Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Γειά σας κ απο μενα! Ειμαι νεα στο φόρουμ κ θα ηθελα την βοήθεια σας! Εχω ενα μωρακι 2 μηνών κ εδώ κ 3 μέρες τσιριζει στον υπνο του (κοιμάται 10 λεπτα κ ξυπναει) μουγγριζει σφίγγεται με αποτελεσμα να βγάζει γαλα απο το στομα κ τν μύτη! Ειπε ο παιδιατρος οτι μπορει να ειναι παλινδρομηση αλλα κ αλλεργία ( περίεργο μου φαίνεται )αλλεργια απο τι? Πως? Μου αλλάξε το γαλα επινε αλμιρον τωρα πιραμε το αλμιρον ΗΑ το οποίο ειναι υποαλλεργικο κ οχι για παλινδρομηση! !! Μου ειπε να του δ ινω κ το σιροπακι επαντορεν. Επίσης οταν τρώει κλαίει κ σφυγεται.φοβάμαι μήπως είναι κάτι πιο σοβαρό.εχει καμια μανούλα ανάλογη εμπειρία κ μπορεί να με βοηθήσει.?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κ απο μενα! Ειμαι νεα στο φόρουμ κ θα ηθελα την βοήθεια σας! Εχω ενα μωρακι 2 μηνών κ εδώ κ 3 μέρες τσιριζει στον υπνο του (κοιμάται 10 λεπτα κ ξυπναει) μουγγριζει σφίγγεται με αποτελεσμα να βγάζει γαλα απο το στομα κ τν μύτη! Ειπε ο παιδιατρος οτι μπορει να ειναι παλινδρομηση αλλα κ αλλεργία ( περίεργο μου φαίνεται )αλλεργια απο τι? Πως? Μου αλλάξε το γαλα επινε αλμιρον τωρα πιραμε το αλμιρον ΗΑ το οποίο ειναι υποαλλεργικο κ οχι για παλινδρομηση! !! Μου ειπε να του δ ινω κ το σιροπακι επαντορεν. Επίσης οταν τρώει κλαίει κ σφυγεται.φοβάμαι μήπως είναι κάτι πιο σοβαρό.εχει καμια μανούλα ανάλογη εμπειρία κ μπορεί να με βοηθήσει.?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κ απο μενα! Ειμαι νεα στο φόρουμ κ θα ηθελα την βοήθεια σας! Εχω ενα μωρακι 2 μηνών κ εδώ κ 3 μέρες τσιριζει στον υπνο του (κοιμάται 10 λεπτα κ ξυπναει) μουγγριζει σφίγγεται με αποτελεσμα να βγάζει γαλα απο το στομα κ τν μύτη! Ειπε ο παιδιατρος οτι μπορει να ειναι παλινδρομηση αλλα κ αλλεργία ( περίεργο μου φαίνεται )αλλεργια απο τι? Πως? Μου αλλάξε το γαλα να επινε αλμιρον τωρα πιραμε το αλμιρον ΗΑ το οποίο ειναι υποαλλεργικο κ οχι για παλινδρομηση! !! Μου ειπε να του δ ινω κ το σιροπακι επαντορεν. Επίσης οταν τρώει κλαίει κ σφυγεται.φοβάμαι μήπως είναι κάτι πιο σοβαρό.εχει καμια μανούλα ανάλογη εμπειρία κ μπορεί να με βοηθήσει.?

 

Αλλεργία στο αγελαδινό γάλα εννοει για αυτό σου έδωσε υποαλλεργικο.η αλλεργια αυτή αρκετές φορές προκαλεί συνυπάρχει ή επιδεινώνει την παλινδρομηση. Αν παίρνει βάρος δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. Πρέπει να δώσεις το σιροπακι όμως να τον ταΐζεις λίγο και πολλές φορές να σηκώσεις το στρώμα ώστε να δημιουργηθεί ανάκληση και να τον κρατάς όσο περισσότερο μπορείς όρθιο. Θέλει υπομονή γιατί το καημένο υποφέρει

Link to comment
Share on other sites

Αλλεργία στο αγελαδινό γάλα εννοει για αυτό σου έδωσε υποαλλεργικο.η αλλεργια αυτή αρκετές φορές προκαλεί συνυπάρχει ή επιδεινώνει την παλινδρομηση. Αν παίρνει βάρος δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. Πρέπει να δώσεις το σιροπακι όμως να τον ταΐζεις λίγο και πολλές φορές να σηκώσεις το στρώμα ώστε να δημιουργηθεί ανάκληση και να τον κρατάς όσο περισσότερο μπορείς όρθιο. Θέλει υπομονή γιατί το καημένο υποφέρει

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.άρχισα να σημειώνω τις ποσότητες που τρωει σε καθε γευμα του ο γιατρός μου ειπε οτι πρέπει να τρώει 500-600μλ καθε μερα.τώρα ειναι 5 κιλα θα τον ζυγιζω καθε μερα να δω πως θα παει !ελπίζω μα περάσει γρήγορα να μην υποφέρει το παιδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.άρχισα να σημειώνω τις ποσότητες που τρωει σε καθε γευμα του ο γιατρός μου ειπε οτι πρέπει να τρώει 500-600μλ καθε μερα.τώρα ειναι 5 κιλα θα τον ζυγιζω καθε μερα να δω πως θα παει !ελπίζω μα περάσει γρήγορα να μην υποφέρει το παιδι μου!

 

Μην ζυγιζεις κάθε μέρα γιατί θα αγχωθεις χωρίς λόγο. Την μια παίρνουν την άλλη μπορεί να χάνει. Μια φορά την βδομάδα ίδια μέρα και ώρα. Ελπίζω να περάσει σύντομα.... Οπλισου με υπομονή και κουράγιο! Βοηθάει να τον φοράς όρθιο σε μαρσιπο όσο μπορείς εγώ έχω mei tai.Εκεί τον τάιζα εκεί τον κοιμιζα. Προφανώς δεν θηλαζεις έτσι ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 3 1/2 ΜΗΝΩΝ. ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΟΠ. ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΑΝΤΙΑΝΑΓΝΩΓΙΚΑ. ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ NOVALAC AR, ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ FREZYLAC AR? ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ? :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μην ζυγιζεις κάθε μέρα γιατί θα αγχωθεις χωρίς λόγο. Την μια παίρνουν την άλλη μπορεί να χάνει. Μια φορά την βδομάδα ίδια μέρα και ώρα. Ελπίζω να περάσει σύντομα.... Οπλισου με υπομονή και κουράγιο! Βοηθάει να τον φοράς όρθιο σε μαρσιπο όσο μπορείς εγώ έχω mei tai.Εκεί τον τάιζα εκεί τον κοιμιζα. Προφανώς δεν θηλαζεις έτσι ?
ποσο πρέπει να παίρνει την εβδομάδα?Εγω εχω το ring sling αλλα δεν καθεται πια πρέπει να νυσταζει παρα πολυ για να κατσει.οχι δενθηλάζω. Εχω και το κλασικό μαρσιπο θα δοκιμασω κ εκει μήπως με βολέψει.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες,

Λυστε μου μια απορια βρε κοριτσια,υπαρχει περιπτωση να παρουσιαστει ΓΟΠ στο μωρο οταν παει 46 ημερων ή αυτο φαινετε απο τις πρωτες μερες της ζωης του?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 3 1/2 ΜΗΝΩΝ. ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΟΠ. ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΑΝΤΙΑΝΑΓΝΩΓΙΚΑ. ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ NOVALAC AR, ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ FREZYLAC AR? ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ? :D:D:D:D:D

 

Καλησπερα κατερινα.ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ.εχω ενα κοριτσακι 2 χρονων και3μηνων.εχει γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση και αλλεργια στο γαλα.ειχε παρα πολλους πονους τιναζοταν και εκλαιγε στον υπνο της και εκανε εμετους απο τη μυτη.καταλαβαινω την ανυσηχια και την αγωνια σου.απο τη μικρη εμπειρια μου πανω στο θεμα θα σου πως πως αν το παιδι εχει προβλημα η καλυτερη λυση ειναι ο γαστρεντερολογος.εχετε δοκιμασει και γαλα αντιαλλεργικο;καμια φορα αλλεργια με παλλινδρομιση πανε μαζι οπως στη δικη μου περιπτωσηεμενα η μικρουλα μου επινε epadoren για 6μηνες και μετα της καναμε πεχαμετρια(γιατι ειχε εντονο προβλημα ακομη).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Είμαι νέα στο φόρουμ και δεν έχω ξαναγράψει ποτέ μα ποτέ σε φόρουμ, οπότε συγχωρέστε με αν κάτι δεν γράψω σωστά!Έχω ένα μωράκι 2 1/2 και θηλάζω αποκλειστικά. Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Το μωρό κάνει ήπιους κολικούς και η παιδίατρος μας έδωσε το ινφακολίκ και στην πορεία biogaia σε συνδυασμό. Στην πορεία καλυτέρεψε και το ινφακολίκ σιγά σιγά το κόψαμε.Παρατήρησα ότι έκανε αρκετές αναγωγές και η παιδίατρός μας μου είπε ότι μάλλον έχει ΓΟΠ ,αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά γιατί θηλάζω και μου συνέστησε να το παρακολουθήσουμε λίγο ακόμα. Το μωρό τη νύχτα αναγουλιάζε ,κάποιες φορές πνιγόταν και ξυπνούσε. Με τον καιρό άρχισε να κοιμάται όλο το βράδυ ,όμως ακόμα αναγούλιαζε στον ύπνο του.Το θηλαζα όσο το δυνατόν πιο όρθιο,το κρατουσα μισή ώρα όρθια μετά το γεύμα και κοιμάται σε στρώμα με ανάκλιση ή σε ανάγκη και στο ριλάξ. Ώσπου κάποια στιγμή , αφού είχαμε κόψει το ινφακολίκ,άρχισε κάποιες μέρες να είναι ανήσυχο την ώρα του θηλασμού, να κλαίει, ακόμα και κοιμισμένο! Τα χρειάστηκα, πήρα την παιδίατρο και μου είπε ότι ίσως κάνει οισοφαγήτιδα οπότε, ας δοκιμάσουμε να ξαναρχίσουμε το ινφακολίκ να δούμε πώς πάει ,και αν δεν δούμε βελτίωση να πάρω επαντορέν. Εγώ τα φοβάμαι τα πολλά φάρμακα. Αρχισα πάλι το ινφακολίκ,είδα βελτίωση, επίσης άρχισα να το θηλάζω εντελώς όρθιο, οπότε μειώθηκαν οι γουλίτσες, αλλά από τότε, όσο και να θηλάζω, δε νιώθω το στήθος μου να ξαλαφρώνει, έχω αρκετό γάλα,το μικρο δείχνει να τρώει τις περισσότερες φορές, λερώνει 5-6 πάνες ... Όμως βάρος δεν πάιρνει ικανοποιητικό. Η παιδίατρος μου είχε πει γύρω στα 175 γραμμάρια να υπολογίζω την εβδομάδα. Το μικρο τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχει βάλει μόνο 200 γραμμάρια. Επαντορέν δεν έδωσα, τα κλάματα έχουν ψιλοσταματήσει στο θηλασμό, όμως ακόμα ακούω ήχους κατάποσης στον ύπνο του.Θηλάζω το μωρό μου περίπου ανα 2ωρο, και εφόσον μου δείχνει ότι καταπίνει δε θα έπρεπε να βάζει βάρος περισσότερο?έχω αγχωθεί πολύ με το τρίπτυχο ΓΟΠ-θηλασμός -βάρος.Επίσης με συμβούλευσαν να κόψω όλα τα γαλακτοκομικά. Μα, κόβω τα γαλακτοκομικά για τη ΓΟΠ ,εχω κόψει λαχανικά για τους κολικούς , ούτε ξηρούς καρπούς, ούτε όσπρια.... Πώς θα πάρει το μωρό όλα τα θρεπτικά συστατικά? Τρέφομαι πια μονο με κρέας και μακαρόνια...Συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος, αλλα έχω αγχωθεί πολύ...Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κ να σου ζησει το μωρακι σου.απλα εχω καποιες αποριες.εφοσον οι κολικοι ηταν ηπιοι γτ παιρνατε ινφακολικ κ προβιοτικα;το ινφακολικ δ βοηθαει στη γοπ.τα γαλακτοκομικα που εκοψες οκ,τα υπολοιπαπροληπτικα η τα εχεις δοκιμασει κ ενοχλουν το μωρο;δ θα κανετε υπερηχο για να δειτε αν εχει πραγματι γοπ;μπορεις να βαλεις το θεμα σου κ στην ενοτητα του θηλασμου(δ εκανες κτ λαθος)απλα ισως το δουνε καποιες κοπελες που μπορουν να βοηθησουν.ευχομαι να ναι περαστικα

Link to comment
Share on other sites

Τα προβιοτικά που παίρνει το παιδί είναι πολύ "λίγα" δε βοηθάνε ουσιαστικά, υπάρχουν άλλα με περισσότερα στελέχη.

 

Τα κακά πώς είναι; Βάλε τις ζυγίσεις του. Έχεις κοιτάξει μήπως έχει χαλινό χείλους ή/ και γλώσσας; Πήγαινε στην ενότητα του θηλασμού, έχει κάποιες ερωτήσεις εκεί άνοιξε θέμα και απάντησέ τες να σου δώσουν τα κορίτσια περισσότερες πληροφορίες.

 

Τα γαλακτοκομικά καλώς τα εκοψες. Τα υπόλοιπα δεν τα κόβουμε εκτός κι αν αποδεδειγμένα (όπως φαίνεται από ημερολόγιο που κρατάμε δηλαδή) πειράζουν το μωρό.

 

Α και γράψε πώς θηλάζεις (συχνότητα εναλλαγών στήθους), μήπως τυχόν έχεις κάνει υπερπαραγωγή.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα μανουλες!Υπαρχει περιπτωση η παλινδρομηση να συνδυαζεται κ με κολικους?Πως αντιμετωπιζετε τη γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση?Ειμαστε 2 μηνων κ την εχουμε,χωρις πολλες γουλιες,αλλα με πολυ πονο μετα το ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 50 ΗΜΕΡΩΝ.ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΗ ΓΟΠ AKOMA ΚΑΙ ΣΤΑ 70ML.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ.ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΤΟ NOVALAC ALLERNOVA ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑΜΕ.ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΟ LAPRAZOL FASTAB.ΤΕΛΟΣ ΕΜΕΤΟΙ ΚΑΙ ΡΟΥΚΕΤΕΣ.ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΙΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΤΑΡΑΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΝ ΟΙΣΟΦΑΓΟ!ΝΑ'ΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που ειναι καλα το μπεμπακι!Μακαρι κ το δικο μας..μετα απο ποσο καιρο ειδατς βελτιωση?εμεις παιρνουμε ρανιτιδινη epadoren κ υποαλλεργιογονο γαλα.ο γαστρεντερολογος μας εδωσε allernova novalac αλλα δεν εχω τολμησει να του το δωσω.μυριζει ασχημα!αλλα νομιζω οτι πρεπει..πονος κ ρουκετες.εχω μια απορια...ποια θηλη μπιμπερο βαζετε?η παρασκευη του γαλακτος ειναι η συνηθισμενη?δεν ειναι πολυ πηχτο?ευχαριστω πολυ κ να τα χαιρομαστε...υγιη κ χαμογελαστα!

Ι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Χαιρομαι που ειναι καλα το μπεμπακι!Μακαρι κ το δικο μας..μετα απο ποσο καιρο ειδατς βελτιωση?εμεις παιρνουμε ρανιτιδινη epadoren κ υποαλλεργιογονο γαλα.ο γαστρεντερολογος μας εδωσε allernova novalac αλλα δεν εχω τολμησει να του το δωσω.μυριζει ασχημα!αλλα νομιζω οτι πρεπει..πονος κ ρουκετες.εχω μια απορια...ποια θηλη μπιμπερο βαζετε?η παρασκευη του γαλακτος ειναι η συνηθισμενη?δεν ειναι πολυ πηχτο?ευχαριστω πολυ κ να τα χαιρομαστε...υγιη κ χαμογελαστα!

Ι

 

ΟΝΤΩΣ ΜΥΡΙΖΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΙΟΥΝ.ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΗΖΕΙ!!!ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΚΡΥΩΝΕΙΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΗΧΤΟ.ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 3Η ΜΕΡΑ ΕΙΔΑΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΛΟΣ ΡΟΥΚΕΤΕΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΣ ΕΜΕΤΟΣ.ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΟΥΛΙΕΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΥΛΕΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΑΝΟΙΞΑ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ!ΠΟΣΑ ML ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!Ξεκινησαμε κ εμεις το allernova κ ευτυχως ειναι φαγανος κ το πινει!πινει 120ml κ καμια φορα θελει κ αλλο.Τελευταια ομως ειναι πιο εντονοι οι κολικοι κ τα ρεψιματα.Σαν να μην το χωνευει ευκολα.Παντως γουλιες κανει ελαχιστες κ πονο καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Εσεις ποσο ειστε?Παντως αν θες να δοκιμασεις τις θηλες ρυθμιζομενης ροης για μωρα 2+.Εχουν ρυθμιση 1...2...3.Εγω του το βαζω στο 2!Αντε ολα καλα να μας πανε ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εσεις ποσο ειστε?Παντως αν θες να δοκιμασεις τις θηλες ρυθμιζομενης ροης για μωρα 2+.Εχουν ρυθμιση 1...2...3.Εγω του το βαζω στο 2!Αντε ολα καλα να μας πανε ευχομαι!

 

2 ΜΗΝΩΝ ειμαστε.και ξεκινισαμε και εμεις 120mL και τα παει καλα.εμενα δεν ρευεται πολυ. εμεις περνουμε infacolic για τους κολικους!

ευχαριστω πολυ, θα τις δοκιμασω αυτες τις θηλες!

Link to comment
Share on other sites

2 ΜΗΝΩΝ ειμαστε.και ξεκινισαμε και εμεις 120mL και τα παει καλα.εμενα δεν ρευεται πολυ. εμεις περνουμε infacolic για τους κολικους!

ευχαριστω πολυ, θα τις δοκιμασω αυτες τις θηλες!

 

Πως τα παει το μπεμπακι?Δοκιμασατε τις θηλες που σου ελεγα?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα ,εχω ενα μωράκι 4 μηνών. Ποιες ειναι οι ενδείξεις για ενα εχει ΓΟΠ σε αυτη την ηλικία ;[/QUO

 

 

 

 

καλησ΄περα...ενδειξεις...αναγωγες..μπορει κ οχι αναγωγεσ..μπορει να του φτανει μεχρι το λαιμο κ να το πνιγει..να το καιει..αυτη ειναι υπουλη γοπ...εμενα του εκανε απνοιες ...δεν εβγαζε παντα γουλιες...

αλλο...θελει να πιει γαλα κ καπου στη μεση κλαιει...σπαρταραει...γιατι πειναει αλλα τον ενοχλει...οποτε

δεν παιρνει βαρος...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια εχω ενα κοριτσακι 2μιση μηνων και εχει και μενα παλινδρομιση απο τη στιγμη που γεννηθηκε. Το μωρο βγαζει γαλα ακομα και πριν το επομενο γευμα το προβλημα πλεον ομως ειναι αλλο γιατι αυτο πια το εχουμε συνηθησει το παιδι πνιγιεται ολη την ωρα απο τις αναγωγες και τρεχουμε να το σωσουμε φοβομαστε πια να τη σηκωσουμε απο το ριλαξ. Υπαρχει καποιως με αντιστοιχο προβλημα πειναμε μεχρι τωρα υποαλεργικο γαλα AC γιατι διστυχως δε θηλαζω και τωρα μου ειπε η παιδιατρος να της βαζω και μια κουταλια ρυζαλευρο στο γαλα σε δυο γευματα την ημερα. Το ρυζαλευρο δε διαλυεται στο γαλα καλα και ειναι σα να εχει κομματακια ετσι πρεπει να ειναι;Α!εννοειται οτι παιρνουμε epadoren πρωι μεσημερι βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μου φαίνεται πολύ μικρό το παιδάκι για να του δώσεις ρυζάλευρο. Εμείς, που ήταν ένα πολύ φαγανό μωρό και δεν χόρταινε με τίποτα, το αρχίσαμε μετά τον 4ο μήνα. Ό,τι σου πει και ο γιατρός βέβαια, δεν επιμένω σε αυτό.

 

Ως προς την παλινδρόμηση, θα σου πω ότι το είχαν έντονα τα παιδιά των συνυφάδων μου. Δεν ήξερα από τι προερχόταν (δεν είχα και παιδιά τότε, οπότε ήμουν "αλλού" και δεν είχα δώσει σημασία), εκ των υστέρων όμως που απέκτησα κι εγώ το γιο μου (ο οποίος έπινε επίσης γάλα με μπιμπερό), κατάλαβα τι είχαν κάνει. Είχαν αγοράσει τις πολύ μεγάλες θηλές για τα μπιμπερό (και οι ίδιες το έλεγαν) για να πίνει το μωρό γρήγορα το γάλα, γιατί βαριόντουσαν να το ταίζουν πολλή ώρα! Εγώ αντιθέτως χρησιμοποίησα τα anti-colic μπιμπερό της dr Brown's με θηλή ανάλογα με την ηλικία του παιδιού (δηλαδή το 0 για την ηλικία των 0-3 μηνών, το 1 για τους 3-6 μήνες κλπ) και το μωρό δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα. Σκέψου ότι ποτέ ο γιος μου δεν έχει βγάλει γουλίτσα (τα πανάκια για τις γουλίτσες εμείς δεν τα χρησιμοποιήσαμε ποτέ). Νομίζω ότι πρέπει να ξαναδείς τα μπιμπερό που χρησιμοποιείς. Στα μωρά το στομαχάκι δεν είναι τόσο διαχωρισμένο με τον οισοφάγο όσο είναι στους μεγάλους, με αποτέλεσμα, αν το μωρό δεν έχει φάει σωστά, να γυρίζουν προς τα πίσω.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι. Να χαίρεσαι τη μικρή σου!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...