Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος και πυρετος


Recommended Posts

καλησπερα,

 

ειμαι νεα μανουλα (2εβδ.) και χρειαζομαι βοηθεια εαν καποια ειχε το ιδιο προβλημα. θηλαζω τον μικρο μου οχι αποκλειστικα γιατι δεν εφτανε το δικο μου και του δεινω και σκονη αλλα προχτεσ το βραδυ ανεβασα πυρετο και δεν μπορεσα να του δωσω δικο μου. ετσι του εχω δωσει μονο σκονη. απο εχτες το πρωι ειμαι καλα και χωρις πυρετο και εχω αντλησει και το γαλα με το θηλαστρο αλλα θελω να ξερω αν μπορω να του το δωσω η να το πεταξω?? μετα απο ποσες που ειμαι χωρις πυρετο μπορω να του δωσω δικο μου???

aDMJET1.jpgaDMJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει και να το χαιρεσαι!! Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι το προβλημα ειναι την ωρα που ανεβαζω τον πυρετο το γαλα εχει το μικροβιο. Μετα δεν υπαρχει προβλημα να το θηλασεις εφοσον εισαι καλα. Καλο ειναι το γαλα αυτο να το πεταξεις κατα την γνωμη μου για να μην κολλησει κατι το μικρουλι. Ειναι και πολυ μικρο το μωρο. Για να εισαι σιγουρη παντως αν θες ρωτα και τον γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

Μην το πετάξεις! κρατά το στο ψυγείο ή στην κατάψυξη τουλάχιστον μέχρι να σου απαντήσει κάποια μετα από μένα με σιγουριά.eγω ξέρω ότι όταν έχουμε πυρετό και είμαστε άρρωστες τότε είναι που θηλάζουμε πιο φανατικά γιατί το μωρό μόνο έτσι θα πάρει τα αντισώματα από το γάλα μας, από τη στιγμή που είναι εκτεθειμένο στην ασθένεια μας και θα μπορούσε να κολλήσει αν είναι κάτι μεταδοτικό! Είναι ο μόνος τρόπος να θωρακίσεις τον οργανισμό τόυ. Και επίσης αν δεν ξανάξεκίνησες ακόμα να θηλάζεις να το κάνεις άμεσα. δε θα σκεφτόμουν να πετάξω το γάλα,ελπίζω να μην κάνω χοντρό λάθος,και δεν ξέρω γι'αυτό που σου είπε ο γιατρός της iphigen τι ισχύει. Πως όταν έχουμε μαστιτιδα θηλάζουμε εντατικά που έχουμε και πυρετό και η φλεγμονή και η μόλυνση είναι μέσα στο ίδιο το στήθος? Μίας και ρώτας για προσωπική εμπειρία eγω θήλασα 4 φορές με πυρετό από μαστιτιδα. Τι να πω,να παίζει ρόλο από τι κάνουμε πυρετό? Ας γράψει και κάποια ακόμη γιατί κλονίστηκα με τις 3 ίδιες απόψεις (δύο οι δικές σας και μια τόυ γιατρού).

 

Όσο για το γάλα σου,γιατί δεν φτάνει? Πως το κατάλαβες? Από ενδιαφέρον ρωτάω. Είναι νωρίς ακόμα και η γάλουχία σου τώρα είναι σε φάση εγκατάστασης οπότε μπορείς να επέμβεις αποτελεσματικά. Δε θέλεις να το κόψεις και να θηλάσεις αποκλειστικά? Αν θέλεις υπάρχει τρόπος:wink: πές μας να σε βοηθήσουμε!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

Μην το πετάξεις! κρατά το στο ψυγείο ή στην κατάψυξη τουλάχιστον μέχρι να σου απαντήσει κάποια μετα από μένα με σιγουριά.eγω ξέρω ότι όταν έχουμε πυρετό και είμαστε άρρωστες τότε είναι που θηλάζουμε πιο φανατικά γιατί το μωρό μόνο έτσι θα πάρει τα αντισώματα από το γάλα μας, από τη στιγμή που είναι εκτεθειμένο στην ασθένεια μας και θα μπορούσε να κολλήσει αν είναι κάτι μεταδοτικό! Είναι ο μόνος τρόπος να θωρακίσεις τον οργανισμό τόυ. Και επίσης αν δεν ξανάξεκίνησες ακόμα να θηλάζεις να το κάνεις άμεσα. δε θα σκεφτόμουν να πετάξω το γάλα,ελπίζω να μην κάνω χοντρό λάθος,και δεν ξέρω γι'αυτό που σου είπε ο γιατρός της iphigen τι ισχύει. Πως όταν έχουμε μαστιτιδα θηλάζουμε εντατικά που έχουμε και πυρετό και η φλεγμονή και η μόλυνση είναι μέσα στο ίδιο το στήθος? Μίας και ρώτας για προσωπική εμπειρία eγω θήλασα 4 φορές με πυρετό από μαστιτιδα. Τι να πω,να παίζει ρόλο από τι κάνουμε πυρετό? Ας γράψει και κάποια ακόμη γιατί κλονίστηκα με τις 3 ίδιες απόψεις (δύο οι δικές σας και μια τόυ γιατρού).

 

Δεν κάνεις κανένα λάθος ,τα λες πάρα πολυ σωστά,το μωρό δεν υπάρχρει περίπτωση να κολήσει τίποτα με το θηλασμό ,ισα ίσα που του δίνουμε όλα τα αντισώματα για να παλέψει την οποιαδήποτε ασθένεια.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ' αρχήν περαστικά!

Ο θηλασμός δεν διακόπτεται όταν η μαμά έχει πυρετό, ανεξάρτητα από τη θερμοκρασία που ανεβάζει. Το γάλα δεν είναι ακατάλληλο. Επιβάλλεται να θηλάζουμε συχνά όταν έχουμε ίωση όπως είπαν τα κορίτσια παραπάνω, γιατί τότε μέσω του γάλακτος δίνουμε στο μωρό έτοιμα αντισώματα για τη συγκεκριμένη ίωση. Προσέχουμε την καθαριότητα των χεριών μας και αν χρειάζεται φοράμε μάσκα, αυτά τα μέτρα είναι αρκετά.

Το γάλα που μάζεψες δεν χρειάζεται να το πετάξεις, μπορείς να το δώσεις άνετα στο μωρό.

Αν χρειαστεί να πάρεις φάρμακο στο μέλλον, να ξέρεις ότι υπάρχουν φάρμακα συμβατά με τον θηλασμό και να ζητάς να σου χορηγούνται αυτά.

Δες κι εδώ http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/01/blog-post_4160.html

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

nanouka σε οτι αφορα το γαλα οσο τον θυλαζω στο τεταρτο πανω τον πιανει ο υπνος και δεν μπορω με τιποτα να τον ξυπνησω. μετα απο μια ωρα ξυπναει μες στο κλαμα. αυτο εγινε δυο μερες μεχρι που του εδωσα σκονη και ηρεμησε για 3 με 4 ωρες. ενημερωσα την παιδιατρο και μου ειπε πως πρεπει να του δινω η δικο μου απο το θηλαστρο αν εχω βγαλει η σκονη για να χορτασει. εγω θελω πολυ να τον θυλασω αποκλειστικα αλλα δεν φτανει το δικο μου δεν θελω να τον ταλαιπρω. τωρα ειμαι σε φαση που τον θυλαζω την ημερα οσο κατσει στο στηθος μου και μετα που ξυπναει του δινω βγαλμενο δικο μου σε μπουκαλι. εαν δεν μπορεσω να βγαλω αρκετο για να εχω και την νυχτα του δινω μετα σκονη.

εαν εχετε καποιες συμβουλες για τον αποκλειστικο θηλασμο πειτε μου.

 

:)

aDMJET1.jpgaDMJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές θηλάζεις το 24ωρο? Δίνεις και τα δύο στήθη ή μόνο το ένα? Πόσο συμπλήρωμα δίνεις το 24ωρο? Από ποια μέρα δίνεις συμπλήρωμα? Από πάνες πως πηγαίνατε όταν θήλαζες αποκλειστικά?

 

Έαν κάνεις αυτό που σου λέει η παιδίατρος θα αποθηλάσεις σύντομα, εκτός αν έχεις σκοπό να βάλεις στην καθημερινότητά σου το νοσοκομειακό θήλαστρο και να αντλείς συστηματικά 8-12 φορές το 24ωρο ώστε να διατηρήσεις γαλουχία. Η δική σου γαλουχία όμως δεν έχει καν εγκατασταθεί ακόμα οπότε είναι πολύ σημαντικό να βάζεις το μωρό στο στήθος, αν θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά και να συνεχίσεις για όσο θές.

 

Το μωρό σου είναι ακόμα πολύ μικρό για να έχει δύναμη να θηλάζει ενεργά και να ολοκληρώσει ένα γεύμα ώστε να χορτάσει και να μείνει χορτάτο. Όταν θηλάζουμε ένα νεογέννητο θέλει άπειρη υπομονή και προσαρμογή στους ρυθμούς του! Αν υποθέσουμε ότι τρώει ένα τέταρτο μετά κοιμάται γιατί κουράζεται. Και το ότι αντέχει 1 ώρα είναι καλό σημάδι δεδομένου ότι το μητρικό γάλα χωνεύεται σε 1 με 1,5 ώρα! Μην περιμένεις τα ωράρια των μωρών που τρέφονται με σκόνη. Είναι απολύτως φυσιολογικό να ξαναπεινάσει σε μία ώρα ή και πιο νωρίς. Για να μην σε κουράζω, ο κανόνας είναι ότι ακολουθούμε τις ανάγκες του μωρού, όποτε πεινάει το βάζουμε στο στήθος για όσο φάει και μετά ξανά και ξανά. Φυσικά προσπαθούμε να το ξυπνάμε με γαργάλημα, με χάιδεμα, ανοίγοντας την πάνα του, με ρέψιμο κτλ. Αν δεν ξυπνάει το αφήνουμε και θηλάζουμε όταν ξυπνήσει για όσο θέλει. Αν το βάζεις στο στήθος όποτε πεινάει θα κατεβάζεις όσο γάλα χρειάζεται το μωρό σου γιατί αυτό θα κανονίσει την ποσότητα.

Πρέπει να ξεκινήσεις άμεσα. Μέχρι να απαντήσεις στις ερωτήσεις βάζε το μωρό στο στήθος τουλάχιστον ανά δίωρο (ή και πιο συχνά) και μετά αν δε χορταίνει να δίνεις ξένο. Τη νύχτα να το ξυπνάς ανα 3 ώρες. Πιάνει σωστά? Αν ξεχνάω να σου γράψω κάτι ας με συμπληρώσει κάποια ή θα σου ξαναγράψω όταν έχω χρόνο. Ίσως χρειαστείς και νοσοκομειακό θήλαστρο.

Απάντησε στις ερωτήσεις και διάβασε και αυτά

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=27104&highlight=%E1%E3%E3%E5%E9%EF%F3%F5%F3%F4%EF%EB%DE &page=5

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

nanouka se eyxaristw poly gia thn bohtheia soy. telika katafera (me poli kopo) kai ton thilazo twra olh mera (prepei na exw perisotero gala twra giati to zhtaei mono ana 2 wres) kai toy dinw symplirwma 2 fores mono th nyxta. tha prospathisw na to kopsw kai ayto k isws mporesw na ton thilasw kai to brady apoklistika. kai apo panes pame mia xara. 7 me 8 fores ton allazw. oso gia to nosokomeiako thilastro.... eixa agorasei to swing tis medela kai sto mono pou me boithise einai poy trabhkse tis thiles mou kai tis pianei twra o mikros me ti mia. h giatros mou eixe pei na vgazw gala me to thilastro kai na tou dinw kai skonh an den vgazw arketo. alla me to thilastro den ginotan douleia den prolabena na vgazw arketo gala gia na toy to dinw .kai etsi ton ebala sto sthithos pio polles fores opws eixes grapsei k esy kai twra exoyme epitelous ena programma.

sas eyxaristw poly oles gia thn boitheia giati ta eixa ligo xamena sthn arxh me ton thilasmo kai diafora problhmata poy eixa. twra epitelous ta brhkame me ton mikroulh mou kai einai oti pio wraio pou ton thilazw.

aDMJET1.jpgaDMJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, και έτσι να συνέχισετε. Έχε υπόψη σου ότι το συγκεκριμένο θηλαστρο είναι ακατάλληλο για μητέρες που δεν έχουν εδραιώσει τη γάλουχία οπότε καλό θα ήταν να μην το χρησιμοποιείς αυτό το διάστημα συστηματικά.και φυσικά το πόσο γάλα αντλείς με το θηλαστρο δε σου δείχνει πόσο γάλα έχεις άλλα πόσο μπορείς να αντλήσεις. Θα μπορούσες να μη βγάζεις ούτε σταγόνα άλλα να έχεις να ταίσεις δύο παιδιά! δωσε βάση στο στήθος και μόνο!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγώ με πυρετό από ίωση θήλαζα κανονικά κ ο μπέμπης δεν κόλλησε παρόλο που αρρωστήσαμε οικογενειακώς. Το αναφέρω πληροφοριακά γιατί κάπου αναφέρθηκε.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

θελω να σας ευχαριστησω ολες οσες απαντησατε. με βοηθησατε παρα πολυ!!! ειχα αρκετα προβληματα στην αρχη με τον θηλασμο και τωρα που τα καταφεραμε με τον μπεμπουλη μου ειμαι πολυ ευτυχισμενη!! ειναι πολλα αυτα που δεν ηξερα και οι απαντησεις σας με βοηθησαν. ετσι συνεχισα την προσπαθεια με τον θηλασμο και τα καταφερα.

nanouka τελικα το θηλαστρο στο μονο που με βοηθησε ειναι οτι μου τραβηξε την θηλη και τωρα την πιανει ο μικρουλης μου αμεσως. και οσο για το γαλα ειχες δικιο. μπορει να μην εβγαζα πολυ με το θηλαστρο αλλα ειχα αρκετο και το καταλαβα απο τον μικρο μου οταν ετρωγε απο εμενα. τα παμε παρα πολυ καλα τωρα!!!

 

εγω και ο ¨αντρουλης¨μου σας ευχαριστουμε πολυ πολυ!!!

aDMJET1.jpgaDMJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...