Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χλοοτάπητας στη βεράντα!


Recommended Posts

Καλησπέρα!:)

Σκέφτομαι να βάλω στη μία βεράντα χλοοτάπητα πλαστικό για ν' αλλάξω λίγο το στυλ του μπαλκονιού και να μου θυμήζει και λίγο κήπο..

 

Έχει βάλει καμιά σας?

Είναι εύκολος στο καθάρισμα? (κρατάει εννοώ νερό από κάτω?)

Και πόσο περίπου σας κόστισε?

<<Απ' ό,τι ζήτησα & απ' ό,τι θα ζητήσω,μέσα μου για πάντα θα σ' έχω σαν ένα μικρό φυλαχτό!..>>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!! Ακόμα θυμάμαι τη ταλαιπωρία που πέρασα επι δύο χρόνια που έβαλα.

1-Δεν καθαρίζει καθόλου καλά,μένουν σκουπίδια και ο χώρος φαίνεται βρώμικος

2-Κρατάει νερό και μυρίζει

3-Είναι ασήκωτο

Μου κόστισε αρκετά δεν θυμάμαι πόσα,είδα κ έπαθα να το ξεφορτωθώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εμένα πάλι που έχει βάλει η μητέρα μου στο μπαλκόνι για τα εγγονάκια,δεν έχει κανένα πρόβλημα και φαίνεται υπέροχο και καθαρό 2 χρόνια μετά.Τι κάνει:

Έχει απομονώσει τις γλάστρες με ξύλινο φράκτη περιμετρικά για να περιορίσει τυχόν απώλειες νερού από πότισμα.Επίσης το καθαρίζει με ηλεκτρική αν έχει φύλλα ή άλλα σκουπίδια και το σφουγγαρίζει,δεν ρίχνει ποτέ νερό με λάστιχο.

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!! Ακόμα θυμάμαι τη ταλαιπωρία που πέρασα επι δύο χρόνια που έβαλα.

1-Δεν καθαρίζει καθόλου καλά,μένουν σκουπίδια και ο χώρος φαίνεται βρώμικος

2-Κρατάει νερό και μυρίζει

3-Είναι ασήκωτο

Μου κόστισε αρκετά δεν θυμάμαι πόσα,είδα κ έπαθα να το ξεφορτωθώ!!

 

 

Συμφωνωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω απολυταααααααααααααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Καλημέρα.

Εμένα πάλι που έχει βάλει η μητέρα μου στο μπαλκόνι για τα εγγονάκια,δεν έχει κανένα πρόβλημα και φαίνεται υπέροχο και καθαρό 2 χρόνια μετά.Τι κάνει:

Έχει απομονώσει τις γλάστρες με ξύλινο φράκτη περιμετρικά για να περιορίσει τυχόν απώλειες νερού από πότισμα.Επίσης το καθαρίζει με ηλεκτρική αν έχει φύλλα ή άλλα σκουπίδια και το σφουγγαρίζει,δεν ρίχνει ποτέ νερό με λάστιχο.

 

Καλησπέρα!! Και αν το βλέπει η βροχή όπως πχ το δικο μου μπαλκόνι;;

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!! Και αν το βλέπει η βροχή όπως πχ το δικο μου μπαλκόνι;;

Έχω χλοοτάπητα στο μπαλκόνι μου 3 χρόνια τώρα.Τον σκουπίζω με την ηλεκτρική σκούπα το καλοκαίρι.Το χειμώνα αν σου βρέχεται (κι εμένα μου βρεχόταν-δεν γίνεται αλλιώς- τώρα έχουμε κλείσει το μπαλκόνι με ναυλον) αστο.Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.Όπου είναι βρεγμένο δεν θα πατάς.Την άνοιξη πριν στρώσεις τα επιπλα μπαλκονιού απλά το σηκώνεις, το πλένεις με το λάστιχο, όπως και το μπαλκόνι.Το κρεμάω στα κάγκελα να στεγνώσει και το στρώνω.Κατά την διάρκεια του καλοκαιριού εκτός από την σκούπα του ρίχνω νερό μια στις τόσες.Γενικά πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη.Δεν μυρίζει πουθενά!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!! Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τον τεχνητό χλοοτάπητα. Σκεφτόμαστε να βάλουμε στη βεράντα για να παίζει ο μικρός μας. Όμως καποιοι μας είπαν ότι αυτοί οι χλοοτάπητες είναι καρκινογόνοι. Η αλήθεια είναι οτι στο ίντερνετ που το έψαξα διάβασα διάφορα αλλά δεν ξέρω τί ισχύει. Έχετε κάτι υπόψιν σας;

Link to comment
Share on other sites

Just now, iliana32 είπε:

Καλησπέρα!! Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τον τεχνητό χλοοτάπητα. Σκεφτόμαστε να βάλουμε στη βεράντα για να παίζει ο μικρός μας. Όμως καποιοι μας είπαν ότι αυτοί οι χλοοτάπητες είναι καρκινογόνοι. Η αλήθεια είναι οτι στο ίντερνετ που το έψαξα διάβασα διάφορα αλλά δεν ξέρω τί ισχύει. Έχετε κάτι υπόψιν σας;

 

Ο συνθετικός χλοοτάπητας από όσο ξέρω θεωρείται πιθανώς καρκινογόνος ακόμη και για ποδοσφαιριστές που τρέχουν πάνω σε αυτόν και δεν κάθονται πάνω του σε παιδική ηλικία, ούτε τον πιπιλάνε, μασουλάνε, πιάνουν με τα χέρια κλπ. Αν μιλάς για το ίδιο που χρησιμοποιούν στα γήπεδα.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι πολυ μικρο το παιδακι σου,μπορεις εκει που παιζει να βαζεις αυτα τα πλαστικα πλακακια απο αφρολεξ που πουλανε πχ στα τζαμπο και αυτο για να μην χτυπησει αν τυχον πεσει...αν ειναι μεγαλυτερο, για ποιο λογο να μπεις στην διαδικασια χλοροταπητα ?? ετσι και αλλιως, τους χειμερινους μηνες σπανια βγαινουμε στην βεραντα και αυτο οχι για παιχνιδι και τους καλοκαιρινους αποζητουμε την δροσια απο τα πλακακια ή οτι αλλο εχει η βεραντα σου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@iliana32 Εμάς μας έχει βολέψει αντιολισθητικό χαλί εσωτερικού/εξωτερικού χώρου. Το στρώνουμε στο μπαλκόνι και παίζουμε κάτω, κάνουμε πικ-νικ, αράζουμε. Όταν τελειώσουμε ή το βράδυ πριν κοιμηθούμε, το τυλίγουμε σε ρολό. Είναι ελαφρύ-τινάζεται άνετα, καθαρίζεται τοπικά με μωρομάντηλο (όλο και κάτι θα στάξει από φαγώσιμο ή θα μουντζουρωθεί με παιδικό μαρκαδόρο), πλένεται εύκολα-στεγνώνει γρήγορα. Υπάρχουν και χαλιά που πλένονται και στο πλυντήριο (αν έχεις αρκετά μεγάλο πλυντήριο βέβαια). Εμείς βρήκαμε σε προσφορά ένα οικονομικό (1.80×1.20 στα 15€) γιατί δε θέλαμε να διαθέσουμε πολλά σε χαλί εξωτερικού χώρου. Όμως η ποιότητα του είναι μέτρια (πχ η αντιολισθητική επιφάνεια φθείρεται εύκολα, οι ραφές περιμετρικά φθήνουν). Μπορεί κανείς να κάνει μια πιο ακριβή και ποιοτική αγορά.


Επίσης υπάρχει η λύση του μαλακού πλαστικού ταπέτου. Υπάρχουν και σε καταστήματα παιχνιδιών, με παιδικές παραστάσεις (πχ αυτοκινητόδρομος, πόλη, φάρμα). Στα θετικά: προσφέρει καλή προστασία από την κρύα επιφάνεια καθώς το υλικό του είναι αφρώδες. Με ένα πέρασμα με μωρομάντηλο/αντισηπτικό πανάκι έχεις ξεμπερδέψει από καθάρισμα. Στο παιδί μπορεί να αρέσει η παράσταση και να βάζει πχ τα αυτοκινητάκια στο δρόμο, τα ζωάκια στη φάρμα, κλπ. Στα αρνητικά: Αν πέσει υγρό, γλιστράει. Η παράσταση επάνω μπορεί να αποσπά την προσοχή, να δημιουργεί "οπτική φασαρία" όταν πχ θες να φτιάξεις ένα παζλ ή να παίξεις ένα παιχνίδι με κάρτες. Αισθητικά και σαν υφή εγώ προτιμώ το χαλί.


Την άνοιξη όταν ζεστάνει ο καιρός, στήνουμε το "καλοκαιρινό μας μπαλκόνι". Καθαρίζουμε καλά (τοίχους, τέντες, κλιματιστικό, τα φυτά), στήνουμε τις πολυθρόνες, κρεμάμε φαναράκια, βάζουμε κεράκια. Και περνάμε αρκετό χρόνο εκεί (αν δεν είχαμε πρόβλημα με τα κουνούπια, θα περνούσαμε περισσότερο). Τρώμε, παίζουμε, καθόμαστε με φίλους. Τα παιδιά το χαίρονται πολύ. Για εμάς, που ζούμε σε πόλη, και πολλές μέρες τις περνάμε εντός σπιτιού, έστω και αυτή η εκδοχή του έξω μας κάνει καλό.
Ανυπομονώ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 11/2/2020 at 10:44 ΜΜ, samsympan είπε:

@iliana32 Εμάς μας έχει βολέψει αντιολισθητικό χαλί εσωτερικού/εξωτερικού χώρου. Το στρώνουμε στο μπαλκόνι και παίζουμε κάτω, κάνουμε πικ-νικ, αράζουμε. Όταν τελειώσουμε ή το βράδυ πριν κοιμηθούμε, το τυλίγουμε σε ρολό. Είναι ελαφρύ-τινάζεται άνετα, καθαρίζεται τοπικά με μωρομάντηλο (όλο και κάτι θα στάξει από φαγώσιμο ή θα μουντζουρωθεί με παιδικό μαρκαδόρο), πλένεται εύκολα-στεγνώνει γρήγορα. Υπάρχουν και χαλιά που πλένονται και στο πλυντήριο (αν έχεις αρκετά μεγάλο πλυντήριο βέβαια). Εμείς βρήκαμε σε προσφορά ένα οικονομικό (1.80×1.20 στα 15€) γιατί δε θέλαμε να διαθέσουμε πολλά σε χαλί εξωτερικού χώρου. Όμως η ποιότητα του είναι μέτρια (πχ η αντιολισθητική επιφάνεια φθείρεται εύκολα, οι ραφές περιμετρικά φθήνουν). Μπορεί κανείς να κάνει μια πιο ακριβή και ποιοτική αγορά.


Επίσης υπάρχει η λύση του μαλακού πλαστικού ταπέτου. Υπάρχουν και σε καταστήματα παιχνιδιών, με παιδικές παραστάσεις (πχ αυτοκινητόδρομος, πόλη, φάρμα). Στα θετικά: προσφέρει καλή προστασία από την κρύα επιφάνεια καθώς το υλικό του είναι αφρώδες. Με ένα πέρασμα με μωρομάντηλο/αντισηπτικό πανάκι έχεις ξεμπερδέψει από καθάρισμα. Στο παιδί μπορεί να αρέσει η παράσταση και να βάζει πχ τα αυτοκινητάκια στο δρόμο, τα ζωάκια στη φάρμα, κλπ. Στα αρνητικά: Αν πέσει υγρό, γλιστράει. Η παράσταση επάνω μπορεί να αποσπά την προσοχή, να δημιουργεί "οπτική φασαρία" όταν πχ θες να φτιάξεις ένα παζλ ή να παίξεις ένα παιχνίδι με κάρτες. Αισθητικά και σαν υφή εγώ προτιμώ το χαλί.


Την άνοιξη όταν ζεστάνει ο καιρός, στήνουμε το "καλοκαιρινό μας μπαλκόνι". Καθαρίζουμε καλά (τοίχους, τέντες, κλιματιστικό, τα φυτά), στήνουμε τις πολυθρόνες, κρεμάμε φαναράκια, βάζουμε κεράκια. Και περνάμε αρκετό χρόνο εκεί (αν δεν είχαμε πρόβλημα με τα κουνούπια, θα περνούσαμε περισσότερο). Τρώμε, παίζουμε, καθόμαστε με φίλους. Τα παιδιά το χαίρονται πολύ. Για εμάς, που ζούμε σε πόλη, και πολλές μέρες τις περνάμε εντός σπιτιού, έστω και αυτή η εκδοχή του έξω μας κάνει καλό.
Ανυπομονώ... :rolleyes:

Κι εμείς τα κάνουμε αυτά συν ένα τραπέζι των παιδιών γεμάτο μαρκαδόρους και είδη για χειροτεχνίες που περνάνε την ώρα τους. Θα θελα να είχα ένα μεγαλύτερο μπαλκόνι αλλά βολεύομαι με αυτό. Έχω αυλη να φανταστείς εντελώς ανεκμεταλλευτη. Δυστυχώς δεν ξέρω πως να την αξιοποιησω καθώς για να πας εκεί πρεπει να πηγαινοφερνεις πράγματα πάνω κάτω, κάτι που μου φαίνεται πολύ κουραστικό. Επίσης είναι επικίνδυνο μη φύγουν έξω τα παιδιά αν εγώ ανέβω για λίγο πάνω, είναι μπροστά σε δρόμο.. Θα πρεπει δηλαδή Ρόι κάνω να είναι εκεί να τα έχω όλα εκεί αλλά και πόση ώρα να κάτσεις? Ένας να θέλει να κατουρησει πρέπει να τα παρω μαζί μου και τα δύο. Επίσης άμα κατεβάσω πράγματα πρέπει μετά να τα ξανανεβασω και φεξε μου και γλιστρησε. Πολλές φορές για αλλαγή το καλοκαίρι φεύγουμε από μπαλκόνι και πάμε κάτω για ποδήλατο αλλά γενικά δεν ειναι να καθόμαστε ώρα. Μακάρι να μπορούσα να σκεφτώ μια πατέντα αλλά δεν.. 

Μόνο αν μεγαλώσουν ίσως να είναι καλύτερα 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...