Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διπλη προσωπικοτητα;


Recommended Posts

ειμαι πολυ προβληματισμενη. ανακαλυψα το προφιλ της βαπτιστηρας μου στο fb και εχω φρικαρει. η μικρη ειναι 12.5 ετων και δηλωνει 18αρα, ενδιαφερεται για... αντρες (!!!) και οι φωτογραφιες της θυμιζουν μοντελο β κατηγοριας. εχει 168 φιλους (ξερει 168 ατομα;). εγω ξερω ενα παιδι αλλιωτικο. πολυ αξιοπρεπες, απο σοβαρη και πνευματικη οικογενεια. τι συμβαινει; ζω στην παραμυθοχωρα και πρεπει να κατεβω στην πραγματικοτητα; κανει επανασταση; και καλα να ειναι μονο αυτο, αλλα μονο εγω εχω δει το προφιλ της; η οικογενεια της δεν ξερει σχεδον τιποτα απο υπολογιστες, αλλα εχει ενα μεγαλυτερο αδελφο και εχει και αυτος προφιλ. της κανει πλατες; τι να πω στη μανα της; και το κυριοτερο: πως να το πω στη μανα της; φοβαμαι μην κανω γκαφα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Πώς το ανακαλυψες? Εχει το κανονικό της όνομα? Τις φώτο τις έχει ξεκλείδωτες και τις βλέπουν όλοι? Τις φώτο τις έχειτραβήξει μόνη της ή φαίνεται κάποιος άλλος να κρατάει την κάμερα?? Πολλές μαζεμένες ερωτήσεις.....!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στη δυσκολη ηλικια η μικρη.. η μικρη αδερφη του πρωην αντρα μου ηταν και ειναι ετσι. Απο τα 13 εδειχνε σαν 18, μονο με αγορια ασχολιοταν, σεξυ ποζες και φωτογραφιες στο facebook, προκλητικο ντυσιμο.. δυστυχως η οικογενεια της αδιαφορουσε και πλεον το κοριτσι 15 χρονων εχει ξεφυγει..

Κατα τη γνωμη μου μιλα πρωτα με την ιδια, αφου εχει μεγαλωσει με αρχες ισως καταλαβει οτι ειναι επικυνδινο να παρουσιαζεται ετσι. Μπορει να παρασυρεται απο αλλα κοριτσια και απο ανασφαλεια να κανει και αυτη τα ιδια για να νιωθει αποδεκτη ή να της ανεβαζει την αυτοπεποιθηση το οτι αρεσει σε τοσα ατομα. Μιλα της και εξηγησε της γιατι ειναι λαθος και μετα ενημερωσε και τους γονεις ωστε να την προσεχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομιζω οτι πρεπει να ενημερωσεις την μαμα της...12,5 χρονων ειναι πολυ μικρη ακομα και αφου παρουσιαζεται οπως λες,τα πραγματα μπορουν πολυ ευκολα να βγουν εκτος ελεγχου.Εγω παντως αν ηταν κορη μου θα ηθελα να το ξερω!

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχήν κάνε αίτηση φιλίας.

 

Μετά μίλα με τη μητέρα της. Βοήθησέ τη να δει και να αντιμετωπίσει ψύχραιμα τη κατάσταση.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι κι εγώ βλέπω παρόμοια προφίλ από μικρά κορίτσια που ξέρω . Δηλώνει 18 γιατί διαφορετικά νομίζω πως δεν μπορεί να κάνει προφίλ στο facebook . Τώρα όσον αφορά τις φωτογραφίες και ότι δηλώνει πως ενδιαφέρεται για άντρες είναι λογικό εν μέρει να σου φαντάζει παράξενο . Κι εγώ το νοιώθω αυτό αλλά πρέπει να καταλάβουμε ,ότι τα παιδιά μεγαλώνουν. Πάντως αν έχεις καλές σχέσεις με το παιδί , θα ήταν καλό να του μιλήσεις ώριμα και όμορφα , χωρίς να το προσβάλεις και να καταλάβεις , ότι μεγαλώνει και προσπαθεί να το δείξει αυτό ή απλά να επιβεβαιώσει τον εαυτό της ή απλά αντιγράφει τις φίλες τις . Εφόσον λες πως είναι ένα παιδί με αρχές θα καταλάβει αν της μιλήσεις και της εξηγήσεις για ποιο λόγο πρέπει να μην κάνει κάποια πράγματα. Μπορείς να δεις πως θα πράξει και αν θέλεις να μην το πεις στην μητέρα της αν δε θέλεις να χάσει την εμπιστοσύνη της σε σένα, αν και διαφωνώ με αυτό σαν μητέρα . Το καλύτερο όμως νομίζω πως θα ήταν να το πεις στη μητέρα της συμβουλεύοντας την να το αντιμετωπίσει ψύχραιμα , χωρίς τιμωρίες και φωνές , γιατί οι γονείς είναι υπεύθυνοι για τα παιδιά τους και αυτοί θα κρίνουν πως θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους αντιμετωπίζοντας κάθε πρόβλημα όπως εκείνοι γνωρίζουν και μπορούν καλύτερα. Έγω προσωπικά θα προτιμούσα να μου το έλεγαν και να το αντιμετωπίσω η ίδια ένα τέτοιο ζήτημα σαν μητέρα . Όλα όμως έχουν να κάνουν με το χαρακτήρα και τη προσωπική άποψη που έχει ο καθένας μας . Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη . Πιστεύω όμως πως θα κρίνεις το καλύτερο που πιστεύεις η ίδια σου γιατί φαίνεται πως ενδιαφέρεσαι για το παιδί και αυτό είναι πολύ σημαντικό!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια. μολις διαβασα τις απαντησεις σας γιατι τρεχαμε στον παιδιατρο πρωινιατικα. λοιπον, θα μιλησω με την μητερα της αλλα εχω τις επιφυλαξεις μου οσον αφορα το κατα ποσο εχει αγνοια επι του θεματος. μπορει να μην εχουν ιδεα σαν γονεις απο υπολογιστες, αλλα δεν μπορει, καποιος απο το στενο οικογενειακο περιβαλλον θα εχει δει σαν και εμενα το προφιλ της μικρης. και ναι ειναι ολα στη φορα, πληροφοριες, φωτογραφιες τα παντα. θα μιλησω και στο παιδι, αν και να σας πω την αμαρτια μου, φοβαμαι λιγο, γιατι εφηβεια ειναι.... αλλιως αντιδρουν τα παιδια. ο προβληματισμος μου ειναι στο κατα ποσο μπορεις να διαπλασεις ενα παιδι χωρις αυτο να παρασυρεται σε πραξεις που ισως το βαλουν σε κινδυνο. η κορη μου πλησιαζει τα 11 και πραγματικα ανησυχω. μεγαλωνεις ενα παιδι με Χ αξιες και εκει που νομιζεις οτι ολα τα εχεις υπο ελεγχο,,, τσουπ! η παρεα που ΔΕΝ θελεις, το προφιλ στο fb που βγαζει ματι, κλπ.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη εχω και γω μια βαφτιστηρα κοντα στα 15 και μπορω να μπω στην θεση σου εγω θα εκανα τα εξης...

αρχικα θα μιλουσα στην μαμα της ηρεμα και ομορφα για αυτο που ειδα. μονο και μονο για να ξερει τι συμβαινει..επειτα θα της ζητουσα αρχικα να μην πει τιποτα στην μικρη αλλα θα της μιλουσα εγω η ιδια. Θα την αντιμετωπιζα σαν ενηλικη και θα της ελεγα τους κινδυνους που διατρεχει παρουσιαζοντας ψευτικο προφιλ στο φεις(δεν ειναι ουκ ολιγοι) απο κει και περα θα της ελεγα πως αν δεν αλλαζε το προφιλ της βαζοντας πραγματικα στοιχεια θα μιλουσα στην μητερα της και πως αναλαμβανε εκεινη απο εκει και περα...

Θα προτιμουσα να με κανει εχθρο σε αυτη τη φαση της ζωης της η μικρη παρα να συμβει κατι πολυ κακο και να νιωθω πως ειμαι συνεργος..

ολο αυτο βεβαια μπορει να συμβει αν εχεις πολυ καλες σχεσεις με την μαμα της και συμφωνησετε να την βοηθησετε και οι δυο σας η καθε μια με τον ρολο που της αντιστοιχει..

παντως οντως ειναι αρκετα σοβαρο θεμα...

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Σαν μαμα με κορη στην ιδια ηλικια, φυσικα και θα ηθελα να ξερω τι κανει το παιδι μου για να μπορω να το προστατευσω.

Τωρα, εχει τυχει η ιδια η μαμα να φτιαξει προφιλ στις κορες της με απαραδεκτες φωτο. Της μιλησα για τους κινδυνους αλλα δεν καταλαβε και πολλα...

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω και εγω την γνωμη μου που η δικια μου ειναι 14 και εχει και αυτη σελιδα στο φαις βοοκ ..στο οποιο μπαινω και εγω και ελεγχω αν οχι καθημερινα οποτε μπορω της κινησεις της .....

Μια φορά λοιπον δεν ειχα μπει για καιρο ...και με περνει μια φιλη μου και μου λεει μπες να δεις τη γραφει η κορη σου .....εννοηται μπηκα την επομενη εγραφε κατι στο οποιο δεν χρεισημοποιουσε και το καλυτερο λεξιλογιο .....βεβαια την επομενη της μιλησα γιαυτο και απο τοτε προσεχη τη γραφη ......ομως εχω ενημερωση της φιλες μου να με ενημερωνουν αν πεσει κατι αρνητικο στην αντιληψη τους ................

Αυτο συμαινει οτι και εσυ θα μιλησεις στην μαμα της παρον ομως και της ιδιας οχι κρυφα απο αυτην .......διοτι ετσι εγω το βλεπω σωστο ......ωστε να συμαζευτη λιγο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά αρχήν κάνε αίτηση φιλίας.

 

Μετά μίλα με τη μητέρα της. Βοήθησέ τη να δει και να αντιμετωπίσει ψύχραιμα τη κατάσταση.

 

Γιατί να κάνει αίτηση φιλίας; Προφανώς το κορίτσι έχει το προφίλ του δημόσιο, αλλιώς πως θα έβλεπε η φίλη μας τις φωτογραφίες;

 

 

 

misspigi, το ότι δηλώνει 18άρα το κοριτσάκι, είναι μέσα στα πλαίσια του παιχνιδιού. Δε νομίζω ότι έχει μπλέξει πραγματικά με άντρες. Το ότι ανεβάζει σέξυ φωτογραφίες, είναι εν μέρει επικίνδυνο, αλλά αν σταματάει μέχρι εκεί, ΟΚ. Καλό θα ήταν να της εξηγήσει κάποιος τους κινδύνους του διαδικτύου κι αυτός ο κάποιος δεν πιστεύω οτι πρέπει να είναι η μαμά της, αν η ίδια δεν χειρίζεται υπολογιστή και δεν γνωρίζει. Εγώ προτείνω να της κάνεις εσύ μια ωραία κουβεντούλα και να της εξηγήσεις πόσο άσχημα ένιωσες που τα είδες όλα αυτά και να της τονίσεις ότι για την ώρα είναι ακόμα μικρή και δεν πρέπει να βιάζεται να μεγαλώσει. Πες της ότι αύριο μπορεί να δει τις φωτό της παραποιημένες και να ρεζιλευτεί στους φίλους της ή να κάνουν το γύρο του σχολείου και ίσως συνετιστεί. Αν δεις ότι δεν... τότε προχωρα στο να ενημερώσεις τους γονείς της. Καλό θα ήταν επίσης να της μιλήσει κάποιος για τα chatrooms και να μη δίνει προσωπικά στοιχεία σε κανέναν που γνωρίζει εκεί μέσα.

 

Σε μια εκπομπή σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, ένας ειδικός έλεγε πως καλό θα ήταν το παιδί να έχει μέσα σ' ένα φάκελο σφραγισμένο όλους τους κωδικούς και τα username που χρησιμοποιεί σε τέτοιες σελίδες και να γνωρίζουν οι γονείς που βρίσκεται ο φάκελος, με την υπόσχεση ότι δεν θα τον ανοίξουν ποτέ, παρά μόνον εάν συμβεί κάτι στο παιδί (πχ να εξαφανιστεί ή να κινδυνεύει). Το θεωρώ πολύ λογικό, γιατί στις μέρες μας όλα μπορούν να συμβούν. Καλο θα ήταν λοιπόν να είμαστε προετοιμασμένοι.

 

 

Κι εμένα η 12χρονη ανηψιά μου έχει προφίλ στο ΦΒ, αλλά δηλώνει την πραγματική της ηλικία κι έχει ανάμεσα στους φίλους τη μαμά και το μπαμπά της (κι εμένα και όλο μας το σόι). Οι φωτό που ανεβάζει παραείναι σέξυ για τα γούστα μου (για την ηλικία της πάντα) και δεν μου αρέσουν και τα σχόλια από κάτω, αλλά εφόσον οι γονείς γνωρίζουν, δε μου πέφτει λόγος.

Επεξεργάστηκαν by newbie G
τυπογραφικά
Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ προβληματισμενη. ανακαλυψα το προφιλ της βαπτιστηρας μου στο fb και εχω φρικαρει. η μικρη ειναι 12.5 ετων και δηλωνει 18αρα, ενδιαφερεται για... αντρες (!!!) και οι φωτογραφιες της θυμιζουν μοντελο β κατηγοριας. εχει 168 φιλους (ξερει 168 ατομα;). εγω ξερω ενα παιδι αλλιωτικο. πολυ αξιοπρεπες, απο σοβαρη και πνευματικη οικογενεια. τι συμβαινει; ζω στην παραμυθοχωρα και πρεπει να κατεβω στην πραγματικοτητα; κανει επανασταση; και καλα να ειναι μονο αυτο, αλλα μονο εγω εχω δει το προφιλ της; η οικογενεια της δεν ξερει σχεδον τιποτα απο υπολογιστες, αλλα εχει ενα μεγαλυτερο αδελφο και εχει και αυτος προφιλ. της κανει πλατες; τι να πω στη μανα της; και το κυριοτερο: πως να το πω στη μανα της; φοβαμαι μην κανω γκαφα.

Νομίζω ότι πριν κάνεις ο,τιδήποτε πρέπει να βεβαιωθείς ότι έχεις καταλάβει καλά την κατάσταση (αν μη τι άλλο, να μην ανησυχήσεις τους γονείς της χωρίς λόγο).

 

Το ότι δηλώνει 18άρα μπορεί να οφείλεται στο ότι το FB δεν σε αφήνει να ανοίξεις προφίλ αν είσαι ανήλικος ή περιορίζει τις συνδρομές σου (οπότε αυτομεγαλώνεσαι και λύνεις το πρόβλημα). Ή μπορεί το κοριτσάκι να μεγαλοπιάνεται - ποια 12χρονη δεν θέλει να είναι 18; Πάντως από μία άποψη είναι πιο ασφαλές να δηλώνεις 18 παρά 13... γλιτώνεις από τους παιδεραστές.

 

Το ότι ενδιαφέρεται για "άντρες", μάλλον οφείλεται στο ότι διάλεξε μία από τις επιλογές που δίνει το FB, το οποίο δεν σε αφήνει να δηλώσεις ότι ενδιαφέρεσαι για "τον Αλέκο από το Β3", μόνο για άντρες ή γυναίκες.

 

Οι 168 φίλοι δεν είναι δύσκολο να μαζευτούν... άμα έχεις 30 συμμαθητές στο σχολείο, και 10 συμμαθητές στα αγγλικά, και άλλους 10 στα γερμανικά, και ανήκεις και σε ένα χορευτικό όμιλο με άλλα 20 άτομα, βάλε μετά μερικούς συγγενείς, και τα αδέρφια ή τους φίλους ή τους γνωστούς των συμμαθητών σου... ε, δεν θέλει πολύ. Εννοείται ότι δεν έχει 168 φίλους, αλλά σίγουρα γνωρίζει πάνω από 168 άτομα, από το σχολείο και μόνο.

 

Για τις φωτογραφίες δεν ξέρω τι να πω... πόσο σέξυ είναι; Πάντως πολλά κοριτσάκια αυτοφωτογραφίζονται με τα κινητά τους αντιγράφοντας τις πόζες των μοντέλων. Δεν είναι κομψό, είναι όμως αναπόφευκτο στην εποχή μας.

 

Προσωπικά, θα της έκανα αίτημα φιλίας ώστε να μπορώ να δω όλο το προφίλ της και τις ενημερώσεις της. Μετά θα τσέκαρα τα προφίλ των φίλων της να δω αν είναι παιδάκια ή υπάρχουν και μεγάλοι που δεν είναι οικογενειακοί γνωστοί. ΜΕΤΑ θα της έκανα κουβέντα που θα ξεκινούσε από τα απλά: πώς και έχει τόσους φίλους; γιατί το προφίλ της είναι ξεκλείδωτο; και λοιπά. Αναλόγως τι θα σου απαντήσει, θα κρίνεις αν πρέπει να την κατευθύνεις, να της τρίξεις τα δόντια ή/και να μιλήσεις στους γονείς της.

 

Στην τελική, αν νομίζεις ότι κινδυνεύει (αλλά μόνο τότε) μπορείς να καταγγείλεις το λογαριασμό της στο FB για να τον σβήσουν http://www.facebook.com/help/contact.php?show_form=underage αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η αντίδραση είναι υπερβολική.

 

Μπορείς να διαβάσεις και αυτό για να πάρεις ιδέες: http://www.facebook.com/help/parents

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι κάναμε εμείς, όταν ο ανηψιός μου άνοιξε προφιλ στο φβ.

Επειδή η μαμά του, δεν το κατέχει το άθλημα, τον κάναμε φίλο, παρακολουθούσαμε όσους έκανε φιλους, μας έτυχαν, περίεργες να το πω περιπτώσεις και ενημερώναμε το παιδί.

Του κάναμε και ..κατήχηση, στο φιλικό πάντα, ξέρεις και τους διέγραφε.

Εμάς όμως η σχέση είναι κοντινή και μπορούσαμε να μιλάμε με το παιδι και να το συμβουλεύουμε.

Αν εσύ δεν έχεις τέτοια δυνατότητα, μίλα στους γονείς του.

Στόχος δεν είναι να δημιουργηθεί πρόβλημα στο παιδί, αλλά να προστατευθεί.

Αν δεν είναι το φβ, θα είναι κάτι άλλο...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

το 18 χρονών νομίζω μπαίνει αυτόματα από το φβ, εκτός κι αν εσύ διορθώσεις την ηλικία που φαίνεται στο προφίλ σου. Έχεις επίσης τη δυνατότητα να μην φαίνεται η χρονιά γέννησης, αλλά μόνο η μέρα και ο μήνας. Επίσης, στην ερώτηση του φβ "interested in" η απάντηση δεν είναι μόνο άντρες ή γυναίκες αλλά και friendship, networking κλπ., οπότε είναι κάτι που εσκεμμένα το επέλεξε.

 

Εντάξει, δεν είναι παράλογο να θέλει το κοριτσάκι να το παίξει μεγαλύτερη από την ηλικία της, και σε αυτή την ηλικία όλες προσπαθούν να είναι σέξυ :rolleyes:

 

το θέμα είναι να διαπιστώσεις αν το κάνει επίτηδες ή αν δεν ξέρει να προστατευτεί, κλείνοντας το προφίλ για να μην είναι ορατό από όλους, προστατεύοντας τις φωτό της κλπ. Νομίζω ότι αρχικά καλύτερα θα ήταν να μιλούσες στην ίδια και να της εξηγούσες 5 βασικά πράγματα. Ίσως θα μπορούσες να της πεις ότι θα μπορούσες να παρακολουθείς κατά καιρούς το προφίλ της για τίποτε ύποπτο, αν βέβαια συμφωνεί και το παιδί. Και βέβαια αν συμφωνήσετε κάτι τέτοιο, θα πρέπει να μην μιλήσεις στη μητέρα, παρά μόνο αν δεις κάτι πολύ σοβαρό. Νομίζω το να υπάρχει μια διακριτική επίβλεψη από έναν ενήλικα πέραν των γονιών είναι καλό σε αυτές τις ηλικίες.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα χθες ηταν μια απιστευτη ημερα ατελειωτων δρομολογιων. βρηκα τη μητερα της και της μιλησα. στην αρχη γελασε λεγοντας μου οτι εχει βαλει το μεγαλο της γιο (15 ετων) να ελεγχει τη μικρη!!! προσπαθησα να μην γελοιοποιηθω δειχνοντας την απορια μου πως ενας εφηβος ελεγχει εναν αλλο. φοβαμαι οτι και να μιλησω στο παιδι δεν θα καταφερω τιποτα απο τη στιγμη που η κουμπαρα μου ειναι τοσο.... χαλαρη. δεν ξερω πως να αντιδρασω, νιωθω ενα μουδιασμα. το παιδι το ποναω, το εχω βαπτισει και δεν θελω να παρει "κακο" δρομο. και η κουμπαρα μου ειναι λογικη γυναικα. πως το εχει παρατησει το θεμα τοσο πολυ; οκ, δεν ξερει απο υπολογιστες, αλλα ειναι αυτο δικαιολογια;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού η μάνα είναι τόσο χαλαρή, 2 λύσεις υπάρχουν. Ή κάνεις την πάπια και την αφήνεις στην κοσμάρα της ή αναλαμβάνεις δράση εσύ, μιλάς στη μικρή για τους κινδύνους του διαδικτύου και την κάνεις φίλη στο ΦΒ για να μπορείς να ελέγχεις λίγο την κατάσταση και όλα τα παραπάνω που σου γράψαμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...