Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Mου κόπηκε το γάλα μετά από στενοχώρια.Υπάρχει επιστροφή;


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Το μωρό μου είναι 10 μηνών. Αυτή τη βδομάδα πέρασα μια πολύ μεγάλη στενοχώρια και ξαφνικά δεν έχω πια γάλα παρά ελάχιστο.

Πριν έβγαζα περίπου 120μλ σε κάθε άντληση και τώρα βγάζω 10-20μλ.

Επίσης το μωρό δε χορταίνει πλέον στο στήθος και μετά από κάθε θηλασμό πίνει και 120-150μλ με μπιμπερό (ευτυχώς είχα φτιάξει καλή τράπεζα γάλακτος και δίνω από εκεί).

Είναι τώρα περίπου 5 μέρες που συμβαίνει αυτό και είχα που είχα τη στενοχώρια μου για το άλλο θέμα, τώρα προστέθηκε κι αυτό και είμαι ψυχολογικά πολύ χάλια.

 

Καμιά συμβουλή; Μπορεί να επανέρθει η παραγωγή μου ή έγινε ανεπανόρθωτη ζημιά; :(

 

ΥΓ: Να αναφέρω επίσης πως κάνω συστηματικές αντλήσεις με το θήλαστρο έτσι κι αλλιώς όλους αυτούς τους 10 μήνες και λογω χαμηλής παραγωγής και λόγω δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

 

νομίζω υπάρχουν κοπέλες που θα σε βοηθήσουν με την αύξηση της παραγωγής σου! Εγώ θέλω απλά να σου πω ότι ναι γίνεται!

 

Είχα το ίδιο θέμα με τη μεγάλη μου (όχι λόγω στεναχώριας αλλά λόγω επέμβασης για απόστημα στο στήθος) και η παραγωγή μου επανήλθε παρόλο που δεν έκανα κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια, δλδ συνέχισα το ίδιο μοτίβο αντλήσεων όπως πριν (η μικρή δεν καθόταν στο στήθος οπότε είμασταν με ... αποκλειστηκες αντλήσεις :P ).

 

Περαστικές να είναι οι στεναχώριες σας και αφού το θέλεις μην εγκαταλείπεις το θηλασμό, υπομονή και επιμονή χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοβεται το γαλα απο τη στεναχωρια, απλά εχεις μπλοκαρει το ανακλαστικό ροής. Αν ηρεμήσεις, θα επανέλθεις (το περασα κι εγω).

Συνέχισε τη ρουτινα σου και προσπαθησε να μην απογοητευεσαι. Θα επανέλθεις.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη zouzounel. Ακόμη, το μωρο αντιλαμβάνεται την κατάστασή σου και ζητάει να θηλασει περισσότερο κι εσυ το μεταφράζεις ως μειωση παραγωγής.

 

Σε αυτήν την ηλικία που τρώει τα πάντα ή σχεδον τα πάντα πιστεύω δε χρειάζεται συμπλήρωμα για λίγες μέρες. Σε λίγες μέρες θα έχει επανέλθει η παραγωγή σου κι η αποτελεσματικότητα στην άντληση και θα συνεχίσεις κανονικα.

 

Βάζε το μωρο λίγο περισσότερο στο στήθος τις βραδινές ώρες μετα τις 12 το βραδυ έστω και κοιμισμενο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ!

Μακάρι!

 

Συμπλήρωμα δεν έχει χρειαστεί να δώσω ευτυχώς γιατί χρησιμοποιώ από την τράπεζα γάλακτος.

 

Μου δώσατε ελπίδες και ήδη νιώθω καλύτερα ψυχολογικά, σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ!

Μακάρι!

 

Συμπλήρωμα δεν έχει χρειαστεί να δώσω ευτυχώς γιατί χρησιμοποιώ από την τράπεζα γάλακτος.

 

Μου δώσατε ελπίδες και ήδη νιώθω καλύτερα ψυχολογικά, σας ευχαριστώ.

 

Συμπλήρωμα εννοούσα δικο σου γάλα απο την κατάψυξη. Δε χρειάζεται για λίγες μέρες (θα σε βοηθήσει να επανέλθει η παραγωγη με το θηλασμο το να μην δίνεις απο την τράπεζα).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς δεν έχουμε επανέρθει ακόμα.

Ξεκίνησα και τριγωνέλλα. Το κακό είναι οτι δεν έχω χρόνο για πάνω από 4 αντλήσεις την ημέρα κι αυτές με το ζόρι.

Ελπίζω να τα καταφέρω τουλάχιστον να πιάσουμε το χρόνο (χρονίζουμε σε 1,5 μήνα). Αχ μακάρι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι, συμβουλεύτηκα παιδίατρο που είναι και σύμβουλος θηλασμού.

Μου είπε μαζί με την τριγωνέλλα να παίρνω και milk thistle (γαιδουράγκαθο) το οποίο προστατεύει το συκώτι. Και να μην την πάρω πάνω από 1 εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχουμε επανέρθει ακόμα.

Ξεκίνησα και τριγωνέλλα. Το κακό είναι οτι δεν έχω χρόνο για πάνω από 4 αντλήσεις την ημέρα κι αυτές με το ζόρι.

Ελπίζω να τα καταφέρω τουλάχιστον να πιάσουμε το χρόνο (χρονίζουμε σε 1,5 μήνα). Αχ μακάρι!

 

Πόσο γάλα βγάζεις συνολικά; Δεν φτάνει για το μωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε φτανει. Χρησιμοποιω και από την τραπεζα γαλακτος αλλά κι αυτη τελειώνει. Έχω αλλα 9 σακουλάκια.

Δε βγαζω πάνω από 180-200μλ την ημερα στην καλυτερη (με 4 διπλές αντλήσεις). Βγαζω από 10-40μλ σε καθε αντληση (συνολο από τα 2 στήθη) ενώ έβγαζα 100-170μλ (συνήθως γύρω στα 120μλ και λίγο παραπάνω το πρωί). Η μικρή δε θηλαζει ικανοποιητικά, δυσανασχετεί και τραβιέται από το στήθος. Μόνο κατά τη διάρκεια της νύχτας που θηλάζει περίπου 2 φορές, θηλάζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δυστυχως δε φτανει. Χρησιμοποιω και από την τραπεζα γαλακτος αλλά κι αυτη τελειώνει. Έχω αλλα 9 σακουλάκια.

Δε βγαζω πάνω από 180-200μλ την ημερα στην καλυτερη (με 4 διπλές αντλήσεις). Βγαζω από 10-40μλ σε καθε αντληση (συνολο από τα 2 στήθη) ενώ έβγαζα 100-170μλ (συνήθως γύρω στα 120μλ και λίγο παραπάνω το πρωί). Η μικρή δε θηλαζει ικανοποιητικά, δυσανασχετεί και τραβιέται από το στήθος. Μόνο κατά τη διάρκεια της νύχτας που θηλάζει περίπου 2 φορές, θηλάζει καλύτερα.

 

Πως τα πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπομονη και επιμονη! μπορει να επανελθει η ροη και η παραγωγη γαλακτος σε ικανοποιητικα επιπεδα! ασε το παιδι να κανει τη δουλεια για αυτο...ακομα και το βραδυ οι καλοι θηλασμοι βοηθανε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα και απο μενα.

Εχω ενα μπεμπη μουρλια!!! Ειναι 3 μηνων σημερα και παμε για τον 4ο.

Δυστυχως απο καποια στεναχωρια (ευτυχως περασε) μου κοπηκε το γαλα τελειως (ουτε 20 ml με το θηλαστρο) και ηρθε ταυτοχρονα η περιοδος μου.

Η παιδιατρος μου ειπε οτι μπορει να μου επανελθει το γαλα.

τι πρεπει να κανω γιατι εδω και 10 μερες αναγκαζομαι και το δινω ξενο γαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Καλημερα και απο μενα.

Εχω ενα μπεμπη μουρλια!!! Ειναι 3 μηνων σημερα και παμε για τον 4ο.

Δυστυχως απο καποια στεναχωρια (ευτυχως περασε) μου κοπηκε το γαλα τελειως (ουτε 20 ml με το θηλαστρο) και ηρθε ταυτοχρονα η περιοδος μου.

Η παιδιατρος μου ειπε οτι μπορει να μου επανελθει το γαλα.

τι πρεπει να κανω γιατι εδω και 10 μερες αναγκαζομαι και το δινω ξενο γαλα.

 

Τι ακριβώς εννοείς σου κόπηκε το γαλα; Τι έγινε δλδ; Δεν είχες καθόλου;

Πως το κατάλαβες αυτο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...