Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σόμπα υγραερίου


theodorap

Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια :)

Έπιασε το κρύο εδώ πάνω και η κεντρική θέρμανση δεν έχει ξεκινήσει ακόμα..(δεν ξέρω καν αν θα ξεκινήσει φέτος ) και πήγε ο αδερφός μου και μου αγόρασε μια σόμπα υγραερίου...Δεν την έχω ανάψει όμως γιατί δε γνωρίζω αν είναι επιβλαβής για το μωρό (που δεν είναι ακόμα 2 μηνών)....Ξέρει καμμιά σας αν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω ή όχι ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 10 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί φέτος έχουν στριμώξει τα πράγματα και είπαμε να μην πολυανάψουμε κεντρική θέρμανση και ψάχνουμε εναλλακτικές.

Το σπίτι είναι παλιο διοροφο κι εμείς νοικιάζουμε τον κάτω όροφο. Το σπίτι απο μόνο του έχει πολύ υγρασία.

Παλιότερα σε άλλο παλιο ισόγειο χωρίς θέρμανση που νοικιαζα είχα υγραερίου αλλά δεν είχα παιδιά και δεν το πολυέψαχνα.

Υστερα απο έρευνα κατέληξα ότι οικονομικά μας συμφέρει η υγραερίου, που πλέον είναι αρκετά ασφαλείς. Όπως διάβασε σε διάφορα φόρα ότι μαυρίζει τους τοίχους και δημιουργει πολύ πρόβλημα με την υγρασία. Εμείς ήδη έχουμε σκασμένους τοίχους και το τελευταίο που θέλω είναι να επιβαρυνθει το αναπνευστικό των παιδιων.

Χρησιμοποιεί κανείς σομπα υγραερίου; Ισχύει αυτό με την υγρασία; Κι αν ναι πως αιτιολογείται;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Άργησα να δω τη Λέγκω παραπάνω, αλλά ας απαντήσω έστω και αργά μιας και εγώ άνοιξα το θέμα. Χρησιμοποιούμε φέτος τη σόμπα που η μπέμπα μεγάλωσε αρκετά. Ζεσταινόμαστε μια χαρά, τουλάχιστον η σαλοκουζίνα μας όπου την έχουμε τοποθετήσει (περίπου 48 τετραγωνικά) . Πήραμε μποτίλιες προπανίου , όχι βουτανίου , καθώς μας ενημέρωσαν (κι είχαν δίκιο) πως δε μυρίζει τόσο . Νομίζω πως δε μυρίζει καθόλου, παρά μόνο λίγα λεπτά όταν την ανάβουμε. Με την υγρασία δεν είχα πρόβλημα, με τη μαυρίλα δεν υπάρχει περίπτωση να έχω.....δεν βγάζει κάτι για να μαυρίσει τον τοίχο ! Μόνο θερμό αέρα από την μπροστινή πλευρά της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ... τελικά αγοράσαμε κι εμείς υγραερίου. Αυτό με τη μποτίλια προπανίου πρέπει να κοιτάξω.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες χρησιμοποιείτε σόμπες υγραερίου, γράψτε μας μερικές λεπτομέρειες. Ζεσταίνει ικανοποιητικά; Πόσες φιάλες υπολογίζετε ότι χρειάζεστε το μήνα;

Και που βρίσκουμε φιάλες προπανίου;

Μεγάλο πρόβλημα, το πετρέλαιο κομμένο από πέρσι, την περσινή σαιζόν τη βγάλαμε με τα κλιματιστικά. Μέσα στο 2013 όμως άκουσα για τρεις τουλάχιστον αυξήσεις στη ΔΕΗ.

Ξυλόσομπα δεν μπορούμε να βάλουμε, τζάκι δεν έχουμε, και ψάχνουμε εναλλακτική.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Εμείς πήραμε την Laminox IRV 42 TURBO368. Είναι ιταλική και όπως οι περισσότερες έχουν σύστημα ανιχνευσης διοξειδίου και κλείνει αυτόματα αν τα επίπεδα στην ατμόσφαιρα ανέβουν επικίνδυνα. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι την αφήνεις χωρίς επίβλεψη ή ότι πέφτεις και κοιμάσαι. Απλά είσαι ήσυχη ότι δεν θα δηλητηριαστείς σιγά σιγά σε περίπτωση διαρροής (πράγμα σπάνιο αλλά φύλαγε τα ρούχα σου που λένε).

 

Έχει 3 σκάλες και αερόθερμο με 2 σκάλες που είναι πολύ χρήσιμο αν σου τελειώσει η φιάλη, μέχρι να στη φέρουν κάνει δουλειά. Εγώ το έχω πάντα στη 1 σκάλα και ζεσταίνει ένα σαλόνι κοντά 40 τετραγωνικά που ένα κλιματιστικό 18000 BTU στους 30 βαθμούς αυτό δεν το έκανε ούτε γι'αστείο. Και μιλάμε ότι εγώ κρυώνω πολύ (οι 18 βαθμοί δεν μου φτάνουν και στους 20 βάζω φλις ζακέτα-έχω θέμα αστο). Κυκλοφορώ με ένα μακό μακρυμάνικο μέσα στο σπίτι όταν έξω έχει 10 βαθμούς. Το ίδιο και τα μικρά. Σ'αυτά βάζω εσώρουχο και λεπτό μπλουζάκι. Στα πιο κρύα θα βάλουμε φούτερ.

 

Κοστίζει 165 Ευρώ και 40 Ευρώ η πρώτη φιάλη. Μετά όταν στην αλλάζουν κοστίζει 25 Ευρώ. Εξαρτάται από την περιοχή βέβαια. Στο κέντρο που έμενα και είχαμε τέτοια σόμπα κοστίζει 18 Ευρώ. Κοντά παραλία που μένω τώρα κοστίζει 25 Ευρώ. Μάλλον μας θεωρούν ματσό αγνοούν ότι πλέον όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε, anyway.

 

Την καίω από το πρωί στις 8 μέχρι τις 11,30 το βράδυ και καίει 1 φιάλη την εβδομάδα άρα 4 τον μήνα άρα 100 Ευρώ.

 

Στην πρώτη χρήση μύριζε αρκετά, την 2η λιγότερο και τώρα δεν μυρίζει καθόλου. Εντάξει όταν την ανάβεις πολύ λίγο αλλά φεύγει σε λίγα λεπτά η μυρωδιά. Μπορείς να ανοιγείς λίγο αν σ'ενοχλεί πολύ και μετά να κλείνεις.

 

Για την ασφάλεια. Όπως είπα έχει ασφάλεια και την φιάλη έρχονται και στην βάζουν αυτοί. Μπροστά στην φλόγα έχει προστατευτικό που είναι απλώς ζεστό, δεν καίει. Το έπιασα κανονικά. Την φλόγα δεν μπορείς να την πιάσεις λόγω του προστατευτικού.

 

Για φιάλες ψαξε στο vrisko.gr έχει τους πωλητές ανά περιοχή.

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα. Την συστήνω ανεπιφύλακτα. Θα χουχουλιάσετε!

Link to comment
Share on other sites

Με κατατόπισες πλήρως.:wink: Σ' ευχαριστώ. Θα κοιτάξω στο σάιτ να πάρω μια ιδέα.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα

και εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη απότη σόμπα !

Καίμε το ίδιο με την παραπάνω φίλη, μία μποτίλια την εβδομάδα περίπου.

Για το προπάνιο μου το είπε ο προμηθευτής μας.

Είναι λίγο ακριβότερη, στα 29 ευρώ, αλλά πραγματικά δε μυρίζει καθόλου.

Ζεσταίνει άμεσα το χώρο, αν την έχει στην 3η σκάλα δε μπορείς καν να καθήσεις μπροστά .

 

Κίνδυνος υπάρχει μόνο σε περίπτωση διαρροής , που σπάνια συμβαίνει.

Ή αν τη ρίξεις σε εύλεκτα αντικείμενα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή ψάχνομαι και εγώ για εναλλακτική και σκεφτόμουν την υγραερίου αλλά φοβόμουν λίγο ,λογω των παιδιών.Διάβασα αυτά που γράψατε κορίτσια και θα το κοιτάξω μήπως πάρω και εγώ τέτοια.Δεν κατάλαβα μόνο έχεις την επιλογή του αερίου δηλ.βουτάνιο ή προπάνιο?Ότι θέλεις βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

επειδή ψάχνομαι και εγώ για εναλλακτική και σκεφτόμουν την υγραερίου αλλά φοβόμουν λίγο ,λογω των παιδιών.Διάβασα αυτά που γράψατε κορίτσια και θα το κοιτάξω μήπως πάρω και εγώ τέτοια.Δεν κατάλαβα μόνο έχεις την επιλογή του αερίου δηλ.βουτάνιο ή προπάνιο?Ότι θέλεις βάζεις?

 

Ναι, καίει και τα 2. Οι φιάλες που μου φέρνουν εμένα είναι μίγμα βουτάνιο-προπάνιο. Ρώτησα κι εγώ για προπάνιο και μου είπαν τα ίδια. Κοστίζει 29 Ευρώ και πληρώνεις 15 Ευρώ επιπλέον για την πρώτη φιάλη γιατί είναι μεγαλύτερη και πληρώνεις ουσιαστικά το παραπάνω σίδερο της φιάλης. Διαρκεί λίγο παραπάνω γιατί όπως είπα είναι μεγαλύτερη η φιάλη. Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια γιατί ούτως ή άλλως μυρίζει ελάχιστα στην αρχή μόνο με την συμβατική φιάλη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...