Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ίκτερος στο 14.5 σε 14 ημερών παιδάκι


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι ένας νέος πατέρας και από χθες αρκετά αγχωμένος. Η γυναίκα μου γέννησε στις 27/7 με ΚΤ ύστερα από χολόσταση κυήσεως στις 37 εβδομάδες και 3 ημέρες ένα αγοράκι βάρους 3740 γραμμαρίων. Την 4η ημέρα ο ίκτερος του μικρού μετρήθηκε στο 6.7 και την ίδια μέρα μας δώθηκε εξιτήριο. Στο μαιευτήριο λόγω αφενώς μη ενημέρωσης δικής μας και αφετέρου της γνωστής συμπεριφοράς/νοοτροπίας των επαγγελματιών υγείας, το μωράκι μας πήρε περί τα 5 μπουκαλάκια φόρμουλα. Επίσης μας είπαν ότι ήταν το μοναδικό μωράκι που πήρε 90 γραμμάρια τις πρώτες ημέρες της ζωής του (σε αντίθεση με όλα τα άλλα παιδάκια που έχασαν όπως ήταν και αναμενόμενο).

 

Από την 5η ημέρα και ύστερα προσπαθήσουμε να τον θηλάσουμε και ενδεχομένως να πήρε 2 ακόμη έτοιμα μπουκαλάκια γάλακτος μέχρι και το τελευταίο του γέυμα το Σάββατο 4/8. Την Κυριακή 5/8 ζήτησα από πιστοποιημένη σύμβουλο γαλουχίας να μας επισκεφτεί στο σπίτι. 'Εκτοτε αρχίσαμε με την (ηρωίδα) γυναίκα μου τον αποκλειστικό θηλασμό που συνεχίζεται μέχρι και σήμερα με κάποια αναμενόμενα σκαμπανευάσματα στη συχνότητα θηλασμού αλλά με καθαρή αύξηση βάρους 200 γραμμάρια (τελευταία ζύγιση την Πέμπτη 9/8 ) , 4-5 σοβαρές κενώσεις την ημέρα και 6-7 ουρήσεις. Αυτό κατά την άποψή μου δείχνει ότι το μωρό τρέφεται σωστά. Από την άλλη το μωρό μερικές φορές αποκοιμίεται στο στήθος ενώ κάνει και πολλή ώρα να θηλάσει.

 

Χθες το βράδυ (9/8 ) και κατόπιν δικής μου επιμονής η παιδίατρος (νεογνολόγος) έκανε εξέταση χολερυθρίνης (με αίμα) στο μικρό η οποία έδειξε 14.5. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι χολερυθρίνη αυξήθηκε σχεδόν 8 μονάδες σε 9 ημέρες. Η γιατρός μου είπε ότι πάνω από 16 μπαίνει σε "λάμπα" (παρότι στο τέλος της δεύτερης εβδομάδας) και ότι αυτό πιθανώς οφείλεται στο μητρικό γάλα (και λόγω της καθυστερημένης εγκαθίδρυση θηλασμού εκδηλώθηκε αργά και όχι στο μαιευτήριο). Επίσης μου είπε ότι θα το δούμε σε μία εβδομάδα και στο εν τω μεταξύ να βάζω το παιδί περισσότερο στον ήλιο (όχι στις 5-6 το απόγευμα που τον έβαζα αλλά στις 2-3 το μεσημέρι)

 

Δεν ψάχνω ιατρικές απαντήσεις εδώ (έχω καλέσει και άλλο νεογνολόγο σήμερα στο σπίτι) αλλά απευθύνω ένα απλό λογικό ερώτημα σε όλους. Πως είναι δυνατόν να περιμένω άλλες 7 μέρες για να δω αν θα ανέβει 1.5 μονάδα (και να περάσει στο όριο φωτοθεραπείας) μια τιμή που έχει αποδεδειγμένα (με μέτρηση) ανέβει 8 μονάδες σε 9 ημέρες ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ψάχνω ιατρικές απαντήσεις εδώ (έχω καλέσει και άλλο νεογνολόγο σήμερα στο σπίτι) αλλά απευθύνω ένα απλό λογικό ερώτημα σε όλους. Πως είναι δυνατόν να περιμένω άλλες 7 μέρες για να δω αν θα ανέβει 1.5 μονάδα (και να περάσει στο όριο φωτοθεραπείας) μια τιμή που έχει αποδεδειγμένα (με μέτρηση) ανέβει 8 μονάδες σε 9 ημέρες ;

 

Και μενα ο μικρος ανεβασε και μαλιστα περιμεναμε 15 μερες μεχρι να παμε στην παιδιατρο να τον ξαναμετρησουμε αλλα το περισσοτερο που ανεβασε ηταν 13!!!

 

Πιστευω πως σας ειπαν να περιμενετε οπως και εμας γιατι μπορει να πεσει μονη της η τιμη βαζοντας το μωρο στο φως οπως σας ειπαν..Εχε υποψιν σου πως στα παιδακια που θηλαζουν φευγει λιγο πιο αργα ο ικτερος....

Παντως κ εμεις που περιμεναμε 15 μερες κανοντας αυτα που σου ειπε η γιατρος σας και εσας επεσε 7 μοναδες....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Και μενα ο μικρος ανεβασε και μαλιστα περιμεναμε 15 μερες μεχρι να παμε στην παιδιατρο να τον ξαναμετρησουμε αλλα το περισσοτερο που ανεβασε ηταν 13!!!

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Ανέβασε αφότου φύγατε από το μαιευτήριο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Ανέβασε αφότου φύγατε από το μαιευτήριο;

 

Ναι απο το μαιευτηριο φυγαμε νομιζω 8 και φτασαμε μεχρι 13...Η παιδιατρος μου ειπε να τον βαζω στο φως δεν εδειχνε να ανησυχει ιδιατερα και με καθησυχασε μου ειπε θα φυγει πιο αργα επειδη θηλαζεις αλα θα φυγει...

 

Μου ειπε αν τον παρατηρησω να ναι νοθρος πιο κιτρινος να μην φενεται καλα τοτε να τον παω κατευθειαν αλλα δεν χρειαστηκε....εγω κοιμοταν και εβαζα την καλαθουνα στο παραθυρο....να προσεχετε ομως μην τον χτυπανε οι ακτινες του ηλιου απλα να ειναι στο φως...

 

Περαστικα σας ευχομαι ;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει το μωρό! Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου. Και εγώ όταν γέννησα το γιό μου παρουσίασε ίκτερο. Όσο ήμασταν στο μαιευτήριο έφτασε μέχρι και το 16.8. Τον βάλανε στη φωτοθεραπεία και έπεσε στο 11 οπότε και βγήκαμε. Εγώ τον θήλαζα αποκλειστικά και όσο έκανε τη θεραπεία το έβγαζα με θήλαστρο και του το έδιναν οι μαίες. 3 μέρες αφότου γυρίσαμε σπίτι ο παιδίατρος μου μας είπε να κάνουμε μία εξέταση για ίκτερο όπου φάνηκε ότι είχε ανέβει πάλι στο 13. Να μην στα πολυλογώ ανεβοκατέβαινε για 3-4 μέρες έφτασε το 14,1 αλλά μετά αρχισε να πέφτει. Τον πρώτο μήνα της ζωής του κοιμόμασταν με το φως αναμμένο και φροντίζαμε την ημέρα να είναι κοντά στα παράθυρα. Όταν πήγαμε για το πρώτο εμβόλιο (2 μηνών) το χρώμα του δεν άρεσε πάλι στο γιατρό και ξανακάναμε εξέταση που έδειξε 7.8. Όταν έγινε 3 μηνών είδαμε επιτέλους ροζ το δερματάκι του. Σε όλο αυτό το διάστημα (και ακόμα και τωρα) και με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού το μωρό θήλαζε αποκλειστικά. Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν ξέρω αν θα το άφηνα τόσες μέρες χωρίς εξέταση, δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να κρατηθώ. Ελπίζω όλα να πάνε καλά, περαστικά του!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Georget,

ο ίκτερος λόγω θηλασμού εμφανίζεται μετά την 7η ημέρα. Κορυφώνεται την 2η με 3η εβδομάδα (εκεί που περίπου είστε και εσείς) και μπορεί να διαρκέσει και πάνω από μήνα.

Καλώς η γιατρός σας έβαλε σε αναμονή, λογικά είστε σε στάδιο κορύφωσης.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...