Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μοκετα και εμετος


ethy

Recommended Posts

Με προβληματιζει το θεμα του στρωσιμου της μοκετας φετος διοτι η μικρη μου ειναι πολυ επιρρεπης στο να κανει εμετους...μου εχουν προτεινει ενα συγκεκριμενο σπρέυ καθαρισμου αλλα σκεφτομαι οτι η μυρωδια δε θα φευγει ευκολα...σκεφτομαι να μη στρωσω καθολου αν και το θελω τοσο πολυ...υπαρχει καποιος τροπος να ξεμυριζουν γρηγορα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο σχολείο που δούλευα χρησιμοποιούσαμε Detol για εμετούς ή άλλα "ατυχήματα" που γινόνοτουσαν πάνω στη μοκέτα. Λεκές δεν έμεινε ποτέ ούτε μύριζε την επόμενη μέρα. Βέβαια άλλο η τάξη που είναι πιό μεγάλος και ανοιχτός χώρος και άλλο το δωμάτιο..Αν έκανες μία δοκιμή ναμε το σπρέι που λες σε κανένα χαλάκι σε άλλο χώρο του σπιτιού να δεις αν θα μυρίζει;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο που δούλευα χρησιμοποιούσαμε Detol για εμετούς ή άλλα "ατυχήματα" που γινόνοτουσαν πάνω στη μοκέτα. Λεκές δεν έμεινε ποτέ ούτε μύριζε την επόμενη μέρα. Βέβαια άλλο η τάξη που είναι πιό μεγάλος και ανοιχτός χώρος και άλλο το δωμάτιο..Αν έκανες μία δοκιμή ναμε το σπρέι που λες σε κανένα χαλάκι σε άλλο χώρο του σπιτιού να δεις αν θα μυρίζει;

 

Tο vanish πρεπει να εχω...το ειχα παρει περσι που ειχα μονο το μεγαλο μου γιο,αλλα δεν ετυχε να χρησιμοποιηθει...αλλα θα το εχω υποψη και το detol...στεγνωνε γρηγορα;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εμείς βάζαμε το υγρό Detol καθαρίζαμε την περιοχή και μετά με χαρτί κουζίνας ταμπονάραμε καλά για να πάρει τα πολλά. Βέβαια η μοκέτα μας δεν ήταν πολύ παχιά οπότε αυτό βοηθούσε.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς έχουμε βρεί πολύ καλό τον αφρό μασσαλίας ''εύρηκα'' και το άσπρο ξύδι.Τα βάζουμε μαζί σε μια λεκάνη και με μια βούρτσα χαλιών πλένουμε τοπικά τη μοκέτα ή το χαλί.Έχουν το πλεονέκτημα ότι και τον λεκέ καθαρίζουν και την έντονη μυρωδιά την απομακρύνουν.Καλό θα είναι το σημείο που έχουμε καθαρίσει να το σηκώσουμε λίγο ψηλά βάζοντας π.χ. κάποια βιβλία,ώστε να φύγει γρήγορα η υγρασία που έχει μείνει από το κάτω μέρος του χαλιού-μοκέτας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...