Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και ύπνος


Recommended Posts

Καλημέρα και συγγνώμη αν υπάρχει κάπου αλλού παρόμοιο θέμα.

Έχω ένα μωράκι 5 μηνών που το θηλάζω αποκλειστικά. Στην τελευταία επίσκεψή μας στην παιδίατρο, όταν έκλεινε τον τέταρτο, εκείνη μας συνέστησε να μην την αφήνω να κοιμάται με θηλασμό γιατί θα το συσχετίσει με τον ύπνο και δεν θα ξέρει πότε θα τρώει και πότε θα κοιμάται και μπορεί να αρχίσει να μας ξυπνάει το βράδυ για φαί και αγκαλιά. Μέχρι τότε το μωρό κοιμόταν από τις 22:00 μέχρι τις 7 το πρωί συνεχόμενα (στην κούνια της στο ίδιο δωμάτιο με μας) ή με ένα ξύπνημα δεκάλεπτο για θηλασμό. Το πρωί όμως και το μεσημέρι δεν κοιμόταν με κανέναν άλλο τρόπο παρά μόνο αν ξάπλωνα δίπλα της και τη θήλαζα και παρέμενα ξαπλωμένη δίπλα της γιατί με το που φεύγω ξυπνάει και κλαίει. Αυτό το έκανε από νεογέννητο ακόμα κι εφόσον ξεπέρασα το πρόβλημα με τις πληγωμένες θηλές την άφηνα να το κάνει γιατί ξεκουραζόμασταν και οι δύο. Με κούνημα μόνο δηλαδή κοιμάται πολύ πολύ δύσκολα και μόνο για κανά μισάωρο, ενώ με το θηλασμό κάνει τουλάχιστον ένα δίωρο.

Επειδή λοιπόν το σύστημα βόλευε, αρχικά δεν ακολούθησα την προτροπη της παιδιάτρου, αλλά ξαφνικά η μικρή άρχισε να πυκνώνει τα ξυπνήματα το βράδυ σε 2 ή 3. Προσπάθησα τότε να εφαρμώσω το σύστημα που την αφήνεις στην κούνια και τη σηκώνεις μόλις κλάψει αλλα εκνευριζόταν τρομερά και τσίριζε προς το βράδυ ενω γενικά είναι ήσυχο μωρό. Το έκοψα μετά από 2 μέρες και ξαναγύρισα στα παλιά, αλλά εξακολουθεί να ξυπνά μερικές φορές ανα δίωρο και δεν καταλαβαίνω τι φταίει. Ξαφνικά δεν την καλύπτει το γάλα και όταν μπει στις στερεες θα επιστρέψει στο πρόγραμμά της ή επαληθεύεται η πρόβλεψη της παιδιάτρου; Και ακόμη δεν με πειράζει τόσο το ξύπνημα γιατί δεν δουλεύω αλλά όταν επιστρέψω στη δουλειά δεν θα μπορώ να οδηγώ μια ώρα μέχρι τη διπλανή πόλη, όπου δουλεύω, άυπνη. Και ανησυχώ και για το τι θα γίνει όταν σταματήσουμε το θηλασμό ή τι θα την κάνουν οι παππούδες της για ύπνο όταν θα λείπω.

Να σημειώσω ότι δεν έχει πάρει ποτέ πιπίλα (όχι ότι την πιέσαμε) και ότι το βράδυ σηκώνομαι και τη θηλάζω στο σαλόνι (και συνήθως πίνει καλά, δεν πολυπαίζει). Το να την βάζω να κοιμάται μαζί μου το βράδυ δεν παίζει, όχι γιατί φοβάμαι μην την πλακώσω, όσο γιατί έχω δύσκολο ύπνο και δεν μπορώ να κοιμηθώ όταν θηλάζει. Μία σύμβουλο θηλασμού που ρώτησα μου είπε ότι δεν είναι περίεργο να ξυπνάει το παιδί στην ηλικία της και ήταν αντίθετη με το πρόγραμμα ύπνου. Εγώ απλά δεν ξέρω τι να κάνω γιατί με το μπρος πίσω θα το τρελάνω το παιδί. Είμαι η μόνη που νομίζουν ότι οι θεωρίες θηλασμού είναι αντίθετες με τις θεωρίες περί ύπνου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα.Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου και κατά δεύτερον είσαι πολύ τυχερή που σου κοιμόταν σερί τόσες ώρες. Δεν το ακούς συχνά αυτό.

Δεν πιστεύω ότι το παιδί ξυπνάει τη νύχτα επειδή επαληθεύεται η θεωρία της παιδιάτρου. Γενικά τα μωρά μπορεί για διάφορους λόγους να αλλάξουν την ρουτίνα τους. Ίσως περνάει άλμα ανάπτυξης και γι αυτό θηλάζει συχνότερα. Ίσως έχει κάποια ενόχληση. Όταν αρχίσουν να την ενοχλούν τα δόντια για παράδειγμα να περιμένεις νυχτερινά ξυπνήματα και ξενύχτια για κάμποσο καιρό. Και γενικά το "πρόγραμμα" της μια θα φτιάχνει και μια θα χαλάει. Μέχρι 5-6 χρονών μια θα κοιμάται σερί μια θα ξυπνάει για νερό, κατούρημα, αγκαλιά...

Όσο για το πως την κοιμίζεις είναι δικό σου θέμα καθαρά υποκειμενικό,ότι βολεύει την οικογένεια. Εγώ κοιμίζω τη μικρή μου όπως κι εσύ με στήθος μέρα νύχτα.Δεν παίρνει και πιπίλα οπότε αφού αυτό μας βολεύει..Σε 15-20 λεπτά το πολύ έχει αποκοιμηθεί.Γνωστή μου είπε να το σταματήσω αυτό γιατί το μωρό θα μάθει έτσι και μετά δεν θα κοιμάται με κανέναν άλλο παρά μόνο μαζί μου και θα κακομάθει. Σε πληροφορώ ότι το δικό της μέχρι και 19 μηνών κοιμάται με πιπίλα κούνημα και νανούρισμα. Έτσι αυτό δεν κακόμαθε; Άσε που τα μωρά είναι προσαρμόσιμα. Η δικιά μου όποτε δεν μπορούσα να την κοιμίσω εγώ μια χαρά την κοίμισαν οι γιαγιάδες της με νανούρισμα και λίκνισμα.Δεν ήταν χαζή να περιμένει στήθος. Από εκεί και πέρα προσπαθώ σιγά σιγά να την κάνω να το αποσυνδέσει από τον ύπνο.Την βάζω στο στήθος και μόλις γλαρώσει λίγο της το παίρνω.Αν το ξαναζητήσει της το δίνω πάλι και μετά από λίγο της το παίρνω ξανά κι όλο αυτό μέχρι να βαρεθεί και να μην το ξαναζητήσει. Έχει τύχει να το αφήσει μόνη της και να γυρίσει από την άλλη για να αποκοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειμαι τυχερη, Zerberini, που η μικρη κοιμοταν τοσο γι' αυτο και το θεωρησα υπερβολικο να μας πει οτι εχουμε προβλημα με τον υπνο. Αν μαλιστα συμπληρωσω οτι παλια κοιμόταν στο καπακι και 7-9 κινδυνευω να φαω και ξύλο που παραπονιεμαι τωρα :lol: . Εγω απλα αγχωθηκα μηπως για να βολευτω εγω το μεσημερι κανω κακο στο προγραμμα του βραδιου και μηπως εδραιωνονται κακες συνηθειες.

Οτι δεν θελω να καταληξω να την κοιμιζω στην πλατη μεχρι τα 2 οπως γνωστοί μου εννοείται. Άλλωστε σκεφτομαι οτι οσο το παιδι θα μεγαλωνει τοσο περισσοτερο δραστηριο και ξυπνιο θα μενει. Κι εδω που τα λεμε εγω ειμαι ενηλικη και παλι μερικες φορες δυσκολευομαι να κοιμηθω. Ελπιζω να παρει απο τον πατερα της. :rolleyes:

Αυτο με το μουλωχτο βγαλσιμο το κανω κι εγω, αλλα δεν πετυχαινει πάντα το πρωι. Το βραδυ ομως ειναι πιο ευκολο. Ευχαριστω πολυ παντως για την άμεση απαντηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ συχνα ακομα και σε μωρακια με στρωμενο υπνο, ο υπνος χαλαει μετα τον 4ο μηνα γιατι αρχιζουν οι ενοχλησεις των δοντιων κι ανεξαρτητα απο το αν θηλαζουν ή οχι αρχιζουν να ξυπνουν 2-3 φορες λογω πονου. Νομιζω ο θηλασμος ειναι ενας ευκολος τροπος να τα ξανακοιμησεις.

Κι εγω ετσι εκανα με την κορη μου στην ηλικια σας. Την κοιμηζα με στηθος την ημερα και ξαπλωνα μαζι της αλλιως ξυπνουσε, το βραδυ την κοιμηζα στον ωμο χωρις στηθος.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειμαι τυχερη, Zerberini, που η μικρη κοιμοταν τοσο γι' αυτο και το θεωρησα υπερβολικο να μας πει οτι εχουμε προβλημα με τον υπνο. Αν μαλιστα συμπληρωσω οτι παλια κοιμόταν στο καπακι και 7-9 κινδυνευω να φαω και ξύλο που παραπονιεμαι τωρα :lol: . Εγω απλα αγχωθηκα μηπως για να βολευτω εγω το μεσημερι κανω κακο στο προγραμμα του βραδιου και μηπως εδραιωνονται κακες συνηθειες.

Οτι δεν θελω να καταληξω να την κοιμιζω στην πλατη μεχρι τα 2 οπως γνωστοί μου εννοείται. Άλλωστε σκεφτομαι οτι οσο το παιδι θα μεγαλωνει τοσο περισσοτερο δραστηριο και ξυπνιο θα μενει. Κι εδω που τα λεμε εγω ειμαι ενηλικη και παλι μερικες φορες δυσκολευομαι να κοιμηθω. Ελπιζω να παρει απο τον πατερα της. :rolleyes:

Αυτο με το μουλωχτο βγαλσιμο το κανω κι εγω, αλλα δεν πετυχαινει πάντα το πρωι. Το βραδυ ομως ειναι πιο ευκολο. Ευχαριστω πολυ παντως για την άμεση απαντηση. :)

 

Νομίζω ότι οι παιδίατροι σε τέτοια θέματα απαντούν εμπειρικά και υποκειμενικά και όχι βάση κάποιας τεκμηριωμένης θεωρίας. Επίσης νομίζω ότι ακριβώς επειδή τα παιδιά είναι προσαρμόσιμα ακόμα κι αν αποκτήσουν μια κακιά συνήθεια μπορούμε να τους την σταματήσουμε. Απλά πολλές φορές οι γονείς επαναπαύονται ότι η κακιά συνήθεια είναι το σίγουρο μονοπάτι και δεν ξεσηκώνονται εύκολα για να το αλλάξουν αυτό. Από την άλλη παίζει ρόλο και η ηλικία του παιδιού.Για παράδειγμα δεν γίνεται μωρό 4 μηνών να έχει τον ύπνο των μεγάλων. Τα ξυπνήματα αυτά είναι φυσιολογικά, το προφυλάσσουν από το ΣΑΘΒ. Τέλος για μένα ακολούθησε το ένστικτό σου γιατί η κάθε μαμά ξέρει το παιδί της καλύτερα από τους υπόλοιπους.:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...