Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τζακι και αέρας!!! τι περιπετεια και η χτεσινη...


zoivrana

Recommended Posts

Καλημέρα, χτες ήταν ενα δύσκολο βράδυ... ζεσταινόμασταν απο νωρίς με το τζάκι και κάποια στιγμη κατα τις 21.30 πιανει έξω εναν αέρα και όλος ο καπνος απο το τζάκι άρχισε να βγαίνει μέσα στο σπίτι.... ασπρισε και θόλωσε ξαφνικά το τοπίο!!! Η μικρή μου δεν πηγαινε μέσα στο δωματιό της και αναγκάστηκα να την ξαπλώσω όσο πιο χαμηλα μπορούσα, στο χαλι! Αρχισαμε με τον ανδρα μου να παλέυουμε με τους καπνους!!! ΔΕ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!!!! με καθε φύσημα του αέρα μπαφ ολος ο καπνος στο σαλόνι..... Ανοιξαμε όλο το σπιτι διάπλατα, περιττώ το οτι παγώσαμε, ανοιξα τα ξύλα να σταματήσουν να καίγονται, τα χτύπησα όσο μπορούσα να φύγει η καφτρα απο πανω τους, εριξα στάχτη όπου μπορούσα και τελικα κατα τις 1.00 καταφερα να σβήσω και τα τελευταία κάρβουνα.... Πήγαμε για ύπνο και μας μύριζε μεχρι και το δωματιο που ήταν κλειστο!!! Σηκωθήκαμε σήμερα και ακόμα μυρίζει ολο το σπίτι!!!

 

Πέιτε μου αν γνωρίζεται:

τι κάνουμε όταν καπνιζει το τζάκι??

πως σβηνουμε άμεσα το τζάκι σε τετοια περιπτωση και

πως να ξεμυρίσω το σπίτι τώρα, δεδομένου οτι έχω και μικρό παιδι μέσα?????

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε καταλαβαινω απόλυτα, το είχα πάθει και εγω πέρισυ αυτό, προσπαθήσαμε και εμείς να σβήσουμε το τζάκι, βγάζωντας έξω τα ξύλα, είχαμε την δυνατότητα αυτή, προσπαθήσαμε επίσης να δούμε αν φταίει το καπέλο επάνω μήπως δεν γυρίζει, μυρίζαμε και εμεις ασχημα, ολα μύριζαν και μάλιστα ηταν τέτοιος καιρός. Ανοίξαμε επίσης ολο το σπίτι παγώσαμε αλλα τουλάχιστον δεν πνιγήκαμε παραπάνω απο τους καπνούς.

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites

Οταν παλαιοτερα αναβαμε το τζακι το παθαιναμε συχνα αυτο που περιγραφεις..

Νομιζα οτι φταιει η κατασκευη ..αφου το τζακι ηταν δουλεια του πατερα μου (ερασιτεχνης)

Οταν πηγα στη βιλλαρα μιας θειας καταλαβα οτι ετσι ειναι τα τζακια..οταν φυσαει καπως ,τα φερνει ολα μεσα

Απο τοτε που γεννηθηκε η κορη μου δεν το εχουμε αναψει για αυτο το λογο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν παλαιοτερα αναβαμε το τζακι το παθαιναμε συχνα αυτο που περιγραφεις..

Νομιζα οτι φταιει η κατασκευη ..αφου το τζακι ηταν δουλεια του πατερα μου (ερασιτεχνης)

Οταν πηγα στη βιλλαρα μιας θειας καταλαβα οτι ετσι ειναι τα τζακια..οταν φυσαει καπως ,τα φερνει ολα μεσα

Απο τοτε που γεννηθηκε η κορη μου δεν το εχουμε αναψει για αυτο το λογο

 

οχι ρε συ δε νομιζω.... εγω μεγαλωσα σε σπιτι με τζάκι και ηταν η μονη μας θέρμανση... καθε μερα ολη μερα.... δεν ειχαμε ποτε τετοιο πρόβλημα!!!

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το πατρικο σου ηταν σε μερος που προστατευοταν απο αερα;

Αν και οταν λυσσομανουσε ο νοτιας δεν ειχαμε προβλημα..με τον βορια γινοταν χαμος

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως το πατρικο σου ηταν σε μερος που προστατευοταν απο αερα;

Αν και οταν λυσσομανουσε ο νοτιας δεν ειχαμε προβλημα..με τον βορια γινοταν χαμος

 

ξερω γω???? το πατρικό μου ήταν μονοκατοικια και τώρα μενω στον πεμπτο!! θεωρητικα ειμαι ψηλα και εχω περισσοτερο αερα... Αλλα δε λυσομανουσε κιολας χτες!!! ισως χρειαζεται και κανενα καθαρισμό η καμιναδα... τι να πω???

πως να ξεμυρίσω τωρα το σπιτι???

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας!επειδη με καποια πειραματα του συζυγου το τζακι μας καπνισε(δεν μπορω να τον κραξω κιολας γιατι τωρα καιει καλυτερα;)),σωθηκα απο τη μυρωδια με δυο τροπους.1ον βρασαμε ξυδι σε μια κατσαρολα και τη βαλαμε σε καποιο σημειο στο σαλονι.τραβηξε ολες τις μυρωδιες γρηγορα. 2ολιγο βαμβακι με αιθερια ελαια στον αεραγωγο του τζακιου και το σπιτι μας μοσχομυρισε

ελπιζω να βοηθησα.:P

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!! Το στρόγγυλο καπέλο που γυρίζει δεν φέρνει πίσω τον καπνό... Κ εμείς τέτοιο έχουμε κ ο άντρας μου είναι τζακάς κ τον ακούω που μόνο τέτοιο προτείνει στους πελάτες του....

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανοίξει θέμα κι εγω με τζακια, αμας μας γύριζε τον καπνό του από κάτω διαμερίσματος. Εγω το είχα σβηστό και έμπαινε των από κάτω . Τραβήξαμε πολλά. Θα έλεγα για αρχή να βάλεις το περιστρεφόμενο καπέλο και έπειτα να κάνεις έναν καθαρισμό της καμινάδας...Ευτυχώς καπνό δεν έχω πια αλλα πολλές φορές κάτι ρεύματα αέρα φέρνουν μέσα μια μυρωδιά καμμένου ξύλου γιατί όλη η πόλη πλέον ζεσταίνεται με ξύλα. Επίσης εχθές όταν πλησίαζα τις μπαλκονόπορτες μύριζε πολύ έντονα εκεί γύρω. Αναγκάστηκα και κατέβασα τα στόρια από νωρίς. Οσο για την μυρωδιά που έχει μείνει μέσα στο σπίτι από τη δική μας περιπέτεια έβαλα σε μια πιατέλα μαγειρική σόδα. Δεν είδα και μεγάλη διαφορά να πω την αλήθεια. Επισης μπορείς να βάλεις σε ένα βάζο μαγειρική σόδα να ρίξεις μερικές σταγόνες αιθέρια έλαια να το κλείσεις για λίγες ώρες και μετά να το ανοίξεις και να το έχεις μόνιμα κάπου...Το έκανα σήμερα το μεσημέρι. Μόλις επιστρέψω από τη δουλειά θέλω να δω πως θα είναι η ατμόσφαιρα. Λένε ότι κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...