Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαρκεια καισαρικης


nanana

Recommended Posts

εχω διαβασει οτι διαρκει περιπου 15 λεπτα (μεχρι να βγει το μωρο χωρις ραψιμο δικο μου κτλ). απλα επειδη μ'εχει πιασει η αγωνια θα θελα να μου πει καποια που να το χει βιωσει απ την ωρα που θα με βαλουνε μεσα ποση ωρα θα κανω περιπου να δω το μωρακι μου?μαζι με επισκληριδιο που δε ξερω ποση ωρα κανει να μας πιασει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βρε κοριτσάκι μου γλυκό...

αφού είπαμε ότι δεν έχεις πρόβλημα και απλά φοβάσε τον φυσιολογικό τοκετό... ακουσε με έχω κάνει καισαρική και έχω γεννήσει και φυσιολογικά....

η καισαρική είναι πολύυυυυυυυυ πιο τρομακτική, επώδυνη, και επικύνδινη...

μην υποβάλλεις τον εαυτό σου σε αυτή τη δοκιμασία

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η ώρα η καλή!

Επειτα μην καθεσαι να αγχωνεσαι με τετοια θέματα!:)

Εκεινη τη στιγμή δε θα καταλαβαίνεις πως περνάει η ώρα!

Τωρα αφού ρωτάς θα σου πώ, επισκληρίδιος δεν είχα καταλάβει πόση ώρα εκανε για να με πιάσει (περίπου 15-20 λεπτά, ισως λιγο λιγοτερο, ισως λιγο περισσότερο!) η διαδικασία για να βγει το μωρό ειναι όντως γυρω στα 15 λεπτα!το μωρό το ειδα αμέσως μολις το βγάλανε άπλυτο και μετά αφού το καθάρισαν μου το έβαλαν πάνω μου να ζεσταθεί λίγο και μετά το πήραν!Η περιποίηση η δικιά μας μετα, επίσης κράτησε λίγο, νομίζω κανά 15λεπτο περίπου!Μετά πας στην ανάνηψη.Εκεί κανονικά ειναι 2 ωρες!(στο ΙΑΣΩ την 1η φορα που γέννησα έκατσα 3 ώρες γιατι δεν είχαν νοσηλευτές να με μεταφέρουν!!!!!!!:evil::evil::evil: έσκασα 2500 χιλιάρικα για να πουν οτι δεν έιχαν προσωπικο!πήγαινα και σε δημόσιο αν ήταν)!

αυτά!Βασικά μην τα σκέφτεσαι όμως γιατί δεν έχει νόημα!

Άντε με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσάκι μου γλυκό...

αφού είπαμε ότι δεν έχεις πρόβλημα και απλά φοβάσε τον φυσιολογικό τοκετό... ακουσε με έχω κάνει καισαρική και έχω γεννήσει και φυσιολογικά....

η καισαρική είναι πολύυυυυυυυυ πιο τρομακτική, επώδυνη, και επικύνδινη...

μην υποβάλλεις τον εαυτό σου σε αυτή τη δοκιμασία

Αχ μαριαλ μου αλλαξαν τα δεδομενα και δε θα χω επιλογη απ οτι καταλαβα εκτος αν αλλαξει κατι. για αυτο ρωταω ξαφνικα για καισαρικη αν και μεχρι πριν 10 μερες πιστευα και ηλπιζα οτι θα γεννησω φυσιολογικα. δε θα επελεγα το χειρουργειο ειδικα στην 1η μου εγκυμοσυνη μονο και μονο απο φοβο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η καισαρική είναι πολύυυυυυυυυ πιο τρομακτική, επώδυνη, και επικύνδινη...

μην υποβάλλεις τον εαυτό σου σε αυτή τη δοκιμασία

Θα σε παρακαλούσα ως γιατρός και πάνω από όλα ως άνθρωπος να μην κάνεις τέτοιους χαρακτηρισμούς μιας και έτσι τρομοκρατείς και καταρακώνεις την ψυχολογία των εγγύων που διαβάζουν τα τόπικσ ,η κοπέλα για να κάνει καισαρική κάποιος λόγος θα υπάρχει και από τα γραφώμενά της έχει είδη αγωνία μην της την επιβαρίνεις παραπάνω.

Νανανα κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου και η καισαρική μαζί με την ραφή διαρκει περίπου 20-25 λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα ως γιατρός και πάνω από όλα ως άνθρωπος να μην κάνεις τέτοιους χαρακτηρισμούς μιας και έτσι τρομοκρατείς και καταρακώνεις την ψυχολογία των εγγύων που διαβάζουν τα τόπικσ ,η κοπέλα για να κάνει καισαρική κάποιος λόγος θα υπάρχει και από τα γραφώμενά της έχει είδη αγωνία μην της την επιβαρίνεις παραπάνω.

Νανανα κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου και η καισαρική μαζί με την ραφή διαρκει περίπου 20-25 λεπτα...

έχουμε μιλήσει σε άλλο θέμα για τους κινδύνους του φυσιολογικού τοκετού είχαμε αναλήσει τους φόβους της (πήγαινε για φυσιολογικό τότε δεν ήξερα ότι κάτι στράβωσε στην πορεία)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απ οσα θυμαμαι απο την δικη μου καισαρικη...Στις 01:00 ακριβως μου εκαναν την επισκληριδιο,στις 02:00 ακριβως βγηκε το μωρο και στις 03:00 με πηγαν στο δωματιο μου.Τιποτα δεν ειναι! Μακαρι βεβαια να μπορουσαμε ολες οι γυναικες να γενναμε φυσιολογικα!!! Με το καλο!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις αν ειναι τοσο λιγος ο χρονος πιστευω οντως να περασει γρηγορα εγω το μωρακι θελω να ακουσω και μετα ας με ραβουν και μια ωρα δε με νοιαζει:lol: δε ξερω γιατι αλλα και πριν να μεινω εγκυος το αγχος μου οταν σκεφτομουν την εγκυμοσυνη ηταν αν θα κλαψει αμεσως το μωρο...πιστευα οτι θα το ξεπερασω οταν μεινω εγκυος αλλα τιποτα. οποτε καταλαβαινετε μεχρι να ακουσω το κλαμα τι εχουν να περασουν οι γιατροι στην αιθουσα:roll::roll:

οσο για το γιατι θα κανω μαλλον καισαρικη απλα το μωρακι δεν παιρνει βαρος και προσπαθουμε να το κρατησουμε μεχρι 37η εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, βρε συ με τις αγωνίες και τις απορίες σου!!!!!!!! Με το που θα μπεις στο χειρουργείο ούτε που θα καταλάβεις για πότε θα βγει το μωράκι σου! Εμένα πέρυσι σε ένα τέταρτο τραβήξαν το παραβάν και μου είπαν: Ορίστε, δες το μωράκι σου! Και να σου η μπέμπα κρεμασμένη ανάποδα με τον ομφάλιο λώρο άκοπο και σκάει και το βραχνό κλαματάκι της και πλαντάζω εγώ στο κλάμα από τη συγκίνηση! Και μετά την τυλίξανε και την ακούμπησαν πάνω μου και έτρεμε το σαγονάκι της από το κλάμα... Ε, μετά ρ'αψιμο, πλαστική, μια ωρίτσα ανάνηψη και μετά στο δωμάτιο με τη μπεμπούλα... Όλα καλά θα πάνε βρε συ.... Τίποτα δεν είναι...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα ως γιατρός και πάνω από όλα ως άνθρωπος να μην κάνεις τέτοιους χαρακτηρισμούς μιας και έτσι τρομοκρατείς και καταρακώνεις την ψυχολογία των εγγύων που διαβάζουν τα τόπικσ ,η κοπέλα για να κάνει καισαρική κάποιος λόγος θα υπάρχει και από τα γραφώμενά της έχει είδη αγωνία μην της την επιβαρίνεις παραπάνω.

Νανανα κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου και η καισαρική μαζί με την ραφή διαρκει περίπου 20-25 λεπτα...

 

Θα συμψωνήσω με τη γιατρό... Η καισαρική δεν είναι πολύυυυυυυυυυυυυυυ επικίνδυνη, τρομακτική και επώδυνη! Πάω για την τρίτη και φρικάρω με αυτά που διαβάζω! Εχω ακούσει ιστορίες για φτ πολύ πιο τρομακτικές!!!!!!! Έλεος! Φτάνει πια με αυτήν την τρομοκρατία!

Link to comment
Share on other sites

Νανανα σου ευχομαι με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου! Η καισαρική μαζι με την επισκληριδιο και το ραψιμο διαρκει περιπου 45 λεπτα το μωρακι σου θα το δεις φυσικα πολυ γρηγορα. Σαν διαδικασια μην φοβασαι καθόλου ειναι απλη και δεν θα πονεσεις. Την πρωτη μερα σου αφηνουν συνηθως την επισκληριδιο και μετα αν χρειαζεται σου δινουν και καποια παυσιπονα. Γεννησα με καισαρική και ενω αρχικα ειχα την αγωνια που εχεις και εσυ τωρα θα το ξαναεκανα χωρις κανενα φοβο!

 

Σου ευχομαι ενα γερο μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

Νανανα σου ευχομαι με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου! Η καισαρική μαζι με την επισκληριδιο και το ραψιμο διαρκει περιπου 45 λεπτα το μωρακι σου θα το δεις φυσικα πολυ γρηγορα. Σαν διαδικασια μην φοβασαι καθόλου ειναι απλη και δεν θα πονεσεις. Την πρωτη μερα σου αφηνουν συνηθως την επισκληριδιο και μετα αν χρειαζεται σου δινουν και καποια παυσιπονα. Γεννησα με καισαρική και ενω αρχικα ειχα την αγωνια που εχεις και εσυ τωρα θα το ξαναεκανα χωρις κανενα φοβο!

 

Σου ευχομαι ενα γερο μωρακι!

 

Έίδες ξέχασα και το 10 λεπτο της αναισθησίας!!!Εγώ σκεφτόμουν από την αρχική τομή μέχρι την συρραφή!!Απαράδεκτο για γιατρό και γυναίκα αναισθησιολόγου!!!:mrgreen::-D:-D:lol:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω παρολο που ηθελα να γεννησω φυσιολογικα, τελικα λογο προβληματων εκανα καισαρικη.... καθε αλλο παρα επωδυνη και τρομακτικη ηταν.... σε δυο ωρες ειχαν τελειωσει τα παντα κι ημουν στο δωματιο... φυσικα δε παυει να ειναι ενα χειρουργειο αλλα προσωπικα δε καταλαβα τιποτα ουτε κατα τη διαρκεια ουτε μετα.... δε χρειαστηκα και καμια βοηθεια οταν πηγα σπιτι, τοσο καλα ενιωθα....

 

τωρα παω για το δευτερο.... οι καισαρικες θα χουν διαφορα σχεδον 17 μηνες... ο δοκτορ μου, μου εχει πει να μην ανησυχω για τιποτα... τον εμπιστευομαι κι αφηνομαι στα χερια του.....

 

σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!!

με ενα υγιεστατο μωρακι στην αγκαλια σου!!!!!!!!

 

το μονο που πρεπει να σε απασχολει ειναι να κρατησεις στην αγκαλια σου το μωρακι σου.... ο τροπος δεν εχει καμια σημασια... εσυ και το παιδι σου να ειστε καλα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, βρε συ με τις αγωνίες και τις απορίες σου!!!!!!!! Με το που θα μπεις στο χειρουργείο ούτε που θα καταλάβεις για πότε θα βγει το μωράκι σου! Εμένα πέρυσι σε ένα τέταρτο τραβήξαν το παραβάν και μου είπαν: Ορίστε, δες το μωράκι σου! Και να σου η μπέμπα κρεμασμένη ανάποδα με τον ομφάλιο λώρο άκοπο και σκάει και το βραχνό κλαματάκι της και πλαντάζω εγώ στο κλάμα από τη συγκίνηση! Και μετά την τυλίξανε και την ακούμπησαν πάνω μου και έτρεμε το σαγονάκι της από το κλάμα... Ε, μετά ρ'αψιμο, πλαστική, μια ωρίτσα ανάνηψη και μετά στο δωμάτιο με τη μπεμπούλα... Όλα καλά θα πάνε βρε συ.... Τίποτα δεν είναι...

ειδες αποριες που τις εχω?τι να κανω βρε κοριτσακι μου ολη τη μερα αυτα σκεφτομαι και οσο σκεφτεσαι σου γεννιουνται αποριες lol:lol: ελπιζω οταν γεννησω και σας γραψω την εμπειρια μου να γελαω με αυτα που ρωτουσα:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα καισαρικη με ολικη ναρκωση (λογω ινομυωματος). Εφυγα απο το σπιτι 8 παρα 20 , ημουν στο μαιευτηριο 8 παρα 15 (ειναι κοντα) μπηκα στο χειρουργιο 8 και 10. Ο μικρος βγηκε 8 και 20 και απο το χειρουργειο βγηκα 9 παρα 20. Τσακ μπαμ δεν καταλαβα τιποτα. Μονο που οταν περασε η επηρεια της ναρκωσης αρχισε το μαρτυριο του πονου της τομης.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω λογο καποιου παλιου χειρουργιου που εχω κανει (κωνοειδή εκτομή) ειναι απαγορευτικο λο φυσιολογικος τοκετος δεν λεω οτι δεν φοβαμαι γιατι και η καισαρικη χειρουργιο ειναι αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως οποτε εχω αρχισεινα ηρεμο πλεον... εγω επειδη δεν θελω να κανω επισκληριο θα κανω ολικη. το σταδιο της ανανηψης και σε αυτη την περιπτωση ειναι πολυ ωρα γιατι πιο πανω ειδα για την επισκληριδιο καπου 2 -3 ωρες.???

Link to comment
Share on other sites

και εγω λογο καποιου παλιου χειρουργιου που εχω κανει (κωνοειδή εκτομή) ειναι απαγορευτικο λο φυσιολογικος τοκετος δεν λεω οτι δεν φοβαμαι γιατι και η καισαρικη χειρουργιο ειναι αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως οποτε εχω αρχισεινα ηρεμο πλεον... εγω επειδη δεν θελω να κανω επισκληριο θα κανω ολικη. το σταδιο της ανανηψης και σε αυτη την περιπτωση ειναι πολυ ωρα γιατι πιο πανω ειδα για την επισκληριδιο καπου 2 -3 ωρες.???

Η κωνοειδής εκτομή δεν είναι σε καμία περίπτωση λόγος καισαρικής.

Εγώ είχα κάνει το 1997 (λόγω hpv) και ένα χρόνο μετά γέννησα φυσιολογικότατα το πρώτο μου μωράκι..

Καλό θα ήταν (αν βέβαια σε ενδιαφέρει να γεννήσεις φυσιολογικά) να πάρεις τη γνώμη και άλλου μαιευτήρα. Σε εμένα δεν τέθηκε ποτέ το θέμα καισαρικής λόγω κωνοειδούς εκτομής. Αναρωτιέμαι τι άλλο θα σκαρφιστούν οι γιατροί για να μας πείθουν για αναίτιες καισαρικές.

Φιλικά σου τα λεώ αυτά, αν εσύ παρ'όλα αυτά προτιμάς την καισαρική για δικούς σου λόγους αλλάζει το θέμα, απλά μην σε κάνει ο γιατρός να πιστεύεις ότι αυτό είναι επιβεβλημένο για ιατρικούς λόγους, γιατί είναι ψέμα...

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου εύχομαι!

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

εκανα καισαρικη πριν απο ενα μηνα.ηταν πολυ τρομαχτικη εμπειρια μεχρι να μπω στο χειρουργειο.ειχα τρελο αγχος.ειμουνα χαλια.με το που μπηκα και ηρθαν οι νοσοκομες και ο αναισθησιολογος κυλισαν ολα ρολοι.δεν ηταν τιποτα.εχει τοσο κοσμο μεσα την ωρα της καισαρικης σου μιλανε ακους τι λενε κουβεντιαζεις που δεν θα καταλαβεις πως περασε η ωρα.σε 10 λεπτα απο την ωρα που ξεκινησαν ειδα το μωρο.εκλεγε κι αυτο εκλαιγα κι εγω!!!!μου το εβαλαν επανω μου και ηταν βρωμικο το καιμενο και το φιλισα και ειμουν τοσο ευτυχισμενη. μετα απο μιση ωριτσα ειχαν τελειωσει ολα και πηγα στην αναληψη.εκατσα μια ωριτσα και μετα στο δωματιο.ηταν πολυ γλυκια εμπειρια.δεν εχω να θυμαμαι τιποτα αρνητικο εκτος οτι το πρωτο 24ωρο ειμουνα νυστικια!!!!!!!!και ειχα μια πεινα αστα να πανε:oops:.μη φοβασαι τιποτα.η μονη συμβουλη που θα σου δωσω ειναι κοιμησου στο μαιευτηριο οσο μπορεις.....ερχοντε δυσκολες μερες.....ασε τις νυχτες.με το καλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ ναι αυτο με την πεινα ηταν το χειροτερο... να κλαιει η μικρη μου που πεινουσε και να της λεω οτι κι εγω πειναω αλλα δεν κανω ετσι... και πραγματικα, αυτο ηταν το μονο μαρτυριο της καισαρικης. επισκληριδιο πρεπει μεχρι να την κανουν και να πιασει κανα μισαωρο, ισως πιο λιγο δε θυμαμαι, δεν εβλεπα και φοβομουν αφανταστα, ηταν το μονο που με τρομαζε.... και το οτι ημουν μονη χωρις καποιον δικο μου. μολις εμφανιστηκε ο γιατρος ηρεμησα, ηταν ο δικος μου ανθρωπος εκει μεσα. απο τη στιγμη που του ειπαν οτι ειμαστε ετοιμοι μεχρι τη στιγμη που ο αναισθησιολογος μου γυρισε το κεφαλι για να τη δω περασαν ακριβως 4,5 λεπτα (κοιτουσα το ρολοι συνχεια) απο την ωρα που την πηρα αγκαλια και τη χαζευα κλαιγοντας που την περιποιοντουσαν μεχρι που με πηραν απο το χειρουργειο δεν ηξερα ποση ωρα ηταν, δεν με ενδιεφερε πια... το μονο σημαντικο εκεινη τη στιγμη ηταν οτι ειχα δει το πιο ομορφο πλασματακι του κοσμου για μενα να ηρεμει στην αγκαλια μου και να κλαιει ξανα μολις την πηραν μακρια μου!!! μετα που με πηγαν στην ανανηψη ειδα οτι ειχε περασει ακομα κανα 40λεπτο(ραματα, καθαρισμα, κτλ) καμια ωριτσα εκει και μετα στο δωματιο να κλαιω στην αγκαλια του αντρα μου!!! καμια φρικη, κανενας τοσο εντονος πονος, καμια επιπλοκη, και το μεγαλυτερο θαυμα του κοσμου διπλα μου!!! αυτο ηταν για μενα η καισαρικη, κι αυτο θα ειναι και για σενα, ουτε χειρουργειο ουτε τιποτα, θα ειναι 5 προετοιμασιας για να ζησεις το θαυμα της μητροτητας, και ολα τα υπολοιπα δεν θα εχουν καμια σημασια!!! ευχομαι ολα να πανε καλα και να σφιξεις γρηγορα το μπουμπουκακι σου!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

σε καποιες περιπτωσεις κωνοειδους εκτομης σου δινουν το περιθωριο να επιλεξεις αν θες καισαρικη ή φ.τ αναλογα την επικυνδινοτητα για σενα η το παιδι, το εψαξα αρκετα ρωτησα και αλλο γυναικολογο και αυτος το ιδιο μου ειπε μπορεις να επιλεξεις αναλλογα την περιπτωση. στη δικη μου υπαρχη περιπτωση το παιδι να κολλησει καποιο μικροβιο στο στομα η στο εισωφαγο... οποτε δεν το ρισκαρω.

σε καποιες περιπτωσεις ο φυσιολογικος τοκετος δυστυχως ειναι απαγορευτικος δες και αυτο http://www.iatrotek.org/ioArt.asp?id=5911

Link to comment
Share on other sites

σε καποιες περιπτωσεις κωνοειδους εκτομης σου δινουν το περιθωριο να επιλεξεις αν θες καισαρικη ή φ.τ αναλογα την επικυνδινοτητα για σενα η το παιδι, το εψαξα αρκετα ρωτησα και αλλο γυναικολογο και αυτος το ιδιο μου ειπε μπορεις να επιλεξεις αναλλογα την περιπτωση. στη δικη μου υπαρχη περιπτωση το παιδι να κολλησει καποιο μικροβιο στο στομα η στο εισωφαγο... οποτε δεν το ρισκαρω.

σε καποιες περιπτωσεις ο φυσιολογικος τοκετος δυστυχως ειναι απαγορευτικος δες και αυτο http://www.iatrotek.org/ioArt.asp?id=5911

Ok το διάβασα το link αλλά πουθενά δεν λέει ότι απαγορεύεται ο κολπικός τοκετός, εσύ κάνεις την προσπάθειά σου και αν ο τράχηλος δεν αναταποκριθεί προχωράς τότε κανονικά με την καισαρική.

Επίσης για το θέμα της μόλυνσης του μωρού με hpv, οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές και όχι καταστροφικές για το μωρό (όπως πχ με τον έρπη) αλλά οκ το καταλαβαίνω να μην θέλεις να το ρισκάρεις αλλά και πάλι αυτό ακριβώς κάνει η κωνοειδής εκτομή, αφαιρεί τα κύτταρα που έχουν προσβληθεί με hpv και έτσι είσαι πια "καθαρή". Μάλιστα ένα τεστ-παπ πριν τη γέννα μπορεί να στο επιβεβαιώσει αυτό. Εγώ έχω αλλάξει δύο γυναικολόγους και κανείς δεν μου ανέφερε ποτέ την αναγκαιότητα της καισαρικής μετά από κωνοειδή σε καμία περίπτωση ούτε καν με έβαλαν να διαλέξω... Εγώ πάντως μία χαρά φυσιολογικά γέννησα, ούτε πρόωρα, και μία χαρά διαστολή έκανα και το μωράκι μου δεν κόλλησε κάτι...

Τι να σου πω, βέβαια, εσύ αποφασίζεις για το σώμα σου, απλά ήθελα να σε ενημερώσω για την μη ιατρική αναγκαιότητα της καισαρικής σε περίπτωση που δεν την επιθυμούσες, αν όμως το έχεις πάρει απόφαση, οκ, δεν τρέχει και τίποτα δεν είναι και τόσο τραγική η καισαρική, τοκετός είναι κι αυτός, απλά θα σου πρότεινα αν μπορείς να αποφύγεις την ολική αναισθησία (είναι ξεπερασμένη μέθοδος πια)...Δεν θέλω να σου κάνω την έξυπνη, προς θεού, απλά σου μιλώ γιατί το έχω ψάξει πολύ το θέμα...

Καλή συνέχεια κορίτσι μου και με το καλό το μπεμπάκι σου!

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Η κωνοειδής εκτομή δεν είναι σε καμία περίπτωση λόγος καισαρικής.

Εγώ είχα κάνει το 1997 (λόγω hpv) και ένα χρόνο μετά γέννησα φυσιολογικότατα το πρώτο μου μωράκι..

Καλό θα ήταν (αν βέβαια σε ενδιαφέρει να γεννήσεις φυσιολογικά) να πάρεις τη γνώμη και άλλου μαιευτήρα. Σε εμένα δεν τέθηκε ποτέ το θέμα καισαρικής λόγω κωνοειδούς εκτομής. Αναρωτιέμαι τι άλλο θα σκαρφιστούν οι γιατροί για να μας πείθουν για αναίτιες καισαρικές.

Φιλικά σου τα λεώ αυτά, αν εσύ παρ'όλα αυτά προτιμάς την καισαρική για δικούς σου λόγους αλλάζει το θέμα, απλά μην σε κάνει ο γιατρός να πιστεύεις ότι αυτό είναι επιβεβλημένο για ιατρικούς λόγους, γιατί είναι ψέμα...

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου εύχομαι!

 

Συμφωνώ απολύτως.Μόνο αν είναι ενεργός ο hpv ή αν έχεις οξυτενή κονδυλώματα ή έρπη. Έχω κι εγώ παρόμοιο ιστορικό και η μόνη πιθανότητα που είχαμε συζητήσει ήταν η περίδεση που τελικά δε χρειάστηκε ούτε αυτή. Τελικά σε καισαρική κατέληξα αλλά για τελείως άλλους λόγους.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...