Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Να'σαι καλά, άντε να συντομεύει όμως το νινάκι, γιατί έχω σκάσει!! :lol: Δώσε προσοχή στη συμβουλή του αντρα μου, την έγραψα πριν (είναι καλός στην ..χημεία :lol: ) στην περίπτωση της μπανιέρας λίγη ώρα αρκεί, δεν χρειάζεται όλη νύχτα! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Viacal ή Bref για τα άλατα πρώτα και μετά χλωρίνες κλπ.

Για φοβερές καταστάσεις μάλλον ακουαφόρτε..

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα σήμερα για να αγοράσω το υδροχλωρικό οξύ...κι είναι όντως το ακουαφόρτε που σας είχα πει!

DaF είναι πολύ τοξικό, το γράφει επάνω και το μπουκάλι αν και το ήξερα όπως σου είχα πει ήδη, πέρα απο τη διαβρωτική του δράση ως οξύ...Καλύτερα τώρα που είσαι εγκυούλα να το αποφεύγετε...

Θα δοκιμάσω κανένα άλλο πρώτα, κι αν δεν δω φως θα το χρησιμοποιήσω μετα φόβου...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

οταν μετακομισα στο σπιτι που μενω τωρα η λεκανη ηταν γεματη με πουρι ως πανω πανω :shock::shock::shock:

το καθαρισα τοτε με πολλα ακου φορτε (οξυ) και απο κει και περα ριχνω καθε βραδυ οταν παμε για υπνο παχυρευστη χλωρινη και δεν ξαναεχει πιασει τιποτε απο τοτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ειναι το πουρι??

Εγω ριχνω καθημερινα χλωρινη (2-3 φορες) ριχνω αυτο το παπι συνεχεια ομως, βαζω διαφορα μεσα στο καζανακι, βαζω αρωματικα αποα που στερεωνονται πανω στη λεκανη, και μια φορα την εβδομαδα χρησιμοποιω αυτο το φακελακι που το ριχνεις κανει αφρο και το αφηνεις για μιση ωρα και μετα απλα τραβας το καζανακι..

Δεν εχω δει ποτε πουρι..

 

Το μονο προβλημα που εχω ειναι με τη μπανιερα που που ειναι σαγρε (και καλα για να μην γλιστραει κατω και για κακη μου τυχη η μπανιερα ειχε μπει πριν παρω το σπιτι) και εχει αλλαξει λιγο χρωμα παρολο που μετα απο καθε χρηση καθαριζω με χλωρινη.. Οτι και και να εχω ριξει ετσι μενει..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εχει αλλαξει λιγο χρωμα παρολο που μετα απο καθε χρηση καθαριζω με χλωρινη.. Οτι και και να εχω ριξει ετσι μενει..

 

Sorry, αλλά από τη χλωρίνη άλλαξε χρώμα. Τα διαβρώνει. Η χλωρίνη δεν είναι για χόρταση

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν αλλαξε απο τη χλωρινη.. Αλλαξε χρωμα απο τη μουτζουρα γιατι ο αντρας μου δουλευε στα καραβια και οταν γυρναγε και εκανε μπανιο δεν μπορεις να φανταστεις πως γινοτανε η μπανιερα..

Οι χλωρινες αυτες που κυκλοφορανε πλεον οι παχυρευστες δεν κανουν ζημια στα ειδη υγιεινης..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και ενα αλλο καθαριστηκο που λεγετε SWAZ δεν το πουλανε στα σουπερ μαρκετ, συνηθως σε αυτες τις αποθηκες με ειδη καθαρισμου και χαρτικα το βρισκεις..

Αυτο καθαριζει τα παντα αλλα αυτο οντως δεν ειναι για χορταση.. Με αυτο καθαρισα σκουρια απο τα πλακακια στο μπαλκονι αλλα δεν θελω να το βαλω στο μπανιο..

ειναι κατι σαν αυτο που μπορει να εχει τυχει να δειτε να πουλανε πλανοδιοι στο δρομο και για να κανουν επιδηξη καθαριζουν πλακες του πεζοδρομιου (καιει τα παντα ομως...)

Με αυτο ειχαμε καθαρισει παλιοτερα ενα σπιτι που ειχαμε νοικιασει και ειχε πολυ βρωμα αλλα δεν ηταν δικο μας οποτε δεν μας ενοιζε αν θα λιωσουν οι τοιχοι :lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ειναι το πουρι??

Εγω ριχνω καθημερινα χλωρινη (2-3 φορες) ριχνω αυτο το παπι συνεχεια ομως, βαζω διαφορα μεσα στο καζανακι, βαζω αρωματικα αποα που στερεωνονται πανω στη λεκανη, και μια φορα την εβδομαδα χρησιμοποιω αυτο το φακελακι που το ριχνεις κανει αφρο και το αφηνεις για μιση ωρα και μετα απλα τραβας το καζανακι..

Δεν εχω δει ποτε πουρι..

 

Το μονο προβλημα που εχω ειναι με τη μπανιερα που που ειναι σαγρε (και καλα για να μην γλιστραει κατω και για κακη μου τυχη η μπανιερα ειχε μπει πριν παρω το σπιτι) και εχει αλλαξει λιγο χρωμα παρολο που μετα απο καθε χρηση καθαριζω με χλωρινη.. Οτι και και να εχω ριξει ετσι μενει..

 

Το πουρί είναι βρωμιά που πιάνει η λεκάνη μέσα, είναι σκούρο και δεν βγαίνει όσο και να τρίβεις.

Εμείς επειδή μετακομίσαμε στην επαρχία σε σπίτι 20ετίας που το είχανε για εξοχικό δεν το καθάριζε ποτέ κανείς, Αφού είχε πιάσει πουρί και απέξω απο την λεκάνη χαμηλά εκεί που τελειώνει η λεκάνη και αρχίζει το πλακάκι. Το ακουαφόρτε έκανε τρελή δουλειά τότε και έγιναν όλα πεντακάθαρα αλλά έμεινε λίγο μέσα στην λεκάνη, τώρα είμαι έγκυος και φοβάμαι τις αναθυμιάσεις. Περιμένω ή όταν έρθει η μαμά μου να το καθαρίσει ή μετά την γέννα. Πάντως δοκίμασα όλα όσα είπατε και δυστυχώς δεν είδα αποτέλεσμα ούτε στο ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα σήμερα για να αγοράσω το υδροχλωρικό οξύ...κι είναι όντως το ακουαφόρτε που σας είχα πει!

DaF είναι πολύ τοξικό, το γράφει επάνω και το μπουκάλι αν και το ήξερα όπως σου είχα πει ήδη, πέρα απο τη διαβρωτική του δράση ως οξύ...Καλύτερα τώρα που είσαι εγκυούλα να το αποφεύγετε...

Θα δοκιμάσω κανένα άλλο πρώτα, κι αν δεν δω φως θα το χρησιμοποιήσω μετα φόβου...

 

Δεν το ήξερα ότι λέγεται κι έτσι!! :roll: Αλλά απορώ, γιατί στο μπουκάλι που έχουμε δεν γράφει τίποτα για τοξικό....! Τέλοσπάντων, αν τα βάλω σε μία σείρά προτίμησης θα ήταν : σόδα+ξύδι-υδροχλωρικό οξύ-χλωρίνη...(την οποία δεν χρησιμοποιώ ποτέ όμως...) σ'ευχαριστώ πάντως που μου το είπες, ίσως να πρόκειται για παρόμοια συσκευασία..τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

καλέ dora με τόσα καθαριστικά τι πουρί να δεις?

σε λίγο θα εξαφανιστεί και η λεκάνη!!! :lol::lol::lol:

 

πριν παντρευτώ έριχνα κι εγώ 1-2 φορές τη μέρα χλωρίνη παχύρρευστη

μετά το γάμο ο άντρας μου επέμενε κ τη μείωσα στις 3-4 φορές την εβδομάδα

και στα ενδιάμεσα βάζω viakal για τα άλατα

έχω κι αυτό το φακελάκι που λετε αλλά το βάζω όποτε θυμηθώ, δηλαδή 1 φορά το μήνα, μη σου πω το δίμηνο

 

ξέρω πως η χλωρίνη δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά δυστυχώς μόνο αν περαστεί με χλωρίνη το μπάνιο το νιώθω καθαρό.

 

για το πουρί έχω δει κι ένα σε μαύρο μπουκάλι με στόμιο σαν αυτά τύπου "παπί" αλλά δεν θυμάμαι όνομα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτο το προβλημα με το πουρι το εχω και εγω. Μεχρι τωρα ειχαμε βοθρο στο σπιτι και δεν ειχα τυψεις για τα χημικα που χρησιμοποιουσα, τωρα ομως που εχουμε συνδεθει με την αποχετευση εχω τις τρελες τυψεις. Κοριτσια δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο την χλωρινη για το περιβαλλον (και δυστυχως τη λατρευω).

Ξερει καμια σας κολπα για καθαρισμα με φυσικοτερα υλικα να ανοιξουμε ενα τετοιο θεματακι; εχω καπου χαντακωμενο ενα φυλλαδιο της greenpeace με κατι συνταγες για καθαριστικα, θα το ψαξω και θα τα ανεβασω.

Οταν λεμε σοδα και ξιδι τα ανακατωνουμε σε μπολακι πρωτα η τα ριχνουμε απευθειας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγορασα μια μπλουζα αγκορα ( αν το λεω καλα) και μαδαει παρα πολυ με αποτελεσμα να γεμιζει το παλτο χνουδια. Καποιος μου ειπε να τη βαλω στην καταψηξη αλλα δεν εγινε τιποτα. Μηπως ξερετε κατι αλλο εσεις να μου προτεινετε? Ευχαριστω

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Η θεία μου ψεκάζει τα πουλόβερ που αφήνουν χνούδι με λίγη λακ πριν τα φορέσει - σύμφωνα με τα λεγόμενα της είναι πολύ αποτελεσματικό και μάλιστα τα πουλόβερ μυρίζουν υπέροχα.

 

Δεν ξέρω όμως αν όντως έχει απότελεσμα γιατί τα ανκορά και καθετί χνουδωτό μου προκαλέι φαγούρακι έτσι δεν έχω τίποτα τέτοιο στην γκαρνταρόμπα μου καιόπς καταλαβαίνεις δεν έχω δοκιμάσει το κολπάκι της θείας.

*

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα μηπως μπορει καποια να με βοηθησει... Πως μπορω να καθαρισω τον φουρνο τις κουζινας????? Χυθηκε κατι στον πατο εχει ξεραθει και δεν βγαινει,εβαλα το καθαριστικο που μου ειχαν δωσει οταν την αγορασα το αφησα για μιση ωρα οπως γραφει αλλα τιποτα... Τι αλλο πρεπει να κανω βοηθηστε με!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα από τη NEFF (τμήμα service) ορισμένα πολύ καλά καθαριστικά.

 

Αυτό που έκανε την περισσότερη δουλειά (είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με το φούρνο) είναι ένα σωληνάριο που καταλήγει σε ένα πλαστικό βουρτσάκι. Κωδικός προϊόντος 463582.

 

 

http://www.neff.gr/proionta_katharismou.aspx

 

Καλά καθαρίσματα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα... Αφού καμιά φορά... το ξύνω για να γδαρθεί το πρώτο στρώμα λίπαρών που έχει καεί... και μετά ..... τρίβω τρίβω τρίβω τρίβω....... και πάλι .... δεν πετυχαίνω και πολλά!

Η μεγάλη μου δυσκολία είναι το τμήμα πάνω από το γκριλ... Δεν μπορώ να φτάσω σε όλα τα σημεία (παρόλο που μετακινείται).

 

Βοηθάει τόσο η κρέμα;

 

(Κι εγώ Neff έχω)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...