Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-07-11, 00:39   #81
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mόλις λίγες ώρες πριν πήρα το γιο μου από ΑΘΗΤΑΚΗ SPORTS VILLAGE. Απλά υπέροχα, την προτείνω ανεπιφύλαχτα. Αν και τα παιδιά ήταν 1000 και κάτι παιδιά η οργάνωση και η υπευθυνότητα ήταν σωστή με αποτέλεσμα ο λεβεντάκος μου που έφυγε για πρώτη φορά από την αγκαλιά της μανούλας του να περάσει υπέροχα. Έμεινε και τις 3 εβδομάδες, βέβαια βοήθησε και το γεγονός ότι πήγαν 5 συμμαθητές από την τάξη του όλοι μαζί στο ίδιο σπιτάκι. Πιστευω ότι οι εμπειρίες που μάζεψε είναι ότι καλύτερο!

Ο χρήστης ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-11, 08:41   #82
matgeo

matgeo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η δική μας εμπειρία (2 παιδιά επί 5 χρόνια) είναι πάντως διαφορετική. Συγκεκριμένα:

1. Δεν νομίζω ότι στη συγκεκριμένη κατασκήνωση υπάρχει μεγαλύτερη ή μικρότερη αναλογία "κακών" (με πολλά εισαγωγικά) παιδιών από άλλες. Η ανοχή επίσης είναι σχετική (δεν μπορείς πρακτικά νομίζω να απαγορεύσεις αποτρέψεις τέτοιες συμπεριφορές εννοείται στο βαθμό που δεν γίνονται επικίνδυνες/προσβλητικές). Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι είναι αποδεκτές

2. Μου κάνει εντύπωση (η συγκεκριμένη απάντηση) χωρίς να αμφισβητώ το φίλο/η. Απαράδεκτη πάντως σε κάθε περίπτωση

3. 5 χρόνια χ 2 ομαδάρχες = 10 στη δική μας περίπτωση (κάποιοι ήταν οι ίδιοι) δεν μας έτυχε τέτοια περίπτωση. Μάλλον το ακριβώς αντίθετο. Καλό θα έιναι - για το καλό όλων των παιδιών μας - να επισημάνετε/καταγγείλετε ονομαστικά (αν δεν το έχετε κάνει ήδη) στους υπευθύνους τέτοιες απαρέδκτες συμπεριφορές)

4. Οντως οι υδραυλικές - και οι υπόλοιπες- εγκαταστάσεις δεν είναι οι καλύτερες/πιο μοντέρνες που υπάρχουν (σε κάποιες περιπτώσεις θα τις χαρακτήριζα αρκετά παλιές). Είναι όμως ασφαλείς και καθαρές κάτι που για εμάς είναι εξαιρετικά σημαντικό.

Νομίζω ότι το καλύτερο κριτήριο -ειδικά για παιδιά από μια ηλικία και πάνω- είναι η αίσθηση του παιδιού (να περνάει καλά κι αν "κερδίζει" πράγματα με την ευρύτερη έννοια)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο astra998 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτρέπω να αποφύγετε την κατασκήνωση Λελούδα. Από την φετεινή εμπειρία του γιού μου και φίλου του:
1. Ανοχή παιδιών που βωμολοχούν, είναι επιθετικά και στριμώχνουν άλλα παιδιά με σεξουαλικά υπονοούμενα. Μιλώ για 9χρονα!!!!
2. Αργή αντίδραση στα όρια της αδιαφορίας των ομαδαρχών και των υπεύθυνων της κατασκήνωσης σε περιπτώσεις όπως η προηγούμενη. Όταν τέθηκε το θέμα από γονείς, η απάντησή τους ήταν περίπου "δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα αφού έτσι μας έρχονται από τις οικογένειές τους" (!!!).
3. Αγενείς και είρωνες ομαδάρχες (κάποιοι). Είναι εξοργιστικό να προσβάλει ο 18χρονος ένα παιδί του δημοτικού.
4. Μέτριες υδραυλικές εγκαταστάσεις όσον αφορά τη δυνατότητα ζεστού ντους. Οι βρύσες δεν ρυθμίζονται καλά ως προς το ζεστό/κρύο.

Στα θετικά, ισχύει ο περιορισμένος αριθμός παιδιών, το φαγητό είναι καλό, η ιατρική παρακολούθηση επίσης, και η περιοχή καταπράσινη. Πηγαίνουν και για μπάνιο κάθε 2η μέρα περίπου. Πήγε ο γιός μου και πέρυσι και πέρασε πολύ καλύτερα. Εμάς μας έχασαν από πελάτες.
Ο χρήστης matgeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-11, 09:43   #83
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mόλις λίγες ώρες πριν πήρα το γιο μου από ΑΘΗΤΑΚΗ SPORTS VILLAGE. Απλά υπέροχα, την προτείνω ανεπιφύλαχτα. Αν και τα παιδιά ήταν 1000 και κάτι παιδιά η οργάνωση και η υπευθυνότητα ήταν σωστή με αποτέλεσμα ο λεβεντάκος μου που έφυγε για πρώτη φορά από την αγκαλιά της μανούλας του να περάσει υπέροχα. Έμεινε και τις 3 εβδομάδες, βέβαια βοήθησε και το γεγονός ότι πήγαν 5 συμμαθητές από την τάξη του όλοι μαζί στο ίδιο σπιτάκι. Πιστευω ότι οι εμπειρίες που μάζεψε είναι ότι καλύτερο!
Eκει θα στειλω και τα δυο μου παιδια την επομενη περιοδο. προπερσι ειχε παει η κορη μου μονη της και ειχε περασει καταπληκτικα.
Ακομη και οταν δυστυχως επιασε φωτια εκει κοντα, ηξεραν πως να το αντιμετωπισουν. Ηταν σε ετοιμοτητα!!!!!
Ο χρήστης ZWH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-11, 18:53   #84
Pola

Το avatar του χρήστη Pola

Περιοχή: Κηφισιά
Pola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους!!

Διαβάζοντας τα σχολια για τη Λελουδα μ' επιασε η ψυχη μου. Μεσω του ασφαλιστικου μου φορεα θα παει εκει ο γιος μου για πρωτη φορα κατασκηνωση (9 ετων). Και ημουν τοσο χαρουμενη γιατι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια. Τελος παντων, τωρα δεν μπορω να κανω τιποτα, απλα αν ζητησει να επιστρεψει δεν θα τον πιεσω...
Παλιά 09-07-11, 20:47   #85
summer99

Το avatar του χρήστη summer99

Περιοχή: αθήνα
summer99 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα μέσω της δουλειάς μου πήγε για πρώτη φορά κατασκήνωση ο μεγάλος μου (9 χρονών) στην Περαχώρα Λουτρακίου. Ηθελε να πάει από μόνος του όταν τον ρώτησα αλλιώς δεν θα τον έστελνα. Το πρώτο βράδυ με πήρε τηλ. ο αρχηγός και μου είπε ότι έκλαιγε, μου τον έδωσε στο τηλ. δεν μπορούσα να ακούσω τι μου έλεγε από το κλάμα, δεν έβγαιναν τα λογια ούτε η αναπνοή του. Χάλια εγώ. Πέρασαν κάποιες μέρες, που μιλάγαμε στο τηλ. ακουγόταν καλύτερα αλλά μας είχε ζητήσει να τον πάρουμε στο επισκεπτήριο. Τον πήγαν και στο ιατρικό κέντρο του Λουτρακιου, επειδή τον πόναγε η κοιλίτσα του, του έκαναν εξετάσεις αίματος και ούρων, ευτυχώς όλα καλά. Στο επισκεπτήριο τελικά τον πήραμε, δεν ήθελε με κανένα τρόπο να καθήσει άλλο. Συνολικά κάθισε 10 μέρες, τώρα εδώ και μια εβδομάδα πάει σε summer camp μαζί με ένα φίλο του. Πρόβλημα με την κατασκήνωση ή τους υπεύθυνους δεν είχα γιατί είναι της δουλειάς μου, οπότε προσέχουν πολύ τα παιδιά, μόνο η ομαδάρχισσα ήταν μικρούλα (20 χρονών) και από ότι μου είπε το παιδί ήταν με ένα κινητό στο χέρι της και έβριζε. Αυτό με πείραξε αλλά δεν το έκανα θέμα, αφού τον πήρα.

Ο χρήστης summer99 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-07-11, 10:55   #86
matgeo

matgeo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Pola Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους!!

Διαβάζοντας τα σχολια για τη Λελουδα μ' επιασε η ψυχη μου. Μεσω του ασφαλιστικου μου φορεα θα παει εκει ο γιος μου για πρωτη φορα κατασκηνωση (9 ετων). Και ημουν τοσο χαρουμενη γιατι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια. Τελος παντων, τωρα δεν μπορω να κανω τιποτα, απλα αν ζητησει να επιστρεψει δεν θα τον πιεσω...
Οπως φαίνεται και από τα σχόλιά μου είμαι - τα 2 παιδιά μου δηλαδή- από τους "φανατικούς" της συγκεκριμένης κατασκήνωσης. Ο κάθε γονιός -και το κάθε παιδί- είναι φυσικά διαφορετική περίπτωση ανάλογα με τις εμπειρίες, τις προσδοκίες και τις προτεραιότητες από μια κατασκήνωση.

Συνοψίζοντας σημειώνω ότι:

1. Υπάρχει μόνο 1 σχόλιο κατά της κατασκήνωσης (με εμπειρία 2 ετών)
2. Υπάρχει μόνο 1 σχόλιο υπέρ της κατασκήνωσης (το δικό μου) με εμπειρία 5 ετών (Χ 2 παιδιά)
3. Την πρώτη χρονιά η κόρη μου (τότε 7 ετών) ζήτησε με κλάματα να φύγει (δεν τα πήγαινε καλά με 1 παιδί). Δεν ενδώσαμε (με μεγάλη δυσκολία)
4. Σήμερα αν δεν τη στέλναμε δεν θα μας μιλούσε για τα επόμενα 1-2 χρόνια
Παλιά 10-07-11, 22:39   #87
astra998

astra998 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για τη συζήτηση περί κατασκήνωσης Λελούδα: η εμπειρία μας είναι 2ετής ως προς τον γιό μου, αλλά πολυετής ως προς την ανηψιά μου. Ο γιός μου πέρασε καλά πέρυσι, όχι φέτος, και η ανηψιά μου πέρασε επίσης καλά παλιότερα. Σημειώνω ότι ο γιός μου δεν είναι κανένα "μαμόθρεφτο" που τα βρίσκει δύσκολα εκτός σπιτιού, αλλά κοινωνικός και ανεξάρτητος για την ηλικία του. Τα γεγονότα από την πρώτη φετεινή περίοδο είναι όπως τα παρέθεσα, βασίζονται σε εμπειρία 2 οικογενειών και ο κάθε γονέας κρίνει και αποφασίζει. Οι υπεύθυνοι της κατασκήνωσης έχουν ενημερωθεί από τις 2 οικογένειες και εύχομαι όσοι στείλετε τα παιδιά σας εκεί, να περάσουν καλά. Όπως είπα, εμείς δεν ξαναπάμε.
Ο χρήστης astra998 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-11, 14:07   #88
beta

Περιοχή: Αθήνα
beta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους
Προσωπικά θα ήθελα απλώς να εκφράσω έναν προβληματισμό στα μηνύματα "αλεξιπτωτιστών" στο forum, ιδίως όταν είναι πολύ υπέρ ή πολύ κατά του υπό συζήτηση θέματος. Το φαινόμενο αυτό έχει παρατηρηθεί σε πολλά θέματα που σχετίζονται με παροχή πάσης φύσεως αγαθών ή υπηρεσιών....
Παλιά 20-07-11, 15:20   #89
matgeo

matgeo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο beta Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους
Προσωπικά θα ήθελα απλώς να εκφράσω έναν προβληματισμό στα μηνύματα "αλεξιπτωτιστών" στο forum, ιδίως όταν είναι πολύ υπέρ ή πολύ κατά του υπό συζήτηση θέματος. Το φαινόμενο αυτό έχει παρατηρηθεί σε πολλά θέματα που σχετίζονται με παροχή πάσης φύσεως αγαθών ή υπηρεσιών....

Επειδή αισθάνομαι ότι μάλλον με αφορά το σχόλιο περί "αλεξιπτωτιστών" να διαβεβαιώσω ότι δεν έχω μετοχική ή άλλη σχέση με την συγκεκριμένη κατασκήνωση (χάριν αστεϊσμού να σας δείξω και τη φορολογική μου δήλωση αν δεν με πιστεύετε) αλλά ούτε και ποσοστά παίρνω. Θεώρησα ότι να μεταφέρω την εμπειρία μου απαντώντας σε σχετικό ερώτημα κάποιου στο forum μπορέι να είναι χρήσιμο. Είναι αυτονόητο ότι όλα τα σχόλια είναι σεβαστά (εκτός ίσως από αυτά που αναφέρονται γενικώς και αορίστως σε "αλεξιπτωτιστές" χωρίς να έχουν άποψη -από ότι φαίνεται- για το συγκεκριμένο θέμα.) Τα τελευταία είναι μάλλον ακατανόητα για εμένα γιατί αφήνοντας υπονοούμενα -γενικώς και αόρίστως- δεν βοηθάει κανείς κανέναν (εννοώ να σχηματίσει άποψη). Αντίθετα η άποψη με στοιχεία και εμπειρίες (όπως π.χ. οι δικές μου και του φίλου Astra99 μάλλον συμβάλλουν προς αυτή την κατεύθυνση όσο "φανατικές" ή αντίθετες κι αν ακούγονται.
Παλιά 20-07-11, 22:22   #90
beta

beta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή αισθάνομαι ότι μάλλον με αφορά το σχόλιο περί "αλεξιπτωτιστών" να διαβεβαιώσω ότι δεν έχω μετοχική ή άλλη σχέση με την συγκεκριμένη κατασκήνωση (χάριν αστεϊσμού να σας δείξω και τη φορολογική μου δήλωση αν δεν με πιστεύετε) αλλά ούτε και ποσοστά παίρνω. Θεώρησα ότι να μεταφέρω την εμπειρία μου απαντώντας σε σχετικό ερώτημα κάποιου στο forum μπορέι να είναι χρήσιμο. Είναι αυτονόητο ότι όλα τα σχόλια είναι σεβαστά (εκτός ίσως από αυτά που αναφέρονται γενικώς και αορίστως σε "αλεξιπτωτιστές" χωρίς να έχουν άποψη -από ότι φαίνεται- για το συγκεκριμένο θέμα.) Τα τελευταία είναι μάλλον ακατανόητα για εμένα γιατί αφήνοντας υπονοούμενα -γενικώς και αόρίστως- δεν βοηθάει κανείς κανέναν (εννοώ να σχηματίσει άποψη). Αντίθετα η άποψη με στοιχεία και εμπειρίες (όπως π.χ. οι δικές μου και του φίλου Astra99 μάλλον συμβάλλουν προς αυτή την κατεύθυνση όσο "φανατικές" ή αντίθετες κι αν ακούγονται.
Matgeo, το σχόλιο δεν αφορά εσένα και συμφωνώ απόλυτα ότι όλες οι εμπειρίες που μεταφέρονται μπορεί να είναι χρήσιμες. Όσο για το αν έχω άποψη ή όχι για το συγκεκριμένο θέμα, ο γιος μου αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην εν λόγω κατασκήνωση και θα είναι εκεί εκτός απροοόπτου ώς το επόμενο Σάββατο, οπότε και λήγει η β΄περίοδος. Επαναλαμβάνω ότι το σχόλιο δεν αφορούσε εσένα και σαφώς όλες οι απόψεις είναι σεβαστές είτε συμφωνούμε είτε όχι. Απλώς από την εμπειρία μου στο forum κάποια μηνύματα με προβληματίζουν, αυτό είναι όλο, δε λέω ότι έχω το αλάνθαστο φυσικά, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.
Παλιά 20-07-11, 22:38   #91
matgeo

matgeo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο beta Εμφάνιση μηνυμάτων
Matgeo, το σχόλιο δεν αφορά εσένα και συμφωνώ απόλυτα ότι όλες οι εμπειρίες που μεταφέρονται μπορεί να είναι χρήσιμες. Όσο για το αν έχω άποψη ή όχι για το συγκεκριμένο θέμα, ο γιος μου αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην εν λόγω κατασκήνωση και θα είναι εκεί εκτός απροοόπτου ώς το επόμενο Σάββατο, οπότε και λήγει η β΄περίοδος. Επαναλαμβάνω ότι το σχόλιο δεν αφορούσε εσένα και σαφώς όλες οι απόψεις είναι σεβαστές είτε συμφωνούμε είτε όχι. Απλώς από την εμπειρία μου στο forum κάποια μηνύματα με προβληματίζουν, αυτό είναι όλο, δε λέω ότι έχω το αλάνθαστο φυσικά, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.
ΟΚ αισθάνθηκα ότι με αφορά μια και υποστήριξα-λόγω εμπειρίας-κάπως έντονα (είναι η αλήθεια) την εν λόγω κατασκήνωση. Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει κάποιο θέμα για εμένα πέρα από αυτό που σημείωσα (ότι καλό είναι να είμαστε συγκεκριμένοι στα σχόλιά μας ώστε να είμαστε και χρηστικοί)

Η αλήθεια είναι επίσης ότι με έχει προβληματίσει το σχόλιο του φίλου Αστρα998 - περί ανεκτικότητας των υπευθύνων σε βωμολοχίες κλπ- και σκοπεύω να το θέσω στους υπευθύνους κατά την έναρξη της Γ περίόδου (που πηγαίνουν τα παιδιά μου). Θα με ενδιέφερε επίσης -αν θες - και η δική σου άποψη για την συγκεκριμένη κατασκήνωση μια και έχεις προσωπική άποψη
Παλιά 21-07-11, 08:57   #92
beta

beta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα,
Ο μικρός πήγε φέτος πρώτη φορά κατασκήνωση. Για τη συγκεκριμένη μας είχαν μιλήσει φίλοι που είχαν ήδη στείλει τα παιδιά τους στο παρελθόν. Νομίζω ότι το τέλειο δεν υπάρχει πουθενά, αρκεί να καλύπτει όσα ο καθένας από εμάς θεωρεί σημαντικά. Π.χ. οι εγκαταστάσεις και τα υδραυλικά είναι όντως κάπως παλιά, όμως η νοοτροπία της συγκεκριμένης κατασκήνωσης που είναι "green", χωρίς πολυτέλειες, αλλά προσφέροντας στα παιδιά ένα τρόπο ζωής μέσα στη φύση, με δραστηριότητες που ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα (π.χ. gaudi -Ο δικός μου έχει ενθουσιαστεί ή το παιχνίδι flying fox που θυμίζει λίγο το πάρκο στη Μαλακάσα) που ταυτόχρονα διοικείται από μία οικογένεια όπου κάθε μέλος της παίζει ένα ρόλο εκεί , όλα αυτά πιστεύω ότι επιμορφώνουν τα παιδιά εκτός από ότι τα διασκεδάζουν. Ελπίζω η ανάμνηση που θα μείνει στο γιο μου να είναι τέτοια που να θέλει να ξαναπάει του χρόνου, σημειωτέον δε ότι το Ταμείο μου δεν καλύπτει την κατασκήνωση την 2η περίοδο και πληρώνουμε 800 €, συν το gaudi.
Παλιά 06-08-11, 20:11   #93
Pola

Pola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια!

Πηγαμε να δουμε σημερα το γιο μας στη Λελουδα. Ηταν κατενθουσιασμενος!!! Δε σταματησε ουτε λεπτο να μιλαει για το ποσο ωραια περναει, τις δραστηριοτητες που κανουν, το gaudi κλπ...Καποια στιγμη μας λεει: δε φανταζομαι να με παρετε σημερα... Μεσα στο δωματιο δεν μπηκαμε γιατι ειχαμε το μωρο μαζι και δεν μπορουσαμε να περιμενουμε μεχρι τις 5. Το επομενο σαββατο θα παμε να τον παρουμε πιο αργα για να μπορεσουμε να δουμε πιο ολοκληρωμενα την κατασκηνωση.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τα σχολια σας...
Παλιά 06-08-11, 21:00   #94
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και τα δικα μου ειναι αυτη την περιοδο κατσκηνωση. Ο μικρος ηταν ενθουσιασμενος απο την πρωτη στιγμη. Το προβλημα μου ομως ειναι με την ομαδαρχισα του η οποια μας εδωσε το κινητο της για να επικοινωνουμε και ποτε δεν το σηκωνει!!!!!!!!
Εχω να επικοινωνησω με το παιδι απο προχθες το πρωι!!!!!
Ευτυχως που ειναι η αδελφη του εκει και την παιρνω στο κινητο και μουλεει οτι το μικρο ειναι καλα.
Απαραδεκτη η ομαδαρχισα!!!!!! Μου αρεσει που η ιδια μας εδωσε το κινητο της και μας ειπε ποιες ωρες να επικοινωνουμε. Στην τελικη ας ορισει μια ωρα στα παιδια που να μπορουν να μας παρουν τηλεφωνο απο τα καρτοτηλεφωνα.
Παλιά 11-08-11, 09:42   #95
matgeo

matgeo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γεια σας κοριτσια!

Πηγαμε να δουμε σημερα το γιο μας στη Λελουδα. Ηταν κατενθουσιασμενος!!! Δε σταματησε ουτε λεπτο να μιλαει για το ποσο ωραια περναει, τις δραστηριοτητες που κανουν, το gaudi κλπ...Καποια στιγμη μας λεει: δε φανταζομαι να με παρετε σημερα... Μεσα στο δωματιο δεν μπηκαμε γιατι ειχαμε το μωρο μαζι και δεν μπορουσαμε να περιμενουμε μεχρι τις 5. Το επομενο σαββατο θα παμε να τον παρουμε πιο αργα για να μπορεσουμε να δουμε πιο ολοκληρωμενα την κατασκηνωση.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τα σχολια σας...

Ειδαμε κι εμείς τα παιδιά μας στο επισκεπτήριο του Σαββάτου (6/ οπότε μάλλον είμασταν μαζι. Τα πήραμε το μεσημέρι και γυρίσαμε το απόγευμα (για να πάρουμε τα άπλυτά τους βασικά). Με μεγάλη χαρά και ικανοποίηση (για την αρχική μας επιλογή πριν από 5 χρόνια) είδαμε ότι κάθε χρόνο περνάνε και καλύτερα και ακόμη κι όταν υπάρχουν πράγματα που τα ενοχλούν (π.χ. καιρός, "ενοχλητικά" παιδιά κλπ) έχουν μάθει να μην τα αφήνουν να τους χαλάνε τη διάθεση. Ιδιαίτερα σημαντικό - για εμάς- είναι ο μικρός αριθμός των κατασκηνωτών (150-160 τον Αύγουστο, 250-260 τις άλλες 2 περιόδους) και το ότι πολλά παιδιά πηγαίνουν πολλά χρόνια

Ενα πρόβλημα μελλοντικό -που αφορά όλες τις κατασκηνώσεις- έχει να κάνει με την προοπτική μείωσης ή/και μηδενισμού της επιδότησης των ασφαλιστικών ταμείων (όσων τελοςπάντων έχουν σήμερα αυτή τη δυνατότητα) του κόστους των κατασκηνώσεων.
Παλιά 12-08-11, 16:25   #96
Pola

Pola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Matgeo, εμεις ειχαμε κατσει στην Ελια, γιατι με τα 3 παιδια δεν ειμαστε πολυ ευκολοι στις μετακινησεις... Η αληθεια ειναι πως θα ηθελα κι εγω να αλλαξω σεντονια κλπ, αλλα δεν υπολογισαμε σωστα την ωρα, πηγαμε κατα τις 12 και δεν γινοταν με το 4 μηνων μωρο να κατσουμε μεχρι τις 5. Δεν πειραζει, αυριο θα το χειριστουμε καλυτερα
Να σε ρωτησω για το τελευταιο σ/κ...Παμε για επισκεψη το σαββατο και τα παιρνουμε δευτερα?? η μπορουμε να παραλειψουμε την επισκεψη?? Ειμαι πρωταρα, γι' αυτο και ρωταω
Α, επισης ν αναφερω οτι ο γιος μας ουτε ενα τηλεφωνο δε μας εχει παρει...μαλλον περναει ΤΕΛΕΙΑ!!!
Παλιά 13-08-11, 12:04   #97
matgeo

matgeo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Matgeo, εμεις ειχαμε κατσει στην Ελια, γιατι με τα 3 παιδια δεν ειμαστε πολυ ευκολοι στις μετακινησεις... Η αληθεια ειναι πως θα ηθελα κι εγω να αλλαξω σεντονια κλπ, αλλα δεν υπολογισαμε σωστα την ωρα, πηγαμε κατα τις 12 και δεν γινοταν με το 4 μηνων μωρο να κατσουμε μεχρι τις 5. Δεν πειραζει, αυριο θα το χειριστουμε καλυτερα
Να σε ρωτησω για το τελευταιο σ/κ...Παμε για επισκεψη το σαββατο και τα παιρνουμε δευτερα?? η μπορουμε να παραλειψουμε την επισκεψη?? Ειμαι πρωταρα, γι' αυτο και ρωταω
Α, επισης ν αναφερω οτι ο γιος μας ουτε ενα τηλεφωνο δε μας εχει παρει...μαλλον περναει ΤΕΛΕΙΑ!!!

Καλημέρα. Χαίρομαι που "περνάτε" καλά. Στην Ελιά είμαστεν κι εμείς το διάστημα αυτό οπότε μάλλον "ειδωθήκαμε". Το τελευταίο Σ/Κ δεν πάμε (για επίσκεψη) παρά μόνο αν θέλουμε/νε να τα πάρουμε (οπότε παίζει και η Κυριακή). Αλλιώς τη Δευτέρα.

Τα "λέμε" ίσως σήμερα
Παλιά 17-08-11, 14:52   #98
Pola

Pola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Matgeo, σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Τελικα το σαββατο πηγαμε στην κατασκηνωση, μιλησαμε με την ομαδαρχισσα, ολα καλα κι ωραια!! Ολοι οι γονεις κουβαλουσαν σακους με ρουχα και απλυτα, μονο εμεις δεν ειχαμε τιποτα... ε, του χρονου, να ειμαστε καλα, θα εχουμε καλυτερη οργανωση!!
Παλιά 20-08-11, 16:12   #99
nef

nef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια!! Αν κ πολύ καθυστερημένα να ενημερώσω κ εγώ για την κατασκήνωση ranch. Δούλεψα εκεί πριν κάνα πενταρι χρονια κ εχω να πω τα εξής. Είναι μια μεγάλη κατασκήνωση, με πολύ ντάβανο. Η ιππασία που διαφημιζει είναι όντως μια βολτα των 2 λεπτών, αλλά τι περιμένετε;; 3 αλογάκια νομίζω έχει ε και κανουν ενα γυρω τα παιδιά. Πιστεύω κ από αυτά που εχω δει κ από αυτά που έχω ακούσει οτι είναι η πιο ασφαλής κατασκήνωση. Τις ομαδάρχισσες μας είχαν σούζα δεν τολμούσαμε να αφήσουμε τα παιδιά λεπτό. Τα 3 πρώτα βράδια δεν επιτρεπόταν να απομακρυνθεί κανείς από τη σκηνή. Τα υπόλοιπα για κανά μισάωρο μας άφηναν να καθόμαστε στην τραπεζαρία κ πάντα έμενε ένας πίσω για να προσέχει τα παιδιά. Κ για να φύγουμε έπρεπε να περάσει καμια ώρα να κοιμηθούν τα παιδιά. (εμένα πάντα με έπερνε ο ύπνος κ ποτέ δεν έφευγα) Σε άλλες κατασκηνώσεςι έχω ακούσει τα αίσχη. Μέχρι κ να φεύγουν οι ομαδάρχες το βράδυ από την κατασκήνωση. Να ξενυχτάνε κάθε βράδυ κτλ κτλ. Στην πισίνα η επιβλεψη ήταν πολύ αυστηρή κ εκτός από τους ομαδάρχες υπήρχε κ έξτρα προσωπικό που περιφρουρούσε. Κάθε μέρα έχει 3 δραστηριότητες το πρωί κ 3 το απόγευμα. Κοινώς πιο φουλ πρόγραμμα δεν υπάρχει. Είναι λίγο εξαντλητικό το πρόγραμμα δεδομένου οτι δεν υπάρχει ίσκιος. Το φαγητό πλούσιο κ μια χαρά τρωγόταν, το μενού περιλάμβανε απ όλα αλλά για την ποιότητα αμφιβάλλω γτ εμένα μετά την πρώτη βδομάδα πονούσε συνεχώς το στομάχι μου. Υπάρχει κυλικείο αλλά μη νομίζετε οτι τα παιδιά μπορούν να ψωνίζουν συνέχεια αφού όλη μέρα τρέχουν σε δραστηριότητες.

Αυτό που δε μου αρέσει γενικά στις κατασκηνώσεςι κ εγώ προσωπικά θα το σκεφτόμουν 2 κ 3 φορές να στείλω το παιδί μου είναι η κουλτούρα που καλλιεργείται. Πήξαμε στο σκυλάδικο. Μετά το φαγητό χορεύαμε στα τραπέζια μαζί με τα παιδιά λες κ ήμασταν γλάστρες στα πρωινάδικα. Εβλεπες 6χρονα να χορευουν τσιφτετέλια λες κ ήταν 20αρες. Το ίδιο κ στα πάρτυ το βράδυ. Το βραδακι πριν πάμε για φαγητό όλα τα παιδακια ακομα κ τα 6χρονα που ειχα εγώ βάφονταν κ στολίζονταν. Τα μεγαλύτερα φλέρταραν για να το πω ευγενικά. Γενικά θεωρώ οτι 23 μέρες είναι πολύς καιρός μακριά από τον έλεγχο των γονιών κ τα παιδιά ξεφεύγουν κ επηρεάζονται -πολύ το ένα από το άλλο. Ισως είμαι υπερβολική αλλά δε μου αρέσει να μικρομεγαλίζουν τα παιδιά. Τόσον καιρό θα μπορούσα να βρω τρόπο να περάσουν ωραία τα παιδιά μου με τα πρότυπα που εγκρίνω εγώ. Η αλήθεια είναι όμως οτι γίνονται ανεξάρτητα, αναλαμβάνουν ευθύνες, φεύγουν από την ποδιά της μανούλας κ περνανε πολύ καλά. Το καλοκαίρι είναι μια νεκρή περίοδος χωρίς σχολείο κ αν οι γονείς εργάζονται πολλες ώρες μια κάποια λύση.
Ο χρήστης nef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-01-12, 20:36   #100
aspasiat

aspasiat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γειά σας και απο εμένα και καλή χρονιά με υγεία και κάθε ευτυχία στις οικογένειες μας. Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου για επιλογή σε κάποια κατασκήνωση.Προσωπικά 3 συνεχόμενες χρονιές έχω στείλει τα 2 μου παιδιά ηλικίας 7 και 9 ετών στη κατασκήνωση της κορέλκο και ομολογώ οτι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη και τα παιδιά μείνανε ενθουσιασμένα. Ο ομαδάρχης είναι 18 ετών και άνω και οι βοηθοί 16 ετών και συμπεριφερθήκανε στα παιδιά πολύ ευγενικά, και επειδή με το αγοράκι μου έχω θέμα με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια στο σπίτι, στη κορέλκο με καθυσηχάσανε ότι δεν χρησιμοποιούν καθόλου ηλεκτρονικά παιχνίδια. Επίσης όποτε ζήτησα να μιλήσω με τα παιδιά ακόμα και εαν δε μίλησα μαζί τους κάποιες φορές άμεσα με παίρναν εκείνα μετά απο λίγο.
Ο χρήστης aspasiat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-01-12, 21:15   #101
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nef Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κορίτσια!! Αν κ πολύ καθυστερημένα να ενημερώσω κ εγώ για την κατασκήνωση ranch. Δούλεψα εκεί πριν κάνα πενταρι χρονια κ εχω να πω τα εξής. Είναι μια μεγάλη κατασκήνωση, με πολύ ντάβανο. Η ιππασία που διαφημιζει είναι όντως μια βολτα των 2 λεπτών, αλλά τι περιμένετε;; 3 αλογάκια νομίζω έχει ε και κανουν ενα γυρω τα παιδιά. Πιστεύω κ από αυτά που εχω δει κ από αυτά που έχω ακούσει οτι είναι η πιο ασφαλής κατασκήνωση. Τις ομαδάρχισσες μας είχαν σούζα δεν τολμούσαμε να αφήσουμε τα παιδιά λεπτό. Τα 3 πρώτα βράδια δεν επιτρεπόταν να απομακρυνθεί κανείς από τη σκηνή. Τα υπόλοιπα για κανά μισάωρο μας άφηναν να καθόμαστε στην τραπεζαρία κ πάντα έμενε ένας πίσω για να προσέχει τα παιδιά. Κ για να φύγουμε έπρεπε να περάσει καμια ώρα να κοιμηθούν τα παιδιά. (εμένα πάντα με έπερνε ο ύπνος κ ποτέ δεν έφευγα) Σε άλλες κατασκηνώσεςι έχω ακούσει τα αίσχη. Μέχρι κ να φεύγουν οι ομαδάρχες το βράδυ από την κατασκήνωση. Να ξενυχτάνε κάθε βράδυ κτλ κτλ. Στην πισίνα η επιβλεψη ήταν πολύ αυστηρή κ εκτός από τους ομαδάρχες υπήρχε κ έξτρα προσωπικό που περιφρουρούσε. Κάθε μέρα έχει 3 δραστηριότητες το πρωί κ 3 το απόγευμα. Κοινώς πιο φουλ πρόγραμμα δεν υπάρχει. Είναι λίγο εξαντλητικό το πρόγραμμα δεδομένου οτι δεν υπάρχει ίσκιος. Το φαγητό πλούσιο κ μια χαρά τρωγόταν, το μενού περιλάμβανε απ όλα αλλά για την ποιότητα αμφιβάλλω γτ εμένα μετά την πρώτη βδομάδα πονούσε συνεχώς το στομάχι μου. Υπάρχει κυλικείο αλλά μη νομίζετε οτι τα παιδιά μπορούν να ψωνίζουν συνέχεια αφού όλη μέρα τρέχουν σε δραστηριότητες.

Αυτό που δε μου αρέσει γενικά στις κατασκηνώσεςι κ εγώ προσωπικά θα το σκεφτόμουν 2 κ 3 φορές να στείλω το παιδί μου είναι η κουλτούρα που καλλιεργείται. Πήξαμε στο σκυλάδικο. Μετά το φαγητό χορεύαμε στα τραπέζια μαζί με τα παιδιά λες κ ήμασταν γλάστρες στα πρωινάδικα. Εβλεπες 6χρονα να χορευουν τσιφτετέλια λες κ ήταν 20αρες. Το ίδιο κ στα πάρτυ το βράδυ. Το βραδακι πριν πάμε για φαγητό όλα τα παιδακια ακομα κ τα 6χρονα που ειχα εγώ βάφονταν κ στολίζονταν. Τα μεγαλύτερα φλέρταραν για να το πω ευγενικά. Γενικά θεωρώ οτι 23 μέρες είναι πολύς καιρός μακριά από τον έλεγχο των γονιών κ τα παιδιά ξεφεύγουν κ επηρεάζονται -πολύ το ένα από το άλλο. Ισως είμαι υπερβολική αλλά δε μου αρέσει να μικρομεγαλίζουν τα παιδιά. Τόσον καιρό θα μπορούσα να βρω τρόπο να περάσουν ωραία τα παιδιά μου με τα πρότυπα που εγκρίνω εγώ. Η αλήθεια είναι όμως οτι γίνονται ανεξάρτητα, αναλαμβάνουν ευθύνες, φεύγουν από την ποδιά της μανούλας κ περνανε πολύ καλά. Το καλοκαίρι είναι μια νεκρή περίοδος χωρίς σχολείο κ αν οι γονείς εργάζονται πολλες ώρες μια κάποια λύση.
ΠΟυ ακριβως ειναι το κακο στο να διασκεδαζουν τα παιδια ακομη και αν ακουνε σκυλαδικα? Επισης μην ξεχναμε οτι διασκεδαζουν τα παιδια που εχουν μαθει απο το σπιτι τους να ακουνε τετοια τραγουδια. Και αν βαφονται τι εγινε δηλαδη? Και αν ερωτευτουν και φλερταρουν τι εγινε? Φυσιολογικο δεν ειναι αυτο? Εδω ερωτευτονται τα παιδακια απο τοτε που καταλαβαινουν τον εαυτο τους. Εχω στειλει σε κατασκηνωση και τα δυο μου παιδια και δεν το μετανιωσα καθολου. Το καταευχαριστηθηκαν, εκαναν παρα πολλες δραστηριοτητες, εμαθαν ιππασια (ναι πληρωσα καποια εξτρα μαθηματα στο sportsvillage) και ειδικα η κορη μου ηταν ολη μερα στους σταυλους (χωρις εννοειται να πληρωσω αυτες τις ωρες). Χορεψαν, τραγουδισαν, ζωγραφισαν, επαιξαν θεατρο, εμαθαν κολυμπι, εγιναν πιο κοινωνικα. Τωρα αν η κορη μου βαφτηκε 5 10 φορες δεν το βρισκω κατι το επιληψιμο. Αν παλι ανεβηκε πανω στο τραπεζι και χορεψε (που η ιδια ντρεποταν και την σκια της) καλα εκανε και το εκανε. Που ακριβως ειναι το κακο για να καταλαβω και εγω η δολια μανα?
Παλιά 05-01-12, 18:44   #102
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nef Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατό να φροντίζουμε τα παιδιά μας, να προσέχουμε τί τα ταϊζουμε, τί τα βάζουμε να ακούμε, ποιους φίλους κάνουν κλπ κλπ και μετά να τα αφήνουμε με άγνωστα μεγαλύτερα -κατά κανόνα- παιδάκια για τρεις εβδομάδες, σχεδόν μόνο του, να επιβλέπεται από έφηβους. Ανεξάρτητα δεν γίνονται με τρεις εβδομάδες το καλοκαίρι.

Αν μου το ζητήσει το παιδί βέβαια, είναι αλλιώς.....
Ο χρήστης kyra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-12, 19:40   #103
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kyra Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατό να φροντίζουμε τα παιδιά μας, να προσέχουμε τί τα ταϊζουμε, τί τα βάζουμε να ακούμε, ποιους φίλους κάνουν κλπ κλπ και μετά να τα αφήνουμε με άγνωστα μεγαλύτερα -κατά κανόνα- παιδάκια για τρεις εβδομάδες, σχεδόν μόνο του, να επιβλέπεται από έφηβους. Ανεξάρτητα δεν γίνονται με τρεις εβδομάδες το καλοκαίρι.

Eνω οταν τα αφηνουμε μωρα στους παιδικους σταθμους, τα ατομα που τα "φροντιζουν" ειναι γνωστα. Εκει δεν ειναι μονα τους? Εκει ξερουμε ακριβως τι κανουν στα μωρα μας τα οποια φυσικα δεν μπορουν να μας πουν τι γινεται. Αν τα ταιζουν, αν τα αφηνουν με λερωμενες πανες, αν τρωνε και καμια.....
Ξεχασα... στους παιδικους τα στελνουμε για να κοινωνικοποιηθουν....
Παλιά 05-01-12, 19:48   #104
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ε, τώρα με αδικείς. Συγκρίνεις τις ώρες που το παιδί είναι σχολείο, με γνωστούς ανθρώπους, με παιδάκι που τα γνωρίζεις από τον πρώτο μήνα, που είναι της ηλικίας του, που μπαινοβγαίνεις σπίτι τους (πάρτυ, επισκέψεις για παιχνίδι), που μπορεί να συνεργάζεσαι μαζί τους χρόνια (αν έχεις περισσότερα παιδιά), και που στο κάτω κάτω το μεσημέρι το παιδί γυρίζει σπίτι του,με τί?
Δεν το λές σοβαρά, υποθέτω.
Anyway, εγώ δεν ξέρω τί θα κάνω όταν έρθει η ώρα, απλά απορώ με την ευκολία που οι περισσότεροι πια γονείς στέλνουν τα παιδιά, στο 'εντελώς άγνωστο'.
Ο χρήστης kyra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-12, 21:02   #105
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ε, τώρα με αδικείς. Συγκρίνεις τις ώρες που το παιδί είναι σχολείο, με γνωστούς ανθρώπους, με παιδάκι που τα γνωρίζεις από τον πρώτο μήνα, που είναι της ηλικίας του, που μπαινοβγαίνεις σπίτι τους (πάρτυ, επισκέψεις για παιχνίδι), που μπορεί να συνεργάζεσαι μαζί τους χρόνια (αν έχεις περισσότερα παιδιά), και που στο κάτω κάτω το μεσημέρι το παιδί γυρίζει σπίτι του,με τί?
Δεν το λές σοβαρά, υποθέτω.
Anyway, εγώ δεν ξέρω τί θα κάνω όταν έρθει η ώρα, απλά απορώ με την ευκολία που οι περισσότεροι πια γονείς στέλνουν τα παιδιά, στο 'εντελώς άγνωστο'.
Μιλαω πολυ σοβαρα. Και οπως απορεις εσυ που στελνουμε τα παιδια μας 10 χρονων και 12 στην κατασκηνωση ετσι απορω και εγω που πηγαινουν τα μωρα στους παιδικους σταθμους με τοση ευκολια οπως λες και εσυ. Και πως λες για γνωστους ανθρωπους? Απο που τους ξερεις? Εισαι σιγουρη για αυτους που φροντιζουν τα μωρα? Πως ξερεις οτι τα φροντιζουν?
Στην κατασκηνωση τα παιδια μας ανα πασα στιγμη επικοινωνουν μαζι μας. Εχουν και τα κινητα τους και σε ολη την κατασκηνωση υπαρχουν καρτοτηλεφωνα. Ξερουμε τι τρωνε αν τρωνε, αν κακοπερνανε , αν τους φερετε κανεις ασχημα σε αντιθεση με τα παιδακια που πανε στον παιδικο και δεν μπορουν να εκφραστουν και να πουν αυτο που μπορει να τους συνεβει.
Επισης ανα πασα στιγμη μπορουμε να τα παρουμε στο σπιτι μας και να μην ξαναπατησουν το ποδι τους σε καμια απολυτως κατασκηνωση σε αντιθεση με τον παιδικο που τα στελνουμε θελοντας και μη!!!!!
Και οσο ξερει καποιος το ατομο που φροντιζει το παιδι του στον παιδικο, αλλο τοσο γνωριζουμε και εμεις το ατομο ή τα ατομα που φροντιζουν τα παιδια μας στη κατασκηνωση. Δεν παμε τα αμολαμε και φευγουμε και δεν ξερουμε τι γινεται. Ανα πασα στιγμη ξερουμε. Πηγαινουμε γνωριζουμε τα ατομα που ειναι υπευθυνα για αυτα, μιλαμε μαζι τους, παιρνουμε τα κινητα τους και ανα πασα στιγμη τους τηλεφωνουμε κατι που δεν μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε γονιος με το ατομο που φυλαει το παιδι του στον σταθμο.
Απο την στιγμη λοιπον που καποιος δεν ξερει τις συνθηκες που επικρατουν καπου, καλω ειναι να μην βγαζει αυθαιρετα συμπερασματα.
Παλιά 06-02-12, 19:56   #106
love to dance

love to dance ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λίγο νωρίς ανοιγω το θέμα...
Τι γνωριζετε για τις κατασκηνωσεις "Τα γλαράκια"(Σουνιο), και Kinderland?
Γενικά, που ειναι καλά για μικρούλια?
Ο χρήστης love to dance δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-12, 16:21   #107
cutie pies

cutie pies ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω για να ειμαι ειλικρινης, ουτε που το σκεφτομαι ακομα, μια και θεωρω οτι 7 ετων που ειναι η κορη μου, ειναι πολυ μικρη για κατασκηνωση

παντως για ενα παιδι ανω τα 11/12 ετων φανταζομαι ειναι φοβερη εμπειρια

η κορη της κουμπαρας μου μου περσυ 11 ετων πηγε πρωτη φορα στους Γλαρους στην Χαλκιδικη και περασε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!Καλα,εβλεπα φωτογραφιες και ζηηηηηηηλευαααααα!!!!!!!!νομιζω ηταν για 3 εβδομαδες αλλα δεν παιρνω κι ορκο....Αχ,τι χαρουμενα προσωπα, τι ωραιες εγκαταστασεις..Κλαψ Εκει ειναι που λες ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΑΑΑΛΙΙΙΙΙ ΠΑΙΔΙΙΙΙΙ !!! .Και εννοειτε με παρουσια γιατρου και νοσοκομων 24 ωρες το 24ωρο (αχρειαστοι να ναι, φανταζομαι ομως οτι αυτο ισχυει για ολες τις κατασκηνωσεις.....γιατι η κουμπαρα μου η αληθεια ειναι το χε πολυ εννοια αυτο...μαλλον οπως ολες μας...)

μεσω του ταμειου της την εστειλε ,και επειδη ηταν μακρια ειχαν συνδυασει και 1 εβδομαδα των διακοπων τους να την περασουν στο πευκοχωρι

νομιζω θα την στειλει και φετος (αν καλυπτεται απο το ταμειο και παλι γιατι...κριση γκρρρρρρ......

για αλλη κατασκηνωση (προς το παρον) δεν εχω feedback...
Ο χρήστης cutie pies δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-12, 21:03   #108
love to dance

Προεπιλογή

Παράθεση:

Καλησπέρα!
Θα ήθελα να σου εκφρασω την αντίρρησή μου ως προς τα εξής δυο θεματάκια που ανέφερες...
α) Το θέμα του φαγητου...
Είναι κοινο μυστικό οτι σε όλες τις κατασκηνώσεις, αυτα που τρωνε τα παιδια ειναι σκουπίδια... Ουδε μια σχεση εχουν με την σωστη υγειηνη διατροφή που πολλες μαμάδες θα θέλαμε να περάσουμε στα βλαστάρια μας...
Ομως!
Μία γνωστή μου, της οποιας το παιδι εχει χοληστερίνη, συζητώντας το θέμα της κατασκήνωσης με την υπευθυνη για θεματα χοληστερίνης ιατρο η οποια παρακολουθει το παιδι της, πηρε την εξής απάντηση" Ναι, σίγουρα ξεφευγουμε απο το προγραμμά μας, όμως τα ωφελη που θα αποκομίσει το παιδι από αυτην την εμπειρία, ειναι πολυ μεγάλα και οι 20 ημερες αυτες, δεν θα κάνουν κακο στο παιδι... "(για την διατροφή πάντα, σε παιδι με χοληστερίνη!)
β)Το θέμα των ηλικιών...
Οσο μεγάλη και αν ειναι μια κατασκηνωση, πχ το Ranch με 1500 παιδια σε high season, τα παιδια μενουν πάντα με την ομαδα τους και ως ομάδα κανουν κάποια δραστηριωτητα... Η ομάδα αποτελειται από παιδια ίδιας ηλικίας...Ουδε μία σχεση εχουν με τα υπόλοιπα... Πλώς συνυπάρχουν στον ιδιο χώρο. Ακομα και αδελφακια να ειναι που εχουν διαφορετικη ηλικία το ιδιο συμβαινει. Βεβαια, αναφερομαι στις κατασκηνωσεις που εχουν full προγραμμα δραστηριωτήτων, και όχι σε αυτες που τα αφήνουν "ελευθερα".
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-03-12, 14:53   #109
Ευάκι

Περιοχή: θεσ/νίκη
Ευάκι ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ευάκι
Προεπιλογή

Πέρσι έστειλα την κόρη μου στους Γλάρους, απογοητεύτηκα πολύ και δεν την ξαναστέλνω. Εγώ πήγα 7 χρόνια κατασκήνωση και ήταν τέλεια, αλλά τα παιδιά μου τουλάχιστον στους γλάρους δεν θα τις στείλω.
Παλιά 28-03-12, 16:33   #110
cutie pies

cutie pies ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ευάκι Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρσι έστειλα την κόρη μου στους Γλάρους, απογοητεύτηκα πολύ και δεν την ξαναστέλνω. Εγώ πήγα 7 χρόνια κατασκήνωση και ήταν τέλεια, αλλά τα παιδιά μου τουλάχιστον στους γλάρους δεν θα τις στείλω.

Σοβαρα????Eντυπωση μου κανει γιατι η κουμπαρα μου και η μικρη ηταν κατενθουσιασμενες οταν μιλαγαμε για εκει...

Βεβαια η μικρη δεν ειχε ξαναπαει ποτε σε κατασκηνωση, οποτε δεν υπηρχε και καποιο μετρο συγκρισης,τι να σου πω...

Παντως απο τις φωτογραφιες που ειχα δει εγω, μου ειχε φανει πολυ εντυπωσιακο το μερος και οι εγκαταστασεις!!! (βεβαια ουτε εγω ειχα παει ποτε κατασκηνωση,οποτε παλι δεν εχω μετρο συγκρισης... )
Ο χρήστης cutie pies δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-12, 13:01   #111
love to dance

Προεπιλογή

Κορίτσια, να ρωτήσω πάλι όποια γνωριζει περί ασφάλειας στις κατασκηνωσεις Kinderland και Αθητάκη ... Please...
(Πέρσυ, εστειλα τα δικά μου στο ραντσο, εμεινα σουπερ ευχαριστημένη από αυτο το θέμα αλλά και από άλλα θεματα... Δεν θα το τολμήσω ομως πάλι λόγω ελλειψης σκιας...)
Παλιά 11-04-12, 03:19   #112
Ωριων

Ωριων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alvadi Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρυσι είχα στείλει την Αλκμήνη στο ranch στο Σοφικό Κορινθίας και ήταν πολύ όμορφα. Το μειονέκτημα όμως είναι ότι δεν τα πήγαιναν για μπάνιο στη θάλασσα. Άλλο ένα μείον΄ήταν η απόσταση και η κινηση τις Κυριακές τα απογεύματα (για να περάσεις τα Λουτρά Ωραίας Ελένης γινόταν χαμός).

Φέτος σκεφτήκαμε με μία άλλη μητέρα να στείλουμε τις κορες μας στη κατασκήνωση ΚΟΡΕΛΚΟ στο Κάλαμο. Γνωρίζει κανείς τίποτα;

Εμείς πηγαίνουμε στην Αναγέννηση στον Κάλαμο.Είναι οργανωμένη καί ασφαλής,πέρα από το περιβάλλον.
Ο χρήστης Ωριων δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-12, 22:56   #113
3girls

Το avatar του χρήστη 3girls

Περιοχή: Βύρωνας
3girls ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ αυτόν τον Μάιο όλο στο ψάξιμο θα είμαι, γι'αυτό εκτιμώ οποιαδήποτε βοήθεια. Εκτός από παιδικό σταθμό (που έχω ρωτήσει στο ανάλογο θέμα), θέλω να μου πείτε εμπειρίες για κατασκηνώσεις στην Αττική. Θα είναι η πρώτη φορά που θα πάει η κόρη μου (7 ετών) και μόνη της και θέλω να είμαστε κοντά. Δεν με νοιάζουν οι super δραστηριότητες (ιππασία, κανώ-καγιάκ κλπ), ούτε το φαι να είναι βιολογικό. Θέλω μόνο καθαριότητα, και σωστή συμπεριφορά των υπευθύνων. Οι λόγοι που θέλω να τη στείλω φέτος (αν και γενικώς δεν μας βολεύει, γιατί θα πρέπει να μένουμε ΣΚ αθήνα αντί να πηγαίνουμε στο εξοχικό) είναι ΄δύο: δεν ξέρουμε αν του χρόνου θα επιδοτείται από το ταμείο μου και επιπλέον χρειάζεται να μείνει λίγο μόνη της και να είναι υπεύθυνη για τον εαυτό της (δεν περνάμε πολύ καλά μετά την γέννηση της αδερφής της).
Αναμένω σύντομα τη βοήθεια σας, καθώς θα πρέπει να κάνουμε και καμιά επίσκεψη σε αυτές.
Παλιά 02-05-12, 09:01   #114
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή κατασκηνωση δημου αθηναιων

καλημερα κοριτσια.γνωριζει καποια ποτε αρχιζουν οι αιτησεις για τις κατασκηνωσεις του δημου αθηναιων?κ αν καποια εχει εμπειρια απο το δικο της παιδι να μου πει.ειναι η πρωτη χρονια που θα παει κ το περιμενει πως κ πως.εχω αγωνια βεβαια αλλα δεν θελω να του το στερησω,ευχαριστω
Ο χρήστης matilnta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-12, 11:42   #115
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εστω τι θα πρεπει να εχει μαζι του εσεις οι παλαιοτερες.
Ο χρήστης matilnta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-05-12, 13:07   #116
ΜΥ ΒΑΒΥ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΜΥ ΒΑΒΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα, σκέφτομαι φέτος το καλοκαίρι να στείλω τον γιο μου (5,5 χρονών) σε κατασκήνωση, όπου θα είναι μαζί με τον αθλητικό σύλλογο που πηγαίνει, θα είναι μαζί τους και άλλα παιδιά από τον α.σ. και οι δάσκαλοί τους, όποτε θα γνωρίζει τα πρόσωπα - δεν πάει σε ένα τελείως άγνωστο περιβάλλον.
θέλω να ρωτήσω από την εμπειρία σας :
1. μήπως είναι ακόμη μικρός? - υπάρχουν άτομα, για τα μικρά παιδιά, που τα επιβλέπουν για το μπάνιο τους, το φαγητό τους, το ντύσιμό τους κ.τ.λ. -
2. έχετε κάποια εμπειρία από την κατασκήνωση ¨ΤΣΑΦΤΣΟΥΦ¨ προς την Καβάλα?
ευχαριστώ, καλό καλοκαίρι.
Ο χρήστης ΜΥ ΒΑΒΥ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-05-12, 15:32   #117
love to dance

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matilnta Εμφάνιση μηνυμάτων
εστω τι θα πρεπει να εχει μαζι του εσεις οι παλαιοτερες.
http://www.kinderland.gr/tips.asp?l=1

Ενδεικτικα....
Σε όλα σχεδον τα site των κατασκηνώσεων, μπορεις να βρεις πληροφοριες σχετικες...
Παλιά 14-05-13, 19:20   #118
klegirl

klegirl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ 6 ΕΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΛΩ. ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΥ KINDERLAND Η ΣΤΗΣ "ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ"?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ..
Ο χρήστης klegirl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-13, 23:27   #119
BEAUTIFULL

Το avatar του χρήστη BEAUTIFULL

BEAUTIFULL ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο klegirl Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ 6 ΕΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΛΩ. ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΥ KINDERLAND Η ΣΤΗΣ "ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ"?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ..
Η kinderland ειναι πιο μεγαλη και νομιζω πιο επαγγελματιες ενω η φωλια του παιδιου πιο οικογενειακη αναλογα τι ζηταει κανεις εγω θα ηθελα λιγα παιδια για καλυτερο αποτελεσμα..δεν μου αρεσει να υπαρχει χαμος..γουστα ειναι αυτα..ψαξτο παντως .
Ο χρήστης BEAUTIFULL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-13, 16:42   #120
maria1512

maria1512 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έγω έστειλα την κόρη μου πέρσι στην Kinderland. Ήταν η πρώτη φορά που πήγαινε σε κατασκήνωση και ήταν λίγο μεγαλύτερη σε ηλικία. Δυστυχώς δεν της άρεσε και έφυγε μετά την πρώτη εβδομάδα. Και να πω την αλήθεια δεν την κατηγορώ...είναι πολύ μεγάλη κατασκήνωση και κοιμούνται σε σκηνές (όχι σε σπιτάκια). Επίσης, όταν τη ρώτησα γιατί ήθελε να φύγει (παρ' όλο που είχε παρέα) μου είπε ότι βαριόταν. Από ότι κατάλαβα δεν έχουν πολλές δραστηριότητες και γενικά υπάρχει αρκετός ελεύθερος χρόνος.
Φέτος θα ξαναπροσπαθήσουμε σε άλλη κατασκήνωση (γιατί γενικά της αρέσει η ιδέα) η οποίο είναι κάπως πιο μικρή. Πάντως θα πρότεινα να πάτε να δείτε τις κατασκηνώσεις πριν επιλέξετε.
Ο χρήστης maria1512 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές