Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προς κα Αγλαία:Πρόβλημα στον θηλασμό: δεν πιάνει θηλή, δυσκολία στον θηλασμό;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Στέλνω τα παρακάτω στοιχεία μιας και δυσκολεύομαι να ταίσω το αγγελούδι μου από το στήθος. Θα ήταν ιδιαίτερα ελπιδοφόρο να έχω τις συμβουλές της κας Αγλαίας διότι με βοήθησε ιδιαίτερα και στην προηγούμενη γέννα μου! Μακάρι να μπορέσω να πετύχω αυτό που απο ζητάω τόσο πολύ, δηλαδή να θηλάζει το παιδί μου σωστά από το στήθος μου , χρησιμοποιώντας τις συμβουλές σας!

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 36

Β. Το φύλο του βρέφους Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) Καισαρική

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκλειρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Έχει ακόμα ίκτερο ο οποίος υποχωρεί. Μέγιστη τιμή 11,1

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Νοσηλεύτηκε 15 ημέρες στην ΜΕΝ λόγω μικρού βάρους σε συνδυασμό με σχιστία μαλακής υπερώας, πολύ μικρού ανοίγματος η οποία θα αποκατασταθεί.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες βάρος εξόδου 2,160, 15 ημερών 2,290, πριν μία εβδομάδα 23 ημερών 2,640.

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 8 το λιγότερο

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ποτέ εξολοκλήρου δίνω με μπιμπερό το γάλα που έχω αντλήσει με θήλαστρο

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Όχι

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Medela swing

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 5 αντλήσεις

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι μέρα και νύχτα ανάλογα με τα γεύματα του μικρού

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 30 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6 με 8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 5 με 6

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... Το μωρό πιάνει με δική μου επιμονή και ζούλιγμα το στήθος και μετά από 5-6 θηλαστικές κινήσεις αφήνει το στήθος, το παιδί πίνει 90 ml σε κάθε γεύμα από δικό μου γάλα. Από το μπιμπερό πίνει χωρίς δυσκολία .

 

Θα ήθελα να απο δεσμευτώ από τα μπιμπερό μιας και έχω τουλάχιστον μέχρι σήμερα αρκετό γάλα. Παρακαλώ πολυ για την πολύτιμη βοήθειά σας διότι έχω αγχωθει πάρα πολύ που δεν βρίσκω τρόπο να διαχειριστώ το πρόβλημά μου. Μήπως θα έπρεπε να προγραμματίζω επίσκεψη από κάποιο σύμβουλο θηλασμού;

 

Ευχαριστώ θερμά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...