Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χτίζεις σπίτι? τι να ΜΗΝ κάνεις!


noni

Recommended Posts

Σκέφτηκα να φτιάξω αυτό το θεματάκι για να βοηθήσουμε όσες έχουμε δικό μας σπίτι όλους τους φίλους που χτίζουν να μην κάνουν "λάθη" που έχουμε εντοπίσει στα δικά μας!! Αφού την πατήσαμε εμείς, να μην την πατήσουν κι άλλοι και να γίνει το σπιτάκι τους το σπίτι των ονείρων τους!! Λοιπόν το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο πάγκος της κουζίνας μου. Έβαλα σκούρο καφε προς μαύρο και κάθε μέρα τον καθαρίζω ακόμη και σε γωνιές που έχω πράγματα, καφετιέρες κτλ γιατί φαίνεται η σκόνη μόλις φωτίζεται! Πήγα στο σπίτι φίλης και μείναμε κάμποσες μέρες έχει έναν μπεζ πάγκο που δε φαίνεται τιποτα! Επίσης έβαλα μπεζ πλακάκι και όλη τη μέρα σκουπίζω!! τα έχω παίξει λέμε δε φαινόμαστε ποτέ καθαροί! Αυτά μου έρχονται στο μυαλό τώρα, θα επανέλθω με περισσότερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 274
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ ωραίο θέμα noni..

1) όσο το δυνατόν περισσότερους αποθηκευτικούς χώρους & ντουλάπες

2) φωτιστικά που καθαρίζουν σχετικά εύκολα ( όσο πιο πολύπλοκα τόσο πιο δύσκολα )

3) μελέτη έτσι ώστε να μπει κάπου παπουτσοθήκη σχετικά κοντά στην είσοδο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ακομα να αποφυγετε να βαλετε πλακακι κοκκινο στο μπαλκονι που μοιαζει σαν κεραμιδι. Δεν φαινεται ποτε καθαρο... (κλαψ κλαψ τετοιο εχω και δεν εχω χωνεψει καθολου ολο το καθαριζω και ολο βρωμικο ειναι)

Link to comment
Share on other sites

και επίσης για το πλακάκι του μπαλκονιού, όχι αυτά που είναι σαν πέτρωμα από πανω. Μπορεί να μη γλιστάνε αμα βρέχονται αλλά για να τα καθαρίζεις πρέπει να τρίβεις με σκληρή βούρτσα και δύναμη... και τα μπαλκόνια λερώνονται εύκολα, δεν τα καθαρίζεις μια φορά το μήνα πχ και τέλος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ.......................

Ονειρο ζωης....

Ενα δωμάτιο ντουλάπα!! (Οχι δεν ειμαι κοκέτα, δεν εχω τα απειρα ρουχα, αλλα δεν μου αρέσουν οι ντουλάπες δυομιση μετρων στα δωμάτια....)

 

Link to comment
Share on other sites

και επίσης για το πλακάκι του μπαλκονιού, όχι αυτά που είναι σαν πέτρωμα από πανω. Μπορεί να μη γλιστάνε αμα βρέχονται αλλά για να τα καθαρίζεις πρέπει να τρίβεις με σκληρή βούρτσα και δύναμη... και τα μπαλκόνια λερώνονται εύκολα, δεν τα καθαρίζεις μια φορά το μήνα πχ και τέλος...

 

Οχι καλε....βάζεις το πιεστικο αν εχεις (εμεις εχουμε ...το πηραμε για να καθαριζουμε τα αμαξια μας και το εξοχικο των γονιων μου) και βαζεις λιγο απορυπαντικο στα πλακάκια και λαμποκοπάνε! Τετοια εχουμε στο εξοχικο μας

 

Link to comment
Share on other sites

αχ.......................

Ονειρο ζωης....

Ενα δωμάτιο ντουλάπα!! (Οχι δεν ειμαι κοκέτα, δεν εχω τα απειρα ρουχα, αλλα δεν μου αρέσουν οι ντουλάπες δυομιση μετρων στα δωμάτια....)

 

αχ βεστιάριο........τι ειπες τωρα? ? ? ?

 

κ μενα ονειρο ζωης με βλέπω να μενει...........

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

καλαμαράκι μπορεί αλλά πιο καλά δεν είναι όπως σφουγγαρίζεις όλο το σπιτάκι να περνάς και τη σφουγγαρίστρα έξω από το να πρέπει να κάνεις ολόκληρη επιχείρηση ανέβασε κατέβασε πιεστικά, κράτα τα παιδιά μέσα γιατί άμα δουν πιεστικό ξεσηκώνονται και θέλουν παιχνίδια κτλ.. από άποψη βολέματος λεω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νονη μου σορυ....δεν ημουν λεπτομερης πριν!

Εγω δεν καθαριζω αμάξια..... χαχαχα ο συζηγος το κανει! Σιγα μην ανεβοκατεβαινω να το κανω ολο αυτο. Αυτη ήταν και η συμφωνια μας οταν το πηρε. Αλλα σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο! Εγω την αφηνω τωρα και παιζει με τον μπαμπά της που ειναι καλοκαιρι, το χειμωνα εννοειτε σφουγγαριστρα!

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης μην κανετε μεγαλα παραθυρα. δηλαδη εμεις εχουμε στην κουζινα ενα τεραστιο παραθυρο για θεα και καλα οσο ειναι ενα τοιχος. Πρεπει να καθαριζεται συνεχεια (και δεν ειναι βολικο) εχουμε βαλει 3 τεραστιες ρομαν που δεν ειναι και αυτες βολικες στο να βγαινουν συνεχεια και να πλενονται. ασε που εχασα ετσι χωρο και για αλλα ντουλαπια. Και γενικα οπου μπορειτε εκμεταλευτειτε διαφορα μερη για αποθηκευτικους χωρους. Εχουμε καει απο αυτο το θεμα.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νονη μου σορυ....δεν ημουν λεπτομερης πριν!

Εγω δεν καθαριζω αμάξια..... χαχαχα ο συζηγος το κανει! Σιγα μην ανεβοκατεβαινω να το κανω ολο αυτο. Αυτη ήταν και η συμφωνια μας οταν το πηρε. Αλλα σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο! Εγω την αφηνω τωρα και παιζει με τον μπαμπά της που ειναι καλοκαιρι, το χειμωνα εννοειτε σφουγγαριστρα!

 

έλα όμως που με τα συγκεκριμένα πλακάκια δεν εννοείται η σφουγγαρίστρα!! χειμώνα καλοκαίρι θέλουν λάστιχο για να πλυθούν. πίκρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω καεί από τόσα πράγματα που θα γράφω μία ώρα

 

-Μην βάλετε άσπρα πλακάκια στο μπάνιο (κάποιοι το κάνουν)..εμενα 10 χρόνια σε σπίτι με άσπρα πλακάκια σε μπάνιο και κουζίνα και ημουν με μια σφουγγαρίστρα όλη μέρα!!

-Επίσης μην βάλετε πλακάκια στο σπίτι, έστω και λίγο σαγρέ..το πλακάκι πρέπει να είναι απόλυτα λείο γιατι αλλιως πιάνει βρωμιά η οποία δεν βγαίνει!

-Μην επιλέξεις (αν μπορείς πλευρά της πολυκατοικίας που είναι βορεινή (έχεις πρόβλημα υγρασίας και κρύου)

-Πρόσεξε το μπαλκόνι σου να είναι σκεπασμένο από πάνω, γιατί αν δεν είναι έχεις πρόβλημα το χειμώνα με το άπλωμα των ρούχων-ακόμη και αν έχεις τέντα-.

-Βάλε οπωσδήποτε ένα ντουλάπι στο μπάνιο, έστω και μικρό

-Μην βάλεις ηλεκτρικά παντζούρια -όταν τα είδα το θεώρησα πολυτέλεια- όταν έγινε η πρώτη διακοπη ρευματος κατάλαβα ότι είναι *^%#^$ (Αν τα έχεις ανοιχτά, δεν μπορείς να τα κλείσεις να φύγεις, αν τα έχεις κλειστά και θες να ανοίξεις, δεν μπορείς!!)

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα άσπρα πλακάκια σου είναι σαν τα μπεζ τα δικά μου!! και όταν τα διαλέγαμε είμουν ανάμεσα στο μπεζ και στο καφέ (ένα πολύ ωραίο μόκα)... τελικά βάλαμε μπεζ για να φαίνεται το σπίτι πιο μεγάλο (είπε ο σύζυξ..) μήπως τώρα πρέπει να σκουπίζει εκείνος 3 την ώρα?

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ βαλετε πλακακι σκουρο και σαγρε!!!!! sos super sos!!!!! απελπισια στο σφουγκαρισμα και σφουγκαρισμα συνεχεια. εχω στον πανω οροφο που ειναι τα υπνοδωματια ενα πλακακι που μοιαζει με ξυλινο και ειναι σκουρο καφε και αδρο στην αφη και εχω χιλιες φορες να σφουγκαρισω 10 φορες τον κατω οροφο που εχω ισιο πλακακι παρα 1 φορα τον πανω.......

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ακομα να αποφυγετε να βαλετε πλακακι κοκκινο στο μπαλκονι που μοιαζει σαν κεραμιδι. Δεν φαινεται ποτε καθαρο... (κλαψ κλαψ τετοιο εχω και δεν εχω χωνεψει καθολου ολο το καθαριζω και ολο βρωμικο ειναι)

Να συμπληρώσω για τις εξωτερικές σκάλες, μη βάλετε μάρμαρα ή άλλο υλικό που γλιστράει εξίσου. Έβαλα ένα υλικό, γρανίτης μπράτσα λέγεται, και είναι τελείως αντιολισθητικό και όχι πολύ ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Επισης μην κανετε μεγαλα παραθυρα. δηλαδη εμεις εχουμε στην κουζινα ενα τεραστιο παραθυρο για θεα και καλα οσο ειναι ενα τοιχος. Πρεπει να καθαριζεται συνεχεια (και δεν ειναι βολικο) εχουμε βαλει 3 τεραστιες ρομαν που δεν ειναι και αυτες βολικες στο να βγαινουν συνεχεια και να πλενονται. ασε που εχασα ετσι χωρο και για αλλα ντουλαπια. Και γενικα οπου μπορειτε εκμεταλευτειτε διαφορα μερη για αποθηκευτικους χωρους. Εχουμε καει απο αυτο το θεμα.

Συμφωνώ μαζί σου. Ωραία είναι τα πολλά παράθυρα, αφού το σπίτι είναι πολύ φωτεινό, αλλά τελικά δεν τα ανοίγεις πάντα όλα. Και πιάνουν όλους τους τοίχους και δεν έχεις μετά χώρο να βάλεις μια βιβλιοθήκη...

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Κατ αρχήν χτίσε μονοκατοικία!

Πολλά αλλά χρήσιμα ντουλάπια στην κουζίνα, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένα ντουλάπι όρθιο και αν είναι δυνατόν με βάθος και ράφια που να μπορείς να αλλάξεις θέση μέσα σ αυτό, μεγάλες ντουλάπες (ναι, βάλτε με και εμένα στη λίστα του "θέλω ένα δωμάτιο-ντουλάπα") και μάλιστα η μια να χωράει μακριά ρούχα (παλτά, καπαρντίνες, επίσημα maxi φορέματα κ.λπ)

Οπωσδήποτε μια μεγάλη παπουτσοθήκη (γιατί ποτέ δεν τα πετάμε, αλλά τα αυξάνουμε).

Γενικά μην αφήνετε χώρο χαμένο.

Για το τέλος άφησα την αποθήκη. Έστω μια μικρή. Για μένα όνειρο ζωής είναι βασικά ένα δωματιάκι -αποθήκη με το πλυντήριο ρούχων και το στεγνωτήριο, την απλώστρα, τη σιδερώστρα, την ηλεκτρική σκούπα και τόσα άλλα που χρησιμοποιούμε καθημερινά και τα χουμε μες τα πόδια μας.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα σας πω και κάτι άλλο ωραίο που είδα στο σπίτι φίλης... στην κουζίνα δίπλα από τον πάγκο της είχε μια πόρτα συρόμενη, πολύ όμορφη... την άνοιξε και μου αποκάλυψε... έναν μικρό σχετικά χώρο, φανταστείτε 2 ντουλαπάκια από κάτω και ένα νεροχύτη με ένα πετρογκάζ σε ένα ωραίο επιπλάκι... όλο το τηγάνισμα το έκανε εκεί και η κουζίνα της ήταν απλά άψογη!! βέβαια πρέπει να έχεις χώρο αλλά... τα τρελά μας όνειρα δε λέμε? πάντως η συγκεκριμένη πατέντα δε θέλει και τον πολύ χώρο... σα να κλείνεις ένα μέρος από το μπαλκόνι της κουζίνας.. εκείνη το είχε με τοίχο κανονικά και παραθυράκι! τέλειο ήτανε!

Link to comment
Share on other sites

-Μην βάλεις ηλεκτρικά παντζούρια -όταν τα είδα το θεώρησα πολυτέλεια- όταν έγινε η πρώτη διακοπη ρευματος κατάλαβα ότι είναι *^%#^$ (Αν τα έχεις ανοιχτά, δεν μπορείς να τα κλείσεις να φύγεις, αν τα έχεις κλειστά και θες να ανοίξεις, δεν μπορείς!!)

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις στη μία πόρτα αφήνεις και εναλλακτικό τρόπο για να ανοίγει και με τον κλασσικό (επάνω είναι μία τύπου μανιβέλα υποδοχή μικρή) που όταν χρειαστεί βάζεις ένα "μπαστούνι" που το έχεις αποθηκευμένο κάπου και ανοίγεις πανεύκολα (απλά πρέπει να έχεις προνοήσει....;):lol::cool:) Αν θες φυσικά το κάνεις σε όλα, δε φαίνεται άσχημο

Το σπαστικό είναι με τα μωρά επισκέπτες που δεν το έχουν ξαναδεί και τα ανεβοκατεβάζουν σαν παιχνίδι και κομπλάρεις να μιλήσεις..........:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλετε πλακάκι δαπέδου ιδιαίτερα στην κουζίνα μπεζ και σαγρέ (θα βαρεθήτε να σκουπίζετε να σφουγγαρίζετε και πάλι βρομιάρουλικο θα γίνετε σε χρόνο dt....Είμαι καμμένη!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ......ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΧΤΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΕΣ.

ΕΜΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟΘΗΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΝΤΟΥΛΑΠΑ - ΠΛΕΙΣΤΑΡΙΟ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ.

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ. ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΩ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΙΣΩΣ ΑΤΕΛΕΙΕΣ. ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΖΟΝΕΤΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΛΟΓΩ ΝΟΜΟΥ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ.

 

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ!!!!!!!!!

PQ4ip3.png

 

KpVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Κατ αρχήν χτίσε μονοκατοικία!

 

Για το τέλος άφησα την αποθήκη. Έστω μια μικρή. Για μένα όνειρο ζωής είναι βασικά ένα δωματιάκι -αποθήκη με το πλυντήριο ρούχων και το στεγνωτήριο, την απλώστρα, τη σιδερώστρα, την ηλεκτρική σκούπα και τόσα άλλα που χρησιμοποιούμε καθημερινά και τα χουμε μες τα πόδια μας.

 

Α μπραβο αυτο μου ξεφυγε. Οπωσδηποτε αποθηκη. Αν και εχουμε κατω στην πεθερα μου ενα δωματιακι χρειαζομαστε ενα και πανω γιατι δεν γινεται να ανεβωκατεβαινεις καθε τρεις και λιγο να κουβαλας πραγματα. Μεσα εκει θα μπορουσα να εχω ηλ. σκουπα, σιδερωστρα-σιδερο, σκουπες κτλ. Εναλλακτικα εχουμε βαλει μια μεγαλη πλαστικη ντουλαπα στο πισω μπαλκονι που εχει λεκανες απορρυπαντικα, φαρασια, σφουγγαριστρες κτλ. ενω τη σιδερωστρα και την ηλ. σκουπα τις χωνω σε ενα φυλλο σε ντουλαπα μεσα στο σπιτι και ετσι εχω χασει χωρο για ρουχα.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...