Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ!!!


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Χρειαζομαι αμεσα βοηθεια και θεωρω την συμβουλη σας και την εμπειρια σας πολυτιμη.Εχω ενα κοριτσακι που αυριο γινεται 40 ημερων.Απο την πρωτη στιγμη ηθελα πολυ να την θηλασω και για τις πρωτες 20 ημερες τα πηγαιναμε πολυ καλα.Μετα αρχισε την ωρα που ετρωγε απο το στηθος να τραβιεται και να κλαιει ασταματητα.Εκει ηταν που δεχτηκα λαθος συμβουλες απο το περιβαλλον μου οτι το παιδι κλαιει απειδη δεν εχω γαλα και πειναει και να του δωσω συμπληρωμα.Πηρα θηλαστρο (mini electric medela) και αρχισα να βγαζω το γαλα μου για να δω αν ειχα γαλα και να της το δινω με μπιμπερο(ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!)Αυτο το εκανα για τις τελευταιες περιπου 3 εβδομαδες.Κοντεψα να πεσω λιποθυμη...Βγαλε το γαλα ,αποστειρωσε το θηλαστρο,αποστειρωσε μπιμπερο,και στο τελος η μικρη παλι να μην πινει και να το πεταω...Μου λεει η παιδιατρος προληπτικα κοψε ολα τα γαλακτοκομικα και δωσε και συμπληρωμα για να δουμε τι συμβαινει.Με στελνει στο μητερα να κανουμε και εξετασεις για να αποκλεισουμε την ουρολοιμωξη και μας εδωσε και infacolic γιατι μαλλον ποναγε απο κολικους.ΤΙΠΟΤΑ!Κοντεψα να τρελαθω,το παιδι να μην τρωει με τιποτα ουτε δικο μου γαλα ουτε ξενο(FREZYLAC OK).Ξαφνικα το προηγουμενο Σαββατοκυριακο ξυπναω και βλεπω το παιδι να ειναι πρησμενο το προσωπακι του και ειχε ενα περιεργο υγρο στο μαγουλακι του σαν πυον.Παμε στο παιδων και μας λενε ωτιτιδα...Οτι ειχε υγρο στο αφτακι του και ποναγε και γιάυτο δεν ετρωγε...Παιρνει amoxil και σταγονες στο αυτι...Παλι τζιφος!Καμια βελτιωση ,το παιδι παλι δεν ετρωγε...Αφου απορω για το πως επαιρνε βαρος.Φωναζω την παιδιατρο στο σπιτι,την ειδε την ωρα που ετρωγε και εκλαιγε και μου λεει το παιδι εχει οισοφαγιτιδα και ποναει γιάυτο δεν τρωει...Παρε και maalox και epadoren...Και καπου εκει εγω τρελαινομαι...Εχω φορτωσει το παιδι μου με ενα σωρο φαρμακα ακομα δεν γεννηθηκε και εντελει ειχα παλι στα χερια μου ενα παιδι που πεινουσε και γλειφοταν και οταν της εβαζα μπιμπερο στο στομα εκανε σαν να την εσφαζα.Ωσπου προχτες αρχισε το παιδι να φουντωνει.Ειχε κοκκινισει και ειχε γεμισει σπιθουρακια στο προσωπο,τα χερια,την πλατη και το στηθος.Αλλεργια λεει η παιδιατρος στο αγελαδινο γαλα...Μας εστειλε να κανουμε και υπερηχο στομαχου οισοφαγου για να τσεκαρουμε την οισοφαγιτιδα.Η διαγνωση ηταν παλλινδρομηση μετριου βαθμου που εχει δημιουργησει οισοφαγιτιδα αλλα συνυπαρχει με αλλεργια στο γαλα.Μας εδωσαν ενα υποαλλεργικο γαλα(FRISOLAC AC) και να συνεχισουμε το epadoren.Το βραδυ που γυρισαμε απο το νοσοκομειο και προσπαθουσα να της δωσω το καινουριο γαλα το οποιο δεν επινε με τιποτα με πιασανε τα κλαματα και οι τυψεις...Αν ειχα επιμεινει να θηλασω αποκλειστικα το κοριτσακι μου δεν θα τα ειχε περασει ολα αυτα...Αλλα τωρα το παιχνιδι ηταν χαμενο...Ειχα το θηλαστρο εδω και τρεις εβδομαδες και η παραγωγη μου ειχε μειωθει...Σε μια στιγμη απελπισιας εβαλα την μικρη στο στηθος μου...Και το παιδι το επιασε απροβληματιστα και το ακουγα να καταπινει γαλατακι μεχρι που κοιμηθηκε.Απο εκεινη την ωρα δεν της εχω ξαναδωσει καθολου ξενο γαλα...Καθε φορα που κλαψουριζει απο πεινα την βαζω στο στηθος μου και τρωει!!!Κι εδω ειναι που χρειαζομαι την βοηθεια σας...Αφου η παραγωγη μου ειχε μειωθει καπως με το θηλαστρο το παιδι θα καταφερει να την αυξησει και να χορτασει?Εδω και δυο μερες που την θηλαζω δεν κλαει.Υπαρχει περιπτωση να πειναει και να μην κλαιει?Επισης θελω να σας ρωτησω αν τελικα πρεπει να την θηλαζω καθε φορα και στους δυο μαστους ή ενα γευμα απο την μια και ενα απο την αλλη?Φοβαμαι μηπως κανω κατι λαθος και δεν χορταινει το μωρακι μου?Επισης ειναι φυσιολογικο που θηλαζει για παρα πολυ ωρα?Δηλαδη ο θηλασμος μπορει να κρατησει και 1 1/2 ωρα.Με συγχωρειτε για το τεραστιο κειμενο αλλα ηθελα να σας δωσω οσο περισσοτερες πληροφοριες γινεται για να με βοηθησετε...Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες τόσο. Μόνο φανταζομαι την αγωνια σου. Είχατε όμως καλή εξελιξη αφού το μωρακι τώρα θηλάζει. Από δω και πέρα ζήτα βοηθεια από τους δικούς σου για όλες τις δουλείας και θήλαζε το μικρουλάκι σου με τις ώρες. Με τον καιρό το διαστημα αυτο μειώνεται. Το γάλα έχει ξαναρθει καθώς με τίποτα ενα μωρο δεν κοιμάται πεινασμένο.Ακόμα να πίνεις πολλά υγρα, μπυριτσα χωρίς αλκοολ και να τρως πολλες σούπες! Σε κανα 2 βδομαδες να πάτε για ζύγισμα και αν βάζει καλό βαρός δεν θα χεις λόγο για να δινεις συμπλήρωμα. Η δική μου μπουμπου κάθε μέρα γύρω στις 7 το απόγευμα ξεσπούσε σε τρομερα κλάματα και εγώ αγχωνομουν ότι έχει κολικούς ή ότι δεν χορταίνει. Με αρκετη υπομονη όμως κατάλαβα ότι ήταν απλά κακή διάθεση από νύστα. Και πραγματικά το κάνει ακόμα και τώρα μετα από 3 μήνες. Απλα τώρα ξέρω πως ήρθε η ώρα για μπανακι και ύπνο.Κάποιες φορές όταν γκρινιαζει ακομα μετα τον θηλασμό και δεν ειναι για να ρευτεί, της δίνω και απο το άλλο στήθος. Πράγματι ο θηλασμος κρατούσε τόσο πολύ και σε μας. Φρόντιζα να έχω κοντα μου μπουκάλι με νερό και κάτι για να τσιμπήσω σε περιπτωση που πεινάσω! Με τον καιρό όμως μειωνόταν ο χρόνος και τώρα φτασαμε στο 15λεπτο. Ανυψωσε λίγο το στρωματακι της βαζοντας κάτι από κάτω. Θα την βοηθησει με την παλινδρομηση.

ΥΓ Κανενας στο φόρουμ δεν μπορει να αντικαταστήσει την στενή παρακολούθηση από τον παιδιατρο σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...Την παιδιατρο την ενημερωσα οτι ξαναγυρισαμε στο θηλασμο και μου ειπε οτι πρεπει να περασει τουλαχιστον μια εβδομαδα και να την ζυγισουμε...Εως τοτε να κοιταω τις πανες(μεχρι στιγμης ειναι γεματες σε καθε αλλαγη) και να ειναι ηρεμη η μικρη...Εσυ λες δηλαδη πως δεν υπαρχει περιπτωση να κοιμαται νηστικη;;;Μονο αυτο φοβαμαι γιατι εχω διαβασει πως υπαρχει περιπτωση να κοιμουνται απο υποτονια...Αλλα εχει βρεγμενες πανες και ξυπναει μετα απο 3-4 ωρες για φαι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα σου δωσω συγχαριτηρια για την επιμονη-υπομονη σου!!!αν το μωρο πειναει δεν κοιμαται κ κλαιει.αφου το μωρακι σου κοιμαται μην ανυσηχεις εχει χορτασει..τωρα εσυ οταν ξυπναει παρτην αγκαλιτσα στο κρεβατακι σου χαμηλωσε τα φωτα κ θυλασε το μωρακι σου με την ησυχια σου!να ξερεις τους 2πρωτους μηνες τα μωρα θυλαζουν με τις ωρες...εμεις κλειναμε κ 2-3ωρες..κ μετα παλι απο την αρχη... Μετα ομως τα πραγματα αλκαζουν..σε 10-15 λεπτα θα εψει φαει το παιδι γιατι οσο να κανεις κ αυτο μεγαλωνει κ ρουφαει πιο δυνατα οποτε θα αδειαζει το στοιθος αμεσως... Κανευπομονη

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς τα έχετε καταφέρει μια χαρά και μην επηρεάζεσαι απ ότι σου λένε. Ένα πεινασμένο μωρό το ακούει όλο τετράγωνο στο εγγυώμαι! Η μπεμπούλα μου μόνο θηλάζει, είναι αφρατούλα με τις δίπλες της και τα διπλοσαγονα της. Παρόλα αυτά γιαγιαδες και θείες όταν την ακουν να κλαίει καμια φορά αρχίζουν τα κλασικά "μήπως δεν ειναι καλό το γάλα σου;" Τους παίρνει και τους σηκώνει εκεινη την ώρα! Αυτά έρχονται από γυναίκες που δεν κατάφεραν να θηλάσουν. Θήλαζε χωρίς πρόγραμμα & απεριόριστα. Εμείς όλα τα υπαρξιακά μας στο στήθος τα ξεπερνάμε :-)

Τέλος πάντων, γενικά η αφυδάτωση φαίνεται και από το χρώμα των ούρων στην πάνα. Σκουραίνουν-γίνονται πορτοκαλί. Οι κενώσεις μπορεί να μην ειναι καθημερινές σε βρέφη που θηλάζουν.

Αν σου κλαίει την ώρα που θηλάζει, σήκωσε την να ρευτεί και κάντε διαλλειμα. Αν δεν ξαναφάει σημαίνει ότι χόρτασε!

Να χαίρεσαι την μπεμπούλα σου και μακριά από αρρώστους αυτη την εποχή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ σας ευχαριστω παρα πολυ μου δινετε απιστευτο κουραγιο γιατι μου περιγραφετε αυτο που ζω ως φυσιολογικο ενω νομιζα οτι ειναι τοσο παραλογο...Ακριβως αυτο μου συμβαινει που λετε: τυχαινει καποιες φορες να θηλαζει τοση ωρα που οταν καταφερνει και κοιμαται μετα απο μιση ωρα ξυπναει παλι πεινασμενη...Επισης απο εχτες δεν μου εχει κανει κακακια που παλι μου λετε πως ειναι φυσιολογικο...Αλλα αφου μου λετε εσεις οτι θα στρωσει τοτε θα ηρεμησω καπως γιατι νομιζα οτι θα μεινει ετσι και τρελαθηκα...Ελπιζω να τα καταφερω και να θηλασω την μικρουλα μου για οσο το χρειαζεται...

Link to comment
Share on other sites

Bάσια, μια χαρά τα πάτε!

Εννοείται ότι εσύ έχεις κομμένα τα γαλακτοκομικά (και τα κρυφά, δηλ. αυτά που είναι στα μπισκότα, στο ψωμί του τοστ, τα αλλαντικά και διάφορα άλλα συσκευασμένα τρόφιμα -να κοιτάς πάντα τις ετικέτες πριν καταναλώσεις κάτι).

Ελέγχεις τις πάνες της για ούρα, όπως σου είπανε παραπάνω τα κορίτσια.

Εναλλαγές στο στήθος τώρα που είναι αρχή και που θέλεις να αυξήσεις την παραγωγή σου θα κάνεις αφήνοντας το μωρό να σε καθοδηγήσει, δηλαδή, θα την αφήνεις να πίνει από το ένα, όταν θα το αφήνει θα τη σηκώνεις για ρέψιμο και θα συνεχίζετε στο άλλο. Αν αφήσει κι αυτό και δεν έχει κοιμηθεί, θα αλλάζεις πάλι στήθος, όσες φορές χρειαστεί μέχρι να χορτάσει. Σταδιακά, το ίδιο το μωρό θα σε καθοδηγήσει και μπορεί να χρειάζεται να δίνεις μόνο το ένα στήθος σε κάθε γεύμα.

Για τη ΓΟΠ, τα γνωστά, όρθια στάση αρκετή ώρα να ρευτεί καλά, ύπνος με ελαφρά ανασηκωμένο στρώμα ή σε ρηλάξ.

Το πλεονέκτημα του μητρικού είναι ότι δεν κάνει εύκολα οισοφαγίτιδες, δηλ. ένα μωρό με ΓΟΠ μπορεί να βγάζει γουλιές αρκετή ποσότητα γάλα, αλλά να μην προκαλεί αυτό φλεγμονή στον οισοφάγο του.

Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικες και οι συμβουλές της Sofukas! Θα αλλάξετε συνήθειες αμέτρητες φορές. Θέλεις κανενα μήνα ακόμα υπομονή για να εδραιωθεί ο θηλασμός. Αυτό που με ηρεμησε εμενα τελικά είναι όταν δέχτηκα ότι τα μωράκια δεν κλαίνε μόνο από πείνα :wink:. Έχουν κι αυτά την καλή και την κακή τους διάθεση και φυσικά και η νύστα φέρνει αρκετό κλάμα. Όποτε δεν είμαι σίγουρη (με τον καιρό καταλαβαίνεις καλύτερα τι θέλει το μωρό) δοκιμάζω το στήθος. Αν δεν πεινάει, την φασκιώνω ελαφριά ( στα χεράκια ) και την κοιμίζω με πολύ ελαφρύ κούνημα στο ρηλάξ κατα την διαρκεια της μέρας. Το βράδυ στις 19,00 μπάνακι και μας παίρνει ο ύπνος θηλάζοντας στο κρεββάτι με χαμηλό φωτισμό και ησυχία. Είναι το πιο γλυκό και ανώδυνο νανούρισμα. Προσπάθησε να την μάθεις να κοιμάται νωρίς-νωρίς. Μην ξεχνάς να πίνεις αρκετο νερό (2-3 λιτρα) και να φοράς άνετο σουτιέν. Εγώ την καταβρήκα με βαμβακερά μπουστακια μιας και τα σουτιέν θηλασμού μου φαίνονται ακριβα. Το θηλαστρό κλείστο στο συρτάρι για ώρα αναγκής (συμφόρηση μαστού ή απουσία από το σπίτι)

Link to comment
Share on other sites

Σας υπερευχαριστω για τις συμβουλες σας αλλα βρε κοριτσια εχω αλλες δυο αποριες...Πρωτον οταν το παιδι ξεκιναει να θηλασει ξεκιναει ομορφα και ηρεμα και στο πενταλεπτο αφηνει το στηθος με κλαματα και το γαλα πεταγετε σαν συντριβανι ασταματητα...Ουτε εγω δεν το προλαβαινω...Και δευτερον γιατι τοσο κλαμα την ωρα του θηλασμου...Αφηνει συνεχεια το στηθος κλαιει και ξανασυνεχιζει...Ειναι φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου μικρούλης το έκανε αυτό (και ακόμη κάποιες φορές το κάνει). Τελικά κάλεσα σύμβουλο γαλουχίας στο σπίτι και μου εξήγησε ότι έχω πολύ έντονο το αντανακλαστικό καθόδου του γάλακτος (δλδ το γάλα κατεβαίνει πολύ γρήγορα, σαν σιντριβάνι) και το μωράκι πνίγεται. Ειδικά όσο πιο μικρό είναι και δεν έχει βρει ακόμη τον τρόπο να διαχειρισθεί την ροή. Εμένα κάνει και αναγωγές την ώρα το θηλασμού, οπότε τόσο το χειρότερο..

 

Παρεμπιπτόντως, κάποιες φορές όταν τον βάζω στο στήθος κάνει αυτή την έκφραση αηδίας, η οποία όμως δεν είναι προς το στήθος. Είναι επειδή έχει συνδυάσει το στήθος με το να προσπαθεί να καταπιεί, ενώ την ίδια στιγμή του έρχονται αναγωγές και πνίγεται μέσα στην ξινίλα.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! Επίσης, αν υπάρχει αλλεργία στο «αγελαδινό γάλα» όπως την λένε, θα πρέπει να κόψεις όλα τα γαλακτοκομικά – αγελαδινά και μη – ακόμη και τα κρυφά (πχ όπως στις φρυγανιές, στην μπύρα, και σε τρόφιμα που γράφουν στην ετικέτα ότι μπορεί να περιέχουν ίχνη γάλακτος).

 

Επειδή από ότι φαίνεται και ο δικός μου την έχει αυτή την αλλεργία, ο παιδο-αλλεργιολόγος μου έκοψε και την σόγια (πχ προϊόντα με λεκιθίνη σόγιας) και ο παιδίατρος μου είπε μακριά από ξηρούς καρπούς επίσης.

 

Σύμφωνα με τον παιδίατρό μου επίσης, η αλλεργία στο γάλα συνοδεύεται σχεδόν πάντα με αναγωγές, όπως φαίνεται ότι κάνει και το δικό σου μωράκι. Η δικιά σου γιατρός πως σε κατευθύνει;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου παιδιατρος μου ειπε να κοψω μονο τα αμεσα γαλακτοκομικα...Δηλαδη γαλα τυρια γαουρτια κ.λ.π.Γιατι αν ειναι ετσι εγω ολη μερα με τοστακι χωρις τυρι την βγαζω και τρωω και μπισκοτακια...Σε καμις περιπτωση δεν αμφισβητω αυτο που λες αλλα μου κανει εντυπωση γιατι την ρωτησα και μου ειπε να τρωω μπισκοτα κεικ και τετοια...Με τον θηλασμο εσυ βρηκες λυση;Γιατι ακριβως οπως τα περιφραφεις κανει και η δικια μου μικρη...αλλα δεν μπορω να βρω λυση εκεινη τη στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Με τον θηλασμό δύο πράγματα με βοήθησαν πραγματικά. Το ένα είναι η ξαπλωτή στάση θηλασμού (στο πλάι εγώ και ο μικρούλης να ακουμπάνε οι κοιλίτσες μας) και το άλλο είναι να τον ταΐζω όταν πεινάει και όχι όποτε γκρινιάζει για τον οποιοδήποτε λόγο. Τότε τρώει λαίμαργα και καταπίνει γρήγορα.

 

Το καλό ρέψιμο είναι απαραίτητο, και ανάμεσα στην αλλαγή στήθους (αν την κάνεις). Να είσαι αισιόδοξη όμως γιατί καθώς μεγαλώνει το παιδάκι σου θα μεγαλώσουν οι γουλιές που κάνει και θα βρει κι εκείνο τα κόλπα του για να διαχειρισθεί την ροή.

 

Αν υπάρχει αλλεργία, τότε και οι πολύ μικρές ποσότητες βλάπτουν. Τους αλλεργικούς τους ενοχλεί και το λίγο.

 

Επίσης, ο αλλεργιολόγος μου επισήμανε ότι πολλά ψωμιά του τοστ περιέχουν γάλα, έλεγξε την συσκευασία.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο πλαι το εχω δοκιμασει και δεν μπορουμε να βολευτουμε...θα το ξαναπροσπαθησω...εχεις δικιο για την αλλεργια...Υπαρχουν πολλες τροφες ομως που εχουν γαλα ...Θα πρεπει να προσεχω...πω πω και τι θα μεινει να τρωμε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο πλάι κι εγώ στην αρχή δεν το έβρισκα. Η σύμβουλος γαλουχίας μου το έδειξε στην πράξη.. ξαναπροσπάθησέ το, αξίζει, σήμερα είναι η αγαπημένη μας στάση, και για τους νυχτερινούς θηλασμούς, σώζει ζωές!

 

Μίλησε καλύτερα με την γιατρό σου, ίσως θεωρεί ότι δεν είναι σοβαρού βαθμού αλλεργία;; δεν ξέρω...

 

Η δίαιτα συνηθίζεται, τίποτα δεν είναι. Μόνο μην την κάνεις άδικα εκεί που δεν χρειάζεται.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω ελπιζω να μην την κανω αδικα...ή μαλλον ελπιζω να την κανω αδικα και το παιδι να μην την εχει την αλλεργια!Τωρα ομως δεν το διακινδυνευω να κανω δοκιμες γιατι εχουμε ταλαιπωρηθει αρκετα...Μου ακουγεται τελειο αυτο με τον θηλασμο στο πλαι αλλα μου φαινεται οτι δε θα τα καταφερω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας...

Χρειαζομαι για ακομα μια φορα την βοηθεια σας...Τοσες μερες παλευω να θηλασω την μικρη μου...Σε καποια γευματα κυριως βραδινα,θηλαζει και κοιμαται...Σε καποια γευματα ομως θηλαζει τα πρωτα πεντε δεκα λεπτα και μετα κλαιει απαρηγορητα...Εχω προσπαθησει σε αυτην την φαση να της δωσω ξενο γαλα το οποιο επισης δεν θελει.Πινει δυο γουλιες και κλαει...Επισης σε καποια γευματα θηλαζει μονο γι δεκα λεπτα απο την μια μερια και μετα δεν θελει αλλο...Ετσι μετα απο μια ωρα θελει παλι και με παει μετα ολη την ημερα ετσι...Και δεν με πειραζει να την θηλαζω καθε μια ωρα αλλα ετσι δεν κοιμαται και μετα κλαει και απο νυστα...Επειδη κοντευω να τρελαθω και νοιωθω ανικανη να ταισω το παιδι μου σας παρακαλω βοηθηστε με...Πειτε μου την συμβουλη σας και αν αυτο προκειται ποτε να περασει γιατι κοντευω να τρελαθω...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παιδίατροι που είναι και σύμβουλοι γαλουχίας. Αλλά και οι απλοί σύμβουλοι γαλουχίας μπορούν να σε βοηθήσουν. Κάλεσε κάποιον να δεις τι θα κάνεις.

 

Επίσης όταν κάνουμε αποχή από τα γαλακτοκομικά όντως κάνουμε αποχή ακόμη και από τα ίχνη. Καλό θα ήταν να αποφεύγεις οτιδήποτε συσκευασμένο για τουλάχιστον ένα μήνα να δεις πώς θα τα πάει το μωρό. Χρειάζεσαι βοήθεια από κάποιον που να ξέρει.

 

Δες ποια/ ποιος βρίσκεται κοντά σου. http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/ibclc.html

 

Κινητοποιήσου τώρα και όλα θα σου πάνε μια χαρά... Να σου ζήσει το μωράκι σου και καλή ανατροφή.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με miriki ότι καλό θα ήταν να σας δει ένας σύμβουλος θηλασμού, ακόμα καλύτερα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από παιδίατρο που να ξέρει από θηλασμό και αλλεργίες.

 

Έχω περάσει παρόμοια κατάσταση, με αυστηρή αποχή από γαλακτοκομικά και πολλά άλλα αλλεργιογόνα για μήνες. Νομίζω ότι στην περίπτωσή σας η παιδίατρος δεν έχει όλες τις απαραίτητες γνώσεις και εμπειρία για να σας κατευθύνει, και έχετε ήδη ταλαιπωρηθεί αρκετά από αντιφατικές ή ανακριβείς οδηγίες της (πχ. αναφέρεις στο πρώτο σου μήνυμα ότι σου είπε να περιορίσεις τα γαλακτοκομικά και ταυτόχρονα να δίνεις και συμπλήρωμα (δηλ. αγελαδινό γάλα σε σκόνη)!! Επίσης δεν φαίνεται να γνωρίζει ότι τα κρυμμένα γαλακτοκομικά δημιουργούν εξίσου πρόβλημα...). Και στο λέω ενώ στις περισσότερες περιπτώσεις διαφωνώ με αυτούς που προτείνουν αλλαγή παιδιάτρου με το παραμικρό...

 

Αντιμετωπίζεις ταυτόχρονα δύο δύσκολα θέματα: 1) προσπαθείς να αυξήσεις την παραγωγή σου και 2) έχεις ένα μωράκι με αλλεργία. Φαίνεται ότι το θες πολύ και κάνεις μεγάλη προσπάθεια. Νομίζω καλό θα ήταν να αναζητήσεις πιο αξιόπιστη και εξειδικευμένη βοήθεια. Είναι κρίμα να ταλαιπωρείστε ενώ με υπομονή και σωστές οδηγίες μπορεί να αντιμετωπιστούν όλα...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα εχω πολυ μεγαλη αναγκη αυτα που μου λετε...εχω αναγκη να ακουσω κι απο αλλες μανουλες πως οτι περναω το εχουν περασει και αλλοι και τα καταφεραν και ποσο μαλλον οτι μπορω να τα καταφερω κι εγω...Περναω την πιο ευτυχισμενη περιοδο της ζωης μου...Εχω αγκαλια τον θησαυρο μου και παρολαυτα ολη μερα κλαιω και τρελαινομαι...Η παιδιατρος για ακομα μια φορα μου προτεινε να της δωσω ξενο γαλα(το γαλα που μας εχει δωσει ειναι ειδικο για μωρακια με αλλεργια γι ΄αυτο επιμενει) και επισης να της αλλαξω το γαλα για τεταρτη φορα...Μα εμενα το προβλημα μου ειναι οτι το παιδι αρνειται να πιει το δικο μου ποσο μαλλον το ξενο!!!Την βλεπω οτι πειναει,επισης το στηθος μου οποτε το πιεσω τρεχει γαλα...οποτε υποθετω οτι γαλα εχω...δεν ξερω τι μπορει να φταιει ή τι κανω εγω λαθος,παντως ψυχολογικα ειναι υπερβολικα επωδυνο και γι ΄αυτο σας ευχαριστω ολες για την στηριξη και τις συμβουλες σας.Γνωριζει καποια να μου πει για την συμβουλο θηλασμου,πρεπει να την πληρωσω;Περιπου ποσα περνουν;Να σημειωσω οτι μπροστα στο καλο του παιδιου μου δεν θα υπολογισω τα χρηματα αλλα ρωταω για να εχω μια ιδεα...Επισης ερχεται στο σπιτι η πρεπει να παω εγω;

Link to comment
Share on other sites

Σε συγχαίρω Βάσια μου για την προσπάθειά σου.Μπορείς να ανατρέξεις στην ιστοσελίδα του συνδέσμου θηλασμού Ελλάδος αν θέλεις.Πιστεύω πως αν επικοινωνήσεις μαζί τους θα βρεις λύση σ αυτο που σε προβληματίζει.Η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις το θηλασμό, φροντίζοντας την διατροφή σου και πιστεύω οτι θα τα καταφέρεις γιατί έχεις ισχυρή θέληση.Καλή επιτυχία κορίτσι μου!

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα κοπελα μου...Ολη μου την θεληση την βρισκω μεσα απο το παιδακι μου...Θα γυρισω ολο το κοσμο αναποδα προκειμενου να του δωσω οτι του κανει καλο...Θα το προσπαθησω με ολη μου την δυναμη...Αν μπορεις σε παρακαλω δωσε μου στοιχεια για τον συλλογο που μου αναφερεις...Σε ευχαριστω πολυ και για τα καλα σου λογια και για την πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

Βασια μου κουραγιο!Μπραβο σου για την προσπαθεια!Θα τα καταφερεις αφου το θες τοσο. Εδω ειναι σελιδες με τηλ. συμβουλων θηλασμου.

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/ibclc.html

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/blog-post_6833.html

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...