Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

medela swing απορια!!!sos!!


Recommended Posts

κοριτσια θελω να ρωτήσω για το θηλαστρο της medela swing, τις οδηγιες λεει οτι αποστηρωνουμε την συσκευη την πρωτη φορα που το χρεισιμοποιουμε και τις επομενες φορες απλα το πλενουμε πολυ καλα!!!ειναι δυνατον να μην αποστειρωνουμε καθε φορα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το αποστειρώνεις! Ο,τι έχει να κάνει με το γάλα καλο είναι να αποστειρωνεται για να μην αναπτύσσονται μικροοργανισμοί και βακτήρια.

Πόσο είναι το μωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. ειναι 4 ημερων!!! και γω ξερω οτι πρεπει να αποστειρώνονται κάθε φορα γιαυτο μου εκανε εντυπωση που γραφει ετσι στις οδηγίες!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!!

 

Γιατι πρέπει να αντλησεις για τόσο μικρο μωρο με μη νοσοκομειακο θηλαστρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

η θηλεσ μου ειναι εισεχουσεσ και δισκολεβετε να πιει εχω ακουσει τα καλιτερα για αυτο και δεν εμπιστευομαι να νοικιασω νοσοκομιακο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η θηλεσ μου ειναι εισεχουσεσ και δισκολεβετε να πιει εχω ακουσει τα καλιτερα για αυτο και δεν εμπιστευομαι να νοικιασω νοσοκομιακο

 

Το θηλαστρο αυτό είναι πολύ καλό για μαμάδες που επιστρέφουν στη δουλειά ή θέλουν να πανε μια βόλτα και πρέπει να αφήσουν γάλα στο μωρο. Δεν είναι κατάλληλο για χρήση πριν την εδραίωση της γαλουχιας. Κατάλληλα είναι μόνο τα νοσοκομειακά και δεν υπάρχει λόγος να μην εμπιστευεσαι γιατι ειναι κατάλληλα για χρήση απο πολλούς χρήστες.

 

Οι εισεχουσες θηλες κανονικά δεν είναι πρόβλημα. Όταν το μωρο θηλαζει έχει αγκαλιάσει μεγάλο μέρος της θηλαίας αλου με όλους τους μύες της στοματικης κοιλότητας και το κέντρο των θηλαστικων κινήσεων που ασκείται όλη η δυναμη του θηλασμου είναι βαθιά μέσα στο στόμα του μωρου, εκει που ενώνεται η μαλακη με τη σκληρη υπερωα. Σε εκείνο το σημείο το σχήμα της θηλής δεν παίζει κανένα ρόλο.

 

Το πρόβλημα του να μην πιάνει το μωρο τη θηλή ξεκινά συνήθως αν έχει πάρει μπουκάλι.

 

Καλο θα ήταν να επιμεινεις να βάζεις το μωρο στο στήθος. Η λύση με το swing δεν είναι καν λύση!

 

Μπορείς να βάζεις το θηλαστρο πριν θηλασει το μωρο μέχρι να βγει η θηλή πιο έξω και να βάζεις το μωρο στο στήθος αμέσως.

Επίσης μπορείς να δοκιμασεις ψευδοθηλες (τις οποίες θα τις αφαιρείς μετα απο 5 λεπτά θηλασμου).

Μια καλη άσκηση είναι με τον αντίχειρα και τον δείκτη να πιάσεις τη θηλή και στη φορά ενός νοητού σταυρού να την τραβήξεις προς τα έξω για οσο αντεχεις. Μετα κανεις με τον ίδιο τροπο και τον άλλο άξονα του σταυρού. Κάντο όσες φορές περισσότερες μπορείς μέσα στην ημέρα και πριν τον θηλασμο.

Επίσης μπορείς να κανεις σάντουιτς το στήθος με το χέρι σου για να το βοηθήσεις να πιάσει.

 

Αλλα οσο δίνεις μπουκάλι θα δυσκολευτεί να μάθει τη θηλή σου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολύ για την απαντησή σου!!!η αληθεια ειναι οτι προσπαθησα πολυ να τον εχω στο στηθος αλλα εχουν πληγιάσει τωρα οι θηλες και δεν παλευεται. καποιες φορες το επιανε καποιες όχι.θα δοκιμασω αυτο που ειπες να το βαζω λιγο στο θηλαστρο να βγαινει η ρογα και μετα στο στομα. ελπιζω να κανουμε δουλεια γιατι μονο με το θηλαστρο μου το μειωνει πολύ το γαλα!!!σε ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιωσου ότι η στάση θηλασμου είναι σωστη. Να είστε δλδ κοιλια με κοιλια, το αυτι, ο ωμος κι ο γοφος του μωρου σε ευθεία γραμμή, να έχει ανοίξει καλα το στόμα ώστε να πιάσει θηλαία αλω κι όταν είναι στο στήθος να έχει ορθάνοιχτο στόμα με τα χειλακια στραμμένα προς τα έξω.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...