Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ


elenitsa1

Recommended Posts

Θα ηθελα να σας παραθεσω το προβλημα μου κ αν υπαρχει καποιος που μπορει να εχει γνωσεις πανω στο θεμα να με βοηθησει.

Πριν απο 4 χρονια αγορασαμε ενα διαμερισμα σε μια νεοδμυτη πολυκατοικια. Μετα τον πρωτο χρονο, το δευτερο χειμωνα συγκεκριμενα, οταν εβρεχε, το υπογειο γκαραζ πλημμυριζε πολυ. Προσπαθουσαμε να επικοινωνησουμε με τον κατασκευαστη, γραπτως κ προφορικως κ μετα απο πολλους μηνες, εστειλε τον ιδιο μαστορα που εκανε την καταπληκτικη αυτη δουλεια να το επισκευασει. Το χειμωνα παλι τα ιδια. Ο κατασκευαστης αφαντος.Στη συγγραφη υποχρεωσεων γραφει οτι αν δεν κινηθουμε νομικα στα 2 χρονια,χανουμε το δικαιωμα (αν χρειαστει θα ανατρεξω σε αυτα, να σας τα διαβασω ακριβως). Φυσικα ειχαν περασει 2 ετη,για αυτο ο κυριος δεν ασχοληθηκε. Το πηραμε αποφαση κ με δικα μας εξοδα το επισκευασαμε. Φυσικα ο τεχνικος μας δεν μπορουσε να ξερει τι δεν ειχε γινει σωστα, οποτε το πηγε θεωρητικα. Παλι τιποτα.

Συνεχισαμε να ψαχνουμε τον κατασκευαστη.Τιποτα. Περσυ εμφανιστηκε για να ασχοληθει με την πυλωτη του. Τον ενημερωσα κ υποσχεθηκε οτι θα ξαναρθει. Αφαντος.

Προχτες το απογευμα αρχισε να χτυπα δυνατα ενας συναγερμος. Ειχε βραχυκυκλωσει απο τη βροχη το συστημα πυρασφαλειας αφου μπηκαν νερα στα καλωδια. Την επομενη μερα μπηκαν νερα στην αποθηκη μου. Λιμνη.

Τον πηρα τηλεφωνο κ του ζητησα να ερθει αμεσα γιατι θα παρουμε φωτια κ θα καουμε ζωντανοι. Ειπε θααααααα ερθει.

Επειδη αυτη τη στιγμη οι περισσοτεροι ιδιοκτητες δεν εχουμε τη δυνατοτητα να τον κυνηγησουμε νομικα και να μη γινει τιποτα, πειτε μου σας παρακαλω τι μπορω να κανω.Δωσαμε παρα πολλα χρηματα για να μας κοροιδευει κ να κινδυνευουμε.

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ηθελα να σας παραθεσω το προβλημα μου κ αν υπαρχει καποιος που μπορει να εχει γνωσεις πανω στο θεμα να με βοηθησει.

Πριν απο 4 χρονια αγορασαμε ενα διαμερισμα σε μια νεοδμυτη πολυκατοικια. Μετα τον πρωτο χρονο, το δευτερο χειμωνα συγκεκριμενα, οταν εβρεχε, το υπογειο γκαραζ πλημμυριζε πολυ. Προσπαθουσαμε να επικοινωνησουμε με τον κατασκευαστη, γραπτως κ προφορικως κ μετα απο πολλους μηνες, εστειλε τον ιδιο μαστορα που εκανε την καταπληκτικη αυτη δουλεια να το επισκευασει. Το χειμωνα παλι τα ιδια. Ο κατασκευαστης αφαντος.Στη συγγραφη υποχρεωσεων γραφει οτι αν δεν κινηθουμε νομικα στα 2 χρονια,χανουμε το δικαιωμα (αν χρειαστει θα ανατρεξω σε αυτα, να σας τα διαβασω ακριβως). Φυσικα ειχαν περασει 2 ετη,για αυτο ο κυριος δεν ασχοληθηκε. Το πηραμε αποφαση κ με δικα μας εξοδα το επισκευασαμε. Φυσικα ο τεχνικος μας δεν μπορουσε να ξερει τι δεν ειχε γινει σωστα, οποτε το πηγε θεωρητικα. Παλι τιποτα.

Συνεχισαμε να ψαχνουμε τον κατασκευαστη.Τιποτα. Περσυ εμφανιστηκε για να ασχοληθει με την πυλωτη του. Τον ενημερωσα κ υποσχεθηκε οτι θα ξαναρθει. Αφαντος.

Προχτες το απογευμα αρχισε να χτυπα δυνατα ενας συναγερμος. Ειχε βραχυκυκλωσει απο τη βροχη το συστημα πυρασφαλειας αφου μπηκαν νερα στα καλωδια. Την επομενη μερα μπηκαν νερα στην αποθηκη μου. Λιμνη.

Τον πηρα τηλεφωνο κ του ζητησα να ερθει αμεσα γιατι θα παρουμε φωτια κ θα καουμε ζωντανοι. Ειπε θααααααα ερθει.

Επειδη αυτη τη στιγμη οι περισσοτεροι ιδιοκτητες δεν εχουμε τη δυνατοτητα να τον κυνηγησουμε νομικα και να μη γινει τιποτα, πειτε μου σας παρακαλω τι μπορω να κανω.Δωσαμε παρα πολλα χρηματα για να μας κοροιδευει κ να κινδυνευουμε.

 

θα μπει αντλία ομβριων υδάτων να έχει κλίση σε ένα σημείο και αν υπάρχει δυνατότητα σε πιο χαμηλό σημείο να σκαψετε δηλαδή ένα μικρό βόθρο ενός κυβικού με ενάμιση στεγανό να βάλετε μέσα την αντλία έτσι ώστε όταν τρεχουν νερά θα τα παίρνει με σωληνώσεις και θα τα στέλνει έξω στο δρόμο..

αυτή η δουλειά θα σας βγει περίπου 1500 ευρώ αλλά θα γλιτύσεις απο τις πλημύρες και είναι για μια ζωή..

στα παραθέτω όπως μου τα είπε ο άντρας μου

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω polina και ευχαριστω κ το συζυγο σου!

η αληθεια ειναι οτι εχουμε ηδη δωσει 1500 κ δεν εγινε τιποτα...χτες ηρθε μηχανικος για να μας καθοδηγησει κ βλεπουμε!

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τις ραμπες για υπογεια γκαραζ πρεπει να τοποθετειται τουλαχιστον μια σχαρα απορροης ομβριων υδατων στην εισοδο , ωστε να εμποδιζουν την εισροη νερων μεσα στα υπογεια. (Σε μεγαλες ραμπες τοποθετουνται και 2 σχαρες η ακομα και περισσοτερες για καλυτερη προστασια.) . Τα νερα απομακρυνονται απο τη σχαρα με σωληνα και καταληγουν στον ακαλυπτο χωρο, διαμεσου καποιου φρεατιου εντος η εκτος υπογειου με αντλια. Επισης υπαρχει μελετη αποχετευσης που κανονικα πρεπει να δειχνει καθε λεπτομερεια

Η κατασκευη φρεατιου η βοθρου εντος του υπογειου κατασκευασμενου κτιριου (εαν δεν εχει γινει εξαρχης) ειναι δυσκολη εξαιτιας της θεμελιωσης ( γενικης κοιτοστρωσης η πεδιλοδοκων ) και καθιστα την διελευση των σωληνωσεων μαλλον αδυνατη.

 

O επιβλεπων μηχανικος μπορει να σας δωσει τη πιο καταλληλη λυση, που ξερει ακριβως τι εχει γινει και σε συνεργασια με τον υδραυλικο-τεχνιτη που ειχε ασχοληθει στη συγκερκιμενη οικοδομη. Μην δινετε τα χρηματα σας αλλου ασκοπα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

κι εγω πιστευω οτι ο επιβλεπων μηχανικος ξερει ,για αυτο προσπαθω οτι κανουμε να ειναι μεσω του κατασκευαστη αλλα δε βλεπω να το γλιτωνει το εξωδικο!αφαντος!

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

elenitsa έχε υπόψη σου ότι στα σπίτια υπάρχει εγγύηση 5 ετών από τον κατασκευαστή. Αν δεν έχουν περάσει κυνήγησέ τον δικαστικά. Δεν μιλάμε για ηλ.συσκευή αλλά για σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

elenitsa έχε υπόψη σου ότι στα σπίτια υπάρχει εγγύηση 5 ετών από τον κατασκευαστή. Αν δεν έχουν περάσει κυνήγησέ τον δικαστικά. Δεν μιλάμε για ηλ.συσκευή αλλά για σπίτι.

οχι δεν εχουν περασει 5 χρονια. Τον πληρωσαμε 3000 ευρω το τμ, και οι αλλοι οροφοι ακομα παραπανω...δεν νομιζω να τον αφησουμε...ευχαριστω για την πληροφορια...

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ειχαμε ενα θεματακι με τη βροχη. Μενουμε στον τελευταιο οροφο και οταν εβρεχε εσταζε το σαλονι μας. Παιρναμε τηλ. γκρινιαζαμε, εστελνε εναν μαστορα και απλα εβαζε σιλικονη στους αρμους επανω στην ταρατσα (roof garden με πλακακια). Το προβλημα λυνοταν πρωσορινα. Να φανταστεις μεχρι και το ταβανι του σαλονιου μου ξαναεβαψε (βεβαια τις μπογιες τις πληρωσα εγω) αλλα μετα απο κανα 2μηνο τα ιδια. Αποτελεσμα πηραμε εμεις μαστορα και εκανε στεγανοποιηση- τον πληρωσαμε εμεις και ησυχασαμε. Νομικα και εγω ηθελα να το ψαξω αλλα ποτε θα δικαιωθω; Και ως τοτε τι γινεται;

Αμαν πια που μια δουλεια σωστη δεν μπορουν να κανουν!!

Γιατι το λεω αυτο; Μα πριν να περασει τα πλακακια πανω στην ταρατσα δεν επρεπε να μονωσει πρωτα; Αντε βουρ τα πλακακια!!!Και ας το πληρωνα εγω εξτρα δεν με πειραζε.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις για αυτο το λογο δοκιμασαμε να το επισκευασουμε μονοι μας αλλα δυστυχως εμας δεν ειναι τοσο φανερο απο που σταζει γιατι πλεον σταζει παντου...δεν ειναι μια απλη κακοτεχνια!ειναι πισινα το γκαραζ καθε φορα που βρεχει.οποτε δεν εγινε τιποτα με τη δικη μας επισκευη ή δεν ηταν καλος ο μαστορας να το βρει, δεν ξερω.

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απ΄όσο γνωρίζω υπάρχει εγγύηση 2 ετών για εμφανείς βλάβες και 5 ετών για αφανείς βλάβες. Ψάξτο λίγο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...