Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για τα Glucophage / αντίσταση στην ινσουλίνη;


Recommended Posts

 

Καλησπερα ειμαι απο 3 παλλινδρομη εχω αντισταση στην ινσουλινη και κανω θεραπεια με glucophage ξερει καποια κατι σχετικα με αυτο???
Και αν γνωριζεται εαν επηρεαζεται το εμβρυο περνωντασ το συγκεκριμενο στο 1οτριμηνο τησ εγκυμοσυνησ ευχαριστω!!!!!

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αθηνά έχω διαβάσει την περίπτωσή σου αλλά δεν έτυχε να μιλήσουμε μέχρι σήμερα! Εγώ έχω πολυκυστικές και είχα έναν κύκλο άστα να πάνε δοκιμάσαμε προγραμματισμένες επαφές, πήρα και serpaphar τίποτα! Ξεκίνησα glucophage και από τον 1ο μήνα ο κύκλος μου έφτιαξε στις 29 μέρες, 2ο κύκλο δεν είχα ολοκληρωμένο γιατί έμεινα έγκυος!:wink:Μόλις είχα το θετικό τεστ στα χέρια μου σταμάτησα το χάπι όπως μου είχε πει ο γιατρός και όλα πήγαν πολύ καλά. Εϋχομαι κι εσύ να έχεις σύντομα ένα σποράκι στην κοιλιά σου που να μείνει εκεί για 9 ολόκληρους μήνες! Μάλλον θα αρχίσω κι εγώ ξανά τα glucophage πότε πες μου κι εσύ την εμπειρία σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Μαρινα ευχαριστω που μου απαντησες εχω ξανακανει θεραπεια με το συγκεκριμενο εγινε σταθερος ο κυκλος μου και ετσι ηρθε η 3 εγκυμοσυνη!!

Εσενα σε εχει πειραξει στο στομαχι σου???

Ευχαριστω και για τις ευχες σου ελπ[ιζω συντομα να εχουμε θετικο αποτελεσμα απο ολες τις αποψεις!!!

Να χαιρεσαι το παιδακι σου και σου ευχομαι συντομα με ενα δευτερο μωρακι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Sisika την αντισταση την βρηκε ο ενδοκρινολογος και μετα απο καποιες εξετασεις μου ειπε οτι εχω αντισταση στην ινσουλινη!!!

Γνωριζεις κατι σχετικα μ αυτο????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν το έχω ψάξει ακόμα,πρόσφατα επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο και θα προβώ σε εξετάσεις...Πάντως είναι ό,τι πρέπει το glucophage για την αντίσταση στην ινσουλίνη.Κι γω έπαιρνα 2 μήνες αλλά τώρα ο ενδοκρινολόγος είπε να το σταματήσω για να κάνω εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έχω ψάξει ακόμα,πρόσφατα επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο και θα προβώ σε εξετάσεις...Πάντως είναι ό,τι πρέπει το glucophage για την αντίσταση στην ινσουλίνη.Κι γω έπαιρνα 2 μήνες αλλά τώρα ο ενδοκρινολόγος είπε να το σταματήσω για να κάνω εξετασεις.

Το ξερω Sisika απλα το κακο ειναι οτι με πειραζει εμενα glucophage και δεν ξερω ποσο θα αντεξω να το περνω ακομη!!!!!

Εμενα με βοηθησε πολυ το συγκεκριμενο το επερνα και νωριτερα κανενα 2 μηνο και με βοηθησε να καταλαβω την ωορηξια μου και στη συνεχεια να μεινω γρηγορα εγκυος!!!

Τι εξετασεις θα κανεις?????

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δε με είχε ενοχλήσει καθόλου το στομάχι μου με το συγκεκριμένο χάπι. Δεν είχα πάντως κάνει συγκεκριμένες εξετάσεις που να αποδεικνύουν ότι είχα αντίσταση στην ινσουλίνη. Εσύ Αθηνά με ποιά εξέταση το είδες?΄Σε τι δοσολογία το παίρνεις το χάπι, μήπως είναι δυνατή η δόση?

 

Εσένα sisika πώς και σου είπε ο γιατρός να το σταματήσεις?Ξέρετε για πόσο διάστημα μπορούμε να το παίρνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δε με είχε ενοχλήσει καθόλου το στομάχι μου με το συγκεκριμένο χάπι. Δεν είχα πάντως κάνει συγκεκριμένες εξετάσεις που να αποδεικνύουν ότι είχα αντίσταση στην ινσουλίνη. Εσύ Αθηνά με ποιά εξέταση το είδες?΄Σε τι δοσολογία το παίρνεις το χάπι, μήπως είναι δυνατή η δόση?

 

Εσένα sisika πώς και σου είπε ο γιατρός να το σταματήσεις?Ξέρετε για πόσο διάστημα μπορούμε να το παίρνουμε?

Καλησπερα Μαρινα πλεον δεν με ενοχλει το μειωσα απο 2 που επερνα την ημερα σε μισο πρωι και μισο βραδυ.

Μαλλον με πειραξε γιατι ειχα παρει αρκετη αντιβιωση μετα την αποξεση και στη συνεχεια το πηρα οποτε μαλλον αυτος ητανε ο λογος τουλαχιστον ετσι μου ειπε ο ενδοκρινολογος μου οσο για την αντισταση ητανε το συμπερασμα του εφου εκανα και εξετασεις για θυροειδιτιδα και μετα την ιστολογικη και βαση ολου του ιστορικου ετσι μου ειπε!!!

Ο καιρος θα δειξει!!!

Να χαιρεσαι το παιδακι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις πολυκυστικές οι γυναίκες παράγουν περισσότερη ή λιγότερη ινσουλίνη?

Καλημερα και Καλο Μηνα Σισικα αυτο δεν το γνωριζω και ετσι δεν μπορω να σε βοηθησω και δεν εχω πολυκιστικες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω και εγώ πολυκυστικές και αντίσταση στην ινσουλίνη (που συνήθως πάνε πακέτο). Μετά από προσπάθειες δύο ετών και γυναικολόγους που με οδηγούσαν στην εξωσωματική βρέθηκα τυχαία σε έναν πολυ καλό ενδοκρινολόγο ο οποίος μου χορήγησε τα χάπια Januvia και Avandament (τα οποία είναι παρόμοια με το Glugophage όμως πιο δραστικά) και μετά από ενάμιση μήνα έμεινα έγκυος! Οταν έμεινα μου σταμάτησε τα χάπια αυτά και το πρώτο τρίμηνο έπαιρνα το Glugophage, προσωπικά δεν με ενόχλησε στο στομάχι όμως είναι μια συνηθισμένη παρενέρεγεια αυτών των φαρμάκων. Το μωρό μου που είναι σήμερα 17 ημερών δεν έπαθε τίποτα από το Glugophage και το είχε εγκρίνει και ο γυναικολόγος μου να το παίρνω. Ομως το θέμα με την αντίσταση στην ινσουλίνη δεν αντιμετωπίζεται μόνο με το χάπι χρειάζεται σωστη διατροφή (δεν πρέπει να τρως καθόλου γλυκά, ζάχαρη, φρουκτόζη, μέλι - πρέπει να προτιμάς τα ολικής αλέσεως ψωμί, αλεύρι, ζυμαρικά, ρύζι - όχι πολλές υπερβολές στα φρούτα) και κυρίως σωματική άσκηση (τζόκινγκ ή περπάτημα). Στα άτομα με αντίσταση στην ινσουλίνη το πάγκρεας δεν λειτουργεί πολύ σωστά με αποτέλεσμα όταν προσλαμβάνει κάποια τροφή να εκκρίνει πολύ περισσότερη ινσουλίνη από ότι χρειάζεται ένας άλλος άνθρωπος για να εξουδετερώσει τη γλυκόζη, πόσο μάλλον όταν αυτή η τροφή είναι κάποιο γλυκό! Έτσι κυκλοφορεί στον οργανισμό πλεονάζουσα ινσουλίνη που δημιουργεί πολλά προβληματάκια.Ενα από αυτά είναι και οι πολυκυστικές. Όμως η ινσουλίνη στον οργανισμό δεν είναι ανεξάντλητη και μπορεί μια μέρα με αυτή την "σπατάλη¨" που κάνει ο οργανισμός κάποια στιγμή να ξεμείνει και ο άνθρωπος να πάθει διαβήτη. Γι΄ αυτό οι κανόνες για την διατροφή και την άσκηση πρέπει να τηρούνται για όλη τη ζωή. Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά νομίζω πως έτσι περιληπτικά και απλοποιημένα είναι χρησιμα αυτά που έμαθα και εγώ από τον ενδοκρινολόγο μου.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω και εγώ πολυκυστικές και αντίσταση στην ινσουλίνη (που συνήθως πάνε πακέτο). Μετά από προσπάθειες δύο ετών και γυναικολόγους που με οδηγούσαν στην εξωσωματική βρέθηκα τυχαία σε έναν πολυ καλό ενδοκρινολόγο ο οποίος μου χορήγησε τα χάπια Januvia και Avandament (τα οποία είναι παρόμοια με το Glugophage όμως πιο δραστικά) και μετά από ενάμιση μήνα έμεινα έγκυος! Οταν έμεινα μου σταμάτησε τα χάπια αυτά και το πρώτο τρίμηνο έπαιρνα το Glugophage, προσωπικά δεν με ενόχλησε στο στομάχι όμως είναι μια συνηθισμένη παρενέρεγεια αυτών των φαρμάκων. Το μωρό μου που είναι σήμερα 17 ημερών δεν έπαθε τίποτα από το Glugophage και το είχε εγκρίνει και ο γυναικολόγος μου να το παίρνω. Ομως το θέμα με την αντίσταση στην ινσουλίνη δεν αντιμετωπίζεται μόνο με το χάπι χρειάζεται σωστη διατροφή (δεν πρέπει να τρως καθόλου γλυκά, ζάχαρη, φρουκτόζη, μέλι - πρέπει να προτιμάς τα ολικής αλέσεως ψωμί, αλεύρι, ζυμαρικά, ρύζι - όχι πολλές υπερβολές στα φρούτα) και κυρίως σωματική άσκηση (τζόκινγκ ή περπάτημα). Στα άτομα με αντίσταση στην ινσουλίνη το πάγκρεας δεν λειτουργεί πολύ σωστά με αποτέλεσμα όταν προσλαμβάνει κάποια τροφή να εκκρίνει πολύ περισσότερη ινσουλίνη από ότι χρειάζεται ένας άλλος άνθρωπος για να εξουδετερώσει τη γλυκόζη, πόσο μάλλον όταν αυτή η τροφή είναι κάποιο γλυκό! Έτσι κυκλοφορεί στον οργανισμό πλεονάζουσα ινσουλίνη που δημιουργεί πολλά προβληματάκια.Ενα από αυτά είναι και οι πολυκυστικές. Όμως η ινσουλίνη στον οργανισμό δεν είναι ανεξάντλητη και μπορεί μια μέρα με αυτή την "σπατάλη¨" που κάνει ο οργανισμός κάποια στιγμή να ξεμείνει και ο άνθρωπος να πάθει διαβήτη. Γι΄ αυτό οι κανόνες για την διατροφή και την άσκηση πρέπει να τηρούνται για όλη τη ζωή. Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά νομίζω πως έτσι περιληπτικά και απλοποιημένα είναι χρησιμα αυτά που έμαθα και εγώ από τον ενδοκρινολόγο μου.

Καλησπερα Ανια να χαιρεσαι το μωρακι σου!!!

Δεν εχω πολυκυστικες οωθηκες οσο παραξενο και αν σου φαινεται κανω θεραπεια με glucophage και οπως μου ειπε ο ενδοκρινολογος θα το παρω και στο 1ο τριμηνο της εγκυμοσυνης και εχει συμφωνησει και ο γυναικολογος!!!

Θελω να μου πεις ινσουλινη εκανες???και ποτε τις ξεκινησατε???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αθηνά76 ινσουλίνη δεν έκανα, και δεν υπήρχε κανενας λόγος για να κάνω. Εσένα σου είπαν ότι θα κάνεις ινσουλίνη; για ποιο λόγο;

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Αθηνά76 ινσουλίνη δεν έκανα, και δεν υπήρχε κανενας λόγος για να κάνω. Εσένα σου είπαν ότι θα κάνεις ινσουλίνη; για ποιο λόγο;

Καλημερα Ανια μαλλον θα χρειαστει μου ειπε ο ενδοκρινολογος αυτο βεβαια θα ιθει απο τις μετρησεις και φυσικα απο μια καμπυλη και μετα θα μου πει!!!!

Πιστευει οτι θα κανω το ζαχαρο εγκυμοσυνης αλλα αυτο βεβαια δεν ειναι απολυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανια ήσουν πολύ κατατοπιστική! Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι εγώ το παρακάνω με τα γλυκά και όντως πρέπει κάπως να το σταματήσω αυτό. Εδώ και καμιά εβδομάδα ξεκίνησα και πάλι τα glucophage και εύχομαι σύντομα να έχουμε αποτέλεσμα. Αν κατάλαβα καλά όμως από αυτά που έγραψε η Άνια δύσκολο να παίρνεις ταυτόχρονα τα συγκεκριμένα χάπια που ουσιαστικά δίνονται για να μειώσουν την ινσουλίνη που παράγει ο οργανισμός και ταυτόχρονα να κάνεις ινσουλίνη. Δεν είναι αντίθετα μεταξύ τους?Εσένα Αθηνά ενδοκρινολόγος ή γυναικολόγος σου είπε ότι ίσως χρειαστείς και ενέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ανια ήσουν πολύ κατατοπιστική! Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι εγώ το παρακάνω με τα γλυκά και όντως πρέπει κάπως να το σταματήσω αυτό. Εδώ και καμιά εβδομάδα ξεκίνησα και πάλι τα glucophage και εύχομαι σύντομα να έχουμε αποτέλεσμα. Αν κατάλαβα καλά όμως από αυτά που έγραψε η Άνια δύσκολο να παίρνεις ταυτόχρονα τα συγκεκριμένα χάπια που ουσιαστικά δίνονται για να μειώσουν την ινσουλίνη που παράγει ο οργανισμός και ταυτόχρονα να κάνεις ινσουλίνη. Δεν είναι αντίθετα μεταξύ τους?Εσένα Αθηνά ενδοκρινολόγος ή γυναικολόγος σου είπε ότι ίσως χρειαστείς και ενέσεις?

Καλησπερα Μαρινα ο ενδοκρινολογος μου το ειπε αλλα στην τελευταια εκανα γιατι ειχα καποιες μετρησεις υψηλες.Η προηγουμενη ενδοκρινολογος δεν μου επετρεπε να παρω το glucophage κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης!!!

Ο νεος που με παρακολουθει τωρα μου ειπε οτι θα το παρω σε ολο το 1ο τριμηνο!!!!ελπιζω σε κατι καλο!!!

σου ευχομαι τα καλυτερα και σε εσενα!!!!

εσενα ο γυναικολογος στο εδωσε????

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμένα ο γυναικολόγος μου αλλά μετά από δική μου επιμονή. Αν κατάλαβα καλά εκείνος προτιμούσε να πάρω κλομιφένη που όμως απ' ότι ξέρω είναι πιο επικίνδυνο φάρμακο, δεν μπορείς να το πάρεις πολλές φορές, μπορεί να σου δημιουργήσει κύστες και εμένα συγκεκριμένα δεν ήταν και πολύ αποτελεσματικό αφού ο κύκλος μου παρέμεινε μεγάλος. Έχω όμως μία ανησυχία μήπως την πρώτη φορά που πήρα τα glucophage ήταν τυχαίο που έφτιαξε ο κύκλος μου και τώρα δε λειτουργήσουν. Θα σας πω νεώτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμένα ο γυναικολόγος μου αλλά μετά από δική μου επιμονή. Αν κατάλαβα καλά εκείνος προτιμούσε να πάρω κλομιφένη που όμως απ' ότι ξέρω είναι πιο επικίνδυνο φάρμακο, δεν μπορείς να το πάρεις πολλές φορές, μπορεί να σου δημιουργήσει κύστες και εμένα συγκεκριμένα δεν ήταν και πολύ αποτελεσματικό αφού ο κύκλος μου παρέμεινε μεγάλος. Έχω όμως μία ανησυχία μήπως την πρώτη φορά που πήρα τα glucophage ήταν τυχαίο που έφτιαξε ο κύκλος μου και τώρα δε λειτουργήσουν. Θα σας πω νεώτερα!

Καλησπερα Μαρινα οχι δεν νομιζω τυχαιο εαν σκεφτεις οτι εμενα οχι μονο μου τον εφτιαξε καταλαβαινω πλεον ποτε εχω οωρηξια!!!

Και οπως μου ειπε και ο ενδοκρινολογος βοηθαει στον κυκλο τα ιδια βεβαια μου ειπε και ο γιατρος μου!!

Οποτε δεν νομιζω οτι ητανε τυχαιο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

γεια σας κοριτσια!!κι εγω προσφατα επισκεφτηκα ενδοκρινολογο και μου ειπε να παρω το glucoplus για να φτιαξει ο κυκλος μου ο οποιος ειναι πολυ χαλια.διαβαζω οτι εσεις εχετε παρει το glucophage...ειναι κατι παρομοιο αυτο που περνω εγω?ελπιζω να με βοηθησει κι εμενα να φτιαξει επιτελους ο κυκλος μου και να μπορεσω να συνεχισω το συντομοτερο δυνατο στις εξετασεις μου και να τελειωσει επιτελους αυτη η αγωνια για το ποτε θα γινουμε γονεις!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Μαρινα οχι δεν νομιζω τυχαιο εαν σκεφτεις οτι εμενα οχι μονο μου τον εφτιαξε καταλαβαινω πλεον ποτε εχω οωρηξια!!!

Και οπως μου ειπε και ο ενδοκρινολογος βοηθαει στον κυκλο τα ιδια βεβαια μου ειπε και ο γιατρος μου!!

Οποτε δεν νομιζω οτι ητανε τυχαιο!!!

 

 

ακριβως τα ιδια συνεβησαν και σε μενα και να τωρα που περιμενω το παιδακι μου:D

Jt63p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια,ειμαι σημερινη στην παρεα σας κ μπορω να πω σας το χρωσταω,εχω αλλαξει 3 γυναικολογους κ ο τριτος ειπε για το γλουκοφαζ..εχω πολυκιστικες κ εγω κ πολλες στεναχωριες οπως ολες,διχως κυκλο διχως ωορηξια λογω αυξημενων ανδρογονων ,εκανα 2 προσπαθειες με κλομιφεν κατι ενεσεις στο ξερατε που κ τιποτα,εψαξα για αυτο το φαρμακο μου ειπαν τα καλυτερα για την περιπτωση των κυστων,σημερα τα πηρα πρωτη μερα,θα τα δοκιμασω κ ο θεος βοηθος,μου ειπαν οτι μετα απο εξι μηνες βλεπεις διαφορα ,ισχυει?αν ερθω σε επαφη πρεπει να βλεπω ποτε εχω γονιμες η να το απολαυσω...το βαρεθηκα αυτο.θελω κατι πιο αυθορμητο,ειναι κακο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κοριτσια εχω και εγω πολυκυστικες και ειμαι στη φαση με κλομιφαιν εδω και 5 κυκλους αλλα τιποτα...τι εξετασεις κανατε για να δειτε οτι εχετε αντισταση στην ινσουλινη?εσυ καντυ το πηρες απο μονη σου αυτο το φαρμακο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...