Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο > Μαιευτήρια / Κλινικές

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-10-12, 16:31   #1081
babycobra

babycobra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stavroula264 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπω εντελώς διαφορετικές απόψεις για το ΡΕΑ και ίσως αυτό αντανακλά τις ιδιαίτερες προσδοκίες, απαιτήσεις και προτεραιότητες του καθενός. Πάντως, και μόνο το γεγονός ότι υπάρχει επιτέλους ένα τέτοιο μαιευτήριο στα νότια προάστια είναι από μόνο του πολύ σημαντικό. Το θέμα του πάρκινγκ δεν το θεωρώ βασικό. Φυσικά, θα προσέφερε άνεση αλλά δεν είναι αυτό που θα επηρεάσει την επιλογή μαιευτηρίου. Ως προς την παρουσία συζύγου μέσα στο δωμάτιο, θα έπρεπε να υπάρχει αυστηρότερη πολιτική.
συμφωνώ απόλυτα..όσο για το παρκινγκ, ούτε το μητέρα ούτε το λητώ έχουν..μονο το γαία και το ιασώ.και είναι κριτήριο επιλογής ή μή ενός νοσοκομείου αυτό..?
Ο χρήστης babycobra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 08-11-12, 19:21   #1082
mairh952

mairh952 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΡΕΑ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΕΙΜΑΙ ΦΡΕΣΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ!!!!Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΡΕΑ?????ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ!!!!!
ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΣΩΣΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΣΩΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ FORUM ΣΥΝΤΟΜΑ!!!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ!!!!
Ο χρήστης mairh952 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-11-12, 19:36   #1083
oneiraki

Το avatar του χρήστη oneiraki

Περιοχή: Ξάνθη
oneiraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mairh952 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΕΙΜΑΙ ΦΡΕΣΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ!!!!Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΡΕΑ?????ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ!!!!!
ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΣΩΣΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΣΩΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ FORUM ΣΥΝΤΟΜΑ!!!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ!!!!
Έχει σίγουρα ένα ΑΤΜ Πειραιώς.με το καλό το μωράκι σου!

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-
Ο χρήστης oneiraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-11-12, 20:09   #1084
mariaVdr

Το avatar του χρήστη mariaVdr

Περιοχή: Αθήνα
mariaVdr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο oneiraki Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει σίγουρα ένα ΑΤΜ Πειραιώς.με το καλό το μωράκι σου!
Στον δεύτερο εχει και ενα μικρό υποκαταστημα για αναληψη μεγαλυτερου ποσού.Σήμερα πήγα για εξέταση και το είδα.

Eρωτεύτηκα!!!
Ο χρήστης mariaVdr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-11-12, 22:13   #1085
mairh952

mairh952 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ!!!!!ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΜΠΕΜΠΕΔΑΚΙΑ ΣΑΣ!!!!
Ο χρήστης mairh952 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-12, 19:59   #1086
sangreluna

sangreluna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα σας θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει ειχε καποια από σας μαιευτηρα τον Αλεξανδρη Αθανασιο που χει ιατριο στα συνορα ιλιου πετρούπολης θα με βοηθούσατε πολύ ευχαριστω!
Ο χρήστης sangreluna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-12, 21:56   #1087
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν γέννησα στο ΡΕΑ 19/11 και παρόλο που πήγα προκατελειμένη άσχημα έχω τις καλύτερες εντυπώσεις. Το προσωπικό ευγενέστατο και πρόθυμο πλην των βραδυνών βαρδιών που έχουν λίγες κοπέλες και δεν προλαβαίνουν προφανως αλλά σ' αυτό φταίει η διεύθυνση. Αίθουσες τοκετών-μαίες-δωμάτια-φαγητό-καθαριότητα όλα πάρα πολύ καλά.
Στα πολύ συν τους ότι οι μαίες είναι πολύ βοηθητικές με τον θηλασμό και σωστά ενημερωμένες.
Στα πλην η σύμβαση που έχουν με το almiron και κάτι καλλυντικά και συνοδεύουν με μια στάνταρ συνταγή όλα τα μωρά κατά την έξοδο τους από το μαιευτήριο.

Μέχρι και co-sleeping έκανα στο ΡΕΑ γιατί η μικρή έσκουζε στο πυρέξ και κοιμόμασταν αγκαλίτσα.
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-12-12, 11:24   #1088
marchalina

Το avatar του χρήστη marchalina

marchalina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπορει καποια που γεννησε πολυ προσφατα στο Ρεα -με ασφαλεια εοπυυ -να με ενημερωσει για το κοστος;
Παλιά 09-12-12, 11:40   #1089
MINNI

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
MINNI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γέννησα 9/11 και πλήρωσα 700€ με φυσιολογικό τοκετό σε τρίκλινο δωμάτιο!

Ο χρήστης MINNI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-12-12, 11:46   #1090
mariaVdr

mariaVdr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MINNI Εμφάνιση μηνυμάτων
Γέννησα 9/11 και πλήρωσα 700€ με φυσιολογικό τοκετό σε τρίκλινο δωμάτιο!
Τότε ήταν πριν την αύξηση των νοσηλείων ? Δηλαδή με τις τιμές που αναγράφονται και στο site τους?

Eρωτεύτηκα!!!
Παλιά 09-12-12, 11:48   #1091
MINNI

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
MINNI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με τις τιμές που αναγράφονται στο site τους!

Ο χρήστης MINNI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-12-12, 11:56   #1092
mariaVdr

mariaVdr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MINNI Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τις τιμές που αναγράφονται στο site τους!
Τυχερή είσαι που πρόλαβες.Εχει πάρει μια αυξηση η τιμή της τάξης των 200ε περίπου.Δεν έχουν αλλάξει κάτι στο site ακόμα και δυστυχώς δεν μπορούμε να συννενοηθούμε και να μας πούν μια τελική τιμή.Οτι ακούμε απο 'δω και απο 'κει.

Eρωτεύτηκα!!!
Παλιά 09-12-12, 11:59   #1093
marchalina

Προεπιλογή

Ευχαριστω! Τωρα δηλαδη ειναι 700+300 το πολυ (αυξηση)
Οι γιατροι παιρνουν άλλο τοσο;
Ειχε καποια την Παουλεσκου να μου πει εντυπωσεις;
Παλιά 09-12-12, 12:04   #1094
marchalina

Προεπιλογή

Η καισαρικη ποσο χρεωνεται παραπανω;
Ρωταω γιατι δεν μπορω να διαβασω pdf (τον τιμοκαταλογο)
Παλιά 09-12-12, 12:11   #1095
mariaVdr

mariaVdr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marchalina Εμφάνιση μηνυμάτων
Η καισαρικη ποσο χρεωνεται παραπανω;
Ρωταω γιατι δεν μπορω να διαβασω pdf (τον τιμοκαταλογο)
Στο site την καισαρική την έχει 200ε παραπάνω απο το φτ .

Eρωτεύτηκα!!!
Παλιά 09-12-12, 12:49   #1096
marchalina

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariaVdr Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο site την καισαρική την έχει 200ε παραπάνω απο το φτ .
Ευχαριστω!
Παλιά 13-01-13, 23:52   #1097
Μαράκι8

Μαράκι8 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Υπάρχει κάποια κοπέλα που γέννησε ή θα γεννήσει στο Ρεα ωστε να μου πει τιμή για δικλινο μεσω ΕΟΠΥΥ? Ευχαριστώ!!

Ο χρήστης Μαράκι8 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-13, 12:39   #1098
pufita81

Περιοχή: αθηνα
pufita81 ουδετερη μηδέν
Smile ΡΕΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κάποια κοπέλα που γέννησε ή θα γεννήσει στο Ρεα ωστε να μου πει τιμή για δικλινο μεσω ΕΟΠΥΥ? Ευχαριστώ!!
προσφατα γεννησα στο ΡΕΑ,για την ακριβεια πριν 17 μερες,αλλα ημουν σε τρικλινο..πληρωσα 1017 ευρω και μεσα στην τιμη ηταν τα εξοδα τοκετου,εξοδα χειρουργειου,επισκληριδιος,οι προκαθορισμενες εξετασεις του μωρου και το προκαθορισμενο υγειονομικο υλικο καθως επισης και τα φαρμακα που μου συστησε ο γιατρος μου να παρω,ο αναισθησιολογος και ο νεογνολογος που ειδε το μωρο μολις γεννηθηκε...και φυσικα και το δωματιο...και να διευκρινισω οτι ολα αυτα ηταν με φυσιολογικο τοκετο...το καλυετρο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα τηλεφωνο και να τους ρωτησεις,γτ στη σελιδα του ΡΕΑ η τιμη που αναγραφεται ειναι πιο υψηλη απο οσα τελικα πληρωσα...με το καλο να ερθει το μωρακι σου..
Ο χρήστης pufita81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-13, 12:54   #1099
xena

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ έχω μπερδευτεί πολύ με το Ρέα. Μια άλλη πάλι κοπέλα που γέννησε με καισαρική κι όλας, λέει ότι πλήρωσε σε τρίκλινο 900+κάτι ευρώ.
Ψάχνω το τόπικ για να το παραθέσω.

Ο γιατρός μου με ενημέρωσε πριν 3 μήνες ότι έχει με ΕΟΠΥΥ + καισαρική κάπου 1100 και περιλαμβάνονται όλα (και τα φάρμακα δλδ).

Τελικά τι ισχύει;;;; Μήπως τα 900+κάτι είναι με διαμονή 4 ημερών και τα 1100 για παραπάνω;;;;
Ο χρήστης xena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-13, 13:06   #1100
xena

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Miss caramel Εμφάνιση μηνυμάτων
9xx πληρώσαμε με φπα και εοπυυ (δυστυχως καναμε καισαρικη τελικά). Συμπεριλαμβάνονται όλα τα φάρμακα που θα πάρεις στον τοκετό και μετά.
Αν πας στην εξυπηρετηση του ρεα στο 2ο οροφο νομιζω(?) αριστερα απο το υποκαταστημα της πειραιώς στα δίνουν όλα γραπτώς καθώς και τι εγγραφα πρεπει να κουβαλάς μαζί σου!
Το βρήκα!

Τι ισχύει λοιπόν βρε παιδιά;;;
Παλιά 15-02-13, 13:16   #1101
Μαράκι8

Μαράκι8 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Pufita81 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση να σου ζήσει το μωράκι σου! Έχω ραντεβού με το γιατρό το βράδυ, θα ρωτήσω και θα σας ενημερώσω. Κορίτσια πολύ μπέρδεμα, μια αλλη γνωστή μου γέννησε το Νοεμβρη σε 3κλινο, έμεινε μια νυχτα εξτρα και πλήρωσε 1000 για το μαιευτηριο..

Παλιά 15-02-13, 13:27   #1102
xena

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κάτι δεν πάει καλά... Διαβάστε κι εδώ:

http://forum.eimaimama.gr/t17701-topic

Αλλες κοπέλες πληρωσαν 900, άλλες 1270;
Τι συμβαίνει; το ρεα χρεώνει ότι θέλει;;; δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές. Μήπως υπάρχει και "μερίδιο" του γιατρού;;
Παλιά 16-02-13, 10:59   #1103
Μαράκι8

Μαράκι8 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια.. Έφερα νέα από τον ντοκτόρ! Λοιπόν στο Ρέα μου είπε είναι 900 ευρω για φτ και 1000 για κτ.. Του λέω μα διαβάζω για διαφορετικές τιμές σε γυναίκες πυ γέννησαν με λίγες μέρες διαφορά.. Μου λέει αυτά είναι μάλλον οι εξτρα εξετάσεις που κάνουν στα μωράκια.. Τον ρώτησα αν θα ισχύουν αυτές οι τιμές μέχρι τον Αύγουστο που γεννάω και μου είπε πως πιστεύει πως θα ισχύουν! Αυτά τα νέότερα!!

Παλιά 04-04-13, 18:52   #1104
Βασιλική@

Περιοχή: περιστέρι
Βασιλική@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!!!!!είμαι καινούργια στο φόρουμ κ ακόμα μαθαίνω!!!θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για το ρέα...εμένα ο σύζυγός μου είναι στο πολεμικό ναυτικό κ θα ήθελα αν κάποια κοπέλα έχει γεννήσει με αυτό το ταμείο(ΓΕΝ) να μου πει πόσο πλήρωσε και πως...πλήρωσε κανονικά το νοσοκομείο κ πήρα χρήματα πίσω από το ταμείο?αν ναι,πόσα?ή πλήρωσε ποσοστό όπως γίνεται με τον εοπυυ???ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!
Ο χρήστης Βασιλική@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-13, 19:50   #1105
efoulito

Το avatar του χρήστη efoulito

Περιοχή: Π.Φάληρο
efoulito ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλες,

Ειμαι στην 32η εβδ. κύησης σε δίδυμα και ανα πάσα στιγμή μπορεί να γεννήσω.
Θα μπορούσε όποια κοπέλα γέννησε στο ΡΕΑ και έμεινε στην ΜΕΝΝ το/τα μωράκι/κια της να μου πει από θέμα χρημάτων πως τους πήγε? Εχω ενημερωθεί από το ΡΕΑ ότι ο ΕΟΠΠΥ καλύπτει την ΜΕΝΝ. Σημερα παλι περασα από εκεί και μου το επιβεβαίωσαν. Δεν σκεφτηκα να ρωτήσω όμως τι εννοούν όταν λένε ο ΕΟΠΠΥ καλύπτει την θερμοκοιτίδα.
Με επιπλέον εξετάσεις που θα γίνονται και πιθανώς να δίνονται και κάποια φάρμακα (εφοσον υπαρχει καποιο προβληματάκι με τα μωρά) τι γίνεται?? Αυτά καλύπτονται ή θα μας τα χρεώσουν και θα βρεθουμε με κάνα 5000 ευρώ παραπάνω?

Σημερα μου μπηκαν ψίλοι στα αυτιά γιατί άκουσα κάτι κουλό από ένα φίλο του πατέρα μου. Του είπε ότι δεν έμειναν ευχαριστημένοι από το ΡΕΑ (γεννησε η κόρη του πριν 2 χρόνια με καισαρική αλλά τελειόμηνη) γιατί ενώ τους είχαν πει 2000 ευρώ(δεν ξέρω για τι δωματιο μιλάμε) τους χρεώσανε ...... κάθεστε?? 8000 ευρώ !!!! Λόγω λέει εξετάσεων και πυρετού του μωρού και δεν ξέρω τώρα τι άλλο. Εκαναν φασαρία και πλήρωσαν λιγότερο αλλά πάλι παραπάνω.
Βασικά δεν το πιστεύω. Πολύ μπαρούφα μου ακούγεται. Λεω ότι μάλλον ο άνθρωπος δεν θυμάται καλά και τα μπερδεψε. Τόση μεγάλη διαφορά? Βασικά δεν άκουσα κάτι τέτοιο από πουθενά. Αλλά τρόμαξα τώρα, γιατί αν εμείς με την προωρότητα χρειαστούμε πολλές εξετάσεις, τα πληρώνουμε ή τα καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ?
Οποια κοπέλα θέλει να μου πει τη δική της εμπειρία θα με βοηθήσει πολύ. Εχει ακούσει επίσης κάποια κοπέλα κάτι τέτοιο για το νοσοκομείο?
Θα ήθελα να ξέρω ώστε μήπως επιλέξω τελικά να γεννήσω στο Αρεταίειο, να έχω ήσυχο το κεφάλι μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ο χρήστης efoulito δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-13, 21:40   #1106
oneiraki

Το avatar του χρήστη oneiraki

Περιοχή: Ξάνθη
oneiraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου εφουλίτο και με το καλό τ μωράκια σου!!Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα να κάνεις είναι ΠΡΙΝ πληρώσετε οτιδήποτε να ζητήσετε αναλυτική κατάσταση του τι χρέωσαν. Εγώ τουλχ αυτό έκανα που γέννησα επίσης πριν 2 χρόνια. Με κτ η τιμή για τρίκλινο τότε ήτανε 1980Ε και εγώ πλήρωσα συνολικά 2400!Μου είχαν χρεώσει ενοικίαση θηλάστρου πριν καν ζητήσω ,μου χρέωσαν πχ τις ταινίες μέτρησης σακχάρου που αν το ήξερα θα είχα πάρει τις δικές μου από το σπίτι. Ακόμη αναρωτιέμαι αν χρέωσαν όλα τα φάρμακα παρόλο που υποτίθεται ότι ήτνε μέσα στην τιμή..Γενικώς δεν νομίζω να έχεις τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή αλλά καλό είναι να δεις τι έχουν χρεώσει.Ο μικρός μου έμεινε 24 ώρες στην παρακολούθηση προληπτικά λόγω σακχάρου που ήτανε μαζί με την ΜΕΝΝ1. Τότε το ΙΚΑ κάλυπτε όλο το ποσό που ήτανε 150Ε/μέρα. Γέννησα στις 9.05 το πρωί κατάφερα με τα πολλά γιατί ήμουνα χάλια από την νάρκωση της επισκληριδίου και κτέβηκα να τον δω στις 9 το βράδυ όπου δεν με άφησαν να τον βάλω στήθος με την αιτιολογία ότι είχε φάει (!!!!).Από το χειρουργείο τον κράτησα ξανά αγκαλιά το βράδυ.Και μετά πήγα το πρωί όπου και πάλι δεν με άφησαν να θηλάσω με την αιτιολογία ότι δεν μου είχαν βγάλει το καθετηράκι του όρου (!!!!) κι μου πάσαραν ένα μπουκάλι γάλα να του δώσω. Ο παιδίατρος δεν πέρασε ούτε μία μέρα να μας ενημερώσει στον 4ο που ήμουνα εγώ σε αντίθεση με τον 5ο που ήτανε η κουνιάδα μου και περνούσε σε καθημερινή βάση. Γενικώς έμεινα ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές για ιδιωτικό. Εντάξει σε κάποια θέματα θα μπορούσαν να βελτιωθούν..Την επόμενη φορά θα ξέρω και εγώ καλύτερα

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-
Ο χρήστης oneiraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-13, 22:38   #1107
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγγυούλες προσοχή όταν πηγαίνετε στις τουαλέτες του μαιευτηρίου. Κόλλησα μικρόβιο μετά τη γέννα και το έπαθε και μια φίλη μου που απέβαλλε και πήγε εκει για απόξεση. Το πάθαμε εκει γιατι είχαμε κανει και οι δύο καλλιέργεια πριν και ήταν καθαρές και μετά παρουσιάσαμε το ίδιο μικρόβιο που κολλάει από τουαλέτες κτλ (εννοείται δεν ειχαμε πάει κάπου αλλού γι' αυτό και εικάζουμε οτι το κολλήσαμε εκεί....εκτός κι αν οι άντρες μας έχουν δεσμό)
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-13, 00:02   #1108
αγοροmummy!

αγοροmummy! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα κορίτσια.. Έφερα νέα από τον ντοκτόρ! Λοιπόν στο Ρέα μου είπε είναι 900 ευρω για φτ και 1000 για κτ.. Του λέω μα διαβάζω για διαφορετικές τιμές σε γυναίκες πυ γέννησαν με λίγες μέρες διαφορά.. Μου λέει αυτά είναι μάλλον οι εξτρα εξετάσεις που κάνουν στα μωράκια.. Τον ρώτησα αν θα ισχύουν αυτές οι τιμές μέχρι τον Αύγουστο που γεννάω και μου είπε πως πιστεύει πως θα ισχύουν! Αυτά τα νέότερα!!
προφανώς η τιμή αυτή με ΕΟΠΠΥ έτσι? χωρίς ΕΟΠΠΥ τον περασμένο Αύγουστο πλήρωσα 1880 μαζί με την φύλαξη αίματος ομφαλίου λώρου. Πλήρωσα τρίκλινο αλλά με είχαν σε δίκλινο χωρίς να το ζητήσω. Υπέθεσα ότι υπήρχε πληρότητα, αλλά τελικά διαπίστωσα ότι εμάς που πληρώνουμε "ντουκου" και δεν περιμένουν τον ΕΟΠΠΥ για να πάρουν μετά από καιρό τα λεφτά, μας βάζουν στα δίκλινα μη τυχόν και πιάσουμε τα τρίκλινα και αναγκαστούν να βάλουν σε δίκλινο κοπέλες απο ΕΟΠΠΥ. Μπορεί εμένα να με συνέφερε αυτό αλλά παρόλα αυτά μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση... Έλεος...
Παλιά 17-05-13, 09:59   #1109
mbt

Περιοχή: piraeus
mbt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα, εγω γέννησα ιούνιο του ΄11 με καισαρική 1980 όλα μέσα συν την θερμοκοιτιδα της μικρης για 8 μέρες 1800 τα οποία τα πλήρωσα και μετά τα πήρα από το ικα όλα (της θερμοκοιτίδας). Έμεινα πολύ ευχαριστημένη από προσωπικο και γιατρους!.
Ο χρήστης mbt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-13, 10:01   #1110
αγοροmummy!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mbt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, εγω γέννησα ιούνιο του ΄11 με καισαρική 1980 όλα μέσα συν την θερμοκοιτιδα της μικρης για 8 μέρες 1800 τα οποία τα πλήρωσα και μετά τα πήρα από το ικα όλα (της θερμοκοιτίδας). Έμεινα πολύ ευχαριστημένη από προσωπικο και γιατρους!.
ααα ναι, παρέλειψα να πω ότι όντως έμεινα πολύ ευχαριστημένη από όλους!! mbt να χαίρεσαι την κοράκλα!!
Παλιά 17-05-13, 10:05   #1111
mbt

Περιοχή: piraeus
mbt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο αγοροmummy! Εμφάνιση μηνυμάτων
ααα ναι, παρέλειψα να πω ότι όντως έμεινα πολύ ευχαριστημένη από όλους!! mbt να χαίρεσαι την κοράκλα!!

Ευχαριστώ , και εσυ να τους χαίρεσαι όλους!
Ο χρήστης mbt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-13, 17:31   #1112
Μαράκι8

Μαράκι8 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο αγοροmummy! Εμφάνιση μηνυμάτων
προφανώς η τιμή αυτή με ΕΟΠΠΥ έτσι? χωρίς ΕΟΠΠΥ τον περασμένο Αύγουστο πλήρωσα 1880 μαζί με την φύλαξη αίματος ομφαλίου λώρου. Πλήρωσα τρίκλινο αλλά με είχαν σε δίκλινο χωρίς να το ζητήσω. Υπέθεσα ότι υπήρχε πληρότητα, αλλά τελικά διαπίστωσα ότι εμάς που πληρώνουμε "ντουκου" και δεν περιμένουν τον ΕΟΠΠΥ για να πάρουν μετά από καιρό τα λεφτά, μας βάζουν στα δίκλινα μη τυχόν και πιάσουμε τα τρίκλινα και αναγκαστούν να βάλουν σε δίκλινο κοπέλες απο ΕΟΠΠΥ. Μπορεί εμένα να με συνέφερε αυτό αλλά παρόλα αυτά μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση... Έλεος...
Ναι είναι με ΕΟΠΥΥ! Κορίτσια ρίξτε μια ματια εδώ, δεν είναι τιμές μόνο για ΡΕΑ είναι για όλα τα ιδιωτικά μαιευτηρια:http://www.genna.gr/pinakes-me-kosto...-tis-klinikes/

Παλιά 31-07-13, 15:44   #1113
genuine

genuine ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν τον Οκτώβρη του 2011 γέννησα τον γιο μου στο Ρεα. Είχα να πω τα καλύτερα (τα είχα γράψει κι εδώ). Πριν 6 μέρες γέννησα τον 2ο γιο μου πάλι στο ρεα. Χαιρόμουν αφάνταστα που θα γεννήσω εκεί γιατί είχα τις καλλίτερες εντυπώσεις. Διαψεύστηκα δυστυχώς!!! Περικοπές παντού!Στο υγειονομικό υλικό που παρέχουνε,στην αλλαγή σεντονιών,πετσετών κτλ..Αλλά το βασικό για εμένα ήταν ότι δεν ήταν καθόλου φιλικό προς τα θηλάζοντα βρέφη σε αντίθεση με το 2011..Τους παρακαλούσα να μου δίνουν το μωρό όποτε κλαίει και δεν μου το έφερναν ποτέ..Την 2η νύχτα κάνανε 5 ώρες να μου το φέρου. Πήγα και τους ρωτάω μα καλά 5 ώρες δεν έκλαψε το μωρό μου? Μου απαντάει μια αγενέστατη,όχι!φαίνεται θα περνάει καλά μαζί με τα άλλα..Τότε πετάγεται μια μαία και μου λέει εγώ το τάισα στις 2 ακριβώς..Της λέω γιατί?αφού σας έχω πει να βάλετε ταμπελάκι αποκλειστικός θηλασμός. Δεν είχα αυτή την οδηγία από τη συνάδελφο που παρέλαβε το βρέφος τελευταία(η οποία ήταν η αγενέστατη)..Τέλος πάντων το μωρό ούτε μου το έφερναν ούτε έβαζαν ταμπελάκι παρά την φασαρία που προκαλούσα συνέχεια..έκανα υπομονή γιατί έλεγα 3 μέρες είναι,θα περάσουν και θα βρω τους ρυθμούς μου με το παιδάκι μου στο σπίτι μας (έχω άλλα 2 παιδάκια τα οποία τα έχω θηλάσει πέραν του έτους και τα 2 κι έχω τη σχετική εμπειρία).
Την πρώτη μέρα λέρωσα με αίμα τα σεντόνια. Ζήτησα να μου τα αλλάξουν. Ήρθαν αμέσως και τα άλλαξαν Την επόμενη διαπιστώνω ότι άλλαξαν μόνο το σντόνι που έχουν πάνω από τον πλαστικό σελτε τον οποίο τον είχαν σπρώξει προς τα κάτω για να καλύψει τον λεκέ στο κατωσέντονο..Πάλι δεν μίλησα..
Δεν ξέρω τι να πρωτοθυμηθώ!!! Ότι ζητούσα επί 3 ώρες μια κανάτα νερό που όλο ερχόταν και ποτέ δεν ερχόταν???Ότι κοπέλα που ήρθε από δίκλινο του ίδιου ορόφου μου είπε ότι εκεί της φερόντουσαν σαν βασίλισσα και τώρα στο τρίκλινο την έχουν στο φτύσιμο?Ότι κοπέλα που ήρθε από δίκλινο άλλου ορόφου μου είπε ότι της αφήναν το μωρό όσο ήθελε ενώ εδώ δεν της το έδιναν?Πάντως μπορεί να είναι και θέμα προισταμένης ορόφου..Με είχαν βάλει στον 4ο όροφο το 2011 και ήταν όλες ευγενέστατες και πολύ υποστηρικτικές με τον θηλασμό,ενώ τώρα ήμουν στον 5ο και ήταν όλα χάλια..Δεν ξέρω τι παίζει ρόλο..Μπορεί και οι περικοπές στο μισθό τους αλλά και τα κομμένα "χαρτζιλίκια" που συνηθίζαμε να τους δίνουμε να έπαιξαν τον ρόλο τους..

Περιμένουμε και το τρίτο μας θαυματάκι τον Ιούλιο...
Ο χρήστης genuine δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-13, 19:32   #1114
Μαράκι8

Μαράκι8 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας μανουλες! Γεννησα κ εγω στο ΡΕΑ πριν λιγες μερες.. Ενημερωτικα μεσω ΕΟΠΥΥ μας στοιχισε 1017 ευρω για το τρικλινο. Να σημειωσω οτι απολυτα ικανοποιημενη δεν εμεινα.Αλλες μαιες και νοσηλευτριες ηταν παρα πολυ ευγενικες αλλες παλι καθολου. Τα σεντονια μας ναι μεν μας τα αλλαζαν καθε μερα αλλα με ενοχλησε ρε κοριτσια που εβλεπα σταμπες πανω προφανως απο αιμα πιυ ειχε σττψει. Ευτυχως τουλαχιστον καθαριζαν αρκετα καλα την τουαλετα μας. Το φαγητο πολυ καλομαγειρεμενο και μεγαλες μεριδες. Τελος ηταν αυστηροιε τις ωρες επισκεπτηριου κ αφηναν μονο τον πατερα να παρααμεινει καμια ωρα μιαμιση παραπανω μετα τη ληξη του. Σε πολυ γενικες γραμμες εμεινα ευχαριστημενη τουλαχιστον περισοτερο απο οτι απο τοΜΗΤΕΡΑ οπου ειχα γεννησει το 2009.αυτα τα ολιγα! Με το καλο οσες περιμενετε να γεννησετε κ οι υπολοιπες να μας ζησουν!

Παλιά 23-10-13, 15:30   #1115
fouli

fouli χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια!Γεννησε καμια κοπελα προσφατα στο Ρεα μετα την αυξηση των τιμων να μας πει ποσα πληρωσε τελικα;
Επισης αν προλαβεις και βγαλεις το αμκα του νεογεννητου χρεωνεσαι τα 250 ευρω για τις προαιρετικες εξετασεις του ή πανε μεσω ΕΟΠΠΥ;
Ευχαριστω.
Ο χρήστης fouli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-13, 10:36   #1116
grammatiki25

grammatiki25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σας!Κι εγώ θα γεννήσω τον Δεκέμβρη στο Ρέα και κοιτάω για τις τιμές!
Διάβασα σε ένα site ότι αν βγάλεις το αμκα του μωρού δεν χρεώνεσαι τις εξετάσεις αλλά κι αν δεν προλάβεις κρατάνε σαν εγγύηση 250 ευρώ και στα επιστρέφουν.Μου έχουν πει όμως ότι προλαβαίνεις οπότε δεν τίθεται θέμα κάποιας επιπλέον πληρωμής.
Ο χρήστης grammatiki25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-13, 22:58   #1117
afroditipapaio

afroditipapaio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγώ στο ρέα θα γεννήσω και ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι θα πληρώσω αμοιβή στον ίδιο 1000ε και στο ρέα 1000 ε αλλά εαν μείνω δύο ημέρες δίνω 800ε
Ο χρήστης afroditipapaio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-13, 23:05   #1118
αγοροmummy!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο afroditipapaio Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγώ στο ρέα θα γεννήσω και ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι θα πληρώσω αμοιβή στον ίδιο 1000ε και στο ρέα 1000 ε αλλά εαν μείνω δύο ημέρες δίνω 800ε
με το καλο το μωρακι σου!! εγω γεννησα με τις περσινες τιμες δεν ηξερα οτι αλλαξαν... να σε ρωτησω, παιζει να μεινεις 2 μερες? αυτο δε το εχω ξανακουσει και νομιζω το πρωτοκολλο λεει 3 μερες εκτος αν αλλαξε κατι!
Παλιά 05-11-13, 13:20   #1119
makmarev

Περιοχή: ATHENS
makmarev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια καλημερα κι απο μενα. Θα γενησω με το καλο τον Δεκεμβριο στο Ρεα με καισαρικη και η αληθεια ειναι οτι με εχει πιασει το αγχος παρα πολυ. Εχει καποια κοπελα προσφατη εμπειρια με καισαρικη στο ρεα να μου πει? Ευχαριστω πολυ!

Ο χρήστης makmarev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-13, 19:59   #1120
Restart

Restart ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο μαιευτήριο ΡΕΑ έκανε η γυναίκα μου μια γυναικολογική επέμβαση
Μας χρέωσαν ένα σκασμό λεφτά που έφταναν το μηνιαίο εισόδημά μας.
Το ποσό είχε μετά την υποδιαστολή 7 λεπτά του ευρώ. Μαζί με το πακέτο των 50 ευρώ έδωσα και 6 λεπτά που είχα στην τσέπη.
"Παρακαλώ χρωστάτε 1 λεπτό ακόμη"...
Έμεινα άναυδος! Τους είπα ότι αυτό είναι ξεφτίλα!
Μου δικαιολογήθηκαν ότι αν ο καθένας τους "τρώει" 1 λεπτό στο τέλος του μήνα θα έχει μαζευτεί ένα σεβαστό ποσό...
Τα σχόλια δικά σας...
Ο χρήστης Restart δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές