Share on other sites

μήπως θα έπρεπε να βάζετε τα παιδιά να σας βοηθουν στις δουλειες του σπιτιού ώστε να μαθαίνουν?σιγά σιγά στην αρχή και μετά να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες όπως για παράδειγμα να πετάξουν τα σκουπίδια η να βάλουν πλυντήριο αργότερα,θέμα οργάνωσης είναι και βέβαια μη ξεχνάτε οτι η εφηβεία είναι η πιο δύσκολη περίοδος.Υπομονή

Aντιγονη τι εννοεις? Ποιες δουλειες ? Παιδακι στην εφηβεια εχεις?

Ξερεις γιατι σε ρωταω? Γιατι οσοι δεν εχουν αντιμετωπισει καποιο συγκεκριμενο ¨θεμα" πιστευουν οτι μπορουν να λυσουν το προβλημα... αυτο μεχρι φυσικα να βρεθουν μπροστα του ;)

Το τι εχω ακουσει μεχρι τωρα δεν λεγεται... Οτι εγω φταιω που δεν την εβαζα να κανει δουλειες... εχει μαλλιασει η γλωσσα μου απο τοτε που ηταν μικρη να μαζευει το δωματιο της και να σεβεται τον χωρο που ζει.... Εχω ακουσει οτι επειδη ειναι καλη μαθητρια ειναι λογικο να ειναι και ακαταστατη... δεν μπορει και καλα να ειναι καλη σε ολα!!!!

Οταν μου εδιναν συγκεκριμενες συμβουλες... και μιλαω για πολυ στενο συγγενικο ατομο, μολις βρεθηκε αγκαλια με το προβλημα σηκωσε τα χερια ψηλα!!!!

Δεν θυμαμαι αν το ανεφερα αλλα ο γιος μου που δεν ειναι στην εφηβεια ακομη, απο μωρο παιδι ηταν πολυ τακτικο. Εαν εδινα απο ενα παγωτο στα παιδια μου, ο γιος μου δεν θα λερωνοταν καθολου ενω η κορη μου αν και 4 χρονια μεγαλυτερη του, θα λερονοταν μεχρι και στα αυτια της!!!!! Ειναι θεμα ιδιοσυγκρασια του παιδιου. Παρ ολ αυτα κανω μεγαλες προσπαθειες να αλλαξω την ακαταστασια της!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια βλεπω ειμαστε πολλες....θελω να διευκρινησω το ειχα πει και παραπανω η μεγαλη μου μεχρη τα 8 ηταν αψογη παντα τακτικια και το δωματιο της στην τριχα απο τα 9 και μετα αρχισε η μεταλαξη και τωρα στα 14 εχει φταση στο αποκορυφημα ......αν την βαζω να κανει δουλειες ...εγω το λεω δεν σημαινει οτι θα το κανει ......το να απλωση ενα πλυντηριο ή να αδειαση το πλυντήριο πιάτων δεν ειναι και τοσο κακο και ναι θα πρεπει να βοηθαει και αυτη και ολοι στο σπιτι ..δεν γινεται ενα ατομα να κανει τα παντα για 5 ατομα ..συγνωμη κιολας....και θα της πω να βαλη σκουπα και το μπανιο της να πλυνει ....που βεβαια δεν το κανει παντα και θα αναγκαστω να το κανω διοτι μπανιο και βρωμια δεν λεει αλλα ας πω 5 πραγματα και ας κανει το 1...........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...