Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Βάφτιση

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 23-05-13, 23:25   #1
Μ.Β

Μ.Β ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή απαραδεκτη συμπεριφορα παπα

Ειπα να γραψω τον πονο μηπως κ ξελαφρωσω.Πριν λιγες μερες πηγα στην εκκλησια που ειχαμε κανει τον γαμο μας για να κανονισω την βαφτιση του μπεμπη,κΛεισαμε ημερομηνια κ ο παπας μου ζητησε να του παω πιστ.γαμου.ληξ.πραξη γεννησης κ να του πω ποτε κ που παντρευτηκαν οι κουμπαροι(εαν εχουν κανει πολιτικο γαμο δεν κανει την βαπτιση) κ αδεια μεταβιβασης απο την ενορια μας.Πηγα λοιπον σημερα στην εκκλησια της ενοριας μας αγκαλια με το μωρο κ ζητησα την αδεια μεταβιβασης,αμεσως με ρωταει'' γιατι δεν κανεις εδω την βαφτιση?'' του απανταω οτι απο την αρχη ειχαμε πει οτι εαν κανουμε παιδι θα το βαφτισουμε εκει που πανρευτηκαμε,μου λεει εδω ειναι η ενορια σας εδω να κανετε την βαφτιση του λεω εχω κλεισει την ημερομηνια στην αλλην μου λεει ''α τωρα τελευταια στιγμη που τα εχεις κανονισει ερχεσαι εδω ,εδω να το βαφτισεις εδω θα ερχεσαι να το κοινωνας,εμας θα χεις αναγκη κ του λεω ολες οι εκκλησιες ιδιες δεν ειναι τι σημασια θα χει που θα το εχω βαφτισει δηλ, αμα το φερω μετα εδω δεν θα το κοινωνησετε? κ μου λεει φυγε κ ελα αυριο που θα ειναι ο αλλος πατερ,τον ευχαριστησα κ βγηκα απο το δωματιακι του....καθως απομακρυνομουν τον ακουσα να λεει''ψευτρα,νεα παιδια κ κανουν οικογενεια με τετοια μυαλα...του λεω κλαιγοντας εγω γι αυτο το παιδι τυραννηθηκα κ μου μιλας ετσι,εγω δεν σας εβρισα κ μου λεει κακομοιρα μου απαξιω να μιλησω μαζι σου..............................Κ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΧΑΝΟΥΝ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ........
Ο χρήστης Μ.Β δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-13, 23:32   #2
stella261011

stella261011 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

προφανως εγινε παπας μονο για το επαγγελμα ,ντροπη και αισχος.δεν ξερω αν μπορεις να του κανεις καπου καμια αναφορα,αν γνωριζει καποιος ας μας πει.
Ο χρήστης stella261011 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-13, 23:39   #3
peper

Το avatar του χρήστη peper

peper χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μπορείς να στείλεις επιστολή στον Δεσπώτη ή να πας κατ΄ιδιαν
Ο χρήστης peper δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-13, 23:41   #4
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια "εξαίρεση" ακόμα ............ Γεμίσαμε εξαιρέσεις...
Τελικά είναι δύσκολο να βρίσκει κανείς Ανθρώπους. Παπάδες ... γεμάτος ο κόσμος, αλλά ανθρωπιά πίσω από το ράσο... λίγη.

Κορίτσι μου, βλέπεις πως ο άνθρωπος δεν αξίζει. Μη χαλιέσαι!!
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-13, 23:57   #5
ster

Περιοχή: Αθήνα
ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τα νεύρα μου.. Κάτι τέτοια διαβάζω και φουντώνω.. Πάντως να ξέρεις ότι το χαρτί μεταβίβασης που θα πάρεις είναι ΔΩΡΕΑΝ. Κοίτα μην σε βάλει να πληρώσεις κιόλας. Το είχα ρωτήσει εγώ η ίδια στην Μητρόπολη Αθηνών όταν βάπτισα την μικρή μου. Και μου είπαν αν ζητήσουν λεφτά τότε να τους αναφέρω.
Ο χρήστης ster δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-13, 15:29   #6
bebe Aggelina

bebe Aggelina χωρίς αξιολόγηση
Angry

Γιατί,
τα απίστευτα λεφτά που ζητάνε και από γονείς και κουμπάρους πριν το μυστήριο όλο τσαντίλα!
Εμάς την Κυριακή του Θωμά που βαφτίσαμε τον μικρούλη ζήτησε 120€ το ελάχιστο από την κουμπάρα και όταν του έδωσε 50, της τα πέταξε στην μούρη φωνάζοντας. Εμείς βγάζαμε έξω φωτό αλλιώς θα σου έλεγα τί θα γινότανε.Τελικά πήρε αυτά που ήθελε και έγινε αρνάκι.
Μετά έπιασε τον άντρα μου και του ζήτησε 20€ για τα παράβολα γιατί λέει δεν τα πλήρωσε η νονά.
Επίσης ζήτησε σε εμένα για την εκκλησία 40€ γιατί έφερε νεοκόρο και ψάλτη.
Στο catering που είχαμε μετά έξω από την εκκλησία, ο 2ος παπάς (που εμείς δεν είχαμε φωνάξει) ήπιε 2 μπουκάλια κρασί και έγινε λιώμα και οι 4 τους γέμισαν 4-5 φορές τα πιάτα μας είπαν οι υπεύθυνοι του catering.
Επίσης, είχαν φέρει καμιά 10ριά παιδάκια, τα οποία εξαφάνισαν ότι μπομπό είχε μείνει στο τέλος μιας κι εμείς λόγω φαγητού εκεί, φωτό και τρεξίματος να μιλήσουμε σε όλους, δεν μας πήγε το μυαλό να τα μαζέψουμε αμέσως.
Το πιο προκλητικό, επειδή χάσαμε κάποια δώρα και πήρα την νεοκόρισα την άλλη μέρα μήπως βρήκε κάτι (λέμε τώρα)... μου είπε ότι παρόλο που δεν ήρθε, τα είχα όλα τέλεια, γιατί τα παιδιά της, τα ανήψια της και η βαφτηστήρα της, της πήγαν απ' όλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν ασχολήθηκα παραπέρα, αλλά σιχάθηκα την εκκλησία περισσότερο και φυσικά το διαδίδω σε όλους τους γνωστούς μου.
Περιοχή Νέα Πέραμος.....
Ο χρήστης bebe Aggelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-13, 15:38   #7
ster

ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Χμ.. τραγικό.. μου θύμισες όταν ο άντρας μου έγινε νονός και ο παππάς του ζήτησε λεφτά και εκείνος έδωσε ένα 50αρι, ο παππάς το τσέπωσε λέγοντας ότι είναι λίγα, ο άντρας μου όμως δεν έδωσε τίποτα παραπάνω. Οπότε παει ο παππάς στον πατέρα του παιδιού και του λέει ότι ο νονός δεν έδωσε τίποτα και του ζήτησε λεφτά. Εκείνος έδωσε χωρίς να ξέρει και μάλιστα την ταρίφα των 150 ευρώ!
Ανθρωποι της εκκλησίας και κουραφέξαλα.
Παλιά 24-05-13, 16:16   #8
cleo

cleo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ster Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νεύρα μου.. Κάτι τέτοια διαβάζω και φουντώνω.. Πάντως να ξέρεις ότι το χαρτί μεταβίβασης που θα πάρεις είναι ΔΩΡΕΑΝ. Κοίτα μην σε βάλει να πληρώσεις κιόλας. Το είχα ρωτήσει εγώ η ίδια στην Μητρόπολη Αθηνών όταν βάπτισα την μικρή μου. Και μου είπαν αν ζητήσουν λεφτά τότε να τους αναφέρω.

Και εγώ που τους ανέφερα στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών για το εξηντάρι που ζήτησαν για να δώσουν χαρτί για να γίνει αλλού η βάφτιση τι κατάλαβα; "Πώς θα βγάλει τα έξοδά της η εκκλησία αν είναι εκεί η ενορία σας και δεν κάνετε εκεί τα μυστήρια"... ή κάπως έτσι ήταν η απάντηση και έμεινα κάγκελο. Άλλα λόγια βρε παιδιά στο να μου πούνε ποιος είναι ο νόμος ή ο κανονισμός ή κάτι τελοσπάντων που επιβάλλει να πληρώσω. Το μόνο που μου είπαν στο τέλος με... συμπόνια είναι πως ο συγκεκριμένος ιερέας ζήτησε πολλά χρήματα και θα μπορούσε να ζητήσει λιγότερα για να μου δώσει το χαρτί...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cleo : 24-05-13 στις 16:18 Αιτία: edit
Ο χρήστης cleo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-13, 17:14   #9
Μ.Β

Μ.Β ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το περιεργο επισης ηταν οτι οταν εμπαινα στην εκκλησια εβγαιναν 5-6 ατομα φορτωμενα με σακουλες μεγαλης αλυσιδας s.m (τα οποια βεβαια δεν εμοιαζαν με αποροι) κ σκεφτομαι μηπως ηταν δωρεα του s.m για ανθρωπους που τα χρειαζονται η' ηταν για το συσιτιο............
Ο χρήστης Μ.Β δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-13, 23:33   #10
ster

ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο cleo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ που τους ανέφερα στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών για το εξηντάρι που ζήτησαν για να δώσουν χαρτί για να γίνει αλλού η βάφτιση τι κατάλαβα; "Πώς θα βγάλει τα έξοδά της η εκκλησία αν είναι εκεί η ενορία σας και δεν κάνετε εκεί τα μυστήρια"... ή κάπως έτσι ήταν η απάντηση και έμεινα κάγκελο. Άλλα λόγια βρε παιδιά στο να μου πούνε ποιος είναι ο νόμος ή ο κανονισμός ή κάτι τελοσπάντων που επιβάλλει να πληρώσω. Το μόνο που μου είπαν στο τέλος με... συμπόνια είναι πως ο συγκεκριμένος ιερέας ζήτησε πολλά χρήματα και θα μπορούσε να ζητήσει λιγότερα για να μου δώσει το χαρτί...

Δηλαδή ακόμη και η Μητρόπολη λέει άλλα λόγια να αγαπιόμαστε??? Τίποτα δεν λειτουργεί τελικά σε αυτό το κράτος. Εμένα πάντως μου είπαν ότι αν μου ζητήσουν χρήματα να μην τα δώσω και να πάρω τηλέφωνο στην Μητρόπολη για να μιλήσουν οι ίδιοι μαζί με τον παππά (να τον κατσαδιάσουν?) δεν ξέρω.
Παλιά 04-07-13, 12:10   #11
zinobia

zinobia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μπορεις να μου πεις που εγινε αυτο?
γιατι όταν πηγαμε να ρωτησουμε για βάπτιση στην αγ. τριάδα στους θρακομακεδονες μόνο που δε μας ....έστειλε ο παπάς.μας είπε ευθαρσως ότι ειναι κλεισμενα όλα τα σ/κα του σεπτέμβρη και του οκτωβρη.ωραια του λεω εγω και εμεις τον νοεμβριο θέλουμε. και τι μας λέει: το χειμώνα δεν τελούμε μυστηρια τα σ/κα, μόνο πέμπτη-παρασκευή. !!!!!!!(δεν το έχω ξανακούσει αυτό).δεν το συνέχισα το ζήτημα και φυγαμε.
τι γίνεται λοιπόν σε αυτή την περιπτωση? να το συνεχίσω το θέμα ή να βρω άλλη εκκλησία?αξίζει η φασαρία?
Ο χρήστης zinobia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-13, 12:33   #12
neogenitaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
neogenitaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο cleo Εμφάνιση μηνυμάτων

xaxaxa ΚΟΡΑΚΑΣ ΚΟΡΑΚΟΥ ΜΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ο χρήστης neogenitaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-07-13, 14:45   #13
Little Monkey

Το avatar του χρήστη Little Monkey

Περιοχή: UK
Little Monkey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zinobia Εμφάνιση μηνυμάτων
τι γίνεται λοιπόν σε αυτή την περιπτωση? να το συνεχίσω το θέμα ή να βρω άλλη εκκλησία?αξίζει η φασαρία?
Το αν αξίζει να το συνεχίσεις ή όχι είναι πολύ προσωπικό θέμα. Στη θέση σου θα έκανα τουλάχιστον ένα παράπονο στην Αρχιεπισκοπή γιατί αυτά που σου είπε είναι πολύ περίεργα και γιατί αν δεν μιλάμε στα περίεργα δεν διορθώνεται ποτέ τίποτα. Ο συγκεκριμένος παπάς είναι πολύ σπαστικός πάντως.
Ο χρήστης Little Monkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές