Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Θηλασμός Γενικά

Notices

Θηλασμός Γενικά φορείς υποστήριξης, βιβλιογραφία, θήλαστρα, διατροφή, φάρμακα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-05-08, 15:26   #81
Pepi

Το avatar του χρήστη Pepi

Pepi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Pepi
Κι εγώ θα συμφωνήσω. Εμένα μου είχαν πεί να τις τραβάω (ισχύει κάτι τέτοιο?) - βοηθάει αυτό. Εγώ πάντως δεν έκανα τίποτα και όταν είχα πρόβλημα (στο 2ο - γιατί στο 1ο δεν ήξερα) έβαζα λίγο γαλατάκι απ' το δικό μου και ανακουφιζόμουνα αμέσως!
Το τράβηγμα της θηλής μπορεί να προκαλέσει συσπασεις στη μήτρα. Για ρώτησε τον γυναικολόγο σου αν το επιτρέπει...
Αν θυμάμαι καλά μου το είχε πει ο παλιός μου γυναικολόγος (ο οποίος παρεπιμπτόντως είναι 70+) επειδή εχω μικρό στήθος!
Η γυναικολόγος που έχω τώρα είναι πολύ καλή και ποτέ δεν μου είπε κάτι τέτοιο ή τίποτα άλλο περίεργο . Κάτι τετοια κι άλλα πολλά με έκαναν να τον αλλάξω!
Παλιά 24-05-08, 00:19   #82
C@t

Το avatar του χρήστη C@t

Περιοχή: Αθήνα
C@t ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από εκεί θα έχει βγει και η γνωστή έκφραση (της εποχής μου)

"Τραβάω ...ξέρετε τι... από το κρύο/τη βλακεία που άκουσα/απόγνωση κ.λπ."!!

________
I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.
Ο χρήστης C@t δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 16:34   #83
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Απορίες θηλασμού - προετοιμασία για την πρώτη προσπάθεια

Κορίτσια, συγχωρέστε με αν πολλές από τις απορίες μου έχουν απαντηθεί κατά καιρούς, σαν μέλλουσα μαμά ήθελα να προετοιμαστώ με τη βοήθειά σας για την πρώτη στιγμή Σκοπεύω να θηλάσω το μπεμπάκι μου και έχω κάποιες αποριούλες:

Έχω ακούσει ότι οι αιμολυτικές ενέσεις που συχνά επιβάλλονται κατά την εγκυμοσύνη όταν η μαμά έχει θρομβοφιλία επηρεάζουν τις θηλές και δυσκολεύουν το θηλασμό. Ανεξάρτητα από το βαθμό που αυτό αληθεύει, οι δικές μου θηλές δεν είναι πλέον 'στητές΄ αλλά σχεδόν επίπεδες Τι πρέπει να κάνω γι'αυτό ώστε να τα καταφέρει το μπεμπάκι? μετά από πόση (ίσως επίπονη) προσπάθεια θα πρέπει να καταφύγω σε θηλες σιλικόνης (να το αποφύγω?)

Πόσο καθοριστικά είναι τα πρώτα εικοσιτετράωρα για την μετέπειτα εξέλιξη? ανησυχώ γιατί γνωρίζοντας τι συμβαίνει στα ιδιωτικά μαιευτήρια, όσο υστερική και να γίνω, μάλλον δεν θα επιτύχω αποκλειστικό θηλασμό...

Πρέπει να έχω ένα θήλαστρο από την αρχή?
Συγνωμη για το μεγάλο ποστ Ίσως η Αγλαϊα να μπορεί να με βοηθήσει...
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 17:27   #84
erica

Το avatar του χρήστη erica

erica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάνω απο όλα ηρεμία....Πραγματικά!

Φαίνεται ότι έχεις κάνει το διαβασματάκι σου σχετικά, και γιαυτό πιθανότατα είσαι τόσο αγχωμένη! Είναι καλό δείγμα...σημαίνει ότι δεν θα μασήσεις κουτόχορτο, ότι κι άν σου πουν...που αυτό είναι το πρώτο (και ίσως σημαντικότερο) βήμα για να θηλάσετε επιτυχώς!
Θα μοιραστώ την προσωπική μου εμπειρία για να σου δείξω ότι ναι μεν θα παλαίψεις όσο μπορείς για να πετύχεις τις καλύτερες συνθήκες για το θηλασμό σας, αλλά και όλα να μην πάνε "By the book", αφού έχεις τη θέληση, την άμεσα προσβάσιμη γνώση, και την επαφή (εστω και ηλεκτρονική) με άτομα που μπορούν να σε βοηθήσουν, να είσαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε!!!!! Όλες μας ξέρουμε την ανασφάλεια που νιώθεις τώρα, αλλά και την ακόμη μεγαλύτερη ανασφάλεια που θα νιώσεις τότε! Μην ανησυχείς, όλες τα περάσαμε, άλλες χειρότερα,άλλες καλύτερα...

Εμένα ποτέ οι θηλές μου δεν ήταν εξέχουσες (μάλιστα δεν καταλάβαινα την έννοια εξέχουσες θηλές....εμένα μόνο υπο πολύ κρύο ή υπο αρκετή διέγερση πεταγόντουσαν λιγάκι...). Η Μάγια όμως έπιασε μιά χαρα! Τη θηλαία άλω επρεπε να πιάσει και αυτή έπιασε..Δεν μπορώ να σου πω ότι δεν είχα ενόχληση....και γιαυτό είμουν σχεδον σίγουρη ότι κάτι δεν κάνω σωστά...αλλά με επιμονή και έλεγχο της στάσης πάντα (μόνη μου - με τα βιβλία μου) συνέχισα και ο ερεθισμός υποχώρησε. Μου φαίνεται ότι κάποιος ερεθισμός (επιπονος) είναι αναμενόμενος στην αρχή, ακόμα και όταν όλα πηγαίνουν καλα.
Δεν την έβαλαν να θηλάσει την πρώτη ώρα.Είμαι σίγουρη αν και έκραζα εγώ ο γιατρός μου και ο συζυγος για αποκλειστικό θηλασμό, ότι της έδιναν ξένο στο θάλαμο (είχε βγάλιε γουλιά μιά φορά με το που την έφεραν). Δεν με βοήθησαν στο πως να τοποθετώ το μωρό στο στήθος (μία φορά μόνο).

Η δύναμή μου όμως ήταν ότι περίμενα τα χειρότερα από αυτούς....Και έτσι δεν περίμενα ούτε τη γνώμη τους, ούτε τη βοήθειά τους. Με το που έφερναν το μωρό, κοιμόταν δεν κοιμόταν, εγώ την είχα στο στήθος (αγνόησα εντελώς το επισκεπτήριο και όλους τους περίεργους που με κοιταζαν σαν έκθεμα). Γυάλιζε και λίγο το μάτι μου και έτσι μου την άφηναν αρκετά παραπάνω στο θάλαμο, πολλές ώρες...

Με μαραθώνιους θηλασμούς, αλλά με τη βεβαιότητά μέσα μου (κατόπιν διαβάσματος) ότι το γάλα μου, δεν υπάρχει περίπτωση να μην φτάνει....τα καταφέραμε!

Τα πρώτα εικοσιτετράωρα είναι καθοριστικά, αλλά πιο καθοριστικό από όλα είναι 1. η θέλησή σου 2. πόσο ενημερωμένη ήδη είσαι 3. η προετοιμασία σου για το αν κάτι πάει στραβά (δηλ. έχε μαζί σου κάποιο τηλ από μία κοπέλα της La Leche, πάρτην και απο τώρα αν θες). 4. Δείξε στον άντρα σου το site και πως να κάνει Post τις όποιες απορίες έχεις τις μέρες του μαιευτηρίου! 5. Θήλαστρο δεν χρειάζεσαι στην αρχή, αλλά αν χρειαστείς να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό!

Με το καλό να το δεχτείς γερο και τυχερό!
Και εμεις θα ειμαστε εδώ να σου κραταμε το χέρι και να σου ανεβάζουμε το ηθικό , όταν και εφόσον το χρειαστείς!

Με τις καλυτερες ευχές μου για μία υπέροχη γέννα, ένα γερό μωρό και την αρχή της τρυφερότερης σχέσης της ζωής σου!
Ο χρήστης erica δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-06-08, 17:32   #85
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! ήσουν κατατοπιστικότατη. Για το σύνδεσμο La Leche ομολογώ ότι δεν ήξερα, αλλά σίγουρα θα τους τηλεφωνήσω για να μάθω περισσότερα!
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 17:42   #86
manina

Το avatar του χρήστη manina

manina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

όπως είπε η erica...θέληση κι όλα γινονται! για παράδειγμα,ενώ στο πρωτο μου παιδί δεν ήμουν καθόλου ενημερωμένη και στην κλινική που γέννησα δεν υποστήριζαν τον θηλασμό,εγώ απλά ήθελα να θηλάσω... μέσα λοιπόν προσπαθούσα να τον ταίσω (αν και μου τον έφερναν ταισμένο γκρρρ κι ας έλεγαν το αντίθετο),ό,τι κατάφερα κατάφερα,και μόλις βγήκα αποκλειστικός θηλασμός και όλα καλά

μην ανησυχείς,όλα καλά θα πάνε!
Ο χρήστης manina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 19:14   #87
miaou

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
miaou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Απορίες θηλασμού - προετοιμασία για την πρώτη προσπάθεια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο naina
Κορίτσια, συγχωρέστε με αν πολλές από τις απορίες μου έχουν απαντηθεί κατά καιρούς, σαν μέλλουσα μαμά ήθελα να προετοιμαστώ με τη βοήθειά σας για την πρώτη στιγμή Σκοπεύω να θηλάσω το μπεμπάκι μου και έχω κάποιες αποριούλες:

Έχω ακούσει ότι οι αιμολυτικές ενέσεις που συχνά επιβάλλονται κατά την εγκυμοσύνη όταν η μαμά έχει θρομβοφιλία επηρεάζουν τις θηλές και δυσκολεύουν το θηλασμό. Ανεξάρτητα από το βαθμό που αυτό αληθεύει, οι δικές μου θηλές δεν είναι πλέον 'στητές΄ αλλά σχεδόν επίπεδες Τι πρέπει να κάνω γι'αυτό ώστε να τα καταφέρει το μπεμπάκι? μετά από πόση (ίσως επίπονη) προσπάθεια θα πρέπει να καταφύγω σε θηλες σιλικόνης (να το αποφύγω?)

Πόσο καθοριστικά είναι τα πρώτα εικοσιτετράωρα για την μετέπειτα εξέλιξη? ανησυχώ γιατί γνωρίζοντας τι συμβαίνει στα ιδιωτικά μαιευτήρια, όσο υστερική και να γίνω, μάλλον δεν θα επιτύχω αποκλειστικό θηλασμό...

Συγνωμη για το μεγάλο ποστ Ίσως η Αγλαϊα να μπορεί να με βοηθήσει...

Εγω έκανα αντιθρομβωτικές ενέσεις και θήλασα. Το πρόβλημά μου ήταν οι επίπεδες θηλές. Ενώ είχα διαβάσει και ενημερωθεί με επηρέασαν οι ... μαίες και μου έδωσαν θηλές σιλικόνης και μάλιστα μονολογούσαν ότι δεν θα μπορέσω να θηλάσω. Με τις σιλικονάτες θηλές ταλαιπωρήθηκα και πληγώθηκαν οι πραγματικές μου θηλές αλλά τελικά μετά από 2 μήνες τις πέταξα και ησύχασα. Πήγαινε στις συναντήσεις της LLL και μην ακούς κανέναν άλλο εκτός από αυτές και μητέρες που θήλασαν αποκλειστικά.
Ο χρήστης miaou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-08, 20:22   #88
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Απορίες θηλασμού - προετοιμασία για την πρώτη προσπάθεια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο naina
Έχω ακούσει ότι οι αιμολυτικές ενέσεις που συχνά επιβάλλονται κατά την εγκυμοσύνη όταν η μαμά έχει θρομβοφιλία επηρεάζουν τις θηλές και δυσκολεύουν το θηλασμό.
Εννοείς πως αν ερεθιστούν οι θηλές δεν επουλώνουν τόσο γρήγορα; Γιατί άλλη δυσκολία δεν προσθέτουν.

Αυτό σημαίνει ότι είναι καλό να δεις μαμάδες να θηλάζουν για να καταλάβεις τι σημαίνει σωστή τοποθέτηση. Αν το μωρό είναι σωστά τοποθετημένο δεν πονάει και δεν πληγώνει το στήθος.

Παράθεση:
οι δικές μου θηλές δεν είναι πλέον 'στητές΄ αλλά σχεδόν επίπεδες
Μια χαρά είναι οι θηλές σου! Μπορείς να πάρεις τη nipplette της avent αν και ο γυναικολόγος σου μάλλον δεν θα σου επιτρέψει να τη χρησιμοποιήσεις όσο είσαι έγκυος, μπορείς όμως να τη χρησιμοποιήσεις μετά για να βελτιώσεις τις θηλές και να διευκολύνεις το μωρό. Η διαδικασία δεν είναι απαραίτητη αλλά μπορεί να σε διευκολύνει.

Παράθεση:
Τι πρέπει να κάνω γι'αυτό ώστε να τα καταφέρει το μπεμπάκι? μετά από πόση (ίσως επίπονη) προσπάθεια θα πρέπει να καταφύγω σε θηλες σιλικόνης (να το αποφύγω?)
Ο πόνος υπάρχει για να σου πει ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να το διορθώσεις. Αν πονάς σημαίνει ότι το μωρό δεν είναι σωστά τοποθετημένο, δεν μπορεί να πιει αρκετό γάλα και πρέπει να διοθρώσεις τη στάση για να μην πονάς και κυρίως για να πίνει το μωρό όσο γάλα χρειάζεται.

Δικαιολογείται μια ελαφριά ενόχληση στις πρώτες 2-3 θηλαστικές κινήσεις, όχι περισσότερο.

Παράθεση:
Οι περισσότερες μητέρες γεννήσαμε στα ελληνικά μαιευτήρια (ιδιωτικά ή δημόσια) και παρά τις παρεμβάσεις τα καταφέραμε! Μπορεί να τα καταφέραμε πιο δύσκολα και με περισσότερη σύγχιση αλλά τα καταφέραμε!

Παράθεση:
Όχι, στην αρχή είναι καλύτερα να συγκεντρωθείς στο θηλασμό. Αν και όταν προκύψει πρόβλημα θα πάρεις ένα θήλαστρο που θα είναι κατάλληλο για το πρόβλημα.

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-06-08, 14:40   #89
maira07

maira07 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Αυξημένη προλακτίνη και θηλασμός

Μια φίλη μου είναι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι της. Προσπαθώντας να την πείσω να θηλάσει μου εξήγησε ότι αρχικά δεν μπορούσε να μείνει έγκυος γιατί είχε αυξημένη προλακτίνη και επειδή έπερνε χάπια για να τη μειώσει της απαγόρεψε ο γιατρός να θηλάσει.
Μήπως γνωρίζετε αν μπορεί να θηλάσει παρά το γεγονός ότι για πολλά χρόνια παίρνει το χάπι το οποίο απ' ότι μου είπε είναι αυτό που δίνουν για να κοπεί το γάλα; όταν γέννησε τη μικρή της είχε γάλα αλλά της δώσαν αμέσως χάπια γιατί φοβήθηκε ο γιατρός ότι το γάλα μετά από τόσα χάπια θα ήταν επικίνδυνο για το μωρό της.
Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά, παρακαλώ να με βοηθήσει. Αγλαία μάλλον πάλι θα χρειαστώ τη βόήθειά σου.
Ο χρήστης maira07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-06-08, 18:21   #90
katerina24

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerina24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δες κι εγω:
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=2118
ελπιζω να βοηθησα!!!
Παλιά 29-06-08, 02:33   #91
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Αυξημένη προλακτίνη και θηλασμός

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tery
Μια φίλη μου είναι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι της. Προσπαθώντας να την πείσω να θηλάσει μου εξήγησε ότι αρχικά δεν μπορούσε να μείνει έγκυος γιατί είχε αυξημένη προλακτίνη και επειδή έπερνε χάπια για να τη μειώσει της απαγόρεψε ο γιατρός να θηλάσει.
Μήπως γνωρίζετε αν μπορεί να θηλάσει παρά το γεγονός ότι για πολλά χρόνια παίρνει το χάπι το οποίο απ' ότι μου είπε είναι αυτό που δίνουν για να κοπεί το γάλα; όταν γέννησε τη μικρή της είχε γάλα αλλά της δώσαν αμέσως χάπια γιατί φοβήθηκε ο γιατρός ότι το γάλα μετά από τόσα χάπια θα ήταν επικίνδυνο για το μωρό της.
Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά, παρακαλώ να με βοηθήσει. Αγλαία μάλλον πάλι θα χρειαστώ τη βόήθειά σου.
Η υπερπρολακτιναιμία δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό. Ίσως υπάρχει πρόβλημα με υπερβολική παραγωγή.

Αν η υπερπρολακτιναιμία δεν δημιουργεί άλλα προβλήματα δεν ασχολούμαστε, εξαρτάται από τις τιμές και την αιτιολογία.

Τα χάπια που λες πράγματι απαγορεύονται στη διάρκεια του θηλασμού αλλά το θέμα είναι κατά πόσο είναι απαραίτητα. Τα χάπια που πήρε στο παρελθόν δεν αποτελούν πρόβλημα.

Τα όσα γράφεις δείχνουν ότι η άμεσα ενδιαφερόμενη ή δεν έχει καταλάβει τι της λέει ο γιατρός ή κάνει ότι δεν έχει καταλάβει... Δεν σου είχει πει ούτε τη μισή ιστορία... Αν θέλει να θηλάσει μπορεί να πάει στην Άννα Πατσούρου που είναι παιδίατρος και σύμβουλος γαλουχίας...

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Παλιά 29-06-08, 12:50   #92
maira07

maira07 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και πάλι Αγλαϊα. Όντως στην μικρή δεν ήθελε ούτως ή άλλως να θηλάσει, αλλά τώρα μετά την πλύση εγκεφάλου που της έχω κάνει το σκέφτεται. Σχετικά με την προλακτίνη έχει κάνει πολλές εξετάσεις αλλά πάντα ήταν υπερβολικά υψηλή, πχ. αν το αποδεκτό είναι 20 εκείνη είχε 6000.
Θα της πω να απευθυνθεί στην κυρία Πατσούρου. Αν το θέλει πραγματικά μάλλον θα τη βοηθήσει.
Ο χρήστης maira07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 13:18   #93
eirini12

eirini12 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ανησυχία για τον θηλασμο!!

Κοριτσια Καλημερα.
Μπαινω στον εκτο μηνα εγκυμοσυνης και το στηθος μου δεν εχει πρηστει καθολου,παραμενει ιδιο.Απο ποιον μηνα και μετα γεμιζει γαλα?Ειναι φυσιολογικο που δεν εχει πρηστει?Μηπως εχω καποιο οργανικο προβλημα και δεν καταφερω να θηλασω?Σε ποιες περιπτωσεις δεν κατεβαζουμε γαλα?
Ο χρήστης eirini12 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 13:27   #94
erica

erica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με το καλό!

Σου εύχομαι να ζήσεις μία υπέροχη γέννα και να αγκαλιάσεις ένα υγιέστατο μωράκι!

Δεν είναι απαράιτητο να πρηστεί το στήθος σου, μην αγχώνεσαι!
Ούτε πρόκειται να γεμίσει για να έχεις γάλα όταν γεννήσεις...
Θυμάμαι που αγχωνόμουνα κάπως στον 9ο, που δεν είχα δει καθόλου πρωτόγαλα να ρέει από τις θηλές μου...
Ποτέ δεν το είδα, ούτε όταν ήρθε στη ζωή μου η Μάγια, ούτε τους υπέροχους 18 και κάτι μήνες που θηλάσαμε!!!!
Μην ανησυχείς, η φύση έχει προνοήσει...μην ψάχνεις για δείγματα....γάλα θα έχεις!....Τοσο απλά!

Και πάλι με το καλό!
Παλιά 14-07-08, 17:22   #95
Eve

Το avatar του χρήστη Eve

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Eve ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν ειναι λογικό να έχεις γάλα στο στήθος η να πρηστεί πριν γεννήσεις!
το γάλα έρχεται μεσα σε λίγες μέρες απο τον τοκετό (καποιοι λενε 3 μέρες, αλλά δεν είναι κανόνας). Το πρωτόγαλλα συνήθως το βλέπεις στον 9ο, αλλά εγώ δεν είδα κάτι..
Ζητησε να σου φέρουν το μωρό και να στο βάλουν στο στήθος γρήγορα μετα τη γέννα και όλα τα άλλα θα έρθουν μονα τους.
καλή επιτυχία!!
Ο χρήστης Eve δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-08, 17:39   #96
iro

iro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειρήνη καλωσόρισες και η ώρα η καλή για το μωράκι σου

Για τον θηλασμό χρειάζεσαι 2 πράγματα: διάθεση και σωστή πληροφόρηση. Για την επιτυχία του θηλασμού ισχύει 1 νόμος: προσφορά και ζήτηση (όσο θηλάζεις, τόσο θα έχεις).

Και μην ξεχνάς: Ήρθες στο σωστό μέρος!

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»
Ο χρήστης iro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-07-08, 22:00   #97
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Ανησυχία για τον θηλασμο!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eirini12
Μπαινω στον εκτο μηνα εγκυμοσυνης και το στηθος μου δεν εχει πρηστει καθολου,παραμενει ιδιο.
Mπορεί να μην παρατηρήσεις καμία μεταβολή στο μέγεθος του στήθους. Μεγαλώνει ο αδένας στη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά μερικές φορές αντικαθιστά σε όγκο λιπώδη ιστό που απομακρύνεται και μπορεί να μην παρατηρήσεις καμία μεταβολή στο μέγεθος. Οι μητέρες θηλάζουν τα παιδιά τους ακόμη και αν το στήθος τους δεν είναι ορατό σε σχήμα και μέγεθος...

Παράθεση:
Απο ποιον μηνα και μετα γεμιζει γαλα?
Συνήθως το 3ο 24ωρο μετά τον τοκετό (για τις πρωτοτόκες) παρατηρείται λεμφιμό οίδημα, δηλαδή το στήθος πρήζεται αλλά όχι από γάλα, το πρήξιμο είναι εξαιτίας της λέμφου, τότε αρχίζει να παράγεται και το μεταβατικό γάλα γιά να γίνει ώριμο γάλα περίπου τη 10 μέρα. Αυτό το πρήξιμο δεν συμβαίνει σε όλες τις μητέρες.
Πριν τον τοκετό μπορεί να δεις πρωτόγαλα μπορεί και όχι.

Παράθεση:
Σε ποιες περιπτωσεις δεν κατεβαζουμε γαλα?
Δεν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις αν δεν έχουν αφαιρεθεί χειρουργικά και οι δύο αδένες από τους μαστούς. 4 στις 1000 μητέρες δεν έχουν αρκετό γάλα για το παιδί τους αλλά και αυτές κατεβάζουν γάλα και έχουν τουλάχιστον το μισό από όσο χρειάζεται το παιδί τους.

Με το καλό!

Παλιά 15-07-08, 15:17   #98
eirini12

eirini12 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !
Ο χρήστης eirini12 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 17:58   #99
ΡΙΝΟΥΛΑ

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΡΙΝΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ

Γεια σας

Συγχαρητήρια για το site! Είμαι στον 7ο μήνα και μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα το θηλασμού και έχω αποφασίσει να θηλάσω το μωρό μου όσο πιο πολύ γίνεται. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο από αυτό το στάδιο της εγκυμοσύνης μου π.χ προετοιμασία θηλών κτλ για να είμαι όσο γίνεται καλύτερα προετοιμασμένη για όταν έρθει με το καλό το μωρό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
Ο χρήστης ΡΙΝΟΥΛΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 18:02   #100
Λαμπρινή

Περιοχή: Γερμανία
Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τιποτα δεν χρειαζεται να κάνεις Να εισαι ήρεμη και χαλαρή και με το καλό να υποδεχτείς το παιδάκι σου !!!

ΑΑΑα λαθος , χρειαζεται να κανεις κατι . Τωρα που έχεις χρόνο ξεσκονισε καλά την ενότητα Θηλασμός . Θα μάθεις πολλα χρησιμα πράγματα
Αλλα και μετά που θα γεννήσεις εδω θα ειναι ολα τα κορίτσια και με χαρα θα βοηθήσουν σε κάθε σου απορία

Με το καλό !!!
Παλιά 15-07-08, 18:04   #101
annastasia

Το avatar του χρήστη annastasia

annastasia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην annastasia
Προεπιλογή

Όπως τα λέει η Λαμπρινή είναι!

Με το καλό το μωράκι σας!
Παλιά 16-07-08, 01:08   #102
frene

Το avatar του χρήστη frene

frene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΡΙΝΟΥΛΑ προετοιμασια χρειαζεται μονο αν εχεις επιπεδες θηλες.Γιατι εγω τετοιες εχω και δεν ηξερα οτι θα μπορουσα να εχω προετοιμαστει και την πατησα...τωρα βγαζω το γαλα με το θηλαστρο και το δινω στο μωρο!
Παλιά 16-07-08, 01:48   #103
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο frene
ΡΙΝΟΥΛΑ προετοιμασια χρειαζεται μονο αν εχεις επιπεδες θηλες.Γιατι εγω τετοιες εχω και δεν ηξερα οτι θα μπορουσα να εχω προετοιμαστει και την πατησα...τωρα βγαζω το γαλα με το θηλαστρο και το δινω στο μωρο!
Η προετοιμασία αυτή μπορεί να γίνει πριν την εγκυμοσύνη ή μέχρι το μήνα που επιτρέπει ο γιατρός (συνήθως επιτρέπουν μέχρι τον 4ο).

Αν δεν έχει γίνει η προετοιμασία η μητέρα χρειάζεται βοήθεια στο να μάθει πως να βάζει το παιδί σωστά στο στήθος.

Όταν η θηλή είναι επίπεδη θα πρέπει να καταβληθεί μεγαλύτερη προσπάθεια για να μην δοθεί καθόλου μπιμπερό στο μωρό γιατί τότε η πιθανότητα να πάθει σύγχιση θηλής το μωρό είναι πολύ μεγαλύτερη.

Το μωρό θηλάζει κανονικά όταν είναι οι θηλές επίπεδες ή εισέχουσες αρκεί να υπάρχει κάποιος να δείξει στη μαμά πώς να το κάνει (από τις μαίες μάλλον δεν μπορεί να περιμένει πολλά η μαμά μια και οι περισσότερες θηλές είναι ακατάλληλες για θηλασμό σύμφωνα με την "εμπειρία" τους..)

Παλιά 16-07-08, 10:12   #104
erica

erica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με το καλό Ρινούλα!!!!

Το μόνο που πρέπει να κάνεις τώρα που έχεις χρόνο είναι διαβασμα, διάβασμα διάβασμα.

Ξεκίνα από εδώ (που εδω που τα λέμε, έχουμε καλύψει όλο το κομμάτι του θηλασμού για μία μέλλουσα μαμά νομίζω)...και αν μπορείς βρες ένα βιβλίο (της κας Πατσούρου - Θηλασμός μία υπέροχη σχέση ή κάποιο της La Leche League) για να το πάρεις μαζί σου στο μαιευτήριο, μαζί με κανα 2 τηλέφωνα (αν νιώθεις μεγάλη ανασφάλεια) από εθελόντριες της La leche στην Ελλάδα ή απο φίλες σου που θηλάζουν ή έχουν θηλάσει (για ψυχολογική στηριξη).
Αφου δεις τα βασικά, διάβασε τις "Οδηγιες παιδιάτρων προς αποφυγη" για να δεις τι μπορεί να ακούσει κανείς καθώς και την ενότητα "Τι άλλο θα ακούσω", για να χαλαρώσεις!!!!

Εμένα το βιβλίο της La Leche με βοήθησε πολύ κατά τον εξής τρόπο: Το έβλεπαν οι μαίες(???)/νοσηλεύτριες(????) του ορόφου στο Ιασώ που γέννησα και δεν γύρισαν να μου που ποτέ λέξη για το θηλασμό!!!! ....προφανώς το βιβλίο και το μάτι που γυάλιζε τις προειδοποιούσε ότι αν αρχίσουν τις μπαρούφες θα τ' ακούσουν και έτσι με άφησαν στην ησυχία μου με μόνη εξαίρεση, μία φορά που ζήτησα να έρθει η μαία να τσεκάρει αν έχω τοποθετήσει σωστά το μωρό στο στήθος (ήρθε η προϊσταμενη!).

...Πραγματικά τίποτα άλλο δε χρειάζεται να κάνεις (η φύση έχει προνοήσει για όλα) μόνο να ενημερωθείς και γενικά να έχεις το μότο "έσω έτοιμος" (για το τι θα ακούσεις από συγγενείς, φίλους, γιατρούς (παιδιάτρους και γυναικολόγους), μαίες, κτλ.).

Με το καλό, σου εύχομαι μία υπέροχη γέννα και ένα υγιέστατο μωράκι!!!!!
Παλιά 16-07-08, 13:24   #105
ΡΙΝΟΥΛΑ

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΡΙΝΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Έχω αγοράσει το βιβλίο ΘΗΛΑΣΜΌΣ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΣΧΕΣΗ και διαβάζω και το site. To άλλο βιβλίο που μου προτείνατε της La Leche ξέρετε που μπορώ να το βρώ? Είναι στα ελληνικά?
Ο χρήστης ΡΙΝΟΥΛΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-08, 14:59   #106
galat

Το avatar του χρήστη galat

Περιοχή: Πόρτο Λίλι
galat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΡINOYΛΑ, με το καλό!!!ετσι φωναζω καμια φορα την κορούλα μου.

Μου θυμισες τη δική μου αγωνία όταν ετοιμαζομουν να γεννήσω...

http://www.parents.gr/forum/viewtopi...933&highlight=

τα βλεπω τωρα και βαζω τα γελια...στη πραξη ολα ειναι πολυ πολυ καλυτερα....ο θηλασμός ειναι ευκολος και υπεροχος αρκει να βουλωσεις αυτια σε παιδιατρους(πλην εξαιρεσεων) θειαδες κλπ και να κανεις ξεκαθαρο σε ολους αν χρειαστει, την αποφαση σου να θηλασεις.

και τελος, ενημερωση και διαβασμα....ατελειωτο σερφαρισμα,videos..

Να πω και κατι...οσα βιβλια κι αν διαβασα περισσοτερο απο ολα με βοηθησε το φορουμ και οι εμπειρειες απο τα αλλα κοριτσια και φυσικά...η Αγλαϊα....με την ευκαιρια σε (ξανα)ευχαριστω Αγλαϊα!!!
Παλιά 16-07-08, 15:07   #107
erica

erica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

της La Leche το βιβλίο υπάρχει μεταφρασμένο και στα ελληνικά, και διακινείται απο την La Leche στην Ελλάδα. Εγω είχα το αγγλικό (The womanly art of breastfeeding). Απο τη στιγμή που ήδη έχεις της Πατσούρου και διαβάζεις και το site....νομίζω δεν χρειάζεσαι τίποτα αλλο!

Με το καλό!!!! Αφού ενημερώνεσαι και ξέρεις που να απευθυνθείς, θα έχεις σίγουρα επιτυχία με το θηλασμό, ότι και να σου κάνουν στο μαιευτήριο!...Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι καθόλου για αυτό! Είσαι οπλισμένη!
Παλιά 16-07-08, 17:09   #108
frene

frene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ασχετο....αλλά galat θα το δαγκωσω το μπαρμπουνακι σου....!!!!!
Παλιά 17-08-08, 19:33   #109
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Δεν ειμαι σιγουρη αν υπαρχει τοπικ με θεμα το στηθος και προετοιμασια για θηλασμο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, αλλα θα ηθελα να ρωτησω, ειναι φυσιολογικο να μην εχει βγαλει το στηθος ουτε μια σταγονα μεχρι την 36η εβδομαδα κυησης? εχω διαβασει περιπτωσεις γυναικων που αρχισαν να εχουν γαλα απο τον 6ο μηνα. Συνδεεται η παρουσια γαλακτος στην εγκυμοσυνη με ομαλη πορεια θηλασμου στη συνεχεια?
Δεν εχω ερθει ακομα σε επαφη με μαια, και δε ξερω αν πρεπει να κανω κατι με το στηθος μου σ'αυτη τη φαση.Απλα, ειναι πολυ μαλακο (αν και οι θηλες δεν ειναι εσωτερικες),και δεν με ποναει καθολου.
Θελω να ελπιζω οτι θα μπορεσω να θηλασω, μου φαινεται πολυ σημαντικο αυτο
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-08-08, 19:38   #110
manina

manina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

με το καλό!

σ'εμένα και στις δυο εγκυμοσυνες το γάλα ήρθε μόνο αφού γέννησα. Επιπλέον,δεν είχα κάνει καμία απολύτως προετοιμασία στις θηλές,και θήλασα και τα δυο μωρά μου-με τη δεύτερη συνεχίζουμε
Παλιά 17-08-08, 19:43   #111
Χλοη

Χλοη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ή μόνη προετοιμασία που μπορείς να κάνεις, είναι να μάθεις όσο πιο πολλά μπορείς για το θηλασμό, ωστέ να ξέρεις τι σου γίνεται, και να μην παρασυρθείς απο ανοησίες γιατρών, φίλων και συγγενών!

Να λες στον εαυτό σου οτι θα τα καταφέρεις ό,τι κι αν γίνει, και θα θηλάσεις το μωράκι σου ο κόσμος να χαλάσει. Δεν είναι απαραίτητο να στάζει γάλα το στήθος πριν γεννήσεις. Μην ανυσηχείς καθόλου γι΄αυτο. Ούτε είναι απαραίτητο να πονάει. Ούτε κι εγώ πονούσα.

Κάτι όμως που είναι πολύ σημαντικό, είνα να θηλάσεις μέσα στην πρώτη ώρα αφού γεννήσεις. Αμέσως μετά τη γέννηση, είναι η καλύτερη στιγμή. Και να μην τους αφήσεις να δώσουν μπιμπερό με ξένο, η γλυκόζη, για να μην πάθει συγχιση θηλών.

Ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα όταν έχεις χρόνο, και θα μάθεις πολύτιμες πληροφορίες για το θηλασμό.

Καλή λευτεριά, και μ'έναν πόνο!
Παλιά 17-08-08, 19:45   #112
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ, μια χαρα μου φαινονται αυτα που μου λετε! ωραια! νιωθω πολυ καλα τωρα.
Παλιά 17-08-08, 19:52   #113
iro

iro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κάτι που δεν είχα σκεφτεί ποτέ όταν αναρωτιόμουν ακριβώς τα ίδια πράγματα όπως και εσύ, είναι οτι κανένα θηλαστικό στον πλανήτη δεν χρειάζεται να προετοιμάσει τις θηλές του για το θηλασμό, εδώ και και 65 εκατομμύρια χρόνια - ο άνθρωπος δεν αποτελεί εξαίρεση!

Συμφωνώ απολύτως με τη Χλόη, η καλύτερη προετοιμασία που μπορείς να κάνεις είναι να ενημερωθείς όσο το δυνατόν πληρέστερα. Δύο είναι οι συντελεστές της επιτυχίας για τον θηλασμό: η διάθεση και η πληροφόρηση που έχουμε.

Στον υποθάλαμο του εγκεφάλου μας γίνεται η όλη ενεργοποίηση της διαδικασίας! Οι μαστοί είναι απλώς τα εκτελεστικά όργανα

Προσωπικά, ούτε και εγώ είχα καμία παρουσία γάλακτος πριν γεννήσω. Όλα κύλησαν ομαλά και για μένα στο δεύτερο μωρό μου - στο πρώτο όλα πήγαν χάλια, αρχής γενομένης από μια μαία της κακιάς ώρας που μου εγγυήθηκε οτι πρέπει να βάζω οινόπνευμα στις θηλές μου από τον 8ο μήνα..

Σου εύχομαι ολόψυχα έναν υπέροχο τοκετό με ένα πλασματάκι γερό που θα ανυπομονεί να μεγαλώσει από το δικό σου γάλα

Φιλικά,
Ηρώ

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»
Παλιά 17-08-08, 19:58   #114
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο iro
Κάτι που δεν είχα σκεφτεί ποτέ όταν αναρωτιόμουν ακριβώς τα ίδια πράγματα όπως και εσύ, είναι οτι κανένα θηλαστικό στον πλανήτη δεν χρειάζεται να προετοιμάσει τις θηλές του για το θηλασμό, εδώ και και 65 εκατομμύρια χρόνια - ο άνθρωπος δεν αποτελεί εξαίρεση!

Ηρώ
σωστα! οντως! μου φαινονται τοσο λογικα αυτα που γραφετε που νιωθω εντελως μπουφος που αγχωθηκα μ αυτο το πραγμα! μεχρι και στον υπνο μου το ειδα τις προαλλες, οτι ημουν στο μπανιο και προσπαθουσα να βγαλω γαλα απο το στηθος μου!
ευτυχως που μου κοψε και δεν εκανα καμια χαζομαρα να πιεσω τις θηλες μου
Παλιά 17-08-08, 20:04   #115
iro

iro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να μη νιώθεις καθόλου μπούφος! Απλώς δείχνεις οτι θα γίνεις μια πολύ καλή μαμά που νοιάζεται για το μωρό της

Να είσαι καλά!

Παλιά 02-09-08, 17:56   #116
doraki

doraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Θα μπορώ να θηλάσω?

Καλημέρα!
Δεν ξέρω αν έχει ανοιχτεί παρεμφερές θέμα,αν ναι,πείτε μου πού να το ψάξω.
Δεν είμαι ακόμα έγκυος.Την Κυριακή ήμουν με μια φίλη μου που θήλαζε το μωρό της και πρόσεξα ότι το στήθος της έχει μεγαλώσει πολύ και τη ρώτησα αν μαζί με όλο το στήθος μεγαλώνει και η ρώγα,ώστε να μπορεί το μωρό να ρουφάει το γάλα πιο εύκολα.
Είδε το δικό μου στήθος που είναι μικρούλι και οι ρώγες μου επίσης μικρούλες και μου είπε ότι θα δυσκολευτώ αρκετά να θηλάσω αλλά εγώ το θέλω πολύ.
Το ξέρω ότι είναι νωρίς για να ρωτάω κάτι τέτοιο αλλά θέλω να ξέρω τι μου γίνεται.
Ευχαριστώ!
Ο χρήστης doraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-08, 18:06   #117
manina

manina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οχι δεν έχει καμια σχεση το μεγεθος μην ανησυχεις

ό,τι θες ρώτα,εδώ είμαστε!
Παλιά 02-09-08, 18:42   #118
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό έχω, τουλάχιστον όσον αφορά στη ρόγα. Κάπου διάβασα εδώ ότι υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις ψευδοθηλές (σωστά δεν το λεω?), ίσως να μεγαλώσει κιόλας η ρόγα σου κατά τον θηλασμό.
Τι να κάνουμε, θα βολευτούμε όπως όπως, κι εμείς και τα μπεμπάκια μας!
Παλιά 02-09-08, 18:52   #119
frene

frene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια επειδη εγω την πατησα λογω επιπεδων θηλων και δενθηλασα καθολου,ψαξτε το λιγακι το θεμα...Το μεγεθος του στηθους δεν παιζει ρολο αλλά το μεγεθος της θηλης παιζει,με την εννοια οτι αν ειναι επιπεδη το μωρο πρεπει να τοποθετηθει με άλλον τροπο στο στηθος για να το πιασει.Εγω δεν ηξερα και την πατησα και τωρα αντλω ολα τα γευματα με θηλαστρο...Οταν εβαζα το μωρο στο στηθος παλευε να το πιασει και μετα απο κανα μισαωρο μαχης,εκλαιγε με μαυρο δακρυ κι οταν ρωτουσα τις μαιες στην κλινικη "Μα γιατι κλαιει στο στηθος;;;" με κοιτουσαν σαν χανοι
Στο επομενο θα ξερω....
Υπαρχει ενα προιον της avent,nipplete λεγεται νομιζω ή καπως ετσι που βοηθαει να μεγαλωσουν οι θηλες.Θα μας πει η Αγλαια περισσοτερα...
Ηθελα να ρωτησω κι εγω γι αυτο το προιον,αν κανει στα αληθεια δουλεια,γιατι εγω αντλω με το θηλαστρο τοσον καιρο και οι θηλες ειναι ανυπαρκτες οπως ηταν.Αυτο αραγε θα βοηθησει για το επομενο μωρο;

Επισης,νομιζω,οτι ειδικα τα μωρα που οι μαμαδες τους εχουν επιπεδες θηλες,δεν πρεπει να παρουν καθολου μπιμπερο στην αρχη γιατι θα δυσκολευονται ακομη περισσοτερο να πιασουν το στηθος.
Παλιά 02-09-08, 19:36   #120
Χλοη

Χλοη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Θα μπορώ να θηλάσω?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο doraki
Καλημέρα!
Δεν ξέρω αν έχει ανοιχτεί παρεμφερές θέμα,αν ναι,πείτε μου πού να το ψάξω.
Δεν είμαι ακόμα έγκυος.Την Κυριακή ήμουν με μια φίλη μου που θήλαζε το μωρό της και πρόσεξα ότι το στήθος της έχει μεγαλώσει πολύ και τη ρώτησα αν μαζί με όλο το στήθος μεγαλώνει και η ρώγα,ώστε να μπορεί το μωρό να ρουφάει το γάλα πιο εύκολα.
Είδε το δικό μου στήθος που είναι μικρούλι και οι ρώγες μου επίσης μικρούλες και μου είπε ότι θα δυσκολευτώ αρκετά να θηλάσω αλλά εγώ το θέλω πολύ.
Το ξέρω ότι είναι νωρίς για να ρωτάω κάτι τέτοιο αλλά θέλω να ξέρω τι μου γίνεται.
Ευχαριστώ!
Μόνο αν έχεις επίπεδες θηλές. Και πάλι όμως θα τα καταφέρεις με την κατάληλη βοήθεια. Το μέγεθος του στήθους δεν παίζει ρόλο. Μιά χαρά μπορείς να θηλάσεις και με μικρό, και με μεγάλο. Κι εγώ έχω πολύ μικρο, και θηλάζω σχεδόν 21 μήνες.

Υπάρχουν βέβαια μερικές εξαιρέσεις, όπως hypoplastic tubular breasts (υποπλασια), δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά. Το στήθος είναι πολύ μικρό με μεγάλες θηλές, και μακριά το ένα από το άλλο. Νομίζω δεν έχει αρκετούς αδένες... Αχ δεν ξέρω πως να τα πω στα ελληνικά, Αγλαία βοηθεια!!! http://www.007b.com/breast_size_breastfeeding.php
Τέλος πάντων, αυτές είναι σπάνιες περιπτώσεις, αλλά ακόμα κι έτσι μια μητέρα μπορεί να θηλάσει, κάνωντας συχνές αντλήσεις για να ανεβάσει την παραγωγή, και παίρνωντας βότανα και φάρμακα όπως το domperidone.
Κι ακόμα κι αν δεν καταφέρει να θηλάσει αποκλειστικά, μπορεί να θηλάσει και να δίνει συμπλήρωμα.

Οι περιπτώσεις αυτές όμως είναι ένα πολύ πολύ μικρό ποσοστό. Οι περισσότερες γυναίκες μπορούν και να θηλάσουν, και να παράγουν αρκετό γάλα. Μην ακούς τη φίλή σου και σου μπαίνουν τέτοιες ιδέες. Ψάξ’το μόνη σου, και ενημερώσου. Σ’αυτο το site θα μάθεις πολλά.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές