Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

Φυσικά τα εύσημα ανήκουν στη Dr. Rosie και όχι σε μένα αφού εκείνη υπέδειξε το συγκεκριμένο περιοδικό.

Ο έπαινος μάλλον αξίζει στον άνδρα μου που το έφερε σπίτι :) Και να σκεφτείς ότι συνήθως θυμώνω μ' όλα αυτά τα free press που μας κουβαλάει, μια και μετά πρέπει να τα κουβαλάω εγώ στην ανακύκλωση!

 

Τουλάχιστον 12 βρέφη που αποτελούσαν μέρος κλινικής έρευνας για ένα

εμβόλιο κατά της πνευμονίας, πέθαναν στην Αργεντινή κατά τη διάρκεια

της έρευνας το προηγούμενο έτος.

Η μελέτη που είχε σπόνσορα την εταιρεία GlaxoSmithKline, χρησιμοποίησε

παιδιά από φτωχές οικογένειες. Σύμφωνα με την Argentine Federation of

Health Professionals, στις οικογένειες “ασκήθηκε πίεση και αναγκάστηκαν να

υπογράψουν τις φόρμες συγκατάθεσης”.

Οι έρευνες για το εμβόλιο συνεχίζονται παρά τις καταγγελίες.

 

Είναι τόσο τραγικό που μου 'ρθε να βάλω τα κλάματα. Δεν ξέρω αν έχει ειποθεί στο συγκεκριμένο τόπικ, αλλά πιστεύω ότι πολλοί από τους μαζικούς εμβολιασμούς στον τρίτο κόσμο γίνονται χάριν έρευνας, πράγμα που σημαίνει ότι χρησιμοποιούν τους ανθρώπους ως πειραματόζωα.

Είχα κάνει αυτή τη σκέψη τις μέρες που έψαχνα στοιχεία για τα εμβόλια και η συγκεκριμένη είδηση ήρθε να την επιβεβαιώσει... δυστυχώς... :(

Όχι μόνο αυτό, αλλά εγώ θυμώνω που χρησιμοποιούνε τα παιδάκια στις τριτοκοσμικές χώρες για ν' αυξήσουνε τα κέρδη τους με τους μαζικούς και αδιάκριτους εμβολιασμούς (μην αναφερθώ που επιτρέπουνε στη Nestle να πηγαίνει και να μοιράζει δειγματάκια, στερώντας στα μωράκια τη φυσική ανοσοποίηση που θα πάρουνε από το γάλα της μαμάς τους :mad: )

 

Το περιοδικό ολύ ενδιαφέρον. Έχεις δίκιο Rosie πως πολλά είναι μεταφράσεις του Dr. Μercola αλλά είναι πολύ θετικό το ότι κάτι ξεκινάει στο χώρο της ενημέρωσης για την υγεία. Εξάλλου υπάρχουν και εκείνοι που δεν έχουν και τόσο καλές σχέσεις με τα Αγγλικά! :roll:

Πάντως έχω ήδη ζητήσει από τον Dr. Μercola να προσφέρει μεταφράσεις των άρθρων του και στα ελληνικά (αν προσέξετε προσφέρει μετάφραση σε 8 διαφορετικές γλώσσες), αλλά μια και τα ελληνικά δεν είναι διαδεδομένη γλώσσα, το μόνο επιχείρημα που είχα είναι ότι είμαστε η χώρα καταγωγής του Ιπποκράτη :) Μου απάντησε ότι θα το σκεφτεί σοβαρά!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επιτέλους και ένα σοβαρό free press στην Αθήνα! Ονομάζεται SAFE και όπως αναγράφει είναι το "περιοδικό για τα αποσιωπημένα νέα υγείας". Το έφερε στο σπίτι ο άντρας μου εδώ και καιρό (μαζεύει ό,τι free press κυκλοφορεί στην Αθήνα) και σήμερα του έριξα μια ματιά και ξαφνιάστηκα με την εναλλακτική προσέγγιση που έχουνε! Το πρώτο τεύχος έχει άρθρα για τα εμβόλια, για τα πλαστικά, τις βρεφικές τροφές, τα τοξικά μέταλλα, τα καρκινογόνα στα παιγνίδια των παιδιών, το γάλα κτλ. Βέβαια πολλά είναι μεταφράσεις των άρθρων του Dr. Mercola, αλλά πάλι είναι μια πολύ καλή κίνηση το γεγονός ότι μπήκανε στον κόπο να τα μεταφράσουνε.

Και το καλύτερο είναι ότι μπορείτε να το κατεβάσετε και δωρεάν σε μορφή PDF από το http://www.safemagazine.gr/

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ - Προώθησα το link σε όλες της μαμάδες στη δουλειά και βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρων κυρίως απο μια συνάδελφο που ήταν έτοιμη να κάνει το εμβόλιο ΗΡV στην κόρη της.....

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ - Προώθησα το link σε όλες της μαμάδες στη δουλειά και βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρων κυρίως απο μια συνάδελφο που ήταν έτοιμη να κάνει το εμβόλιο ΗΡV στην κόρη της.....

 

Για το HPV πες της να δει κι αυτό: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/02/19/Katie-Couric-Reports-on-Serious-Vaccine-Issues.aspx

Η Ισπανία λέει απέσυρε ήδη το εμβόλιο αυτό μετά από παρενέργειες!

http://news.yahoo.com/s/afp/20090210/hl_afp/spainhealthcancervaccine

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ - Προώθησα το link σε όλες της μαμάδες στη δουλειά και βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρων κυρίως απο μια συνάδελφο που ήταν έτοιμη να κάνει το εμβόλιο ΗΡV στην κόρη της.....

 

Για το HPV πες της να δει κι αυτό: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/02/19/Katie-Couric-Reports-on-Serious-Vaccine-Issues.aspx

Η Ισπανία λέει απέσυρε ήδη το εμβόλιο αυτό μετά από παρενέργειες!

http://news.yahoo.com/s/afp/20090210/hl_afp/spainhealthcancervaccine

 

Ενδιαφέρων είναι ενδιαφέρον :oops::oops::lol::lol: για να μην τρελαθούμε ορθογραφικά Ευχαριστώ και πάλι. Eίμαι σίγουρη ότι δεν έχει ιδέα και μάλιστα ανησύχησε γιατί η ανιψιά της έχει ήδη κάνει και τις τρεις δόσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οντως πολύ ωραιο το περιοδικό...

 

εριξα μια ματια στο αρθρο για το γάλα, ('γάλα, η άλλη πλευρά του νομίσματος') και μου εκανε εντυπωση το εξης:

 

Παραθέτω:

 

"Επίσης κανείς δεν μας έχει πει

ότι η οστεοπόρωση είναι ένα πρόβλημα που δεν συνδέεται

με το ποσό του ασβεστίου που εισάγεται στον οργανισμό,

αλλά με τον ρυθμό του ασβεστίου που χάνεται από τον οργανισμό."

 

Ερώτηση:

στο θηλασμο το μωρό τραβάει πολύ ασβέστιο απο τη μητέρα σωστά;

η οστεοπόρωση συνδέεται με το ρυθμό του ασβεστιου που χανεται απο τον οργανισμο. (βαση του αρθρου)

Τοτε, πώς αναφέρεται συνέχεια στα υπέρ του θηλασμου για τη μητέρα, ότι ο θηλασμος προστατεύει απο την οστεοπόρωση;;;

 

ακομα και αν προσλαμβάνουμε αρκετο ασβέστιο απο τροφές/συμπληρώματα κατα τη διάρκεια του θηλασμού, δεν βοηθάμε ουσιαστικά τον οργανισμό μας, αφού βαση του άρθρου η οστεοπόρωση είναι ένα πρόβλημα που δεν συνδέεται

με το ποσό του ασβεστίου που εισάγεται στον οργανισμό;;;

 

:?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα μια απάντηση που είχε δώσει η Αγλαΐα σχετικά – ότι ακριβώς λόγω θηλασμού ο οργανισμός παράγει ασβέστιο για να αναπληρώσει αυτό που έχει χάσει(δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιο ποστ – παρακολουθώ πολλά). Αγλαΐα πιστεύω να μην κάνω λάθος ......... αν είσαι μέσα με διορθώνεις ή ακόμα καλύτερα συμπληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω:

 

Barbara Loe Fisher, co-founder of the NVIC, said,

 

"Now we know from this report that there are more reactions and deaths associated with Gardasil than with another vaccine given in the same age group. It's irresponsible not to take action."

 

Μια και μιλάμε περί ευθυνών στην Ελλάδα, ας δούμε και πώς αντιδρά ο πολιτισμένος κόσμος!!!!

 

Εχτές, παρακολουθήσαμε με τον άντρα μου μία εκπομπή υγείας στο Αλ Ζαζίρα σχετική με τους τρόπους πρόληψης των λοιμωδών νοσημάτων. Αναφέρθηκαν και στα εμβόλια χωρίς όμως την υπερβολή κάποιον γιατρών που τα θεωρούν τη μόνη λύση και έδωσαν έμφαση στην τήρηση των στοιχειωδών κανόνων υγιεινής. Μάλιστα ανέφεραν πως σύμφωνα με κάποια μελέτη, αν στις χώρες του τρίτου κόσμου υπήρχε η δυνατότητα να πλένουν τα παιδιά τα χέρια τους με καθαρό νερό και σαπούνι τακτικά, θα ζώζονταν κάθε χρόνο τουλάχιστον 1.000.000 παιδικές ζωές!

 

Αυτό μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση. Κάτι τόσο απλό, τόσο στοιχειώδες, που σε εμάς είναι αυτονόητο, εκεί λείπει και οδηγούνται στο θάνατο τόσα πλάσματα. Έτσι απλα... :cry:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

οντως πολύ ωραιο το περιοδικό...

 

εριξα μια ματια στο αρθρο για το γάλα, ('γάλα, η άλλη πλευρά του νομίσματος') και μου εκανε εντυπωση το εξης:

 

Παραθέτω:

 

"Επίσης κανείς δεν μας έχει πει

ότι η οστεοπόρωση είναι ένα πρόβλημα που δεν συνδέεται

με το ποσό του ασβεστίου που εισάγεται στον οργανισμό,

αλλά με τον ρυθμό του ασβεστίου που χάνεται από τον οργανισμό."

 

Ερώτηση:

στο θηλασμο το μωρό τραβάει πολύ ασβέστιο απο τη μητέρα σωστά;

η οστεοπόρωση συνδέεται με το ρυθμό του ασβεστιου που χανεται απο τον οργανισμο. (βαση του αρθρου)

Τοτε, πώς αναφέρεται συνέχεια στα υπέρ του θηλασμου για τη μητέρα, ότι ο θηλασμος προστατεύει απο την οστεοπόρωση;;;

 

ακομα και αν προσλαμβάνουμε αρκετο ασβέστιο απο τροφές/συμπληρώματα κατα τη διάρκεια του θηλασμού, δεν βοηθάμε ουσιαστικά τον οργανισμό μας, αφού βαση του άρθρου η οστεοπόρωση είναι ένα πρόβλημα που δεν συνδέεται

με το ποσό του ασβεστίου που εισάγεται στον οργανισμό;;;

 

:?::?::?::?:

 

Δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να το εξηγήσω σωστά αλλά θα προσπαθήσω.

 

Σύμφωνα με γιατρό ο οποίος απαριθμούσε τα θετικά του θηλασμου τα πράγματα έχουν ως εξής (περίπου):

 

Κατά τη διάρκεια του θηλασμού, το ασβέστιο που δίνουμε στο μωρό δεν προέρχεται από το ασβέστιο που προσλαμβάνουμε αλλά από το απόθεμα που υπάρχει στα οστά. Η γυναίκα που θηλάζει περίπου χάνει το 8% του αποθέματος αυτού. Έτσι η κατανάλωση συμπληρωμάτων ασβεστίου δε κρίνεται σκόπιμη.

Παρόλ' αυτά έχει βρεθεί ότι οι γυναίκες που θηλάζουν έχουν λιγότερη τάση να εμφανίζουν οστεοπόρωση, διότι μετά τη διακοπή του θηλασμού υπάρχει ένας μηχανισμός ο οποίος πολύ γρήγορα αντικαθιστά το χαμένο ασβέστιο από το σκελετό. Φαίνεται πως αυτός ο μηχανισμός βοηθά τις γυναίκες που έχουν θηλάσει να μη χάνουν ασβέστιο από τα οστά τους καθώς μεγαλώνουν...

 

Δεν είναι και πολύ επιστημονικά γραμμένα όλα αυτά. Γράφω αυτά που κατάλαβα χωρίς να έχω ερευνήσει το θέμα παραπάνω. Ίσως η Αγλαΐα θα μπορούσε να μας διαφωτίσει καλύτερα...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο που θέλω να πω σε σχέση με το άσβέστιο που πρέπει ντε και καλά να λαμβάνουμε από το γάλα :!:

 

Κάποια χρόνια πίσω, οι άνθρωποι συνήθιζαν να νηστεύουν απέχοντας από την κατανάλωση ζωικών προϊόντων.

Έτσι, για μεγάλα χρονικά διαστήματα του χρόνου δεν έπιναν γάλα. Το ασβέστιο που χρειαζόταν ο οργανισμός τους το προσλάμβαναν από τροφές όπως τα λαχανικά, οι ξηροί καρποί, το ταχίνι κλπ. Σε καμία έρευνα δεν έχει βρεθεί πως η οστεοπόρωση μειώθηκε ανάλογα με την αύξηση της κατανάλωσης των γαλακτοκομικών προϊόντων! :roll:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παραθέτω τα παρακάτω από το Εμβόλια κα Προβληματισμοί

Είμαι μια μητέρα 3 παιδιών, η οποία έκανα στα παιδιά μου όλους τους εμβολιασμούς που προβλέπονται και μερικούς ακόμη, αυτό που έχω να παραθέσω είναι η πρωσωπική μου εμπειρία από το tetravac, 12 ώρες μετά από τον εμβολισμό του γιού μου με αυτό το εμβόλιο το παιδί έκανε δέκατα μέχρι 37,5 και επισόδειο γενικευμένων τονικοκλωνικών σπασμών, μετά από τρείς ώρες τα δέκατα έπεσαν και το παιδί ήταν μια χαρά. Στο νοσοκομείο που πήγα έντρομη και μας κράτησαν για τρέις ημέρες για την πιθανή ίωση που έιχαμε και φυσικά δεν έλεγε να εμφανιστεί γιατί απλούστατα δεν υπήρχε, όλοι αρνούνταν κατηγορηματικά οτι μπορεί να φταίει το εμβόλιο. ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ; όταν έριξα μιά ματιά στις παρενέργειες του εμβολίου διαβασα πολύ καθαρά οτι το εμβόλιο του τετάνου αντενδείκνυται σε παιδιά που έχουν εμφανίσει πυρετικούς σπασμούς, τότε γιατί επέμεναν να το κάνουμε και γιατί είναι όλοι εντελλώς αρνητικοί σε αυτό που φαίνετια δια γυμνού οφθαλμού; Και τελικά το ερώτημα που με βασανίζει είναι: Τι γίνεται τώρα μετην τέταρτη δόση του εμβολίου την κάνουμε ή όχι, ποιός θα βρεθεί να μου δώσει μια σοβαρή απάντηση;
Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσω και να παραθέσω το ακόλουθο ποστ που έστειλε το patusaki για το εμβόλιο rotarix. Αν προσέξετε στην τελευταία παράγραφο, λέει πως είναι παιδίατρος και πως τελικά επέλεξε να μην κάνει το εμβόλιο :shock:

 

Λοιπόν, ...λέω να γράψω λίγα πραγματάκια και εγώ!

(τρελλό ψέμα! Όλοι ξέρουν ότι με πιάνει μια ...λογόρροια όταν γράφω!!!)

 

Έχουμε δύο διαθέσιμα σκευάσματα προς επιλογή: τα εμβόλια rotarix (περιέχει τον ορότυπο RV-G1 ο οποίος ευθύνεται για το 85% των λοιμώξεων, χορηγείται σε 2 δόσεις) και rotateq (πενταδύναμο, περιέχει τους οροτύπους G1-4 και Ρ-7, χορηγείται σε 3 δόσεις).* Δεν είναι ακριβώς εναντίων της γαστρεντερίτιδας, αλλά έναντι των ιών Rota, οι οποίοι ευθύνονται για το 5-10% των επεισοδίων γαστρεντερίτιδας σε βρέφη και νήπια ηλικίας κάτω των 5 ετών. Αποτελούν το 30-50% των παιδιών που νοσηλεύονται με τη διάγνωση της γαστρεντερίτιδας ενώ σε περιόδους επιδημικής έξαρσης της νόσου φτάνει και το 70%. Συνήθως τα παιδάκια μας μέχρι τα 5 θα έχουν ανοσοποιηθεί. Κρατάει 3-7 ημέρες, και συνοδεύεται από εμέτους, διάρροιες και υψηλό πυρετό ( > 39ºC).

 

Η νόσος μπορεί να διαδράμει σοβαρά, προκαλώντας αφυδάτωση λόγω των εμέτων, των διαρροιών και του υψηλού πυρετού, καθιστώντας αναγκαία πολλές φορές τη νοσηλεία. Σε ομάδες πληθυσμού με υποβαθμισμένες συνθήκες υγιεινής και περίθαλψης μπορεί να οδηγήσει και σε θάνατο.

 

Σε ό,τι αφορά στο εμβολιαστικό σχήμα του πενταδύναμου εμβολίου (rotateq)

1. χορηγείται σε 3 δόσεις (στους 2, 4 και 6 μήνες ζωής μαζί με τα DTP, Hib, IPV και -ανάλογα με το σκεύασμα που προτείνει ο παιδίατρος- το HBV).

2. η πρώτη δόση θα πρέπει να χορηγηθεί μεταξύ της 6ης και 12ης εβδομάδας και οι επόμενες να γίνουν με μεσοδιαστήματα των 4 με 10 εβδομάδων ώστε να έχει ολοκληρωθεί ο εμβολιασμός πριν την 32η εβδομάδα.

ΤΟΝΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗ 12η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, και αυτό γιατί στο ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ εμβόλιο η αύξηση της επίπτωσης του εγκολεασμού είχε παρατηρηθεί μετά από καθυστερημένη έναρξή του.

Το ίδιο ισχύει και για εμβολιασμό μετά την 32η εβδομάδα, ακόμη και αν δεν έχει ολοκληρωθεί το σχήμα των 3 δόσεων.

 

Και κάποια επιπλέον στοιχεία και για τα δύο σκευάσματα:

 

- αν και δεν υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία, καλό είναι ο εμβολιασμός να παραλείπεται σε βρέφη που είναι σε ανοσοκαταστολή, ενώ γίνεται κανονικά όταν υπάρχει στο περιβάλλον άτομο σε ανοσοκαταστολή ή έγκυος, ή όταν το βρέφος πρόκειται να εισαχθεί σε νοσοκομείο για νοσηλεία.

- συνιστάται αποφυγή του εμβολιασμού όταν υπάρχει ιστορικό εγκολεασμού και μετάθεση του χρόνου εμβολιασμού όταν υπάρχει οξεία γαστρεντερίτιδα

- εάν κατά τη χορήγηση το βρέφος το αποβάλλει με έμετο, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΗ ΔΟΣΗ. Σε αυτή την περίπτωση, ο εμβολιασμός θα ολοκληρωθεί με τις υπόλοιπες δόσεις.

 

*το κόστος τελικά σαν συνολικό σχήμα εμβολιασμού είναι το ίδιο.

 

Σα μάνα, αναρωτήθηκα για το αν θα εμβολιάσω το παιδάκι μου... Σαν παιδίατρος το θεωρούσα δεδομένο! Τελικά κατέληξα στο εξής... Αν δεν είχα την άδεια ανατροφής και η μικρή μου αναγκαζόταν αφενός μεν από 4-5 μηνών να πάει στον παιδικό, αφετέρου δε να παίρνει όλα τα «δωράκια-μικρόβια» που θα της έφερνα η καλή μαμά από το νοσοκομείο, ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Αφού όμως τη γλιτώσαμε και θα παραμείνω στο σπίτι μέχρι να γίνει ενός έτους, ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ αλλά ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!!! Βέβαια, ομολογώ ότι το έκανα με τη γνώση του τί σημαίνει βρεφάκι στο νοσοκομείο, πόσο επώδυνο είναι για τους γονείς και ιδίως τη μαμά να βλέπει το παιδάκι της ταλαιπωρημένο, να καίγεται στον πυρετό, να μην τρώει, να κάνει διάρροιες και να έχει και τον ορό στο χεράκι (στο ποδαράκι, το κεφαλάκι... ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ)... Απλά, έκανα το σταυρό μου να μη μας τύχει, ούτε εμάς αλλά και σε κανένα άλλο παιδάκι, και πήρα εξ' ολοκλήρου την ευθύνη της απόφασης. Αυτή είναι και η άποψή μου γενικότερα σχετικά με τα συγκεκριμένα εμβόλια. Ανάλογα με την πιθανότητα έκθεσης του παιδιού, θα προτιμούσα σε αυτό να αποφασίσει ο γονιός.

 

Ο Θεούλης να τα φυλάει τα μωράκια όλου του κόσμου...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω μηπως ξερετε:

την αλλη εβδομαδα εχουμε ενα παρτακι γενεθλιων σε εναν ιππικο ομιλο,ωστοσο ο Μανωλης μου τρελαινεται για τα αλογακια,μιλαμε μολις δει αλογο-αληθινο ή ψευτικο-δεν περιγραφεται η χαρα του.

 

ειναι υγιες και κατα ποσο ασφαλες να πλησιασει ενα παιδακι 15 μηνων αλογο αληθινο????

ο συγκεκριμενος ιππικος ομιλος εχει παρα πολλα αλογα και κανουν και μαθηματα εκει,ή βαζουν τα παιδακια στα πονυ....

μπορει να ειναι τελειως χαζο αυτο που σκεφομαι...

:oops::oops::oops::oops:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για τα ζωα. Δεν νομιζω να υπαρχει κανενας κινδυνος, ισα ισα που θα εξοικειωθει και θα περασει καλα. Αλλα θα σου ελεγα να μην του δωσει ζαχαριτσα...Τα δαχτυλακια των μικρων παιδιων ειναι μικρα και καμια φορα τα ζωα μπερδευονται χωρις να το θελουν. Το λεω απο εμπειρια χωρις να θελω να σε τρομαξω. Αν το πλησιασει και το χαιδεψει θα ειναι μια καταπληκτικη εμπειρια που θα αξιζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Παραθέτω:

 

"Επίσης κανείς δεν μας έχει πει

ότι η οστεοπόρωση είναι ένα πρόβλημα που δεν συνδέεται

με το ποσό του ασβεστίου που εισάγεται στον οργανισμό,

αλλά με τον ρυθμό του ασβεστίου που χάνεται από τον οργανισμό."

 

Ερώτηση:

στο θηλασμο το μωρό τραβάει πολύ ασβέστιο απο τη μητέρα σωστά;

η οστεοπόρωση συνδέεται με το ρυθμό του ασβεστιου που χανεται απο τον οργανισμο. (βαση του αρθρου)

Τοτε, πώς αναφέρεται συνέχεια στα υπέρ του θηλασμου για τη μητέρα, ότι ο θηλασμος προστατεύει απο την οστεοπόρωση;;;

 

ακομα και αν προσλαμβάνουμε αρκετο ασβέστιο απο τροφές/συμπληρώματα κατα τη διάρκεια του θηλασμού, δεν βοηθάμε ουσιαστικά τον οργανισμό μας, αφού βαση του άρθρου η οστεοπόρωση είναι ένα πρόβλημα που δεν συνδέεται

με το ποσό του ασβεστίου που εισάγεται στον οργανισμό;;;

 

:?::?::?::?:

 

Το πρόβλημα της οστεοπόρωσης έχει να κάνει με το ποσοστό ασβεστίου που αφομοιώνει ο οργανισμός. Ο θηλασμός αυξάνει την κινητικότητα του ασβεστίου στον οργανισμό και κατά συνεπεια αυξάνει την αφομοιωτική ικανότητα του οργανισμού. Το σώμα αφομοιώνει περισσότερο ασβέστιο όταν η μαμά θηλάζει γι αυτό και στο τέλος του πρώτου χρόνου θηλασμού, έχει βρεθεί ότι η οστική μάζα είναι μεγαλύτερη σε σχέση με πριν την εγκυμοσύνη.

 

Στη διάρκεια της εγκυμοσύνη μειώνεται το ασβέστιο, το ίδιο και το πρώτο τρίμηνο του θηλασμού, ίσως και λίγο περισσότερο. Αυτός ο μηχανισμός δεν εχει εξηγηθεί αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν είναι τυχαίος. Ίσως να συνδέεται με τις αυξημένες ανάγκες σε σίδηρο. Όταν μειώνεται το ασβέστιο, αυξάνεται η αφομοίωση του σιδήρου.

 

Επίσης η άσκηση με βάρη, αυξάνει την οστική μάζα, χωρίς να αυξηθεί η πρόσληψη ασβεστίου.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ - Προώθησα το link σε όλες της μαμάδες στη δουλειά και βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρων κυρίως απο μια συνάδελφο που ήταν έτοιμη να κάνει το εμβόλιο ΗΡV στην κόρη της.....

 

Για το HPV πες της να δει κι αυτό: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/02/19/Katie-Couric-Reports-on-Serious-Vaccine-Issues.aspx

Η Ισπανία λέει απέσυρε ήδη το εμβόλιο αυτό μετά από παρενέργειες!

http://news.yahoo.com/s/afp/20090210/hl_afp/spainhealthcancervaccine

 

Ανακοίνωση του ΕΟΦ για το θέμα του gardasil

http://www.eof.gr/web/guest/home?p_p_id=62_INSTANCE_c1Qg&p_p_action=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=9&_62_INSTANCE_c1Qg_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_c1Qg_groupId=10102&_62_INSTANCE_c1Qg_articleId=19576&_62_INSTANCE_c1Qg_version=1.0

Link to comment
Share on other sites

ελινακι και citron ευχαριστω που μου απαντησατε!!!

εφυγε ενα βαρος....

μιλαμε οτι ο Μανωλης μου τρελαινεται για αλογακια,εχει δει μονο γαιδουρακια και ηθελε να παει κοντα και δεν τον αφησα :oops::oops:

θα τον βαλω πανω σε πονυ τωρα :)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σαν τον Μανωλακη ημουν που με πηγαιναν στην Κυπρο και εκει ηταν ενας ειχε παλια αλογα του ιποδρομου και καναν οι τουριστες ιππασια. Ε λοιπον ηταν το καλυτερο μου και να τον βαλεις πανω και οτι θες να κανει. Επισης να ξερεις πως αν το προβλημα ειναι αν ειναι εμβολιασμενα κτλ ολα αυτα ειναι εμβολιασμενα. Μετα βεβαια κανονικα πλενουμε χερακια κτλ μη φοβασαι.Στους ιππικους ομιλους ειναι εμβολιασμενα , εχει 2 αλογα μεσα εκει ο νονος μου που λαμβανει μερος στους αγωνες και τα περιποιουνται παρα πολυ. Επισης επειδη αυτα των ομιλων ιδιαιτερα στους αγωνες εχουν ειδικο προγραμμα ακομα κι εκει που τα πανε λιγο να "τρεχουν' ειναι το περιβαλλον τοσο καθαρο κτλ ωστε μη φοβασαι τπτ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα πρώτα να αναφέρω ότι τυχαία βρέθηκα απόψε σ' αυτό το forum, αν και γνώριζα για το site σας εδώ και αρκετό καιρό. Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυασχολήθηκα με το site αυτό, νομιζόμενη ότι θα είναι ένα άλλο συνηθισμένο site γονέων όπου ακούς τα κουφά στερεότυπα. Με έκπληξή μου όμως είδα ότι ασχολείστε με σοβαρά θέματα, όπως οι κίνδυνοι των εμβολίων, ο θηλασμός, η τοξικότητα των παιδικών στρωμάτων και καλλυντικών. Και φυσικά χάρηκα ιδιαίτερα όταν είδα ότι υπάρχουν και άλλες ελληνίδες που ενημερώνονται από τον Dr. Mercola, του οποίου είμαι φανατική οπαδός χρόνια τώρα. (Κάποια άλλη ίσως πού είναι και συνδρομήτρια στο Mothering? Θα χαρώ να το μάθω!).

Είμαι μανούλα ενός γλυκού αγοριού 16 μηνών, το οποίο θηλάζει ακόμη, δεν έχει εμβολιαστεί ποτέ, δεν του έχει δοθεί ποτέ ζάχαρη ή άλλη επεξεργασμένη τροφή (πχ ρυζάλευρο), και στο οποίο χρησιμοποιώ οικολογικές βαμβακερές πάνες (με εξαίρεση το βράδυ όπου του βάζω μια Moltex για προφανείς λόγους :) ). Μην με ππαρεξηγείτε όμως, δεν είμαι η τέλεια μαμά, απλά προσπαθώ να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για το μωρό μου...

Σχετικά με τον προβληματισμό σας για τα εμβόλια και τα δημόσια σχολεία, νομίζω ότι έχω την απάντηση. Υπάρχει το εξής έγγραφο που μπορείτε να προμηθευτείτε από το Υπουργείο Υγείας:

 

Ελληνική Δημοκρατία

Υπουργείο Υγείας και Αλληλεγγύης

Γενική Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας

Διεύθυνση Δημόσιας Υγιεινής

Αριθμ. Πρωτ: Υ1/Γ.Π. 102999 (19/11/2004)

 

Προσωπικά δεν το έχω πάρει, μια και το παιδί μου είναι μικρό ακόμη, αλλά φύλαξα την πληροφορία αυτή που βρήκα σ' ένα περιοδικό που ασχολείται με θέματα εναλλακτικής ιατρικής.

 

Ελπίζω να σας βοηθήσει!

 

Εύη

Καλησπέρα

Ο γιός μου είναι 2μιση ετών και δεν τον εχω εμβολιάσει (ακολουθούμε ομοιοπαθητική). Θέλω να τον στείλω παιδικό σταθμό του χρόνου και τώρα που άρχισα να κοιτάω για παιδικούς σε έναν μόνο μου είπαν ότι θα υπάρχει πρόβλημα γιατί είναι υποχρεωτικά. Αυτό το έγγραφο που λες από πού το ζητάω (συγχώρεσέ με, δεν το κατάλαβα.. πάω στο υπουργείο η ίδια? Ο αριθμός πρωτοκόλλου που παραθέτεις είναι του εγγράφου?)

Βάσια

Seldora

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χωρίς παρεξήγηση αλλά όλα αυτά τα ενδιαφέροντα δεν θα ηταν καλό να τα γραφατε στο ήδη υπάρχον θεμα?

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6485

 

Δεν παρακολουθούν όλες οι μανούλες το θέμα το θηλασμού και είναι κρίμα,όλα αυτά που παραθέται είναι πολύ σημαντικά.

 

και όσο αναφορα τη γνωστη ερώτηση "και τι φοβασαι αφου το δικο σου παιδι ειναι εμβολιασμενο" θα απαντήσω ότι τα εμβόλια δεν καλυπτουν όλες τι μορφές π.χ μηνιγγιτιδας ή ηπατιτιδας αλλά τι πιο επικυνδινες.

 

Επίσης αυτό που έχω να πω είναι ότι ακόμη και το πιο αθώο παυσίπονο έχει παρενέργιες που οφείλεις να τις ψαξεις.

 

Κατά των φαρμάκων είμαι και εγώ παρόλλο που δεν έχω ομοιπαθητικό παιδίατρο και αυτό με έχει βοηθησει πολύ πιστεύω στην υγεια του παιδιού μου.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ο γιός μου είναι 2μιση ετών και δεν τον εχω εμβολιάσει (ακολουθούμε ομοιοπαθητική). Θέλω να τον στείλω παιδικό σταθμό του χρόνου και τώρα που άρχισα να κοιτάω για παιδικούς σε έναν μόνο μου είπαν ότι θα υπάρχει πρόβλημα γιατί είναι υποχρεωτικά. Αυτό το έγγραφο που λες από πού το ζητάω (συγχώρεσέ με, δεν το κατάλαβα.. πάω στο υπουργείο η ίδια? Ο αριθμός πρωτοκόλλου που παραθέτεις είναι του εγγράφου?)

Βάσια

Πιστεύω ότι η Αρία μπορεί να σου εξηγήσει καλύτερα, εγώ δεν χρειάστηκε μέχρι τώρα να το πάρω, απλά γνωρίζω την ύπαρξή του.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χωρίς παρεξήγηση αλλά όλα αυτά τα ενδιαφέροντα δεν θα ηταν καλό να τα γραφατε στο ήδη υπάρχον θεμα?

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6485

 

Δεν παρακολουθούν όλες οι μανούλες το θέμα το θηλασμού και είναι κρίμα,όλα αυτά που παραθέται είναι πολύ σημαντικά.

 

Μήπως μπορούμε να κάνουμε κάποια συγχώνευση των δύο forums? Ή μήπως να κλείσει το ένα και να συνεχίσουμε μόνο στο άλλο;

 

και όσο αναφορα τη γνωστη ερώτηση "και τι φοβασαι αφου το δικο σου παιδι ειναι εμβολιασμενο" θα απαντήσω ότι τα εμβόλια δεν καλυπτουν όλες τι μορφές π.χ μηνιγγιτιδας ή ηπατιτιδας αλλά τι πιο επικυνδινες.

Σωστά, αλλά τότε αυτό δεν συνδέεται μόνο με τα ανεμβολίαστα παιδάκια, αφού και τα εμβολιασμένα παιδάκια με τα οποία μπορεί να έρθει σε επαφή οποιοδήποτε παιδί μπορεί να είναι φορείς μιας τέτοιας ασθένειας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

και όσο αναφορα τη γνωστη ερώτηση "και τι φοβασαι αφου το δικο σου παιδι ειναι εμβολιασμενο" θα απαντήσω ότι τα εμβόλια δεν καλυπτουν όλες τι μορφές π.χ μηνιγγιτιδας ή ηπατιτιδας αλλά τι πιο επικυνδινες.

 

.

 

Αυτό για τις πιο επικίνδυνες δεν ισχύει. Υπάρχουν εμβόλια για όσες μορφές ασθένειας έχουν καταφέρει να παρασκευάσουν εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον...πήγαμε σήμερα στον ομοιοπαθητικό που παρακολουθεί τον μεγάλο...Πριν σας πω οτιδήποτε θα πω οτι ο συγκεκριμένος διδάσκει ομοιοπαθητική, κι έχει βοηθήσει πολύ τον μεγάλο μου με το χρόνιο πρόβλημα της υποπλαστικής αναιμίας του...Τον ρώτησα λοιπόν για τα εμβόλια και του εξέθεσα (επι τροχάδην είναι η αληθεια διότι έχει πάρα πολύ κόσμο) τους προβληματισμούς μου, σύμφωνα με ό,τι έχω διαβάσει υπέρ και κατά των εμβολιων...

Μου απάντησε οτι οι ομοιοπαθητικοί δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους μάλιστα ξέρει κάποιον συνάδελφό του με 12 παιδιά και δεν έχει εμβολιάσει κανένα...Τον ρώτησα αν υπάρχει κίνδυνος να αρρωστήσει το μωρό αν δεν εμβολιαστεί έστω μερικώς και μου απάντησε οτι κινδυνεύει οσο όλοι μας, εμβολιασμένοι κι ανεμβολίαστοι, να αρρωστήσει...ο δε κίνδυνος είναι ίδιος με αυτόν που διατρέχουμε βγαίνοντας απο το σπίτι μας κάθε μέρα...Μου είπε επι λέξη οτι όσες πιθανότητες έχεις να σε πατήσει αυτοκίνητο βγαίνοντας ή να σου πεσει τίποτα στο κεφάλι, άλλες τόσες έχεις να αρρωστήσεις απο τις ασθένειες αυτές. Συγκεκριμένα μου είπε οτι οι πιθανότητες να ασθενήσει απ' αυτές είναι λιγότερες απ' ότι να πάθει κάποια επιπλοκή απο τον εμβολιασμό..."Σταθμίζουμε τα ωφέλη με τις συνέπειες..." είπε επι λέξη... Τον ρώτησα επίσης αν κινδυνεύουν τα άλλα παιδιά απ' το γεγονός οτι το δικό μου θα είναι ανεμβολίαστο (γιατί σαφώς με ενδιαφέρει και αυτό) και μου είπε πως όχι, κι αν κάποιος μου πει κάτι τετοιο να τον ρωτήσω ποιά ακριβώς είναι η χρησιμότητα του εμβολίου τότε αν είναι να φοβάται τόσο...

Μου εδωσε τα τηλέφωνα δυο ομοιοπαθητικών παιδιάτρων για να παρω περισσότερες πληροφορίες, γιατί εκείνος δεν γνωριζε το νομικόν του θέματος επειδή δεν έχει ασχοληθεί μ' αυτό...

Συμπληρωματικά μου είπε ακόμη οτι ο κίνδυνος απο τα εμβόλια δεν έγκειται τόσο στα συστατικά τους, όσο στην αναστάτωση που προκαλούν στο ανοσοποιητικό...Γι' αυτό, όταν τον ρώτησα αν θα ήταν χρήσιμο να το εμβολιάσω το μωρό απο κάποια ηλικία και μετά, μου είπε οτι ακόμη και μεμονωμένα να τα βρω (οχι ως πολυδύναμα δηλαδή) και πάλι θα ενοχλήσουμε χωρίς λόγο το ανοσοποιητικό...Μου είπε οτι οι ασθένειες που καταπολεμούν τα εμβόλια δεν περιορίστηκαν εξαιτίας του εμβολιασμού, αλλά εξαιτίας της βελτίωσης των συνθηκών υγιεινής, πράγμα που δεν αλλάζει απο την επαφή μας με μετανάστες κλπ. Ως προς τα νομικά κωλύματα του υποχρεωτικού εμβολιασμού όπως σας είπα ήδη δεν ήξερε να μου απαντήσει αναλυτικά, γι' αυτό με παρέπεμψε στους παιδιάτρους...όμως μου τόνισε οτι σε αρκετές χώρες έχει πάψει να είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός εδω και χρόνια και ως παράδειγμα μου ανέφερε την Γερμανία (σημειωτέον ο άντρας μου που γεννήθηκε εκεί το 1975 δεν εμβολιάστηκε και τον μπόλιασαν όταν ήρθε εδω σε ηλικία έξι ετών....)

Τέλος, μου ανέφερε οτι έχει τέσσερις ασθενείς με επιπλοκές απο εμβολιασμό, μάλιστα το ένα παιδί που κουράρει (με αυτισμό) το έπαθε απο το ΜΜR και ο παιδίατρος πατέρας του δεν το συνδύασε καν, παρόλο που συνέπιπταν απόλυτα η ημερομηνία που έκανε το εμβόλιο με την έναρξη των συμπτωμάτων του αυτισμού..."Εχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου" είπε...

Η αλήθεια είναι οτι τον είδα πολύ πιο απόλυτο απ' ότι περίμενα...Κι αυτό γιατί στην περίπτωση του μεγάλου π.χ. εξασκεί την ομοιοπαθητική παράλληλα με την παρακολούθηση που έχει το παιδί στο Παίδων με αλλοπαθητική αγωγή...Δηλαδή δεν είναι κανένας "σκληροπυρηνικός" κλπ. Ούτε απαγόρεψε ποτέ στον γιο μου να φαει ή να πιεί κάτι που εξασθενεί, όπως λένε, τα ομοιοπαθητικά φάρμακα όπως η κοκα κόλα...Για να κάνει έτσι για τα εμβόλια σίγουρα υπάρχει λόγος...

Όταν θα έρθω σ' επαφή με τον παιδίατρο που μου συνέστησε θα σας ενημερώσω...Πιστεύω εκεί θα συζητήσουμε το θέμα εκτενέστερα...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...