Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος με κλαματα


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους! ειμαι καινουρια και δεν ξερω πως να αρχισω!!! ο μικρος μου ειναι το δευτερο παιδακι μου και σημερα κλεινει τους 2 μηνες! την κορη μου την θηλασα 5 μηνες! με τον μικρο ομως εχω ενα προβλημα που με ανχωνει αρκετα! οταν των βαζω να θηλασει(αποκλειστικος θηλασμος απο την αρχη) στα περισσοτερα γευματα πινει γαλα για 2 λεπτα και μετα τραβιεται πισω κλαιει με σπρωχνει.... οταν του βαζω την πιπιλα σταματαει οταν ξαναπροσπαθησω με το στηθος ομως κλαιει και παλι! γενικα κατα την διαρκεια της ημερας και της νυχτας ειναι ησυχος μερικες φορες τα απογευματα ξυπναει κλαιει αεριζεται και ξανακοιμαται! γεννηθηκε στις 17/02/12 3390 και τοσο βγηκαμε και απο το νοσοκομειο, στις 3/3/12 ηταν 4120 και στις 21/3/12 5120 σας παρακαλω οποιος γνωριζει κατι ας με βοηθησει! φοβαμαι μηπως μου σταματησει το γαλα ενω δεν θηλαζει αρκετα!:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απο την περιγραφη σου φαίνεται οτι έχεις πολυ γάλα! Δηλαδη τόσο γάλα ώστε να δημιουργεί πρόβλημα επειδη το μωρο δεν μπορεί να το χειριστεί, καταπίνει συνεχώς, δηλαδη κάθε φορα που ρουφα.

Το κλαμα μπορει να προέρχεται είτε γιατι το γάλα έρχεται ξαφνικά και πολυ και το πνίγει (αυτο την ώρα που πιάνει το στηθος και κατεβαίνει το γάλα) είτε δεν μπορεί να πιπιλισει αφου σε κάθε κινηση του στόματός του έρχεται πολυ γάλα και δεν μπορεί να χαλαρώσει με το στηθος στο στόμα.

 

Όσο περνάει ο καιρός θα ειναι καλύτερα τα πράγματα γιατι αφενός η προσφορά του στηθος ταυτίζεται με τη ζήτηση του μωρου κι αφετέρου το μωρο μεγαλώνοντας καταφέρνει να χειρίζεται το πολυ γάλα.

 

Μπορείς να κανεις τα εξής:

Εάν δίνεις και τα δυο στήθη σε κάθε θηλασμο, δοκίμασε να δίνεις γεύμα και στηθος. Στο επόμενο γεύμα αλλάζεις στηθος. Αν το κανεις ήδη αυτο δινε για δυο γεύματα το κάθε στηθος. Στο ενδιάμεσο αν νιώσεις το στηθος πολυ γεμάτο βγάλε λίγο γάλα ίσα ίσα να ανακουφιστεις.

Εάν το μωρο πνίγεται απο το πρώτο γάλα, απομακρυνε το μωρο απο το στηθος, βγάλε λίγο σε ένα πετσετακι και ξαναβάλε το μωρο στο στηθος.

Βάλε το μωρο να θηλασει καβάλα στο πόδι σου ή γύρε την πλάτη σου προς τα πίσω σε μαξιλαρια ώστε να βοηθάει η βαρύτητα στο να μην πνίγεται.

Βάζε το μωρο να ρευτει όταν βλέπεις να δυσανασχετει.

 

Τα κακα του τι χρώμα ειναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει καταρχάς!

Και εγώ νομίζω πως έχεις αρκετό γάλα και δεν μπορεί να το διαχειριστεί όπως πρέπει.

Επειδή και η δικιά μου καμιά φορά το κάνει αυτό, αλλά επειδή γίνεται αραιά και που δεν την πιέζω , την κάνω καμιά βολτούλα μες το σπίτι και ηρεμεί, την πιπίλα όμως την αποφεύγω όσο γίνεται περισσότερο, μετά η θα θηλάσει κανονικά, η θα κοιμηθεί, α, μπορεί να κάτσει και στο γυμναστήριο, έστω και για λίγο!

 

Δες λίγο το παρακάτω, ίσως να σε βοηθήσει!

Αν έχετε πολύ γάλα

Υπάρχουν μητέρες –αρκετές μητέρες– που έχουν πολύ γάλα. Τόσο πολύ ώστε δημιουργεί πρόβλημα. Όταν η μητέρα έχει περισσότερο γάλα από το κανονικό, το μωρό μπορεί να δυσκολεύεται να το χειριστεί με το στόμα του και τις κινήσεις κατάποσης, λαχανιάζει την ώρα που θηλάζει, ακούγεται να καταπίνει συνεχώς, δηλαδή κάθε φορά που ρουφά, και η κατάποση είναι πολύ ηχηρή. Το γάλα μπορεί να τρέχει απʼ το στόμα του, και το μωρό να είναι μόνιμα συγκαμένο στις πτυχές του λαιμού του.

 

Μπορεί επίσης να κλαίει πολύ την ώρα που πιάνει το στήθος, γιατί το γάλα έρχεται ξαφνικά και το πνίγει. Μπορεί να κλαίει ύστερα από λίγο, γιατί όταν το γάλα είναι πάρα πολύ το μωρό δεν μπορεί να κάνει «μη διατροφικό θηλασμό», δηλαδή πιπίλισμα για ευχαρίστηση. Στην παραμικρή κίνηση του στόματός του, του έρχεται απότομα πολύ γάλα και δεν μπορεί να χαλαρώσει με το στήθος στο στόμα, πρέπει να δουλεύει συνεχώς. Μπορεί επίσης να έχει πολλά αέρια, να ρεύεται πολύ και να εμφανίσει κολικούς.

 

Οι μητέρες με πολύ γάλα ανήκουν σε τρεις μεγάλες κατηγορίες:

· Σε εκείνες που το γάλα τρέχει συνεχώς και λεκιάζονται παντού, δυσκολεύονται να βγουν από το σπίτι τους και να κυκλοφορήσουν και δεν ξέρουν πώς να ελέγξουν την υπερπαραγωγή γάλακτος.

· Σε εκείνες που το γάλα δεν τρέχει, μένει στο στήθος. Οι μητέρες αυτές έχουν συχνά σκληρά τμήματα στο στήθος και παθαίνουν συνεχώς μαστίτιδες.

· Στις μητέρες χωρίς συμπτώματα στην ίδια τη μητέρα, που είναι οι περισσότερες.

 

Εάν όντως έχετε πολύ γάλα

 

Η υπερπαραγωγή γάλακτος εμφανίζεται σε αρκετές μητέρες τις πρώτες ημέρες μετά τη γέννα. Διαρκεί λίγες ημέρες έως λίγες εβδομάδες. Με την πάροδο του χρόνου η προσφορά του στήθους ταυτίζεται με τη ζήτηση του μωρού. Σύντομα θα σταματήσετε να βρέχετε όλα τα ρούχα, τα σεντόνια σας και τους απέναντι τοίχους από το γάλα που πιτσιλά. Το μωρό θα μεγαλώσει και θα καταφέρνει να χειρίζεται το «ποτάμι» γάλα που πέφτει στο στόμα του με μεγαλύτερη ικανότητα.

· Μην πιείτε μπίρα, τσάι από μάραθο και οτιδήποτε άλλο ξέρετε ή νομίζετε πως θα σας κάνει να κατεβάσετε γάλα.

· Σταματήστε να δίνετε στο παιδί συμπλήρωμα με ξένο γάλα, τσάι, νερό ή πιπίλα, εάν το κάνατε ως τώρα.

· Μην περιορίζετε τα υγρά που πίνετε. Εάν δεν πίνετε αρκετά, με κάποιον περίεργο μηχανισμό μπορεί να αυξηθεί το γάλα σας ακόμη περισσότερο και φυσικά να αισθάνεστε δυσφορία από τη δίψα.

· Θηλάστε μόνο από ένα στήθος σε κάθε θηλασμό. Εάν το άλλο στήθος σας πρηστεί πολύ, βγάλτε λίγο γάλα με το χέρι ίσα ίσα για να ανακουφιστείτε. Η ζήτηση και η προσφορά σύντομα εξισώνονται.

· Χρησιμοποιήστε το ίδιο στήθος ανά τρίωρο και, αν αντέχετε, έως και ανά εξάωρο. Μη δίνετε το άλλο στήθος εάν δεν περάσουν οι τρεις ή οι έξι ώρες, όσες φορές και να θηλάσει το μωρό στο μεταξύ. Μʼ αυτό τον τρόπο μειώνετε λίγο την παραγωγή σας.

· Εάν το πρώτο γάλα που τρέχει πιτσιλάει πολύ το μωρό κι αυτό πνίγεται, βγάλτε το σε μια πετσέτα ή ένα φλιτζάνι και μετά βάλτε το μωρό στο στήθος. Έτσι αφαιρείται το πρώτο ελαφρύ γάλα, το οποίο τρέχει και πιο εύκολα και που προκαλεί στο μωρό δυσφορία και κολικούς.

· Εάν το μωρό πνίγεται, θηλάστε το καθισμένο στα πόδια σας (όσο μικρό κι αν είναι μπορεί να καθίσει), ώστε η βαρύτητα να το βοηθά να καταπίνει και να μην πνίγεται. Με την ίδια λογική, αποφύγετε την ξαπλωμένη στάση εάν βλέπετε να δυσανασχετεί περισσότερο σʼ αυτήν.

· Μπορείτε επίσης να θηλάσετε το μωρό πάνω σε 2 - 3 μαξιλάρια, ώστε να βρίσκεται πιο ψηλά από το στήθος σας όταν θηλάζει και να μην πνίγεται τόσο.

· Εάν η θηλή γλιστρά από το στόμα του μωρού επειδή υπάρχει πολύ γάλα, δοκιμάστε να θηλάσετε με ψευτοθηλή. Η θηλή σας θα γλιστρά λιγότερο ή καθόλου. Μπορεί συγχρόνως να μειωθεί η ένταση του ερεθίσματος στη θηλή σας και η ποσότητα γάλακτος που παράγετε.

· Βάλτε το μωρό να ρευτεί συχνά, όποτε το βλέπετε να δυσανασχετεί και να κουνιέται στο στήθος.

· Μη βγάζετε πολύ γάλα με αντλία ή με το χέρι. Πρέπει να μάθετε να αντέχετε το γάλα στο στήθος σας για να μειωθεί.

· Εάν τρέχει το άλλο στήθος την ώρα που θηλάζετε, πατήστε τη θηλή προς τα μέσα με τον αγκώνα του σύστοιχου χεριού σας την ώρα που θηλάζετε.

· Μέσα στο σπίτι φορέστε βαμβακερά επιθέματα ή μικρές πετσέτες μέσα από το σουτιέν. Αν θέλετε να βγείτε, αποφύγετε να φορέσετε ρούχα από λεπτά υφάσματα όπως είναι τα μεταξωτά, γιατί λεκιάζουν και κοκαλώνουν. Φορέστε γεμάτα υφάσματα και φαρδιά ρούχα, με επιθέματα μέσα από το σουτιέν.

 

Ουσίες που μειώνουν το γάλα

 

Το φασκόμηλο σε αφέψημα (1 κούπα, 4 φορές την ημέρα για 4 ημέρες) μειώνει το γάλα περίπου κατά 10%. Μην πάρετε ποτέ αιθέριο έλαιο φασκόμηλου, προκαλεί σπασμούς.

Πηγή:

Θηλασμός Μία υπέροχη σχέση Β: Ειδικές περιπτώσεις και προβλήματα θηλασμού

Άννα Πατσούρου, 2007 Σύγχρονοι Ορίζοντες

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν θέλεις απάντησε και στα παρακάτω ερωτήματα, όλο και κάποιος σύμβουλος μπορεί να το δει και να σου απαντήσει, η, ακόμη και κάποια έμπειρη μητέρα!

 

 

 

ΠΩΣ ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ

Αν έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα με το θηλασμό μπορείτε να θέσετε την ερώτησή σας. Μαζί με την ερώτηση είναι απαραίτητο να δίνετε και μερικές ακόμη πληροφορίες για να σας παρέχεται η υποστήριξη που ταιριάζει στην περίπτωσή σας:

 

Αν δεν θέλετε να δημοσιεύσετε τα παρακάτω στοιχεία, αρκεί να μου τα στείλετε με πμ.

 

http://parents.org.gr/forum/member.php?do=getinfo&u=51275

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

Β. Το φύλο του βρέφους

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

----------------------

Link to comment
Share on other sites

τα κακα του ειναι κιτρινοπρασινα με κοκκους στα 6 γευματα που κανει τα 5 τουλαχιστον ειναι με κακα σε καθε γευμα του αλλαζω πανα και εχει ουρα! γεννηθηκε την 39 εβδομαδα φυσιολογικο τοκετο με επισκληριδιο αναισθησια! εχω ξεχασει να επισημανω οτι στα 2 λεπτα που σταματαει κανει πρωτα τα κακα του οπου ακουγεται σαν διαροια και μετα σταματαει! ειναι αγορακι με 9.31 ικτερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις μια ελαφριά υπερπαραγωγη γι αυτο και ειναι κιτρινοπράσινα τα κακα.

 

Η mommu σου έγραψε απο το βιβλίο της Πατσουρου το κεφάλαιο της περίπτωσής σου. Διαβασε το προσεχτικα αλλα μην κανεις όλα τα μέτρα μαζι, μην πάρεις φασκομηλο, μην δίνεις το ίδιο στηθος για 3-6 ωρες. Σου έχω γράψει πιο πάνω τα βήματα που θα σε βοηθήσουν αλλα εσυ θα παρατηρήσεις τι ταιριάζει στο δικο σου μωρο. Αν δε δεις βελτίωση θα προχωρήσεις αναλόγως.

 

Θηλαζει και απο τα δυο στήθη σε κάθε θηλασμο το μωρο;

 

Το καλύτερο θα ήταν να μην έδινες πιπιλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα κοριτσια.Κι εγω ειχα το ιδιο θεμα με τον γιο μου στις αρχες και το ρυθμισα δινοντας το ιδιο στηθος και θηλαζοντας το μωρο σε αλλη σταση και οχι ξαπλωτο ετσι βελτιωθηκαμε πολυ γρηγορα και τα πηγαμε πολυ καλα!

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας! Προχθες πηγαμε στον παιδιατρο ειμαστε 61 εκατοστα και 6 κιλα!

Μας ειπε οτι μαλλον κανει συσπασεις η κοιλιτσα μολις παει το γαλα( μετα απο 2 λεπτα) γιαυτο και τα πονακια τραβηγματα σπροξημο κτλ και μας εδωσε για τρεις φορες την ημερα το infacolic!

ειμαστε λιγο καλητερα οχι τελεια... 5-6 λεπτα στο καθε στηθος αλλα ειναι φορες που το κανει παλι οταν φτανουμε στα 2 λεπτα! σταματησε να κανει κακα του στο διαστημα του θηλασμου!

Αυτο που εχω ξεχασει να σας επισημανω και ξεχασα να πω και στον γιατρο ηταν οτι αρκετες φορες απο τις δυαριες που εκανε οταν θηλαζε ητανε με βλενες!

Σημερα ειχε κανει και λιγα αλλα πρασινα κακακια! τι δηλωνουν τα πρασινα κακα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας! Προχθες πηγαμε στον παιδιατρο ειμαστε 61 εκατοστα και 6 κιλα!

Μας ειπε οτι μαλλον κανει συσπασεις η κοιλιτσα μολις παει το γαλα( μετα απο 2 λεπτα) γιαυτο και τα πονακια τραβηγματα σπροξημο κτλ και μας εδωσε για τρεις φορες την ημερα το infacolic!

ειμαστε λιγο καλητερα οχι τελεια... 5-6 λεπτα στο καθε στηθος αλλα ειναι φορες που το κανει παλι οταν φτανουμε στα 2 λεπτα! σταματησε να κανει κακα του στο διαστημα του θηλασμου!

Αυτο που εχω ξεχασει να σας επισημανω και ξεχασα να πω και στον γιατρο ηταν οτι αρκετες φορες απο τις δυαριες που εκανε οταν θηλαζε ητανε με βλενες!

Σημερα ειχε κανει και λιγα αλλα πρασινα κακακια! τι δηλωνουν τα πρασινα κακα!

εγω ξερω οτι πρασινα κακακια κ βλενες μαλλον ειναι αλλεργια στο αγελαδινο γαλα..αυτο που πρεπει να κανεις ειναι αποχη απο γαλα,τυρια κ κρυφα γαλακτοκομικα!!! θα σου πουνε βεβαια κ οι πιο εμπειρες φιλες μας,οσο για το infacolic επειδη εμεις ειχαμε φοβερους κολικους το πιναμε κ μας βοηθησε αρκετα,η παιδ.ειχε πει οτι ειναι σαν σοδα κ βοηθανε τα μωρα στην χονεψη

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας! Προχθες πηγαμε στον παιδιατρο ειμαστε 61 εκατοστα και 6 κιλα!

Μας ειπε οτι μαλλον κανει συσπασεις η κοιλιτσα μολις παει το γαλα( μετα απο 2 λεπτα) γιαυτο και τα πονακια τραβηγματα σπροξημο κτλ και μας εδωσε για τρεις φορες την ημερα το infacolic!

ειμαστε λιγο καλητερα οχι τελεια... 5-6 λεπτα στο καθε στηθος αλλα ειναι φορες που το κανει παλι οταν φτανουμε στα 2 λεπτα! σταματησε να κανει κακα του στο διαστημα του θηλασμου!

Αυτο που εχω ξεχασει να σας επισημανω και ξεχασα να πω και στον γιατρο ηταν οτι αρκετες φορες απο τις δυαριες που εκανε οταν θηλαζε ητανε με βλενες!

Σημερα ειχε κανει και λιγα αλλα πρασινα κακακια! τι δηλωνουν τα πρασινα κακα!

Τα ίδια και εμείς, όταν ρώτησα τον παιδίατρο μας, που είναι και σύμβουλος γαλουχίας, μου είπε πως αφορά στην μη απορρόφηση της λακτόζης, και καλό είναι να θηλάζουμε όσο είναι δυνατόν, απο το ένα στήθος σε κάθε γεύμα ώστε να αδειάζει και να παίρνει και το πιο πλούσιο και λιπαρό γάλα στο τέλος.

Βασικά, το χρώμα τους θα το χαρακτήριζα περισσότερο προς το λαχανί, και καμιά φορά το χρώμα του γρασιδιού, πάντως με διαβεβαίωσε πως από μόνο του, όταν δεν συνυπάρχουν άλλα συμπτώματα δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Τώρα εδώ και πολλές μέρες είναι καθαρό μουσταρδί.

Επίσης, όταν τον ρώτησα για την διατροφή μου, δεν μου απέκλεισε απολύτως τίποτα, αυτό για την αλλεργία στο αγελαδινό, νομίζω πως οι κενώσεις έχουν και λίγο αιματάκι, αλλά με επιφύλαξη αυτό.

Κατά τα άλλα, νομίζω πως οι μετρήσεις ανάπτυξης του μωρού σου είναι πολύ καλές!:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και παλι! κοριτσι βοηθεια!

οι γρινιες ειχανε σταματησει! εδω και 2 μερες ηρθανε και παλι...

οι κενωσεις του συνεχιζουνε να ειναι νερουλες και με λιγες σαν βλενες! και.... φοβομουν οτι τον πειραζε το γολα που πινω... το αυγο που τρωω...

ετσι εχτες τον πηγαμε στο παιδον σε αλεργιολογο γιατι εχει και κατι σπυρακια στο προσωπο και στο σωμα, το αντιμετοπιζαμε ομως γιατι και η κορη μου ειχε ατοπικο εκζιμα! ο μπεμπουλης μου ομως εχει αρκετη νινιδα που δεν φευγει... τι λαδακια abc τι λαδι φαγητου.. μονο με κατι ειδικα σαμουαν ειδαμε λιγο καλητερευση...

ετσι λοιπον στο παιδον μας κανανε τα ταστακια για τις αλλεργιες για να δουμε αν εχει και διατροφικες αλλεργιες για να προσδιορισουμε ή ατοπικη ή σμιγματοροοικη δερματητιδα! τελικα ο μικρουλης μου εχει αλλεργια και στο γαλα και στο αυγο...

μονο που δεν επιρεαζεται μεσα απο τον θηλασμο μας ειπε ο γιατρος! και οσο αφορα τις κενωσεις μας ειπα να κοψω τα γαλακτοκομικα και θα δω...

αλλα σαστισα απο ολα αυτα που εβλεπα και τον μικρο να ταλαιπωρειται ετσι...

επρεπε να του παρουν και αιμα για να κανουν και τις αιματολογικες για τις αλλεργιες... δεν του βρισκανε την φλεβα...

\ετσι λοιπον σαστισα και δεν ρωτησα διευκρινησεις ''' ολα το γαλακτοκομικα?''' και οπως ειδα εδω σε εσας ποια ειναι τα κρυφα γαλακτικομικα??? βοηθηστε με σας παρακαλω! εχω στεναχωρεθει παρα πολυ και δεν ξερω απο που να αρχισω...

Link to comment
Share on other sites

Κρυφα γαλακτομικα εινια το κεικ πχ που εχει γαλα, γενικα ο,τι παρασκευαζεται με γαλα. τσουρεκια, κουλουρακια, σοκολατες, μερεντες, πραλινα, βουτυρο, κτλ. κρυφο γαλακτομικο ειναι ο,τι περιεχει ορο γαλακτος πχ καποιες μαργαρινες περιεχουν ορο γαλακτος, καποιες αλλες (συνηθως αυτες του ελαιολαδου) λενε οτι ειναι νηστισιμες δηλαδη δεν περιεχουν. ορο γαλακτος η πρωτεινη γαλακτος μπορει να περιεχουν ολα τα συσκευασμενα τροφιμα γι' αυτο στο σουπερ μαρκετ θα κοιτας τα συσττικα πριν αγορασεις η ακταναλωσεις κατι. καλο κουραγιο. επισης να προσεχεις και ποσο πορτοκαλι καταναλωνεις τωρα που δεν θα τρως γαλα, γιατι και το πορτοκαλι μπορει να προκαλεσει αλλεργιες.

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να του παρουν και αιμα για να κανουν και τις αιματολογικες για τις αλλεργιες... δεν του βρισκανε την φλεβα...

\ετσι λοιπον σαστισα και δεν ρωτησα διευκρινησεις ''' ολα το γαλακτοκομικα?''' και οπως ειδα εδω σε εσας ποια ειναι τα κρυφα γαλακτικομικα??? βοηθηστε με σας παρακαλω! εχω στεναχωρεθει παρα πολυ και δεν ξερω απο που να αρχισω...

 

οπου αναφερονται τα παρακατω:

 

υδρολυμένη πρωτεϊνη γάλακτος, ορός γάλακτος,

υδρολυμένη μορφή ορού γάλακτος, λακταλβουμίνη, φωσφο-λακταλβουμίνη, λακτοσφαιρίνη, λακτόζη, λακτουλόζη, καζεϊνη, υδρολυμένη καζεϊνη (casein hydrolysate), καζεϊνικό αμμώνιο (ammonium caseinate),

καζεϊνικό ασβέστιο (calcium caseinate), καζεϊνικό κάλιο (potassium caseinate), καζεϊνικό μαγνήσιο (magnesium caseinate),

καζεϊνικό νάτριο (sodium caseinate), καζεϊνικός σίδηρος (iron caseinate), παρακαζεϊνη (paracasein), rennet casein,

καζεϊνικός ψευδάργυρος (zinc caseinate), ορολευκωματίνη με τις εξής μορφές: sweet whey, whey powder, whey protein,

whey protein consetrate, whey protein hydrolysate (γλυκιά, σκόνη, συμπυκνωμένη πρωτείνη και υδρολυμένη πρωτείνη). Κεφίρ, πυτιά, ρικότα, τυρόπηγμα, half- and- half, quark,

 

Επίσης καπια που πιθανα να εχουν πρωτεινες γαλακτος αλλα οχι υποχρεωτικα:

αλευρι υψηλης συγκεντρωσης πρωτεινης, καραμελα, kosher, πραλινα(nougat), προσθετο γευσης υψηλης συγκεντρωσης πρωτεινης, σερμπέτι, φυσικά βελτιωτικα γευσης, chee Κεφίρ, πυτιά, ρικότα, τυρόπηγμα, half- and- half, quark,

 

 

 

 

 

τα παραπανω ειναι αποσπασμα απο την ομαδα στο facebook

''θηλασμος και αλλεργικο μωρο''

http://www.facebook.com/groups/195017137228803/

εαν μπεις στην ομαδα θα μαθεις πολλα καθως ειναι ολες οι μαμαδες με αλλεργικα μωρα που θηλαζουν..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο μπεμπουλης σταματησε τις διαροιες!!!!! εκανε κακα μια φορα την ημερα απο την δευτερη μερα της αποχης μου κιολας!!! πηχτα και παρτοκαλι!!!! δοξα το θεο!!!

τωρα: απο την κυριακη, δευτερα μεχρι και τωρα δεν εχει κανει καθολου!!! ειναι φυσιολογικο αυτο? ή του βαθους ή του υψους που λενε!!! αλλα ολεςωτις φορες που εκανε διαροια δεν ειχε αιμα!!! σιγουρα!!! (επειδη ολοι πρωτα αυτο με ρωτανε)!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα ειναι φυσιολογικο να μην εχουν κενωσεις για καποιες μερες. ο ενας παιδιατρος ειπε 10 μερες, η αλλη παιδιατρος 6 μερες.

 

εσενα το παιδι αντεδρασε αμεσως και θετικα, οποτε ειχε οντως αλλεργια. μπορεις να τρως εσυ τροφες που βοηθανε στις κενωσεις. σκεψου οτι και ο οργανισμος του μπεμπη θελει χρονο για να προσαρμοστει στα νεα διατροφικα δεδομενα. και να ρωτησεις τον παιδιατρο αν τωρα πρεπει να παιρνεις και ασβεστιο σε σκευασμα.

Link to comment
Share on other sites

επισης δεν εχω φαει ουτε αυγο! μετα απο ποσο καιρο θα πρεπει σιγα σιγα να ξαναβαλω αυτες τις τροφες στην διατροφη μου? Α! ημαγια μπυρας πως την παιρνεις? 3 εβδομαδες 1 χαπι την ημερα, 1 εβδομαδα αποχη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και παλι.........

σε μια ασχετη στιγμη γνωρισα μια μαμα που το παιδακι της ειναι 11 μηνων και μου ελεγε ποσο δυσκολα περασε με το παιδακι της.......

ακριβως τα ιδια συμπτωματα με τον δικο μου!!!!!!!!! χωρις να της αναφερω τιποτα απολυτως καθομουν και ακουγα με προσοχη οτι οταν ετρωγε τραβιοταν προς τα πισω μετα απο 2-3 λεπτα.. εκλαιγε.... την εσπρωχνε.... υπηρχαν μερας που επινε καθε 1 ωρα για 2 λεπτα γαλα.....

και τελικα επειτα απο πολες εξετασεις διαπαστωσαν οισοφαγητιδα!!!!!!!!!!

ο δικος μου δεν το κανει τοσο εντονα πια.... αλλα το κανει!!!!!!! γνωριζεται κατι για αυτο το θεμα??????????

να τον παω να τον δει γαστρεντορολογος???

ή ειναι αργα και τραβηξε ολο το ζορι μονο του το καημενουλι μου!!!!!

η μονη διαφορα ειναι οτι εμενα επερνε βαρος..... γιατι τον ταιζα στο υπνο καθε 3 και λιγο!!!!!!!!!!

μονο τοτε μου πινει γαλα!!!!!! στον υπνο!!!!!!!!:?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν σε καταλαβαίνω απόλυτα, κ εγω αντιμετωπίσω το ίδιο θέμα κ μάλιστα μόλις έγραψα στην αυλαία τι να κάνω, τρώει για 5 λεπτά κ μετα κλάμα χαμός , εμένα έχει κ κολικους, υποθέτω είναι κ απο αυτο, το είπα στον γιατρό κ μου έδωσε infacolic, ίσως βλέπω μια μικρή διάφορα, αλλα όμως εδώ κ δυο μερες βλέπω διάφορα στο στήθος, ότι δεν γεμίζει, ίσως φτάσει ότι τρώει συχνά κ για λιγο? τι να πω δεν ξέρω! Έχω απελπιστικά κ γω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε καταλαβαίνω απόλυτα, κ εγω αντιμετωπίσω το ίδιο θέμα κ μάλιστα μόλις έγραψα στην αυλαία τι να κάνω, τρώει για 5 λεπτά κ μετα κλάμα χαμός , εμένα έχει κ κολικους, υποθέτω είναι κ απο αυτο, το είπα στον γιατρό κ μου έδωσε infacolic, ίσως βλέπω μια μικρή διάφορα, αλλα όμως εδώ κ δυο μερες βλέπω διάφορα στο στήθος, ότι δεν γεμίζει, ίσως φτάσει ότι τρώει συχνά κ για λιγο? τι να πω δεν ξέρω! Έχω απελπιστικά κ γω!

 

Αν το μωρο είναι περίπου 40 ημερών και θηλαζει αποκλειστικα, η γαλουχια έχει εδραιωθει και είναι φυσιολογικο το στήθος να είναι μικρότερο και να το αισθάνεσαι άδειο. Το γάλα παράγεται την ώρα που θηλαζει το μωρο επομένως το στήθος δεν είναι πρησμενο.

Τρώει 5 λεπτά, αφήνει το στήθος, πας να ξαναβαλεις το μωρο στο στήθος γιατι πιστεύεις ότι δε χορτασε κι αρχίζει να κλαίει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...