Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Επικαιρότητα > Κοινωνικά Θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 26-12-13, 15:57   #41
fido-dido

Περιοχή: πλανητης Χ
fido-dido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Little Monkey Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, φυσικά, γιατί εκτός από δουλευταράδες και καλοπληρωμένοι είναι και ψεύτες που παίρνουν επίδομα ανεργίας για να ανεβάζουν τα ποσοστά των ανέργων.

Ξέρω αρκετούς που βγάζουν 1000-1500 ευρώ το μήνα καθαρά στην Ελλάδα του σήμερα και πολύ περισσότερους που βγάζουν 600+ ευρώ καθαρά. Καταλαβαίνετε βέβαια ότι δεν μπορώ να σας δώσω ονόματα και διευθύνσεις για να μην τους καταγγείλετε στον ΟΑΕΔ γιατί όπως είπαμε είναι δηλωμένοι ως άνεργοι για να παίρνουν επίδομα ανεργίας

Και πού 'στε κορίτσια, την επόμενη φορά που θα σας έρθει όρεξη μέσα στο σαββατοκύριακο να πάτε τα παιδιά σε παιδότοπο ή να παραγγείλετε πίτσα ή να φάτε σουβλάκι ή να πάτε σε καφετέρια ή να πάτε σινεμά ή παιδικό θέατρο (καλά, για λουλούδια και γλυκά δεν τολμάω να πω) να σκεφτείτε ότι εκμεταλλεύεστε κάποιον κακομοίρη που δουλεύει Σαββατιάτικα ή Κυριακάτικα (ή ακόμα χειρότερα Σαββατιάτικα ΚΑΙ Κυριακάτικα) για να περνάτε εσείς καλά.

Οπότε κομμένες οι έξοδοι και οι παραγγελίες τα Σαββατοκύριακα. Σπίτι με την τηλεόραση κλειστή ώστε να πέσουν έξω τα κακά κανάλια που κάνουν πρόγραμμα Κυριακάτικα (α πα πα απατεώνες και εκμεταλλευτές) για να έχετε εσείς διασκέδαση. Και χωρίς τηλέφωνα γιατί πλέον οι επικοινωνίες είναι ιδιωτικές άρα και οι δικοί τους εργαζόμενοι πέφτουν θύμα εκμετάλλευσης. Το πολύ-πολύ βόλτα στην Ερμού να κοιτάζετε τα κλειστά μαγαζιά. Μέχρι εκεί και ούτε βήμα παραπέρα.
στον τομεα των σπουδων μου παλι, σπανια βρισκεις δουλεια με μισθο, οι περισοστεροι που χρειαζονται ατομα παιρνουν μονο παιδια που κανουν πρακτικη (τα οποια φυσικα πληρωνονται απο τον οαεδ, ο εργοδοτης εχει τη δυνατοτητα να μην δωσει τιποτα), και αν σε παρει καποιος σου λεει να σου δινει ενα χαρτζιλικη και να εχεις την "προυπηρεσια".
στο θεμα σου τωρα
επειδη ως φοιτητρια δουλευα κυριως στο χωρο της εστιασης συνηθως τα σαβατοκυριακα εργαζομουν, και καθομουν αλλες μερες βεβαια τοτε επαιρνα 25 ευρω μεροκαματο και 30-35 τα σκ που ειχαμε πιο πολυ δουλεια κι εβγαζα και αρκετα απο τιπς. δυστυχως ομως σ αυτο τον κλαδο υπηρχε μεγαλο προβλημα με τα ενσημα, σχεδον κανεις δεν εβαζε ενσημα ή βαζανε 1-2 την εβδομαδα, κι οποιος τολμουσε κι εκανε καταγγελια δεν εβρισκε δουλεια ΠΟΤΕ. (σε μικρες κοινωνιες αυτα διαδιδονται πολυ γρηγορα).
προσωπικα τις κυριακες προτιμαμε οντως να καθομαστε σπιτι ή να πηγαινουμε στην παιδικη χαρα, σε σπιτια φιλων ή βολτες στη θαλασσα κι οχι να πηγαινουμε σε μαγαζια, οσο για την τιβι, την εχουμε συνηθως κλειστη, ολες τις μερες, οχι μονο γιατι εχουν απλρωτους υπαλληλους και απολυουναλλα και για την προπαγανδα υπερ της κυβερνησης και επισης γιατι δεν υπαρχει σχεδον κανενα καλο προγραμμα- κι οτι καλο κανουν τα καναλια το βαζουν μετα της 11-12 τη νυχτα που για μας ειναι ωρα υπνου.
επισης υπαρχουν και μαγαζια που οντως σεβονται τους υπαλληλους τους και ναι θα τα προτιμησουμε στις σπανιες εξοδους μας-ειτε κυριακη ειτε καθημερινη- αλλιως εχουμε τη δυνατοτητα να αφησουμε τιπ για τους υπαλληλους που μας εξυπηρετησαν.
Ο χρήστης fido-dido δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-13, 16:41   #42
Little Monkey

Το avatar του χρήστη Little Monkey

Περιοχή: UK
Little Monkey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fido-dido Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης υπαρχουν και μαγαζια που οντως σεβονται τους υπαλληλους τους και ναι θα τα προτιμησουμε στις σπανιες εξοδους μας-ειτε κυριακη ειτε καθημερινη- αλλιως εχουμε τη δυνατοτητα να αφησουμε τιπ για τους υπαλληλους που μας εξυπηρετησαν.
Δηλαδή αυτό που λες είναι ότι δεν επιλέγεις να μην ψωνίσεις / φας έξω / παραγγείλεις πίτσα / δεις τηλεόραση τα σαββατοκύριακα επειδή σε ενοχλεί η εκμετάλλευση του διπλανού σου, απλά δεν έχεις ανάγκη να χρησιμοποιήσεις τις συγκεκριμένες υπηρεσίες στο συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο. Και όταν νιώθεις ότι το έχεις ανάγκη, εξιλεώνεσαι με ένα φιλοδώρημα (το οποίο στην πραγματικότητα το έχει περισσότερο ανάγκη αυτός που δεν αμοίβεται καλά, αλλά τέλος πάντων δεν πειράζει, εσύ το δίνεις στον καλοπληρωμένο). ΟΚ. Απόλυτα αποδεκτό.

Να υποθέσω επίσης ότι όταν πάτε στους φίλους σας, αν σας προτείνουν να παραγγείλετε σουβλάκια, εσείς λέτε όχι για να μην ενισχύσετε την σαββατιάτικη εργασία? Και αν στην παιδική χαρά ή στη θάλασσα το παιδί σου διψάσει ή θελήσει να φάει ένα παγωτό, δεν του το αγοράζεις γιατί είναι σαββατοκύριακο και λυπάσαι τον υπάλληλο του περίπτερου.

Να υποθέσω επίσης ότι παντρευτήκατε και βαφτίσατε τα παιδιά σας εργάσιμη μέρα; Και ότι ακόμα κι όταν είσαστε διακοπές, τα σαββατοκύριακα δεν βγαίνετε έξω, δεν ψωνίζετε πράγματα, δεν πάτε σινεμά, δεν παίρνετε εφημερίδες κλπ;
Ο χρήστης Little Monkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-13, 16:58   #43
Ελισα24

Περιοχή: Αθήνα
Ελισα24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δηλαδή αυτό που λες είναι ότι δεν επιλέγεις να μην ψωνίσεις / φας έξω / παραγγείλεις πίτσα / δεις τηλεόραση τα σαββατοκύριακα επειδή σε ενοχλεί η εκμετάλλευση του διπλανού σου, απλά δεν έχεις ανάγκη να χρησιμοποιήσεις τις συγκεκριμένες υπηρεσίες στο συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο. Και όταν νιώθεις ότι το έχεις ανάγκη, εξιλεώνεσαι με ένα φιλοδώρημα (το οποίο στην πραγματικότητα το έχει περισσότερο ανάγκη αυτός που δεν αμοίβεται καλά, αλλά τέλος πάντων δεν πειράζει, εσύ το δίνεις στον καλοπληρωμένο). ΟΚ. Απόλυτα αποδεκτό.

Να υποθέσω επίσης ότι όταν πάτε στους φίλους σας, αν σας προτείνουν να παραγγείλετε σουβλάκια, εσείς λέτε όχι για να μην ενισχύσετε την σαββατιάτικη εργασία? Και αν στην παιδική χαρά ή στη θάλασσα το παιδί σου διψάσει ή θελήσει να φάει ένα παγωτό, δεν του το αγοράζεις γιατί είναι σαββατοκύριακο και λυπάσαι τον υπάλληλο του περίπτερου.

Να υποθέσω επίσης ότι παντρευτήκατε και βαφτίσατε τα παιδιά σας εργάσιμη μέρα; Και ότι ακόμα κι όταν είσαστε διακοπές, τα σαββατοκύριακα δεν βγαίνετε έξω, δεν ψωνίζετε πράγματα, δεν πάτε σινεμά, δεν παίρνετε εφημερίδες κλπ;
Μιλαμε για εργασια μονο την Κυριακη, οχι το Σαββατο. Επισης δεν μιλαμε για τον ιερεα που κανει λειτουργημα, αλλο λειτουργημα κι αλλο εργασια. Οι εκκλησιες παντα Κυριακη ειναι ανοικτες, γι αυτο λεμε δεν πρεπει να εργαζεται ο Χριστιανος (που πιστευει) Κυριακη το λεει η θρησκεια του. Γενικα που το πας;;;;

Με καθε σεβασμο, δεν ξερω κοπελα μου τι προσπαθεις να μας αποδειξεις απο εχθες, ομως αν ζουσες ΕΔΩ και ειχες τη ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ, που ερχονται καθε μερα εξαθλιωμενοι και πεινασμενοι μεσα στο κλαμμα 10δες ανεργοι κι εργαζομενοι που δεν τους πληρωνουν μηνες τωρα και δεν θα τους πληρωσουν θα ντρεποσουν με αυτα που λες. Συγνωμη που στο λεω αλλα ειναι αληθεια.Ατομα με διδακτορικα, που παλια ειχαν δουλεια σε πολυεθνικες 2 αι 3 χιλιαρικα, με σπουδες εξω. Να μην εχουν να πληρωσουν τη ΔΕΗ.

Συγνωμη και παλι που ειμαι σκληρη και δεν σε κατηγορω απλα εισαι μακρια οσο κι αν πιστευεις οτι εχεις επαφη.....αλλα η εργασια μου με εκανε σκληρη. Ειδες κοσμο στο βιβλιοπωλειο στη Ερμου και πιστεψες οτι εχει λεφτα ο Ελληνας. Κι εγω ημουν εκει ξερεις γιατι; Γιατι μεχρι προπεσρυ επαιρνα στο βαφτιστηρι δωρα 80 και 100 ευρω και φετος της πηρα DVD των 9,90!!!!! Βγαλε συμπερασμα μονη σου. Ειναι κατι το απιστευτο αυτο που γινεται στην Ελλαδα.
Ο χρήστης Ελισα24 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-13, 17:13   #44
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ελισα24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης δεν μιλαμε για τον ιερεα που κανει λειτουργημα, αλλο λειτουργημα κι αλλο εργασια. Οι εκκλησιες παντα Κυριακη ειναι ανοικτες, γι αυτο λεμε δεν πρεπει να εργαζεται ο Χριστιανος (που πιστευει) Κυριακη το λεει η θρησκεια του. Γενικα που το πας;;;;
Ποιον ιερέα; Ανέφερα εγώ πουθενά ιερέα; Ο ιερέας εννοείται ότι θα εργαστεί κυρίως Κυριακές, είναι το επάγγελμα / λειτούργημα / πες το όπως θες τέτοιο.

Όμως όταν κάνεις γάμο, δεν απασχολείς μόνο ιερείς. Απασχολείς και ανθοπωλείο για να σου στολίσει εκκλησία / αμάξι / μπουκέτο, απασχολείς ζαχαροπλαστείο για την τούρτα και τα γλυκά, μάγειρες, σερβιτόρους, εργάτες κουζίνας, καθαρίστριες στο κέντρο όπου θα κάνεις το τραπέζι και ένα σωρό άλλους αναλόγως τι ακριβώς απαιτήσεις έχεις, από κομμωτές και μακιγιέζ μέχρι DJ και κλόουν. Μην μου πεις τώρα ότι εσύ δεν είχες τίποτα από όλα αυτά στους γάμους και στα βαφτίσια που έκανες ή δεν τα έχεις δει σε αυτά που έχεις πάει.

Όσο για τη Σαββατιάτικη εργασία, είναι άλλο το εργάζομαι μέχρι Σάββατο μεσημέρι ή απόγευμα, κι άλλο μέχρι τα ξημερώματα της Κυριακής. Και στην τελική γιατί να μην προασπίσουμε και τα δικαιώματα αυτών που εργάζονται Σάββατο γενικώς αντί να οφελούνται από το 5νθήμερο; Αυτοί δεν έχουν ψυχή;

Δεν μου φαίνεσαι καθόλου σκληρή, οπότε δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Τυχαίνει απλά να πιστεύω ότι αν θέλεις να υπάρχει εργασία για όλους (ή για όσο το δυνατόν περισσότερους) πρέπει να έχεις αγορά (όχι μόνο εμπορικά μαγαζιά αλλά αγορά γενικότερα). Με το να περιορίζεις και να προασπίζεις (επιλεκτικά πάντα) τα δικαιώματα μιας μερίδας υπαλλήλων, να μποϋκοτάρεις εταιρίες επειδή απολύουν κλπ δεν καταφέρνεις απολύτως τίποτα, εκτός ίσως από το να χειροτερεύεις τα πράγματα.
Παλιά 26-12-13, 17:14   #45
nininos9

nininos9 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ζεις στο εξωτερικο. Δεν ξερω για ποιυς λ'ογους και ουτε με ενδιαφερει. Οι περισσοτεροι φιλοι γνωστοι μου, συγγενεις μου και η αδελφη μου που ζουν στο εξωτερικο, ειναι εκει γιατι εδω θα ψωμολισαγαενε. Γιατι στην Αγγλια και καθε Αγγλια υπαρχει κρατος που προστατευει τον πολιτη, μαθητη φοιτητη ,αρρωστο,εργαζομενο κλπ κλπ.
Τι προσπαθεις να μας πεισεις οτι θα ειναι ωραια να εργαζομαστε Κυριακη; Αφου σου λεμε οτι δεν θα πληρωνομαστε , δεν θα παιρνουμε αυτα που πρεπει κλπ κλπ. Οχι λοιπον δεν θα ειναι ωραια. Αστο γιατι προκαλεις και τα παραδειγματα σου δεν εχουν βαση. Στην τελικη αυτα τα μαγαζια δεν θα υπηρχαν αν δουλευαμε και τις Κυριακες γιατι δεν θα υπηρχε κοσμος να παει....
Ο χρήστης nininos9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-13, 17:19   #46
nininos9

nininos9 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nininos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζεις στο εξωτερικο. Δεν ξερω για ποιυς λ'ογους και ουτε με ενδιαφερει. Οι περισσοτεροι φιλοι γνωστοι μου, συγγενεις μου και η αδελφη μου που ζουν στο εξωτερικο, ειναι εκει γιατι εδω θα ψωμολισαγαενε. Γιατι στην Αγγλια και καθε Αγγλια υπαρχει κρατος που προστατευει τον πολιτη, μαθητη φοιτητη ,αρρωστο,εργαζομενο κλπ κλπ.
Τι προσπαθεις να μας πεισεις οτι θα ειναι ωραια να εργαζομαστε Κυριακη; Αφου σου λεμε οτι δεν θα πληρωνομαστε , δεν θα παιρνουμε αυτα που πρεπει κλπ κλπ. Οχι λοιπον δεν θα ειναι ωραια. Αστο γιατι προκαλεις και τα παραδειγματα σου δεν εχουν βαση. Στην τελικη αυτα τα μαγαζια δεν θα υπηρχαν αν δουλευαμε και τις Κυριακες γιατι δεν θα υπηρχε κοσμος να παει....
Τωρα διαβασα και το επομενο μνμ σου. Τιποτα δεν κερδηθηκε χωρις αγωνα και παλη απο τους εργαζομενους. Αν αυτο θα ειναι μπουκοταζ ή οχι δεν το ξερω.
Εγω ας πουμε αρνουμαι να ψωνιζω Γερμανικα προιοντα και επιμενω Ελληνικα . Ναι λοιπον μποικοταρω τους Γερμανους και γενικα τα ξενα προιοντα και το θεωρω σωστο γιατι ετσι θα εχουν περισσοτερη ζητηση τα ελληνικα προιοντα αρα περισσοτερες δουλειες στην Ελλαδα. Ναι λοιπον μποικοταζ οπου μπορεις να παλεψεις.
Ο χρήστης nininos9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-13, 17:26   #47
Ελισα24

Ελισα24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ποιον ιερέα; Ανέφερα εγώ πουθενά ιερέα; Ο ιερέας εννοείται ότι θα εργαστεί κυρίως Κυριακές, είναι το επάγγελμα / λειτούργημα / πες το όπως θες τέτοιο.

Όμως όταν κάνεις γάμο, δεν απασχολείς μόνο ιερείς. Απασχολείς και ανθοπωλείο για να σου στολίσει εκκλησία / αμάξι / μπουκέτο, απασχολείς ζαχαροπλαστείο για την τούρτα και τα γλυκά, μάγειρες, σερβιτόρους, εργάτες κουζίνας, καθαρίστριες στο κέντρο όπου θα κάνεις το τραπέζι και ένα σωρό άλλους αναλόγως τι ακριβώς απαιτήσεις έχεις, από κομμωτές και μακιγιέζ μέχρι DJ και κλόουν. Μην μου πεις τώρα ότι εσύ δεν είχες τίποτα από όλα αυτά στους γάμους και στα βαφτίσια που έκανες ή δεν τα έχεις δει σε αυτά που έχεις πάει.

Όσο για τη Σαββατιάτικη εργασία, είναι άλλο το εργάζομαι μέχρι Σάββατο μεσημέρι ή απόγευμα, κι άλλο μέχρι τα ξημερώματα της Κυριακής. Και στην τελική γιατί να μην προασπίσουμε και τα δικαιώματα αυτών που εργάζονται Σάββατο γενικώς αντί να οφελούνται από το 5νθήμερο; Αυτοί δεν έχουν ψυχή;

Δεν μου φαίνεσαι καθόλου σκληρή, οπότε δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Τυχαίνει απλά να πιστεύω ότι αν θέλεις να υπάρχει εργασία για όλους (ή για όσο το δυνατόν περισσότερους) πρέπει να έχεις αγορά (όχι μόνο εμπορικά μαγαζιά αλλά αγορά γενικότερα). Με το να περιορίζεις και να προασπίζεις (επιλεκτικά πάντα) τα δικαιώματα μιας μερίδας υπαλλήλων, να μποϋκοτάρεις εταιρίες επειδή απολύουν κλπ δεν καταφέρνεις απολύτως τίποτα, εκτός ίσως από το να χειροτερεύεις τα πράγματα.

Και παλι βγαινεις εκτος θεματος. Εχεις κολλησει στο "κυριακη αντι τριτης, τεταρτης κλπ" ενω σου εξηγουμε οτι περα απο τα επαγγελματα που εχουν θεσπισει ρεπο απο παλια, οπως τα φαρμακεια με τις εφημερειες, περα απο ελευθερους επαγγελματιες που λες οπως η κομμωτρια που κανονιζει ΜΟΝΗ της ποτε θα παρει το ρεπο της, προσπαθουν να εργαζεσαι
7 ημερες/εβδομαδα. ΧΩΡΙΣ ΡΕΠΟ. ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

καταλαβες τωρα;;;;
Παλιά 26-12-13, 17:32   #48
Ελισα24

Ελισα24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nininos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αστο γιατι προκαλεις και τα παραδειγματα σου δεν εχουν βαση. Στην τελικη αυτα τα μαγαζια δεν θα υπηρχαν αν δουλευαμε και τις Κυριακες γιατι δεν θα υπηρχε κοσμος να παει....
Δεν εχουν βαση αλλα συνεχιζει....
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 26-12-13, 22:56   #49
fido-dido

fido-dido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

κοιτα εγω πλεον ακολουθω εναν τροπο ζωης πολυ μακρια απο τα καταναλωτικα προτυπα, κια λογω κρισης αλλα και γιατι το επελεξα. λοιπον για να οσυ λυθουν οι αποριες, ζουμε σε μικρο χωριο, οπου κια να θελουμε δε μπορουμε να παραγγειλουμε τπτ, δευτερον τις σπανιες φορες που βγαινουμε προτειμαμε να πηγαινουμε σε μαγαζια που ειτε τα δουλευουν τα μελη της οικογενειας ειτε αν προκειτε για καφετερια/μπαρακι ξερουμε οτι πληρωνονται οι υπαλληλοι. αν τυχει και παμε καπου εκτος περιοχης που δε γνωριζουμε τι παιζει αφηνουμε τιπ. το αν εξιλεωνομαι ή οχι ειναι δικο μου θεμα και δε νομιζω οτι πρεπει να απολογηθω κι απο πανω, μιας και ουτε εργοδοτρια ειμαι ουτε δουλευω σα σκυλι εκμεταλευομενη ανθρωπους, απειλωντας, εκβιαζοντας κλπ
δευτερον προσπαθω να μπουκοταρω οσο μπορω επιχειρησεις που εκμεταλευονται εργαζομενους ή ζωα ή πουλανε προιοντα που παραγονται απο παιδικη εργασια ή εργασια για ενα κομματι ψωμι. ετσι εχω καταληξει να κανω ελαχιστες αγορες το μεγαλυτερο μερος των τροφιμων που καταναλωνουμε το καλλιεργω ή αν προκειται για ζωικα (εγω και τα παιδια εχουμε γινει χορτοφαγοι) τα παιρνουμε απο την πεθερα μου, ενω πολλα αλλα προιοντα τα εχουμε βγαλει εντελως απο τη ζωη μας ή τα καταναλωνουμε ελαχιστα.
τριτον οταν παμε σε φιλους ή τους εχουμε καλεσμενους τρωμε σπιτικο φαγητο ή πολλες φορες συναντιωμαστε απογευματα ή πρωινα για καφεδακι οσο παιζουν τα παιδια μας.
για τα υπολοιπα θα σου απαντησω αυριο γιατι τωρα δεν προλαβαινω

συνεχιζω
παμε τωρα στο κυριως θεμα. οπως ειπα και πιο πανω οσα χρονια σπουδαζα εργαζομουν παραλληλα ως σερβιτορα, μπαργουμεν κλπ σε καφετερειες μπαρακια εστιατορια, οπου εβρισκα τελος παντων. παντα λοιπον τα σκ ειχαμε περισσοτερη δουλεια για τον απλουστατο λογο οτι οι εργαζομενοι σε αλλους τομεις δε δουλευαν οποτε και ειχαν την δυνατοτητα να βγουν για ενα καφε ή ενα φαγητο, πραγμα που δε γινοταν τις καθημερινες. το τριημερο παρασκευη -σαββατο-κυριακη λοιπον καναμε καλο τζιρο και ειχαμε δουλεια, τις καθημερινες πιο πολυ δουλευαμε με φοιτητες, αλλα κι εγω επειδη ημουν φοιτητρια δε μπορουσα να δουλευω τις καθημερινες γιατι ειχα μαθηματα, οποτε δεν εμενε κανενας παραπονεμενος. επισης τα μαγαζια που κανουν γαμους βαφτισεις κλπ δουλευουν συνηθως μονο αυτες τις μερες.
τωρα ομως στην ελλαδα εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα. τα εμπορικα μαγαζια κλεινουν το ενα μετα το αλλο, δε μπορουν οχι να πληρωσουν υπαλληλους αλλα ουτε το ρευμα να πληρωσουν και το τεβε, ο κοσμος ΔΕΝ εχει λεφτα να ψωνισει, σχεδον 30% ανεργια, στους νεους το ποσοστο αυτο ειναι πολυ μεγαλυτερο, οσοι δουλευουν σπανια πληρωνονται στην ωρα τους, οι μισθοι εχουν πεσει παρα πολυ, πληρωνουμε ενα σωρο φορους τη στιγμη που γινονται περικοπες παντου, ακομα κι απο τα νοσοκομεια πετανε εξω παιδια με καρκινο γιατι ειναι ανασφαλιστα!
η κυριακη λοιπον βολευει μονο τις μεγαλες αλυσιδες και τα μαγαζια οπως το μωλ, ολοι οι αλλοι χαμενοι βγαινουν, και οι υπαλληλοι και οι ιδιοκτητες.
Παλιά 27-12-13, 21:47   #50
Sofiade
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Sofiade ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
η κυριακη λοιπον βολευει μονο τις μεγαλες αλυσιδες και τα μαγαζια οπως το μωλ, ολοι οι αλλοι χαμενοι βγαινουν, και οι υπαλληλοι και οι ιδιοκτητες.
Αυτό το συμπέρασμα δεν καταλαβαίνω πώς βγαίνει, μπορείς να το εξηγήσεις;

Εγώ κοιτώντας μόνο το δικό μου παράδειγμα έχω να πω ότι αν τα μαγαζιά (εμπορικά) ήταν ανοιχτά τις Κυριακές σίγουρα θα ξόδευα περισσότερα χρήματα σε ψώνια. Δουλεύω όλες τις μέρες Δευτέρα με Σάββατο και ποτέ δεν προλαβαίνω να βγω για ψώνια. Ακόμα και τα δώρα των Χριστουγέννων τα πήρα όλα την τελευταία Κυριακή που ευτυχώς τα μαγαζιά ήταν ανοιχτά. Εμένα από μια άποψη με συμφέρει να είναι τα μαγαζιά κλειστά τις Κυριακές για να μην χαλάω τα ωραία μου ευρουλάκια, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό συμφέρει όσους δουλεύουν σε μαγαζιά, γιατί αλήθεια σας το λέω, αν όλοι ήταν σαν εμένα, δεν θα είχε μείνει ούτε ένα εμπορικό ανοιχτό! Συν ότι όταν πας για ψώνια όλο και θα βρεθείς με κάποιον, θα πάτε για καφέ, θα πάρεις ένα σάντουιτς, ίσως παρασυρθείς και αγοράσεις κάτι παραπάνω. Αυτό δεν θέλει η αγορά; Περισσότερη κίνηση;

Τέλος νομίζω ότι οι μαγαζάτορες δεν είναι χαζοί. Αν δουν ότι δεν τους συμφέρει να ανοίγουν Κυριακή, θα σταματήσουν. Πάντως για τους υπαλλήλους δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Τόσα επαγγέλματα εργάζονται Κυριακές, αργίες, περίεργες ώρες και κάπως γίνεται και δεν καταπατούνται τα δικαιώματα των εργαζομένων {περισσότερο απ' ότι θα καταπατούνταν αν εργάζονταν πενθήμερο} έτσι δεν είναι;

Εμείς πάντως και σουβλάκια τρώμε, και πίτσες παραγγέλνουμε, και σινεμά πάμε, και γλυκά αγοράζουμε τις Κυριακές γιατί μόνο τότε έχουμε την ευχέρεια. Δεν θεωρώ ότι ο καταναλωτικός τρόπος ζωής είναι εκμετάλλευση. Άλλωστε όποιος δεν θέλει να ζήσει με αυτά τα δεδομένα, μπορεί να επιστρέψει στο χωριό του και να κάνει βουκολική ζωή. Δεν μπορείς όμως να δέχεσαι μερικές ευκολίες του καταναλωτισμού και όχι άλλες.

Και να ρωτήσω κάτι άλλο (επειδή κάποια κοπέλα το ανέφερε πιο πάνω) - γιατί είναι πιο σημαντικό να φάω σουβλάκι την Κυριακή από το να αγοράσω μία μπλούζα? Αν εγώ έχω ανάγκη να πάρω μια μπλούζα, γιατί να πρέπει να απολογηθώ;

Δεν είδα κανέναν να κόπτεται για τους ψήστες και τους σουβλατζίδες που δουλεύουν Κυριακές... μόνο για τους υπαλλήλους των εμπορικών. Γιατί;
Ο χρήστης Sofiade δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-13, 22:00   #51
fido-dido

fido-dido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sofiade Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το συμπέρασμα δεν καταλαβαίνω πώς βγαίνει, μπορείς να το εξηγήσεις;

Εγώ κοιτώντας μόνο το δικό μου παράδειγμα έχω να πω ότι αν τα μαγαζιά (εμπορικά) ήταν ανοιχτά τις Κυριακές σίγουρα θα ξόδευα περισσότερα χρήματα σε ψώνια. Δουλεύω όλες τις μέρες Δευτέρα με Σάββατο και ποτέ δεν προλαβαίνω να βγω για ψώνια. Ακόμα και τα δώρα των Χριστουγέννων τα πήρα όλα την τελευταία Κυριακή που ευτυχώς τα μαγαζιά ήταν ανοιχτά. Εμένα από μια άποψη με συμφέρει να είναι τα μαγαζιά κλειστά τις Κυριακές για να μην χαλάω τα ωραία μου ευρουλάκια, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό συμφέρει όσους δουλεύουν σε μαγαζιά, γιατί αλήθεια σας το λέω, αν όλοι ήταν σαν εμένα, δεν θα είχε μείνει ούτε ένα εμπορικό ανοιχτό! Συν ότι όταν πας για ψώνια όλο και θα βρεθείς με κάποιον, θα πάτε για καφέ, θα πάρεις ένα σάντουιτς, ίσως παρασυρθείς και αγοράσεις κάτι παραπάνω. Αυτό δεν θέλει η αγορά; Περισσότερη κίνηση;

Τέλος νομίζω ότι οι μαγαζάτορες δεν είναι χαζοί. Αν δουν ότι δεν τους συμφέρει να ανοίγουν Κυριακή, θα σταματήσουν. Πάντως για τους υπαλλήλους δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Τόσα επαγγέλματα εργάζονται Κυριακές, αργίες, περίεργες ώρες και κάπως γίνεται και δεν καταπατούνται τα δικαιώματα των εργαζομένων {περισσότερο απ' ότι θα καταπατούνταν αν εργάζονταν πενθήμερο} έτσι δεν είναι;

Εμείς πάντως και σουβλάκια τρώμε, και πίτσες παραγγέλνουμε, και σινεμά πάμε, και γλυκά αγοράζουμε τις Κυριακές γιατί μόνο τότε έχουμε την ευχέρεια. Δεν θεωρώ ότι ο καταναλωτικός τρόπος ζωής είναι εκμετάλλευση. Άλλωστε όποιος δεν θέλει να ζήσει με αυτά τα δεδομένα, μπορεί να επιστρέψει στο χωριό του και να κάνει βουκολική ζωή. Δεν μπορείς όμως να δέχεσαι μερικές ευκολίες του καταναλωτισμού και όχι άλλες.

Και να ρωτήσω κάτι άλλο (επειδή κάποια κοπέλα το ανέφερε πιο πάνω) - γιατί είναι πιο σημαντικό να φάω σουβλάκι την Κυριακή από το να αγοράσω μία μπλούζα? Αν εγώ έχω ανάγκη να πάρω μια μπλούζα, γιατί να πρέπει να απολογηθώ;

Δεν είδα κανέναν να κόπτεται για τους ψήστες και τους σουβλατζίδες που δουλεύουν Κυριακές... μόνο για τους υπαλλήλους των εμπορικών. Γιατί;
οι ψηστες και οι υπολοιποι της εστιασης οταν επιασαν δουλεια ηξεραν το ωραριο τους.
οπως ειπα και πιο πριν δεν ειμαι αρνητικη υπο την προυποθεση να πληρωνονται τις κυριακες οι υπαλληλοι και να εχουν ρεπο αλλη μερα, ομως Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΛΕΟΝ, και τα μαγαζια δεν εχουν κερδη για τον απλουστατο λογο οτι ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει ουτε δουλεια ουτε λεφτα. εσυ μπορει να εισαι τυχερη και να εχεις ευρω για ψωνια, η πλειοψηφια ομως ειμαστε ανεργοι, απληρωτοι, κακοπληρωμενοι... ας το κανανε αυτο παλιοτερα που ειχε λεφτα ο κοσμος, τωρα βρηκαν να το κανουν?
βεβαια εγω ειμαι μια απολιτιστη χωριατισσα και δε μπορω να απολαυσω τα ωφελη του υπερκαταναλωτισμου...
επισης δε ζητησα να απολογηθεις ουτε εσυ ουτε καποιος αλλος απο δω μεσα, με αυτους που ψηφιζουν νομους και καταπατησαν τα εργασιακα δικαιωματα τα εχω. αν εισαι μεσα σ αυτους, τοτε να, παιρνει και σενα η μπαλα.
Παλιά 27-12-13, 22:06   #52
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
.....

Κανείς δεν έχει να απολογηθεί για τίποτα. Απόψεις ανταλλάσσουμε.
Αν μιλάς για το δικό μου ποστ, ανέφερα τη μπλούζα vs φάρμακα/περίθαλψη.

Παράθεση:
Αν αναφέρεσαι πάλι σε δικό μου ποστ, νομίζω πως έχω ήδη απαντήσει:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alcyon Εμφάνιση μηνυμάτων
......
Αντί να δούμε πώς θα θωρακιστούν τα δικαιώματα κι άλλων κλάδων εργαζομένων προς όφελός τους (και των οικογενειών τους), κοιτάμε τι; Αν μπορούμε να αγοράσουμε μια μπλούζα ή ένα παιχνίδι την Κυριακή; Δε γίνεται το Σάββατο; Ποια αυτή η μεγάλη ανάγκη για ψώνια που δεν μπορούμε να την καλύψουμε σε άλλη μέρα;
Παράθεση:
Δε μου αρέσει η δική μου άνεση να περνάει από την πλάτη του άλλου.

Ούτε το ζαχαροπλαστείο θέλω να είναι ανοικτό την Κυριακή. Ούτε το ανθοπωλείο. Όπως κάνουμε το κουμάντο για το ψωμί και το γάλα, θα μπορούμε να κάνουμε και για τα λουλουδάκια και τα γλυκάκια εφόσον θέλουμε να πάμε επίσκεψη. Με καλή διάθεση όλα γίνονται.

Κι επειδή κάποιοι δουλεύουν σαν το σκυλί, δεν είναι λύση να δουλεύουν όλοι σαν το σκυλί. Το να βρεθεί μια φόρμα να μη δουλεύεις σαν το σκυλί (όχι μόνο εσύ), γιατί δεν το βάζουμε στο πλάνο;
Το τελευταίο έχει να κάνει γενικά με τον τρόπο σκέψης για το θέμα και όχι προσωπικά για το ποστ στο οποίο αναφερόμουν. Μπορείς λοιπόν να το αντιμετωπίσεις ως γενικό (γιατί τέτοιο είναι).

Να μην ξαναλέμε τα ίδια όμως...
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-13, 22:11   #53
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στους κλάδους που ήδη δουλεύουν Κυριακή, ήδη καταπατούνται δικαιώματα. (Δε φαντάζομαι να ήμουν η μόνη γκαντέμω που έπεφτε σε "σπάγκους" εργοδότες!) Αυτό λέμε να αποφύγουμε. Δεν υπάρχει λόγος να καταπατηθούν κι άλλα εργασιακά δικαιώματα.
Παλιά 27-12-13, 22:16   #54
Sofiade

Sofiade ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
οι ψηστες και οι υπολοιποι της εστιασης οταν επιασαν δουλεια ηξεραν το ωραριο τους.
Και είναι λογικό να μην αλλάζει ποτέ τίποτα για κανέναν επειδή κάποιοι έπιασαν δουλειά με αυτές ή άλλες συνθήκες;

Αν το πάμε έτσι, δεν έπρεπε ποτέ να γίνει ο ΑΣΕΠ αφού κάποιοι σπούδασαν / έπιασαν δουλειά με δεδομένα επετηρίδας, βολέματος, μέσου κλπ.

Παράθεση:
και τα μαγαζια δεν εχουν κερδη για τον απλουστατο λογο οτι ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει ουτε δουλεια ουτε λεφτα. εσυ μπορει να εισαι τυχερη και να εχεις ευρω για ψωνια, η πλειοψηφια ομως ειμαστε ανεργοι, απληρωτοι, κακοπληρωμενοι... ας το κανανε αυτο παλιοτερα που ειχε λεφτα ο κοσμος, τωρα βρηκαν να το κανουν?
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι αν κρίνουμε από τον κόσμο που είναι έξω τα σαββατοκύριακα σε σουβλατζίδικα και καφετέριες (και όχι μόνο) ο κόσμος στην πλειοψηφία του δεν είναι ούτε άνεργος ούτε απλήρωτος. Κακοπληρωμένος ίσως. Πάντως ξέρω αρκετούς που ενώ έχουν (κάποια) χρήματα δεν έχουν χρόνο για ψώνια και φαντάζομαι οι έμποροι θα τους ήθελαν στα μαγαζιά τους.

Στη γειτονιά μου είναι ένα σουβλατζίδικο που είναι συνέχεια ανοιχτό. Συνέχεια όμως, από τις 12 έως 12 κάθε μέρα. Μόνο τη Μ. Εβδομάδα κλείνει. Πιο κάτω είναι ένα που ανοίγει μόνο τα απογεύματα (μετά τις 5). Και οι δύο έχουν πολύ καλό σουβλάκι. Μαντέψτε ποιος έχει περισσότερη δουλειά, ποιος απασχολεί περισσότερο προσωπικό.

Παράθεση:
Αν μιλάς για το δικό μου ποστ, ανέφερα τη μπλούζα vs φάρμακα/περίθαλψη.
Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας που θεωρεί την αγορά μιας μπλούζας πιο σημαντική από την ιατρική περίθαλψη. Αλλά είναι λίγο άτοπο να μιλάς για την αγορά μπλούζας απαξιωτικά, λες και το μόνο πράγμα που μπορούμε να αγοράσουμε τις Κυριακές είναι φάρμακα και τώρα που θα μπορούμε να αγοράσουμε και μπλούζες θα έρθει η συντέλεια του κόσμου...
Ο χρήστης Sofiade δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-13, 22:59   #55
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
....

Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας που θεωρεί την αγορά μιας μπλούζας πιο σημαντική από την ιατρική περίθαλψη. Αλλά είναι λίγο άτοπο να μιλάς για την αγορά μπλούζας απαξιωτικά, λες και το μόνο πράγμα που μπορούμε να αγοράσουμε τις Κυριακές είναι φάρμακα και τώρα που θα μπορούμε να αγοράσουμε και μπλούζες θα έρθει η συντέλεια του κόσμου...
Απαξιωτικά, όχι... ! Σε καμία περίπτωση.
Απλά λέω πως δεν είναι και τόσο τραγικό το να μην ανοίγουν τα εμπορικά τις Κυριακές. Πως δε θα πάθουμε και κάτι φοβερό. Το να μας λείψει η περίθαλψη ή η πυροσβεστική κτλ θα είναι σοβαρό. Αυτό θέλω να τονίσω.

Προσωπικά θα με βόλευε το Κυριακάτικο ωράριο. Αλλά δε μου αρέσει να μπλέκονται οι ζωές των άλλων (ειδικά αν έχουν οικογένεια), επειδή εμένα με βολεύει. (Καθαρά προσωπική θεώρηση). Δε μου κάνει καρδιά να βγω τότε.

Αυτό δεν ισχύει αντίστροφα. Δηλαδή δεν θεωρώ πως κάποιος που εκμεταλλεύεται το εμπορικό κατάστημα την Κυριακή το κάνει γιατί είναι "βολεψάκιας" κτλ.
Παλιά 27-12-13, 23:03   #56
Χαρά-Μαρία

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ουτε εμεις ψωνιζουμε τις Κυριακες. Τιποτα. Δεν χρειαζεται.

Πιστευω οτι αν σταματησει ο κοσμος να ψωνιζει, θα το καταργησουν σε εναν κλαδο, μετα σε αλλον κλπ. Μονο εργαζομενοι σε κλαδους οπως η υγεια χρειαζονται αλλα το ξερουν φυσικα απο πριν. Δεν τους υποχρεωνουν εκ των υστερων χωρις αμοιβη.

Λιγη αλληλεγγυη βρε παιδια.....απο καπου να ξεκινησει....για να γυρισει πισω σε εμας......
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-13, 23:27   #57
arieta

Το avatar του χρήστη arieta

arieta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Αν εγώ έχω ανάγκη να πάρω μια μπλούζα, γιατί να πρέπει να απολογηθώ;
Αν το να δουλεύει κάποιος Κυριακές γίνεται κατόπιν συμφωνίας κυρίων ( μπορεί κάποιος να πει στον εργοδότη του ότι προτιμά να δουλεύει Κυριακές γιατί τον βολεύει καλύτερα η Δευτέρα για να βάλει μπουγάδα, τις καθημερινές το σπίτι είναι πιο ήσυχο , δεν θέλει να πηγαίνει στα κυριακάτικα παιδικά πάρτυ ή προτιμά τις Κυριακές γιατί αμοίβονται με προσαύξηση) , θα μπορούσα να ανεχθώ πιο εύκολα το γεγονός πως η μόνη μέρα που έμεινε να απολαύσουμε την ησυχία της πόλης , τους ήρεμους ρυθμούς , τους άδειους σχεδόν δρόμους χωρίς τις σειρήνες του καταναλωτισμού, πάει και αυτή θυσιάστηκε στο βωμό του (μεγαλο)εμπορίου...

Όταν όμως γνωρίζεις ότι βρέθηκε η κατάλληλη ευκαιρία να δημιουργήσουν εργαζόμενους δούλους, κακοπληρωμένους ή και απλήρωτους!, με ελάχιστα εργασιακά δικαιώματα, χωρίς σεβασμό στις προσωπικές τους ανάγκες , τότε δεν έχεις επιλογή παρά να πεις όχι. Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ.

Και για να μην ξεχνιόμαστε, αν κλείνουμε τα μάτια στο φαινόμενο και το αφήνουμε να περάσει αδιαμαρτύρητα, σιγά σιγά το φαινόμενο θα εξαπλώνεται και θα έρθει και η δική μας η σειρά...
Ο χρήστης arieta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-13, 23:29   #58
eleni_k

eleni_k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χαρά-Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουτε εμεις ψωνιζουμε τις Κυριακες. Τιποτα. Δεν χρειαζεται.

Πιστευω οτι αν σταματησει ο κοσμος να ψωνιζει, θα το καταργησουν σε εναν κλαδο, μετα σε αλλον κλπ. Μονο εργαζομενοι σε κλαδους οπως η υγεια χρειαζονται αλλα το ξερουν φυσικα απο πριν. Δεν τους υποχρεωνουν εκ των υστερων χωρις αμοιβη.

Λιγη αλληλεγγυη βρε παιδια.....απο καπου να ξεκινησει....για να γυρισει πισω σε εμας......
Ακριβώς.

Ειλικρινά πιστεύετε ότι οι εμπορουπαλλοι, την δεδομένη εποχή, εφόσον τελικά οριστεί η Κυριακή ως εργάσιμη θα πληρώνονται υπερωρια ή θα αυξηθεί ο μισθός τους; Πλέον καταργούνται σωρηδόν τα εργασιακά δικαιώματα, το 40ωρο την εβδομάδα έχει πάει περίπατο χρόνια πριν την κρίση, η νέα μόδα είναι να υπογράφεις σύμβαση μερικής εργασίας κ να εργάζεσαι για τουλάχιστον πλήρη. Κι αν σου αρέσει... Στην καλύτερη περίπτωση, σε μεγάλες αλυσίδες, ΙΣΩΣ να παίρνουν ρεπό μία άλλη μέρα (αν κ εφόσον είναι μεγαλοκαρδος ο εργοδότης, ο νόμος είναι ασαφής ως προς αυτό το σημείο) όμως, η μοναδική μέρα να βρεθεί όλη η οικογένεια την ίδια ώρα στο τραπέζι για φαγητό είναι η Κυριακή, να το χάσουμε κ αυτό;
Εννοείται ότι δεν ψωνισαμε στις 03/11 κ.εννοείται ότι δεν θα ψωνίσουμε καμμία Κυριακή. Τόσα χρόνια πορευτηκαμε έτσι, ε, μια χαρά θα αντέξουμε κ όσα ακόμα...
Κ μην παραμυθιαζεστε, δεν θα προσληφθεί κανένας νέος υπάλληλος για την.εργασία την Κυριακή...
Παλιά 28-12-13, 16:00   #59
mariab

Περιοχή: Πειραιάς
mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια και το θέμα έχει αρχίσει να παίρνει την μορφή δημοψηφίσματος να πω και εγώ ότι είμαι υπέρ του να ανοίγουν τα μαγαζιά και Κυριακή. Για να εξηγούμαστε, δεν το λέω αυτό τώρα. Πάντα το έλεγα. Επιχειρήματα:

1. Θεωρώ ότι μπορεί μια χαρά να ανοίξει όποιος θέλει την Κυριακή. Οποιος δεν θέλει ας μην ανοίξει. Αν αυτά που πουλάς μου αρέσουν πολύ και δεν τα αλλάζω, θα περιμένω να ψωνίσω από εσένα κάποια καθημερινή. Δεν νομίζω ότι θα χάσει τους σταθερούς πελάτες ένα κατάστημα. Τους τυχαίους πελάτες μπορεί να τους χάσει έτσι κι αλλιώς.

2. Έχω ψωνίσει πολλές φορές Κυριακή. Εφημερίδα σίγουρα. Γλυκά, λουλούδια, σουβλάκια επίσης. Νομίζω ότι όλοι το έχουμε κάνει. Δεν υπάρχει ενήλικας που να μην έχει ψωνίσει κάτι από αυτά.

3. Δεν πιστεύω ότι ο τζίρος των μαγαζιών θα αυξηθεί ιδιαίτερα λόγω των Κυριακών. ΄Ισως μία μικρή α'υξηση που προφανώς δεν θα κάνει τη διαφορά.

4. Καταλαβαίνω τον φόβο των υπαλλήλων ότι μπορεί να μην είναι δίκιοι μαζί τους οι εργοδότες. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα. Δεν είναι λογικό να λέμε ότι δεν θα ανοίγουν τα μαγαζιά για να μην "κλέβουν" οι ιδιοκτήτες. Το λογικό είναι να συζητάμε πώς θα αναγκάσουμε τους ιδιοκτήτες να συμμορφωθούν και όχι να αποδεχόμαστε ως δεδομένο το αντίθετο.

Γενικά νομίζω ότι η συζήτηση είναι ακριβώς η ίδια όλα τα τελευταία χρόνια και δεν έχει να κάνει με την κρίση. Όλοι έχουμε τα ίδια επιχειρήματα υπέρ και κατά. Η βολή μας, ο περιορισμένος χρόνος, η ασυνειδησια των εργοδοτών (που υπάρχει), ο φόβος των μικρών μαγαζιών ότι θα τους καπελώσουν οι αλυσίδες κλπ κλπ. Δνε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι στα επιχειρήματα.
Παλιά 28-12-13, 17:59   #60
Rina80

Rina80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ως σύζυγος πωλητή εχω να πω το εξής... σκεφτείτε τι κρύβεται πίσω από το άνοιγμα των καταστημάτων την κυριακή. είναι ο δούρειος ιποος. τώρα επιτρέπεται σε αυτά που είναι κάτω από 250 τετραγωνικά. μετά θα πουν τα mall γιατί να μην ανοίξουμε κι εμείς; αθέμιτος ανταγωνισμός...και θα ανοίξουν κι αυτά...και θα πεθάνουν όλα τα συνοικιακά μαγαζιά. γιατί βέβαια όλοι μας θα συνδυάζουμε τα ψώνια μας με βόλτα και καφεδάκι ή φαγητό ή σινεμά σε κάποιο mall.αυτό είναι το σχέδιο..
Ο χρήστης Rina80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-12-13, 18:06   #61
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariab Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια και το θέμα έχει αρχίσει να παίρνει την μορφή δημοψηφίσματος να πω και εγώ ότι είμαι υπέρ του να ανοίγουν τα μαγαζιά και Κυριακή. Για να εξηγούμαστε, δεν το λέω αυτό τώρα. Πάντα το έλεγα. Επιχειρήματα:
......
3. Δεν πιστεύω ότι ο τζίρος των μαγαζιών θα αυξηθεί ιδιαίτερα λόγω των Κυριακών. ΄Ισως μία μικρή α'υξηση που προφανώς δεν θα κάνει τη διαφορά.
.....
Άμα δεν κάνει κάποια διαφορά, τότε γιατί να δουλεύει περισσότερο για να απολαύσει περίπου τα ίδια κέρδη;
Παλιά 28-12-13, 18:26   #62
arieta

arieta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

4. Καταλαβαίνω τον φόβο των υπαλλήλων ότι μπορεί να μην είναι δίκιοι μαζί τους οι εργοδότες. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα. Δεν είναι λογικό να λέμε ότι δεν θα ανοίγουν τα μαγαζιά για να μην "κλέβουν" οι ιδιοκτήτες. Το λογικό είναι να συζητάμε πώς θα αναγκάσουμε τους ιδιοκτήτες να συμμορφωθούν και όχι να αποδεχόμαστε ως δεδομένο το αντίθετο.
Δεν είναι παράλογο αυτό που λες. Όταν λοιπόν το σχέδιο να ανοίγουν τα καταστήματα Κυριακές δεν συνοδεύεται και από ανάλογο σχέδιο προστασίας των εργαζομένων , ενώ υπάρχουν τόσες και τόσες καταγγελίες, το ερώτημα είναι τι κάνουμε εμείς ως καταναλωτές, κωφεύουμε?
Παλιά 28-12-13, 19:49   #63
mariab

Περιοχή: Πειραιάς
mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Άμα δεν κάνει κάποια διαφορά, τότε γιατί να δουλεύει περισσότερο για να απολαύσει περίπου τα ίδια κέρδη;
Γιατί έτσι θα είναι πιο ευχαριστημένος ο καταναλωτης, το οποίο είναι και το ζητούμενο όταν συζητάμε για καταστήματα. Δεν είναι δημόσιες υπηρεσίες. Στόχος τους είναι η ικανοποίηση του πελάτη. Πρέπει λίγο να ξεπεράσουμε την λογική ότι ο καταστηματάρχης μου κάνει χάρη που μου πουλάει κάτι, οπότε μπορεί να το πουλάει όσο θέλει και όποτε θέλει. Επιπλέον, έχει πάντοτε την επιλογή να μην δουλεψει περισσότερο. Δεν θα είναι υποχρεωμένος να ανοίξει την Κυριακή. Εάν κρίνει ότι δεν τον συμφέρει, ας μην το κάνει. Εάν όμως κάποιος άλλος κρίνει το αντίθετο ας είναι ελεύθερος να το κάνει.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο arieta Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι παράλογο αυτό που λες. Όταν λοιπόν το σχέδιο να ανοίγουν τα καταστήματα Κυριακές δεν συνοδεύεται και από ανάλογο σχέδιο προστασίας των εργαζομένων , ενώ υπάρχουν τόσες και τόσες καταγγελίες, το ερώτημα είναι τι κάνουμε εμείς ως καταναλωτές, κωφεύουμε?
Νομίζω ότι η ερώτηση θα πρέπει να είναι γενικότερη γιατί το οτι δεν κάνουμε (και ποτέ δεν κάναμε) τίποτα ούτε σαν καταναλωτές ούτε σαν πολίτες γενικότερα είναι γεγονός.
Επιπλέον, προστασία των εργαζομένων θα πρέπει να υπάρχει έτσι κι αλλιώς, άσχετα με το ωράριο. Η έλλειψη αυτή είναι πιο σημαντική από το άνοιγμα της Κυριακής.
Παλιά 28-12-13, 21:10   #64
arieta

arieta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατί έτσι θα είναι πιο ευχαριστημένος ο καταναλωτης, το οποίο είναι και το ζητούμενο όταν συζητάμε για καταστήματα. Δεν είναι δημόσιες υπηρεσίες. Στόχος τους είναι η ικανοποίηση του πελάτη. Πρέπει λίγο να ξεπεράσουμε την λογική ότι ο καταστηματάρχης μου κάνει χάρη που μου πουλάει κάτι, οπότε μπορεί να το πουλάει όσο θέλει και όποτε θέλει. Επιπλέον, έχει πάντοτε την επιλογή να μην δουλεψει περισσότερο. Δεν θα είναι υποχρεωμένος να ανοίξει την Κυριακή. Εάν κρίνει ότι δεν τον συμφέρει, ας μην το κάνει. Εάν όμως κάποιος άλλος κρίνει το αντίθετο ας είναι ελεύθερος να το κάνει.
Eπίσης , δεν νομίζω ότι όλοι οι καταναλωτές θέλουν ούτως ή άλλως ανοιχτά τα καταστήματα και την Κυριακή. Και στο λέω εγώ , μια πολυάσχολη εργαζόμενη μητέρα. Μια χαρά μου φτάνουν οι έξι μέρες της βδομάδας, προτιμώ την έβδομη την ήσυχη πόλη, τους άνετους δρόμους και να είναι ελεύθεροι και οι φίλοι μου για τις βόλτες μας . Θεωρώ ότι η ανάγκη για όλες τις μέρες να είναι ανοικτά τα καταστήματα είναι κατασκευασμένη από τις μεγάλες εταιρείες...
Παλιά 28-12-13, 21:24   #65
Rina80

Rina80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έρχομαι πολύ συχνά στην Ελλάδα και έχω συγγενείς και φίλους εδώ, μερικοί από τους οποίους βρήκαν δουλειά τον τελευταίο χρόνο με αρκετά καλούς μισθούς. Άρα το "έλα κι άμα βρεις δουλειά θα παραδεχτώ ότι κάνω λάθος" είναι (για μένα) άκυρο επιχείρημα.

Δεν είμαι Αυστραλία να έχω ρίξει μαύρη πέτρα πίσω μου και να έχω ξεχάσει πώς είναι τα πράγματα "στην πατρίδα". Ούτε έχω δουλέψει μόνο στην Αγγλία για να αγνοώ παντελώς την ελληνική πραγματικότητα στο χώρο της εργασίας.

Αυτή τη στιγμή είμαι Αθήνα και χθες ήμουν στην Ερμού. Πήγα και σε άλλα μαγαζιά τις τελευταίες μέρες και όπου πήγα γινόταν λαϊκό προσκύνημα. Μέχρι και σε βιβλιοπωλεία είχε ουρές από κόσμο. Η Ερμού θεωρώ ότι αργοπεθαίνει γιατί τόσα χρόνια με τις πορείες και τις απεργίες ο κόσμος σταμάτησε να κατεβαίνει στο κέντρο και άρχισε να ψωνίζει στις τοπικές αγορές και στα εμπορικά κέντρα. Και να σας πω την αλήθεια, δεν πιστεύω ότι θα αναβιώσει στο εγγύς μέλλον - αν αναβιώσει ποτέ.
οι φίλοι σου είναι φαινόμενα μάλλον κορίτσι μου...γιατί ο άντρας μου έψαχνε δουλεια 2 χρόνια , βρήκε με τα 1000 ζορια, δουλεύει για 500 ευρώ με 10ετή προυπηρεσία, σε κατάστημα, με καθημερινή απειλή για απόλυση επειδή...έξυσε το κεφάλι του. δουλεύει ασταμάτητα χωρίς ρεπό και χωρίς να πληρώνεται έξτρα...αφού τα βρίσκεις όλα ρόδινα στην ελλάδα γιατί δεν έρχεσαι να ζήσεις μόνιμα εδώ;
Ο χρήστης Rina80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-13, 05:04   #66
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rina80 Εμφάνιση μηνυμάτων
αφού τα βρίσκεις όλα ρόδινα στην ελλάδα γιατί δεν έρχεσαι να ζήσεις μόνιμα εδώ;
Εγώ δεν έχω λόγο να φύγω από εδώ που είμαι. Η δική σου δικαιολογία ποια είναι; Γιατί μένεις σε μια χώρα που είναι όλα τόσο χάλια;

Επί του θέματος, συμφωνώ με Mariab και Sofiade.
Παλιά 29-12-13, 18:19   #67
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πιστεύω οτι ο λόγος που δεν κινείται η αγορά δεν ειναι το γεγονός οτι τα καταστήματα δουλεύουν μονο 6 μέρες την εβδομάδα, ουτε πιστεύω οτι υπάρχουν πλέον πολλοί άνθρωποι που θέλουν να ξοδέψουν και δεν εχουν χρόνο, αλλα οτι απλα δεν υπάρχουν χρήματα στα πορτοφόλια μας.
Δεν πιστεύω οτι θα αυξηθεί ο τζίρος των καταστημάτων αφού το πόσο που μπορούμε να ξοδέψουμε ειναι συγκεκριμένο οποτε είτε το ξοδέψουμε σε 6 είτε σε 7 μέρες το τελικό σύνολο θα ειναι το ίδιο.
Δεν θα μειωθεί η ανεργία, άπλυτα οι εργάζομαι θα υποχρεωθούν να δουλεύουν ¨εθελοντικα¨ περισσότερες ώρες. Η μονη αλλαγή θα ειναι οι μικρές επιχειρησεις που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν θα κλείσουν και θα αυξηθεί η δουλεια των μεγάλων επιχειρήσεων.
Το επιχείρημα οτι με το να ειναι ανοιχτά τα καταστήματα 7 μέρες την εβδομάδα επι 24 ώρες 365 θα βελτιώσει την οικονομία μου θυμίζει το επιχείρημα του Στουρνάρα οτι ο ειδικός φόρος στο πετρέλαιο θέρμανσης δεν μπορει να μειωθεί γιατι τότε θα εποφεληθουν οι πολυ πλούσιοι οι οποίοι θα θερμαινόμενες με αυτο τις πισίνες τους.
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-13, 18:31   #68
Ελισα24

Ελισα24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

1. Θεωρώ ότι μπορεί μια χαρά να ανοίξει όποιος θέλει την Κυριακή. Οποιος δεν θέλει ας μην ανοίξει. Αν αυτά που πουλάς μου αρέσουν πολύ και δεν τα αλλάζω, θα περιμένω να ψωνίσω από εσένα κάποια καθημερινή. Δεν νομίζω ότι θα χάσει τους σταθερούς πελάτες ένα κατάστημα. Τους τυχαίους πελάτες μπορεί να τους χάσει έτσι κι αλλιώς.

Δεν θα ανοιγει οποιος θελει την Κυριακη. Υποχρεωνουν ηδη τους υπαλληλους τους, που ΔΕΝ θελουν. Γι αυτους μιλαμε οχι για την ΕΒΓΑ της γειτονιας που την ανοιγει ο ιδιος ο ιδιοκτητης αν θελει κι οποτε θελει.

2. Έχω ψωνίσει πολλές φορές Κυριακή. Εφημερίδα σίγουρα. Γλυκά, λουλούδια, σουβλάκια επίσης. Νομίζω ότι όλοι το έχουμε κάνει. Δεν υπάρχει ενήλικας που να μην έχει ψωνίσει κάτι από αυτά.

Εχουμε απαντησει και πιο πανω, οτι δεν μιλαμε για οσους το κανουν απο παλια και το θελουν. Επισης, ειμαστε πολλοι αυτοι που δεν ψωνιζουν οπως εσυ. Αν παμε σουπερ μαρκετ, ζαχαροπλαστεια κλπ Σαββατο και εχουμε ντουλαπια γεματα, γιατι να παμε για ψωνια και την επομενη;

Εδω, λοιπον, βρισκεται το κλειδι. Αρα, δεν χρειαζεται. Δεν ειναι μετρο για την αντιμετωπιση της κρισης, αλλα για την ενισχυση της.

Εδω βλεπω οτι εχεις ελλειμμα στην πληροφορηση.....ηδη εχουν βγει ΝΟΜΟΙ για απολυσεις, καταργηση αδειων, καταργηση δωρων, μειωσεις μισθων....ΛΕΣ να αναγκασει κανεις τους ιδιοκτητες για κατι τετοιο;;;;;

Γενικά νομίζω ότι η συζήτηση είναι ακριβώς η ίδια όλα τα τελευταία χρόνια και δεν έχει να κάνει με την κρίση. Όλοι έχουμε τα ίδια επιχειρήματα υπέρ και κατά. Η βολή μας, ο περιορισμένος χρόνος, η ασυνειδησια των εργοδοτών (που υπάρχει), ο φόβος των μικρών μαγαζιών ότι θα τους καπελώσουν οι αλυσίδες κλπ κλπ. Δνε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι στα επιχειρήματα.

Η συζητηση, εχει αλλαξει. Γιατι το κινητρο εχει αλλαξει. Εχει ξεκινησει μια νεα εποχη. Της επιστροφης στη δουλεία. Στην Ελλαδα, ξεκινησε το πειραμα. Και πετυχε, οχι τοσο γιατι περασαν ολα αυτα με Νομους, αλλα γιατι πολλοι δεν καταλαβαν τι εγινε....
εχω σημειωσει με bold τις απαντησεις μου.
Οσοι τα εχουν σχεδιασει ολα αυτα, θα τριβουν τα χερια τους με απαντησεις σαν κι αυτη που εδωσες....
Πρεπει να αρχισετε να υποψιαζεστε παιδια. Οχι για τη δικη μας γενια, το εχασε το τρενο. Για τα παιδια μας.
Παλιά 29-12-13, 18:34   #69
ilonka19

ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ δεν έχω λόγο να φύγω από εδώ που είμαι. Η δική σου δικαιολογία ποια είναι; Γιατί μένεις σε μια χώρα που είναι όλα τόσο χάλια;

Επί του θέματος, συμφωνώ με Mariab και Sofiade.
Οι περισσότεροι δεν φεύγουν γιατι η ξενιτιά ειναι δύσκολη. Ολα τα τραγούδια για την ξενιτιά ειναι μελαγχολικά, κανενα χαρούμενο. Μπορει να εχεις πολυ καλύτερη ποιότητα ζωής, περισσότερα χρήματα, ευκαιρίες, περισσότερος χρόνο για εσενα και την οικογένεια σου , καλύτερο εκπαιδευτικό συςτημα, αλλα χάνεις αλλα πράγματα και αυτο ειναι που πολλοί προσπαθούν με νύχια και με δόντια να επιβιώσουν στην πατρίδα τους.
Παλιά 29-12-13, 18:36   #70
Ελισα24

Ελισα24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο arieta Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπίσης , δεν νομίζω ότι όλοι οι καταναλωτές θέλουν ούτως ή άλλως ανοιχτά τα καταστήματα και την Κυριακή. Και στο λέω εγώ , μια πολυάσχολη εργαζόμενη μητέρα. Μια χαρά μου φτάνουν οι έξι μέρες της βδομάδας, προτιμώ την έβδομη την ήσυχη πόλη, τους άνετους δρόμους και να είναι ελεύθεροι και οι φίλοι μου για τις βόλτες μας . Θεωρώ ότι η ανάγκη για όλες τις μέρες να είναι ανοικτά τα καταστήματα είναι κατασκευασμένη από τις μεγάλες εταιρείες...
Ακριβως. Δεν θα μπορουμε να ησυχασουμε ποτε. Εξαλλου, θα εργαζομαστε ολη την ωρα.

Το ποιος θα κραταει τα παιδια οσων δεν ειχαν σχεδιασει μια ζωη οπου θα εργαζονται και την Κυριακη, το σκεφτηκε κανεις; Η θα ανοιξουμε τα σχολεια και Κυριακη; Να κοινωνικοποιηθουν απο μωρα, βεβαια.
Παλιά 30-12-13, 06:13   #71
Μαρία1982

Μαρία1982 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να πω την αλήθεια εγώ δεν νομίζω να έχει καποιος πρόβλημα, εστω και ο εργαζόμενος να δουλεύει την Κυριακή δεδομένου ότι θα παίρνει το ρεπό του μεσοβδόμαδα ή θα είναι με βάρδιες κτλ., όπω; κανουν οι νοσηλευτες κτλ Αν γίνει αυτό στην αρχή όπως πάντα θα φωνάξουν όλοι και έπειτα θα γίνει συνήθεια και δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Εγώ το πρόβλημα το εστιάζωστο γεγονός ότι πλέον η επίσημη αργία του κράτους γίνεται εργάσιμη για ένα μεγάλο εργασιακό κλάδο της Ελλάδος και πλέον θα χαθεί και αυτή. Βλέπω δηλαδη ότι όσα κέρδισαν πριν από καμιά 20ετία οι εργαζόμενοι γονείς μας κτλ. πλέον σιγά σιγά θα τα χάσουμε και αυτά εμείς.
Ο χρήστης Μαρία1982 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-13, 06:20   #72
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ilonka19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι περισσότεροι δεν φεύγουν γιατι η ξενιτιά ειναι δύσκολη.
Δεν ρώτησα γιατί δεν φεύγουν οι περισσότεροι. Ρώτησα γιατί δεν φεύγει η συγκεκριμένη κοπέλα που μάλιστα έχει και παράπονα από τη ζωή της. Αν είναι δύσκολο για αυτή να ξεσπιτωθεί (απόλυτα δεκτό και κατανοητό), γιατί θεωρεί ότι είναι εύκολο για μένα?
Παλιά 30-12-13, 10:53   #73
Χαρά-Μαρία

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρία1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω την αλήθεια εγώ δεν νομίζω να έχει καποιος πρόβλημα, εστω και ο εργαζόμενος να δουλεύει την Κυριακή δεδομένου ότι θα παίρνει το ρεπό του μεσοβδόμαδα ή θα είναι με βάρδιες κτλ., όπω; κανουν οι νοσηλευτες κτλ Αν γίνει αυτό στην αρχή όπως πάντα θα φωνάξουν όλοι και έπειτα θα γίνει συνήθεια και δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Εγώ το πρόβλημα το εστιάζωστο γεγονός ότι πλέον η επίσημη αργία του κράτους γίνεται εργάσιμη για ένα μεγάλο εργασιακό κλάδο της Ελλάδος και πλέον θα χαθεί και αυτή. Βλέπω δηλαδη ότι όσα κέρδισαν πριν από καμιά 20ετία οι εργαζόμενοι γονείς μας κτλ. πλέον σιγά σιγά θα τα χάσουμε και αυτά εμείς.
Εκει βρισκεται το νοημα της συζητησης για εμενα. Αυτο πιστευω οτι προσπαθουν να τονισουν και αλλα μελη του φορουμ παραπανω.
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-13, 11:23   #74
ekavi_

Το avatar του χρήστη ekavi_

ekavi_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να ανοίξουμε επίσης και τράπεζες, υπηρεσίες, σχολεία (δε βλέπω το λόγο γιατί να κάθονται τα μικρά, να μαθαίνουν κι αυτά!)
Να ανοίξουμε τα καταστήματα και Πάσχα. Γιατί όχι και Χριστούγεννα; Αφού τα ζαχαροπλαστεία δουλεύουν κι αυτά αυτές τις μέρες!

Αντί να δούμε πώς θα θωρακιστούν τα δικαιώματα κι άλλων κλάδων εργαζομένων προς όφελός τους (και των οικογενειών τους), κοιτάμε τι; Αν μπορούμε να αγοράσουμε μια μπλούζα ή ένα παιχνίδι την Κυριακή; Δε γίνεται το Σάββατο; Ποια αυτή η μεγάλη ανάγκη για ψώνια που δεν μπορούμε να την καλύψουμε σε άλλη μέρα;
Με κάλυψες!

Παράθεση:
Εσύ μπορεί να μην έχεις λεφτά να ψωνίσεις παραπάνω από ό,τι ψωνίζεις μέχρι στιγμής, αλλά εσύ δεν είσαι ο μοναδικός καταναλωτής. Υπάρχει κόσμος που έχει χρήματα αλλά δεν έχει χρόνο να ψωνίσει επειδή δουλεύει τις ίδιες ώρες που είναι ανοιχτά τα εμπορικά.
Που είναι καλέ αυτός ο κόσμος;

Επίσης τους μικρούς καταστηματάρχες τους σκέφτεται κανένας; Που είναι οικογενειακές επιχειρήσεις ή έχουν 1-2 υπαλλήλους; Όλοι αυτοί μπορούν να αντέξουν να είναι ανοικτοί και Κυριακές ή καλύτερα να κλείσουν στο όνομα του νεοφιλελευθερισμού;
Ο χρήστης ekavi_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-13, 11:30   #75
ekavi_

Το avatar του χρήστη ekavi_

ekavi_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ilonka19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω οτι ο λόγος που δεν κινείται η αγορά δεν ειναι το γεγονός οτι τα καταστήματα δουλεύουν μονο 6 μέρες την εβδομάδα, ουτε πιστεύω οτι υπάρχουν πλέον πολλοί άνθρωποι που θέλουν να ξοδέψουν και δεν εχουν χρόνο, αλλα οτι απλα δεν υπάρχουν χρήματα στα πορτοφόλια μας.
Δεν πιστεύω οτι θα αυξηθεί ο τζίρος των καταστημάτων αφού το πόσο που μπορούμε να ξοδέψουμε ειναι συγκεκριμένο οποτε είτε το ξοδέψουμε σε 6 είτε σε 7 μέρες το τελικό σύνολο θα ειναι το ίδιο.
Δεν θα μειωθεί η ανεργία, άπλυτα οι εργάζομαι θα υποχρεωθούν να δουλεύουν ¨εθελοντικα¨ περισσότερες ώρες. Η μονη αλλαγή θα ειναι οι μικρές επιχειρησεις που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν θα κλείσουν και θα αυξηθεί η δουλεια των μεγάλων επιχειρήσεων.
Το επιχείρημα οτι με το να ειναι ανοιχτά τα καταστήματα 7 μέρες την εβδομάδα επι 24 ώρες 365 θα βελτιώσει την οικονομία μου θυμίζει το επιχείρημα του Στουρνάρα οτι ο ειδικός φόρος στο πετρέλαιο θέρμανσης δεν μπορει να μειωθεί γιατι τότε θα εποφεληθουν οι πολυ πλούσιοι οι οποίοι θα θερμαινόμενες με αυτο τις πισίνες τους.
Έτσι ακριβώς!
Ο χρήστης ekavi_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-12-13, 13:23   #76
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ekavi_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης τους μικρούς καταστηματάρχες τους σκέφτεται κανένας; Που είναι οικογενειακές επιχειρήσεις ή έχουν 1-2 υπαλλήλους; Όλοι αυτοί μπορούν να αντέξουν να είναι ανοικτοί και Κυριακές ή καλύτερα να κλείσουν στο όνομα του νεοφιλελευθερισμού;
Αρκετοί μικροί καταστηματάρχες θέλουν να ανοίγουν τις Κυριακές και ήδη ανοίγουν. Γιατί να τους το απαγορεύει ο νόμος; Ελεύθερη αγορά έχουμε. Στην τελική αυτοί που δεν θέλουν να ανοίξουν, δεν ανοίγουν. Δεν είναι υποχρεωτικό.

Και μη νομίζετε ότι οι καταστηματάρχες είναι χαζοί. Αν δεν αυξηθεί ο τζίρος, δεν θα ανοίγουν τα μαγαζιά τους, αφού το να ανοίξεις συνεπάγεται ένα επιπλέον κόστος που για μερικά μαγαζιά είναι όχι ευκαταφρόνητο. Τα έσοδα του μαγαζιού πρέπει να καλύψουν αυτό το κόστος ΚΑΙ να προσθέσουν έξτρα έσοδο για να αξίζει να ανοίξεις, αλλιώς δουλεύεις για να χαλάς - και συνεπώς σύντομα θα πέσεις έξω.
Παλιά 31-12-13, 13:56   #77
ilonka19

ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρκετοί μικροί καταστηματάρχες θέλουν να ανοίγουν τις Κυριακές και ήδη ανοίγουν. Γιατί να τους το απαγορεύει ο νόμος; Ελεύθερη αγορά έχουμε. Στην τελική αυτοί που δεν θέλουν να ανοίξουν, δεν ανοίγουν. Δεν είναι υποχρεωτικό.

Και μη νομίζετε ότι οι καταστηματάρχες είναι χαζοί. Αν δεν αυξηθεί ο τζίρος, δεν θα ανοίγουν τα μαγαζιά τους, αφού το να ανοίξεις συνεπάγεται ένα επιπλέον κόστος που για μερικά μαγαζιά είναι όχι ευκαταφρόνητο. Τα έσοδα του μαγαζιού πρέπει να καλύψουν αυτό το κόστος ΚΑΙ να προσθέσουν έξτρα έσοδο για να αξίζει να ανοίξεις, αλλιώς δουλεύεις για να χαλάς - και συνεπώς σύντομα θα πέσεις έξω.
Μακάρι ο μικρός τζίρος να οφείλονταν στο γεγονός οτι τις Κυριακές τα καταστήματα ειναι κλειστά. Δυστυχως η μονη αληθεια ειναι οτι υπαρχει φτώχια και έλλειψη χρημάτων. Δεν πα να ειναι τα μαγαζιά ανοιχτά 24 ώρες 365 μέρες, αν ο λαός δεν εχει χρήματα δεν ξοδεύει.
Παλιά 31-12-13, 14:32   #78
Little Monkey

Προεπιλογή

Αν είναι έτσι, τότε όσα μαγαζιά ανοίγουν τις Κυριακές σύντομα θα κλείσουν, συνεπώς η συζήτηση που κάνουμε είναι περιττή.

Αλλά αν δεχτούμε ότι γενικά δεν τους συμφέρει να ανοίγουν, τότε δεν έχει νόημα να τους το απαγορεύουμε, εφόσον οι συνθήκες της αγοράς θα τους αποτρέψουν, οπότε όλα καλά.
Παλιά 31-12-13, 16:09   #79
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι αργίες είναι θεσπισμένες κατόπιν κοινωνικής σύμβασης. Αν αυτή αρχίσει να διαρρηγνύεται, θα έχουμε προβλήματα ως κοινωνία. Ειδικά αν την "απαίτηση" την έχει μια κοινωνική ομάδα που είναι διαφορετική από αυτή που πλήττεται. Τότε οι κοινωνικές και οικονομικές ανισότητες γίνονται μεγαλύτερες και οι επιπτώσεις είναι πολύ σοβαρές και μακροχρόνιες, ξεσηκώνοντας ένα ντόμινο άλλων σοβαρών φαινομένων που εκ πρώτης όψης φαίνονται ασύνδετα (π.χ. ρατσισμού, κτλ).

Παράθεση:
Αν είναι έτσι, τότε όσα μαγαζιά ανοίγουν τις Κυριακές σύντομα θα κλείσουν, συνεπώς η συζήτηση που κάνουμε είναι περιττή.

Αλλά αν δεχτούμε ότι γενικά δεν τους συμφέρει να ανοίγουν, τότε δεν έχει νόημα να τους το απαγορεύουμε, εφόσον οι συνθήκες της αγοράς θα τους αποτρέψουν, οπότε όλα καλά.
Να συνεχίσω όμως την εικόνα σου, γιατί δεν τερματίζει εκεί η ιστορία...
Πριν κλείσουν οι μικρές εταιρίες -που δε θα αντέξουν είναι η αλήθεια- οι μισθοί και τα εργασιακά δικαιώματα θα έχουν συμπιεστεί έως εξαφανιστεί. Σε εξαντλημένους και πεινασμένους υπαλλήλους, θα σου έρθει μια φρέσκια εταιρία προερχόμενη από ξένα συμφέροντα (ή ίσως και ελληνικά) και θα σου δίνει μια μπουκιά ψωμί για μεροκάματο. Ο σκοπός θα έχει επιτευχθεί! Φτηνό εργατικό δυναμικό! Πολλές εργατοώρες με μικρό κόστος.

Αυτά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως γίνονται εν καιρώ οικονομικής κρίσης, με την ψαλίδα μεταξύ οικονομικών ομάδων να είναι ορθάνοιχτη.

ΑΝ αυτό είχε προταθεί ΠΡΙΝ την κρίση, με εργαζομένους και εργοδότες σε πιο μικρές αποστάσεις (οικονομικές και κοινωνικές) και ΕΦΟΣΟΝ το ΣΥΝαποφάσιζαν, τότε θα έλεγα οκ, γούστο μας καπέλο μας ως χώρα. Το θέλαμε και το κάναμε ... μαγκιά μας!

Αυτό όμως που γίνεται τώρα, "φοριέται" από ισχυρότερους σε ασθενέστερους. Βρωμάει το θέμα... έτσι το βλέπω.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές