Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπολογισμός Θέρμανσης,πάγιο θέρμανσης και γραφεια διαχειρισης


newbiee

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορούμε να υπολογίσουμε αν ένα γραφείο διαχείρισης έβγαλε σωστά τα κοινόχρηστα? (Σχετικά με την θέρμανση συγκεκριμένα).....

Ειμαι σε μια πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση.Το καταστατικό γράφει να πληρώνουμε το 40% παγιο.

Ηρθαν τωρα τα κοινοχρηστα απο ενα καινούριο γραφείο που πήγαν καποια ατομα της πολυκατοικιας και μου φαινονται πολλα για εμας που δεν καιμε καθολου πετρελαιο.Οποτε θελω να ρωτησω πως μπορω να δω αν τα εβγαλε καλα?

 

Επισης για οποιον ξερει,μπορει το γραφειο να αναλαβει οταν εχει μονο 3-4 υπογραφες στους 18 συνολο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα γραφεία εξυπηρέτησης κοινοχρήστων αναλαμβάνουν όταν τους δώσει το οκ ο εκάστοτε διαχειριστής.

Εάν από τους 18 μόνο οι 4 συμφωνείτε, τότε κάντε συνέλευση για να αλλάξετε γραφείο ή να βγάλετε μια άκρη τεσπα.

 

Ο υπολογισμός της θέρμανσης γίνεται από μηχανολόγο-μηχανικό που καταγράφει τα χιλιοστά θέρμανσης (και άλλα πολλά δεδομένα) σε μελέτη.

Αυτή τη μελέτη θέρμανσης λοιπόν την δίνει ο διαχειριστής στο εκάστοτε γραφείο και αυτοί την περνάνε στο σύστημά τους.

Βάσει αυτή της μελέτης , και βάσει της κατανάλωσης του πετρελαίου και των ωρών του κάθε διαμερίσματος (εάν υπάρχει αυτονομία), βγαίνει και η χρέωση στο κάθε διαμέρισμα.

 

Αν νομίζεις ότι υπάρχει κάπου λάθος, ψάξε να δίνεις εάν έχουν γίνει αυτά που σου λέω παραπάνω.

Μπορείς να ζητήσεις το αντίγραφο της μελέτης θέρμανσης να το δείξεις σε δικό σου μηχανολόγο. Επίσης μπορείς να ελέγχεις το μετρητή σου (εφόσον έχεις αυτονομία) και την κατανάλωση του πετρελαίου.

 

Αν σου πει ο διαχειριστής ότι δεν έχεις τέτοια δικαιώματα, πες του να πάει για βρούβες:PΑκριβώς έτσι όπως στο λέω.:lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ ξέρεις πολλά! Οπότε μπορεις να βοηθησεις :D

Διαχειριστη εδω στη πολυκατοικια δεν ειχαμε ποτε....πηγαιναμε απο γραφειο σε γραφειο. Στο τελευταιο γραφειο που ημασταν τσακωθηκε ασχημα με εναν ηλιθιο της πολυκατοικιας και παραιτηθηκε.Το γραφειο που ανελαβε τωρα εβαλε χαρτι κατω στον πινακα και μαζευτηκαν μονο 4 υπογραφες.Αρα πως ανελαβε?

 

Επισης απο το προηγουμενο γραφειο μας ενημερωσαν πως πρεπει να γινει καινουρια μελετη θερμανσης γιατι ο μηχανολογος δεν τα ειχε βγαλει καλα και υπαρχουν απ'οτι μας εδειξε 2 διαφορετικα χαρτια που εχουν και βελακια και σβησιματα κλπ γιατι εγιναν αλλαγες στα διαμερισματα.Αρα πως εβγαλε κοινοχρηστα χωρις καινουρια μελετη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο παλιά πολυκατοικία είσαστε αλλά οι επίσημες μελέτες θέρμανσης για να είναι έγκυρες πρέπει να τις υποβάλετε σε συμβολαιογράφο και πολεοδομία νομίζω.

 

Οι πιο πολλές πολυκατοικίες έχουν λάθος μελέτες γιατί είτε κάνανε λαμογιές οι μηχανολόγοι παρέα με τους εργολάβους (όπως έγινε και σε μας αλλά δεν τους πέρασε), είτε γιατί κάποιος έβαλε αργότερα μεγαλύτερο καλοριφέρ άνοιξε κι άλλο παράθυρο κλπ.

Και στις περισσότερες πολυκατοικίες που έχουν ημιυπαίρθιους χώρους και οι χώροι αυτοί μέσα έχουν καλοριφέρ, συνήθως αυτό δεν περιλαμβάνεται στη μελέτη με αποτέλεσμα στην ουσία να επιβαρύνονται τα άλλα διαμερίσματα και να είναι λάθος η μελέτη.

 

-Κακώς δεν έχετε διαχειριστή. Τι πάει να πει υπογράψανε 4?

Ας πάει το γραφείο τώρα να ζητήσει λεφτά μόνο από τους 4.

Τι πάει να πει έβαλε χαρτί κάτω και μαζεύτηκαν 4 υπογραφές. Το γραφείο δεν έχει καμία δουλειά να κάνει τέτοιες κινήσεις.

Το πολύ πολύ να σας ζητήσει αντίγραφο του πρακτικού των συνελεύσεων που αναφέρει το όνομα του διαχειριστή για να ξέρει ποιος είναι ο νόμιμος εκπρόσωπος.

Πρέπει να συννενοηθείτε μεταξύ σας πρώτα (ναι ξέρω είναι δύσκολο).

Πρέπει να υπάρχει διαχειριστής που να ενημερώνει το γραφείο για οτιδήποτε.

Ποιός βγάζει βρε κούκλα μου τις ώρες από τα ρολόγια και την κατανάλωση του καλοριφέρ και τα δίνει στο γραφείο?

Αυτό είναι δουλειά του διαχειριστή.

 

-Το 40% που αναφέρεις ως πάγιο δεν καταλαβαίνω τι είναι? Έχετε αυτονομία και πληρώνεται το 40% του παγίου της εκάστοτε κατανάλωσης όταν ΔΕΝ ανάψετε καλοριφέρ?

Το πάγιο συνυπολογίζεται μέσα στη μηχανολογική μελέτη και βγαίνει στο πίνακα μηνιαίας κατανάλωσης του πετρελαίου...........αλλά με υπολογισμό από τον μηχανολόγο, όχι ότι του φανεί του λολοστεφανή.

 

-Σου ξαναλέω: Ζήτα την μελέτη που έχει το γραφείο στα χέρια του. Αν σου πούνε δεν στην δίνω, πες ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, απλά πράγματα.

Ή πάρτην από το παλιό γραφείο αν έχουν να στη δώσουν και δείχτην σε δικό σου μηχανολόγο, εφόσον έχουν γίνει και αλλαγές

Αν δεν είναι σωστή πες του ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ και άστους να χτυπιούνται.

Αν αρχίσουν τις απειλές περί δικαστηρίων κλπ γράφτους. ΠΕς του ελάτε να κάνουμε συνέλευση και μετά τα λέμε.

Αν τολμήσουν και σε "απειλήσουν" από τα γραφείο πες τους να πάνε από εκεί που ήρθαν γιατί δεν νομιμοποιούνται σε καμία περίπτωση να το παίζουν εισπρακτική και μάλιστα με 4 υπογραφές μόνο (ούτως ή άλλως δεν νομιμοποιούνται).

 

-Αν χρειάζεται καινούργια μελέτη να την κάνετε με σωστές μετρήσεις και με σωστό μηχανολόγο και να δώσετε αυτή τη μελέτη στο γραφείο.

 

-Διάβασε και λίγο προσεχτικά το κανονισμός της πολυκατοικίας σου για το τι πρέπει να γίνεται. Μπορεί να σου λυθούν πολλές απορίες.

 

Κοινώς είσαστε κι εσείς ένα ψιλομπάχαλο , όπως οι περισσότερες πολυκατοικίες.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Αχ αστα να πανε.....αυτος ο ηλιθιος που σου λεω ειναι τραμπουκος! αν σου πω γενικα τι εχει γινει....ειμασταν σε ενα γραφειο στην αρχη(περσι),αλλα μας ειχε γραμμενους!τα ειχαν αφησει ολα πανω του(εν τω μεταξυ εγω φετος εμαθα οτι δεν υπηρχε ομως υπευθυνος στην πολυκατοικια)...Μας επαιρνε το γραφειο τηλ περσι οταν ηταν να βαλουν πετρελαιο (για να το ελεγξουμε) γιατι κανενας αλλος δεν ενδιαφεροταν!!!!

Φετος λοιπον επειδη ηθελε να πληρωσουμε 1200 για το ασανσερ και εκανε κατι λαμογιες,αποφασισαμε να παμε σε αλλο γραφειο(ο τραμπουκος συγκεκριμενα βρηκε ενα--το οποιο σε ολη την πολη ακουγεται ως το καλυτερο κιολας) και βγαζει λοιπον τα κοινοχρηστα αλλα με μια μελετη οτι να'ναι! Και επειδη ο τραμπουκος ηταν 300 ευρω να πληρωσει του κακοφανηκε! Αποφασιζεται συνελευση και αρχιζε φωναζε αυτος οτι να δεν τα βγαζουν σωστα και αλλα τετοια και λεει το γραφειο οτι χρειαζεται γενικα μελετη θερμανσης ! πηγαιναν καλε ενοικοι της πολυκατοικιας και ελεγαν στο γραφειο οτι να σε θελουμε,αλλα φοβομαστε και τον τραμπουκο!!!!! ακουσον ακουσον!!!!!!!!!!!!!!!

 

Παει σε αλλο γραφειο λοιπον(αυτο το τωρινο),εμφανιζεται χαρτι απο το γραφειο αυτο το οποιο λεει αν θελουμε να το αναλαβουμε να υπογραψουμε και μεχρι τις 11 το βραδυ ειχαν μαζευτει 4 υπογραφες στα 18 διαμερισματα! στις 9 το πρωι ειχε φυγει το χαρτι και μετα απο 2 μερες βγαζει τα κοινοχρηστα και λεει ευχαριστουμε για την προτιμηση σας κλπ!!!!!!!!!!!!!!

 

Ερχονται τα κοινοχρηστα(2μηνο τελικα γιατι δεν πληρωσαμε τον προηγουμενο μηνα) χωρις να καψουμε πετρελαιο 95 ευρω δηλ λιγο παραπανω απο 45 ευρω το μηνα(γτ εχουμε το 40% ως παγιο θερμανσης που το γραφει ο κανονισμος) και σημερα που ειδα το χαρτι για ολους κατω εμεις εχουμε 95 και το ανωτερο ειναι 350! ε μου φαινεται περιεργο.....

 

α εν τω μεταξυ ειχαμε αποφασισει στο τελος εκεινης της συνελευσης οτι ναι θα παμε για μελετη θερμανσης,αλλα δεν πηγε κανενας τελικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστηχώς το πρόβλημα δεν είναι οι μελέτες θέρμανσης! Είναι η νοοτροπία του Έλληνα.

 

Όταν του ζητάς να πληρώσει κάτι του φταίει. Το θέμα της μελέτης θέρμανσης έρχεται μόνο απο τους χρεωμένους πάντα. Πότε τι είναι σωστό να γίνει αλλα πάντα ότι μας συμφέρει(από την κάθε πλευρά). Και αν τυχών αντιστραφούν οι χρεώσεις αντιστρέφονται και οι ρόλοι.

 

Αθάνατη Ελλάντα

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς το πρόβλημα δεν είναι οι μελέτες θέρμανσης! Είναι η νοοτροπία του Έλληνα.

 

Όταν του ζητάς να πληρώσει κάτι του φταίει. Το θέμα της μελέτης θέρμανσης έρχεται μόνο απο τους χρεωμένους πάντα. Πότε τι είναι σωστό να γίνει αλλα πάντα ότι μας συμφέρει(από την κάθε πλευρά). Και αν τυχών αντιστραφούν οι χρεώσεις αντιστρέφονται και οι ρόλοι.

 

Αθάνατη Ελλάντα

 

αν το λες για μενα,δεν εχω κανενα προβλημα να πληρωσω...αλλα θελω να ξερω οτι τοσο πρεπει να πληρωσω και οχι επειδη τα εχουν βρει μερικοι μεταξυ τους να πληρωνω εγω τα σπασμενα! καλα δεν λεω? η μελετη θερμανσης ενω ειχε συμφωνηθει να γινει,προφανως δεν γινεται γιατι μερικοι τους συμφερει οταν τα κοινοχρηστα βγαινουν με 27 και οχι 50 που ειναι κανονικα

Link to comment
Share on other sites

αν το λες για μενα,δεν εχω κανενα προβλημα να πληρωσω...

 

Άστο ρε newbiee ο κάθενας λέει ότι θέλει.

 

Κοίτα αυτά που σου είπα.

Επίσημο διαχειριστή δεν έχετε, πρακτικά δεν έχετε, πες τους να πάνε για βρούβες.

Εγώ στην θέση σου δεν θα πλήρωνα φράγκο τσακιστό.

Αυτοί είναι παράνομοι, όχι εσύ.

 

θα σου έλεγε να μιλήσεις με μηχανολόγο, αν έχεις κάποιο γνωστό δικηγόρο και να διαβάσεις οποσδήποτε τον κανονισμό της πολυκατοικίας σας.

 

Το δικό μου σπίτι πληρώνει περισσότερα κοινόχρηστα για θέρμανση από τον από πάνω μου που έχει ακριβώς το ίδιο σπίτι γιατί έχουμε σωστή μελέτη την οποία και απαίτησα εγώ να γίνει παρόλο που θα επιβαρυνόμουνα περισσότερο.

Εγώ έχω περισσότερα παράθυρα με μεγαλύτερα ανοίγματα και 2 σώματα περισσότερα.

Τον έχω τον κανονισμό Ευαγγέλιο και ακριβώς επειδή ξέρουν ότι είμαι απόλυτα τίμια και πληρώνω ακριβώς όσα μου αναλογούν ακόμα κι αν είναι παραπάνω, δεν κουνιέται φύλλο στην πολυκατοικία μου.:D

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...