Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ


Recommended Posts

Χρειάζομαι την γνώμη σας, αν έχετε εμπειρία, και την γνώμη της Αγλαΐας φυσικά.

 

Δυστυχώς πρέπει άμεσα να βρω μια πολύ αποτελεσματική μέθοδο αντισύλληψης. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι κανονικά θα μου πρότεινε αντισυλληπτικά, αλλά επειδή θηλάζω απαγορεύεται γιατί μπορεί να προκαλέσει περίοδο στην μικρή. Οπότε μου πρότεινε σπιράλ, το οποίο από αυτά που διάβασα δεν μου αρέσει καθόλου, θεωρώ ότι έχει πολύ σημαντικά μειονεκτήματα.

 

Εγώ ψάχνω σε ξένα και ελληνικά sites που ασχολούνται με γυναικολογία και θηλασμό, αλλά αυτό σχετικά με την περίοδο στο μωρό δεν το διάβασα πουθενά.

 

Υπάρχουν εδώ μαμάδες που θηλάζουν και παίρνουν αντισυλληπτικά;

 

Θα μιλήσω και με την παιδίατρο φυσικά, αλλά θα ήθελα την εμπειρία σας

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Palladin μου, επειδή κι εγώ θέλω να ξεκινήσω αντισυλληπτικά σε λίγους μήνες, ρώτησα διάφορους γιατρούς. Η παιδίατρος του μικρού μου είπε ότι δεν αντενδείκνυται, αλλά είναι κάτι έξτρα και καλό θα ήταν να το αποφύγω (για mini pill), δύο παιδίατροι και σύμβουλοι θηλασμού μου είπαν ή το χαμηλότερο σε οιστρογόνα συνδυασμένο χάπι ή από τη στιγμή που έχω πρόσβαση στο εξωτερικό mini pill (έψαξα, όμως, και βρήκα ότι και στην Ελλάδα κυκλοφορεί μόνο μία μάρκα mini pill, που είναι καινούργιο 4ης γεννιάς), η γυναικολόγος μου (που θεωρεί ότι ο θηλασμός πάνω από 6 μήνες δεν προσφέρει κάτι) μου είπε ότι τώρα που θηλάζω δεν μπορώ να πάρω κάτι, σε έγκυρα ιατρικά σάιτ (αγγλικά κυρίως) βρήκα ότι επιτρέπεται να χρησιμοποιήσουμε όποια ορμονική μέθοδο περιέχει μόνο προγεσταγόνο (mini pill, υποδόριο εμφύτευμα, κολπικό δακτύλιο, έμπλαστρο, ένεση με προγεσταγόνο...) και, τέλος, από το κέντρο οικογενειακού προγραμματισμού του Αλεξάνδρας μου είπαν για mini pill. Βέβαια, εγώ ρωτούσα περισσότερο για το αν υπάρχει περίπτωση να πειράξει η προγεστερόνη το παιδί λόγω του ότι είναι ορμόνη φύλου και μου είπαν ότι δεν πειράζει. Τώρα για το αν προκαλεί περίοδο στα κορίτσια...μακάρι να'ξερα... Με το σύντροφό μου κλείνουμε προς το συνδιασμό προφυλακτικό+mini pill...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι την γνώμη σας, αν έχετε εμπειρία, και την γνώμη της Αγλαΐας φυσικά.

 

Δυστυχώς πρέπει άμεσα να βρω μια πολύ αποτελεσματική μέθοδο αντισύλληψης. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι κανονικά θα μου πρότεινε αντισυλληπτικά, αλλά επειδή θηλάζω απαγορεύεται γιατί μπορεί να προκαλέσει περίοδο στην μικρή. Οπότε μου πρότεινε σπιράλ, το οποίο από αυτά που διάβασα δεν μου αρέσει καθόλου, θεωρώ ότι έχει πολύ σημαντικά μειονεκτήματα.

 

Εγώ ψάχνω σε ξένα και ελληνικά sites που ασχολούνται με γυναικολογία και θηλασμό, αλλά αυτό σχετικά με την περίοδο στο μωρό δεν το διάβασα πουθενά.

 

Υπάρχουν εδώ μαμάδες που θηλάζουν και παίρνουν αντισυλληπτικά;

 

Θα μιλήσω και με την παιδίατρο φυσικά, αλλά θα ήθελα την εμπειρία σας

 

 

Κανένα αντισυλληπτικό δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

Τα συνήθη αντισυλληπτικά μπορεί να προκαλέσουν μείωση στην παραγωγή του, τα mini pill δεν προκαλούν μείωση στην παραγωγή.

 

Η προγεστερόνη είναι ορμόνη απαραίτητη για να διατηρηθεί η εγκυμοσύνη και το έμβρυο εκτίθεται σε τεράστιες ποσότητες προγεστερόνης στην διάρκεια της κύησης.

 

Τα λεγόμενα περί περιόδου, δεν τα έχω βρει ως πιθανή παρενέργεια. Τα έχεις βρει εσύ κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εδω ο γιατρος μου μου ειχε δωσει minipill (cerazette) αλλα με οποιον ελληνα γυναικολογο το συζητησα με εκραξε και το σταματισα. Παντως στον 1 μηνα που το πειρα δεν παρατηρησα διακυμανσεις.. Ομως νομιζω οτι δεν λειτουργει οπως το κλασσικο χαπι. Πχ δεν μπορεις να ξερεις ποτε θα σου ερθει περιοδος..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εδω ο γιατρος μου μου ειχε δωσει minipill (cerazette) αλλα με οποιον ελληνα γυναικολογο το συζητησα με εκραξε και το σταματισα. Παντως στον 1 μηνα που το πειρα δεν παρατηρησα διακυμανσεις.. Ομως νομιζω οτι δεν λειτουργει οπως το κλασσικο χαπι. Πχ δεν μπορεις να ξερεις ποτε θα σου ερθει περιοδος..

 

Σου εξήγησαν το λόγο που σε έκραξαν ή αερολογίες έλεγαν; Σου έφερε καμία παρενέργεια το συγκεκριμένο χάπι(γιατί είναι το μόνο άμεσα προσβάσιμο);

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
Κανένα αντισυλληπτικό δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

Τα συνήθη αντισυλληπτικά μπορεί να προκαλέσουν μείωση στην παραγωγή του, τα mini pill δεν προκαλούν μείωση στην παραγωγή.

 

Η προγεστερόνη είναι ορμόνη απαραίτητη για να διατηρηθεί η εγκυμοσύνη και το έμβρυο εκτίθεται σε τεράστιες ποσότητες προγεστερόνης στην διάρκεια της κύησης.

 

Τα λεγόμενα περί περιόδου, δεν τα έχω βρει ως πιθανή παρενέργεια. Τα έχεις βρει εσύ κάπου;

 

Δηλαδή μπορώ να πάρω αντισυλληπτικά παρόλο που θηλάζω; Τα χρειάζομαι επειγόντως, η μικρή μου είναι 10 μηνών, θηλάζει πρωί και βράδυ καθώς και τουλάχιστον μία φορά μέσα στη μέρα (για να κοιμηθεί κυρίως...) Μήπως είναι καλό να τα παίρνουμε ώρες που δεν θηλάζουμε;; Κάποια συγκεκριμένη μάρκα, έστω με π.μ.;

Τα minipills δεν είναι ασφαλή; Γιατί κάποια συμφορουμίτισσα έγραψε να τα χρησιμοποιεί σε συνδυασμό με προφυλακτικό;;

 

Πήρα το χάπι της επόμενης μέρας μία φορά και μέσα έγραφε ότι δεν αντενδείκνυται στο θηλασμό, αλλά ότι είναι καλό ο επόμενος θηλασμός να γίνει τουλάχιστον 6 ώρες μετά...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Μίλησα σήμερα με τη γυναικολόγο για μεθόδους αντισύλληψης και μου πρότεινε Cerazette (desogestrel), το οποίο είναι συμβατό με τον θηλασμό. Έχετε καμία άποψη σχετικά; Tο βιβλίο της Πατσούρου λέει ότι μειώνει την παραγωγή! Δε θέλω σε καμιά περίπτωση να έχω μείωση στο γάλα μου, ήδη κρατάμε τον θηλασμό με νύχια και με δόντια.

Αν ισχύουν τα περί μείωσης, καλύτερα να το ρισκάρω :confused:

Να σημειώσω ότι ο γιος μου είναι 3 μηνών, και θηλάζω με συμπλήρωμα 180ml/ημέρα. Επίσης ότι είμαστε στην Ελβετία, όπου το mini-pill είναι διαθέσιμο.

Επεξεργάστηκαν by bobos1982
διευκρίνιση
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...