Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση > Λοιπα θεματα ΟΑΕΔ-ΙΚΑ-ΔΗΜΟΣΙΟ

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-10-12, 00:31   #481
agkiolina

Το avatar του χρήστη agkiolina

Περιοχή: Αθηνα
agkiolina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο athina3129 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... ΕΚΛΕΙΣΕ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΩ ΕΚΛΕΙΣΕ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ
ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΑ ΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΛΕΟΝ
ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ
ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΩ Κ ΚΙΝΕΖΙΚΑ
καλησπερα ...χωρις καταγγελια συμαβσης εργασιας δεν μπορεις να μπεις στο ταμειο ανεργιας... και αν κανεις καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας θα πρεπει να περιμενεις να σου λυθει το θεμα με τον εργοδοτη και να σου δωσει την καταγγελια συμβασης σου ... δυστηχως χωρις αυτο το χαρτι δεν γινεται τιποτα.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xnansi Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας σε ολο το φορουμ απο ΜΥΤΙΛΗΝΗ...Να κανω μια ερωτηση και οποιος γνωριζει ας μου απαντησει και μενα.....Δουλευα απο 01.09.2011 εως 13.09.2012 σε εναν συλλογο..εχω στο συνολο 311 ενσημα , μου εκανε ο εργοδοτης μου απολυση...Πηγα στον ΟΑΕΔ για το ταμειο ανεργιας αλλα δεν μου ειπαν αν θα το παρω η οχι...κατεθεσα τα χαρτια μου κανονικα και μου ειπαν μονο οτι σε 40 μερες αν πιστωθουν χρηματα στον λογ/σμο μου τοτε σημαινει οτι το δικαιουμαι...Εμπειρικα καποια μπορει να μου πει αν το δικαιουμαι τελικα η οχι????
καταρχην μην λετε οτι το παιρνει το ταμειο καποιος εαν δεν υπαρχουν οι καταλληλες προυποθεσεις ...
knansi στο παρελθον εχεις παρει ξανα ταμειο ανεργιας... εαν ναι με το χρονικο διαστημα της εργασιας σου αυτης παιρνεις για ενα χρονο ταμειο ανεργιας ΕΑΝ δεν εχεις ξαναπαρει στο παρελθον ταμειο δεν μπορεις να παρεις τωρα θελει 2 χρονια η τουλαχιστον 17 μηνες εργασιας με 25 ενσημα το μηνα,.
ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι ενσημα χρειαζονται.οτι θελεις εδω ειμαι
Παλιά 01-11-12, 11:55   #482
jtmignone

Περιοχή: Κερατσίνι
jtmignone χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημέρα και καλό μήνα! agkiolina θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι παρόμοιο με την xnansi . Έπαιρνα ταμείο ανεργείας 2/2010 εως 2/2011 ενώ ήμουν έγγυος (γέννησα 22/11/2010). Δούλευα μερική απασχόληση(4ωρη) από 3/2011έωςκαι 8/2012. Έκανα τα χαρτιά μου 7/9/2012 και περιμένω 7/11/2012 να πάω να πάρω την αποφαση.Χρήματα ακόμα εννοείτε πως δεν έχουν μπει.Υπάρχει περίπτωση να μην μου δώσουν ταμείο επειδή έχω ξαναπάρει σε λιγότερο από 2 χρόνια ή λόγω μερικής απασχόλησης;Λόγω τέκνου παίρνω παραπάνω ποσό κι αν ναι περίπου πόσο;
Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παλιά 01-11-12, 14:59   #483
xnansi

xnansi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικα μου ηρθε η αποφαση και δεν το δικαιουμαι...Διοτι τα 2 προηγουμενα ετη ειχα στο συνολο 59 ενσημα αντι 80...Μου λειπουν 21 ..... Αδικια αλλα τι να κανουμε...ισως το 2013 μου κανει καποιος προσληψη για ενα 5μηνο να παρω τα 125 ενσημα (πληρωνοντας μου μονο τα ενσημα) και με μια απολυση να ξανακανω τα χαρτια μου για το επιδομα
Ο χρήστης xnansi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-11-12, 18:38   #484
xnansi

xnansi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

agkiolina δεν δικαιουμαι τιποτα απο τον ΟΑΕΔ δηλαδή...? Βοήθησέ με αν μπορείς....
Ο χρήστης xnansi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-12, 13:53   #485
jtmignone

Περιοχή: Κερατσίνι
jtmignone χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βρήκα αυτό ....
Αν επιδοτείται για δεύτερη και πλέον φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας στο τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.
Έψαξα τις αποδείξεις μισθοδοσίας μου.Αν και μου έλειπαν κάποιοι μήνες, οι ημέρες εργασίας βγαίνουν παραπάνω από 125 ....ουφφφφ ξεαγχώθηκα τώρα
Ο χρήστης jtmignone δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-11-12, 14:11   #486
madalena

madalena ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην madalena
Προεπιλογή

καλημερα!! εχετε νεα για τους ασφαλισμενου που δουλευουν σε εποχιακα επαγγελματα αν θα παρουν επιδομα φετος. πχ η μητερα μου τωρα παιρνει την απολυση και θα καταθεσει τα χαρτια για ταμειο, επιδοτειται καθε χρονο καθως δουλευει σε ξενοδοχειο. απο τις 1/1/2013 θα παρει ταμειο? αγκιολινα ξερεις τιποτα?
Παλιά 08-11-12, 14:46   #487
marchalina

Το avatar του χρήστη marchalina

marchalina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εφετος οι επιδοτουμενοι θα παρουν δωρο Χριστουγεννων;
Αν ναι,πόσο ειναι;
Παλιά 08-11-12, 17:06   #488
agkiolina

Προεπιλογή

madalena τα νεα μετρα ξεκινανε απο 1/1/13 εαν την πιασει δνε θα μπορει να το παρει εαν εχει φτασει μεχρι τωρα απο το 1009 κι εχει παρει στο συνολο 450 μερες ταμειο ανεργιας...
marchalina ναι το δωρο ισχυει ακομα παει αναλογικα ομως δεν ξερω ποσο καιρο εισαι στο ταμειο ανεργιας

συγνωμη εαν χανομαι δεν εχω υπολογιστη και μπαινω που κ που απο το κινητο κι αυτο με δυσκολευει παρα πολυ
Παλιά 08-11-12, 17:09   #489
marchalina

Το avatar του χρήστη marchalina

marchalina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο agkiolina Εμφάνιση μηνυμάτων
...
marchalina ναι το δωρο ισχυει ακομα παει αναλογικα ομως δεν ξερω ποσο καιρο εισαι στο ταμειο ανεργιας
12 μηνες ειναι στο ταμειο
Σ ευχαριστω πολυ!
Παλιά 08-11-12, 23:27   #490
christiana000

christiana000 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

agkiolina το οτι θα κοπει το ταμειο ανεργιας ισχυει για ολους τους εποχιακους?δηλ μια οικογενεια με ενα παιδι οπου και οι 2 δουλευουν μονο το καλοκαιρι και το χειμωνα παιρνουν μονο με το ταμειο δε θα το παρουν?
Ο χρήστης christiana000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-12, 16:46   #491
lamprini1979

lamprini1979 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επειδη βλεπω οτι βοηθατε ολες τις κοπελες εδω,εχω και εγω ενα θεμα .Περιμενω σε λιγες μερες απαντηση για ταμειο ανεργιας,πηγα στην υπαλληλο στον οαεδ μηπως εχει βγει πιο νωρις η αποφαση(δεν ειχε βγει)η οποια κοιταξε λιγο την αιτηση μου και μου ειπε οτι μαλλον θα το παρω το επιδομα αλλα δεν ξερει αν θα ειναι για ολο το χρονο.Επειδη απο ολα αυτα που εχω διαβασει εδω νομιζω οτι δικαιουμαι 12μηνο,θα ηθελα σε παρακαλω να μου πειτε τη γνωμη σας.Λοιπον εργαζομουν σε καταστημα με ενσημα 25 το μηνα απο 1-2007,η απολυση εγινε 15-09-2012.το 2007-2008-2009- 2010 εχω ολο το χρονο ενσημα.το 2011 εχω απο 1-2011 εως 10 2011 ολα τα ενσημα.Μετα
11 και 12 του 2011,οπως και 1 2012 ειμαι σε κυοφοριας-λοχειας,το φεβρουαριο 2012 παιρνω το 6μηνο μητροτητας και τον αυγουστο γυρναω στη δουλεια,παιρνω ενα μηνα αδεια(την ετησια)γυρναω Σεπτεβριο και απολυομαι 18 Σεπτεβριου(μετα απο συνενοηση με τον εργοδοτη)ποσους μηνες πρεπει να παρω επιδομα ανεργειας,να σημειωσω οτι δεν εχω ξαναπαρει.Στα χαρτια του ικα των ενσημων δεν φαινονται ενσημα απο τον οαεδ για μητροτητας.Στο λοχειας και κυοφοριας φαινεται ο κωδικος 224 με 25 ενσημα μετρανε αυτα?(γραφει διπλα επιδομα μητροτητας).Επισης μολις ειπα στην υπαλληλο οτι ξερω οτι τα ενσημα του 6μηνου μετρανε κανονικα,οπως και οτι αν εχω κυοφοριας και λοχειας μετραμε πιο πισω τα αλλαζε το λογια της και ελεγε ''ναι το ξερω θα τα δουμε ολα''.περιμενω απαντηση,ευχαριστω πολυ
Ο χρήστης lamprini1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-12, 11:34   #492
lamprini1979

lamprini1979 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καποια απαντηση?Agkiolina?
Ο χρήστης lamprini1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-11-12, 15:18   #493
madalena

madalena ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην madalena
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christiana000 Εμφάνιση μηνυμάτων
agkiolina το οτι θα κοπει το ταμειο ανεργιας ισχυει για ολους τους εποχιακους?δηλ μια οικογενεια με ενα παιδι οπου και οι 2 δουλευουν μονο το καλοκαιρι και το χειμωνα παιρνουν μονο με το ταμειο δε θα το παρουν?
καλησπερα!!
μαλλον, ετσι λενε. το εχουν ψηφισει απο το μαρτιο νομιζω αυτο αλλα κανεις δεν το λεει οτι θα εφαρμωστει 100% τις 100%. εγω νομιζω πως θα εφαρμοστει. κριμα εκτος απο ανεργο συζηγο και δυο παιδια θα εχω να ταισω και γονεις ανεργους το χειμωνα.
Παλιά 12-11-12, 18:18   #494
newbiee

Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
newbiee ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι? Σε λιγες μερες θα παω στον οαεδ να καταθεσω χαρτια για επιδομα ανεργιας. Τον γιο μου τον εχω στο βιβλιαριο του ανδρα μου.Μετραει ως προσαυξηση στο επιδομα? ή θα πρεπει μονο να ειναι στο δικο μου βιβλιαριο?
Επισης αν ξερετε το οικογενειακο επιδομα μπορει να το παρει ο ανδρας μου ο οποιος εργαζεται?
Παλιά 15-11-12, 23:37   #495
agkiolina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christiana000 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο επιδομα ανεργια βαλανε ενα οριο ενσημων
δηλαδη εαν καποιος απο το 2009 εχει παρει 300 μερες ανεργιας στο συνολο εστω σπασμενα καθε σεζον δεν μας νοιαζει αυτο ... το υπολοιπο που του μενει ειναι αλλες 150 μερες...μετα τελος τωρα το μονο που δεν ξερω εαν ειναι για ολα τα υπολοιπα χρονια η για καποιο διαστημα πχ για 4 χρονια να μην μπορει να ξαναπαρει ταμειο ανεργιας...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbiee Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι? Σε λιγες μερες θα παω στον οαεδ να καταθεσω χαρτια για επιδομα ανεργιας. Τον γιο μου τον εχω στο βιβλιαριο του ανδρα μου.Μετραει ως προσαυξηση στο επιδομα? ή θα πρεπει μονο να ειναι στο δικο μου βιβλιαριο?
Επισης αν ξερετε το οικογενειακο επιδομα μπορει να το παρει ο ανδρας μου ο οποιος εργαζεται?
ναι θα παρεις το βιβλιαριο του αντρα σου και του παιδιου μια φωτοτυπια και θα τους τα πας ειναι 10% προσαυξηση..
ναι εαν δεν του καταβαλει ο εργοδοτης το επιδομα του παιδιου μεσα στο μισθο του ... εαν δηλαδη δεν το καλυπτει η συμβαση του!!!
Παλιά 05-12-12, 10:35   #496
siburaki

Το avatar του χρήστη siburaki

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
siburaki χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην siburaki
Προεπιλογή Δώρο Χριστουγέννων!

Καλημέρα ,
Θα ήθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι το δώρο Χριστουγέννων φέτος,
Ημουν ταμέιο ανεργιας απο το Ιουλιου του 2011 μέχρι τον Ιουλιο του 2012 ,θα πάρω καποιο δώρο αν φύσικα έχουν σκόπο να δώσουν ,κ τι πόσο περιπου θα ειναι αυτο.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Φιλικα πάντα
Ιωαννα
Ο χρήστης siburaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-12, 15:06   #497
VASILIA32

VASILIA32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΑΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟΥ 2012.ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ.ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
Ο χρήστης VASILIA32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-12, 16:58   #498
ilias tar

ilias tar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα!!διατηρω μια επιχειρηση(καφενειο) εδω και τρια σχεδον χρονια και επειδη δεν παει καλα,εχω κανει εξαιρεση απο τον ΟΑΕΕ τα τελευταια δυο χρονια επειδη δουλευω σε μια εταιρια και κολαω ενσημα ΙΚΑ.
επειδη μαλλον σε λιγες μερες θα με διωξουν ηθελα να μαθω αν δικαιουμαι να μπω ταμειο ανεργιας.καπου ειχα διαβασει οτι για να μπει ενας ελευθερος επαγγελματιας στο ταμειο ανεργιας ΔΕΝ θα πρεπει τα εσοδα του απο την επαγγελματικη του αυτη δραστηριοτητα να ξεπερνουν τα 1400 ευρω το χρονο.
Εγω τα τελευταια δυο χρονια παρουσιαζω ζημια στην εφορια για το καφενειο.

Ευχαριστω πολυ...
Ηλίας!!!
Ο χρήστης ilias tar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-12, 17:14   #499
αστερακι μου

αστερακι μου ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο VASILIA32 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΑΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟΥ 2012.ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ.ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
καλησπερα.... ξερω απο τον πατερα μου που πηγε εχθες οτι θα μπουν μετα τις 15 με 17 δεκεμβριου......
Ο χρήστης αστερακι μου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-12, 18:07   #500
Joana

Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Joana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα agkiolina,
Θα ήθελα να ρωτησω αν δικαιουται ο συζυγος μου το δώρο Χριστουγέννων φέτος,
Ηταν ταμέιο ανεργιας απο το Σεπτεμβριο του 2011 μέχρι τον Σεπτεμβριο του 2012 , ενα χρονο. Πηγαμε στο ΟΑΕΔ και ειπαν οτι δικαιουται να παρει δωρο Χριστουγεννων για τους μηνες απο τον Μαιο μεχρι τον Σεπτεμβρη. Δεν δικαιουται απο την αρχη του 2012 μεχρι την ληξη επιδοματος ?
Ο χρήστης Joana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-01-13, 14:11   #501
agkiolina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Joana Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα agkiolina,
Θα ήθελα να ρωτησω αν δικαιουται ο συζυγος μου το δώρο Χριστουγέννων φέτος,
Ηταν ταμέιο ανεργιας απο το Σεπτεμβριο του 2011 μέχρι τον Σεπτεμβριο του 2012 , ενα χρονο. Πηγαμε στο ΟΑΕΔ και ειπαν οτι δικαιουται να παρει δωρο Χριστουγεννων για τους μηνες απο τον Μαιο μεχρι τον Σεπτεμβρη. Δεν δικαιουται απο την αρχη του 2012 μεχρι την ληξη επιδοματος ?
Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα δεν ειχα ιντερνετ
οχι απο την αρχη του χρονου μεχρι το τελος του Μαιου παιρνει το δωρο Πασχα και απο 1/5/ ξεκιναει το δωρο χριστουγεννων
Παλιά 03-02-13, 15:38   #502
Joana

Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Joana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα agkiolina, σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εχω μια αλλη ερωτηση. Απο 15/7 δουλευα με πενταμηνη προκυρηξη εως 14/12/2012. Μετα πηγα στο ΟΑΕΔ και εβγαλα καρτα ανεργιας,δικαιουμαι καποιο επιδομα απο το ΟΑΕΔ ? Σ'ευχαριστω
Ο χρήστης Joana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-13, 14:31   #503
agkiolina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Joana Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα agkiolina, σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εχω μια αλλη ερωτηση. Απο 15/7 δουλευα με πενταμηνη προκυρηξη εως 14/12/2012. Μετα πηγα στο ΟΑΕΔ και εβγαλα καρτα ανεργιας,δικαιουμαι καποιο επιδομα απο το ΟΑΕΔ ? Σ'ευχαριστω
καλησπερα ...μπορεις να πας να ρωτησεις εαν δικαιουσαι το τριμηνο βοηθημα...
Παλιά 27-09-13, 15:08   #504
kyris

kyris ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα εχω ενα προβλημα...γραφτηκα στις 14 αυγουστου και μου ειπαν θα παρω το πρωτο μηνα σε περιπου 1,5 μηνα....μεχρι εδω καλα πληρωθηκα σιμερα τελικα 1 μηνα και 13 μερες μετα....και ενω μου ειπε η υπαλληλος πως θα παρω τα χρηματα 360+οσες παραπανω μερες εκανα να πληρωθω δηλαδη 13 μερες πηρα μονο 360 του μηνα...εγω τωρα θα πληρωθω παλι στις 14 οκτωβριου τον δευτερο μηνα η εχει γινει λαθος και επρεπε να παρω παραπανω αθτη την φορα και το υπολοιπο στις 14??
Ο χρήστης kyris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-09-13, 17:52   #505
LALALOOPSY
Μή ενεργός λογαριασμός

LALALOOPSY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εάν κοιτάξεις καλύτερα την εγκριτική απόφαση που σου έδωσαν θα δεις ότι η πληρωμή σου αφορά το χρονικό διάστημα από 14/8/13 έως 14/9/13 συνεπώς μπορεί να άργησες να πάρεις το πρώτο όμως πληρώθηκες κανονικά για ένα μήνα.Η επόμενη φορά που θα πληρωθείς θα είναι η πρώτη Παρασκευή μετά τις 14/10 και γενικά την πρώτη Παρασκευή μετά τις 14 του μηνός.Να θυμάσαι ο οαεδ πληρώνει μόνο Παρασκευές.Ελπίζω να βοήθησα.
Ο χρήστης LALALOOPSY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-13, 18:37   #506
kyris

kyris ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο LALALOOPSY Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν κοιτάξεις καλύτερα την εγκριτική απόφαση που σου έδωσαν θα δεις ότι η πληρωμή σου αφορά το χρονικό διάστημα από 14/8/13 έως 14/9/13 συνεπώς μπορεί να άργησες να πάρεις το πρώτο όμως πληρώθηκες κανονικά για ένα μήνα.Η επόμενη φορά που θα πληρωθείς θα είναι η πρώτη Παρασκευή μετά τις 14/10 και γενικά την πρώτη Παρασκευή μετά τις 14 του μηνός.Να θυμάσαι ο οαεδ πληρώνει μόνο Παρασκευές.Ελπίζω να βοήθησα.
αααααα μαλιστα δηλαδη μονο την πρωτη φορα αργει τοσο(λογικα παντα Ελλαδα εισαι)την αποφαση παντως ειναι να την παρω 14/10 εως 13/11 ετσι λεει τουλαχιστον το χαρτι....παλια παντως δεν ηταν ετσι θυμαμαι την προιγουμενη φορα που εκανα τα χαρτια μου ειχα πληρωθει και αυτες τις 13 μερες παραπανω και μετα που ξανα εκλεισα τον μηνα μετα δηλαδη απο 17 μερες πηγαινα πατουσε αυτος τα κουμπια απο το συστημα και μεχρι το μεσημερι εμπαιναν τα λεφτα...λογικα αλλαξε και αυτο!!!τωρα μπαινουν αυτοματα ενω παλια ειχε ακριβως στην αποφαση την ημερα που πηγαινες και εκανε αυτος τα δικα του δεν ξερω αν λεω κατι λαθος....αρα εγω τωρα θα πληρωθω ξανα στις 18/10 παρασκευη¨?
Παλιά 27-09-13, 18:54   #507
LALALOOPSY
Μή ενεργός λογαριασμός

LALALOOPSY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι παλιότερα ήταν διαφορετικά.Όταν θα πάρεις την απόφαση θα κάνεις και την πρώτη παρουσία και θα γράφει και τις επόμενες φορές που θα πρέπει να παρουσιάζεσαι.Καλό θα ήταν να παρουσιάζεσια τις πρώτες μέρες των χρονικών διαστημάτων που θα σου ορίσουν.μην ανησυχείς πάντως δεν θα σου φάνε μέρες όλα γίνονται ηλεκτρονικά πια.σε ποιον οαεδ πας;
Ο χρήστης LALALOOPSY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-13, 19:05   #508
kyris

kyris ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο LALALOOPSY Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι παλιότερα ήταν διαφορετικά.Όταν θα πάρεις την απόφαση θα κάνεις και την πρώτη παρουσία και θα γράφει και τις επόμενες φορές που θα πρέπει να παρουσιάζεσαι.Καλό θα ήταν να παρουσιάζεσια τις πρώτες μέρες των χρονικών διαστημάτων που θα σου ορίσουν.μην ανησυχείς πάντως δεν θα σου φάνε μέρες όλα γίνονται ηλεκτρονικά πια.σε ποιον οαεδ πας;
μάλιστα ωραία παω στην Θεσσαλονίκη στην Δωδεκανήσου άσε δεν πάει ο νους σου τι γίνεται εκει αν θες να δοκιμάσεις υπηρεσία για τεστ IQ πηγαινε καρφωτή εκει τέτοιο πραγμα δεν εχς συναντήσει στα 30 μου χρονια.....βασικα ολα ξεκινάν απο τον διευθυντή στα παντα και εκει ο τυπος πιθανολογώ πως ειναι ρεμπέτης και ολη μερα ειναι στα καφενεία για ρετσινες μεγαλη μορφη οτι να ναι!!!ναι το ξερω αυτο για τις μερες αλλα ρε συ θες δεν θες κουκια μετρας και τα περιμένεις πως και πως απο την πρωτη μερα πας εκτος και αν πάθεις κανενα κακο απο την πείνα!!!χιουμορ!!!σε ευχαριστω πολυ παντως η βοήθειά σου ηταν καταλυτική
Παλιά 27-11-13, 10:01   #509
haven

haven ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή epidoma anergias

καλήμερα !!!Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει?Γτ απο τον οαεδ απάντηση δεν παίρνω δούλευα απο 7-12-11 μέχρι και 7-4-13 και απο 20-11-13 μεχρι 26-11-13 μπορώ να πάρω ταμείο?επειδή υπάρχει ενα κενό μήπως επρεπε να δουλεύω συνεχόμενα ?ευχαριστώ πολυ!!
Ο χρήστης haven δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-13, 17:29   #510
first time mommy

first time mommy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Δυστυχώς, ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ σ' αυτό το θέμα... Είμαι μανούλα ενός κοριτσιού 9 μηνών σήμερα, δεν πήρα ποτέ άδεια λοχείας κ.λπ. από τη δουλειά μου, στην οποία εργάζομαι 8 χρόνια, αλλά τα μόνα ένσημα που μου κόλλησαν ήταν από πέρσι τον Ιούλιο (όπου και έμαθα την εγκυμοσύνη), και αυτά ούτε έφτασαν για κανένα επίδομα, παρά μόνο για βιβλιάριο υγείας, και τα οποία αφορούν 3ωρη εργασία (έτσι βόλευε τον εργοδότη...). Δεν ξέρω τί αποδοχές μου δηλώνονται κάθε μήνα αυτή τη στιγμή, γιατί δεν είμαι σπίτι. Το αφεντικό μου δήλωσε να πάρω μια "άδεια" για Ιανουάριο Φεβρουάριο, γιατί δεν έχει να με πληρώσει. Λέω οκ, ασ μην αγχωθώ, και σκέφτηκα μήπως μπορώ να μπω ταμείο ανεργίας τουλάχιστον, για να πληρώνω το ενοίκιο. Όμως είμαι φοιτήτρια. Οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να μπω στο ταμείο, και εκτός αυτού, ξέρω ότι δεν μπορεί να σε απολύσει κάποιος ένα χρόνο μετά τη γέννα. Ισχύει ακόμα αυτό? Και πειράζει αν ζητήσω απόλυση ή θα πάει το ΙΚΑ και θα τους πιάσει? Μ' ενδιαφέρει γιατί ο εργοδότης είναι και κουμπάρος και ασχέτως αυτού του τραγικού της άδειας που με ενημέρωσε, δεν έχω όρεξη για τσακωμούς... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ!!!!
Ο χρήστης first time mommy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-13, 11:17   #511
clio_s

Περιοχή: θεσσαλονίκη
clio_s χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο first time mommy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Δυστυχώς, ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ σ' αυτό το θέμα... Είμαι μανούλα ενός κοριτσιού 9 μηνών σήμερα, δεν πήρα ποτέ άδεια λοχείας κ.λπ. από τη δουλειά μου, στην οποία εργάζομαι 8 χρόνια, αλλά τα μόνα ένσημα που μου κόλλησαν ήταν από πέρσι τον Ιούλιο (όπου και έμαθα την εγκυμοσύνη), και αυτά ούτε έφτασαν για κανένα επίδομα, παρά μόνο για βιβλιάριο υγείας, και τα οποία αφορούν 3ωρη εργασία (έτσι βόλευε τον εργοδότη...). Δεν ξέρω τί αποδοχές μου δηλώνονται κάθε μήνα αυτή τη στιγμή, γιατί δεν είμαι σπίτι. Το αφεντικό μου δήλωσε να πάρω μια "άδεια" για Ιανουάριο Φεβρουάριο, γιατί δεν έχει να με πληρώσει. Λέω οκ, ασ μην αγχωθώ, και σκέφτηκα μήπως μπορώ να μπω ταμείο ανεργίας τουλάχιστον, για να πληρώνω το ενοίκιο. Όμως είμαι φοιτήτρια. Οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να μπω στο ταμείο, και εκτός αυτού, ξέρω ότι δεν μπορεί να σε απολύσει κάποιος ένα χρόνο μετά τη γέννα. Ισχύει ακόμα αυτό? Και πειράζει αν ζητήσω απόλυση ή θα πάει το ΙΚΑ και θα τους πιάσει? Μ' ενδιαφέρει γιατί ο εργοδότης είναι και κουμπάρος και ασχέτως αυτού του τραγικού της άδειας που με ενημέρωσε, δεν έχω όρεξη για τσακωμούς... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ!!!!
Καλημέρα και να σου ζήσει,
1) ταμείο ανεργίας μπορείς να πάρεις μόνο αν σε απολύσει και όχι αν φύγεις μόνη σου. ΑΛΛΑ πρέπει να έχει ένα ελάχιστο αριθμό ενσήμων, τα οποία εσύ πιθανών να μην συμπληρώνεις, αφού δεν ασφαλιζόσουν εως τώρα.
2) Να σε απολύσει δεν μπορεί για 1,5 χρόνο μετά την γέννα.
Νομίζω όμως ότι μπορεί να σε απολύσει, αν συμφωνείς κι εσύ. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη, ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.
3) Σχετικά με την δίμηνη άδεια καλύτερα να ρωτήσεις στην επιθεώρηση εργασίας.
Μια συμβουλή από εμένα που συνήθως τα "τσουγκράω" με τους εργοδότες.
Αποφάσισε τι θες και μετά πράξε. Θέλεις να διεκδικήσεις τα δικαιώματα σου ή να τα έχεις καλά με τον κουμπάρο και εργοδότη? Και τα δυο μαζί δεν γίνονται.
Πάντως σε έχει εκμεταλευτεί ήδη αρκετα μέχρι τώρα. 8 Χρόνια ανασφάλιστη? Γέννα χωρίς επιδόματα? Έχεις καθόλου υπόψη σου πόσα χρήματα έχει χάσει?
Έχεις μεγάλο μερίδιο ευθύνης πάντως. Κακώς τον άφησες έως τώρα.
Εγώ στη θέση σου θα είχα ήδη συμβουλευτεί εργατολόγο δικηγόρο.
Ο χρήστης clio_s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-13, 15:19   #512
first time mommy

first time mommy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο στο ότι φταίω εγώ πάνω απ' όλα, αλλά βλέπεις σαν 18χρονη, ασφαλισμένη στους γονείς, και σε περιόδους με πολλά λεφτά... που μυαλό??? τί να πεις... άσε δεν το χω να τα τσουγκράω καθόλου, αλλά έχεις δίκιο... Αυτόν τον δικηγόρο θα πρέπει και να τον πληρώσω για συμβουλή ε? πφφφφφ κοντεύω να σκάσω.... Μα είναι δυνατόν? Το κράτος δεν με θεωρεί φοιτήτρια γιατί πέρασαν τα 5 χρόνια που ορίζει η σχολή, φορολογούμαι κανονικά για ότι έχω, αλλά ο οαεδ με θεωρεί φοιτήτρια... ποπο τί μας περιμένει... Σ ευχαριστώ πολύ πάντως!
Ο χρήστης first time mommy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-13, 00:28   #513
efh123

Περιοχή: larisa
efh123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σε ολους σας...μολις γραφτηκα στην παρεα σας κ θα ηθελα την βοηθεια σας...τον ιουνιο του 2012 σταματησα απο την δουλεια μου λογω εγκυμοσυνης κ τον αυγουστο γεννησα...πηρα κανονικα αδεια ικα οπως κ το εξαμηνο του οαεδ το οποιο ηταν μεχρι τον μαιο του 2013...επρεπε 10 μαιου να γυρισω στην δουλεια μου ομως επειδη δεν ειχα που να αφησω το παιδακι μου ζητησα αδεια ανευφ αποδοχων μεχρι να το φεβρουαριο του 2014...αυτο που με προβληματιζει τωρα ειναι πως δεν μπορω να γυρισω στην δουλεια μου παλι γιατι δεν εχω ατομο να μου κρατησει την μικρη...οποτε τον φεβρουαριο θα ζητησω απολυση..θα μπορεσω ομως να παρω το ταμειο ανεργιας η θα το χασω??
Ο χρήστης efh123 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-13, 13:30   #514
clio_s

Περιοχή: θεσσαλονίκη
clio_s χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο efh123 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σε ολους σας...μολις γραφτηκα στην παρεα σας κ θα ηθελα την βοηθεια σας...τον ιουνιο του 2012 σταματησα απο την δουλεια μου λογω εγκυμοσυνης κ τον αυγουστο γεννησα...πηρα κανονικα αδεια ικα οπως κ το εξαμηνο του οαεδ το οποιο ηταν μεχρι τον μαιο του 2013...επρεπε 10 μαιου να γυρισω στην δουλεια μου ομως επειδη δεν ειχα που να αφησω το παιδακι μου ζητησα αδεια ανευφ αποδοχων μεχρι να το φεβρουαριο του 2014...αυτο που με προβληματιζει τωρα ειναι πως δεν μπορω να γυρισω στην δουλεια μου παλι γιατι δεν εχω ατομο να μου κρατησει την μικρη...οποτε τον φεβρουαριο θα ζητησω απολυση..θα μπορεσω ομως να παρω το ταμειο ανεργιας η θα το χασω??
Ναι, αν σε απολύσει δικαιούσαι ταμείο ανεργίας. Αν φυσικά έχεις τα απαραίτητα ένσημα. Πόσο καιρό δουλευες πριν μείνεις έγκυος;
Ταμείο δεν δικαιούσαι αν παραιτηθείς. Οπότε προσοχή.
Πάντως αν η δουλειά σου ειναι σχετικά καλή με καλό μισθό ξανά σκέψου το.
Γράψε το παιδί σε παιδικό και δούλεψε. Το ταμείο ειναι για ενα χρόνο και ειναι λίγα χρήματα. Μετά τι θα κανείς; Θα βρεις δουλειά;
Ο χρήστης clio_s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-14, 01:20   #515
efh123

efh123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ταμείο ανεργίας

Δουλεύω από το 2008 σε αυτήν την επιχείρηση..κ ούτε το κλίμα,ούτε το ωράριο,ούτε τα λεφτά είναι καλά γι'αυτό θέλω να σταματήσω.απλά αγχώνομαι για το ταμείΟ επειδή είχα άδεια άνευ αποδοχών!!σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!
?
Παλιά 07-01-14, 08:45   #516
agkiolina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο efh123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δουλεύω από το 2008 σε αυτήν την επιχείρηση..κ ούτε το κλίμα,ούτε το ωράριο,ούτε τα λεφτά είναι καλά γι'αυτό θέλω να σταματήσω.απλά αγχώνομαι για το ταμείΟ επειδή είχα άδεια άνευ αποδοχών!!σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!
?
ΚΑΛΗΜΕΡΑ προσεχε γιατι ναι μεν το διαστημα που αναλογει στο 6μηνο και στη κυοφορεια-λοχεια οσα ενσημα δηλαδη ειναι εκαι παμε και μετραμε πιο πισω φυσικα και τα εχεις αφοτ εργαζεσαι απο το 2008 , ΑΛΛΑ δεν εχεις μισο χρονο σχεδον ενσημα απο το 6μηνο και μετα δηλαδη ΕΑΝ απολυθεις 15/2/2014 κι γραφτεις στον ΟΑΕΔ στης 22/2/2014 ,ο ΟΑΕΔ θα θελει ενσημα απο 22/12/2013 εως και 21/12/2012 εσυ εχεις ενσημα μονο του 6μηνου που ειναι μεχι και 10/5/2013 εαν τα ενσημα σου ειναι 25 καθε μηνα ο μηνας ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ σου βγαζει 9 ενσημα και ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ ΜΑΡΤΙΟΣ ΑΠΡΙΛΙΟΣ ΕΠΙ 25 =100 ενσημα και 9 απο τον μαιο 2014 ΣΥΝΟΛΙΚΑ 118
ΕΑΝ μπορεις μην πεις για απολυση ακομα η εαν εχεις το θαρρος πες τους οτι με τα ενσημα λογω της ανευ αποδοχων αδειας δεν βγαινεις ταμειο ανεργιας εαν μπορουν να σε κρατησουν λιγο και να σε απολυσουν λιγο πιο μετα .... ελπιζω να μην σου κανουν καμια λαδια και να μην σου γραψουν οτι εχεις απολυθει απο τον μαιο του 2013...

καλη τυχη
Παλιά 07-01-14, 12:38   #517
efh123

efh123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καταλαβα...δηλαδη το χανω το ταμειο...μηπως μπορεις να μου πεις ποσα ενσημα μου λειπουν?το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να συννενοη8εις με αυτους κιολας ειναι τοσο φιλοχρηματοι...εκτος αν καταφερω να πληρωσω εγω οσα ενσημα μου λειπουν...σε ευχαριστω που μου απαντησες..πολυ χρησιμα αυτα που μου ειπες...!!!
Παλιά 07-01-14, 12:53   #518
efh123

efh123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ααα,ξεχασα επισης να σου αναφερω οτι μου ειχε πει ο λογιστης οτι 8α μου κολλησουν αν 8ελησω την απολυση μετα 10 με 15 μερες ενσημα για να μην φανει οτι με διωχνουν αμεσως μετα την απολυση...φτανουν αραγε?πραγματικα εξαιτιας τους εχω χασει παρα πολλα...εκμεταλλευση στο φουλ μιλαμε..
Παλιά 08-01-14, 07:57   #519
agkiolina

Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.... για να σου πω ακριβως τι δικαιουσαι πρεπει να δω ακριβως τα ενσημα σου και να βγαλουμε μια πιθνανη ημερομηνια απολυσεως σου για να σου πω... και να μην στα κολλησει δεν μας νοιαζει αφου τους τελευταιους 2 μηνες δεν τους μετραμε καν.
Παλιά 09-01-14, 00:17   #520
efh123

efh123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ταμείΟ ανεργιας

Α,κατάλαβα,πάει το ταμείο δηλαδή...συγνώμη που σε ζαλίζω κ σε ευχαριστώ πολύ που με βοηθάς....είχα μια ελπίδα ότι θα μπορούσα να βγω σε ταμείο αλλά χλωμό...τι πρέπει να κάνω,να πάω στον ΟΑΕΔ???
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές