Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον,

Ο μικρός εξακολουθεί να μην τρώει ΤΙΠΟΤΑ ...

 

...Αυτό να το κάνω για 3 μέρες, και να δουμε πώς θα πάει.

 

 

Δεν έχω να σας προτείνω κατί απλά γράφω για συμπαράσταση, πραγματικά ζόρικη η κατάσταση, ελπίζω σύντομα να δείτε φως στο τούνελ.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο σκεφτομαι κι εγω να κανω fairy's mom !

Θα του δοκιμασω σημερα κι ευχομαι να ναι ολα οκ!

 

filoudaki σε καταλαβαινω γιατι τον περισσοτερο καιρο ο δικος μου ειναι ετσι!Αυτη την περιοδο με τα δοντια κιολας εχει 2 μηνες να φαει μεσημεριανο σε ποσοτητα.κατι μπουκιες κι αυτες οχι παντα!Και ολο θηλασμο...Συμπαρασταση λοιπον σου κανω γιατι κι εγω ολη μερα σκεφτομαι τι να του δωσω αλλο και πως να του το δωσω και φτιαχνω και 2-3 διαφορετικα καθε φορα για να φαει 2 μπουκιες και μετα τα τρωω εγω....

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το αθερμο μελι?το αβραστο?το αγοραζετε απο καποιο συγκεκριμενο απο βιολογικο μαγαζι?θελω να ρωτησω κ κατι αλλο ....κρεας στα μωρακια δινετε καθε μερα?αν ναι τι? δεν ειναι υπερβολικο?επειδη οι αποψεις διαφερουν...και θελω την δικη σας..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλέ κόψε το τζατζίκι από το παιδί! Εδώ είναι πολύ βαρύ για εμάς' date=' δεν θα είναι για το στομάχι ενός παιδιού και μάλιστα με αλλεργίες? Άσε που δεν του προσφέρει κάτι σημαντικό.

 

Όσο για τα σπόρια δεν χωνεύονται εύκολα και ειδικά σε ένα προβληματικό εντεράκι μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα. Γι αυτό λέμε στην αρχή τουλάχιστον ακόμα και την ντομάτα χωρίς σπόρια. Το ίδιο ισχύει και για τις φλούδες.[/quote']

 

αχ, δεν είναι το βαρύ το θέμα! το θέμα είναι οτι τα γαλ/κα απο ό,τι φαίνεται τον ενοχλουν ακόμα!

Αν και οι 2 πρώτες μάγιερς βγήκαν αρνητικές. περιμένω αυριο την τρίτη.

 

Για Το σημαντικό που λες, σίγουρα δεν του προσφέρει τρελά πράγματα, όταν όμως το παιδί σου τρώει μόνο, και το τονίζω, μόνο γαλ/κα, και σε ΟΛΑ τα άλλα δεν ανοίγει το στόμα καθόλου, και έχουν περάσει 22 μερες νηστείας, έ τότε αν ζητήσει το τζατζίκι του το δίνω. Οχι σκέτο, αλλά μπουκιά ψωμί, κρέας ή πατάτα με λίγο τζατζίκι.

Αλλά και σήμερα το μεσημέρι του πρόσφερα διάφορα φαγητά, και ακόμα και το τζατζίκι δεν το εφαγε. Τελικά του έδωσα γιαουρτάκι με μέλι και φυσικά το έφαγε...

Το πρωί δεν έφαγε ούτε φρούτο σημερα...:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

η μικρή μου είναι 2 μηνών και ο γιατρός μου είπε να κάνω μια mayer κοπράνων.

Τι διαδικασία έχει; Πρέπει να πάω με τη μικρή ή αρκεί η πάνα; Ρωτάω γιατί τα κακάκια της είναι υγρά και χάνονται στη πάνα της.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το αθερμο μελι?το αβραστο?το αγοραζετε απο καποιο συγκεκριμενο απο βιολογικο μαγαζι?θελω να ρωτησω κ κατι αλλο ....κρεας στα μωρακια δινετε καθε μερα?αν ναι τι? δεν ειναι υπερβολικο?επειδη οι αποψεις διαφερουν...και θελω την δικη σας..!!

Δεν έχει υποστεί θερμική επεξεργασία. Όποιο και να βρεις θα είναι καλό. Δες τι έχει το μαγαζί της γειτονιάς σου.

 

Εγώ τώρα πια κάποια μέρα που θα έχω πχ λαδερο δεν θα της δώσω και κρέας. Αλλά δεν έχω ρωτήσει παιδίατρο, από μόνη μου το κάνω.

 

καλησπέρα,

η μικρή μου είναι 2 μηνών και ο γιατρός μου είπε να κάνω μια mayer κοπράνων.

Τι διαδικασία έχει; Πρέπει να πάω με τη μικρή ή αρκεί η πάνα; Ρωτάω γιατί τα κακάκια της είναι υγρά και χάνονται στη πάνα της.

Εγώ τα μάζευα με την σπατουλίτσα που έχει το ειδικό κυπελάκι που παίρνεις από το φαρμακείο. Άλλες κοπελες έπαιρναν την πάνα. Αλλά αν θηλάζεις και είναι τοσο υδαρή, το αίμα φαίνεται. Η μάγιερ χρειάζεται όταν ξεκινούν οι στέρεες που αλλάζει η υφή και δεν καταλαβαίνεις πλέον το αίμα με το μάτι.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε χθες στο νοσοκομείο για την πρόκληση στο αυγό (μίγμα μέσα σε κέικ) και πήγε μια χαρά! Η δοκιμή θα συνεχιστεί για κανά 2-3 βδομάδες αλλά θα αυξάνω κάθε τόσο την ποσότητα Μετά το μείγμα μου είπε ότι μπορώ να της δώσω όλα τα φρούτα ακόμα και φρέσκο γάλα. :P Μάλιστα το Σάββατο στα γενέθλια της μας επέτρεψε ένα μικρό κομμάτι τούρτας! Ουάου! :lol:

 

Και από Οκτώβρη πια (δεν είχε νωρίτερα πρωινό ραντεβού) πρόκληση στο φρεσκο αυγό. Μέχρι τότε μου είπε να δίνω μόνο μείγμα. Να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα το κρατήσω...μπορεί να της το δοκιμάσω νωρίτερα. Θα δούμε ανάλογα με την πορεία της.

 

Ειμαι πάρα πολύ χαρούμενη και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου το ίδιο καλά αποτέλεσματα σύντομα και σε όλα τα παιδάκια που ταλαιπωρούνται από τις βρωμοαλλεργίες!!

Καλησπέρα! Έχω καιρό να σας γράψω και δράττομαι της ευκαιρίας από τη δική σου δημοσίευση για το αβγό. Βέβαια, εσείς το έχετε πάει πολύ σε βάθος το πράγμα και δεν μπορώ να πολυ-παρακολουθήσω... Ψωμί εσσαίων, ντίνκελ, τί είναι αυτά, καλύτερα πείτε μου κινέζικα!!! Μα, να υπάρχουν φαγητά που δε γνωρίζω;;;;;!!!! Λοιπόν, στο θέμα μας. Κι η κόρη μου μετά από πρόκληση στο μείγμα αβγού στο νοσοκομείο, το τρώει τώρα μέσα στο κέι! Βέβαια, είναι πολύ αρχή ακόμα: 1 κ. κέικ με ένα αβγό. Σήμερα έφτασε τις 9 κουταλιές, δηλ. κοντεύει φέτα! Από Δευτέρα λέω να προχωρήσω σύμφωνα με τις οδηγίες που μου είδε δώσει η αλλεργιολόγος και να φτιάξω κέικ, 1 κ. πάλι αλλά με 2 αβγά! Όσο για τις πρωτεΐνες του γάλακτος, που οι τιμές τους ανέβηκαν, ή στην καλύτερη έμειναν στάσιμες στις αιματολογικές, η αλλεργιολόγος μου είπε ότι προφανώς δεν κάνει καλό κι ο θηλασμός, λόγω της διατροφής μου κι άλλοι εξωτερικοί παράγοντες. Αλλά, τελικά μου είπε να μην αλλάξω τίποτα τώρα, και να μην σταμτατήσω το θηλασμό. Όταν τελειώσει η διαδικασία με το αβγό, θα δοκιμάσουμε το αλθέρα που είναι λέει πιο γευστικό, μπας και της αρέσει και το ξεκινήσει. Αυτά.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλέ κόψε το τζατζίκι από το παιδί! Εδώ είναι πολύ βαρύ για εμάς' date=' δεν θα είναι για το στομάχι ενός παιδιού και μάλιστα με αλλεργίες? Άσε που δεν του προσφέρει κάτι σημαντικό.[/quote']Βρε κορίτσια, αλήθεια τώρα, είναι δυνατόν να βλάπτει το αγγούρι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Γιατί;;;;;;;;;;;;;;;;; Ότι έχει μέσα, καλό είναι. Τί να πω, μου κάνει λίγο εντύπωση...
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι ειναι το αθερμο μελι?το αβραστο?το αγοραζετε απο καποιο συγκεκριμενο απο βιολογικο μαγαζι?θελω να ρωτησω κ κατι αλλο ....κρεας στα μωρακια δινετε καθε μερα?αν ναι τι? δεν ειναι υπερβολικο?επειδη οι αποψεις διαφερουν...και θελω την δικη σας..!!
Όταν ο παιδίατρος μας ξεκίνησε κρέας, ψάρι, κουτόπουλο, αυτά έπιαναν όλη την εβδομάδα. Δηλ. κάθε μέρα κρέας ή ψάρι ή κοτόπουλο.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρωί δεν έφαγε ούτε φρούτο σημερα...:-(
Βρε αγάπη μου, όλοι το έχουμε περάσει αυτό. Κι εγώ το έχω περάσει με τη Ναταλία μου που είναι κατηγορία φτερού αλλά τώρα τα έχω ξεχάσει. Λοιπόν, πώς το αντιμετώπισα κι ακόμα συμβαίνει.... mickey mouse κτλ. στο youtube. Και.... το φαΐ έγινε συνήθεια. Γενικά, είναι ένα παιδί που για να φάει πρέπει να απασχολείται... Παιχνίδι ή τηλεόραση. Εγώ όμως τη δουλειά μου την κάνω, την μπουκώνω. Και σου ξαναλέω, είναι ένα παιδί κατηγορίας φτερού, αλλεργική κτλ. Θεωρούσα σημαντικό να τρώει κάτι παραπάνω από 3 κουταλιές κρεατόσουπα την ημέρα. Συγγνώμη για την απλοϊκή μου συμβουλή, από την εμπειρία μου σου μίλησα.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις ...για το ταχινι λεω οχι αφου μου βγαλε στο σουσαμι αιμα.μελι δεν εχει δοκιμασει...πιτες με τι????το μελι δεν εχει φοβια?

στη βρωμη με φρουτα μου νγαλε βλενες και εκανε πολλα κακα.χμ.εχει μπανανα,μηλο και βατομουρο..μαλλον το βατομουρο λετε?η η βρωμη?η γαστρεντερολογος ειπε να μην κοβουμε φαγητα απο το μωρο με βλεννη μονο με αρκετο αιμα,οχι δηλ με σταγονες...εσεις τι λετε??μπερδευτηκα...

ψαρι δινετε??

Link to comment
Share on other sites

α πειτε μου για την βρωμη......δεν προκαλει αλλεργια?το μηλοξυδο?

 

Αν και το ξύδι από σταφύλι είναι από τις βασικές πηγές ισταμινης, αντιθετα το μηλοξιδο σε πολλά σάιτ το βρήκα ως "φαρμακο" κατά της αλλεργίας (κατά της ισταμινης).

 

ΑΛΛΑ δεν βρήκα να αναφέρεται σε κάποιο επίσημο σάιτ εκτός του ιδρύματος λάιβ στρονγκ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

εμας προληπτικα μας εχει απαγορεψει ο παιδιατρος το μελι γμτ...

να του δοκιμασω το αθερμο τι λετε?εγω τρωω μελι και δεν τον πειραζει.Επισης του δωσα λιγο απο κατι μπισκοτακια που εχω ανακαλυψει για μενα και τα τσακιζω που ειναι μπισκοτακια κεχριου με καρυδα και χαρουπι.Αυτα εχουν βιολογικο μελι γραφει μεσα αλλα δεν τον πειραξαν.

Επισης το ταχινι?το φοβαμαι ακομη αλλα καποια στιγμη πρεπει να του το δοκιμασω ε?

Εγω το τρωω.

 

Μέλι

Κοίτα, υπάρχουν άτομα που είναι αλλεργικά στο μέλι. Για τρεις διαφορετικές αιτίες:

 

1. Αλλεργία στη γύρη ή

2. Αλλεργία στο "δηλητήριο" της μέλισσας η

3. Αλλεργια σε αυτό καθεαυτο το μέλι.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1590566

 

Δεν έχει καμία σχέση ο τρόπος επεξεργασίας του μελιού (ίσως λίγο η παστερίωση να βελτιώνει τη κατάσταση)

 

Αν σου είπε ο γιατρός να προσέχεις καλύτερα να περιμένεις.

Ταχίνι

 

Το ταχίνι παρασκευάζεται από σουσάμι. Είναι σουσάμι αλεσμένο. Από τα ισχυρότερα αλλεργιογόνα.

 

Γιατί πρέπει να του το δοκιμάσεις;

 

Τώρα αν θες να δοκιμάσεις το ένα ή το άλλο κάντο άλλα να εισάγεις ελάχιστο, και σταδιακά, ανά 2 μέρες, ανέβασε τη δόση. Για το μέλι πχ μέτρα 2ml με τη συριγγα και μετά 2 μέρες 3μλ. Το ταχίνι δώσετο αφού τελειώσεις το τεστ με το μέλι

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχω ξαναπεί.

 

Να δίνετε μεγάλη προσοχή σε αυτά που γράφει η Valeri.

 

Θεωρώ ότι είναι το πιο ενημερωμένο άτομο σχετικά με τις αλλεργίες.

 

Προσωπικά στα δικά της δημοσιεύματα διάβασα πρώτη φορα για την ισταμίνη και τελικά επιβεβαιωσα σε ποσοστό 90% τη συσχέτιση της ισταμίνης με την αλλεργία του παιδιού μου (το 10% αφορά τροφές στις οποιες δεν αντέδρασε άσχημα αλλά είμαι επιφυλακτική ακόμα γιατί τα συστατικά τους τα ελάμβανε έμμεσα λόγω θηλασμού)

 

Αν μπείτε στο προφίλ της και διαβάσετε παλαιότερες δημοσιευσεις της θα σας λυθούν πολλές απορίες.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Νευριάζω όταν κάνω κάτι και ενώ χτυπάει ένα καμπανάκι εγώ το αγνοώ. Και τελικά πάλι έχουμε κοκκινίλες και ερεθισμένο δερματάκι.

 

Έφερε ο άντρας μου συσκευασμένα καρότα. Δεν μου φάνηκαν σόι. Λίγο, ελάχιστα μαραμένα, λίγο θαμπά, κάπως. Και αντί να πάρω τα πόδια μου να πάω στο μανάβη να πάρω ολόφρεσκα, της έδωσα από τα συσκευασμένα.

 

Αρχίσαμε με τις στερεές. Καλά αρχίσαμε, τι να πω... Το δερματάκι της που ήταν μια χαρά στο πρόσωπο και στα ποδαράκια απέκτησε τους γνωστούς ερεθισμούς.

 

Ελπίζω με φρέσκα υλικά διαλεγμένα από εμένα να το ξεπεράσει (βρήκα ότι τα μη φρέσκα τρόφιμα που έχουν παραμείνει πολλές μέρες σε ψυγείο έχουν υψηλά ποσοστά ισταμίνης. Τα σούπερ μάρκετ πολλά λαχανικα τα διατηρούν για μέρες ή και μήνες στα ψυγεία). Αλλιώς ξαναγυρνάμε στον αποκλειστικό για 1 εβδομάδα και ο Θεός βοηθός.

 

Προς το παρόν μου φταίει όλος ο κόσμος.:cool:

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Το μελι Ρεα μας ειχε πει καλυτερα ο γιατρος να το αφησουμε ακομη προληπτικα αλλα αυτο ηταν πριν 3 μηνες οποτε ειπα να τωρα να κανω καποια δοκιμη αφου κι εγω το τρωω καιρο τωρα.Δεν τον πειραξε παντως αυτες τις μερες που του εδωσα φυσικα απο λιγη ποσοτητα και εννοειται παντα ξεχωριστα απο αλλες δοκιμες,εχω εμπειρια 15 μηνων σε αυτο:lol::lol:Γενικα εχει μια πολυ καλη εικονα πια το παιδι αν και φυσικα ακομη και τωρα αποφευγω τα 3 βασικα που ειναι αλλεργικος ,ακομη και τα ιχνη.(Και αλλα που τα φοβαμαι οπως ψαρικα κτλ...:?)

Οσο για το ταχινι δεν πρεπει απαραιτητα να το δοκιμασω τωρα αλλα λεω καποια στιγμη να το κανω καθως δεν ειχα ποτε ενδειξη γιαυτο οτι τον πειραζει οταν το ετρωγα και θελω να δω εαν το δεχτει και του αρεσει τωρα που μεγαλωσε λιγακι.

 

Ασχετο κοριτσια πηρα πετικα ενζυμα αλλα της Lamberts.Ξερει καμια γιαυτα?Παντως δεν τα χω παρει πολλες φορες εως τωρα.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στα αλλεργικά παιδιά αποφεύγουμε το ψάρι τουλάχιστον ως τα 3, λέει κάπου στην Ελληνική Εταιρεία Αλλεργιολογίας, αν θυμάμαι καλά (δεν θυμάμαι ποιος το έλεγε :)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στα αλλεργικά παιδιά αποφεύγουμε το ψάρι τουλάχιστον ως τα 3, λέει κάπου στην Ελληνική Εταιρεία Αλλεργιολογίας, αν θυμάμαι καλά (δεν θυμάμαι ποιος το έλεγε :)

 

Καλα δεν το συζητω ψαρι θα αργησει πολυ να δει ο γιος μου.:?Κ ο γιατρος το χει απαγορευσει αλλα κ να μην το απαγορευε δεν υπηρχε περιπτωση να του δωσω γιαυτο και δεν τρωω ουτε εγω 17 μηνες (αχ κ ειδικα για τα οστρακοειδη τρελλαινομουν:-()

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νευριάζω όταν κάνω κάτι και ενώ χτυπάει ένα καμπανάκι εγώ το αγνοώ. Και τελικά πάλι έχουμε κοκκινίλες και ερεθισμένο δερματάκι.

 

Έφερε ο άντρας μου συσκευασμένα καρότα. Δεν μου φάνηκαν σόι. Λίγο, ελάχιστα μαραμένα, λίγο θαμπά, κάπως. Και αντί να πάρω τα πόδια μου να πάω στο μανάβη να πάρω ολόφρεσκα, της έδωσα από τα συσκευασμένα.

 

Αρχίσαμε με τις στερεές. Καλά αρχίσαμε, τι να πω... Το δερματάκι της που ήταν μια χαρά στο πρόσωπο και στα ποδαράκια απέκτησε τους γνωστούς ερεθισμούς.

 

Ελπίζω με φρέσκα υλικά διαλεγμένα από εμένα να το ξεπεράσει (βρήκα ότι τα μη φρέσκα τρόφιμα που έχουν παραμείνει πολλές μέρες σε ψυγείο έχουν υψηλά ποσοστά ισταμίνης. Τα σούπερ μάρκετ πολλά λαχανικα τα διατηρούν για μέρες ή και μήνες στα ψυγεία). Αλλιώς ξαναγυρνάμε στον αποκλειστικό για 1 εβδομάδα και ο Θεός βοηθός.

 

Προς το παρόν μου φταίει όλος ο κόσμος.:cool:

 

 

Βλέπω οτι τώρα ξεκινάτε τις στερεές, σου εύχομαι καλή δύναμη και υπομονή γιατί σίγουρα θα τα χρειαστείς.

 

Εμείς έχουμε ξαναγυρίσει στο σημείο μηδέν. Ενώ έχω ξεκινήσει την διατροφή για κάντιντα και έχω σταματήσει να δίνω πλέον τροφές στην μικρή ( εκτός από την κρέμα της humana γιατί δεν τρώει κάτι άλλο ενω λείπω ) το έκζεμα συνεχίζει να προχωρά, το δαχτυλίδι στον πρωκτό της έχει γίνει μονόπετρο πολλών καρατίων και ο ύπνος βρίσκεται σε αντιστρόφως ανάλογη θέση με την γκρίνια...

 

Την άλλη εβδομάδα πάμε στην Συρίγου για τα πατς. Ελπίζω να βγάλουμε καμιά άκρη γιατί αλλιώς θα σταματήσω την δουλειά και θα κάτσω σπίτι να την θηλάζω μέχρι τα δέκα, σας το λεώ...

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε αγάπη μου, όλοι το έχουμε περάσει αυτό. Κι εγώ το έχω περάσει με τη Ναταλία μου που είναι κατηγορία φτερού αλλά τώρα τα έχω ξεχάσει. Λοιπόν, πώς το αντιμετώπισα κι ακόμα συμβαίνει.... mickey mouse κτλ. στο youtube. Και.... το φαΐ έγινε συνήθεια. Γενικά, είναι ένα παιδί που για να φάει πρέπει να απασχολείται... Παιχνίδι ή τηλεόραση. Εγώ όμως τη δουλειά μου την κάνω, την μπουκώνω. Και σου ξαναλέω, είναι ένα παιδί κατηγορίας φτερού, αλλεργική κτλ. Θεωρούσα σημαντικό να τρώει κάτι παραπάνω από 3 κουταλιές κρεατόσουπα την ημέρα. Συγγνώμη για την απλοϊκή μου συμβουλή, από την εμπειρία μου σου μίλησα.

 

ναι, απλά εμένα ο δικός μου εδώ και ένα μήνα δεν τρώει, παρά μόνο θηλάζει,΄ζητάει γάλα (κατσικίσιο), και τίποτα άλλο! Και εμένα ακόμα και τις εποχές που έτρωγε ήθελε ξεγέλασμα να το πω ετσι. Δλδ στο καρεκλάκι του με παιχνίδια, να του αποσπώ την προσοχή ίσως... Τ'ωρα δεν θα δοκιμάσει αυτά τα 3 κουταλάκια που λες εσύ, ούτε το στόμα θα ανοίξει...

Πόση υπομονή να κάνεις, και πόσο να το κρύψεις το οτι αγχωνεσαι...

 

Στα αλλεργικά παιδιά αποφεύγουμε το ψάρι τουλάχιστον ως τα 3, λέει κάπου στην Ελληνική Εταιρεία Αλλεργιολογίας, αν θυμάμαι καλά (δεν θυμάμαι ποιος το έλεγε :)

 

ναι το αβγό ως τα 2 και το ψάρι ως τα 3.

Αλλά η Σαξώνη μου είπε φέτος οτι η οδηγία-το πρωτόκολλο άλλαξε, και συστήνουν -ανα περίπτωση- πρόκληση νωρίτερα.

Ο Πίτσιος που επίσης εχω επισκεφτεί, μου είπε οτι γνωρίζει τις νέες οδηγίες, αλλά ακολουθεί το παλιό πρωτόκολλο...:?

(Τώρα τί κάνω? Μένω ή βγαίνω? που έλεγε και ο Παπαγιαννόπουλος)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση ο τρόπος επεξεργασίας του μελιού (ίσως λίγο η παστερίωση να βελτιώνει τη κατάσταση)

 

 

Το άθερμο μέλι περιέχει αναλλοίωτα τα ένζυμά του τα οποία θα βοηθήσουνε στη σωστή πέψη του.

Σε αντίθεση στο παστεριωμένο μέλι τα ένζυμα είναι ήδη νεκρά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ξαναγυρίσει στο σημείο μηδέν. Ενώ έχω ξεκινήσει την διατροφή για κάντιντα και έχω σταματήσει να δίνω πλέον τροφές στην μικρή ( εκτός από την κρέμα της humana γιατί δεν τρώει κάτι άλλο ενω λείπω ) το έκζεμα συνεχίζει να προχωρά, το δαχτυλίδι στον πρωκτό της έχει γίνει μονόπετρο πολλών καρατίων και ο ύπνος βρίσκεται σε αντιστρόφως ανάλογη θέση με την γκρίνια...

 

Vicki πώς περιμένεις να δεις διαφορά εάν η μικρή τρώει έστω και ελάχιστη κρέμα;

Και η μικρή πρέπει να ακολουθήσει δίαιτα αντι-καντίτα για να σκοτωθεί και σ' αυτήν ο εσωτερικός μύκητας.

 

Πάντως αν τα μικρά σας δεν έχουνε επιβεβαιωμένη αλλεργία στο ψάρι τότε θα πρέπει απαραίτητα εσείς τουλάχιστον να παίρνεται συμπλήρωμα ωμέγα-3 λιπαρών γιατί βοηθάνει πάρα πολύ στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος και στην καλή λειτουργεία του πεπτικού συστήματος (αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα).

Υπάρχουν βέβαια και φυτικές πηγές ωμέγα-3 λιπαρών αλλά είναι κατώτερης ποιότητας και θα πρέπει ο οργανισμός μας να είναι σε άριστη κατάσταση για να μπορέσει να τις μετατρέψει σε απορροφήσιμη μορφή (για να περάσουνε και στο γάλα μας), διαφορετικά είναι άδικος κόπος.

Ενώ τα ζωικά είναι ήδη στην κατάλληλη μορφή.

 

Αυτό το βιβλίο περιέχει ένα ολόκληρο κεφάλαιο για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού και πεπτικού συστήματος στα μωράκια που θηλάζουν, είναι εξαιρετικό και κατατοπιστικότατο:

 

The Holistic Baby Guide: Alternative Care for Common Health Problems

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

 

να παίρνεται συμπλήρωμα ωμέγα-3 λιπαρών

Ροσι καλα που εισαι και εσυ και μας υπενθυμιζεις πραγματα

στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος και στην καλή λειτουργεία του πεπτικού συστήματος (αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα).
απολυτη σχεση ,αλλα που να πειστουν οι περισσοτεροι γιατροι που παρακολουθουν τα παιδακια μας
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...