Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις

Notices

Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις πρόωρα, επαναγαλακτισμός, καισαρική, πολύδιμες κυήσεις, σχιστίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-05-09, 11:44   #121
DIONI

Το avatar του χρήστη DIONI

Περιοχή: Κεφαλονια
DIONI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Delina Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,

Το παιδί μου είναι 4,5 μηνών και από τότε που γεννήθηκε κάνει ρουκέτες. Εγώ δεν είχα πολύ γάλα και το παιδί έπαιρνε συμπλήρωμα από την αρχή. Πριν ένα μήνα μου έκοψε εντελώς το θηλασμό γιατί μάλλον βαριότανε. Το παιδί μου παίρνει κανονικά βάρος και είναι αρκετά αναπτυγμένο για την ηλικία του. Είναι 9 kg και 71 cm. Το τελευταίο μήνα παρατήρησα ότι του έρχεται ξινίλα και ανατριχιάζει ολόκληρος και κάνει φάτσα σαν να αηδιάζετε. Ηρθε η παιδίατρός του και μου είπε να του δώσουμε Epadorenγια 1 μήνα τρεις φορές την ημέρα μετά το φαγητό. Αγοράζω το σιρόπι αυτό και πάω στο ΙΚΑ να μου το γράψει ο παιδίατρος. Μου το έγραψε μεν αλλά μου είπε ότι αυτό το σιρόπι δεν είναι καλό και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο κεφάλι του παιδιού. Οπός καταλάβετε είμαι ταραγμένη και δεν ξέρω τι να κάνω.
Το σιροπι το πηρε και ο γιος μου μαλιστα για αρκετο καιρο.Βοηθαει σε περιπτωση οισοφαγητιδας γιατι ποναει πολυ.Καλο ειναι να γινεται προσεκτικη χρηση αλλα σε καποιες περιπτωσεις το συστηνουν.Προσπαθησε να προσεξεις τη σταση του παιδιου αρχικα.Σηκωσε το στρωμα,ταιζε το καπως ορθιο με τεντωμενη την πλατουλα.Σε περιπτωσεις θηλασμου συστηνουν στη μαμα αποχη απο τα γαλακτοκομικα αλλα αφου δε θηλαζει καποιο υποαλλεργικο γαλα ισως να βοηθουσε.Προσοχη στα αντιαναγωγικα γαλατα γιατι μπορει να εξαφανιζουν τις γουλιες αλλα οχι το προβλημα.Απλα δεν το βλεπεις αλλα δρα στον οισοφαγο του και θα συνεχισει να ποναει.Δες εδω εχει πολλες πληροφοριες

http://www.pollywogbaby.com/refluxandcolic/reflux.html

Ευχομαι να πατε καλυτερα!
Παλιά 28-05-09, 21:51   #122
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Για την Αγλαϊα ΣΟΣ

Ο μπεμπης μου απο την αρχη εβγαζε γαλα σε καθε γευμα (εκτος απο τα βραδυνα).Ο γιατρος μου ειπε οτι εχει ηπια παλινδρομιση κι οτι αφου θηλαζω το μονο που μπορω να κανω ειναι να μην τον κουναω πολυ μετα τον θηλασμο.Επισης να πω οτι επαιρνε (μεχρι μεσα Μαϊου που ζυγιστηκε) κανονικα βαρος (3 μηνων-6,5 κιλα).Το τελευταιο 10ημερο ομως, δεν ξερω ισως να φταει και η ζεστη, ενω το μωρο ετρωγε τουλαχιστον 10 λεπτα απο καθε στηθος, τωρα με το ζορι τρωει 10 λεπτα κι απο τα δυο κι αυτο με χιλια ζορια (αφηνει τη θηλη, κλαιει, χτυπιεται).Επιπλεον οι αναγωγες του σαν να ειναι χειροτερες-καμια φορα εχω την αισθηση οτι "βγαζει" οτι εχει φαει (αυτο το λιγο γαλα και το με κοπο δοσμενο!).Επισης κλαιει αρκετα κατα τη διαρκεια της μερας και δεν κοιμαται οσο πριν-για την ακριβεια ελαχιστα σε σχεση με πριν...Τι μπορει να συμβαινει?Θα ηθελα να με συμβουλεψετε κι εσεις γιατι σε εναμιση μηνα θα φυγω απο τη Θεσσαλονικη και με αγχωνει το γεγονος οτι στην Κω που θα παω δεν θα υπαρχει επαρκης ιατρικη περιθαλψη....
Ο χρήστης Σοφία Τ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-09, 22:39   #123
sofuka

sofuka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σοφία Τ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μπεμπης μου απο την αρχη εβγαζε γαλα σε καθε γευμα (εκτος απο τα βραδυνα).Ο γιατρος μου ειπε οτι εχει ηπια παλινδρομιση κι οτι αφου θηλαζω το μονο που μπορω να κανω ειναι να μην τον κουναω πολυ μετα τον θηλασμο.Επισης να πω οτι επαιρνε (μεχρι μεσα Μαϊου που ζυγιστηκε) κανονικα βαρος (3 μηνων-6,5 κιλα).Το τελευταιο 10ημερο ομως, δεν ξερω ισως να φταει και η ζεστη, ενω το μωρο ετρωγε τουλαχιστον 10 λεπτα απο καθε στηθος, τωρα με το ζορι τρωει 10 λεπτα κι απο τα δυο κι αυτο με χιλια ζορια (αφηνει τη θηλη, κλαιει, χτυπιεται).Επιπλεον οι αναγωγες του σαν να ειναι χειροτερες-καμια φορα εχω την αισθηση οτι "βγαζει" οτι εχει φαει (αυτο το λιγο γαλα και το με κοπο δοσμενο!).Επισης κλαιει αρκετα κατα τη διαρκεια της μερας και δεν κοιμαται οσο πριν-για την ακριβεια ελαχιστα σε σχεση με πριν...Τι μπορει να συμβαινει?Θα ηθελα να με συμβουλεψετε κι εσεις γιατι σε εναμιση μηνα θα φυγω απο τη Θεσσαλονικη και με αγχωνει το γεγονος οτι στην Κω που θα παω δεν θα υπαρχει επαρκης ιατρικη περιθαλψη....

Σοφία, μήπως το μωρό έχει κάνει οισοφαγίτιδα, δηλ. έχει ερεθιστεί και έχει κάνει φλεγμονή ο οισοφάγος από τις αναγωγές; Αυτό προκαλεί πόνο και ίσως να του είναι δύσκολο όταν τρώει και γι' αυτό να διακόπτει τα γεύματά του.
Γενικά βοηθάει να έχεις το στρώμα του σε κλίση, βάζοντας πχ, 1-2 χοντρά βιβλία κάτω απ' τα πόδια του κρεβατιού, να το βάζεις σε ρηλάξ ή να το κρατάς όρθιο χωρίς πίεση στην κοιλιά μετά το γεύμα κλπ. Αν διαβάσεις το θέμα απ' την αρχή θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Επίσης, δεν ξέρω αν έχεις κόψει τα γαλακτοκομικά, συνήθως βοηθάνε και ελαττώνονται οι αναγωγές. Όμως για να δεις αποτέλεσμα πρέπει να περάσουν 4 εβδομάδες αφού τα κόψεις (2 εβδομάδες χρειάζεται για να καθαρίσει ο οργανισμός σου και άλλες 2 ο οργανισμός του μωρού). Πρόσεχε και τα κρυμμένα σε διάφορες τυποποιημένες τροφές (πχ. μπισκότα, γλυκά, ψωμί του τοστ κλπ) γαλακτοκομικά.
Έχει κάνει υπέρηχο το μωρό; Ίσως θα ήτανε καλό πριν φύγεις να το δει εξειδικευμένος παιδογαστρεντερολόγος.
Πάντως, αν σε συμβουλέψουνε για σιρόπια κλπ, πριν καταφύγεις σε τέτοιου τύπου λύσεις, προσπάθησέ το πρώτα με αλλαγή στη δική σου διατροφή και με το να ταΐζεις το μωρό μικρά και συχνότερα γεύματα και να το έχεις σε στάση που να το βοηθά να ανακουφίζεται.

Με την πάροδο του χρόνου βελτιώνονται τα πράγματα και το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο για την περίπτωσή σας!
Διάβασε το θέμα απ' την αρχή, έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες!
Παλιά 29-05-09, 00:13   #124
DIONI

DIONI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σοφια Τ. αυτο που περιγραφεις με το κλαμα την ωρα που τρωει ειναι κλασσικο συμπτωμα της ΓΟΠ.Κι εμενα αυτη η ωρα με καταρρακωνε.Η Σοφουκα στα ειπε πολυ καλα.Η σταση ειναι πολυ σημαντικη.Την ωρα που κοιμαται , που τρωει ,γενικα τα βοηθαει πολυ να ειναι σε σωστη σταση.Δες και τα λινκ που εχω βαλει παραπανω λενε πολλα και χρησιμα πραγματα.Το βασικο ειναι να ειναι σε καποια κλιση συνεχεια χωρις να πιεζεται η κοιλιτσα του.Αν εχεις ριλαξ ισως να μπορει να κοιμαται εκει.Αλλα καλο ειναι να μην εχει βαθος .Ακομα ειναι σημαντικο να τον κρατας αγκαλιτσα στη σταση ρεψιματος αρκετη ωρα μετα το φαγητο.20 λεπτα και παραπανω οσο μπορεις βοηθαει.Εκτος απο τη σταση ειναι και η αισθηση της αγκαλιας που τα βοηθαει να ηρεμουν και να νιωθουν τη συντροφια.
Οσο μπορεις να τον ταισεις πριν να εχει πεινασει πολυ.Αν ειναι πολυ πεινασμενος θα φαει πιο λαιμαργα και ειναι χειροτερο αυτο.
Αλλα και τα γαλακτοκομικα αν τα αποκλεισεις για ενα διασημα απο τη διατροφη σου θα βοηθησει παρα πολυ.
Ελπιζω να ειναι καλυτερα το μικρο σου και να μη χρειαστειτε σιροπι.Να εχεις κουραγιο!Καποια στιγμη θα εχει περασει ολο αυτο και θα σου κανει γλυκες και γελακια και θα τα εχεις ξεχασει!
Παλιά 29-05-09, 10:27   #125
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το μωρο δεν εχει κανει υπερηχο-πιστευετε πως ειναι απαραιτητο?Δεν ειναι αυτονοητο πως εχει παλινδρομιση παρατηροντας και μονο τις αναγωγες?Επισης,προς το παρον κοιμαται σε καλαθουνα-μπορω να του βαλω ενα μικρο μαξιλαρακι κατω απο το στρωμα για να ανασηκωθει λιγο?Αχ αγχωνομαι πολυ τελευταια με αυτο το θεμα...
Παλιά 29-05-09, 14:31   #126
DIONI

DIONI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το μωρο δεν εχει κανει υπερηχο-πιστευετε πως ειναι απαραιτητο?Δεν ειναι αυτονοητο πως εχει παλινδρομιση παρατηροντας και μονο τις αναγωγες?Επισης,προς το παρον κοιμαται σε καλαθουνα-μπορω να του βαλω ενα μικρο μαξιλαρακι κατω απο το στρωμα για να ανασηκωθει λιγο?Αχ αγχωνομαι πολυ τελευταια με αυτο το θεμα...
Τωρα να σου πω την αληθεια ο υπερηχος δεν ειναι και τιποτα τρομερο οσον αφορα τη διαγνωση.Δεν ταλαιπωρει το παιδι αλλα ολα τα αλλα συμπτωματα νομιζω οτι σου δινουν την εικονα.Στη δικη μας περιπτωση ηταν απλα μια επιβεβαιωση τιποτα παραπανω.
Η καλαθουνα που λες εχει ποδια?Κατι που στηριζεται πανω?Αν μπορεις βαλε στα ποδια κατι που θα δωσει περιπου 15εκ υψος.Μπορει να σου φαινεται πολυ αλλα πιστεψε με βοηθαει.Εμεις βαλαμε δυο ξυλα κατω απο τα ποδια της κουνιας.Αν δεν εχεις ριλαξ μπορω να σου συστησω το δικο μου γιατι το ειχα ψαξει πολυ.Πηρα το melodia της peg perego και ηταν απιστευτα βολικο γιατι ρυθμιζοταν σε διαφορα υψη χωρις να ειναι βαθυ!Το παιρναμε μαζι μας οπου πηγαιναμε (γιαγιαδες δηλαδη).
Οτιδηποτε απορια εχεις μη διστασεις να μου ζητησεις αν μπορω να σε βοηθησω.Ακομα και ψυχολογικη υποστηριξη γιατι ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτο το διαστημα.
Παλιά 29-05-09, 14:48   #127
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απο σημερα κοβω τα γαλακτοκομικα προϊοντα.Στο πρωινο του γευμα τον ειχα σε θεση ρεψιματος για 20 λεπτα και μετα τον εβαλα στο ρηλαξ (εχω ρηλαξ που εχει διαφορες θεσεις, τωρα για το αν ειναι βαθυ, μαλλον ειναι, για την ακριβεια ο πωπος του μωρου ειναι βαθια).Το μωρο μεχρι στιγμης δεν εκανε αναγωγη και τωρα κοιμαται ησυχα.Θα μιλησω και με τον παιδιατρο αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να του κανω τον υπερηχο αν δεν ειναι απαραιτητος-επειδη εχω εμπειρια απο υπερηχο σε βρεφος (υπερηχος ισχιων στην κορη μου σε ηλικια 2 μηνων) δεν θα ηθελα, εφοσον μπορω να το αποφυγω, να βαλω και τον μικρο στη διαδικασια...Η καλαθουνα εχει 4 σταυρωτα ποδια με ροδες και δεν ξερω αν θα μπορουσα να την ανασηκωσω με τον τροπο που λες...Το μαξιλαρακι που σου ειπα δεν μπορει να βοηθησει?
Παλιά 29-05-09, 16:12   #128
mpourmpoulithra

Το avatar του χρήστη mpourmpoulithra

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
mpourmpoulithra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
...
Θα μιλησω και με τον παιδιατρο αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να του κανω τον υπερηχο αν δεν ειναι απαραιτητος-επειδη εχω εμπειρια απο υπερηχο σε βρεφος (υπερηχος ισχιων στην κορη μου σε ηλικια 2 μηνων) δεν θα ηθελα, εφοσον μπορω να το αποφυγω, να βαλω και τον μικρο στη διαδικασια...
Εμείς τον είχαμε κάνει τον υπέρηχο μετα από την οισοφαγίτιδα που είχαμε πάθει κάπου 5 μηνών και δεν ήταν και τίποτε το άσχημο για το μωρό απλά θυμάμαι ότι την χαϊδευα και είχε καθήσει μια χαρά. Τον υπέρηχο τον κάνεις απ' όσο μας είπε η παιδίατρος απλά για ν' αποκλείσεις το ενδεχόμενο πυλωρικής στένωσης. Η στένωση βέβαια εκδηλώνεται λίγο διαφορετικα από τη ΓΟΠ με ρουκετοειδείς εμέτους 10-20 λεπτά μετά το γεύμα. Κι η παιδίατρος μας είπε ότι ηταν απίθανο να είχε στένωση, απλά αν θέλαμε να βεβαιωθούμε 100% ας γινότανε ο υπέρηχος
Σ΄εμάς η εξέταση απλά επιβεβαίωσε την παλινδρόμηση και συνεχίσαμε με μια φαρμακευτική αγωγή.

Περαστικά σας να είναι!
Ο χρήστης mpourmpoulithra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-09, 19:30   #129
DIONI

DIONI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απο σημερα κοβω τα γαλακτοκομικα προϊοντα.Στο πρωινο του γευμα τον ειχα σε θεση ρεψιματος για 20 λεπτα και μετα τον εβαλα στο ρηλαξ (εχω ρηλαξ που εχει διαφορες θεσεις, τωρα για το αν ειναι βαθυ, μαλλον ειναι, για την ακριβεια ο πωπος του μωρου ειναι βαθια).Το μωρο μεχρι στιγμης δεν εκανε αναγωγη και τωρα κοιμαται ησυχα.Θα μιλησω και με τον παιδιατρο αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να του κανω τον υπερηχο αν δεν ειναι απαραιτητος-επειδη εχω εμπειρια απο υπερηχο σε βρεφος (υπερηχος ισχιων στην κορη μου σε ηλικια 2 μηνων) δεν θα ηθελα, εφοσον μπορω να το αποφυγω, να βαλω και τον μικρο στη διαδικασια...Η καλαθουνα εχει 4 σταυρωτα ποδια με ροδες και δεν ξερω αν θα μπορουσα να την ανασηκωσω με τον τροπο που λες...Το μαξιλαρακι που σου ειπα δεν μπορει να βοηθησει?

Δοκιμασε και με μαξιλαρι!Οτιδηποτε ανασηκωνει θα βοηθησει!Τον υπερηχο μην τον φοβασαι.Εμεις ειχα με παει στον Παπανικολαου και ηταν απλα ξαπλωμενος και τον χαιδευα.Δεν ταλαιπωρηθηκε.Αλλα τελικα δεν ειναι απαραιτητο.Οντως για την πυλωρικη στενωση ειναι περισσοτερο.Ασε που ειναι και ακτινοβολια.
Παλιά 30-05-09, 14:04   #130
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εβαλα μαξιλαρι και στο καλαθι και στο ρηλαξ.Σημερα στο 2ο του γευμα και χωρις να τον κουνησω ιδιαιτερα, εβγαλε ολο το γαλα που ηπιε και μαλιστα σε δυο δοσεις...Αγανακτησα και πηρα τηλ σε μια Euromedica εδω στη Θεσσαλονικη, να ρωτησω αν κανουν υπερηχο στομαχου σε βρεφη.Η κοπελα που μου μιλησε μου ειπε οτι δεν υπαρχει τετοιο πραγμα (!) και οτι το μονο που κανουν στο στομαχι ειναι ακτινοσκοπιση αλλα οχι σε τοσο μικρη ηλικια.Μετα πηρα τηλ τον παιδιατρο, μηπως αυτη στο τηλ ηταν ασχετη, και του ειπα για την σημερινη αναγωγη.Και παλι μου τονισε οτι αφου θηλαζω δεν μπορω και δεν χρειαζεται να κανω κατι γιατι ολα τα βρεφη που θηλαζουν κανουν αναγωγες και τελος οτι θα τον κοιταξει σε δυο βδομαδες που ειναι η προγραμματισμενη επισκεψη.Τον ρωτησα αν πρεπει να κανουμε καμια εξεταση ή κατι αλλο αλλα εκεινος μου ειπε οσα σας ανεφερα παραπανω και να μην ανησυχω...Εγω ομως εχω καταμπερδευτει και αγχωθει ταυτοχρονα...ΒΟΗΘΕΙΑ!
Παλιά 30-05-09, 21:30   #131
mpourmpoulithra

Το avatar του χρήστη mpourmpoulithra

mpourmpoulithra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σοφία, θα κοιτάξω να δω το δικό μας υπέρηχο σε ποιο διαγνωστικό είχε γίνει και θα σου πω το τηλ. Πάντως λέγεται υπέρηχο ανώτερου πεπτικού συστήματος όχι στομάχου. Αυτό με το θηλασμό και τις αναγωγές ισχύει πάντως. Και μια φίλη μου (γιατρός μάλιστα) το πρώτο εξάμηνο κάπως έτσι το είχε το μωρό και ήταν ψύχραιμη, όσο για το μωρό με όλους τους εμετούς έβαζε το βάρος του. Μην τρελλαίνεσαι βρε!!!
Ο χρήστης mpourmpoulithra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-09, 12:59   #132
dimitramix

Περιοχή: Athens
dimitramix χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εμενα το κοριτσάκι μου έχει παλινδρόμηση και κοντεύω να τρελαθω με τόσα που μου έχουν πει και έχω κάνει...στην αρχή η παιδίατρος μου είπε να της δίνω μόνο 5 λεπτά από το ένα στήθος και 5 λεπτά από το άλλο, αλλά και πάλι η μπέμπα το έβγαζε το γάλα και μετά πεινούσε πάλι, ταυτόχρονα της εδινα και το Epadoren, μετα μου είπε να δίνω γάλα κάθε φορά που θα πεινάει και πάλι τα ίδια η μπέμπα,μετά μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά, το ψάρι, την φράουλα, και να της δίνω εναλλαξ και το frisolac AC, με αυτό το γάλα όμως έκανε μεγαλύτερες ρουκέτες, μέχρι που το σταματησα απο μονή μου και της έδωσα το Almiron 1,αλλα της δημιούργησε δυσκοιλιότητα, κατόπιν της έδωσα το frisolac comfort και με αυτο σταματησε τις ρουκετές, μόλιςόμως την θήλαζα παλι το εβγαζε...τη να κάνω???
Ο χρήστης dimitramix δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-06-09, 13:02   #133
dimitramix

Προεπιλογή

Sofia T. μπορείς να κάνεις υπέρηχο στομάχου εγώ έκανα στην κορούλα μου που ήταν 15 ημερων και 25 μετά και φάνηκε ότι είχε παλινδρόμηση
Παλιά 10-06-09, 13:13   #134
dimitramix

Προεπιλογή

και εμενα μου είπαν να κοψω τα γαλακτοκομικα και μετα δεν ειχα γαλα για να θηλάζω και τα ξανααρχισα παλι
Παλιά 10-06-09, 13:18   #135
Pipi

Το avatar του χρήστη Pipi

Περιοχή: Περιστέρι
Pipi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Pipi
Προεπιλογή

Δηλαδή η αγελάδα πίνει γάλα κατσίκας για να κατεβάζει γάλα για το μοσχάρι της, η κατσίκα πίνει πρόβειο γάλα κ.ο.κ.
Παλιά 10-06-09, 13:21   #136
DIONI

DIONI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimitramix Εμφάνιση μηνυμάτων
και εμενα το κοριτσάκι μου έχει παλινδρόμηση και κοντεύω να τρελαθω με τόσα που μου έχουν πει και έχω κάνει...στην αρχή η παιδίατρος μου είπε να της δίνω μόνο 5 λεπτά από το ένα στήθος και 5 λεπτά από το άλλο, αλλά και πάλι η μπέμπα το έβγαζε το γάλα και μετά πεινούσε πάλι, ταυτόχρονα της εδινα και το Epadoren, μετα μου είπε να δίνω γάλα κάθε φορά που θα πεινάει και πάλι τα ίδια η μπέμπα,μετά μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά, το ψάρι, την φράουλα, και να της δίνω εναλλαξ και το frisolac AC, με αυτό το γάλα όμως έκανε μεγαλύτερες ρουκέτες, μέχρι που το σταματησα απο μονή μου και της έδωσα το Almiron 1,αλλα της δημιούργησε δυσκοιλιότητα, κατόπιν της έδωσα το frisolac comfort και με αυτο σταματησε τις ρουκετές, μόλιςόμως την θήλαζα παλι το εβγαζε...τη να κάνω???
Δεν καταλαβαινω γιατι της δινεις συμπληρωμα.Και μαλιστα κανεις αποχη απο τα γαλακτοκομικα και της δινεις αγελαδινο συμπληρωμα???
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τη θηλαζεις οποτε θελει και οσο θελει χωρις συμπληρωμα.Κανεις αποχη απο ολα τα γαλακτοκομικα και τα κρυμμενα και βλεπεις πως παει.Στη ΓΟΠ οι ρουκετες δεν κοβονται απο τη μια μερα στην αλλη.Θα υπαρχουν μερες δυσκολες κι ευκολες.Αλλα με το μητρικο που ειναι το καλυτερο για το μωρο σου θα δεις βελτιωση σιγα σιγα.Διαβασε και παραπανω οσα εχω γραψει.Παιζει πολυ σημαντικο ρολο και η σταση.Μετα απο καθε γευμα κρατα τη για ρεψιμο τουλαχιστον 20 λεπτα.Σηκωσε και το κρεβατι να εχει κλιση!Βοηθαει θα δεις!!!
Το κομφορτ που λες οτι δεν πεταει ρουκετες ειναι γιατι ειναι πηχτο.Πως να ανεβει το γαλα αυτο??Ομως δε λυνει το προβλημα.Απλα το κρυβει γιατι δε βλεπεις τις ρουκετες.Ειναι χειροτερο ομως και δε γλιτωνεις ετσι την οισοφαγητιδα!
Ευχομαι να πατε καλυτερα!Οτι θελεις μπορεις να με ρωτας!
Παλιά 10-06-09, 13:25   #137
DIONI

DIONI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
και εμενα μου είπαν να κοψω τα γαλακτοκομικα και μετα δεν ειχα γαλα για να θηλάζω και τα ξανααρχισα παλι
Εκανα 7 μηνες αποχη απο γαλακτοκομικα!Δεν επηρεαζει την παραγωγη σου καθολου!!!Μην ανησυχεις γι'αυτο!Αυτο που επηρεαζει την παραγωγη σου ειναι το συμπληρωμα και το αγχος σου!Μην το σκεφτεσαι καθολου αν εχεις γαλα!Προσπαθησε να εισαι οσο πιο ηρεμη μπορεις και να ξεκουραζεσαι οσο γινεται!!Ειναι δυσκολα το ξερω γιατι τα περασα με τη ΓΟΠ!Να θηλαζετε οσο μπορειτε και θα το ξεπερασετε!Η αποχη απο τα γαλακτοκομικα για να δειξει αποτελεσμα θελει 4 εβδομαδες.2 για να καθαρισει το δικο σου σωμα και αλλες δυο το μωρο.Μπορει να χρειαστει να θηλαζει συνεχεια για ενα διαστημα.Το μωρο ξερει να ρυθμιζει την παραγωγη σου !!
Παλιά 10-06-09, 15:04   #138
dimitramix

Προεπιλογή

aglaia όταν λενε να κόψουμε τα γαλακτοκομικά προϊόντα
Παλιά 10-06-09, 15:05   #139
dimitramix

Προεπιλογή

όταν λενε να κόψουμε τα γαλακτοκομικά προϊόντα εννοούνε και τις σοκολάτες ότι περιέχει γαλα?
Παλιά 10-06-09, 15:07   #140
dimitramix

Προεπιλογή

Dioni όλα αυτα που λες τα έχω κάνει και όταν τρώει την κρατάω σχεδόν 1 ώρα αγκαλιά για να μην το βγάλει και το μόνο που κατάφερα είναι να συνηθίσει την αγκαλιά και όποτε την βάζω κάτω να κλαίει ασταμάτητα με αποτέλεσμα να μην μπορω να κάνω καμια δουλεια σπίτι...να δω πως θα της κόψω την συνήθεια αυτή τωρα...
Παλιά 10-06-09, 17:15   #141
mama xrysa

Το avatar του χρήστη mama xrysa

Περιοχή: Πατρα
mama xrysa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
όταν λενε να κόψουμε τα γαλακτοκομικά προϊόντα εννοούνε και τις σοκολάτες ότι περιέχει γαλα?

θα κόψεις οτιδήποτε περιέχει γάλα στα συστατικά του!

Ο χρήστης mama xrysa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-09, 17:58   #142
DIONI

DIONI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Dioni όλα αυτα που λες τα έχω κάνει και όταν τρώει την κρατάω σχεδόν 1 ώρα αγκαλιά για να μην το βγάλει και το μόνο που κατάφερα είναι να συνηθίσει την αγκαλιά και όποτε την βάζω κάτω να κλαίει ασταμάτητα με αποτέλεσμα να μην μπορω να κάνω καμια δουλεια σπίτι...να δω πως θα της κόψω την συνήθεια αυτή τωρα...
Οταν το μωρο ποναει ή δε νιωθει πολυ καλα η αγκαλια ειναι μεγαλη παρηγορια και του προσφερει μια αισθηση ασφαλειας.Δεν του αρνηθηκα την αγκαλια ποτε και δεν το μετανιωσα.Τα μωρα χρειαζονται την αγκαλια.Εξαλλου για ποσο θα ειναι μωρα??Κι εγω δυσκολευομουν πολυ με τις δουλειες μια που ημουν μονη μου σχεδον ολη την ημερα αλλα το ειχα παρει αποφαση.Ας ηταν το σπιτι αξεσκονιστο.Ας εμεναν πισω οι δουλειες.Το μωρο μου με χρειαζοταν.Και οταν αρχισε να το ξεπερναει και να νιωθει καλυτερα ηταν καλοκεφος πια!Δεν ειναι ενα παιδι που θελει ολη την ωρα αγκαλια!Δεν πιστευω σε αυτο που λενε οτι τα παιδια κακομαθαινουν.Η τρυφεροτητα και η αγαπη μονο καλο μπορει να κανει!Μην ανησυχεις!
Παλιά 27-06-09, 02:26   #143
Jen.

Το avatar του χρήστη Jen.

Περιοχή: Αθήνα
Jen. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδή προσπαθώ να καταλάβω αν ο μικρούλης μου έχει ΓΟΠ μπορείτε όλες εσείς με αντίστοιχη εμπειρία αν το μωρό σας αυτο που έβγαζε ήταν ένα ημιλευκο διαφανο υγρό που βρωμούσε?
Εμάς βγάζει κυρίως τέτοια. Βγάζει και γάλα σπανιότερα και εμετό με κάτι λευκά κομμάτια μέσα κάπου κάπου....αλλά πιο πολυ με ανησυχεί αυτο το διαφανές υγρό που υποθέτω οτι ειναι γαστρικά υγρά...
απο μικρός το έβγαζε αλλα τώρα νιώθω οτι το βγάζει πιο πολύ...
και να πω οτι έχει 1 μήνα που έχω κόψει τα γαλακτοκομικά...

πως μπορώ να πω με σιγουριά αν έχει ή όχι ΓΟΠ?
επίσης να πω οτι εδω και 1 μήνα η ζυγαριά εχει κολλήσει στα 6.360 γρ...
Παλιά 01-07-09, 00:29   #144
Mari-lou

Mari-lou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σε όλους!
Η κόρη μου είναι 4,5 μηνών. Μάλλον έχει ΓΟΠ κι αργήσαμε πολύ να το καταλάβουμε, γιατί δεν έκανε εμετούς. Είχε μικρές γουλιές σχεδόν σε κάθε γεύμα, αλλά το θεωρήσαμε φυσιολογικό. Θήλασα αποκλειστικά, μέχρι που άρχισε να αρνείται το στήθος στον 1,5 μήνα. Κάνοντας πολλές λανθασμένες υποθέσεις και κινήσεις, κατέληξα να δώσω συμπλήρωμα και να παλεύω από τότε να την ταίσω με το στήθος ή το μπιμπερό. Δεχόταν μια το ένα και μια το άλλο και σπάνια έτρωγε με χαρά. Στο στήθος κυριολεκτικά γινόταν μάχη με πολύ κλάμα και άρνηση και έκανα περίπου 2 ώρες, ώσπου να την πείσω να θηλάσει ή να πιει από το μπιμπερό. Όλοι, ακόμα και η γιατρός και η μαία, πιστέψαμε ότι έπαθε σύγχυση θηλών. Προσπαθούσα κάθε μέρα, όλη μέρα να την κάνω να θηλάσει, με τεχνάσματα και συμβουλές από ειδικούς και το αποτέλεσμα ήταν πάντα μια τρύπα στο νερό. Στους 3,5 μήνες νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο για να της το δίνω τουλάχιστον με μπιμπερό και πάλι το έπινε με το ζόρι. Είχα φτάσει πλέον στο σημείο να την βάζω στο στήθος ή να της δίνω πιπίλα για να κοιμηθεί και να την ταίζω μόνο στον ύπνο της, για αυτό και τα κιλά της ήταν φυσιολογικά. Έβλεπα όμως ότι της ερχόταν αναγούλα με το που κατάπινε το γάλα κι άρχισε να κάνει λίγους εμετούς. Ήμουν εκτός πόλης τότε και την πήγα στον παιδίατρο της αδερφής μου, που είπε ότι έχει αναστατωθεί από την αλλαγή του περιβάλλοντος και να δοκιμάσω αντιαναγωγικό γάλα. Με αυτό το γάλα για λίγες μέρες έτρωγε κάθε 4 ώρες όλο το μπιμπερό, αλλά μετά άρχισε πάλι την άρνηση και να κλαίει σπαρακτικά και να τσιρίζει. Η γιατρός μου μου είπε ότι είναι προφανώς παλινδρόμηση κι ότι μάλλον έκανε οισοφαγίτιδα. Πριν 2 εβδομάδες ξεκινήσαμε υποαλλεργικό γάλα και έκοψα γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς, σοκολάτα, θαλασσινά, σοκολάτα και καρυκεύματα. Από τότε ήταν κάθε ημέρα και χειρότερα, με πλήρη άρνηση να φάει και απίστευτο κλάμα και τσιρίδα και τον τελευταίο καιρό δεν παίρνει βάρος. Όποτε έβλεπε το στήθος σπάραζε κι έτρωγε πολύ λίγο γάλα με μπιμπερό στον ύπνο της. Μέχρι που πριν 3 ημέρες άρχισε να θήλάζει ξανά. Δεν το θέλει πάντα, αλλά σε σχέση με παλιά κάτι άλλαξε. Υποθέτω ότι είναι η αλλαγή της διατροφής μου. Φυσικά δεν έχω πολύ γάλα πλέον, αλλά ό,τι πίνει κέρδος είναι.
Χτες ξεκινήσαμε epadoren και της δίνουμε συχνά μικρά γεύματα. Συνεχίζει πάντως να κλαίει και να τσιρίζει και αφού φάει, μπορεί για τις επόμενες 2 ώρες να ρευτεί μέχρι και 10 φορές και της έρχεται συνέχεια αναγούλα.
Διάβασα ότι για την παλινδρόμηση δεν πρέπει να τρως ντομάτα, κρεμμύδι και όξινα φρούτα. Αυτό άραγε ισχύει και για τον θηλασμό? Εγώ πάντως τα έκοψα, αλλά η γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Μου είπε επίσης ότι εφόσον είδα βελτίωση στο θηλασμό με τη διατροφή κι ο υπέρηχος δεν έδειξε επεισόδια παλινδρόμησης, μάλλον είναι αλλεργία στα γαλακτοκομικά. Μου είπε ότι τα γαλακτοκομικά τα κόβουμε για την αλλεργία κι όχι για την παλινδρόμηση. Ισχύει αυτό?
Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά περνάμε πολύ δύσκολη φάση.
Ο χρήστης Mari-lou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-07-09, 01:17   #145
DIONI

DIONI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Marilou η παλινδρομηση καποιες φορες ειναι δυσκολη!Θελει υπομονη και χρονο!Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να τη θηλαζεις και οσο μπορεις να κοψεις το συμπληρωμα.Για την αυξηση της παραγωγης θα σου πει καλυτερα η Αγλαϊα.Το μητρικο ομως δε συγκρινεται .Περα απο τους γνωστους λογους οσον αφορα τη ΓΟΠ εχει τη δυνατοτητα να βοηθαει με την οισοφαγητιδα μια που εχει επουλωτικη ιδιοτητα.Το μωρο σου χρειαζεται το καλυτερο για να ανταπελξεθει και το μητρικο ειναι η καλυτερη ενδυναμωση του.
Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εκλαιγε την ωρα του φαγητου γιατι πονουσε.Γί'αυτο το λογο αποφευγε να φαει.Ειναι πολυ χαραξτηριστικο της ΓΟΠ αυτο.Ο γιος μου σφαδαζε μετα απο τις πρωτες γουλιες!Το ξερω το συναισθημα.Το επαντορεν θα βοηθησει στον πονο μετα απο περιπου 10 μερες.Θα δεις καποια αλλαγη εκει.Θα βγαζει αλλα δε θα ποναει.Η αποχη που κανεις απο τα γαλακτοκομικα ειναι πολυ σημαντικη και βοηθαει.Δεν ειναι απαραιτητο να εχει αλλεργια στα γαλακτοκομικα.Και για τη ΓΟΠ συστηνεται αποχη.ΓΟΠ σημαινει ανωριμο πεπτικο και τα γαλακτοκομικα ειναι πολυ βαρια για το ανωριμο πεπτικο.Και απο την αποχη θα δεις αποτελεσμα μετα απο τον μηνα.Χρειαζονται 2 εβδομαδες να καθαρισει το δικο σου σωμα και αλλες 2 για να καθαρισει του μωρου.
Αν διαβασεις πιο πανω εχω γραψει οτι πολυ σημαντικη ειναι η θεση.Ειναι ισως η μιση δουλεια.Η θεση υπνου πρεπει να εχει κλιση.Σηκωστε το κρεβατι με σανιδα για παραδειγμα.Επισης ολη τη διαρκεια της ημερας.Ακομα κι οταν την ταϊζεις πρεπει να προσεχεις να μην ειναι τελειως ξαπλωμενη αλλα ανασηκωμενη και χωρις να πιεζεται η κοιλιτσα της.Μετα το γευμα βοηθαει πολυ να την κρατας στη θεση του ρεψιματος οσο περισσοτερο μπορεις.Το λιγοτερο 20 λεπτα.Θα δεις βοηθαει πολυ!!
Γενικα η αγκαλια τα βοηθαει και τα κανει να νιωθουν ασφαλεια ειδικα τη στιγμη που πονανε την εχουν αναγκη.Περα ομωα απο αυτο τα βοηθαει και σαν σταση .
Αν καταφερεις να θηλασεις αποκλειστικα θα δεις οτι απο μονη της θα ρυθμισει τα γευματα της να ειναι συχνα και μικρα για να την πειραζουν λιγοτερο.

Αν θελεις ριξε μια ματια εδω!Ειναι ενας πολυ καλος οδηγος για τη ΓΟΠ.
http://www.colicshop.com/infant-acid-reflux.pdf
http://www.pollywogbaby.com/

Ευχομαι να δεις γρηγορα βελτιωση και να ανακουφιστει το μωρακι σου!
Παλιά 19-07-09, 18:17   #146
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jen. Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή προσπαθώ να καταλάβω αν ο μικρούλης μου έχει ΓΟΠ μπορείτε όλες εσείς με αντίστοιχη εμπειρία αν το μωρό σας αυτο που έβγαζε ήταν ένα ημιλευκο διαφανο υγρό που βρωμούσε?
Εμάς βγάζει κυρίως τέτοια. Βγάζει και γάλα σπανιότερα και εμετό με κάτι λευκά κομμάτια μέσα κάπου κάπου....αλλά πιο πολυ με ανησυχεί αυτο το διαφανές υγρό που υποθέτω οτι ειναι γαστρικά υγρά...
απο μικρός το έβγαζε αλλα τώρα νιώθω οτι το βγάζει πιο πολύ...
και να πω οτι έχει 1 μήνα που έχω κόψει τα γαλακτοκομικά...

πως μπορώ να πω με σιγουριά αν έχει ή όχι ΓΟΠ?
επίσης να πω οτι εδω και 1 μήνα η ζυγαριά εχει κολλήσει στα 6.360 γρ...
Κι εμένα η κόρη μου βγάζει αυτό το ημίλευκο υγρό μετά τα γεύματα εκτός αν την κρατήσω σε θέση ρεψίματος για τουλάχιστον 15 λεπτά.Είναι 25 ημερών και την θηλάζω αποκλειστικά αλλά εδώ και μία εβδομάδα βγάζει πιο πολλές γουλιές και έχει κάνει 3 φορές εμετούς με άσπρα κομματάκια μέσα ή μόνο με αυτό το ημίλευκο υγρό.Μάλιστα την μία φορά της βγήκε γάλα ακόμη και από την μύτη και το έπαθε την ώρα που την θήλαζα.Επίσης έχω παρατηρήσει πως εδώ και 15 μέρες δείχνει να αναγουλιάζει όταν της βάζω το στήθος στο στόμα-όχι όμως όταν την πρωτοβάζω την ώρα που πεινάει-αλλά αργότερα όταν ψάχνει πάλι να φάει.
Με την πρώτη μου κόρη δεν είχα τέτοια προβλήματα και έτσι έχω πελαγώσει γιατί δεν ευχαριστιέμαι και τόσο τον θηλασμό...
Μετά τους εμετούς συνήθως κοιμάται πιο εύκολα και σκεφτόμαστε μήπως ανακουφίζεται...ή μάλλον σας λέω βλακείες...
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-07-09, 20:04   #147
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ, μήπως έχεις υπερπαραγωγή;
Παλιά 20-07-09, 10:57   #148
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωπ! Δεν ήξερα ότι κάτιτέτοιο μπορεί να συμβαίνει λόγω υπερπαραγωγής...για πες amaretto λίγο περισσότερα.
Είχα περίπου αντίστοιχο πρόβλημα στην αρχή με τη μικρή μου το οποιο σταδιακά βελτιώθηκε και τώρα σπανίως βγάζει, μόνο αν παραφάει.
Παλιά 20-07-09, 12:10   #149
Pipi

Το avatar του χρήστη Pipi

Περιοχή: Περιστέρι
Pipi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Pipi
Προεπιλογή

Ελιζάκι, διάβασε λίγο εδώ κι ότι απορίες έχεις ρώτα να σου πούμε.
Παλιά 20-07-09, 23:07   #150
nanis

nanis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας!! Θα ηθελα την πολυτιμη συμβουλη σας! εχω ενα μικρο αντρακι 6 μηνων κ 7 ημερων! Τον θυλαζα 40 μερες ακριβως, την 41 πρωτη το πρωι ουτε σταγονα! Ετσι ξεκινησαμε κ εμεις το γαλα του εμποριου! Γυρω στο 3ο μηνα ενα βραδυ ηταν λιγο ανησυχος και 5-6 φορες "ξεχυλισε" το γαλα απο το στοματακι του. Ανησυχησα, πηγαμε στην παιδιατρο. ΓΟΠ μας ειπε! Αλλαξαμε γαλα frisolac comfort. Εμετους δεν εκανε ποτε, συνεχισε να βγαζει γουλιτσες, μεχρι που σταματησε τελειως! 5μιση μηνων ξεκινησαμε κρεμα, την ετρωγε ευχαριστα κ μετα απ 1/2 ωρα με 2 εβγαζε ξινισμενες γουλιες κ μικρουτσικους εμετους (5-6 φορεσ μεσα σε μια ωρα). Αλλαξαμε κ κρεμες κ εταιρειες, σε αντιθεση με την γιατρο που μου ειπε να συνεχισω μεχρι να συνιθισει, εγω τον σταματησα γιατι δε μπορουσα να τον βλεπω να υποφερει κ του δινω παλι γαλα. Στη φυσικη τη φρουτοκρεμα δεν το κανει, την τρωει ευχαριστα κ δεν βγαζει τιποτα! Το θέμα ειναι οτι μετα τα γεγονοτα με τις κρεμες αρχισε να βγαζει παλι γουλιτσες?! Σκεφτομαι να του αρχισω φαγητο, η παιδιατρος μας ειπε 7ο με 8ο μηνα! Λετε είναι νωρις! Επισης απο αυριο θα του αλλαξω το γαλα κ θα του δωσω το απλο το frisomel γιατι μια μαμα μου ειπε πως η κορουλα της που ειχε ελαφριας μορφης πσλινδρομηση με την συνεχιση του comfort μετα τον 6ο μηνα επεφερε αρνητικα κ οχι θετικα αποτελεσματα στο στομαχακι της κ οισοφαγητιδα, λογω του πηκτικου της είπαν στο νοσοκομειο, οπου κατεληξαν τελικα! Ειναι νωρις για φαγητο? Γιαουρτακι κανει να φαει? Θα μου πειτε γιατι δεν αλλαζω παιδιατρο? Μενουμε σε επαρχια κ ο κοντινοτερος διαφορετικος γιατρος ειναι περιπου 1 με 1/2 ωρα και το χειροτερο οτι με τον αντρα μου δουλευουμε καθημερινα, αντιθετες ομως βαρδιες!! ΘΑ ΠΑΜΕ ΟΜΩΣ! Σκεφτομαι να παω να του κανω εξεταση για ΓΟΠ! Ειναι επιπονη? Γνωριζετε κατι? Μου ειπε κ το καλο βεβαια μετα απο ολα αυτα οτι ισως να μην ειχε το καμαρι μου τιποτα! Εχω απελπιστει με ολη αυτη την κατασταση!! Δε ξερω αν ειμαι υπερβολικη, αλλα δε ξερω πλεον τι να πιστεψω! Μηπως μια εμπειρη μανουλα μπορει να με βοηθησει να μου δωσει μια συμβουλη, μια γνωμη!
Ο χρήστης nanis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-09, 15:03   #151
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: πήγαμε για υπέρηχο όπου διαπιστώθηκε ήπια παλινδρόμηση..και εγώ έχω την εξής απορία¨: τί καριβώς διαπίστωσε με τον υπέρηχο?αφού ταισα το μωρό, κοιτούσε με υπέρηχο όλα εκει τα οργανάκια του,στομάχι, συκώτι κλπ κλπ μας ελεγε όλη τη διαρκεια αυτή, δεν ε΄χει παλινδρόμηση, ξαφνικά μετά από 5 λεπτά το μωρό έβγαλε γαλατακι, και εκει στον υπέρηχο είδαμε το γάλα να ανεβαίνει από το στομάχι στο στον οισοφάγο και μετά στο στόμα..και μας λεει, έχει τελικά παλινδρο΄μηση, ηπια όμως γιατί άργησε να βγάλει..τώρα τί διάγνωση είναι αυτλη? αφού έβγαλε γάλα και το είδαμε, χρειαζόμουνα τον υπέρηχο να διαπιστώσω ότι έχει παλινδρόμηση? θέλω να ρωτήσω, υπήρχε περίπτωση να βγάλει και να μην έχει παλινδρόμηση, ή να μην βγάλει και να έχει παλινδρόμηση? και πώς΄οριζεται το ηπια, μετρια ή εντονη ΓΟΠ? μήπως κοιτάνει και άλλ όργανα σχετικά? δηλαδή πολύ απλά αφού όλα τα παιδάκια λιγο ως πολύ βγάζουνεόλα δεν έχουνε ΓΟΠ?
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-09, 15:08   #152
maliarini

maliarini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα,
Βρίσκομαι σε κατάσταση επαναγαλακτισμού με τη μικρή και κάτι έχουμε καταφέρει...
Για να αυξήσω τη παραγωγή μου σε γάλα παίρνω ήδη τη συνιστώμενη δοσολογία απο μαγιά μπύρας, πίνω ένα τσάι θηλασμού και παίρνω fenugreek σε χάπια...

Η μικρή όμως έχει αρχίσει τις γουλιές και υποπτεύομαι μήπως ευθύνονται τα συμπληρώματα διατροφής που παίρνω εγώ...

Η μικρούλα παίρνει βάρος κανονικά (με μερικά σκαμπανεβάσματα, 20 γρ πάνω 20 κάτω από μέρα σε μέρα), έχει καλή διάθεση, είναι ζωηρούλα,κοιμάται ήσυχα και γκρινιάζει μόνο όταν αδειάζει το στήθος μου. Γενικά είναι λίγο λαίμαργη. Απλά αυτό που με φόβισε σήμερα ήταν ότι έβγαλε αρκετό απο το γάλα που θήλασε αλλά και από το μπιμπερουδάκι που της είχα φυλάξει στο ψυγείο.

Η γιατρός μου δεν συνιστά υπερηχογράφημα, προτείνει σιρόπι, αλλά έχω ανησυχήσει...Δεν θα ήθελα 3μιση μηνών παιδάκι να παίρνει φάρμακο... Εδώ με κόπο και βάσανο καταφέραμε να ελαχιστοποιήσου το "ξένο" γάλα...

Ευχαριστώ
Ο χρήστης maliarini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-09, 22:27   #153
Λιζα Ν.
Απενεργοποιημένος member request

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΓΟΠ και αγελαδινο γαλα

Προσεξα οτι σε αυτο το τοπικ, συστηνεται ευρεως η διακοπη των γαλακτοκομικων απο τη μητερα που θηλαζει οταν το μωρο παρουσιασει ΓΟΠ. Εχω τα εξης ερωτηματα:

1. Λετε να το κοψουμε γιατι το μωρο μπορει να εχει αλλεργια, τι σχεση εχει με τη ΓΟΠ? Δλδ η ΓΟΠ προκαλειται απο αλλεργια? Μηπως ειναι αλλο το ενα και αλλο το αλλο? Εμεις πχ εχουμε κανει υπερηχο και φανηκε η ΓΟΠ. Γιατι να υποψιαστουμε ΚΑΙ αλλεργια?
2. Υπαρχει ειδικη εξεταση στο μωρακι για να δουμε αν πρεπει να κοψουμε τα γαλακτοκομικα? Γιατι το να περιμενεις 1 μηνα να δεις διαφορα χωρις να τρως γαλακτοκομικα ενω θηλαζεις, ειναι σαν να πηγαινεις βουρ για οστεοπορωση χωρις λογο!!!!! Στην καλυτερη περιπτωση, τεραστια ταλαιπωρια για τη μητερα.
3. Τελικα αν πινουμε κατσικισιο, βοηθαει? Γιατι δεν εβγαλα ακρη...

Δεν ξερω για εσας αλλα απο τοτε που θηλαζω θελω να τρωω γαλακτοκομικα συνεχεια....μιλαμε για πολλες μεριδες καθημερινα.

Καλα, στη δικη μου περιπτωση υπαρχει και αλλο διατροφικο προβλημα (δικο μου) αν δεν τρωω τιποτα με γαλα μεσα....απλα δεν θα τρωω τιποτα!!! Απολυτως!!! Οποτε παει το γαλα...και εγω θα παθω ασιτια. Αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα, ασχετο με τα ερωτηματα που παρεθεσα παραπανω.

Ευχαριστω.
Ο χρήστης Λιζα Ν. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-09, 23:57   #154
DIONI

DIONI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λιζα Ν. Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσεξα οτι σε αυτο το τοπικ, συστηνεται ευρεως η διακοπη των γαλακτοκομικων απο τη μητερα που θηλαζει οταν το μωρο παρουσιασει ΓΟΠ. Εχω τα εξης ερωτηματα:

1. Λετε να το κοψουμε γιατι το μωρο μπορει να εχει αλλεργια, τι σχεση εχει με τη ΓΟΠ? Δλδ η ΓΟΠ προκαλειται απο αλλεργια? Μηπως ειναι αλλο το ενα και αλλο το αλλο? Εμεις πχ εχουμε κανει υπερηχο και φανηκε η ΓΟΠ. Γιατι να υποψιαστουμε ΚΑΙ αλλεργια?
2. Υπαρχει ειδικη εξεταση στο μωρακι για να δουμε αν πρεπει να κοψουμε τα γαλακτοκομικα? Γιατι το να περιμενεις 1 μηνα να δεις διαφορα χωρις να τρως γαλακτοκομικα ενω θηλαζεις, ειναι σαν να πηγαινεις βουρ για οστεοπορωση χωρις λογο!!!!! Στην καλυτερη περιπτωση, τεραστια ταλαιπωρια για τη μητερα.

Δεν ξερω για εσας αλλα απο τοτε που θηλαζω θελω να τρωω γαλακτοκομικα συνεχεια....μιλαμε για πολλες μεριδες καθημερινα.

Καλα, στη δικη μου περιπτωση υπαρχει και αλλο διατροφικο προβλημα (δικο μου) αν δεν τρωω τιποτα με γαλα μεσα....απλα δεν θα τρωω τιποτα!!! Απολυτως!!! Οποτε παει το γαλα...και εγω θα παθω ασιτια. Αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα, ασχετο με τα ερωτηματα που παρεθεσα παραπανω.

Ευχαριστω.
Στστηνεται να αποφευγονται ολες οι αλλεργιογονες τροφες σε περιπτωση ΓΟΠ και κυριως τα γαλακτοκομικα που ειναι και τα πιο ενοχα.Ανεξαρτητως με το αν εχει το μωρο αλλεργια τα γαλακτοκομικα ειναι πολυ βαρια για το ηδη ευαισθητο πεπτικο του.
Αυτο δεν ισχυει για τα μωρα μονο που εχουν ΓΟΠ αλλα κυριως γι'αυτα!

Η εξεταση που ρωτας εχει να κανει με το αν εχει αλλεργια το μωρο?Υπαρχει μια αιματολογικη εξεταση που λεγεται ραστ αλλα δε δειχνει τοσο νωρις σιγουρα αποτελεσματα μια που τα μωρα δεν εχουν προλαβει ακομα να καταναλωσουν μεγαλη ποσοτητα και να εμφανιστει η αλλεργια.
Η καλυτερη ομως μεθοδος ειναι η αποχη και η παρατηρηση.Δηλαδη οταν τα συμπτωματα εχουν ηρεμησει εισαγεις ξανα στη διατροφη σου σταδιακα καποια τροφιμα και παρακολουθεις τυχον συμπτωματα.
Το θεμα ειναι οτι ακομα και αλλεργια να μην εχει αν κανεις αποχη απο ολα τα γαλακτοκομικα (και τα κρυμμενα)μετα απο ενα μηνα που θα εχει καθαρισει και το δικο σου σωμα και του μωρου θα δεις μεγαλη βελτιωση.
Αξιζει τον κοπο πραγματικα!Θα δεις το μωρακι σου να ηρεμει σιγα σιγα.
Το δικο μου μωρο δεν ειχε αλλεργια τελικα.Αλλα η αποχη που εκανα 7,5 μηνες τον βοηθησε πολυ.Ειχε πολυ εντονη ΓΟΠ που τον ταλαιπωρησε πολυ και του εκανε οισοφαγητιδα.Το οτι τον θηλασα (και εξακολουθω ) με την αποχη ηταν το καλυτερο που θα μπορουσα να κανω και λιγο μετα τον 7ο μηνα τα πραγματα καλυτερεψαν κατα πολυ.
Κι εγω στην αρχη στεναχωριομουν με την αποχη μια που ετρωγα πολλα γαλακτοκομικα αλλα στην πορεια συνηθισα και τωρα πια εμαθα να ζω χωρις αυτα.Ολα ειναι μια ιδεα.Και οταν ο σκοπος ειναι σημαντικος μπορουμε να τα καταφερουμε!
Οσον αφορα την οστεοπορωση θα σου απαντησουν οι πιο ειδικες απο εμενα αλλα ο θηλασμος δεν δημιουργει τετοιο προβλημα.Ισα ισα που βοηθαει πολυ και οταν σταματησεις να θηλαζεις θα εισαι σε καλυτερη κατασταση απο πριν.Εξαλλου υπαρχουν παρα πολλες τροφες που εχουν ασβεστιο εκτος απο τα γαλακτοκομικα.

Σου ευχομαι καλο κουραγιο και να πανε ολα καλα με το μωρακι σου!Δωσε και μεγαλη σημασια στη σταση.Εχω γραψει πολλα πιο πανω!
Παλιά 14-10-09, 00:14   #155
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η ΓΟΠ μπορεί να επιδεινωθεί αν το μωρό είναι αλλεργικό στα γαλακτοκομικά και η μητέρα τα καταναλώνει

Παράθεση:
2. Υπαρχει ειδικη εξεταση στο μωρακι για να δουμε αν πρεπει να κοψουμε τα γαλακτοκομικα?
Δεν υπάρχει αξιόπιστο τεστ γι αυτή την ηλικία

Παράθεση:
Γιατι το να περιμενεις 1 μηνα να δεις διαφορα χωρις να τρως γαλακτοκομικα ενω θηλαζεις, ειναι σαν να πηγαινεις βουρ για οστεοπορωση χωρις λογο!!!!!
Γιατί να πάει για οστεοπόρωση; Κανένα θηλαστικό δεν καταναλώνει γαλακτοκομικά μετά τον αποθηλασμό του και κανένα δεν πάσχει από οστεοπόρωση εξαιτίας της έλλειψης γαλακτοκομικών. Τα γαλακτοκομικά εισήχθησαν στη διατροφή του ανθρώπου μόλις τη νεολιθική περίοδο αλλά οστεοπόρωση έχει λάβει επιδειμικές διαστάσεις μόλις τις τελευταίες δεκαετίες που αυξήθηκε δραματικά η κατανάλωση γαλακτοκομικών.
Η έλλειψη άσκησης και η έλλειψη θηλασμού είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για την οστεοπόρωση.

Παράθεση:
Μερικά μωρά είναι αλλεργικά μόνο στο αγελαδινό, οπότε σε αυτά τα μωρά βοηθάει η αποχή από τα γαλακτοκομικά της αγελάδος.

Παράθεση:

Νομίζω ότι παρόλο που προσλαμβάνεις μεγάλες ποσότητες ασβεστίου, υπάρχει σοβαρό θέμα αφομοίωσης γι αυτό και έχεις τόσο μεγάλη επιθυμία για γαλακτοκομικά. Θα σου συνιστούσα να επισκεφθείς έναν ομοιοπαθητικό γιατρό, νομίζω ότι θα μπορούσε να σε βοηθήσει.

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-09, 10:17   #156
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Άλλοι λένε ότι η αλλεργία στα γαλακτοκομικά μπορεί να μιμηθεί τα συμπτώματα ΓΟΠ, χωρίς να είναι ΓΟΠ, και άλλοι λένε ότι μπορεί να την προκαλέσει. Η εμπειρία λέει ότι συχνά τα συμπτώματα της ΓΟΠ επιδεινώνονται με κατανάλωση γαλακτοκομικών από τη μαμά και μετριάζονται ή εξαφανίζονται, όταν η μαμά απέχει. Αν ψάξεις στο google για Gastroesophageal reflux + dairy allergy, θα βρεις πολλές πηγές.
Παλιά 14-10-09, 13:18   #157
Λιζα Ν.

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, κοριτσια, ειστε φοβερες. Μου λυσατε τις αποριες μου.

Μονο μια παρανοηση εγινε. Γαλακτοκομικα δεν τρωω -μονο- λογω θηλασμου. Δυστηχως λογω σοβαρου θεματος διατροφης δικης μου (σοβαρη δυσκαταποσια) δεν μπορω να καταπιω σχεδον καμμια αλλη τροφη (κρεατα, κοτοπουλο, μακαρονια, ψωμι, λαχανικα). Τρωω κυριως γαλακτοκομικα και λιγο πουρε, αυγα, σουπες, ψαρι και τραγανες τροφες οπως μπισκοτα και φρυγανιες, καθως και ταχινι και σοκολατα. Αν μου κοψει κανεις τα γαλακτοκομικα, θα πεθανω της πεινας (ηδη εχω χασει 15 κιλα απο τη γεννα -πιο αδυνατη απο ο,τι ημουν πριν- και προχωραμε....). Βασικα ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να ξεπερασω το προβλημα αυτο διαφορετικα εχω προβλημα ασχετα με το θηλασμο.

Ειναι κριμα γιατι εχω παρα παρα πολυ γαλα....νιωθω τυψεις αν της το επιδεινωνω με τη διατροφη μου αλλα ειναι θεμα επιβιωσης και οχι επιλογης στην περιπτωση μου...Θα δοκιμασω με το κατσικισιο...
Παλιά 14-10-09, 13:23   #158
Λιζα Ν.

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτησω κατι αλλο?? Μου ειπαν κι εμενα να τρωει 5 λεπτα μονο απο το ενα (!!!) στηθος! Ομως η δικια μου ειχε συνηθισει να τρωει και απο τα δυο κανενα τεταρτο!! Ειχαμε ηδη φτασει τα 6 κιλα πριν μπουμε στον δευτερο μηνα...Οταν ξεκινησα να της το κανω αυτο, εκλαιγε γοερα...και εχασε 100 γρμ!!! Το θεωρω εγκληματικο...μετα εμεινε στασιμη στο ιδιο βαρος επι 5 ημερες...αποφασισα κι εγω να της δινω απο ενα μονο στηθος μεν, αλλα οσο θελει...και τα ξαναπηρε....εχω δυο ερωτησεις:

Α. Καλα εκανα??? Η θα επιδεινωθει η ΓΟΠ??? Το ρωταω γιατι εχει μια μικρη επιδεινωση αλλα μπορει να φταιει κατι αλλο ή να ειναι συμπτωματικο....αλλα τι να κανω που εχανε βαρος?
Β. Η μητερα μου, μου λεει να μην την ταιζω ενα στηθος/φορα γιατι λεει θα μου πετρωσει το στηθος μου, το ειχε παθει εκεινη σε εμενα και ηταν λεει να της....αφαιρεσουν το μαστο!! Ισχυει κατι τετοιο? Μηπως πρεπει να της δινω λιγο και απο το αλλο ή να βαζω το θήλαστρο???

Επισης, ενω επαιρνε πριν βαρος μας ειπαν απαραιτητως epadoren γιατι μειωνει τις πνιγμονες...δεν ηθελα να της το δινω επειδη εχει ηπια προς μετρια και επισης εχουν μεσα paraben, ομως οταν λες σε μια μητερα για τη μειωση της πιθανοτητας να πνιγει το μωρο της, τί να κανει? Εσεις εχετε ακουσει κατι τετοιο? Γιατι η δικια μου δεν τις καταπινει τις γουλιτσες της παντα με ευκολια, εχει πνιγει μερικες φορες.

Συγγνωμη για τις τοσες ερωτησεις....
Παλιά 14-10-09, 14:34   #159
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να ρωτησω κατι αλλο?? Μου ειπαν κι εμενα να τρωει 5 λεπτα μονο απο το ενα (!!!) στηθος! Ομως η δικια μου ειχε συνηθισει να τρωει και απο τα δυο κανενα τεταρτο!! Ειχαμε ηδη φτασει τα 6 κιλα πριν μπουμε στον δευτερο μηνα...Οταν ξεκινησα να της το κανω αυτο, εκλαιγε γοερα...και εχασε 100 γρμ!!! Το θεωρω εγκληματικο...μετα εμεινε στασιμη στο ιδιο βαρος επι 5 ημερες...αποφασισα κι εγω να της δινω απο ενα μονο στηθος μεν, αλλα οσο θελει...και τα ξαναπηρε....εχω δυο ερωτησεις:

Παράθεση:
Α. Καλα εκανα??? Η θα επιδεινωθει η ΓΟΠ??? Το ρωταω γιατι εχει μια μικρη επιδεινωση αλλα μπορει να φταιει κατι αλλο ή να ειναι συμπτωματικο....αλλα τι να κανω που εχανε βαρος?
Συγνώμη αλλά ακόμη αναρωτιέσαι αν έκανες καλά που δεν άφησες το παιδί σου να χάνει βάρος;
Δηλαδή πιστεύεις ότι μπορεί να έχεις άδικο εσύ και όχι αυτός που σου έδωσε τις οδηγίες κι έβαλε σε κίνδυνο το μωρό σου;

Το μόνο που δεν κάνεις καθόλου καλά είναι που αμφιβάλλεις τόσο για τον εαυτό σου. Εσύ που περνάς τόσες ώρες με το μωρό και από ότι φαίνεται ανταποκρίνεσαι μια χαρά στις ανάγκες του, είναι απαράδεκτο να αμφιβάλλεις!
Συνέχισε να κάνεις ό,τι κάνεις!

Παράθεση:
Β. Η μητερα μου, μου λεει να μην την ταιζω ενα στηθος/φορα γιατι λεει θα μου πετρωσει το στηθος μου, το ειχε παθει εκεινη σε εμενα και ηταν λεει να της....αφαιρεσουν το μαστο!! Ισχυει κατι τετοιο? Μηπως πρεπει να της δινω λιγο και απο το αλλο ή να βαζω το θήλαστρο???
Είσαι σίγουρη ότι η μητέρα σου τα λέει εντάξει; Της έκαναν μαστεκτομή επειδή πέτρωσε το γάλα;
Συνέχισε να θηλάσεις έναν μαστό σε κάθε γεύμα. Αφού έτσι το μωρό πάει μια χαρά, δεν υπάρχει λόγος να το συζητάς.

[QUOTE]Επισης, ενω επαιρνε πριν βαρος μας ειπαν απαραιτητως epadoren γιατι μειωνει τις πνιγμονες...δεν ηθελα να της το δινω επειδη εχει ηπια προς μετρια και επισης εχουν μεσα paraben, ομως οταν λες σε μια μητερα για τη μειωση της πιθανοτητας να πνιγει το μωρο της, τί να κανει?[/QUOTE]
Αν αυτοί που το είπαν στη μητέρα είναι οι ίδιοι που έβαλαν το μωρό σε κίνδυνο με απώλεια βάρους, τότε η μητέρα απλά κάνει μήνυση και δεν ασχολείται περισσότερο με αυτούς που είναι τόσο αναξιόπιστοι
Διάβασε προσεκτικά ολόκληρα τα άρθρα στην αρχή του τόπικ. Αν νομίζεις ότι το πρόβλημα είναι έντονο και χρειάζεσαι ιατρική συμβουλή, βρες κάποιον αξιόπιστο παιδογαστρεντερολόγο, υπάρχουν αρκετοί. Τα άρθρα γράφτηκαν από παιδογαστρεντερολόγους και κάνουν κριτική στις λάθος πρακτικές που εφαρμόζουν οι περισσότεροι παιδίατροι. Για να έχει γίνει τόσο θέμα στην ιατρική κοινότητα μάλλον τα λάθη είναι πολλά και συχνά.

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Παλιά 14-10-09, 14:47   #160
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις τις ενδείξεις του φαρμάκου, νομίζω ότι αναφέρει τα εξής:
Μηχανισμός δράσης :Αναστέλλει τους Η2 ισταμινικούς υποδοχείς. Εμποδίζει την έκκριση γαστρικού οξέος.

το ότι μειώνονται οι πνιγμονές δεν το αναφέρει

Επίσης αυτός που σου είπε για τη μείωση των πνιγμονών θα έπρεπε να σου αναφέρει και τις σοβαρότατες παρενέργειες:

Epadoren
Ranitidine 5-8mg/Kg

Παρενέργειες
καρδιακές διαταραχές, νεφρίτιδα
φαινόμενο εθισμού, κόπωση, ζάλη
υποτροπή ΓΟΠ με την απότομη διακοπή
bacterial overgrowth, αύξηση λοιμώξεων

6 σελίδες είναι, τύπωσέ το και διάβασέ το για να καταλάβεις την αξιοπιστία και την υπευθυνότητα αυτού που σε συμβούλεψε

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές