Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάψιμο σπιτιού (χρώματα -συνδυασμοί κλπ)


Recommended Posts

Είναι εύκολο να βαψει κάποιος που δεν έχει ιδέα ένα δωματιο?Θέλω να βαψω το σπίτι μου και λέω να το κάνω μόνη μου για να μικρύνω το κόστος.Μήπως όμως τα κάνω χειρότερα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομιχζω οτι ειναι αναλογως τους εοιχους ανα ειναι παλοιοι αν ειναι σκοροι. Εμεις παντως βαψαμε το δωματιο της μπεμπας μονοι μας και βγηκε μια χαρα.. μη σε παρω ομως και στο λαιμο μου. Καλη επιτυχια σε οτι κι αν επιλεξεις.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται μόνο για τα πλαστικά του τοίχου και δεν υπάρχουν υγρασίες που θα ήθελαν σπατουλάρισμα και αστάρωμα δεν είναι δύσκολη δουλειά! Εννοείται παίρνεις έτοιμα τα χρώματα και δεν κάνεις αλχημείες να φτιάξεις δικές σου αποχρώσεις! Μεγάλο ζόρι για μένα είναι τα κάγκελα και τα βερνίκια! Επίσης υπολόγισε κάποιες μέρες άδεια απο τη δουλειά. Μην περιμένεις να τελειώσουν όλα σε ένα Σαββατοκύριακο!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Βασικά θα βάψουμε το σπίτι μας μονοί μας λόγο οικονομικών θα ήθελα αν κάποια γνωρίζει να μου τις συμβουλές τις η κάποια σαιτ το καθιστικό και ο διάδρομος είναι στενόμακρη θα ήθελα να ενόντα ποιο τετράγωνοι και ποιο μεγάλη τι χρώμα να διαλέξω και ποια τεχνοτροπία να προτιμήσω?

.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί κάποιος να σου πει έτσι απλά ένα χρώμα και να είναι επιτυχημένη η επιλογή, χωρίς να έχει δει τον χώρο, τα έπιπλα, τα χαλιά, τα υφάσματα. Αυτό θα το αποφασίσεις βρίσκοντας χρώματα που να υπάρχουν στα χαλιά ή στα υφάσματα και να τα βάλεις και στους τοίχους, ώστε να δένει το όλο αποτέλεσμα.

 

Επίσης ένας χώρος δείχνει μεγαλύτερος όχι απλά από τα χρώματα των τοίχων αλλά και από τη γενικότερη διαρρύθμιση των επίπλων.

 

Πάντως ένας εύκολος τρόπος να δείξεις έναν μακρόστενο χώρο πιο τετραγωνισμένο είναι ο εξής: Αν ο χώρος υποθέσουμε ότι έχει σχήμα ορθογώνιου παραλληλόγραμμου, διαλέγουμε ένα έντονο χρώμα για τους δύο στενούς τοίχους και ένα ανοιχτόχρωμο για τους δύο φαρδείς. Π.χ. έντονο φούξια ή πορτοκαλί με ανοιχτό κίτρινο. Τα έντονα χρώματα έχουν την τάση να "έρχονται" προς τον παρατηρητή ενώ τα ανοιχτόχρωμα να "φεύγουν". Έτσι, τα έντονα χρώματα στις μακρινές πλευρές του παραλληλόγραμμου, τις φέρνουν πιο κοντά σε μας δίνοντας την αίσθηση πιο τετραγωνισμένου χώρου.

 

Τώρα, άμα κατάλαβες τίποτα από αυτά που σου γράφω, γράψε μου.:mrgreen:

Αλλά να ξέρεις ότι έχω δίκιο.:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λυπών το σπίτι έχει παράξενη διαρρύθμιση

 

είναι ένα τεράστιο ορθογώνιο το σαλόνι στενό δηλ στα 3 μετρά φάρδος και μήκος στα 8 ένα σαλόνι γωνία έβαλα δεν χωρούσε με τίποτα διθέσιο και τριθέσιο καναπέ στην μια στενή πλευρά του τοίχου έχω πορτοκαλί κουρτίνα

 

και συνεχίζετε με ένα τεράστιο ορθογώνιο διάδρομο στο 1.5 φάρδος και μήκος 13 μέτρα εγώ σκαφτόμουν να κάνω την μια από τις δυο μεγάλες πλευρές σκούρο αλλά εσύ μου λες ότι αυτό θα μικρύνει τον χώρο ?

 

. .

.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάλαβες!:cool:

Ακριβώς, έτσι. Θα βάλεις ένα έντονο χρώμα στη στενή πλευρά για να "έρθει" πιο κοντά (π.χ. ένα έντονο πορτοκαλί. Τους τοίχους των 8 μέτρων μπορείς να τους κάνεις ένα ανοιχτό χρώμα (π.χ. παλ κίτρινο ή κρεμ). Επίσης, επειδή 8 μέτρα τοίχος είναι πολύ μονότονος στο μάτι, θα ήταν πολύ ωραίο τον ένα από τους δύο τοίχους να τον κάνεις πιο ενδιαφέροντα με κάθετες ρίγες (είτε με ταπετσαρία είτε με βάψιμο δύο διαφορετικών χρωμάτων, π.χ. ανοιχτό κίτρινο και ανοιχτό πορτοκαλί). Οι κάθετες ρίγες κιόλας θα δείξουν πιο κοντό τον τοίχο, οπότε θα ενισχύσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.:wink:

 

Ζωγράφισα!:mrgreen::mrgreen:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως θα ξηλωσουμε τα πλακακια σε ολο το σπιτι λογω κακων υλικων οποτε το σπιτι θα ξαναβαφτει.πιστευω οτι ειναι ευκαιρια να βαλω χρωματα διαφορετικα του μπεζ,που ειναι τωρα.

το σαλονι-καθιστικο εχει επιπλα σκουρο καφε,οι καναπεδες σκουρο μπεζ κ οι κουρτινες μπεζ.Θα ηταν ωραιο να εκανα ολο το σπιτι ενα ανοιχτο γκρι κ να να εβαφα ενα τοιχο ή το τζακι λαδι ή κεραμιδι?

το υπνοδωματιο μας εχει αξεσουαρ στο λιλα κ η κουρτινα στο μπορντω η χοντρη κ απαλο μωβ η ψιλη.εαν εκανα τον τοιχο στο προσκεφαλι ενα σκουρο μωβή βιολετι ή μπορντω?

και αφου σας ζαλισα πειτε κ τι χρωμα να κανω το γραφειο του αντρα.εχω βαλει κιτρινο-πορτοκαλι κουρτινες κ τα επιπλα ειναι λευκα.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

εχω βαψει τους τοιχους του σαλονιου σε ροδακινι χρωμα. θα ηθελα να αλλαξω ομως το χρωμα στα δοκαρια απο πολυ ανοιχτο ροζ (σχεδον ασπρο) που ειναι τωρα και να πειραματιστω στους τονους του καφε χωρις να πειραξω τους τοιχους του ροδακινι. θα ταιριαζει ο συνδυασμος ή θα φανει φρικτο; και αν οχι καφε τι αλλο θα μπορουσα να δοκιμασω; θελω να ξεφυγω απο τα ροζουλι. περιμενω τις αποψεις σας.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό εδώ το site που έχει απίστευτους χρωματικούς συνδυασμούς:

http://design-seeds.com/

skybeam τελεια ιστοσελιδα με εξισου τελεια χρωματα. πηρα πολλες ιδεες. ευχαριστω.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

παντως ειναι παρα πολυ τις μοδας και οι πειραματισμοι με τις ταπετσαριες, υπαρχουν πολυ ωραια σχεδια και πολυ ωραια χρωματα και αν τις βαρεθεις μπορεις να τις βγαλεις χωρις να σου αλλοιωσουν το χρωμα του τοιχου απο κατω.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

θα ηθελα να μου πειτε,τους συνδιασμους χρωματων.

δηλ,αν βαλω μπλε κια κιτρινο,τι χρωμα θα εχω?

για να κανω ενα χρωμα πιο σκουρο,π.χ.το καφε που εινια ανοιχτο,με πιο να το αναμοιξω να σκουρινη.?

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μου πειτε,τους συνδιασμους χρωματων.

δηλ,αν βαλω μπλε κια κιτρινο,τι χρωμα θα εχω?

για να κανω ενα χρωμα πιο σκουρο,π.χ.το καφε που εινια ανοιχτο,με πιο να το αναμοιξω να σκουρινη.?

 

 

MΠΛΕ ΜΕ ΚΙΤΡΙΝΟ=ΠΡΑΣΣΙΝΟ

ΚΙΤΡΙΝΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ=ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ

ΚΟΚΚΙΝΟ-ΜΠΛΕ=ΜΩΒ

 

 

ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΥΡΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΗ ΜΠΟΓΙΑ...ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΜΕΙΞΕΙΣ ΜΕ ΛΙΓΟ ΜΑΥΡΟ......ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΙΣ ΜΠΟΓΙΕΣ....ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ...

Link to comment
Share on other sites

MΠΛΕ ΜΕ ΚΙΤΡΙΝΟ=ΠΡΑΣΣΙΝΟ

ΚΙΤΡΙΝΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ=ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ

ΚΟΚΚΙΝΟ-ΜΠΛΕ=ΜΩΒ

 

 

ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΥΡΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΗ ΜΠΟΓΙΑ...ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΜΕΙΞΕΙΣ ΜΕ ΛΙΓΟ ΜΑΥΡΟ......ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΙΣ ΜΠΟΓΙΕΣ....ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ...

.......

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Θελω να βαψω το σπιτι μου. Ειναι δυαρι με ενα δωματιο και σαλονι-κουζινα ενιαιο. Εχω σκαλωσει ομως στα χρωματα...ειναι αρκετα φωτεινο οποτε δεν με πειραζουν και τα εντονα, please προτεινετε εχω κολλησει.........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...