Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ-ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ-ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ


Recommended Posts

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας.. Έμεινα έγκυος ενώ δε το περίμενα γιατί θηλάζω την κορούλα μου που είναι τώρα πια 9 μηνών. Είμαι τρισευτυχισμένη αλλά και λίγο προβληματισμένη για το πως θα συνεχίσω.

 

Δεν σκοπεύω να σταματήσω τον θηλασμό. Αλλά έχω τρομάξει λίγο διαβάζοντας άρθρα για μείωση παραγωγής, πόνο στις θηλές, αλλαγή γεύσης γάλακτος και αποθηλασμό μωρού με δική του πρωτοβουλία.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τις δικές σας εμπειρίες, αν θηλάζατε ως έγκυος, αν προέκυψαν προβλήματα στο νέο μωρό από συσπάσεις, πως αντέδρασε το μωρό σας, αν συναντήσατε πρόβλημα στο θηλασμό και αν τελικά αποθηλάσατε...

 

σας ευχαριστώ πολύ!!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου και με το καλό το μωράκι!

Κοίταξε εδώ, θα δεις πολλές και διάφορες εμπειρίες και επιλογές.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42023

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45477

 

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου η πρώτη μου κόρη ήταν λίγο μεγαλύτερη από τη δική σου. Αποθηλάσαμε για ένα διάστημα γιατί δεν είχα πολυεξετάσει άλλες επιλογές, αλλά ξανάρχισε τον 7ο μήνα και θήλαζε συχνά, έστω και το πρωτόγαλα. Συσπάσεις είχα πότε πότε κατά τη διάρκεια του θηλασμού, αλλά όχι έντονες. Η δεύτερη κόρη μου γεννήθηκε την 39η εβδομάδα. Άλλες ενοχλήσεις δεν είχα.

Στην παρούσα εγκυμοσύνη στην αρχή εξακολουθούσα να θηλάζω και τις δύο, αλλά το περιόρισα πολύ γιατί είχα ενοχλήσεις στο στήθος. Έτσι κι αλλιώς ήταν μεγάλες και δεν θήλαζαν όπως πρώτα. Η μεγάλη τελικά αποθήλασε τελείως. Η δεύτερη θηλάζει λίγες γουλιές πρωί και βράδυ γιατί της αρέσει η αγκαλίτσα. Συσπάσεις λόγω θηλασμού δεν είχα σ΄αυτή την εγκυμοσύνη, και σήμερα μπήκαμε αισίως στην 40η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

pax ευχαριστώ για την απάντηση σου και συγχαρητήρια για τον θηλασμό των παιδιών σου, έχω διαβάσει πολλές φορές μέσα στο φόρουμ αναφορές σου.

 

πραγματικά εύχομαι η μικρή μου να μην σταματήσει να θηλάζει...εύχομαι να πάμε μέχρι τέλους. Ο πόνος στις θηλές είναι αυτό που με τρομάζει περισσότερο. Πότε ξεκινάει και κρατάει καθολη την διάρκεια της εγκυμοσύνης? Και είδες σημαντική μείωση στην παραγωγή σου, τόση ώστε το μωρό να μην χορταίνει?

 

Εδώ και δύο μέρες ο θηλασμός από το ένα στήθος προκαλεί αφόρητο πόνο και πραγματικά τα χρειάστηκα. Κοίταξα προσεκτικά την θηλή και είδα ένα σημείο που επουλώνεται πληγή! Φυσικά ανακουφίστηκα αλλά έμεινα με την απορία για το πως δημιουργήθηκε πληγή χωρίς να το καταλάβω...

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Psi, εγώ αποθήλασα καιρό πριν μείνω έγκυος, αλλά δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο θεωρείς ότι πρέπει να σε πονέσουν οπωσδήποτε οι θηλές σου. Στην πρώτη κύηση δεν με πόνεσαν καθόλου σε όλη την εγκυμοσύνη (οι θηλές, όχι το στήθος, εκείνο φυσικά και πόνεσε). Και σε αυτήν, τώρα που είμαι στην 12 εβδομάδα και ενώ το στήθος μου έχει πρηστεί, διπλασιαστεί και οι θηλές έχουν σκουρήνει, δεν με πονάνε καθόλου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη οι θηλές δεν με ενοχλούσαν καθόλου, μόνο τώρα στην τρίτη. Ίσως να παίζει ρόλο και η ηλικία των παιδιών, δεν ξέρω.

Για μείωση της παραγωγής δεν μπορώ να πω κάτι, γιατί και στις δυο εγκυμοσύνες είχα επιδιώξει μείωση του θηλασμού, επομένως δεν ξέρω τι θα γινόταν αν άφηνα τα πράγματα ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ πολύ φοβόμουν ότι θα με πονάνε οι θηλές μου, αλλά είμαι μια χαρά. Βέβαια εγώ πριν μείνω έγκυος άρχισα να του δίνω και φρέσκο. Σκεφτόμουν ότι ήθελα να θηλάσω μέχρι 2 ετών, αλλά τώρα λέω όπως έρθουν τα πράγματα και βλέπουμε. Ο δικός μου είναι και βολικός, δεν μπορώ να πω. Εσένα είναι πιο μικρούλα μωρέ. Θα βρείτε τον τρόπο σας όμως σίγουρα! Psi καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι και καλούς θηλασμούς!

pax σε σένα εύχομαι με το καλό να γεννήσεις και να κρατήσεις ένα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλιά σου!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Έμεινα έγκυος όταν ο πρώτος ήταν 11 μηνών.αποφασισα να του σταματήσω το θηλασμό...προσωπικα δεν θα άντεχα να θηλαζω 2 παιδιά ταυτόχρονα.τελικά αποθηλασε τελείως μια εβδομάδα πριν γεννησω...ήταν τότε 20 μηνών.κατά τη διάρκεια τηε εγκυμοσύνης συστάσεις είχα ελάχιστες αλλά με ενοχλούσε αφάνταστα ο θηλασμός.οι θελες μου δεν ποναγαν ....αλλά ένιωθα κάτι ενοχλητικό κατά διάρκεια του θηλασμού.πολλές φορές νευριαζα ,δαγκωνομουν για να κάνω υπομονή μέχρι να τελειώσει.αυτή την ενόχλησή την είχα από την αρχή της εγκυμοσύνης.....έτσι κιόλας το ψιλιαστικα ότι είμαι έγκυος.

Με το καλό τα μωρακια σας κορίτσια!!

Link to comment
Share on other sites

και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, από ότι κατάλαβα παίζουν πολύ παράγοντες ρόλο για το αν θα υπάρχει πόνος και μείωση γάλακτος...

 

αυτό με την ενοχλητική αίσθηση νομίζω το νιώθω ήδη. Σαν γαργάλημα που αν δε σκεφτώ κάτι άλλο αμέσως γίνεται λίγο βασανιστήριο..μακάρι να περιοριστεί μόνο σε αυτό!! ;);)

 

ευχαριστώ για τις ευχές σας!!

 

pax γεννάς..?????

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτό με την ενοχλητική αίσθηση νομίζω το νιώθω ήδη. Σαν γαργάλημα που αν δε σκεφτώ κάτι άλλο αμέσως γίνεται λίγο βασανιστήριο..μακάρι να περιοριστεί μόνο σε αυτό!! ;);)

 

Έτσι ακριβώς κι εγώ το νιώθω.

 

pax γεννάς..?????

 

Προς το παρόν δεν με έχουν πιάσει οι πόνοι και απολαμβάνω τις τελευταίες μέρες/ώρες ξεκούρασης :-) Ευχαριστώ κι εγώ όλες για τις ευχές.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς κι εγώ το νιώθω.

 

 

 

Προς το παρόν δεν με έχουν πιάσει οι πόνοι και απολαμβάνω τις τελευταίες μέρες/ώρες ξεκούρασης :-) Ευχαριστώ κι εγώ όλες για τις ευχές.

 

Με το καλό! :D

 

 

Psi αυτή η ενοχλητική αίσθηση στις θηλές αναφέρεται συχνα απο έγκυες που θηλάζουν.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια, pax φαντάζομαι θα έχεις γεννήσει άρα συγχαρητήρια για το τρίτο σου παιδάκι. Όταν έχεις χρόνο και διάθεση γράψε μας πως τα πάτε και πως τα καταφέρνεις με τον θηλασμό.

 

Κορίτσια τα νέα μου. Η εγκυμοσύνη συνεχίζεται κανονικά, η πληγή στο στήθος έκλεισε τελείως, και η γαργαλιστική αίσθηση στη θηλή την ώρα που θηλάζω δεν αποτελεί πρόβλημα, προστοπαρόν τουλάχιστον. Η μικρή μου συνεχίζει κανονικά τους θηλασμούς της πρωί και βράδυ και δεν έχω δει ακόμα μείωση στο γάλα. Αυτά για να παίρνουν θάρρος και άλλες μανούλες που έχουν τα ίδια άγχη με μένα και αναρωτιούνται πως γίνεται θηλασμός και εγκυμοσύνη, ακόμα και θηλασμός και σύλληψη.

 

Αυτό που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας σήμερα είναι το εξής. Το βράδυ όταν θηλάζω τη μικρή μου πολλές φορές με πιάνει μία αναγούλα με ελαφριά τάση με εμετό. Να προσθέσω πως παράλληλα γουργουρίζει η κοιλιά μου! Όλα αυτά συνθέτουν εικόνα συσπάσεων ή μήπως πρέπει να τσιμπολογάω το κατιτίς μου και κατά την διάρκεια της νύχτας...?

 

Ευχαριστώ!:wink:

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Τελικά όταν έγραφα ότι απολαμβάνω τις τελευταίες μέρες ή ώρες ξεκούρασης, επρόκειτο για ώρες :) Το επόμενο απόγευμα γέννησα το τρίτο μου παιδάκι, ένα αγοράκι, στο σπίτι μας παρουσία του άντρα μου, των δυο κοριτσιών μου και δυο μαιών. Τα πράγματα εξελίχθηκαν τόσο ήρεμα που ώρες ώρες μου φαίνεται απίστευτο. Λίγο μετά τη γέννα οι δυο αδερφές βάλθηκαν να κατατοπίσουν το μικρό στα βασικά αυτού του κόσμου: "Κοίτα, εδώ είναι η μαμά, εδώ είναι το στήθος, εδώ είναι ο μπαμπάς, εδώ είναι η μεγάλη αδερφή τάδε, κι εδώ η μεγάλη αδερφή τάδε". Με το θηλασμό το μωράκι είναι πολύ βολικό και συνεργάσιμο, σε αντίθεση με τις αδερφές του που είχαν ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ στις αρχές και το θεωρούσα δεδομένο ότι και η τρίτη αρχή θα ήταν δύσκολη. Η δεύτερη κόρη μου θηλάζει πρωί-βράδυ για λίγο, αλλά πίνει αρκετά. Προς το παρόν αποφεύγω να τα θηλάζω ταυτόχρονα γιατί με ενοχλεί, αλλά όταν τα θηλάζω ξεχωριστά είναι εντάξει. Αυτά προς το παρόν.

Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλες τις εγκυμονούσες και τις θηλάζουσες, και με το καλό τα μωράκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Pax να σου ζήσει! Τι υπεροχή εμπειρία!!!!

 

 

Psi καλη συνέχεια! Δεν μου φαίνονται για συσπασεις αυτο που περιγράφεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...