Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανεπαρκεια τραχηλου περιδεση η προγεστερονη?


mpak

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Την έκανε την περίδεση, πήγε καλά αλλα τί θα γίνει από δω και πέρα ο Θεός βοηθός. Υπαρχει μεγαλη πιθανότητα για πρόωρο τοκετό, για σπασιμο των νερων λόγω μόλυνσης και δεν ξερω τί άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Μια κολλητή μου έκανε υπερηχο και ο τραχηλος της ειναι ετοιμόγεννος. Είναι στην 22 εβδομαδα κύησης. Σωζεται η κατασταση, λετε, ή όχι;

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη διαπυστωθηκε (σχεδον) πληρη ανεπαρκεια τραχηλου μεσα σε 15 μερες..δε θυμαμαι τιμες...το μονο που θυμαμαι ειιναι οτι ποτε δεν ειχα δει τοσο αγχομενο τον γιατρο μου ο οποιος ειναι ενας ηρεμος ανθρωπος.ολα αυτα στην 27η εβδ.εμεινα αυστηρα στο κρεβατι με προγεστερονη κολπικα κ με κρεμες..γεννησα την 35η εβδ.ευτυχως ολα καλα.

τωρα στη δευτερη εγκυμοσυνη περνω απ την αρχη φουλ προγεστερονη κ δεν μπορω να πω οτι ξεκουραζομαι κ πολυ..ο γιατρος μου ειχε πει απ την αρχη οτι υπαρχει πιθανοτητα να γεννησουμε παλι προωρα αλλα μπορει κ οχι..κ οτι η περδεση δεν χρειαζεται στην περιπτωση μου (μαλλον λογο του οτι δεν υπαρχει ανεπαρκεια απ την αρχη..δεν ξερω)αλλα επιβαλεται η προγεστερονη..

η ξεδερφη μου παλι εχασε το πρωτο της μωρακι στον 5ο μηνα λογο ανεπαρκειας κ στις 2 επομενες εγκυμοσυνες εκανε περιδεση..κ ολα καλα.

δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες..παιζουν πολλοι διαφορετικοι παραγοντες ρολο..

y0Upp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μήπως γνωρίζει καποια κοπέλα να μου απαντήσει τι γίνεται όταν ο τράχηλος είναι οριακα στο να θεωρηθει μικρός, κλειστος μεν αλλα χωρις ελαστικότητα? προς το παρον ο γιατρος μου εδωσε προγεστερονη και θα με δει σε 15 μερες αν δει αν εχουμε καποιο θετικο αποτελεσμα... σε περιπτωση που η κατασταση παραμένει ιδια ξερει καποια κοπελα τι αυτο μπορει να συνεπαγεται?? ειμαι στην 19 εβδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

μήπως γνωρίζει καποια κοπέλα να μου απαντήσει τι γίνεται όταν ο τράχηλος είναι οριακα στο να θεωρηθει μικρός, κλειστος μεν αλλα χωρις ελαστικότητα? προς το παρον ο γιατρος μου εδωσε προγεστερονη και θα με δει σε 15 μερες αν δει αν εχουμε καποιο θετικο αποτελεσμα... σε περιπτωση που η κατασταση παραμένει ιδια ξερει καποια κοπελα τι αυτο μπορει να συνεπαγεται?? ειμαι στην 19 εβδομαδα...

καλησπερα λοιπον εγω στην 20 ανακαλυψα κοντο τραχηλο κ κλειστο...το οτι ειναι κλειστος ειναι καλο,,,εγω με προγεστερονη κ σε χαπι κ κολπικα αλλα κ πολυ ξαπλα εφτασα αισιως 37 εβδομαδων με σταθερο τραχηλο...τι μετρηση τραχηλου εχεις???...το θετικο αποτελεσμα που λεει ο γιατρος προφανως ειναι να μεινει σταθερος ο τραχηλος....σου ειπε να μεινεις ξαπλα??

Link to comment
Share on other sites

angels2 ευχαριστω πολύ για την απάντηση θετικο θα θεωρηθεί αν σε 15 μέρες έχει καποια σχετικη ελαστικότητα. να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα καθολου νουμερο γιατι εκεινη την ωρα κολλησα και γενικοτερα δεν εκανα ερωτησεις σχετικα με αυτο ολες μου ηρθαν αφου ειχαμε μπει στο αυτοκινητο να φυγουμε. το μονο που διευκρινησαμε ηταν οτι το προβλημα σε συνδυασμο με το μεγεθος ηταν οτι ηταν πολυ σκληρος. δεν μου ειπε ουτε για ξεκουραση ουτε τπτ μονο να παιρνω προγεστερονη παλι και οτι οπωσδηποτε να με δει το πολυ σε 15 μερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

angels2 ευχαριστω πολύ για την απάντηση θετικο θα θεωρηθεί αν σε 15 μέρες έχει καποια σχετικη ελαστικότητα. να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα καθολου νουμερο γιατι εκεινη την ωρα κολλησα και γενικοτερα δεν εκανα ερωτησεις σχετικα με αυτο ολες μου ηρθαν αφου ειχαμε μπει στο αυτοκινητο να φυγουμε. το μονο που διευκρινησαμε ηταν οτι το προβλημα σε συνδυασμο με το μεγεθος ηταν οτι ηταν πολυ σκληρος. δεν μου ειπε ουτε για ξεκουραση ουτε τπτ μονο να παιρνω προγεστερονη παλι και οτι οπωσδηποτε να με δει το πολυ σε 15 μερες.[/QUOT

 

εγω νομιζα οτι οσο πιο σκληρος ειναι τοσο πιο καλα ,μπορει να τα εχω μπερδεψει,παντως καλου κακου μην πολυ κουραζεσαι κ μην στεκεσαι ωρα ορθια στο λεω απο τη δικη μου εμπειρια,απο γνωστες μου κ φυσικα απο τα κοριτσια του φορουμ!η προγεστερονη πιστευω επαιξε μεγαλο ρολο ειδικα το κολπικο!γραψε σ ενα χαρτακι τις ερωτησεις σου εγω αυτο κανω!ευχομαι ολα να πανε καλα κ με το καλο το μωρακι σου!ισως σε καπιο χαρτι ενημερωτικο μαζι ε τον υπερηχο σου γραφει τις μετρησεις για δες το...

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω διαβασει ότι την 22η εβδομαδα ειναι επικινδυνη η περιδεση. Εχει καποια εμπειρία καμια κοπέλα;

 

Εκανα εγω σε τριδυμα περιδεση την 21 εβδομαδα. Εια συσπασεις και αιμα για 2 εβδομαδες μετα και την εβγαλα ξαπλα μεχρι τελος αλλα ολα καλα. Ο τραχηλος μεχρι και την γεννα 34 εβδομαδες ηταν μια χαρα. Οταν εκανα πειρδεση ειχα τραχηλο 1,5.

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

angels2 μπραβο σου!!! Τα καταφερες κ εφτασες 37 εβδομαδες!! Σου ευχομαι να πανε ολα καλα κ να εχεις ευκολη γεννα χωρις κανενα πονο!!

ευχαριστωωωω ναι τα καταφεραμε κ δεν το πιστευω,τη δευτερα μπαινω κ μαλλον καισαρικη!κοριτσια ξαπλα κ προσοχη οσο δυσκολο κ αν ακουγεται ειναι τοσο σημαντικο!ευχομαι ολες με το καλο τα μωρακια σας κ υπομονη κ δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

 

εγω νομιζα οτι οσο πιο σκληρος ειναι τοσο πιο καλα ,μπορει να τα εχω μπερδεψει,παντως καλου κακου μην πολυ κουραζεσαι κ μην στεκεσαι ωρα ορθια στο λεω απο τη δικη μου εμπειρια,απο γνωστες μου κ φυσικα απο τα κοριτσια του φορουμ!η προγεστερονη πιστευω επαιξε μεγαλο ρολο ειδικα το κολπικο!γραψε σ ενα χαρτακι τις ερωτησεις σου εγω αυτο κανω!ευχομαι ολα να πανε καλα κ με το καλο το μωρακι σου!ισως σε καπιο χαρτι ενημερωτικο μαζι ε τον υπερηχο σου γραφει τις μετρησεις για δες το...

 

σ ευχαριστω πολυ για την συμβουλή πραγματικα ειχα μπερδευτεί πολυ.... και συ με το καλο το μωρακι σου!! να πανε ολα τελεια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μήπως γνωρίζει καποια κοπέλα να μου απαντήσει τι γίνεται όταν ο τράχηλος είναι οριακα στο να θεωρηθει μικρός, κλειστος μεν αλλα χωρις ελαστικότητα? προς το παρον ο γιατρος μου εδωσε προγεστερονη και θα με δει σε 15 μερες αν δει αν εχουμε καποιο θετικο αποτελεσμα... σε περιπτωση που η κατασταση παραμένει ιδια ξερει καποια κοπελα τι αυτο μπορει να συνεπαγεται?? ειμαι στην 19 εβδομαδα...

καλησπερα !

το μηκος του τραχηλου θα καθορισει το αν χρηζει περιδεσης του τραχηλου. οσο σκληρος και να ειναι ο τραχηλος αν πχ δεν εχει μηκος και ειναι οριακος τοτε επιβαλλεται να γινει περιδεση. καταρχην θεωρω οτι η ξαπλα επιβαλλεται, επισης η προγεστερονη σε οριακες ανεπαρκειες δεν βοηθαει να θρεψει ο τραχηλος. στα λεω γιατι ειμαι παθουσα και νοσηλευτηκα 2 μηνες στο ιπποκρατειο θεσσαλονικης. η γνω,μη μου ειναι να παρεις οπωσδηποτε και 2η γνωμη γιατρου γιατι η περιδεση γινεται οριακα στην εβδομαδα που εισαι!

καλη σου επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο agap.marin viewpost.gif

μήπως γνωρίζει καποια κοπέλα να μου απαντήσει τι γίνεται όταν ο τράχηλος είναι οριακα στο να θεωρηθει μικρός, κλειστος μεν αλλα χωρις ελαστικότητα? προς το παρον ο γιατρος μου εδωσε προγεστερονη και θα με δει σε 15 μερες αν δει αν εχουμε καποιο θετικο αποτελεσμα... σε περιπτωση που η κατασταση παραμένει ιδια ξερει καποια κοπελα τι αυτο μπορει να συνεπαγεται?? ειμαι στην 19 εβδομαδα...

 

 

Δυο οι λυσεις: η πρωτη απολυτη ξαπλα και προγεστερονη. Η δευτερη περιδεση, η οποια έχει κινδυνους μεν αλλα τουλαχιστον δεν χρειαζεται απολυτη ξαπλα αλλα μετρια ξαπλα και δραστηριοτητα. Οι πιθανοτητες επιτυχιας της περιδεσης σε αυτες τις εβδομαδες ειναι γυρω στο 50%. Κι αυτό γιατι υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθούν συσπασεις και να μολυνθει η γεννητική περιοχη. Κ τα δυο οδηγουν σε προωρο τοκετο. Προσωπικα θα επελεγα το 2ο γιατι θα ένιωθα μεγαλυτερη ασφαλεια, παρα τους κινδυνους.

Link to comment
Share on other sites

αφηστε....ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. καταρχην παιζει ρολο για ποιο λογο ο τραχηλος κοντυνε. πχ αν εχουμε συσπασεις μητρας επιβαλλεται να παρεις yotopar για να ησυχασει η μητρα αλλιως θα κοντυνει κι αλλο ο τραχηλος.

εγω παλι αν και ειχα πολυ καλο μηκος 4.3 cm ειχα παρα πολυ μαλακο τραχηλο(τη ζημια την εκαναν οισυσπασεις της μητρας) και ετσι ανοιξε σε χοανη και ειχα διαστολη απο την 26η βδομαδα . οι γιατροι δεν βρισκαν σημειο να περιδεθει παρα το γεγονος οτι μπηκα 24η βδομαδα στο νοσοκομειο και παρεμεινα μεχρι τη γεννα στις 31 βδ οπου γεννησα για ασχετο λογο(ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΑ η οποια επηρεασε τα εμβρυα και ξεκινησαν να εχουν βραδυκαρδια και μπηκα σε εκτακτο χειρουργειο)!!!!! οτραχηλος με τα yotopar αντεχε να φτασω μεχρι 35η!!

γι αυτο λεω πχ στη δικη μου περιπτωση ημουν παρα μα παρα πολυ τυχερη στην ατυχια μου....

Link to comment
Share on other sites

Κάθε περιπτωση είναι διαφορετική και χρειάζεται αξιολόγηση κατα περιπτωση.

 

Παντως, συμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία, σε μονήρεις κυήσεις, αν η διαστολή είναι >3, και εφοσον δεν έχει ξεκινήσει ήδη ο τοκετός και εφοσον δεν υπαρχει καποια μόλυνση, τοτε καλό είναι να γίνει περιδεση γιατί έχει πολλες πιθανότητες επιτυχους αποτελεσματος. Αν είναι μεγαλύτερη η διαστολή είναι αρκετα επικίνδυνα τα πράγματα για συσπασεις ή/και μολυνση που οδηγουν στη ρηξη υμενων και σε προωρο τοκετό. Από την άλλη, αν η διαστολή είναι μεγαλη και ακολουθήσει κανεις την απολυτη ξαπλα και ίσως και καποιες ωρες την σταση πιο πανω τα πόδια από το κεφαλι, δεν είναι σιγουρο ότι θα τα καταφερει γιατί δεν ξερω κατα πόσο αντέχεται κατι τετοιο.

Δίκοπο μαχαιρι, επομενως, και πιθανότητες επιτυχιας και αποτυχιας και με τις δυο μεθόδους.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε περιπτωση είναι διαφορετική και χρειάζεται αξιολόγηση κατα περιπτωση.

 

Παντως, συμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία, σε μονήρεις κυήσεις, αν η διαστολή είναι >3, και εφοσον δεν έχει ξεκινήσει ήδη ο τοκετός και εφοσον δεν υπαρχει καποια μόλυνση, τοτε καλό είναι να γίνει περιδεση γιατί έχει πολλες πιθανότητες επιτυχους αποτελεσματος. Αν είναι μεγαλύτερη η διαστολή είναι αρκετα επικίνδυνα τα πράγματα για συσπασεις ή/και μολυνση που οδηγουν στη ρηξη υμενων και σε προωρο τοκετό. Από την άλλη, αν η διαστολή είναι μεγαλη και ακολουθήσει κανεις την απολυτη ξαπλα και ίσως και καποιες ωρες την σταση πιο πανω τα πόδια από το κεφαλι, δεν είναι σιγουρο ότι θα τα καταφερει γιατί δεν ξερω κατα πόσο αντέχεται κατι τετοιο.

Δίκοπο μαχαιρι, επομενως, και πιθανότητες επιτυχιας και αποτυχιας και με τις δυο μεθόδους.

καλησπερα μαριαν οπως ανεφερα κ πριν απο την 22 εβδομαδα ειμαι ξαπλα προγεστερονη κ μαγνησιο για τυχον συσπασεις.η περιδεση ειναι ασφαλης μεχρι την 13 εβδομαδα...στη δικη μου περιπτωση η γνωμη 3 γιατρων ηταν απολυτη ξαπλα με μετρηση 2.2 κ περιδωση μονο αν φτασουμε κατω του 1.5.οι πιθανοτητες μολυνσης κ τοκετου ειναι πολυ μεγαλες σε μεγαλη εβδομαδα,το αν ειναι εφικτη η ξαπλα εξαρταται απο την βοηθεια που μπορει να εχει μια γυναικα κ την υπομονη της!εγω προσωπικα σηκωνομουν μονο για τουαλετα ο κοσμος να χαλουσε κ εφτασα αισιως 37.....μια γνωστη μου εφτασε 32 με μετρηση 1.5 κ ξεκινησε τοκετος γιατι αρχισε να σηκωνετε περισσοτερο!βασικο φυσικα να μην ειναι χοανης ο τραχηλος!εν ολιγης θεωρω οτι ειναι εφικτη η ξαπλα αρκει να σκεφτομαστε τα μωρακια μας:-) καλη συνεχεια σε ολες τις μανουλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα μαριαν οπως ανεφερα κ πριν απο την 22 εβδομαδα ειμαι ξαπλα προγεστερονη κ μαγνησιο για τυχον συσπασεις.η περιδεση ειναι ασφαλης μεχρι την 13 εβδομαδα...στη δικη μου περιπτωση η γνωμη 3 γιατρων ηταν απολυτη ξαπλα με μετρηση 2.2 κ περιδωση μονο αν φτασουμε κατω του 1.5.οι πιθανοτητες μολυνσης κ τοκετου ειναι πολυ μεγαλες σε μεγαλη εβδομαδα,το αν ειναι εφικτη η ξαπλα εξαρταται απο την βοηθεια που μπορει να εχει μια γυναικα κ την υπομονη της!εγω προσωπικα σηκωνομουν μονο για τουαλετα ο κοσμος να χαλουσε κ εφτασα αισιως 37.....μια γνωστη μου εφτασε 32 με μετρηση 1.5 κ ξεκινησε τοκετος γιατι αρχισε να σηκωνετε περισσοτερο!βασικο φυσικα να μην ειναι χοανης ο τραχηλος!εν ολιγης θεωρω οτι ειναι εφικτη η ξαπλα αρκει να σκεφτομαστε τα μωρακια μας:-) καλη συνεχεια σε ολες τις μανουλες!

emena htan xoanhs kai gia auto nomizw 8a prepei se epomenh egkumosunh na ginei apo nwris peridesh kamia allh kopela me xoanh traxhl exei kamia empeiria arage??

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι σε οποια περιπτωση και να εισαι η ξεκουραση επιβαλεται... περιμενω να ερθει αυτη η παρασκευη να δω τελικα αν εδρασε η προγεστερονη και τι θα μου πει ο γιατρος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια τα φωτα σας: εχω κανει και γω περιδεση τραχηλου την 20η εβδομαδα λογω ανεπαρκειας και από τοτε βαζω καθημερινα προγεστερονη. Αλλα μου εχει δημιουργησει φλεγμονη γιατι βαζω συνεχεια κατι από κατω. Εκανα καλλιεργεια, βγηκαν μυκητες, πηρα θεραπεια μετα παλι αρχισα την προγεστερονη και η κολπιτιδα νατη παλι. Ο γιατρος μου πε να τη σταματήσω και να κανω πλυσεις με χαμομήλι και λακταλ. Ξερω ότι αν την ξαναρχισω θα επανερθουν τα συμπτώματα. Τωρα είμαι στην 30η εβδομαδα με τραχηλο κλειστο (δεν ξερω αν βοηθησε η προγεστερονη) κ σκέφτομαι να τη σταματήσω. Είναι, λετε, τα οφελη περισσοτερα τα οφέλη της προγεστερόνης από το αγχος μιας φλεγμονης; Συσπασεις δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
On 12/7/2013 at 1:07 ΠΜ, mpak είπε:

 

voula mou euxaristw gia thn apanthsh egw psaxnw giatro 8esalonikh

oso gia to fobo egw na deis poso fobame kai den exw kai paidakia h 1h eggumosunh htan traumatikh empeiria prospa8w na brw kouragio gia auto anoija kai to 8ema h8ela na dw an h peridesh exei kala apotelesmata

na xerese ta paidakia sou

Καλησπέρα κορίτσι μου. Βλέπω πως η δημοσίευση σου είναι αρκετά παλιά αλλά επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο πριπρόβλημα και θα κάνω περιδεση στην επόμενη εγκυμοσύνη μήπως μπορείς να μου πεις σε ποιον γιατρό στην Θεσσαλονίκη έκανες τελικά την περιδεση? Πως εξελίχθηκε η εγκυμοσύνη σου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...